Het Vasten-mandement 1951 De hoge waardigheid en zware verantwoordelijkheid vader en moeder van West-Europa's kolentekort De moeilijkheden voor de „Stille Omgang" Ambonezen bieden zich aan Het Zuiden viert feest Carnavals-pret in twee hoofdsteden Arbeids-produc- tiviteit op peil d J MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA De Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland hebben, aan de vooravond van de Veertigdaagse Vasten, zich met net volgende ochrij- ven tot de gelovigen gewend: Dit jaar, Dieroare Gelovigen, vra gen Wij bij het begin van de H. Vas tentijd Uw aandacht voor een grote en heilige instelling. Dc H. Kerk is het Mystieke Lichaam van Christus. Zij is de voortlevende Christus en Haar doel is geen ander dan het Ver lossingswerk van -Jezus Chrisl Vv. y tzetten. Het gaat o a de red ing en de heiliging van de zielen. Nu is er tussen de instellingen, welke God gewild heeft, in zekere zin geen en kele te vinden, welke zo van invloed is op de redding en de neiliging van de zielen, als het gezin, het Christe lijk huisgezin Vandaar dat de zorg en de liefde van Gods H. Kerk ook allereerst en allermeest uitgaat naar dat gezin. Hierover willen Wij U in deze uiterst ernstige tijd spreken. Een tij dgeleden hebben ernstige en hoogstaande katholieke werkers voor de gemeenschap een omschrijving ge geven van het gezin. Zij zeggen, dat het gezin is ten eerste „de bron, waaruit de mens het leven ont vangt' ten tweede ,-,de eerste school, waarin de mens leert denken", en ten derde „de eerste tempel waar de mens leert bidden" In deze om- schiijving liggen de waarheden om trent het gezin goed samengevat. Het gezin is de bron waaruit het leven voortkomt. Het leven, bepaal delijk het menselijk leven, is een ge heim van Gods almacht en wijsheid. De mens, op zichzelf beschouwd, kan geen leven maken, en geen weten schap zal het ooit zover brengen dat de mens uit zichzelf leven kan ver wekken. En toch is de mens de bron van het menselijk leven Man en vrouw werden door God gemaakt tot bron van het leven, waaruit de nieu we mens geboren wordt Welk een geheim van grootheid, maar tevens welke een verantwoordelijkheid brengt dit mee voor de kleine, zwak- Naar Zaterdag van de zijde van de economische commissie voor Europa werd vernomen, zal in het tweede kwartaal van dit jaar het kolente kort van West-Epropa minstens 6 millioen ton bedragen, waarschijn lijk zelfs groter zijn. Dit tekort zal niet overbrugd kunnen worden, zo werd vernomen, maar op een bijeen komst van de subcommissie van de ECA, die de volgende week te Ge- nève gehouden zal worden, zal ge tracht worden het tekort zo eerlijk mogelijk over de landen te verde len. Volgens de cijfers van de ECA is de kolenproductie in Frankrijk in 1950 vergeleken met die van 1949 met meer dan 400.000 ton verminderd. In Engeland nam de productie slechts ongeveer 1 millioen ton toe. De West- Duitse productie in 1950 was ruim 7.5 millioen ton groter, maar het ver bruik in West-Duitsland nam even eens belangrijk toe. Ofschoon er ko len in de Verenigde Staten werden- besteld, konden in het eerste kwar taal van dat jaar ruim 1.5 millioen ton kolen door gebrek aan schepen niet in Europa aankomen. Wanneer er een goede zomer komt, zou het mogelijk zijn, dat de toestand tegen de komende winter verbeterd is, maar het is niet waarschijnlijk. Blijken onofficiële berichten, wa ren halverwege de veiling de Austra lische wolprijzen op de veiling te Sydney Maandag lager dan het re cordniveau van de laatste tijd. Deze prijsdaling zou in het bijzonder goede vlieswol hebben getroffen. ke mens. Gods wijsheid en almacht gaan hier samen met de menselijke kracht en liefa<\ Het is een subliem hoogtepunt van 's mensen grootheid maar tevens