De onveiligheid op Java Eind deze week parafering Waar Nederlanders vochten en handel dreven JWedihen en dapen nu andeten N4 ade&nufjeA "BAKKERTJE Schoon heid WOENSDAG 7 FEBRUARI 1931 l)E LEIDbE I.UUHAN I EERSTE BLAD PAGINA 1 Drie personen gedood Uit Semarang wordt gemeld, dat de 34-jarige directeur-administra teur van de onderneming „Djatirun- go" bij Semarang, de heer J. A. Weynschenk een politieman en een mandur (opzichter over arbeiders) in een jeep van een hinderlaag uit werden doodgeschoten. Deze be schieting geschiedde door een bende van tien man sterk. Een politieman, die niet getroffen werd, kreeg de waarschuwing dat meer van derge lijke overvallen zullen volgen, indien de politie het werk van de benden belemmert. Op genoemde onderne ming bevindt zich 20 man politie. Reeds eerder werden twee indone- siërs vermoord. ERNSTIG ONGELUK TE NEW DELHI In de zakenwijk van "New Delhi is vandaag de spits van een 30 jaar oude toren omlaag gestort. Vijf voor bijgangers werden door neerstortend Suir. onmiddellijk gedood. Twee an- eren stierven in het ziekenhuis. Het plan-Schuman Vertegenwoordigers van Frank rijk Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg zullen Vrijdag of Zaterdag a.s. te Parijs het verdrag inzake het plan-Schuman paraferen, zo deelde een woordvoer der van de Franse delegatie mede. De parafering van het vedrag, waar mede de eerste fase van de zeven en een halve maand geleden begonnen onderhandeling afgesloten zal wor den, zal betekenen, dat de deelne mende landen overeengekomen zijn om een gemeenschappelijke markt voor hun kolen- en staalproductie te vormen en om hun productie van kolen en staal ondergeschikt te ma ken aan de centrale leiding van een super-nationaal gezagsorgaan. De volgende en laatste fase van de onderhandelingen zal een con ferentie zijn van de ministers van buitenlandse zaken der deelnemen de landen, die de politieke kwesties, welke met het plan-Schuman sa menhangen, zullen moeten regelen, De voornaamste kwesties djn: 1) Het aantal afgevaardigden van de parlementen van elk der deelne mende landen, die zitting zullen hebben in de Assemblée, waaraan het gezagsorgaan verantwoording schuldig zal zijn. 2). De verhouding tussen de aan tallen afgevaardigden der deelne mende landen; en 3) het aantal le den van het gezagsorgaan. Het is nog niet bekend, of de con ferentie der ministers in de naaste toekomst zal worden gehouden. Weer n atoomontploffing De vijfde en voorlopig laatste atoomontploffing op het proefter- rein bij Las Vegas in de Verenigde Staten werd gistermorgen om 5 uur 48 aangekondigd door een lichtflits, die ontzagwekkende!- en feller was dan de vier voorafgaande. De jour nalist Clete Roberts, die de atoom bommen bij Bikini heeft zic-u ont ploffen verklaarde: „Dit was gro ter." Twee grote spiegelruiten in Las Vegas sneuvelden. Honderden men sen stonden in het ochtendduister buiten in spanning te wachten. Zij zagen weer een bruine stofv/olk op stijgen en later een witte wolk naar het Noorden afdrijven. De lichtflits was tot in Los Angeles, op 480 kilo meter afstand, te zien en werd in Hollywood via de televisie verder uitgezonden. Vier en twintig minu ten later rinkelden de ruiten in Los Angeles. De comm: v e voor atoom energie heeft verklaard, dat de proefnemingen bij Las Vegas voor lopig zullen worden gestaakt en dat zij volkomen tevreden is over de re sultaten. Groepjes mensen, die in Las Ve gas op straat