S)e CeicbeSoii^Mit Moskou gaf uiterst vaag antwoord Chinezen bij Seoel teruggeslagen DE WERELD SCHIET ER NIETS MEE OP 50 K,M. van 38e breedtegraad De kabinetscrisis Treinramp in New Jersey Nog geen oorlog 1951 in De Kerk in Polen Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG Moskou houdt de Grote Drie aan het lijntje Papengracht 52, Tel. 20015. Adm. en Adv. 73826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OVER VER ANTWOORDELIJKHEID LJet is reeds enige tijd geleden, dat het liberale weekblad „Vrijheid en democratie" aandacht besteedde aan de plaats der grote gezinnen in onze samenleving. En het deed daar bij niet voor de eerste maal een aan val op het systeem van de kinder bijslag. Het blad verwijst daarbij naar het beginselprogram van de li berale V.V.D, waar in artikel 4 wordt verklaard: „De partij is er zich van bewust, dat ware vrijheid alleen bestaanbaar is, indien zij ge paard gaat met verantwoordelijk heid". En dan redeneert de redactie aldus: „De mens, die in deze maat schappij een gezin vormt, neemt daarmee een zware verantwoorde lijkheid op zich, de verantwoorde lijkheid voor dat gezin. In eerste in stantie rust die verantwoordelijk heid op hem en niet op staat en werkgever." In de alinea daaropvol gend komt de liberale aap iets ver der uit de mouw. Daar staat: „En staat èn werkgever verhalen immers alle kinderbijslagen op belastingbe taler en consument d.w.z. op de le den der gemeenschap." Hier komt weer om de hoek kij ken wat ons reeds zo dikwijls in ver schillende gesprekken duidelijk is geworden: namelijk dat de beoorde ling van deze zaak hier uitsluitend geschied op basis van de materie; en een mensenmaatschappij, die alleen op deze basis leeft, is naar onze vaste overtuiging op de duur tot on dergang gedoemd. Cr is echter nog iets anders dat ons *-1 in deze beschouwing heeft ge troffen. Men zal ons waarschijnlijk aan Ie hand van artikel 10 van het zelfde beginselprogramma van de V.V.D. tegenspreken, dat de beoordeling van deze taak, zoals de redactie die geeft, alleen op materiële basis zou steunen. Dat artikel 10 zegt immers: „De partij, overtuigd, dat het gezin de kern vormt der maatschappij, verlangt dat niets worde nagelaten, dat de morele en materiële bescher ming van het gezin kan verzeke ren" En daaron volgt dan: dat wil niet zeggen, dat die materiële bescherming zodanig ruim moet zijn, dat zij de verantwoordelijkheid ge heel of grotendeels van het gezins hoofd overneemt." Het gaat dus niet om het beginsel van de kinderbijslag. De V.V.D. r- kent dit beginsel en noemt het vol gens de schrijver zelfs juist en so ciaal verantwoord, dat de gemeen schap rekening houdt met de zor gen en lasten van een gezinshoofd, omdat, zegt hij, het gezin de kern van onze samenleving vormt. Het gaat dus alleen om de grootte der bijslagen. Een zaak, naar het ons voorkomt, van ondergeschikt belang en waarover te praten valt, inJier. men maar niet het beginsel aantak, dat het in het algemeen belang is, dat de Staat hier biispringt. In ons land leeft men immers volgens het systeem van beien naar presta'.'e en niet naar behoefte. Het zou \v:\ zeer onverantwoordelijk zijn om mensen, die de zorg en de last voer een groot gezin niet op zich durven nemen en dus de verantwoordelijk heid daarvoor ontlopen, te bevoorde len boven hen, die deze zedelijke moed wel hebben. Als het Partijprogram van dc V.V.D. over verantwoordelijkheden spreekt, kennen de samenstellers blijkbaar de geweldige verantwoor delijkheden niet van de vader van een groot gezin; verantwoordp'jjk- heden, die niet alleen liggen op het terrein van voeding en kleding en wat dies meer zij. Die verantwooi - aelijkheid ligt in het opvoeden van de kinderen met al hun verschillar- de karakters voor God en voor de maatschappij. Die verantwoordelijk heid uit zich in de offervaardiger d van die altijd werkzame Moeders en zorgende Vaders en in het de kinde ren bijbrengen van dezelfde offer vaardigheid voor elkander. Zó wor den de kinderen uit deze gezinner de beste krachten der maatschappij. \I7el heel schril daartegen steekt