een zorgwekkend mo ment van 's mensen verantwoorde lijkheid. Kan het ons dan verwonde- ven, dat God het gebruik van deze kracht en liefde gebonden heeft aan een neilige instelling en aan heilige wetten, welke door de mens met de grootste eerbied bewaard en gehand haafd moeten worden? Die instelling is het huwelijk en die wetten zijn de grote geboden Gods omtrent de voortnrenging en de opvoeding. Wee hei volk, dat deze instelling en wet ten doorbreekt of minacht! Het pleegt verzet tegen God en Zijn hei lige ordening en het pleegt daardoor tevens onrecht aan het leven. Daar om zal het in zichzelf gestraft wor den. Maar God is nog veel verder ge gaan. Hij heeft die instelling van het huwelijk, welke uit haar aard reeds een heilig karakter droeg, ver heven tot een Sacrament, tot een blijvend Sacrament dat niet alleen de bron moet zijn van het gewone le' en maar dat tevens zijn grote taak heeft voor het nieuwe leven" in de genade, het leven als kind van God. DE SCHOOL, WAARIN DE MENS LEERT LEVEN. Om dit te beg- ijpen, moeten we allereerst onze aanaacht vestigen op de waarheid, dat het gezin niet alleen de bron is, waar het leven uit voort komt, maai tevens ae schooi, waarin de mens leert leven. Kinderen moe ten niet alleen worden voortge bracht, zij moeten ook wovuen opge voed. Zij moeten m.a.w. ook leren leven. Daarom is het huwelijk een blijvende instelling en mag de men& niet ontbinden wat God gebonden heeft. Samen dragen vader en moe der de ontzaggelijke verantwoorde lijkheid om het kleine kind, dat hun door God werd gegeven, op te voe den, een taak zo groot en zo zwaar, dat een mens er bang van zou wor den. We weten allen hoe zwak en hulpbehoevend het kleine Kind is. We weten ook, hoe zeer het door de erf zonde is belast. Zijn verstand is ver duisterd, zijn wil is verzwakt en zijn lagere strevingen zijn niet meer ge heel en harmonisch onderworpen aan de leiding van de hogere vermogens. We weten was een ontelbare offers en moeiten het kost om een kind groot te brengen, en hoe de moei zame groei van de menselijke per soonlijkheid ook nog doorkruist wordt door phasen van stormachtige ontwikkeling. ,,A1 wat er is in de wereld", is, gelijk de H. Schrift zegt, „begeerlijkheid des vleses, begeer lijkheid der ogen, en hovaardij des levens", en de opvoeding moet van het jongemensenkind, behept met deze drievoudige begeerlijkheid een goede mens, een trouwe burger en een echt kind van God maken. De school, waarin deze drievoudige le venskunst moei geleerd worden is in de allereeste plaats het gezin, en de door God gestelde leermeesters in deze school zijn vader en moeder. Wee daarom het volk, dat deze school zou missen! Van ware opvoe ding zou bij zulk een volk niets meer terecht komen. Wel staat de H. Kerk het huisgezin krachtig terzijde. Ook moet de Staat volgens zijn aard mee werken en helpen. In school en eugdbeweging vinden ae ouders zeer nuttige hulpinstituten bij deze op voedende taak. Maar dat alles ver onderstelt toch, dat het gezin zelf zijn roeping beseft en vervult. Zo is nu eenmaal Gods schone ordening, welke in het blijvende huwelijk en in het gezinsleven het door God ge wild kader vindt. DE HOOGSTE WAARDIGHEID DER OUDERS. En hiermee hebben Wij oo}c al ge raakt aan de laatste en hoogste rol, welke het gezin moet vervullen: de eerste stempel waar de mens leert bidden. Zoals Wij al zeiden, moet het kleine kind ook worden gevormd tot echt kind van God, tot volwaardig Christen. Uit de gezinnen moet niet alleen de aarde maar ook de hemel bevolkt worden. En hier, Dierbare ouders, ligt Uw hoogste waardigheid maar tevens Uw zwaarste verant woordelijkheid. Juist tot dit doel heeft God het hu welijk tot Sacrament verheven, en wel, gelijk Paus Pi us XI ons nog eens met de woord van de H. Bellarminus heeft voorgehouden, tot „een Sacra ment, dat gelijkt op de Eucharistie, die niet alleen op het ogenblik dei- Consecratie, maar ook zo lang Zij blijft voortbestaan, een Sacrament is: zolang n.l. de echtgenoten in leven blijven, is hun vereniging altijd*het Sacrament van Christus en de Kerk". 