S)e CökióeSoii^mit DEKEN- en STOFFENWEVERS Felle strijd ten Zuiden Seoel van CHINESE TEGENAANVALLEN AFGESLAGEN Waar is Westerling Pleven uit Amerika terug In de jungle neergestort Rode sabotage- pogingen Directeur: C. M, v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HAANDAG 5 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12200 Laat Moskou Mao in de steek? (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1,72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct, p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEEN HAAST BIJ Het Zuiden van Nederland host en danst door de straten in carna vals-plezier en zingt (althans in Venlo) het leutig lied: „Waat zoel der in det fleske zitten". Het is hetzelfde deuntje, dat ook de rest van Nederland neuriet over de kabinets-crisis al neuriet de en_e rest niet zo opgewekt als de an dere. x In het Zuiden heeft men op 't ogenblik te veel aan 't hoofd om zich over de kabinets-crisis zorgen te maken. Maastricht juicht: „En noe bars de bom", terwijl in iedere stad door de nieuwe bewindvoer ders Sjo I, Maskerado, Amadero of Nillis geheten kabinetten wor den gevormd en programma's wor den ontvouwd, zoals in Oeteldonk (den Bosch), waar nóch een smalle basis, nóch een brede basis, maar alleen „wie de baas is" de richting aangeeft. Het is bijna niet mogelijk, zelfs voor kei-harde Noorderlingen, on gerept te blijven van de aansteke lijke pret der Zuiderlingen en zich zwaarwichtig te verdiepen in Ouds kegelspel, die door één kegel te tref fen de gehele minister-schaar wilde laten omvallen. Wie dat probeert, vertelde ons een deskundige in het echte kegelspel, maakt grote kans op een poedel. Zo ziet het er ook uit in het politieke kegelspel. De beide formateurs hebben na Zaterdag de heren Tilanus en voor de tweede maal de heer Lief- tinck te hebben gepolst de Zon dagsrust, ieder op zijn 'eigen wijze, gehandhaafd. Hun in- en uitgangen zijn geschaduwd door journalistieke detectives, tot aan de kerkdeur toe echter zonder resultaat. Het kan zijn, dat zij zich zeer listig gedragen en de speurneuzen om de tuin geleid hebben met name mr. Van Schaik is in dit spel zeer bedreven maar meer voor de hand liggend is het, dat de beide formateurs bij de haard hebben gemijmerd over de gang van zaken in de Ministerraad, welke vanmiddag en vanavond wordt ge houden Het dagen lang op de schreden te worden gevolgd door ambtelij k- nieuwsgierigen kan soms hinderlijk zijn voor de geheimhouding, welke strikt wox-dt bewaard rond een kabi- nets-formatie. Precies 25 jaar gele den, bij de duikeling van het kabi- net-Colijn over de kwestie van het gezantschap bij de H. Stoel, volgde Jhr. De Geer daarom een andere, hevig aangevallen, tactiek. Wat nog nooit was voorgekomen en sinds dien niet meer voorgekomen is: de opdracht tot kabinetsformatie werd niet gepubliceerd. Tot algemene ver bazing ook van het demissionnaire kabinet! stond het nieuwe kabinet plotseling in de dagbladenIn de Kamer verdedigde J'hr. de Geer zijn handelwijze met het motief: vlug en ongehinderd te kunnen werken, „zonder dat ieder dien men op straat aanspreekt voor een aangezocht Mi nister wordt uitgemaakt". Vier maanden duurde 25 jaar ge leden de kabinetscrisis de lang ste ooit beleefd. De tegenwoordige crisis zal wel niet zo veel tijd in be slag nemen voor haar oplossing, maar of het een Carnavals-kabinet zal zijn? Of een Aswoensdag-kabi net? Over de reconstructie is men het nog niet eens. Ook is aan te ne men, dat het nieuwe kabinet eerst dan in de openbaarheid zal treden, als het een vast-omlijnde uiteenzet ting kan