stonden te wachten gilden: „Daar gaat ie", op het ogen blik der ontploffing. Velen zeiden, dat zij een ogenblik verblind waren door het licht, dat daarna een oran jeachtige waas was geworden, die langzaam wegzonk. Sommigen voel den ha de trillingen een stroom warme lucht langs de grond, De uitlatingen van generaal Col lins, stafchef van het Amerikaanse leger hebben nieuw voedsel gege ven aan de geruchten, dat bij Las Vegas atoomgranaten of raketten voor gebruik tegen vijandelijke le gers zijn beproefd. „The Los Angeles Examiner" ver onderstelt, dat tiij Las Vcgas „slag hoedjes" voor de waterstofbom zijn ontploft. De hitte v.in een atoóm- ontploffing is namelijk nodig om de waterstofbom tot explosie tc bren gen. Hartt zegt, dat nog dit jaar een proef met de waterstofbom zal wor den genomen, FAILLISSEMENTEN IN 1950. Nadat in 1945 met een totaal van 168 faillissementen het laagste punt wag bereikt, begon in 1946 een gesta dige stijging, die onafgebroken voortduurde, zo deelt het C. B. S. mede. In 1950 zijn totaal 1945 fail lissementen uitgesproken tegen 1694 in 1949. Dit blijft nog altijd beneden de aantallen van de vooroorlogse ja ren. Van 1936 t.m. 1939 zijn resp. 4405, 3125, 2526 en 2129 faillissemen ten uitgesproken. Verdeeld naar de bedrijven steeg het aantal bij de bouwbedrijven van 139 in 1949 tot 215 in 1950, kleding en reiniging van 29 tot, 61, metalen, stoomwerktuigen enz. van 133 tot 179, warenhandel van 426 tot 503 en voedingsmiddelen van 44 tot 70. Gesplitst in aantal per 100.000 inwoners geven de provincies Utrecht (22.1), Noord-Holland (32.6) en Zuid Holland (21.4) een hoger relatief cij fer te zien dan het Rijk (19.4); Zee land (9.7) en Limburg (9.4) blijven beneden de helft van het rijkscijfer. AUTO REED IN OP GROEP CARNAVALVIERDERS. Een personenauto, bestuurd dooi de 34-jarige K. uit Oegstgeest, is vannacht om ongeveer half twee in j Den Bosch ingereden op enige voet gangers, die zich op de rijbaan be vonden van de zuidelijke oprit van de Diezebrug. Twee personen werden hierbij gewond. De brug opzwenkend zag de chauffeur plotseling do voetgangers voor zijn wagen. Hij remde, maar een aanrijding bleek onvermijdelijk. Me vrouw T.-S. uit Hintham wei'd door de auto opgenomen. Met een dub bele beenbreuk, eon gapende hoofd wonde en een zware hersenschud ding moest zij naai het Groot Zie- kengasthuis worden overgebracht. Een andere voetganger, M- van G., uit Schijndel, kreeg eveneens een beenbreuk en een hersenschudding. Hij werd in het ziekenhuis van Sint Jan dc Deo opgenomen. TWEE DODEN IN HET ZUIDEN. In de Dorpsstraat te St. Willebrord is Maandagavond de 57-jarige G. E uit Roosendaal, die onder invloed was van sterke drank, plotseling met zijn fiets de rijweg opgereden waar juist burgemeester mr. F. Hooboi. uit Wouw met zijn auto passeerde. De burgemeester trachtte nog een Dot- sin te vermijden, maar een aanrij ding viel niet meer te voorkomen. E. was op slag dood. Op de weg BredaOosternout vond Maandagavond de 38-jarige C. K. uit Oosterhout de dood, toen hij zwaar slingerend op zijn fiets van net erf van een café pardoes de weg kwam opgereden. Hij werd gegrepen dooi de motorrijder L. H. uit Breda die eveneens onder invloed van sterke drank was. K. was op slag dood. De motorrijder reed tegen een boom en moest met een ernstige hersenschud ding in het ziekenhuis worden opge nomen. POLITIE SCHOOT OP ONTVLUCHTE ARRESTANT. Op dc markt in Etten werd Maan dagavond een serie van ongeveer 30 schoten gelost, toen de 20-jarige ar restant A. B. uit Etten er van door ging. Twee wachtmeesters van de rijkspolitie die hem opbrachten, had den aanvankelijk het nakijken. Een der wachtmeesters loste enige waar schuwingsschoten. 