slutti: De Leidse Textiel-industrie kampt met vele moeilijkheden L unstLeven in Leiöen Het Feest van de Arbeid wordt gezamenlijk gevierd Grote belangstelling bij het jubileum van mr. F. Frapman R 12 etóse HUtSPOTfff? VRiJDAG 2 FEBRUARI 1951 DE 1JË11JSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 J.G J Verhey van Wijk tot Kamer van Koophandel: Maar de malaise is landelijk DE FEDERATIE NEDERLANDSCHE WOLINDUSTRIE heeft de huidi ge gang van zaken, met betrekking tot de enorme stijging van de wolprijzen, waardoor de liquiditeits-positie ten zeerste wordt verzwakt, aan de Minister van Economische Zaken kenbaar gemaakt, met een drin gend beroep om bij zijn ambtgenoot van Financiën te interveniëren, op dat de nodige maatregelen van die zijde worden genomen, om aan de onhoudbare toestand, waarin de wolindustrie van geheel Nederland ver keert, een einde te maken. Aldus sprak gistermiddag de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van de Kamer vari Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden, toen de Kamer voor de maandelijkse ver gadering bijeen gekomen was. Van de 29 leden waren er 26 present, wat de voorzitter vooral in deze griep-periode een verheugende belang stelling noemde. der Horst, Productie sedert 1939 verdubbeld De heer Verhey van Wijk betreur de het, dat er in de pers beschouwin- wingen worden geplaatst, die geen zuiver beeld geven van de situatie. De Leidse textiel-industrie wankelt niet. Er zijn weliswaar fabrieken ver dwenen, maar nieuwe zijn gesticht en andere uitgebreid. De vijf wollen-handbreigaren-spin- nerijen in Leiden beschikken oVfer 33.430 spillen tegen 23.800 elders in het land. De wollen handbreigarens voor binnenland en export komen voor 60 pet. uit Leiden. Het verlies van twee dekenfabrieken werd ruim schoots gecompenseerd door belang rijke productie-stijging van de drie overige. Vergeleken met 1939 is de productie van de bestaande fabrieken verdubbeld, terwijl 60 a 70 pet. meer werkkrachten geruisloos aangetrok ken konden worden. Een dergelijke productie is onder de tegenwoordige omstandigheden echter niet te hand haven. Inkrimping van het personeel is dus onvermijdelijk. Wollenstoff en-industrie. Het is verheugdend, aldus spr., te vernemen, dat de wollenstoffen-in- dustrie de enige is, die nog niet te lijden heeft van de huidige malaise. Deze industrie leent zich dan ook in het bijzonder voor het bijmengen van kunst wol (teruggewonnen wol) en synthetische vezels. Werd direct na de bevrijding de verhouding 82 pet. wol en 18 pet. kunstvezel voor de gehele wolindustrie geconstateerd, in November 1950 was deze verhou ding 69 pet. wol en 31 pet. kunstvezel en het percentage bijmenging is nog steeds stijgende. Daar er legio fabrieken zijn die uitsluitend 100 pet. zuiver wollen pro ducten vervaardigenf ligt het per centage voor bijmenging van kynst- vezls voor de wollenstoffenindustrie belangrijk hoger; vandaar dan ook, dat de gestegen wolprijzen minder invloed op de prijs van het afge werkte product hebben, waardoor de afzet kan worden gehandhaafd. Leidse Textielschool. Ook spr. betreurde'het sluiten van de Leidse Textielschool, hoewel de belangstelling vanuit Leiden bijzon der gering was. De school leidde hoofdzakelijk wevers op en een we ver bereikt nu eenmaal een zeer ho ge ouderdom, zodat de plaatsings kansen voor jongelui in de toekomst geringer werden. Ook de werkge'egen heid voor wevers verminderde door invoering van het twee-getouwen el. Specifiek Leidse wollen de kens te weven op automatische ge touwen is niet mogelijk, wel wollen stoffen. Nu er vrouwelijke arbeids krachten vrij komen, is