geven van het gehele sa menstel van de maatregelen, welke op militair en economisch gebied moeten worden genomen en daarbij voor het gehele volk duidelijk za^ maken, waarom het zó en niet an ders kan. Het is van veel meer be lang, dat het kabinet met een dui delijk program komt zonder de ge wone vage gemeenplaatsen, dan dat er haast betracht zou worden bij oplossing van de crisis. Op een dag meer of minder komt het niet aan. Zelfs een smalle of brede basis is van ondergeschikt belang, als het nieuwe kabinet slechts toont, dat het de ingewikkelde toestand de baas is en overtuigende richtlijnen geeft voor een nationale Vasten-tijd met de daarmee gepaard gaande voorge schreven verstervingen. TPONDAG HEBBEN DE COMMUNISTEN ten Noord-westen en Noorden van Soewon tegenaanvallen gedaan, die de hevigste waren van het elf dagen geleden begonnen „beperkte offensief" van het achtste leger. Bij het aanbreken van de dag waren echter alle aanvallen afgeslagen zon der verlies van terrein. Amerikaanse infanterie en tanks zijn Maandag An- janghi binnengedrongen, dat elf kilometer ten Zuiden van Seoel ligt. Te voren waren in de nacht geregelde slagen geleverd met Chinezen en Noord-Koreanen, die het strijdgewoel verhoogden door op hoorns en fluitjes te blazen en op de trom te slaan. BAJONET-GEVECHTEN IN DE HEUVELS. De Amerikaanse soldaten hebben wel eens het verwijt te horen gekre gen ook van Nederlandse zijde dat zij de grote wegen niet verlaten en nooit de heuvels doorzoeken naar rode guerillastrijders. De laatste da gen gaat dat verwijt niet meer op; thans gaan de soldaten der Veren. Naties de heuvels op om de Chinezen te vangen. Vooral de Turkse vrijwil ligers vechten graag met de bajonet en zij krijgen nu een kans. Artilleristen beweren, dat de Tur ken niet van .kanonvuur houden om dat zij daardoor minder kansen heb ben hun bajonet te gebruiken. AMERIKAANSE MIJNENVEGER GEZONKEN. *De 136 ton metende Amerikaanse mijnenveger „Partridge", een houten vaartuig, is Vrijdag j.l. ter hoogte van de Oost-Koreaanse haven Kangnoeng op een mijn gelopen en gezonken; het schip was na twaalf minuten in de golven verdwenen. Er zijn, aldus de bekendmaking van de Amerikaan- marineleiding, vier doden, vier vermisten en zeven gewonden. WIL MOSKOU EINDE VAN KOREAANSE OORLOG? Volgens het Britse blad „Daily Te legraph" zijn op het militaire hoofd kwartier te Washington berichten binnengekomen, dat de Sowjet-Unie China en Noord-Korea heeft mede gedeeld, een voortzetting van Russi sche geregelde materiële hulp niet te kunnen garanderen, als de strijd in Korea niet spoedig zou eindigen. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Washington verklaar de, dat de Russen „meedeelden, dat de oorlog in Korea reeds het dub bele had verbruikt van de voorra den oorlogsmateriaal, die Rusland niet alleen voor Korea doch ook voor Indo-China en andere Aziatische avonturen had bestemd". Het blad acht het mogelijk, dat in het licht van deze ontwikkeling „de onbevestigde berichten, „dat Mao Tse- Toeng ter bespreking van de toestand naar Moskou is gegaan", waar kun nen zijn. IN HET WAGENSPOOR. Twee manschappen van het Nederlandse bataljon in Zuid Korea vervolgen hun weg langs een pad, dat een jeep in de sneeuw heeft gemaakt. Hun „bedden" stromattèn dragen zij met zich mee. ABT JAROLIMEK BEZWEKEN Dr Stanislav Jarolimek, de vijftig jarige abt van het Benedictijner klooster van Strahov te Praag, die op 2 December j.l- tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld werd op beschuldiging van hoogverraad en spionnage, is na een ziekte in het hospitaal