de opmerking af in een daarop volgend stukje over hetzelfde on derwerp; waarin onomwonden ge zegd wordt: „Want het is niet meer in het algemeen belang, indien in dit overvulde landje zeer grote, te grete gezinnen ontstaan." Hier heerst naar onze mening een verbijsterend mis- verstand. Zouden de mensen, die de offers voor een groot gezin niet aan durven en dus blijkbaar meer zijn1 ingesteld op hun eigen belang, het] algemeen belang beter dienen en dat omdat zij zelfzuchtiger zijn dan zij, die in hun leven het offer dur ven aanvaarden? Of nu die kinder bijslag 40, 50 of 60 cent per kind ze, bedragen, doet aan de zware ver antwoordelijkheid voor de ouderi van een groot geziti niets af. Die verantwoordelijkheid blijft. Laten de partijhoofden van de V.V.D. te dien opzichte maar eens te rade gaan bij een groot gezin, uit hun eigen kring. Maar dan bij een waarlijk groot gezin ook in de geestelijke be tekenis van dat woord. Als men een maal het beginsel erkent, kan men bezwaarlijk met een beroep op het algemeen belang zulk een bezw.iar maken tegen die paar mil,:o.m meer of minder, die de staat aan kinderbijslag zou uitgeven En ons komt de gezinsraad weer in de gedachte, waarom prof. Rom- me heeft gevraagd en waar derge lijke geschilpunten uitvoerig zou den kunnen woruen besproken, zo- dai men kennis zou kunnen ne v. -n van anderer overtuiging. Als men preekt van algemeen belang, can z^u met zulk een gezinsraad het a1- gt" een erlang ee.st goed zijn o end. ITALIAANSE COMMUNISTEN TREKKEN ZICH UIT HÜN PARTIJ TERUG. Twee van de meest po pulaire Communistische Congresle den, Cucchi en Magnani, hebben zich uit de Partij teruggetrokken en aan het Italiaanse Huis van Afge vaardigden hun ontslag aangeboden. Dit ontslag is echter niet aanvaard. Links: Aldo Cucchi; rechts: Valdo Magnani. Duitslands herbewapening het centrale punt DE SOWJET-UNIE dringt in haar antwoord op de jongste Westerse nota's over de voorbereiding van een conferentie der Grote Vier aan op een spoedige bijeenkomst van de Raad der ministers van Buitenlandse Zaken. Zij laat de mogelijkheid open om ook andere kwesties, dan de herbewapening van Duitsland aan de orde stellen, is heden bekend ge worden. De eerste reacties in Washington, Londen en Parijs leggen nadruk op een zodanige vaagheid in het Sowj et-antwoord, dat een nieuwe nota wisseling noodzakelijk is. Amerikaanse, Engelse en Franse vertegen woordigers zullèn binnenkort een gemeenschappelijk antwoord opstel len, verneemt Reuter. REACTIES IN HET BUITENLAND. In Washington pleegde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren overleg met zijn voornaamste raadslieden. In Parijs werd kort en bondig medegedeeld: „De nota sluit de deur voor onder handelingen niet, maar doet haar evenfin iets verder openWaarne mers in Londen zijn van mening, dat de Sowj et-Unie meer vragen opwerpt, dan zij heeft beantwoord en dat het nog steeds niet zeker is of de Sowjet-Unie het probleem van de Duitse herbewapening wil blij ven benaderep op de basis van de onaanvaardbare Praagse Komin- formvoorstellen. In de nota wordt gezegd, dat de Sowj et-regering geen redenen aan wezig acht om het bijeenroepen van de raad der ministers van Buiten landse Zaken nog langer uit te stel len. Westerse diplomaten in Moskou zijn van mening, dat Sowj et-Rusland geweigerd heeft te wijken in de kwestie van de herbewapening van Duitsland. HAANTJE OF HENNETJE??? De sex-school te Barneveld, waar de leerlingen onderwezen worden in de zeer moeilijke kunst van de ge slachtsbepaling van ééndagskuikens heeft Maandag, haar deuren geopend. Daar in ons land een aanzienlijk te kort aan sexers heerst, hoopt men dit tekort door de openstelling der school binnen afzienbare tijd op te heffen. Dë directrice der school, mej. J. A. Schimmel (rechts) met een van haar vrouwelijke leerlingen. Op de eer ste dag valt zelfs het op de juiste manier vasthouden van een kuiken nog niet mee. „Er is een dergelijke toestand ge schapen dat, terwijl de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken voortdurend wordt uitgesteld, niet alleen