'n Kogel ketste on gelukkigerwijze af op het wegdek en trof een voorbijganger zekei J. P. uit Etten, in het linkerdijbeen. De ver wonding is niet van ernstige aard. De arrestant, die zich aan diefstal met braak had schuldig gemaakt, was inmiddels in een nabijgelegen weiland gevlucht, waar de achter volging werd voortgezet. Een der po litiemannen trof dc vluchteling, na ook enige waarschuwingsschoten te hebben gelost, in het linkeronder been. Na een korte behandeling in het ziekenhuis kon B. naar de cel worden gebracht. ZU1LËNSE POLITIECHEF KRIJGT ZES WEKEN. Het Amsterdamse Gerechtshof ver oordeelde de geschorste chel' van het Zuilense politickorps, de 41-jarige H. V. tot zes weken gevangenisstraf. De Utrechtse rechtbank had V. vorig jaar wegens mishandeling van gear resteerden en getuigen in de jaren 1946 tot 19ö0 tot drie maanden ver oordeeld. LAWINES IN ITALIë. Italië is de laatste dagen geteis terd door sneeuw, regen en storm. Nabij Florence stortte een brug over een rivier in. Twee personen kwa men om het leven. In* de provincie Ferrara werden 13.000 acres bouwland overstroomd. Honderden boerengezinnen moesten zich in veiligheid stellen; er waren Voor het eerste Nationale Eucharistische Congres, dat van 19 tot 26 Febuari te Kumasi aan de Goudkust in Noord-Afrika zal worden gehouden, heeft dc H. Vader als Pauselijk Legaat benoemd Z. H. Exc. Mgr. David Matthow, Apostolisch Delegaat van Brits Oost- en West-Afrika. Het betreft hier het eerste Eucharistische Congres, dat aan de Goudkust zal worden gehou den en als zodanig van groot be lang zal blijken te zijn voor dit snel groeiende missiegebied. Voor Nederland heeft dit con gres een wel zeer bijzondere be tekenis, omdat het wordt gehou den in een missiegebied, dat voor een groot deel door de Ne derlandse missionarissen van de Congregatie van de Afrikaanse Missiën (Cadier en Keer) werd ontgonnen en tot bloei gebracht. Nederlanders vergoeden wan klank van koloniale voorgangers Van de vijf bisdommen var. de kerkprovincie van de Goudkust, die op 13 April 1950 bij decreet van de H. Congregatie de Propaganda Fide een zelfstandige hiërarchische eenheid werd opgericht, tezamen met de kerkprovincies Oost-Nigeria en West-Nigeria, al', en in West-Afrika, zijn er twee toevertrouwd aan de Paters van de Sociëteit der Afrikaan se Missiën, het aartsbisdom Cape Coast en het bisdom Kumasi. Ruim 100 Nederlandse missionarissen zijn daar werkzaam. Aan het hoofd van het bisdom Kumasi, waar het Eucha ristisch Congres zal worden gehouden staai een Nederlandse bisschop, Mgr. Hub' Paulissen. Nederland heeft ook een histo rische band met de Goudkust. In het begin van de zeventiende eeuw kwamen onze ondernemen de koopvaarders om ook daar handel te drijven. Zij hebben de Portugezen verdreven en als cveral elders waar zij kwamen, hebben zij er het Katholicisme vervolgd In 1637 verwoestten zij qc St. Antonius-kerk in Elmina een steen van dit kerkje was aan wezig op de Vaticaanse tentoon stelling in 1925. De Hollanders bouwden forten in Axim, Mori en Accia. In de 19de eeuw hadden zij de Portu gezen geheel verdreven en wa ren hoer cn meester aan de Goudkust, doch op hun beurt 'worden