2) Vader en moeder zijn dus gewor den tot een Sacramentele eenheid, waaruit het kind niet alleen het na tuurlijke leven, maar ook zijn vor ming in het bovennatuurlijke leven, zijn groei in de genade, zijn heiliging moet krijgen. Juist daarom werd de ze eenheid geheiligd, en werden de ouders begiftigd niet alleen met ge zag en liefde, maar ook met boven natuurlijke kracht om door hun woord en offer, hun voorbeeld en gebed, hun leiding en vermaning, ja zelfs door hun gestrengheid en straf, hun kinderen te heiligen en op te voe den als kinderen van God. Als de ouders in de genade le ven en met deze bovennatuurlijke bedoeling hun taak vervullen, dan werkt alles mee tot de heiliging van hun kinderen. De tranen en- de zorgen van moeder evengoed als het harde werken en de moeiten van vader. Hun gebed en hun liefde tot God zijn als een hemelse dauw, welke in de kracht van het H. Sacrament, dat hen in Chris tus en de Kerk verenigt, al hun moeite en zorgen bevrucht voor het ziele-leven is de geestelijke vor ming van hun kinderen. Hoe schoon is het toch allemaal door God gemaakt! Zó schoon, dat vele geestelijke schrijvers het gezin be schouwen als een kleine tempel, waar vader en moeder een pries terlijke taak vervullen tot lering en leiding, tot vorming en heiliging van hun kinderen. Zo ooit, dan geldt voor het gezin het woord van Jezus Christus, dat waar nv-nsen in Zijnen naam ver enigd zijn, Hij in hun midden zal zijn. Het gezin is een stukje van het Rijk van Christus op aarde, waar vader en moeder moeten zorgen, dat Jezus werkelijk Koning der harten is, en waar Maria, de Moeder van die kinderen, met vader en moeder wil zorgen, dat Jezus in die harten leeft en steeds meer kan leven. Hier raken Wij, Dierbare Gelovi gen, aan de fundamenten van Gods ordening in het Godsrijk. Waar het gezin zijn taak niet vervult, daar wordt de bodem weggenomen onder 't werk voor de zielen. De H. Kerk is het grote Heilsinstituut, maar ook deze Kerk wordt opgebouwd uit de gezinnen, als uit de heilige cellen van het bovennatuurlijk leven. Daarom moeten Wij hier nog veel meer zeg gen: Wee het volk, waar het gezin niet meer de tempel zou zijn, waar- het kind leert bidden. God dienen en liefhebben. Daar zou zelfs het werk van de H. Kerk uitgehold worden. Daar zouden de kinderen als geeste lijke wezen hulpeloos komen te staan. (Wordt vervolgd). Bedevaart wint meer door overtuiging dan door getal Hoezeer men dankbaar kan zijn voor de korting van 10 procent op het treinkaartje van deelnemers aan de Stille Omgang op 25 Februari, 4 en 11 Maart, bestaat er in kringen van het Landelijk Bestuur bezorgd heid wegens de mededeling van N. S., dat om reden van kolenbesparing deze keer geen extra stoom- en die- seltreinen kunnen worden ingelegd. Zelfs was reeds een comité Arnhem opgericht om alsnog iets te kunnen bereiken. Dit comité was aanwezig op de grote jaarvergadering in de hoofdstad, maai' kon moeilijk in actie treden na de mededeling van het. bestuur, dat men alsnog wacht op een nadere beslissing van de N- S.