het feit er is, dat Duits land niet ontwapend wordt, maar in tegendeel maatregelen in practijk worden gebracht, die betrekking hebben op het herstel van een staand Duits leger en van de oorlogsindu strie in West-Duitsland, alsmede tal rijke andere maatregelen, die ge richt zijn op de haastige voorberei ding van een nieuwe oorlog. „De Sowj et-regering kan niet nalaten de aandacht te vestigen op het onduld bare karakter van de aldus gescha pen toestand. De Sowj et-regering gaat uit van het beginsel van het recht, dat alle leden van de raad van ministers van Buitenlandse zaken hebben om elk voorstel in te dienen, dat verband houdt met de kwesties, die opgenomen zijn op de agenda". De Sowjet-Unie had geen bezwaar tegen het houden van een voorbe reidende bijeenkomst van plaats vervangers te Parijs. „Bestudering van de inhoud der kwesties, die op de agenda geplaatst worden, mpet niet deel uitmaken van de taak van de voorbereidende conferentie", al dus de Sowj et-nota. ADDERTJES ONDER HET GRAS. Londense waarnemers vrezen, dat er een addertje onder het gras schuilt, nu de Sowjet-Unie blijft aandringen op een bijeenkomst van de Raad der ministers van Buiten landse Zaken. Zij vragen zich af, hoe de Sowjet-Unie in dit geval de bepalingen van de overeenkomst van Potsdam wil uitleggen, die de functies van deze raad betreffen en of zij zal pogen deze aan te wenden om het overleg over problemen die het Westen op de agenda wil plaat sen, te beletten met haar veto. Ten slotte vragen zij zich af of de deskundigen bij hun inleidende be sprekingen te Parijs voldoende arm slag zullen hebben om het eens te worden over een agenda, die alle partijen bevredigt, nu de ^owjet- Unie hun geen zeggenschap wil toe kennen over de inhoud der hangen de kwesties. De Sowjet-nota is de vijfde in de huidige nota-uitwisseling over de mogelijkheid tot het houden van een viermogendhedenconferentie en de derde Sowjet-nota in de serie. De Chinese troepen zijn uit hun voornaamste verdedigingslinie bij Seoel door het offensief der ver bonden legers teruggeslagen en heb ben zich ruim 9 kilometer terugge trokken op een nieuwe linie in het gebergte beneden de Han, aldus een woordvoerder van het achtste leger. De strijdkrachten van de Verenig de Naties, die in midden-Korea op rukken, zijn Seoel voorbijgetrokken en hebben een punt bereikt, op 50 kilometer afstand van de 38ste bree dtegraad. DE COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN De Zweed Sven Grafstrom heeft de uitnodiging aanvaard zitting te nemen in de V.N.-commissie van goede diensten in de kwestie-Korea zo is officieel medegedeeld. Het tweede lid van de commissie moet nog worden benoemd. De Canadese minister van buiten landse zaken Pearson, heeft Dinsdag medegedeeld, dat bij overweegt wel licht toch nog zitting te nemen. DE DUIT VAN MOSKOU De Sowjet-afgevaardigde Tsarap- kin heeft Dinsdagavond bij de poli tieke commissie der V.N. een reso lutie ingediend, waarin de algemene Vergadering verzocht wordt Ameri ka te veroordelen wegens bombar deren van Chinese dorpen en Ame rika verantwoordelijk te stellen voor Naar wij vernemen, hebben de beide kabinetsformateurs hedenmor gen een uitgebreide bespreking ge had met de ministers Stikker, Lief- tinck, Van den Brink en Mansholt. alle China aangedane schade en „de gevolgen, die daaruit zouden kun nen voortvloeien." Voorts wordt de de Veiligheidsraad verzocht maatre gelen te nemen om een herhaling van Amerikaanse „illegale acties" te voorkomen. Nader wordt nog gemeld, dat de Amerikaanse, Britse, Turkse Zuid-Koreaanse troepen zich v bereiden op een grote aanval tegen de laatste Chinese defensielinie 10 km ten Zuiden van Seoel. Aan het centrale front zijn verse communistische troepen in de strijd geworpen om de nieuwe optr/ars van het achtste leger te stuiten. Naar verluidt staan Zuid-Koreaan- se troepen ten Oosten van Hoeng- song. aan zware aanvallen bloot. Volgens een woordvoerder var het achtste leger voeren de com munisten in het Westen vertragings acties uit om de terugtocht van de hoofdmacht te dekken. De commu nisten