zij verdreven door de Engelsen, die tezamen met de stam der Fanti's vochten tegen de Nederlanders, die zich hadden verbonden met de beruchte Ashanti's, die in 1836 werden vevs.agen. In I860 verkochten de Nederlanders hun laatste fort aan de Engelsen. Dc door de Portugezen begonnen missionering v/erd geheel stilgelegd onder de Nederlandse overheersing. Eerst 250 jaar „later, in het midden van de 19de eeuw, werd de missie weer herbegonnen en het is een won derlijke loop der geschiedenis, dat juist de Nederlandse missionarissen hierin een groot aandeel hebben ge had'en juist het bisdom Kumasi in het gebied der Ashanti's, vroegere bondgenoten van de Nederlanders, aan de Nederlandse missionarissen werd toevertrouwd. Hot is een missiegebied, dat om verschillende redenen tot een van de zwaarste der wereld mag worden ge rekend. Moordend klimaat. Allereerst is daar het klimaat. De Goudkust staat om zijn moordend kli maat in kwade roep als „Het graf van de blanke" Dikwijls vrij spoedig na hun aankomst vielen de jonge missionarissen als slachtoffer, vooral van de malaria-, zwart water- en gele koorts Door een goede hygiënische zorg en tijdige overplaatsing is daar nu hee. wat verbetering in gekomen. Tijdens de laatste oorlog, toen de missionarissen niet op verlof konden gaan, deden zich de gevolgen van het klimaat weer duchtig gelden. Een andere handicap zijn de zede lijke wantoestanden, die daar heer sen, ten dele te wijten aan het ani mistische heidendom, gepaard gaande met geheimzinnige tovenarijen, ten dele ook zeker te wijten aan de de moraliserende invloed van de Arabi sche slavenhandelaars, het slechte voorbeeld en de uitbuiting door de blanken en de rijkelijk ingevoerde Europese akoho'. De grote activiteit van de Protestanten, van wie vooral de Duitse Engelse en Amerikaanse secten daar werkzaam zijn, hebben een grote voorsprong, omdat zij zich vooral toeleggen op het stichten van scholen, waardoor zij onder de re geringsambtenaren vooral veel aan hangers krijgen. De missionarissen hebben hard tegen alle moeilijkheden opgewerkt. Het fehcle gebied, toen nog het Aposto- isch Vicariaat van de Ivoorkust, tel de in het begin van deze eeuw nog geen 10.000 Katholieken. In 1933 wa ren er 103-651 Katholieken en einde 1949 was dat getal reeds opgelopen tot 220.997. Vooral ook het bisdom Kumasi kent een sterke bloei; in 14 jaren werd het aantal gedoopten vermeerderd met 21.690. Het heeft thans met een bevolking van 820 000 inwoners reeds 41.268 Katholieken en 21.103 catechumenen Vooral de laatste jaren leggen de missionarissen zich toe op het stich ten van scholen en kunnen wat dat betreft reeds wedijveren met de Pro testantse scholen. Alleen hot bisdom Kumasi heeft 253 lagere scholen met ruim 20.000 leerlingen, 25 middelbare scholen en een normaalschool voor opleiding van eigen onderwijzers. Eucharistische luister in dagelijkse schamelheid. Het stemt dan ook tot grote vreugde, dat juist in de hoofd plaats van dit bisdom der Neder landse missionarissen het grote Eucharistische Congres zal wor den gehouden. Verscheidene bis schoppen uit Afrika, maar ook uit Canada cn Amerika, zullen aan de plechtigheden luister bij zetten. In verband met het Eucha ristische Congres zal er een grote eucharistische tentoonstelling worden gehouden, waar de ne gers, die alleen maar hun scha mele hutkerken kennen en de povere gewaden, die de missiona ris van statie tot statie in zijn koffer