het misschien mogelijk de werkzaamheden van het stoppen en noppen in Leiden te doen geschieden. Leiden heeft een goede naam voor zijn textielproducten en de stad is zeer gunstig gelegen. Of goedkopere bouwgrond en lagere lonen in Bra bant zoveel invloed kunnen uitoefe nen, om de naam „Leids fabrikaat" in de waagschaal te stellen, betwij felde spr. Dus niet alleen de Leidse, maar de gehele Nederlandse textiel-industrie verkeert in een moeilijke positie. Al leen de regering kan hierin verbete ring brengen. De COMMISSIES. De verschillende commissies wer den als volgt samengesteld en geïn stalleerd: Vestigingswet: C. F. Meerpoel (plaatsvervanger N. Parlevliet). G. Schram aW. Tissing, G. A. Bos, F. Slager, C. D. Ligtvoet, den Heeten. Handelsregister: J. A. E. Aalders, N. Langezaal. S. F. Anes, F. J. E. Urlus, E. H. Nieuwenhuizen Segaar. Vervoer: J. F. van der Meer, Ir. M. C. de Jong, S. M. J. Wijtenburg, van Herwaarden, P. J. van Hoeken. Makelaardij- J. G, J. Verhey van Wijk, D. C. Landman, Mr. C. Punt, Handelsreizigers in Middenstandsbond De Ned. Kath. Vereniging van Handelsagenten ,,Sint Christoffel" welke de zelfstandige handelsagen ten omvat, heeft zich onlangs aan gesloten bij de Ned. Kath. Midden standsbond de centrale van katho lieke organisaties voor ondernemers in middengroot- en kleinbedrijf. De aansluiting bij deze centrale mogelijk en wenselijk geworden na ae reorganisatie van de Ned. Kath. Vereniging van Handelsvertegen woordigers, -agenten en verzeke ringsinspecteurs „Sint Christoffel", waardoor de zelfstandige handels agenten een zelfstandige bedrijfs groep in „Sint Christoffel' vormen. Het karakter van het zelfstandig on dernemerschap der handelsagenten komt hierdoor tot zijn recht. ECHTPAAR VERDRONKEN. Waarschijnlijk door dc duisternis misleid is gisteravond laat het echt paar M. LutteropGankema te Hoo gezand in een wijk te water geraakt en verdronken. Het echtpaar, dat 9 kinderen heeft, was op visite bij familie te Kiel- Windeweer. De kinderen waren al naar bed en misten hun ouders eerst 's ochtends. Toen zij naar de bewuste familie toegingen om te informeren hoorden zij daar, dat vader en moe der tegen middernacht naar huis wa ren gegaan. De politie werd gewaar schuwd en in de loop van de ochtend vond men de slachtoffers. FELLE BRAND TE ZAANDAM. Een felle brand heeft vannacht een deel van de graan- en veevoeder malerij van de firma E. Groot en Colin in het West-Zijderveld te Zaandam in as gelegd. Vermoedelijk 400.000 kg. veevoeder en maanzaad zijn door brand en wa terschade verloren gegaan. Het pand de „Verwachting", dat tot de nok gevuld was met zaden, is eveneens verwoest. L. Zitman, H. L. J van Hoeken. Uitverkopen en Opruimingen (be nevens colportage en afbetalingen): C. F. Meerpoel, J. A. M. van Oijen, S. M. J. Wijtenburg. Bedrijfsruimte: J. H. van der Kloot, W. G. van der Linden, J. P. van der Stoel, F. Slager, A. Oosthoek. Bedrijfsruimte Katwijk: B. G. Lam mens, H. P. Bloot, C. van Tongeren, Chr. Verplancke, J. Hoppenbrouwer. Andere punten. In de vacature-Segers werd nog niet voorzien. De Vereniging van Bloembollencultuur is verzocht twee candidaten aan te wijzen. Voorts deel de de voorzitter mede, dat het niet mogelijk gebleken is oen vergoe ding te geven voor loonderving, aan leden die de kamer-vergaderingen bijwonen. Er wordt echter nog naar een andere oplossing gezocht Bij het punt Vereenvoudigde procedure bij incidentele kleine importen, gaf de heer C. Meerpoel een korte toelich ting. Men wil bereiken, dat de K. v. K. invoervergunningen mag afgeven voor monsters, hetgeen veel romp slomp overbodig maken zou. Alvo rens hiertoe