BEURS - Q VERZICHT De kabinetsformatie wacht op overeen stemming inzake economische en militaire richtlijnen Van elke duizend mennen zijn er 36 werkloos töDUSÏROOP Vasten- en onthoudingswet „Ding-Kist"weer aangespoeld Straaljager neergestort - WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 Ut I.EIOSK OURAN'I rWEEUE BLAD - PAGINA 2 GESTREEFD WORDT NAAR EEN ZO BREED „MOGELIJKE" BASIS J^E KABINETSCRISIS zal nog wel enige tijd duren. Eerst moet er over eenstemming zijn over het program van de R.E.A., de Raad van Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad. Dat waren de be langrijkste mededelingen, welke gisteren de beide Kabinetsforma teurs, dr. Drees en mr. Van Schaik, hebben gedaan tijdens een perscon ferentie op het Departement van Algemene Zaken. Dr. Drees herinnerde aan hetgeen hij de vorige maand bij de discussie over de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer had ge zegd. Hij deelde toen nl. mede, dat opdracht was gegeven aan een aantal hoofdambtenaren een rapport samen te stellen. Een rapport, dat zich in het bijzonder Zou bezig houden met het militaire vraagstuk en met het tekort op de betalingsbalans. De betalingsbalans was nl. in de loop van 1950 zeer ongunstig gewor den, in het bijzonder na de gebeurte nissen in Korea, toen de wereldprij- zen voor de grondstoffen ontzaglijk stegen en Nederland, dat een land is zonder veel grondstoffen, daarmede ter dege rekening had te houden. Daarom moesten ingrijpende maatre gelen zorgvuldig worden overwogen, niet alleen met betrekking tot de be talingsbalans en de defensie, maar ook met betrekking tot het economi sche en sociale welzijn van ons volk. Daarbij moest tevens in aanmerking worden genomen, dat de deviezen- positie van ons land in 1950 wel iets gunstiger was geworden dan in de vooraf gaande jaren. Deze omstan digheden. welke niet door een acu te dreiging veroorzaakt werden, maar wel het onderwerp waren van een blijvende zorg voor de Regering, hadden tot gevolg dat op 5 Decem ber jl. aan een commissie van hoofd ambtenaren de opdracht werd gege ven een rapport samen te stellen. Het advies van deze commissie was op 22 Januari van dit jaar binnen gekomen en de eerste vergadering van de z.g. R.E.A.-Commissie uit de Ministerraad zou op 25 Januari plaats hebben. Toen brak op 24 Januari de kabinetscrisis uit. Weliswaar was, zo zeide dr. Drees, Nieuw-Guinca oor zaak van het conflict, maar het werd thans gewenst, nu de grondslag aan het kabinet was ontvallen, een on derzoek van veel algemener strek king in te stellen en tevens voort te gaan met de bespreking van dit R. E.A.-rapport, omdat er uit moest blij ken, in hoeverre de door een Kabinet te nemen maatregelen instemming zouden kunnen vinden. Mocht daarbij blijken, dat het huidige kabinet niet van zins was met een nieuw op te stellen programma in zee te gaan, dan moest de zaak toch zo netjes mo gelijk worden overgegeven. Bij dit alles moest de vraag van de publieke investeringen mede aan de orde wor den gesteld. Dr. Drees wees er op, hoe belangrijk deze besprekingen zijn geweest. Het is duidelijk, dat er in het de- missionnairc kabinet meningsver schillen zijn over al deze zaken. Wij trachten echter door onderling over leg tot een oplossing te komen. Deze discussies tussen de demissionnaire ministers, die hierbij direct betrok ken zijn, zijn nodig, aldus dr. Drees, voordat wij ons dieper steken in de eigenlijke formatie. Het zal moeten blijken of over de essentiële punten van* het program al of niet overeen stemming is te verkrijgen. Dit werk is voor ons land van belang, onaf hankelijk van de vraag wie tot de regering zal worden geroepen. deze vragen kwamen dan treffen van fiscale maatregelen. Dit alles kwam thans te liggen in de broeikasatmosfeer van een kabinets