-directie in deze zin, dat weliswaar extra avondtreinen zijn uitgesloten, maar dat mogelijk dieselmateriaal zal worden ingelast. In dat geval hoopt men het gevreesde isolement van gebieden als de Achterhoek, Zee land en de Mijnstreek te voorkomen, evenals extra kosten voor autobussen die op de naastbijzijnde electrische aansluiting zouden moeten rijden. Mgr. G. v. d. Burg, deken van Amsterdam, heeft er overigens op gewezen, dat belangrijker dan het grote aantal deelnemers aan de Stille Omgang is: diepe geloofsovertuiging en christe'ijke liefde Men moet deel nemen in een geest, die ook de Em- maus-gangers heeft bezield: en de devotie moet men met zorg overdra gen op de jongeren. Naar aanleiding van de algemene intentie-1951 ..terugkeer van afge- d waalden en bekering van d wal en den", heeft pater P Wesreling gewe zen op het geestelijk verval sinds onze emanciratie en op het gemengde huwelijk, mede veroorzaakt omdat het isolement onder de jeugd is weg gevallen. De geloofsvisie is ver zwakt en zó begrijpen velen de be tekenis van de Stille Omgang niet. De spreker noemde het gemakkelij ker, mee te doen aan een Stille Om gang dan God op te zoeken als het een offer kost. De Stille Omgang moet bijdragen tot geloofsversterking en levensvernieuwing. Als wij niet zouden bezorgd zijn voor de af ge- dwaalden. zouden wij ons zelf dwa lend kunnen noemen, aldus het be sluit. Gezond èn lekker! roosendaat holland turnhout belgië PRINSES WILHELMTNA IS IN ZWITSERLAND. Zondagmorgen om kwart vooï 12 is Prinses Wilhelmina per vliegtuig van de K- L. M. van Schiphol ver trokken met bestemming Zürich De Prinses is daar gistermiddag aange komen en onmiddellijk doorgereisd naar een vacantieverblijf in het Ber- ner-Oberland. Voor Koreaanse strijd De vertegenwoordiger der repu bliek Zuid Molukken te den Haag heeft op 2 Februari in een uitvoerig schrijven aan de Veiligheidsraad bet aanbod gedaan, „dat twee bataljons van de op Java aanwezige Ambonese militairen ter beschikking zullen worden gesteld van generaal MacAr- thur, onder mededeling, dat de mo daliteiten van dit aanbod en de tech nische uitwerking nader zullen wor den toegelicht door de algemeen ver tegenwoordiger van Ambon te Lake Success, die daartoe in het bijzonder is gemachtigd". In de brief wordt o.a. gezegd, dat een en ander zal geschieden „onder verantwoordelijkheid en toezicht van de Unci, welke daartoe van de Vei ligheidsraad of van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsherstel in Indo nesië, waar het de belangen der Am bonezen betreft. Een Ronde Tafel conferentie van Ambonezen en voor mannen van de republiek Indonesië onder arbitrair toezicht van de Unci zal op zeer korte termijn zowel het probleem van de status van de Zuid- Molukken, als het probleem van de repatriëring van Zuid-Molukkers naar hun vaderland tot oplossing kunnen brengen". HET CONCERTGEBOUW CONFLICT Het hoofdbestuur van de Ned. or ganisatie van musici en artisten schrijft ons, dat het haar leden ver boden heeft plaatsen te bezetten in het Concertgebouw-orkest, welke opengevallen zijn als gevolg van het huidige arbeidsconflict. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Krach tige tot matige wind uit Zuide lijke richtingen Vannacht op de meeste plaatsen iets kouder. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als Zondag. In zijn vergadering van Zaterdag heeft het partijbestuur der K. V. P. mr. Th. Janssen, advocaat en procu reur te Arnhem, benoemd tot jonge- rencommissaris der K. V. P. als op volger van drs. J- Schiphorst. CARNAVAL IN MAASTRICHT. Sedert Zaterdag-avond heerst in Maastricht het jolijt van de carnavals viering, welke eigenlijk pas Zondag middags om 12 uur officieel wordt in geschoten. Zaterdagmiddag echter werd de nieuwe Prins Carnaval na een en thousiaste ontvangst aan het station, waar duizenden Maastrichtenaren stonden opgesteld, ontvangen en naar het stadhuis geleid, waar de drie daagse heerschappij in het zottenrijk door de burgemeester werd overge dragen aan Prins Carnaval. Bij deze plechtigheid deelde de prins verschil lende decoraties uit. waarbij vooral het college van B. en