hadden hun stellingen aan de Han zwaar verstrekt en waren van plan stand te houden aan de Zuidelijke oever van de rivier, aldus de woordvoerder. Gedurende de afgelopen nacht heerste er rust aan het Westelijke front. Minstens 75 doden Een overvolle trein is tussen New York en het kruispunt Bayhead bij Woodbridge (New Jersey) in volle vaart van een noodbrug gestort. Volgens de tot nog toe beschikbare gegevens zijn minstens 75 personen om het leven gekomen en 500 ge wond. De trein was bijzonder vol, omdat talrijke passagiers meereden, die anders van een andere lijn gebruik maken, waar thans gestaakt wordt. De trein stortte naar beneden op straat doordat een hulpdijk, die was opgeworpen in afwachting van een Inieuw viaduct het begaf. Er brak een paniek uit in de ver splinterde wagons De voorste wa gon trok in U-vorm krom De red dingsploegen moesten ladders tegen de modderige dijkhelling zetten om de ingesloten passagiers stuk voor stuk levend of dood te voorschijn te halen Het ongeluk gebeurde te Wood bridge, dat een kleine 50 kilometer ten Zuid-Westen van New York ligt, niet ver van het strand van Jersey Men heeft in een bocht een breuk in de rails geconstateerd. Verder i: vastgesteld dat de trein met te grote snelheid door de bocht is gegaan. Visie van Amerikaanse diplomaten De Sowjet-Unie zal dit jaar geen wereldoorlog ontketenen, menen de Amerikaanse diplomaten, Frankfort vergaderen. Een nieuwe wereldbrand zal echter vrijwel on vermijdelijk zijn, als het Kremlin volhardt druk op het Westen uit te oefenen. Zij zijn pessimistisch ge stemd over de nieuwe viermogend- heden conferentie, welke zij binnen enige maanden verwachten, De diplomalen bereiden zich voor op nieuwe Sowj et-pogingen om ver deeldheid te zaaien tussen Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds over de politieke gedrags lijn jegens het communisme. Ass. Press, meldt, dat deze gevolg trekkingen overeenstemmen met die, welke de diplomaten uit Oost-Euro pa vorige week in Parijs getrokken hebben. Admiraal Alan Kirk, de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, die beide conferenties heeft bijgewoond, is naar zijn standplaats teruggekeerd. Dezer dagen heeft de Poolse re gering de beëindiging afgekondigd van het tijdelijk Apostolisch Bestuur van de Katholieke Kerk in de onder Pools bestuur gestelde Westelijke gebieden, aldus meldt een corres pondent van de „Times". Thans zijn ook de namen bekend gemaakt van nieuwe kerkelijke bestuurders voor die gebieden. In de betrokken vijf bisdommen zijn, aldus deelt de re gering mede, permanente kerkelijke raden gekozen voor het toezicht op het kerkelijk bestuur. Over de posi tie van de Apostolische Administra teurs, die door het Vaticaan waren benoemd is niets naders bekend ge maakt. Het Vaticaan wil terzake van de voormalige Duitse gebieden, dit thans onder Pools beftuur zijn ge steld, niet vooruitlopen op het met Duitsland te sluiten vredesverdrag. Amerikaanse versterkin gen voor Duitsland De eerste omvangrijke versterking van het Amerikaanse leger in Duits land is Zondag aangekomen, zo ver neemt Reuter uit legerkringen. Het is een duizend man sterk bataljon luchtdoelartillerie. Donderdag wordt nog een batal jon verwacht, vermoedelijk ook luchtdoelartillerie. Het is nog niet bekend, wanneer troepen ter sterkte van een divisie naar Duitsland zullen worden ge zonden. Naar verluidt kan Amerika zijn plan om tegen het voorjaar twee tot vier divisies in Duitsland te hebben, als gevolg van de oorlog in Korea niet uitvoeren. ATTLEE NIET NAAR MOSKOU Dc Britse premier Clement Attlee heeft Dinsdag een suggestie van een conservatief Lagerhuislid, dat hij een bezoek aan Moskou zou bren gen om de „dreiging van een oor log" te verminderen door het be spreken van problemen betreftende de wereldvrede met maarschalk Sta lin, van de hand gewezen Attlee achtte een dergelijk bezoek op dit ogenblik niet nuttig in ver band met eventuele besprekingen tussen de „Grote Vier". TUSSEN DOEN EN ZEGGEN DE RUSSISCHE regering heeft eindelijk geantwoord op de v-e- ken geleden aan Moskou overhan digde