crisis. Daarbij moest onderzocht wor den, in hoeverre er meningsverschil ten over de aan de orde gestelde vraagstukken waren. Dit alles kwam in onderling verband te staan met de kabinetscrisis en vereiste besprekin gen met de betrokken ministers. Wanneer men het over de grote lij nen van de verschillende maatrege len eens zal zijn, zullen de kwesties betreffende de zetelverdelingen in het komende kabinet nader bezien worden. Ook thans zijn echter hier omtrent reeds besprekingen gevoerd. Zo is er overleg met enige fractie voorzitters geweest. Gistermiddag hebben de formateurs een bespreking met minister Stikker gehad. Gister morgen hebben zij minister Van den Brink ontvangen. Hedenochtend zou den er weer besprekingen over het rapport van de commissie van hoofd ambtenaren plaats hebben. WAAROM TWEE FORMATEURS? Op een vraag, in hoeverre het bij zondere van het aanwijzen van twee formateurs verklaard moet worden zeide dr. Drees. dat de heer Van Schaik de formateur van 1948 was geweest en hij thans ministerpresi dent is. De tweede reden is, dat zij als vertegenwoordigers kunnen gel den van de twee grootste partijen hetgeen vereist is voor een stabiel evenwicht. Op een andere vraag antwoordde dr. Drees, dat het rapport van de commissie van hoofdambtenaren niet eenstemmig is geweest. Zowel op een vraag inzake een snelle oplossing van de crisis als op de mogelijkheid van een streefda tum bleven de formateurs het ant woord schuldig. Slechts wees mr. Van Schaik er op, dat ten tijde van de Kabinetscrisis door de verwerping van de Vlootwet er ook wel zeer bij zondere formaties zijn geweest en men kreeg uit hun beider ontwijken op de mogelijkheid van een streef datum bepaald de indruk, dat de cri sis nog wel even zal duren. Dr. Drees deelde nog mede. dat het rapport van de hoofdambtenaren niet gepubliceerd zal worden. Het is een intern rapport ten dienste van de Ministerraad. Hij deelde voorts me de, dat ook aan de Sociaal-Economi sche Raad advies gevraagd was over deze vraagstukken. Het rapport van de S.E.R. is thans gereed. De vraag werd nog gesteld, of bet niet verkeerd was eerst over een uro gram overeenstemming te bereiken, als dit kabinet niet zou terugkomen. Dr. Drees zeide, dat dit niet erg was, want ook als er nieuwe ministers zouden komen, dan zouden toch de formateurs hun program voorlegged. Basis zo breed mogelijk. De opdracht is verleend aldus dr. Drees om een zo breed moge lijke basis te verkrijgen, waarbij de nadruk valt op het woord mogelijk. Het belangrijkste is. dat het Kabinet een meerderheid van het Parlement achter zich weet Met mr. Stikker is voortdurend ook tijdens zijn informa tieve tijd, contact onderhouden zowel door mr. Van Schaik als door dr. Drees. Met hem zijn zowel economi sche vraagstukken als andere bespro ken. Naar aanleiding van de vraag of de formateurs nog contact zullen zoeken met de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de V.V.D. mr. Oud antwoordde dr Drees: „Hierover hebben wij nog geen be slissing genomen". Men kan aannemen, dat de bespre kingen over de algemene bezuinigin gen op de Staatsbegroting, de be zuinigingen inzake de publieke en semipublieke investeringen, consump tiebeperkingen en fiscale maatregelen nog niet ten eindf zijn. Eerst als hierover een oplossing is verkregen, komt de oplossing van de kabinetscrisis naderbij. IN DECEMBER EN JANUARI is het aantal werklozen gestegen met 38.477 (Dec. 30.460 en Jan. 8.017). Eind Januari bedroeg het aantal man nelijke werklozen 110.905 Dit bete kent, dat van elke duizend Neder landse mannen er 36 werkloos zijn. Naast het winterweer, oefenden ook de zeer lage waterstanden in enkele delen van ons land een on gunstige invloed uit. Door de gro te vraag over de gehele wereld naar grondstoffen ondervonden en kele bedrijfstakken