W. rijkelijk be deeld werd. Reeds 's avonds waren in vele zalen van de stad grote vasten avondfeesten. maar pas Zondagmid dag begon het feest goed, toen op het Vrijthof de officiële opening ge schiedde met het hijsen van het ,Mooswief" (het symbool van de traditionele carnavalsviering in Maastricht). Oe elf kanonschoten da verden daarna over het Vrijthof. Mi litairen in carnavals-gala-uniformen defileerden langs de prins en de Raad van Elf en toen begon het feest. Het carnavalslied van dit jaar heet „en noe bars de Bom"- 's Middags trok 'n grote carnavalsoptocht, waarvoor dui zenden uit Maastricht en omgeving in dichte rijen langs de straten ston den opgesteld, door de stad. Deze optocht vormde een bonte reeks van volksgrappen op toestanden en ge beurtenissen in stad en omgeving. IN OETELDONK ZIJN DE GEKKEN BAAS Duizenden Bossenaren_ hebben hun Prins Carnaval met laaiend enthou siasme op het station ingehaald en hem een zegetocht door de stad be reid. Dit jaar viert prin^ Amadeiro Ricosto di Carnavallo XVI zijn 2 x 11-jarig regeringsjubileum en van daar waarschijnlijk de grote belang stelling ook van de niet-Bossenaren voor dit Oeteldonkse carnavri- Nadat de prins door de stations- TWEE MANNEN OVERVIELEN OUDE KLEERMAKER. De rijkspolitie in Edam zoekt nog steeds ijverig naar twee jongeman nen, die enkele dagen geleden een mislukte overval hebben gepleegd op een alleen wonende 73-jarige kleer maker. Door diens hulpgeroep sloe gen zij zonder buit op de vlucht. Des avonds omstreeks half negen vervoegde zich dit tweetal aan de werkplaats van de oude man, waar bij zij, eenmaal binnengekomen, mas kers opzetten. Volgens zijn bewerin gen hadden zij een colbertjasje bij zich, dat zij wilden laten repareren. Plotseling zou echter een van het tweetal de kleermaker bij de keel hebben gegrepen en hem hebben ge vraagd, waar zich zijn geld bevond. Toen de oude man zich verzette en begon te schreeuwen, kozen de aan vallers ijlings het hazenpad, onder achterlating van het jasje. Volgens de rijkspolitie, die aanvan kelijk dacht de daders in Middelie te moeten zoeken, moeten zij in elk ge val lieden uit de omgeving zijn, die met de omstandigheden bijzonder goed op de hoogte waren. chef, ae Raad van Elf en de Minister van Staat van het Oeteldonkse Rijk met muziek, champagne en geestige toespraken, op het perron ontvangen was, werd hem en zijn gevolg een matinée aangeboden in de Casino- Schouwburg. Hier sprak de prins zijn troon-rede uit en benoemde hij een minister-president en hield de burgemeester van Oeteldonk een „aanspraak" waarin hij de prins ver slag uitbracht van de verschillende gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. Op de markt werd daarna plechtig het standbeeld van Knillus onthuld. Deze onthulling was het sein voor de carnavalsverenigingen om het feest der zotten met veel muziek en vro lijkheid in te zetten. Morgen trekt door Oeteldonk de grote optocht, die in het teken zal staan van het regeringsjubileum van Prins Amadeiro. PASTOOR STUMPEL S.J. OVERLEDEN Hedennacht is in Den Haag plot seling overleden pater A. J. M. Stumpel S.J., pastoor van de paro chie van de H Teresia. Pastoor Stumpel, die de leeftijd van 66 jaar bereikte, was o.m. direc teur van het Liefdewerk van de zusters van de H. Juliana van Fal- coniere. GESTEGEN BIEROMZET IN 1950 Volgens mededeling van het C.B.S. is de totale binnenlandse bierafzet der Nederlandse brouwerijen geste gen van 1.038.100 hl in 1949 tot 1.097.700 hl in 1950. De stijging komt geheel voor rekening van het zware bier n.l. van 838.300 hl tot 910.300 hl., het gebruik van lager en extra zwaar bier verminderde n.l. met 12.500 hl. In 1938 werd 1.270 200 hl bier verbruikt. Het staat thans vast, dat de arbeids productiviteit in