van de Pankras-gevange- nis in de nacht van 31 Januari op 1 Februari overleden. Loos alarm aan de Spaanse grens Een glanzende Amerikaanse auto met Belgisch nummerbord gleed Zon dagmiddag over de bekende interna tionale brug bij Irun van Frankrijk uit Spanje binnen. „Dat is de auto vsn Westerling", riepen de wachten de journalisten en vlogen meteen naar de telefoon om het nieuws van de aankomst van „de Turk" op Spaanse bodem door te bellen. Maar toen zij terugkeerden ont dekten zij, dat niet Westerling, doch een Nederlandse journalist in de wa gen zat, die hun op hun vraag wel willend mededeelde, dat hij op weg was naar Santander. De oorzaak van het misverstand ligt in een bericht uit Brussel, dat deze auto Westerling „ergens in Frankrijk zou oppikken en vervol gens doorrijden naar Bilbao in Spanje". Intussen breekt de politie in drie i verklaarden, dat zij „te ziek voor het landen (Frankrijk, België en Spanje) werk" waren. Deze „epidemie" zich het hoofd over de vraag: ,;Waar heeft zich spoedig uitgebreid tot ma- is Westerling?" chinisten en stokers. heeft plaatsing voor BEKWARÜE Aanmelden aan de fabriek Vestestraat 1 E DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft verklaard, dat de troepen der Verenigde Naties moge lijk een ernstig gebrek aan ammuni tie zullen krijgen, als de stakende spoorweglieden niet ten spoedigste naar het werk terugkeren. Ammuni tie, die reeds op weg naar Korea had moeten zijn, ligt thans nog op ver voer te wachten. In vele delen van de Verenigde Staten worden beperkte dienstrege lingen ingevoerd. Thans zijn reeds 160.000 personen tengevolge van de staking buiten werk. De rangeerders STAATSBEGRAFENIS VOOR MANNERHEIM. Het stoffelijk overschot van veld maarschalk Carl Gustav Mannerheim, die 27 Januari j.l. te Lausanne is overleden, is gisteren te Helsinki met een staatsbegrafenis ter aarde be steld. Er bestond overweldigende be langstelling voor de plechtigheid. Een onafzienbare rij mensen schoof langs de baar om Finlands nationale held de laatste eer te bewijzen; Toen de kerkdeuren 's morgens werden gesloten, wachtten nog tien duizend mensen buiten, 's Middags begon de uitvaartdienst, waarbij acht generaals een erewacht vormden. De Sowj et-Unie, de Oosteuropese landen en de Finse communistische partij hebben geen deel genomen aan de uitvaartplechtigheden. Inkrimping „Bereitschaften" Volgens langs geheime kanalen ontvangen inlichtingen zou men in de Sowjet-Russische zóne van Duits land doende zijn de „Bereitschaften" (politie-eenheden van vijftigduizend, man) aldaar in te krimpen. Dit zou in verband staan met een verande ring in de communistische politiek. Van Westerse zijde ziet men drie mo gelijke redenen hiervoor: le. de van Oostduitse zijde gevoerde campagne voor „vrede en eenheid", 2e. de be hoefte aan werkkrachten in de in dustrie voor het doen slagen van het Oostduitse vijfjarenplan, of 3e. ca mouflage-manoeuvre om de juiste sterkte van de „Bereitschaften" ge heim te houden. Bij Heiligenblut in Tirol lag een man in een berghuit te slapen, toen de lawines neerstortten. Twaalf dagen lang moest de man opgesloten blijven voordat hij kon worden uit gegraven. Hij heeft het er levend af gebracht. LANDING OP DE ACHTERSTE VEN. Teneinde de mogelijkheid van het gebruik van hefschroefvlieg- tuigon aan boord van koopvaardij schepen te onderzoeken zijn door de Britse marine in het Kanaal uitge breide oefeningen gehouden. Van een speciaal daartoe op de achter steven van het marine bevoorra dingsschip „Fort Duquesne" ge bouwd platform steeg een hef- schroefvliegtuig op om er korte