moeilijkheden met de materiaalvoorziening. Ten gevolge van de sterke stijging der wolprijzen zag de textielindustrie zich genoodzaakt tot ontslag van MR. STIKKER SPRAK MET MARJOLIN. Gistermorgen heeft de demission- nairc minister van Buitenlandse Za- Naast deze vragen kwamen dan ken^ mr D- u. Stikker, als voorzitter nog andere, n.l. inzake het beperken de nisatie voor Europese en van de consumptie en het eventueel Economischc samenwerking op het Ministerie van Buitenlandse Zaken een langdurige bespreking gehad met de secretaris-generaal van de OEEC, de Fransman Marjolin. LUSTELOZE MARKT. Gezien de ervaring van Maandag, toen tegen slot grote verkopen in Olies en Unilever de markt een ge heel ander aanzien gaven, was het gisteren begrijpelijk, dat reeds be gin beurs een afwachtende houding werd aangenomen. Men weet nog steeds niet of de arbitrageverkopen nog verder zullen worden voortgezet en zeer duidelijk komt in een markt als gisteren de leidende positie van het hoofdfonds naar voren. De ope- ningsprijs was een fractie lager dan de vorige notering en onder zeer ge ringe fluctuaties werd tenslotte vrij wel hetzelfde betaald als Maandag. Unilevers openden een fractie hoger en sloten eveneens onveranderd. Philips had wel een zeer stille hoek en noteerde pas tegen slot 250 (251). De industriemarkt vertoonde voor de overige fondsen slechts zeer klei ne veranderingen. Ook de Scheep vaartmarkt had niet over een teveel aan belangstelling tc klagen. De meeste soorten waren vrij onveran derd of een kleinigheid lager. Zoals te verwachten viel blijft de omzet bij een dergelijke stemming zeer ge ring. Voor de Cultures was de animo relatief iets groter, maar de activi teit was toch minder dan Maandag. Ook gisteren ontstonden weer open hoeken voor incourante Rubberaan delen. De winsten van Maandag konden over het algemeen goed ge handhaafd blijven, maar de leiden de cultures gaven tegen slot een kleinigheid prijs. Zo sloot Amster dam Rubber 126 (128), certificaten Deli 108 (109) en HVA 11414 115/J). De beleggingsmarkl was rustig met enkele kleine verbeteringen. Amerikanen onveranderd ten op zichte van Wallstreet, zodat het agio on jwijzigd bleef. .Tolongatie 2 1/4 De heer Marjolin bracht verslag uit van zijn reis naar Engeland, waar hij namens de OEEC met de Engel se regering overleg pleegde over het wereldgrondstoffenprobleem Ook de positie van Nederland t.a.v. dit vraagstuk werd gisteren uitvoerig be sproken. Daartoe waren aanwezig de heren D. P. Spierenburg, directeur- generaal van het directoraat-gene raal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen en drs. E. H. van der Beugel, president-directeur van het bureau voor het economische en militaire hulppx-ogramma. KAMERLEDEN IN ENGELAND. Een uit acht leden van Tweede en Eerste Kamer bestaande Nederlandse parlementaire delegatie brengt thans een bezoek van een week aan Enge land. Het bezoek wordt gebracht in gevolge een uitnodiging van lord- kanselier Jowitt en van de voorzitter („speaker") van het Lagerhuis. Pre mier Attlee zal de Nederlandse volksvertegenwoordigers een noen maal aanbieden. Ook zullen zij wel licht door minister Bevin worden ontvangen, indien deze dan reeds voldoende is hersteld van zijn long ontsteking. De voorzitter van het Lagerhuis en de Nederlandse am bassadeur te Londen zullen diners aanbieden ter ere van het bezoek dei- Nederlandse parlementsleden. De leden der Nederlandse delega tie zullen toespraken houden voor een verenigde zitting van Lager- en Hogerhuis Ook zullen zij een recep tie bijwonen, die ter ere van hun be zoek door het Lagerhuis zal worden gehouden. De parlementariërs zul len ook de universiteit van Cambrid ge en het nationale Britse marine- museum bezoeken. personeel over te gaan. De werk loosheid steeg eveneens