Nederland is geste gen tot het peil van 1938. Uit nog niet gepubliceerre officiële gegevens blijkt, dat de door oorlog en bezet ting ontstane achterstand is inge haald. Iedere arbeider produceert nu gemiddeld weer evenveel als in het vooroorlogse basisjaar. „Volkskrant". BOUWVAKARBEIDERS IN TWENTHE STAKEN. In Twentlie hebben vanmorgen honderden bouwvakarbeiders het werk neergelegd, omdat zij niet wil len werken voor de officiële lonen. De actie houdt verband met het besluit der aannemers in Twenthe, genomen in een vergadering, georga niseerd dooi- de drie samenwerkende aannemersbonden, om met ingang van 5 Februari geen zwarte lonen meer te betalen. Verschillende grote bouwobjectcn, waaronder complexen woningen, liggén stil. £en die niet ópxak yetuiye j Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'«sen). 73) „Beste Lettie", zei ik, „wij zijn en blijven vrienden, nu en altijd. Wat ik ook later over je moge ho ren, zal nooit mijn gevoelens vei'an- deren". ,Ik geloof en vertrouw je zei ze ..en ik dank je met heel mijn hart. En nu moet ik gaan ik moet; het is mijn vaarwel, Humphrey voor de laatste maal." Bij de laatste woorden sloeg zij haar armen om mijn hals en drukte haar van tranen vochtige wang te gen de mijne: dan kuste zij mij, draaide zich plotseling om en ging de deur uit. Op het portaal onder de electrische kroon, keerde zij zich nog eenmaal ons; ik zag dat de blos, welke op haar wangen was versche nen, toen zij mij kuste, in een dode lijke bleekheid was veranderd en dat de vreselijke uitdrukking van angst en gejaagdheid weer op haar gelaat was afgetekend. Een ogen blik bleef zij staan, hief haar vinger waarschuwend omhoog en fluisterde „Vaarwel, geliefde, vaarwel! Doe ïu de deur op slot en doe het zacht" Dan daalde zij de duistere trap af. Zacht sloot ik de deur en liep naar het venster. Terwijl ik de kamer doorging, hoorde ik haar de trap af stommelen en op een gegeven ogen blik een korte verschrikte kreet uiten. Ik wilde haar achterna snel len, doch luisterde eerst nog een ogenblik. Aangezien ik echter geen geluid meer vernam, ging ik weer naar het venster en trok het gordijn weg, teneinde te kunnen zien. of zij naai buiten kwam. Mijn hoofd dui zelde. van de zoeven doorleefde emo ties. Diep medelijden met deze een zame, ongelukkige. warmhartige vrouw, vermengde zich met klim mende verbazing, bij de onthullingen welke bewezen, dat zij met 'net ge heim', dat mij omringde zo geheel op de hoogte was. Ik stond verbijsterd door de ophoping van de meest on samenhangende gedachten. Zenuw achtig greep ik het gordijn en keek omlaag naar de vierkante stenen plek. Misschien kon ik nog een laatst vaarwel van haar opvangen en nog een laatste blik werpen op die arme ziel, die zo met tegenzin uit miin leven verdween. Seconden gingen voorbij. Er kwam een man uit de ingang van ons huis, hij sloeg links af en verwijderde zich snel in de richting van de Tu- dorstreet. Zij echter verscheen nog niet. Wellicht had zij de man ge hoord en gewacht, om ongezien weg te gaan. Maar ik vond het toch vreemd. Er was ongeveer een minuut ver lopen, sedert zij zo plotseling was vertrokken en de trap afgedaald. Zou zij aan mijn spiedend oog ont snapt zijn? Dit scheen mij haast on mogelijk toe, omdat ik bijna onmid dellijk bij het venster had plaats genomen. Een vaag onbehiag'lijk gevoel greep mij aan. Haar lijkbleek gelaat en angstige blik van zoeven stonden nog duidelijker voor mijn ogen, terwijl ik mijn blik op de in gang van het huis gevesigd hield. Zenuwachtig als ik was, betrapte ik er mij op, dat ik luisterde scherp luisterde naar ik weet niet wat. Plotseling hoorde ik een geluid, zwak en vaag, doch een geluid was het. En het scheen van af het por taal te komen. Ogenblikkelijk