officiële stappen te on dernemen, zal eerst mondeling con tact over deze kwestie gezocht wor den. De heer Verhey van Wijk gaf een uiteenzetting over de samenwerking der kamers in provinciaal verband. Waar het de subsidies van algemene strekkin" betreft, gingen er stemmen en hiermede nog even te wachten totdat verschillende relaties en con tacten nader bezien zijn. Aldus be sloten. Het adres inzake economische me dedinging bracht vele tongen in be weging. De meningen bleken nogal uiteen te liggen. Besloten werd deze zaak over te dragen aan het bureau (voorzitters, secretarissen, enz.). Bij de rondvraag verzocht de heer van Herwaarden ook een commissie in te stellen voor de Bouwmateria len-industne en -voorziening. Voor gesteld werden de heren Van Wave- ren, Oosthoek, den Heeten, Sweris. van Hoeken en van Herwaarden. De vergadering had geen bezwaren en de voorzitter installeerde de commis sie in bovengenoemde samenstelling. De volgende vergadering is bepaald op Donderdag 1 Maart. CROC-BAR Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Recht de dames E. van Dijk, Den Haag, A. A. Driebergen, Amersfoort en de heren J. R. van der Kley, Dordrecht; K. F. A. ten Bruggencate, Bergen, J. L. Wansink, Utrecht, S. Schimmelpenninck van der Oye, Aerdenhout; voor het can- didaatsexamen Geneeskunde de dames M. A. A. G. Schaap, Haarlem, A. R. Smit, Alblasserdam en de he ren A. H. Bogaars, Den Haag; W. P. J. Bremmers, Beverwijk; W. H. A. Burgering, Oirschot; J. Greenblatt, Leiden; F. N. Groustra, Haarlem; W. H. Karreman, Leiden; P. v. Leeu wen, Voorburg; N. G. M. Masson, Rotterdam; R. Nijhoff. Den Haag; M. S. H. Schlemper, Eindhoven; B. W. G. M. Schaap, Haarlem; J. J. Stolk, Voorburg; A. J. M. Stoop, Rotterdam; H. Vaandrager, Leiden en de heer P. van Wijngaarden. CHRISTELIJK KINDERKOOR. Lenteklokjes en Jongenskoor. Elk jaar ais wij Riek Meijering be zig zien met haar Lenteklokjes en de knapen van haar afdeling Jongens, dan valt er veel te waarderen en te prijzen. Bezig zien is misschien niet goed gezegd niet geheel goed ten minste. Beter kon men zeggen .bezig horen" ofschoon er toch ook wel wat te zien is geweest. De Gehoorzaal was gisteren stampvol met belangstellenden, die staande het gezongen openingsgebed „Ere zij aan God, de Vader" beluisterden, en dan beginnen de enthousiaste koor meisjes het Lenteklokjes, Koorlied van Cath. van Rennes, waarvan het gedichtje zegt: Liefde voor de zang zij onze faam. Lenteklokjes worde een erenaam. Nu zoals de Lenteklokjes gisteravond zon den mogen zij er wezen. Een 1 ij vie programma werd uitgevoerd. Gewijde liederen, met voor de jeugd begriioelijke teksten wisselden af met liedjes" van C. van Rennes, Wierts. Polman, Hullebroek. enz. Oud-Hollands wisselde weer af met oud-Frans, en ij^ dialect geschre ven- liedjes. De meisjes zingen niet alleen met veel lust, maar zij kennen al heel wat. Mejuffrouw Meijering is hoogst bescheiden en beheerst in haar directie, maar zij weet precies wat zij wil. De kinderen zingen met be schaafde toongeving. geen enkele do- Culrurele Sectie van „Kath Leiden'' Onder buitengewoon grote belang- j personeel van he- -ecrotariaat aan en stelling -een paar honderd receptie- ded zijn woerden met de aanbieding gangers vulden de zalen van „Het j van een cadeau -paard «aan- Gulden Vlies" heeft mr. F. J. J. zeer drukke receptie. Trapman, secretaris van de Bedrijfs- f groep Groenten- en Fruitverwe, ken- i Nadat mr' Trapman een dankwoord u f f we* had gesproken, ging deze vergadering de Industrie, gisteren het feit her- j e°n Pb^ten,°w^01. druk bezochte dacht, dat hij voor 25 jaar zijn intre- j reCeptie