Wetenschappelijk werk in Nederland verkeert in grote nood Onderwijs niet de eerste taak der Universiteiten L.T. B. k unstLeven in Leióen DONDERDAG S FEBRUARI 1951 ut i .OUKAN'l EERS'l'E BLAD - PAGINA 3 Leiuse rector-magnificus in zijn Diesrede: LIET IS EEN OUDE TRADITIE, dat de rector-magnificus van de Univer siteit op de stichtingsdag van Leidens Alma Mater een Diesrede uit spreekt en daarin een wetenschappe lijk onderwerp behandelt. Tevens maakt hij dan van de gelegenheid gebruik om bepaalde aspecten van het universitaire leven in groter verband te belichten. Dat deed ook prof. dr. S. T. Bok,, toen hij hedenmiddag in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg zijn rectorale oratie hield, ter gelegenheid van dq 376e verjaar dag van de Leidse Universiteit. Voor een groot aantal hoogleraren, weten schappelijke assistenten, oud-alumni en studenten sprak de rector-magni ficus over de keuze van een wetenschappelijk onderwerp voor de dies rede, waaruit duidelijk blijkt, dat de hoogleraren in het bevorderen van de wetenschap de hoogste taak van een universiteit zien. WETENSCHAP IS GEEN HULPMIDDEL In Nederlandse regeringskringen echter, aldus prof. Bok, wordt daar entegen het onderwijs als de eerste taak van de Universiteit beschouwd. Men ziet de beoefening der weten schap slechts als een hulpmiddel, om het onderwijs op het peil van hoger onderwijs te brengen. Maar een do cent, die niet zelf actief deelneemt aan de ontwikkeling van zijn weten schap, kan slechts onderwijs uit de tweede hand geven. In het Dep. van O. K. en W. zijn de Universiteiten dan ook niet onder gebracht in de afdeling Wetenschap, maar in die voor Onderwijs. Ervaring leert, dat voorstellen ter verbetering meer kans van aanvaarding hebben, wanneer zij verdedigd worden op grond van onderwijsbelangen, niet op die van de wetenschap. Te feller kwam deze achterstelling van de we tenschap aan het licht, toen na de bevrijding de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek werd opgericht e. reeds onmiddellijk 90 pet. van haar kracht verloor, omdat de Nederlandse schatkist slechts 10 pet. van het nodige bedrag beschik baar kon stellen. Voor Nederland was dit zeer te be treuren. Vooral in slechte tijden dient men zijn verstand te gebruiken en voor een staat betekent dit: de we tenschap bevorderen. Nieuwe inzich ten en vondsten op Avetenschappelijk gebied verhogen het aanzien van het land en scheppen vaak onvermoede werkgelegenheden, zijn dus vaak nieuwe bronnen van nationaal inko men. Voor een klein land liggen hier schier onbegrensde "mogelijkheden, vooral voor ons land, omdat vele Nederlanders getoond hebben een eerste plaats in de rij van weten schappelijke werkers in te nemen. In dit opzicht heeft Nederland nu zijn kans gemist en de achterstand, die tijdens de oorlog ontstond, is hierdoor zelfs toegenomen. Veront rustend daalt het aantal Nederlan ders, dat besluit hun leven aan theo retisch wetenschappelijke arbeid te gaan wijden. Een belemmerende meevaller. De Organisatie voor Z.W.O. is prin cipiëler in de verhouding tot de Uni versiteit. Zij erkende, dat de weten schap aan de universiteit stiefmoeder lijk bedeeld was en stelde de hoogle raren in staat mee te dingen naar haar subsidies. De begroting kon nu gemakkelijker binnen de perken blijven, maar ten koste van de hoog heid van de Universiteit, die de fi nanciering van de wetenschap uit handen gaf. De meevaller voor de hoogleraren is uit ruimer standpunt bekeken echter een belemmering omdat zij voor elk wetenschappelijk onder zoek de gunst van een buiten-uni versitaire subsidie moeten verwer ven. Voor het opzetten van een rui mer wetenschappelijk ondernemen kunnen vaak