door het toenemend aantal gerepatrieerden uit Indonesië. Het aantal werkloze bouwvakar beiders steeg van 18.757 tot 20.390, metaalarbeiders van 5.520 tot 5.936, landarbeiders van 20.896 tot 22.601 en losse arbeiders van 15.248 tot 16.577. Het aantal bij arbeidsbureaux in geschreven gedemobiliseerden daal de van 2577 tot 2.300. Zij genieten, zoals bekend, prioriteit bij de ar beidsbemiddeling De vraag naar mannelijk personeel steeg van 13.431 tot 15.149. INDONESIË EN DE VER. STATEN VAN AMERIKA Het Tweede Kamerlid C. J. J. M. Welter (K.N.P.) heeft aan de minis ter zonder portefeuille L. Götzen de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Kan de minister thans x-eeds ovei'gaan tot publicatie van het ver drag tussen de i-epubliek Indonesia en de Verenigde Staten van Ameri ka, krachtens hetwelk laatstge noemd land het eerstgenoemde steun op economisch gebied heeft beloofd, alsmede levering van materialen en advies op het gebied van openbare gezondheid, landbouw, visserij, in dustrie en opvoeding? 2. Voor het geval de onder 1 be doelde vraag ontkennend wordt be antwoord: kan de minister de toe zegging doen, dat dit verdrag, dat uit zijn aard niet geheim kan zijn, zo spoedig mogelijk zal worden ge publiceerd? De huurverhoging De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft hel deel der kosten voor na 1 Januari 1951 aan gebrachte technische voorzieningen aan onroerend goed, waarover huur verhoging mag worden berekend, vastgesteld op drie-vijfde. Het betreft hier voorzieningen, die nodig zijn bij verandering van be stemming of bij woning splitsing. Het percentage, waarmee de huur prijs mag worden verhoogd bij ver nieuwing van centrale voorzieningen die op of na 1 Januari 1951 tot stand zijn gekomen, xeeft de minister vastgesteld op 7.358 's jaars indien de vernieuwing centrale verwaimings- of liftinstai'iaties betreft. Dit percen tage moet worden berekend over een zesdf deel der kosten van ver- warmings- en over drie achtste deel der kosten van lift-installaties. Giisnakt "*arADEM! L Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los it gevaarlijke slijm .op met de krach- ^tig werkende BUITENLANDSE COMMISSIE DER KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Een dezer dagen heeft de vooi*zit- ter van de KVP, de heer W'. J. An- driessen de gereorganiseerde Bui tenlandse Commissie der Partij ge- installeerd. Nu de internationale vex*houdingen steeds meer op de voorgrond treden en ook voor Nederland practisch alle binnenlandse problemen min of meer rechtstreeks verband houden met de toestanden in en het beleid van andere landen, is de Katholieke Volkspartij er toe overgegaan de commissie, die haar van advies nvoet dienen aangaande vraagstukken van buitenlands beleid, geheel te reorga niseren. De bestaande commissie is aanzienlijk uitgebreid, waardoor een grotere groep van personen dan tot dusver bij dit gedeelte van de ver antwoordelijkheid der Partij is be trokken. De Commissie is verdeeld in ver schillende secties. Deze zullen zich bezighouden met de bestudering van de problemen op het gebied van de algemene politiek, van financiën, economische en sociale aangelegen heden, van cultuur en defensie. De leiding der commissie berust bij mr. E. M. J. A. Sassen, terwijl het secretariaat is gevestigd te 's-Gravenhage, Koninginnegracht 40. In haar eerste vergadering heeft de commisie zich reeds beraden om trent de meest urgente vraagstuk ken, terwijl ook rr.'et de uitwerking van de taak een aanvang werd ge maakt. Delft krijgt „luchtwaarneming" Prof. ir. W. Schermerhom, hoofd van het nieuwe internationale trai nings-centrum voor luchtkartering in Delft, heeft meegedeeld, dat dit centrum terstond een beperkt aantal studenten kan toelaten en dat. naar hij verwacht, in September 1851 kan