over; Onder hen, die hun fe- de deed in deze industrie als secreta- I licitaties kwamen aanbieden, merk- ten wij o.m. op de burgemeester, jhr. ris van de toenmalige Nederlandse Bond van Fabrikanten van Groentcn- conserven in blik en glas. Aan deze receptie ging een verga dering vooraf van het dagelijks be stuur en de Raad van Bijstand van bovengenoemde Bedrijfsgroep, waar toe ook mevr. Trapman, de leden van de Ned. Bond van Fabrikanten van Gioentenconserven in blik en glas en het personeel van het secretariaat van de Bedrijfsroep waren uitgeno digd. De vooziiter van de Bedrijfsgroep, de heer R. A M. J. Jansen, directeur van de Hert» ce Breda, heeft er in zijn huldigingswoord o.m. op gewe zen, dat men deze dag in Leiden, ge zien zijn vele conservenbedrijven, op historische grond bijeen is. Voorts herinnerde spr. aan de veie moeilijk heden, welkt de Ned. Bond van Fa brikanten van Groentencónserven in blik en glas eertijds moest overwin nen, in welk verband hij in enkele piëteitvolle woorden het aandeel herdacht, dat wijlen de heer H. W. Tieleman hierin heeft gehad. Bijzon dere waardering had spreker voor de activiteit van mr. Trapman, aan wiens werkkracht het voor een groot deel is te danken, dat de Ned. Bond in het verleden tot zulk een ontwik keling kon komen. In dit verband werd de aandacht gevestigd op het aandeel, dat mr. Trapman o.a. gehad heeft in de totstandkoming van een verbindendve klaring van een pro ductie-overeenkomst voor deze in dustrie. Daarnaast releveerde de heer Jan sen het veelomvattende werk, dat mr. Trapman in het belang van de jam-, pulp- en zuurkoolindustrie heeft verzet en zijn optreden als se cretaris van de Bedrijfsgroep, in wel ke kring zijn auviezen op hoge prijs worden gesteld. 4 Januari 1944, de dag waarop mr. Trapman in gevangensciiui vveru weggevoerd, moest hij dit werk tijdelijk onderbre ken, doch nauwelijks in de kring van de Bedrijfsgroep terug, heeft hij zich met grote belangstelling en toewij ding weer gezet aan het werk, dat hem lief is. Hulde bracht spr. ten slotte ook aan mevr. Trapman, die haar echtgenoot veelal, ook op de on mogelijkste tijden, voor het werk van de Bedrijfsgroep moest afstaan. Na mens deze ^roep werd een geschenk aangeboden. In gelijke geest voerde hierna het woord de heer F A. van Loenen, voorzitter van de sectie Verduur zaamde Groenten. Tenslotte bood de adj-secretaris van de Bedrijfsgroep, mr. Ph. J. Ruy- ter de Wildt, de gelukwensen van het II. van Kinschot, de wethou ders de heren J. C. van Schaik en D. v. d. Kwaak, mr. W. de Clercq, secretaris van het Departement Lei den van de Ned. M\;. voor Nijverheid resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en ken te Leiden, de heer J. van Deven ter namens de Leidse Vereniging van Industriëlen, de heren J. v. d. Laan, E. Wichers Rollandet en N. A. Com mandeur namens de 3 Octoberver- eniging, de heer A. O. Frohwein na mens het Rijnlands Borgstellings fonds, dr. K. Reitsma, directeur van het Openb. Slachthuis, de heer R. J. Meyer, commissaris van politie, de heer J. van Zanten, directeur van de Volks-credietbank, vertegenwoordi gers van de Kath., Christ, en Alge mene Bedrijfs-centrales, eert depu tatie van de Ondervakgroep Vlees verwerkende Industriëlen, vele colle gae, zakenrelaties en vrienden. Hun grote opkomst bewees, welk een vooraanstaande plaats mr. Trapman in 't industriële leven en het Leidse verenigingsleven inneemt. Burgerlijke §tand Gebóren: Adrianus Johannes Ma ria, z. van B. J. van den Helden en A. G. Zuijdervliet; Robert Francis- cus Adreas, z. van H. P. M. Meskers en A. van der Lui;; Hendriaka Ge- rarda Maria, d. van