had ik de deur open en sloop op mijn tenen het portaal over. Een diepe stilte heerste in het huis. Zelfs van de straten drong geen geluid hier binnen. Bijna mijn adem inhoudend, kroop ik enige treden de trap af en spande mijn gehoor op het uiterste. En toe hoorde ik van uit de dodelij ke stilte beneden, doch zeer nabij een uiterst zwak zuchten, of kreu nen opstijgen. Op hetzelfde mo ment sprong ik bevend naar voren de trappen af. Bij de eerste kromming zag ik een hand een vrouwenhand tegen de ballustrade. Het was een mollige welgevormde hand en wit als mar mer. Met een kreet van ontzetting vloog ik de overloop van de' trap om en Grote God! Zij was het! Zij lag daar slap in de hoek met haar hoofd tegen de ballustrade en een hand op haar borst uitgespreid. Zo stil lag zij, dat, indien haar boezem niet op en neer bewogen en haar wild sta rende ogen niet smekend een beroep op mij hadden gedaan, zij een dode gelijk zou geweest zijn. Ik boog mij over haar heen en sprak haar aan bij haar naam. Het scheen mij toe, dat een medelijdend lachje voor een ogenblik haar bloedloze lippen deed beven. Zij gaf echter geen ander ant woord, dan een zwak. gebroken zuchtje; doch de overweldigende af schuw. welke zich van mij meester m'aakte, toen zij haar band zwakjes terzijde bewoog vermag mijn pen niet te beschrijven. Want toen ik die rauwrode vlek op haar vingers en op haar blouse zag, begreep ik de angstwekkende bleekheid van haar gelaat en de scherpe trekken welke daarop als getoverd waren, 't Was of mijn hart stilstond! Ik be greep onmiddellijk dat menselijke hulp hier niet meer mocht baten; dat ik niets meer voor haar kon doen, dan haar uit die rechthoekige houding opbeuren en haar hoofd op mijn arm laten rusten. Zo hield ik haar en sprak haar bemoedigende woordjes toe. Doqv mijn niet te weerhouden tranen blikte ik in haar mooie ogen, die nu niet meer angstig op de mijne waren gericht, doch mij onbestemd als vragende kinderogen toelachten. Het duurde echter slechts enkele seconden; de verande ring trad bijna onmiddellijk in. De opengespalkte oogleden trekken sa men en sloten zich bij; de ogen werden glazig en lichtloos, de hand gleed van haar boezen? en viel met zachte doffe slag op de vloer. Haar lenig lichaam in mijn armen gaf plotseling toe aar. de onverbiddelijke greep van de dood. Slap lag haar lijk in mijn armen. Tot zover is mijn geheugen duide lijk, zelfs levendig, maar van het geen volgde, heb ik slechts eep ver warde indruk. De afschuwelijke de ongelovelijke geschiedenis, welke zich had afgespeeld, had mij zo dui zelig en dof gemaakt, dat ik slechts vaag bewust was van hetgeen om mij heen voorviel, aangezien ik uit deze schrikwekkende droom niet scheen te kunnen ontwaken. Ondui delijk herinner ik mij, dat ik bij haar op het stille trapportaal lag neerge knield doch hoelang h-.t duurde weet. ik niet terwijl ik haar arm ontzield lichaam in mijn armen hield en mijn ogen strak gericht hield op een rode streep ronnend bloed op haar blouse. Dan wordt plotseling de stilte door voetgeschuifel en verschrikte stemmen verbroken Iemand het is Jervis leidt mij met een zacht geweld naar onze kamer en zet mij op een stoel bij de tafel. Dan zie ik haar, als een marmer beeld op een grafmonument, op de sofa liggen. En ik zie Thorndyke met hoogrood ge laat en iets strengs, iets onverbid delijks in zijn uiterlijk. Hij laat Jer vis de brief zien en deze overhan digt het schrijven, dat ik op de ta fel had laten ligge*. aan een vreem de heer, die daarop haastig de kamer uitvliegt. Er komen twee politie agenten met een djaagbaar binnen. Zij zetten hun helmen af. dan leg gen zij haar op de baar en bedek ken haar eerbiedig met een kleed. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2