geen gelden worden gevonden en bovendien ontbreekt de zekerheid, dat de gelden zullen blijven toevloeien. De hoge betekenis echter van scheppende, wetenschappelijk ar beid eist een principiëler plaats! De overweging, dat het met iets min der ook nog wel zal gelukken be doeld onderwijspeil te bereiken, is een gevaar voor wetenschap en on derwijs. Voor de wetenschap, omrat t haar omvang en richting aldus wor- i den beperkt door buiten-weten schappelijke motieven. Voor het on derwijs. Vcor de wtenschap, omdat duur in fnuikende mate. Het is reeds zover gekomen, dat de «::s vao we tenschappelijke activiteit bij som mige vormen van hoger onderwijs volledig verlaten is. PROF. DR. S. T. BOK .Wetenschap in nood. universiteit dient ook toekomstige wetenschapswerkers op te leiden. Mogelijk, dat de in uitzicht gestel de grotere autonomie de Leidse Uni versiteit in staat zal stellen een stap in de richting van dit beginsel te doen, hoewel ook dan het geld nog grotendeels uit de schatkist zal moeten komen, waardoor de opvat ting van de regering dus van grote invloed zal blijven. Dit beginsel kan echter worden in gevoerd, als de oud-alumni van de openbare universiteiten het als een morele plicht beschouwen een zoda nig gedeelte van hun inkomen aan hun aller geestelijke moeder af te staan, dat zij, in overdrachtelijke zin, meer dan de helft van de „aan delen" in handen krijgen De staat zou zulke schenkingen dienen op te vatten als indirecte wervingskosten van de schenker en er geen belas ting over moeten heffen. Het speet spr., dat hij zoveel tijd aan dit onderwerp had moeten be steden. Maar het moest openlijk ge zegd worden, dat het wetenschap pelijk werk in Nederland in grote nood verkeert. En dat dit snel ver anderen moet! HERSENSCHORS EN LICHAAMSVORM. Komend tot het wetenschappelijk gedeelte van zijn rede, sprak prof. Bok over het verband tussen her senschors en lichaamsvorm, ingeleid door een korte uiteenzetting over de bouw van deze schors. Burgerlijke Sïand Geboren: Wilhelmina Margaretha Elizabeth, d. van D. Held en F. R. van der Vliet; Neeltje, d. van C. Ot- tenhof en M. J. Petit; Johanna Bea trix Maria, d. van F. H. M. Kok en W. M. van Egmond; Johanna Corne lia Hendrika, d. van J. G. A. van Lu- beek en J. M. G. van Houten; Alida Geertruida Maria, d. van J. P. Belt en C. M. Dofferhoff; Willem Johan nes, z. van H. de Wit en M. Pardon: Josephus Hermanus Leo, z. van H. M. van Kesteren en M. A. Dinge- mans; Elizabeth Anthonia, d. van F. Crama en B. van der Ster; Johanna Petronella Maria, d. van C. G. Kuijf en G. J. Vendrig; Trijnco Harke, z. van H. Dijkman en S. Ruiter; Jack Willem, z. van I. Admiraal en W. B. Piek; Dirk, z. van G. van Beelen en T. Messemaker; Ariq Gerard, z. van J. Klinkenberg en J. van der Niet; Bernardus Theodorus, z. van P. Lems en J. J. Rutgens; Willem, z. van W. van Tongeren en J. Ouwerkerk; Ja cob Cornelis Hendrik, z. van M. A. Groenenboom en L. W. van Winsen. Getrouwd* C. van der Meij jm. en E. Plezier wed.; O. P. M. van Basten Batenburg jm. en F. M. Roelofsz jd.; A. A. M. Berbee jm. en A. W. Hop jd.: J. P. F. ten Broek jm. en W. Hin- nen jd.; J. J Bronmeijer gesch. en E. A. Halvemaan jd.; J. M. van Leeu wen jm. en J. Brugman jd.; I. Delfos jm. en S .T. M. Dronkers jd.; C. Hun- dersmarek jm. en J. W. van Leeuwen jd.; A. van den Berg jm. en J. M. Eradus jd. Overleden: P. H. Ruitenbeek wed. van Devilee 81 jM. G. Heiser vr. 84 j.; D. Lankester zn. 3 mnd.: A. van Soest dr. 3 mnd.; H. C. Berkheij zn. 1 d.; E. Cusell zn. 3 j. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa men Ned. Taal en leterkunde de heer H. W. J. Sanders, Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift getiteld Bij nierschors en ziekte", de heer A. Schaberg geboren te Hoogvliet thans wonende te Rotterdam. NIEUWS UIT DE OMGEVING Emigratiedienst Vebo-vergadering De Vebo heeft gistermorgen een algemene ledenvergadering gehou den in het Gulden Vlies, boor de goede opkomst der leden constateer de de voorzitter, de ïeer J. W. Bon- da, dat er voor de Vebo een warme belangstelling bestaat. Spr. memo reerde verder het overlijden van het dagelijks bestuurslid, de heer A. C. Paardekooper te Zoeterwoude. Deze heeft tijdens het bestaan van de Vebo een sterk stimulerende kracür uitge oefend op het verenigingsleven en wij. gedenken met dankbaarheid zijn vele werkzaamheden verricht in het belang van de boerenstand aldus de, - 0P voorzitter. Verder constateerde hij, bevorderen van de wetenschap. De men aan de gevolgen is overleden, dat het afgelopen jaar voex ae Vebo j Onlangs werd met behulp van de regering de Rotterdamse Inrichting voor Klinisch Hoger Onderwijs op gericht. Ondanks de benaming „ho ger onderwijs" bevatten de statuien geen aanwijzingen, dat deze inrich ting ^ok wetenschappelijk werk zal bevorderen. Zij beperkt zich tot de vak-opleiding van artsen, die aan de universiteit een doctoraal examen hebben afgelegd, om hen aan te pas sen aan de eisen van da medische practijk. zienswijze, die hier door de De emigratiedienst van de L.T.B., die tot op heden iedere 2e Vrijdag van de maand zitting hield in Belle- vue te Leiden, heeft in de Sleutel stad een nieuw onderdak gevonden. Met ingang van heden wordt iedere 2e Vrijdag zitting gehouden in de Lunchroom Biesiot, Steenstraat 55, van 's morgens 10 uur af tot onge veer 1 uur. LEIDSCHENDAM DODELIJK ONGELUK De heer W. J. van Baren is bij werkzaamheden van een VA meter hoge stelling gevallen. Ernstig ge- wond is hst slachtoffer in bewuste- hoogleraren wordt gehuldigd, is in j loze toestand naar het ziekenhuis St. overgebracht, waar hij gjsterenT WARMOND LEIDSE SPAARBANK Meer gehaald, dan ingelegd In de maand Januari 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd /580.345.61 en terugbet. 616.384,66. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 302 en het aantal afbetaalde boekjes 161. Op 4.306 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd 59.139,50 bijgeschreven. Er werden 327 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 5.572,14. Het bij de jeugdspaar- dienst gespaarde bedrag was 203,75. Het tegoed der 29.643 inleggers be droeg aan het einde der maand 16.211.283,43. Aan rente over 1950 werd 381.381.87 bijgeschreven. weersverwachting (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER VERSPREIDE OPKLARINGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en in de kustgebieden af en toe har de wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ERNSTIG ONGELUK Toen de stucadoor L. uit Leiden in de raadzaal van het gemeentehuis bezig was met het verrichten van stucadoorswerkzaamheden gleed de trap waarop hij stond weg. zodat hij kwam te vallen. Deze val kwam zo ongelukkig aan, dat hij zijn knie schijf en zijn schouder brak. Dr. Wa lenkamp verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Groot concours. Het ligt in de bedoeling van de Warmondse Fan fare op het einde van de volgende maand een groot internationaal so listen-concours te houden. Naar wij vernemen hebben reeds bekende solisten medegedeeld aan dit con cours te zullen deelnemen. KNICKERBOCKER HOLIDAW. Studenten spelen Knickerbocker Holiday onder regie van mr. Cleve- ringa, die door vriendelijke bemidde ling Maxwell Anderson's Musical Co medy bemachtigde, met muziek van Kurt Weill. De auteur geeft zijn op vattingen over Democratie weer, en laat de handeling spelen in de