tijd later weer op te landen. De oefe ningen vonden plaats onder gunstige en onder slechte weersomstandig heden. Helicopters, die op de koop vaardijschepen zouden worden mee gevoerd, zouden van veel waarde kunnen zijn bij de bestrijding van het onderzeeboot gevaar, bij de com municatie tussen schepen, waarbij geheimhouding van het hoogste be lang is en bij reddingswerk op zee. Na de vlucht tracht het hef- schroefvliegtuig op de achtersteven van de „Fort Luquesne" te landen. Clementis verdwenen Ondergedoken of gearresteerd? Sinds enige dagen is de verblijf plaats onbekend van Clem'entis, oud- minister van buitenlandse zaken van Tjechoslowakije, die na zijn af treden in Maart 1950 werd benoemd tot hoofd van de afdeling effecten van de centrale bank. Clementis is enige dagen niet op de bank ver schenen en hij kan ook niet aan zijn woonhuis bereikt worden. Recher cheurs in burger bewaakten het huis. Het is niet bekend of de oud- minister uit het land gevlucht is, gevangen is genomen of huisarrest heeft. De Tsjechoslowaakse minister van justitie, dr Stefan Rais, heeft Zon- te Praag een toespraak gehou den tot duizend „volksrechters". Aan het bericht van radio-Praag, dat hiervan melding maakt, is het volgende ontleend. Dr. Rais kondigde aan, dat er „goed voorbereide processen zullen worden gehouden, waarop de ware gedaanten en de ware doeleinden van de reactie en de weerzinwek kende methoden, die zijn gebruikt, aan de kaak zullen worden gesteld" Hij vervolgde: „De voornaamste taak van de Tsjechoslowaakse gerechtshoven is de beveiliging van onze staat, van de volksdemocratische orde en het tegengaan van pogingen om de par tijlijn te breken,dit laatste wordt zo wel door binnenlandse, als door bui tenlandse vijanden geprobeerd. Frankrijks defensie- inspanrvng De Franse premier, René Pléven, is gisteren van zijn bezoek aan de Verenigde Staten en Canada in Pa rijs teruggekeerd, met de verklaring: „Ik ben er van overtuigd, dat Frank rijk begrepen wordt, dat zijn inspan ning waardering geniet en dat het kan rekenen op machtige hulp van verschillende zijden". Het geheleFran- se kabinet was ter begroeting op het vliegveld Orly aanwezig. „Onze reis was van korte duur, maar ik geloof oprecht, dat wij onze t(jd goed hebben besteed met het be zoeken van de twee Noordamerikaan- se hoofdsteden Washington en Ot tawa. Wij hebben tijdens uitvoerige besprekingen met president Truman en premier Saint Laurent kunnen vaststellen, dat wij allen hetzelfde doel nastreven: het behoud en de verdediging van de vrede". „Men is geen groot land, als men voor zijn verdediging afhankelijk is van een weliswaar bevriende, doch vreemde natie", verklaarde de Fran se minister van Defensie, Jules Moch Zaterdag voor de officieren van het kamp Baumholder in de Franse zone van Duitsland tijdens het tonen var nieuw in Frankrijk gefabriceerd ma terieel. De minister zeide o.m.: „Tegen het einde van dit jaar zal Frankrijk be schikken over 5 divisies op oorlogs voet, en 5 divisies die binnen 3 da gen kunnen worden gemobiliseerd. In 1952 zal Frankrijk 15 en in 1953 20 divisies hebben, met een aanzienlijke reserve en een verdedigingsorgani satie over het gehele grondgebied. De 18-maanden-dienst zal de getalsterkte in 1951 van 310.000 op 363.000 bren gen, in 1952 op 418.000 en in 1953 tot 500.000. Op dat ogenblik zal Frank rijks land-, zee- en luchtmacht sa men 900.000 man onder de wapenen hebben. Franse D.C. 4 met 29 inzittenden verongelukt Hoog in de dicht begroeide ber gen van Kameroen ontdekten Fran se vliegtuigen Zondagmorgen het wrak van een DC-4 Skymaster