meedraagt en vaak tot op de draad versleten zijn, kennis zullen kunnen nemen van de rijkdom van gebouwen, ornamen ten en gewaden, waarmee de Christelijke landen de Eucharistie omgeven Ook veie foto's en voorwerpen uit Nederland zullen daar worden tentoongesteld. Er ligt aan de Afrikaanse Goudkust niet alleen een stukje Nederlandse geschie denis, maar ook een groot stuk Nederlandse trots. Acht jaar gevangenisstraf met af trek van preventief legde heden de Leeuwarder Rechtbank op aan de 66-jarige vrouw J. G. te Leeuwar den, die 15 jaar geleden haar echt genoot opzettelijk van het leven be roofde. geen slachtoffers. Lawines hebben wegen nabij de Oostenrijkse grens en aan de Ooste lijke oever van het Gardameer ver sperd. Het verkeer over de Italiaans- Franse grens is verstoord. De spoor wegverbinding tussen Domodossola en Locano in Zwitserland is verbro ken. Te Sabbioni, dat ten Noorden van Domodossola, in de vallei van For- mazzo is gelegen, ligt de sneeuw elf meter hoog. Uit vele gedeelten van Noord- Italië komen berichten binnen over slachtoffers en schade tengevolge van het noodweer, Van een boerengezin, bestaande uit vader, moeder on tien kinderen, werden do ouders en een der kinde ren gedood, toen een grote rots, die door het regenwater was losgewoeld, langs een berghelling omlaag stort te cn de boerderij verpletterde. GEKLEDE BLOUSE BLOUSES. Al is uw garderobe nog zo uitgebreid dan is er altijd nog plaats voor een aardige blouse. Voor al wanneer u een zwart rokje heeft, waar zovsel verschillende blouses op kunnen worden gedragen. U kunt er door er een overhem'dblouse van eenvoudige stof op te dragen, sportief uitzien. Een blouse van wat luxueuser stof zoals glasbatist, dun ne zijde of voile stof al of niet met valencienne kant gegarneerd geeft het geheel een gekleed cachet. U ziet het: met één rokje en verschil lende blouses kunt u er altijd goed gekleed uitzien. U kunt natuurlijk klaar gekochte blouses van goedkope tot dure soorten te kust en te keur krijgen. De goedkopere soorten worden ech ter zo cn masse gemaakt, dat de vrouw die er prijs op stelt een eigen cachet aan haar kleding te geven er niet over zal denken een blouse ge maakt te kopen. Het zelf maken van een blouse is veel goedkoper, dan een gekocht exemplaar. Daardoor kunnen we met een minimum aan kosten een maximum aan resultaat boeken. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE WIND Aanvankelijk enkele opklarin gen, later overwegend zwaar be wolkt met enige r ;gen of nat h sneeuw. Matig i iet krachtige, langs de kust later wellicht har de wind tussen Zu.dwest en Zuidoost. Vannacht iets min der koud, morgen overdag onge veer dezelfde tempelturen als vandaag. Grieperig De medicijnman van de Batonka- negerstam, bij de Zambezi-rivier in Afrika, heeft zo zijn eigen opvattin gen over vrouwelijk schoon. Hij heeft als zijn mening kenbaar gemaakt, dat vrouwen met een bovengebit op ze bra's lijken. En zegt hij omdat zebra's nu eenmaal niet kunnern gel den als vertegenwoordigers van het hoogste schoonheidsideaal, moeten vrouwen dus geen boventanden heb ben. De medicijnman is geen man van de onvruchtbare theorie. Hij is een man van de daad. En vandaar dat hij zijn opvattingen in praetijk is gaan brengen. Zijn invloed is zo groot, dat hem dit niet de minste moeite kost. Het woord van de medicijnman is wet en bovendien twijfelt niemand eraan, dat het bovendien een wijs woord is. Toen hij dus