tijd van Pieter Stuyvesant, de gouverneur met 't zilveren been (in een Holland se vertaling van Alfred Pleiter). Er is door de stampvolle Schouwburg genoten van de satyre en persiflage, die men zo af en toe te horen kreeg. Dit was geen wonder, aangezien de tekst uitermate geestig en gevat is. Kurt Weill's muziek is zoals be kend is steeds raak getroffen. Maar de orkestpartijen waren niet te krijgen en nu verzorgde de diri gent van deze avond mr. Harm Sme- des de gehele instrumentatie en or- chestratie en componeerde bovendien zeven dansen. Wij kunnen dus zeg gen: de muziek van mr. Smedes is raak getroffen. De instrumenten in jazz-verhouding weten de handeling uitmuntend weer te geven en vast te houden en het lyrische op de voorgrond tredende thema doet het. De uitvoering was prima. „Sempre Crescendo" vormde de kern van 't orkest (met medewerking van enkele hoogleraren) en uitgebreid met saxo- phoons, piano en slagwerk. De uit voerenden waren leden van de to neelclubs van dames en heren stu denten. De componist-orkestleider heeft veel talent en weet de nodige instrumentaal effecten te bereiken met mooie en geestige vondsten. De Amerikaanse historieschrijver Wash ington Irving (17831859) ter zijde gezeten aan z'n schrijftafel, doet ten tonele zien wat hij neerschreef, en van Loenen Martinet beheerste zijn schrijversrol heel goed en boeiend. De raadsheren maakten bij elk op treden volmaakt toneel. Tienhoven, en niet te vergeten Broem Broeck, spelen en zingen voortdurend met De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het onbekende eiland", 18 jaar. Lido: „Westwall 1944" 14 jaar. Luxor: „Brandende vleugels", jaar. Trianon: „Gabriela", 18 jaar. Rex: „Losprijs", 18 jaar. DE ZILK Beenbreuk. Het 5-jarig zoontje van W. kwam aan de Zilkerduinweg eel kracht van uiting. Pieter Stuy vesant is onbetaalbaar in typering. Hij krijgt ten slotte de kous op de kop en de gelieven blijven bij elkaar. Toctie Smedes geeft aan do domine rende damesrol van Tina Tienhoven een buitengewoon relief en weet haar coupletten uitmuntend te brengen. De gevangenbewaarder was kostelijk. Het is moeilijk om muziek en toneel te laten kloppen, te meer omdat dc zangers geen zangers van professie zijn, maar men kan niet anders dan grote waardering hebben voor de uit voerenden. Hulde aan mr. Smedes, die alles instudeerde. De dansen door mevrouw P. Goekoop-Santhagens ontworpen en voorbereid, waren op gewekt, sierlijk en expressief. De roodhuiden kregen een open doekje. De kleinere rollen waren heel vol doende bezet. Vele handen hebben décors en requisieten vervaardigd, eenvoudig maar effectief. De grond vesten van de gevangenis kunnen wat steviger worden vast gelegd. Veel zou er nog te vertellen zijn. en dan is dit allereerst, dat wij wijzen op de grote verdiensten van mr. Cleveringa als regirseur en algehele leider. Het tempo was vlot, de costu mes keurig verzorgd. De orkestmu ziek was uitstekend. Eer aan Sempre! Er was stemming en veel en gul ap plaus. Wie iets niet alledaags wil zien en goed spel en eens hartelijk wil lachen om nict-laag-bij-de-grond- se nonsens, die ga naar Knicker bocker-Holiday, waar hem het vrolij ke, zingende lied in combinatie met humoristische tekst en handelingen, een bijzonder genoeglijke avond zal bezorgen. Aan 't slot een ware ovatie en veel bloemen voor medespelenden. J. Kortmann. zeker niet slecht is gdweest getuige de toename van leden *47) en orga nisaties op agrarisch terrein die de Vebo steunen en het houden /an een tentoonstelling steeds eer niet al leen opnieuw mogelijk maken maar tevens in omvang doen toenemen. Naast deze medewerking werd nog geroemd de warme belangstelling, die B. en W. van