H. P. M. Mes- en A. van der Luit; Hendrika Ge- derik, z. van W. D. LeeFang en H. I. J. Joachimi; Petronella, d. van L. van der Marei en W. G-uijt; Cecilia Adriana, d. van M. J. Zuijdwegt en J. M. Ravesloot; Hermanus Cornelis Johannes Jacobus, z. van G. Pauw en L. Botermans. Ondertrouwd: D. Chaudron jm 28 jaar en W. Slierings jd 18 jaar; J. Favier jm 21 jaar en M. K. Eijmer jd 25 jaar; J. Haasbeek jm 26 jaar en A. J. Huijgens jd 21 jaar; J. Helfensteijn jm 22 jaar en C Jansen wed. 23 iaa-r; J. B. C. Staats jm 24 jaar en C. C. Boks jd. 23 jaar; C. G. Vink jm 28 jaar en M. E. A. Vermeulen jd 27 jaar; R. Vinke jm 29 jaar en J. van der Lucht jd 26 jaar; L. de Water gesch. 37 jaar en K. Hoek jd 24 jaar; P. Wittebol jm 27 jaar en H. J. van Nes jd. 26 jaar; C. J. M- Poulus jm 30 jaar en C. M. Verberg jd 28 jaar; F. Bink jm 21 jaar en W. C. Kastee- len jd. 23 jaar; J. Hartevelt jm 22 jaar en M. van Oosten jd 18 jaar; G. A. Zuiderduin jm 27 jaar en C. Zevenboom jd 27 jaar. Overleden: C. N. Langezaal wed. van Wijsman 64 jaar; J. G. de Bol ster man 74 jaar; L. J. Noijen wedn. 75 jaar. „Het heeft wel zeer lang geduurd", aldus de heer C. Zandbergen, voor zitter van de Vereniging „Katho liek Leiden", maar eindelijk is het dan toch zover, dat ook de vierde pijler, waarop „K.L." moet rusten, vaste vorm heeft aangenomen". Met deze woorden werd de vergade ring besloten, die gisteravond in „De Doelen' werd gehouden door de Culturele Sectie van „K.Lwelke twee jaar geleden reeds werd opge richt, maar nog steeds geen eigen bestuur had. Deze kwestie ging dringen, nu ver schillende organisaties, verenigd in „K.L.". de wens te kennen gegeven hebben, dat de viering van de Dag van de Arbeid zal geschieden door allen gezamenlijk. Dit betekent, dat de culturele sectie moet zorgen voor het programma van de avond-feest viering op Zondag 22 April a.s. in de Stadsgehoorzaal. De Organisatie-commissie, w; van de voorzitter, de heer P C. A. ipn Broek, het eerste deel van de vergadering voorzat, heeft een voor lopig plan opgesteld, waaraan zou den medewerken: de Kath Harmo nie, K.A.B.-symphonie, Alma Mater- koor, Toneelver. „Vondel", Sleutel koor, toneelver. „Comedia Catholi- ca", Puichri Studio, Volksdansver enigingen en toneelver. „Die Blaau- we Schuyte". Vele moeilijkheden zullen nog overwonnen moeten worden. Het voorlopige programma is reeds iets overladen, terwijl er nog andere ver enigingen zijn, die eveneens een bij drage aan het programma willen le veren. In hoeverre dit mogelijk zal zijn, moet in een volgende bespre king bekeken worden. Zo zal het b.v, niet eenvoudig zijn om voor drie verschillende toneelverenigingen goede en korte schetsjes te vinden. Bovendien zal er naar gestreefd moeten worden, dat het programma niet als los zand aan elkaar hangt en dat de nummers indien mogelijk althans enigszins wijzen op het feest dat gevierd wordt, het Feest van de Arbeid. Half bestuur gekozen. Bij acclamatie werd mej. P. Kelle- naers gekozen tot secretaresse. Reews enige tijd neemt zij deze functie zeer verdienstelijk waar. De heer A-. v. d. Linden werd gekozen tot penning meester. Voor de funtie van voorzit ter heeft het bestuur van „K.L." iemand aangezocht die echter nog niet definitief toegezegd heeft zich candidaat te stellen. Ook voor de functie van vice-voorzitter heeft men een vermoedelijke candidaat. De heer Zandbergen gaf een uit eenzetting over de contacten met het Gemeentebestuur die geleid hebben plaatsen onbezet. eert; de betekenis wordt begre pen, de voordracht met zorg, naar voren gebracht. De liedjes zijn goed verstaanbaar; een enkele klinker kan nog wat ronder