bekend maak te, dat alle vrouwen zich voor een schoonheidsbehandeling bij hem moesten melden, liep het onmiddel- lijk storm. De zwarte dokter richtte een openlucht-practijk-kamer in, met aangrenzend wachtlokaal en de be handeling begon. Binnen één dag wa ren alle vrouwen van det stam hun boventanden kwijt. Er dat is niet verwonderlijk, wanneer men weet hoe het ging. De medicijn-man ge bruikte namelijk een stenpn bijl. Daar gaf hij telkens één klap mee. Wanneer u dit afgebeelde model eens goed bekijkt, zult u zien dat de blouse zesr eenvoudig van model is. De gerimpelde valencienne kant langs de pas, geeft een bijzonder aardig cachet en is een aardige af sluiting van het aparte veststukje. Ong. 6 cm lager wordt met de inge- rim'pelde kant nog eens dezelfde lijn gevolgd. Voor dit model is dunnere soepele stof het aangewezen materiaal. Strikje en knoopjes worden van de zelfde stof vervaardigd. Wanneer de blouse zoals op dit voorbeeld is aan gegeven in de rok wordt gedragen, moet deze ongeveer 15 cm langer dan de taillelijn worden geknipt. Draagt u liever op de rok een band dan knipt u daarvoor een recht stuk stof van 12 cm breed en even lang als de taille omtrek is plus een over slag van 5 cm. Het patroon van deze blouse kunt u tegen vooruitbetaling van 1,05 onder no. H 4883 bestellen hij het bureau van Persbelangen, Postbus 35 Utrecht, In de maten van 40, 42, 44, 46 en 48. HAAK PYAMA SCHEURDE! MOEDER, die pyama wordt mij te klein, ik vind het niets prettig om hem te moeten aantrekken, wanneer krijg ik een nieuwe? Wanneer krijg ik een nieuwe kinderen denken er zo gemakkelijk over, maar zo heel veel andere din gen zijn nog nodig. Hennie wordt dan ook naar bed gestuurd met de mededeling, dat het niet zo'n vaart zal lopen en dat zij maar gauw moet gaan slapen. Er wordt gebeld en Hennie ver dwijnt naar de slaapkamer. Wij heb ben een grote familie en kennissen kring. Het is dus heel gewoon, dat, nu mijn man jarig is, wij een huis vol visite hebben. De bel gaat vaak over en er wordt tussen de gasten een druk gesprek gevoerd. Ik schrijf het dan ook daar nan toe, dat Hen- niet niet in slaap kan komen en zo dra ik mijn neus om de hoek van de deur steek, roept zij: „Moeder, kom eens hier." „Straks Hennie. ik heb nu geen tijd", en ik ren weer verder. Ik hoor niets meer tot een poosje later heel voorzichtig de deur wordt opengedaan en de kleine meid heel schuchter binnenkomt. Zij hoeft ook verder niets te zeggen. Tot grote vrolijkheid van het hele gezelschap draait zij zich om, en ik zie, dat haar pyamabroek niet één, maar drie grote scheuren vertoont. Ik weet niet, hoe gauw ik het kind weer naar boven zal werken. Er wordt nog een oud beestje opgezocht, dat tenmin ste heel is en ik beloof Hennie deze week nog een nieuwe pyama voor haar te maken. Het werd een aardig vlot model met een gebloemd lijfje cn een ef fen broek. In één dog was de j^yama kant en klaar en kon Hennie vol trots haar nieuwe pak aantrekken. De aangeknipte mouwtjes staan heel aardig en een voordeel is, dat er veel minder stof voor het jasje no dig is, dan wanneer de mouwtjes in gezet worden. De gezellige grote zakken zal zeer zeker ook uw doch ter mooi vinden. Het patroon van dit model kurrt u tegen vooruitbetaling van 1.35 onder no. H. 4858 bestellen bij het bureau van Persbelangen, Postbus 35, Utrecht, voor de leeftijd van 4 —6, 6'8, 8—10 en 1012 jaar.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2