Leiden en tal van an dere gemeenten tonen, waardoor ook financiële problemen werden opge lost. Het jaarverslag van de secretaris gaf in vogelvlucht de pas gehouden tentoonstelling weer De Vebo heeft haar bestaansrecht door liet vieren van het derde 'ustrum voldoende be wezen. Getuige het feiL dat men naar een grotere expositieruimte moest uitzien, waarvoor door bemiddeling van B. pn W. en de verleende gast vrijheid van de directeui van het Slachthuis, de terreinen hiervan be schikbaar werden gesteld. Het was jammer, dat het minder goede weer enige afbreuk aan de expositie heeft gedaan Toch heeft men mogen con stateren, dat ondanks dit de lentoon- ste ling is volkomen geslaagd. Het jaarverslag van de penning meester liet een iets minder optimis tisch geluid horen Dit o.a. door het minder gur.'tige weer tijdens de ten toonstelling Gelukkig zijn de finan ciële uitkomsten van nicn aard, dat toch met goede moed het nieuwe jaar tegemoet kan worden gezien, aldus de oenningmeester. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozen. Met algemene -temmen werd een bestuursvoorstel aanvaard om op 20 en 21 September de Vebo-tentoonstelling te houden. Eveneens werd het bestuursvoorstel aanvaard om op 16 Maart Vrijdag de veemarkt een Paasvee-tentoon- telling te houden. Met genoegen kon c'e voorzitter constateren, dat voor deze eerste Paasvee-tentoonstelling grote belangstelling bestaat. De heer Weima, directeur van de markt- en havendienst was als adviseur op deze vergadering aanwezig. stelling geopend van cultuur-hislori- Donderdag 8 Februari.sche diorama's, vervaardigd dooi dr. I W. G. Wieringa uit Haarlem. Deze Het moet daar aan de Lage Mors- diorama's stellen historische gebeur- weg lang niet pluis zijn! Een wan- tenissen of toestanden voor, reeds be- hopige lezer schrijft ons over de ginnend bij 1000 jaar voor Christus noodtoestand, die ontstaan is aan j (EgyPte> enz.). Bovendien Rome in het begin van de Lage Morsweg. De de eerste eeuwen na Christus, Mid- straat is vernauwd en een deel van deleeuwse marktpleinen en tour- de stoep is bij de weg getrokken. Al- nooien, de Gouden Eeuw en de Na- lemaal vanwege, de tunnelbouw, j poleontische tijd. Dit alles onder aus- Door het zware verkeer ontstaan er piciën van de Ver. voor Paedagogick, diepe gaten in het wegdek en het is afd- Leiden. De tentoonstelling blijft er 's avonds gewoonweg levensge- 28 Febr. vaarlijk. Klachten bij de Lichtfabrie- En hedenavond om 8 uur is er in ken, aldus onze lezer, hebben geen .rBoyal", Doezastraat, een buitenker- resultaten opgeleverd. Toch zal iets moeten gebeuren, in de vorm van een noodverlichting. Iedere avond bijna zijn er wielrijders die vallen, zelfs een der raadsleden is laatst het slachtoffer geworden van deze noodtoestand. Hier moet iets gebeuren. En liever vandaag dan morgen! U heeft er gewoon geen flauw idee van hoe de naam van Leiden over de hele wereld kan uitvliegen. Zelfs tot in Parijs! In deze lichtstad werd on langs een internationale vaktentoon stelling gehouden voor slagers. De eerste prijs en bovendien een extra prijs voor de best gefabriceerde worst werd gewonnen door de heer J. M. H. Borghans, slagersgezel en leraar kelijke vergadering van de Maria- congregatie voor Heren, St. Petrus parochie. O.a. zal besproken worden: „Heeft onze Congregatie wel reden van bestaan?" Over verschillende punten zal van gedachten gewisseld worden, hetgeen een interessante bij eenkomst waarborgt. De heer H. van Amsterdam, stoker aan de Lichtfabrieken, bereikte gis teren de pensioengerechtigde leef tijd en nam daarom afscheid van de dienst. Directeur Y. Ykema sprak zijn grote erkentelijkheid uit over de langdurige en goede