worden begonnen met een volledige leergang. De bedoeling is uiteinde lijk tweehonderd studenten in te schrijven. De Nederlandse regering stelt een millioen dollar beschikbaar voor de inrichting van een instituut voor luchtwaarneming binnen het kader van de Technische Hogeschool in Delft. De heer Schermerhox*n hoopt, dat vooral ook studenten uit de weinig ontwikkelde landen naar Delft zou den komen, omdat voor-al deze lan den van het werk van het opleidings centrum voordeel zouden kunnen hebben. Nieuwe prijsregeling van vette varKens Door de nieuwe prijsregeling voor vette varkens is het te verwachten dat het Westen van ons land zal blijven zorgen voor de nodige vette varkens, terwijl het Oosten zich zal toeleggen op het produceren van bacon varkens. Vooral in het Westen van ons land worden in de regel veel vette varkens gefokt en de nieuwe rege ling ten aanzien van de vette var kens, die door het Bedrijfschap is ge troffen, is daarom vooral van be lang voor deze streken. Zoals bekend, werd onlangs de prijs van de baconvarkens gesteld op ƒ2.06 per kg. geslacht gewicht. Met de toeslagen voor kwaliteit voert dit tot een prijs van ongeveer 2.10 per kg. Nadat dit was geschied, was het nodig ook een nieuwe regeling te treffen voor de vette varkens. Im mers ook de prijs hiervoor lag vrijwel vast en wel op een niveau, ongeveer overeenkomend met dat waarop voorheen de baconvarkens lagen. Het spreekt van zelf, dat het fok ken van beide soorten dieren onge veer dezelfde perspectieven moet bieden. Is dit niet het geval, dan komt men voor het feit te staan, dat alle varkens als baconvarkens wor den geslacht, of dat veel te veel die ren worden aangehouden totdat ze als vette vai-kens kunnen worden verkocht. In het afgelopen jaar heeft zich zoiets voorgedaan in de maan den Maart en April, toen zoveel vette varkens aan de markt kwamen, dat daarvoor geen afzet meer was te vin den. Het Bedrijfschap nu heeft de prijs van de vette varkens in de hand door de prijs van het spek, dat voor een goed deel wordt geëxporteerd, voor al naar Duitsland. Loopt de prijs hiervan te veel op, dan wordt er een exportheffing opgelegd, waardoor deze weer omlaag wordt gedwongen. Tot nu toe werd het spek ingecalcu leerd op 2 per kg. In het vervolg zal voor het spek een prijs van 2.20 worden opgenomen, wat, naar wordt aangenomen, zal leiden tot een prijs voor de vette varkens van ongeveer ƒ2.08 a ƒ2.09 per kg. geslacht ge wicht. VOOR DE NEDERLANDSE KERKPROVINCIE. L Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagse vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paas-Zaterdag na 12 uur ;s middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrijdagen, en -Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten Hemelopneming. Allerhei ligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. Op al deze dager, zijn verplicht te vasten alle gelovigen, die de leeftijd van 21 jaar bereik1 hebben en nog geen 59 jaar oud zijn, behalve wan neer zij om een ernstige reden daar van wettig zijn ontslagen. Zij mogen op vastendagen slechts ééns per dag een volle maaltijd nemen en daarbij ook vlees gebruiken, uitgezonderd wanneer die dag tevens onthoudings dag is. Bij de overige gebruikelijke maaitijden moeten zij zich echter aan merkelijk beperken en derhalve min der voedsel gebruiken, dan zij ge woon zijn, en zich van vlees onthou den. Op vastendagen, die niet tegelijk vleesloze dagen zijn. mag bij de be perkte nevenmaaltijden jus uit vlees of spekvet gebruikt worden. II. Onthoudings- of vleesloze dagen zijn: 1. Alle Vrijdagen van het jaar be halve wanneer daarop een ter plaat se verplichte feestdag valt. 2. Al'e Quatertemper-Woensdagen en -Zaterdagen. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, behalve wanneer zij op een Zondag val'en 4. As-Woensdag alsmede P^as- Zatei'dag tot 12 uur 's middags. Op al deze da»en ziin tot onthoudine verplicht allen, die 7 jaar of ouder zijn tot aan het einde van hun leven, behalve wanneer zii om een ernstige daarvan wettig ziin ontslagen Zij mo^en on ontbo"d:n'r«,,R'ren -ree'-» vief1; «nek of ü's uit vlees «**- *>r"fken. Piifaei filter met d'«"*P'k vet hereH ei al'e «ve-i^e voe*,i"°'s:- vr,;-Me'pi e»»» a"e \rf 'aar zelfs on Vrijdag, voor iedereen geoorloofd. III. Krachten Pause1 üke volmacht verlenen Wij voor dit iaar d:«men- satie »i he* vacf"n- ei ninio"d;no,s- o-» p'ie da^en. behalve on Goede Vrijdag aan de volgende oer- sonei. ook als zij buiten Nederland verbleven: 1. Aan arbeiders, die doorgaans zeer zware lichamelijke arbeid ver richten. zoars: ondergrondse miinwerkers en ande ren die in hef miinbedrijf zeer zware arbe'd verrichten: arbeiders in cementfabrieken, die me+ de verzorging van de ovens bp- Tast ziin (bijv s*okersl of hiermede in zwaarte celi.ik te stel1 en arbe'd verrichten (bijv- hoorders en cement- 1aders): arbe-'ders ir mergelgroeven, die 'on. midde^ïjk b'i het kalkblussen be trokken ziin: stokers op schepen of op locomo tieven: arbeiders, die in stee"houwerijen zwaar hekwerk verrichten: de1 vers kruiers en_ steenbakkers in de klriwaren-indu«+rie: sommee veenarbeiders, zoals turf- riok°rs -kru'ers en -laders; caissonarHe'Aprs. die onder water fun dominoën maken: diikwerker" en gr'endhakkers in is>t+e gr'er den 9. Aan de arbeiders, die zware lirhame'i'kr arh°'d vei'richten. wan neer zii hoverdjPn pog voortdurend onder kunstmatige boffe of 1oc,e tem peratuur moeter werken, óf hi" bin werk vooi'tdomerd in aa^ratrinc- ko men met voor de gPZondboH c«bo. de'iike stnfen (e'ftiee arbeid) óf aanmerkehik langer dan normaal moeten werken óf in de narhtriioe* werken deze laatste nrM"i+end 'n de per'oder waarin zij tot de nacht- behoren. 3 Aan de gevangenen en aan dege nen. die in neutrale of niet katholieke inrichtingen verpleegd worden. IV. Wij verlenen voorts in gevo'ge Pauselijke volmacht voor dit jaar dispensatie alleen in de vastenwet (zodat de betrokkenen derhalve zon der meer niet ontslagen zijn van de onthoudingswet) aan: 1. vrouwen, die in verwachting zijn of een. kind zelf voeden: 2. allen, die zich beroepshalve wij den aan de verpleging in ruimere zin (religieuse en leken-ver plegers en verpleegsters van zieken, vroed vrouwen, kraamverpleegsters en kraamverzorgsters), doch alleen op de dagen (etmalen) waarop zij nachtdienst hebben. Deze dispensatie geldt voor alle vastendagen, met uitzondering van Goede Vrijdag. V. Vervolgens verlenen Wij krachtens Pauselijke volmacht voor dit jaar dispensatie alleen in de onthoudings wet op alle dagen van het jaar, be halve op Goede Vrijdag, aan de vol gende personen, ook als zij buiten Nederland verblijven. 1. Aan de samenwonende familie leden, het inwonend dienstpersoneel, de dagbedienden en genodigden van de arbeiders, die hierboven reeds op grond van hun arbeid in de onthou dingswet gedispenseerd zijn. doch al leen voor de hoofdmaaltijd. Het is echter niet vereist, dat zij deze maal tijd gezamenlijk met de bedoelde ar- beidei-s gebruiken. 2. Aan de militairen cn aan alle overigen, aan wie in dienstverband door de burgerlijke Overheid of de leiding van neutrale of niet-katho- lieke inrichtingen maaltijden worden vei*strekt, doch alleen voor zover zij van de hun verstrekte maaltijden ge bruik maken. Eveneens aan de zeevarenden, wan neer zij zich van de scheepskost be dienen. 