van de Air France, die met 23 passa giers en een zes man sterke beman ning sedert Zaterdagmorgen op de route Douala (Frans Kanveroen, Afrika) naar Parijs werd vermist. Rond het wrak was geen teken van leven te bespeuren, zodat men vreest, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Het is de eerste ramp op deze lijn, die nu al 15 jaar bevlogen wordt. De Franse Hoge commissaris in West-Afrika, Paul Bechard, heeft al le mogelijke militaire hulp bevolen voor de reddingscolonnes, die zich thans met grote moeite door de jun gle een weg banen naar het wrak. Onder de passagiers van het ver ongelukte vliegtuig bevinden zich twee Zweedse zendelingen, een Zuid-Afrikaan en een Engelsman, de overige inzittenden zijn Fransen. Sinds Zaterdagmiddag half vier nadat het uit Douala vertrokken was had men niets meer van het vliegtuig Stakers laten zich op sleeptouw nemen In het Mersey-district (Birkenhead, Liverpool enz.) is meer dan een der de van het 18.000 man sterke boot- werkersgilde in staking gegaan, om dat men niet tevreden is over een loonsverhoging, die onlangs werd toe gekend. De staking, die niet door de vakbonden erkend wordt, heeft het laad- en loswerk op 63 in de rivier de Mersey voor anker liggende sche pen lam gelegd. Het dispuut is weer eens ontstaan door het agitatiewerk van een der vele communistisch gedomineerde „arbeiders-verdedigingscomité's. Deze organisaties, die buiten het verband van de vakverenigingen staan, kun nen uitlopers van de kleine, maar niettemin machtige communistische partij in Engeland worden genoemd. Zij zijn er op geraffineerde wijze op uit onrust in het Britse bedrijfsleven te zaaien en pakken elke voorkomen de gelegenheid aan om het Engelse productie-apparaat te schaden. Dn Engelse regering schijnt sinds kort bewijzen in handen te hebben, dat deze comité's met gelden uit Rus land gesteund worden en dat ze als eerste doel de lamlegging der ha vens, de levensaders van Groot-Brit- tannië, voor ogen hebben. De algemeen secretaris van de bond van fabrieks- en transportarbeiders, Arthur Deakin, heeft Zaterdagmid dag een ernstig beroep op alle boot werkers gedaan zich niet door deze comité's in de luren te laten leggen. De mensen die echter de schermen dezer organisaties samenspannen, wa ren volgens hem saboteurs in optima forma, die op roekeloze en onverant woordelijke wijze te werk gingen. Deze onverbloemde woorden van Deakin hebben bij de havenarbeiders van New Castle al weerklank gevon den. Gisteren werd besloten niet in sympathiestaking te gaan en de nieu we loonregeling zonder meer te ac cepteren. Vandaag zou in de overige Engels bootwerkerscentra over deze kwestie gestemd worden en de rege ring heeft goede hoop, dat het con flict zich niet verder zal uitbreiden. Te Tokio is officieel medegedeeld, dat 409 communisten gearresteerd, zijn, die betrokken zijn bij de uitga ve van het clandestiene communisti sche blad „De Stem van de Vrede". Het blad begon te verschijnen na het verbod van het blad „Akanta" in de vorige zomer. In gezaghebben de kringen in Japan hecht men grote betekenis aan deze massa-arrestatie. Men is van oordeel, dat zich vele vooraanstaande' communisten onder de gearresteerden bevinden. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft de inwoners van Nevada en omstreken gewaarschuwd dat bij Indian Springs in Nevada nog meer atoomontploffingen zul len komen. Men krijgt de raad zich in dc vroege ochtenduren niet bij de ra men op te houden. Onrecht valt veel zwaarder te dra gen dan onheil. Dostojewski.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1