diensten, die de heer van Amsterdam aan de fabrie ken heeft gegeven. De heer H. F. Barg, bedrijfschef van de centrale, sprak in de cantinc-, te midden van de slagersvakschool te Leiden. Heelt het persone 1, hartelijke afscheids- Parijs, en dat wil wat zeggen, praat woorden, waarna de heren G. de Vos over de Leidse en.P. J. v. d. Mark het hunne er aan Leiden v. orst. De Frangaises vergeten er hun slanke lijn door. Een eervolle onder scheiding voor de heer Borghans en voor Leiden, ja voor geheel Neder land! A.s. Woensdagmiddag om drie uur wordt in de Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerksteeg 12, een tentoon- toevoegden en de heer H. van Wou denberg, voorzittei van de pers.-ver.J het afscheidsgeschenk aanbood. Gees tig en hartelijk dankte de heer van Amsterdam voor dit alles. En vandaag vierde mej. Geertruida Ju haar zilveren jubileum bij banket- fabriek „De Blauwe Arend". De heer J. B. Heydeman sprak haar namens de directie hartelijk toe en prees haar hoge plichtsbetrachting. Altijd was zij present, nooit afwezig, nimmer heeft zij ziekengeld genoten. Be drijfsleider Th. Stuivenberg wees op de prettige samenwerking en de boekhouder, de heer J. P. Schrama, las een brief voor van de patroon, de heer J. W. van Ulden, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Mej. Ju, die vergezeld was van haar fa milieleden. ontving verschillende ge schenken, o.a de gebruikelijke enve loppe. Dc Ned. Ver. van Ex-politieke Ge vangenen (uit de bezettingstijd), afd. Leiden, viert a.s. Maandagavond het eerste lustrumfeest in „Den Burcht", o.a. met de opvoering van „M'n vriend Leonard", een blijspel in 2 be drijven van P. Mossinkhoff. En de overkluizing van de Langc- brug is weer eens ingezakt. Nu bij de Diefsteeg, waar zich plotseling een gaatje in het wegdek openbaarde. Nu weten we allemaal', dat die overklui zing ontzaggelijk slecht is. zó slecht zelfs, dat er geen zwaar verkeer meer over dc Langebrug mag rijden. Over de Papengracht trouwens ook niet. Er worden thans plannen uitgewerkt om binnen afzienbare tijd de Lange brug te dempen. Gelukkig. Op Zaterdag 0 Febr. a.s. zal in Lei den een inzameling gehouden wor den van speelgoed en kleding, ten behoeve van in Duitse vluchtelingen kampen vertoevende kinderen. Het betreft hier de inzameling, die op 27 Jan. gehouden zou worden, maar uit gesteld werd. Hoe ellendig de toe standen in dergelijke kampen zijn, kan in twee regels moeilijk uiteen gezet worden. Maar het is vreselijk. Daar groeien kinderen op, waarvan men de toekomst met bijna wanhopi ge zorg tegemoet moet zien Wij kun nen dit probleem niet oplossen, maar wel de ellende iets verzachten. Geeft dus allemaal iets. Als het maar netjes is en schoon. Kostbaar hoeft niet. STADSKOK. 25 jaar Boskoopse Beurs Op initiatief van de Vereniging Boom'- en Plantenbeurs waren met de Bond van Plantenhandelaren enkele besprekingen gevoerd, welke resulteerden in een commissie, die de Boskoopse Beurs moest bprichten Op 31 Jan. 1926 vergaderde deze commissie voor de eerste maal in Hotel Klaassen. Er werd besloten op 9 Febr 1926 voor dc eerste maal Beurs te houden in het Veilingge bouw. Het eerste jaar ontstond een te kort, doch de volgende jaren werd de beurs van de Beurs st eds dikker, zodat zelfs één keer 600.aan elk der deelnemende verenigingen kon worden uitgekeerd. Na 1930 na"1 het bezoek aan de Beurs aanmerkelijk toe, hetgeen een gevolg was van de steeds hij per wordende crisis in de boomkwekerij. Tijdens de tweede wereldoorlog verhuisde de Beurs naar het R.K. Verenigingsgebouw. In 1948 werd de beurs op een bre dere basis gevestigd. Dc Ver. Boom- en Plantenbeurs stond haar aandeel af aan de Federatie van Boomkwe kers, waardoor er nu 4 leden van dc Bond van Plantenhandelaren zijn, 1 van Boom? en Plantenbeurs, 1 van de Ver. voor Boskoopse Cul turen, 1 van de CBTB c~. 