3. Aan de samenwonende familie leden. het inwonend dienstpersoneel, de dagbedienden en genodigden van de huisgezinnen, waarvan de vader of enig hoofd niet-katholiek is. doch alleen voor zover zij van dezelfde maaltijden gebruik maken als het niet-katholiek hoofd, zij het dan ook niet gelijktijdig. Wanneer deze personen onder de vastenwet vallen, moeten zij zich op vastendagen, buiten de hoofdmaal tijd, van vlees onthouden. VI. Voleens de algemene kerkelijke wet zijn alle Zaterdagen van de veer- tigdaagse vasten levens onthoudings- dagen. Op grond van een bijzondere volmacht ontslaan Wij alle gelovigen voor dit jaar echter van de onthou dingswet op deze Zaterdagen, met uitzondering van de Quatertemper- Zaterdag en van Paas-Zaterdag tot 12 uur 's middags. Zij echter, die van deze laatste dis pensatie gebruik maken, zullen op elk dier Zaterdagen, waaroo zij dit doen. di'iemaal het Onze Vader en het Wees Gegroet met één keer de Twaalf Artikelen des GeToofs bidden of met Pasen minstens 25 certf offe ren. v VII. De gelovigen, die niet behoren tot degenen, die in het voorafgaande door Ons rechtstreeks zijn gedispen seerd, en van mening zijn dat de onderhouding van de vastenwet of van het onthoudirfgsgebod voor hen onmogelijk of al te bezwaarlijk zou zijn, kunnen zich voor het verkrijgen van volledige dispensatie of van ver zachting wenden tot de pastoor dei- parochie of een ander daartoe be voegde priester. VIII. Tenslotte vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde gelovi gen, om door vrijwillige verstervin gen. aalmoezen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de ker kelijke Overheid ingevoerde verzach tingen en dispensaties aan hun boete doening en versterving ontbreekt. De offers cn aalmoezen zullen ge stort worden in een bus, welke daar voor tegen Pasen in de kerk zal wor den geplaatst. Haarlem, 29 Januari 1951. f JOANNES PETRUS HUIBERS, Bisschop van Haarlem. ST. CLEMENS RETRAITEHUIS NOORDWIJKERHOUT. 1013 Febr. Jongemannen. 1417 Febr. Lyceum Leiden. 17—20 Febr. Geh. Heren. 2023 Febr. Dames Middenstand. 2427 Febr. Dienstplichtigen. Nederland dacht bevrijd te zijn van Het Ding, toen Ger de Roos de kist eenmaal in zee had geworpen. Maar het heeft zo niet mogen zijn, want enige uren daarna spoelde de kist met Het Ding weer aan op het Zandvoortse strand, waar twee jon gens haar ontdekten. Uit de opschrif ten concludeerden zij. dat de kist de bei'oemde was. Anders dan in het beruchte liedje, waren zij niet bang om de kist te openen en zo Het Ding te aanschouwen. Zij brachten het naar de Zandvoortse Courant en daar kan iedereen die niet bevreesd is, zien waaruit de inhoud en dus Het Ding bestaat. JACHTOPZIENER SCHOOT OP ARBEIDER. De jachtopziener G. v. d. B. uit Putten (Geld.), die onder invloed van sterke drank een schot loste uit zijn revolver op een arbeider, die juist een bus verlaten had, werd door de Zutfense rechtbank veroordeeld tot twee maanden. De rechtbank achtte het feit zeer ernstig, temeer daar de jachtopizener meer gebruik van ster ke drank maakte dan goed voor hem is. ONTSLAGEN ORKESTLEDEN BIJ MINISTER RUTTEN. Minister Rutten ontving gistermid dag in verband met het tussen het Concertgebouw en het Concertge bouworkest gerezen conflict de heer Heuwekemeyer, vice-voorzitter van de vereniging van orkestleden van het Concertgebouwox*kest. De heer Heuwekemeyer was vergezeld van een aantal ontslagen leden van het orkest en mx\ Geex-ling, hun juridi sche raadsman. Op de vliegbasis Leeuwarden is gistermiddag omstreeks halfvier een Meteor-straaljager in de landing ver ongelukt. Het toestel is in dc bocht voor de z.g. „final appoach" afgegle den en neergestort. De bestuurder, de tweede luitenant J. van Leeuwen uit Delft, van het 325 squadron werd gedood. Het toestel werd vernield. De heer N. van Spronsen te Rijswijk, secretaris van het bestuur en veilingleider van de coöpex*atievc vvarmoeziersvereniging „De Delfts. Grocntenveiling" te Delft, is benoemd tot ridder in dc Orde van Ox*anje- Nassau.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6