nota's der z.g. Grote Drie in zake een eventuele Vjcvikomst van de Grote Vier. Het vo-r-sfel is oor spronkelijk van Rusland uitgegaan, dat de suggestie deed om weer eens te gaan praten over de Duitse pro blemen. De andere drie grote mo gendheden hadden daar wel oren naar, maar zagen er alleen he'l in, indien de agenda \an de conferen tie niet beperkt bleef tot de Duit se problemen alleen Vandaar dac zij aan Moskou vroegen ot het ge negen was om ook andere 0 vraagstukken te bespreken. De jongste Russische nota geeft hierop antwoord, maar zoda nig, dat het nauwelijks een ant woord is. Duidelijk schijnt het .n ieder geval niet te zijn. Weliswaar wordt de mogelijkheid om ook an dere onderwerpen ter sprake te brengen niet afgesneden, maar men houdt een slag om de arm eh nie mand weet nu precies, wat dat veer een slag is en wat daarmee bedoeld wordt. Het enige dat erop zit, is alweer nieuwe nota's te gaan wisselen met vragen om opheldering, waarmede gezien de langzame gang van za ken op het Kremlin wederom ge ruime tijd gemoeid zal zijn. Ondanks alle betuigingen van de zijde der Sovjets, dat men een spoedige be spreking zo uitermate wenselijk acht, schijnt Moskou al z'n best te doen om die bij?enkomst zo lang mogelijk te vertragen. Het is de Sovjets niet te doen om in eerlijke besprekingen te komen tot een oplossing van de geschillen, welke de wereld :n spanning hou den Het is de Russen te doen om de propaganda. Zij willen de vrede- lievenden uithangen en proberen net odium van een mislukte conferentie te schuiven op de schouders van het Westen. Zo'n conferentie kan mis lukken voordat zij begint; zij kan ook mislukken tijdens de besprekin gen. Het één zowel als het ander is voor de Russen propaganda. Vandaar dat wij weinig waarde hechten aan de in uitzicht gestelde viermogendheden bijeenkomst. Wij zullen moeten blijven voortgaan met ons zo veel mogelijk op de defensie in te stellen, als enige middel om onze veiligheid en onafhankelijk heid te verzekeren. Bij ons behoeft geen afgetreden minister onder te duiken, zoals het geval is met de Tsjechische ex-minis ter van buitenlandse zaken demen tis. Naar verluidt is een afgezant van Moskou te Praag aangekomen, om weer eens het een en ander te „zuiveren" en Clementis wenste dat blijkbaar niet af te wachten. Zelfs president Gottwald moet onder be waking staan. Bij ons kan een mi nister-crisis in volle vrede en vrij heid worden opgelost en al duurt het soms wat lang, zulk een gang van zaken prefereren wij boven een snelle beslissing, ons door Moskou opgelegd. In geen geval late men zich door de „vredelievendheid" van Moskou en het vooruitzicht op een viermo gendhedenconferentie verleiden tot verslapping van onze paraatheid. Koning Leopold heeft een dochter Geen kanonschoten Het gezin van koning Leopold van België is, zoals wij gisteren reeds mededeelden, uitgebreid met een dochter. De grootmaarschalk van het hof heeft meegedeeld, dat het prinsesje de namen Marie-Christine Daphne Astrid Elizabeth Leopoldine zal dra gen. De geboorte van het prinsesje te Laeken, is niet, zoals de traditie het wil voor de Belgische koningskinde ren, met kanonschoten begroet. Het feit, dat Leopold III de wens heeft uitgesproken, dat zijn tweede gema lin, de prinses de Réthy niet de titel van koningin zou voeren en dat kin deren uit dit huwelijk geen recht op de troonsopvolging zouden kunnen doen gelden, is daaraan natuurlijk niet vreemd. Mede door de omstandigheid dat de koning de vorstelijke prerogatie ven aan zijn oudste zoon de konink lijke prins Boudewijn en waar schijnlijk nog in de loop van dit jaar als koning der Belgen zal aftre den, kon de gebeurtenis niet met de gebruikelijke luister worden gevierd. Buiten de beperkte kring van de hovelingen heeft ook nagenoeg nie mand te Brussel de blijde gebeurte nis met grote spanning tegemoet ge zien, alhoewel de geboorte tegen half Februari was aangekondigd. Van vlagvertoon of van opwinding bij het publiek was dan ook in het geheel geen sprake. KoAAettfe... Gedenk, o mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1