1 van dc LTB. Het bestuur onderging weinig verandering. De heer J. Blaauw was van de oprichting af tot 1939 voorz. Zijn opvolger de heer D. Veerman overleed in 1941, waarna de heer G. W. v Gelderen het voorzitterschap aanvaardde tot 1948. Sindsdien is de heer J. C. Bulk voorz. De secretaris was nag meer „hok"vast. De heer A. Sijtsema was dit tot 1943 en se dertdien dc heer F. J. Hooftman. Op initiatief van de heer F. J. Grooten- dorst werd in het begin getracht een reserve tc kweken voor een eigen gebouw. Dit is tot nu toe niet gelukt Tijdens de bezetting werd de reserve geliquideerd en nu zijn de bouwkos ten te hoog. Aangezien het Veiling gebouw echter to klein wordt- zal toch een oplossing gevonden moeten worden. Laatste Berichten BRANDSTICHTING AAN BOORD VAN DE „JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELDT.' Woensdag is aan boord van de „Jo- han van Oldenbarneveldt", die in de haven van Surabaja ligt, een brand stichting ontdekt. In de slaapzaal waren op 5 plaat sen matrassen aangestoken, verder werden er lucifers en papierfakkels gevonden. De scheepsbrand weer heeft de brand spoedig geblust. Er is geringe schade, het vertrek van het schip za! normaal geschieden. De recherche stelt een onderzoek in. SEOEL BESCHOTEN. Een Amerikaanse eenheid is heden Seoel op geschutsafstand .genaderd en heeft de buitenwijken van de stad beschoten. Daarna trokken de Ame rikanen terug op hun stellingen. Op het centrale front zijn de ver bonden troepen de 38ste breedte graad tot op 40 km. genaderd, Tsjan- ljong, 19 km. ten Noorden van het pas veroverde Pjongtsjang, werd door de Zuid-Koreanen genomen. In de laatste 24 uur hebben de Noordelijken, naar een schatting van het Amerikaanse achtste leger, 4.647 man aan doden en gewonden en IK gevangenen verloren. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde- toegestaan. Keren en terugrijden verboden. marktberichten GOUDA, 8 Febr. Kaas. Aan- voer 55 partijen. Prijzen: le soort 2.20—2.25. 2c soort 2.15—2.19 per kg. Handel kalm. TER AAR, 7 Febr. Groente. Witlof I 22—30 cent, idem II 16—20 cent idem stek 912 cent, spruiten 22—32 cent, idem los 10 cent, uien 45 cent, waspeen 8 cent, Sav. kool 11 cent, alles per kg., knolselderij 5 —7 cent per stuk, boerenkool 25 cent per kist. ROELOFARENDSVEEN, 7 Febr Groente. Witlof I 24—26, idem II 14—16. Bloemen. v. d. Eerden 71—90 cent. Oranje Valk 57—60 cent. Krela- ge 5870 cent. Crown Imperial 49— 68 cent, E. Eddy 0.80—1.—, Golden Harvest 75--95 cent, W. Copland 54 68 cent Rose Cop'and 6075 cent. Fabiola 52—64 cent, White Sail 0.75 1.—W. Pitt 1.00—1.20, Zenober 6071 cent, Sirius 7683 cent, Pi- quante 7590 cent. Peach Blossom 0.95—1.00, John Gay 56—62 cent, Gen. de Wet 7580 cent, Whrestler 55—61 cent. Early Glory 48—56 cent, Magnificense 4658 cent. Hcli-os 44 50 cent. King Alfred 5870 cent, l'lnnoncese- 4656 cent, Prunus 60 cent—/" 1.80. Wilg. Katjes 12—24 ct., BI. Druifjes 1522 cent. Hyacinthen 10—12 per 100. LISSE. 8 Febr Gladiolenveiling. 6/8 4/6 2/4: Abu Hassan 0.70, f 0.45 Acca Laurentia 0.60. 0.40. 0.16; Allard Pierson f 0.70 f C.45. 0.20: Gold Dust 0.60, 0.35, 0.16: Joh Strauss f 0.70, f 0.55, 0.20: Joh. van Konijnenburg 0 95. 0 70 Leeuwenhorst f 0.85 0.45, 0.18; Majuba f 0 70, f 0.42, Mansoer 0 55, 0.36. 0.16: Nieuw Europa 0.70, 0.45, f 0.16; Mrs. Mark's Memory 0.65. 0.42. 0.16; Paul Rubens 0.50, f 0 30 Pi- cary l.?0. 0.90. 0.35, Pres. Tru man 0.85 0.45Rosa van Lima f 0.50, 0.32 0.14; Topscore 0.65, 0.45, 0.16.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3