worden, en met plezier hebben wij het zacht-zingen van 't kleine volkje beluisterd. De jongens, gestoken in hun keurige ko zakken-pakjes zijn nog niet zo ver; zij zijn ook korter bezig. En dan vin den wij. dat zij het er. goed afge bracht hebben en over een tijdje ze ker zo mooi zuilen zingen als de meisjes. Dansjes, begeleid door het zangkoor, werden uitgevoerd. Heel aardig deden het de matroosjes. De elfjes in de tulle jurkjes dansten fijntjes. En dan waren er drie oude volksdansen van hier en ginder. Dan volgde er nop heel wat aardigs en moois. Piet Uiterlinden deed aan de leueel veel en muzikaal werk. Hij stond de lerares heel en al ter zijde steunde er secundeerde de kinde ren met mooie toon de liederen door tussensDel aan elkander riipend. En a's men bedenkt, wat Riek Meije ring sewerkt heeft om dit wel wat te overdadige proeramma zo in elk op zicht geacheveerd op het podium te brengen, dan moet men zeggen, dat het voortreffelijk, en aardig is ge weest Veel bloemen, cadeaux, en app'aus. J. Kortmann. LEZING OVER HET OUDE MEXICO EN ZIJN KUNST. In de tweede van de reeks van vier lezingen sprak dr. G. W. Locher in het Rijksmuseum voor Volkenkunde over het oude Mexico en zijn kunst. OEGSTGEEST a. j. Dofferhoff t In de leeftijd van 70 jaar is plotseling overleden de heer A. J. Dofferhoff. De heer Dofferhoff was enige tijd voorz van de Volksbond en Herwonnen Levens kracht. Voorts was hij bestuurslid van de vroegere RK. Staatspartij. Dinsdag 6 Febr. zal om 9.30 uur de uitvaartdienst worden gehouden in de St. Willibrorduskerk, waarna de begrafenis plaats heeft op het R.K. kerkhof. „De dartele Cupido". Onder deze titel -bracht de toneelgroep „Kerkwerve" gisteravond in het pa rochiehuis een echte Vastenavond klucht. En wederom hebben we moe ten constateren, dat deze toneel groep niet die aandacht van de pa rochianen krijgt, die zu verdient. Ook deze keer waren er nog te veel tot oprichting van een Adviescom missie voor Culturele Zaken, onder voorzitterschap van weth. J. C. van Schaik. Ook de katholieken zijn hierin vertegenwoordigd. Besproken werd voorts het plan voor de tentoonstelling „De Mens in zijn Vrije Tijd". In de voorbereiden de besprekingen is men reeds op ve le moeilijkheden gestuit, ook wat betreft' de korte tijd van voorberei ding, aangezien het in de bedoeling ligt de tentoonstelling van half Juni tot eind Juli te houden. Preciese plannen zijn nog niet bekend, maar het ligt in de bedoeling, dat rond om deze tentoonstelling een serie van activiteiten wordt opgesteld, die door verschillende verenigingen zullen worden uitgevoerd. Fa. B. L. v. d. KLUGT EN ZONEN IN HET GOUD Gisteren was het vijftig jaar gele den, dat de heer B. L. v. d. Klugt in het pand Maresingei 64 een zaak opende in de behang- en stofferings branche. Na een jaar verhuisde het bedrijf naar Oude Singel 170 en eni ge jaren later naar nummer 188. Maar nog was het niet naar de zin van de heer v. d. Klugt. In 1910 kon hij echter beslag leg gen op het huidige pand Haarlem merstraat 258. In de loop der jaren werden nog twee panden aan dc- overzijde bij het bedrijf ingescha keld. Deze werden echter weer ver laten, toen het pand 256 er bij ge trokken kon worden. Deze grote uit breiding vond plaats in 1939 en gaf de zaak het huidige aanzien. Inmid dels waren in 1937 de zoons J. en B. F. P. v. d. Klugt tot de firma toegetreden. Het feest van gisteren ving om negen uur aan met een gezongen H. Mis in de dekenale kerk. 's Middags vond een zeer drukke receptie plaats Namens het bestuur van de N.R.K.M. afd. Leiden, boden de heren W. v. d. Holst en J. van Zijp hun geluk wensen aan. De R.K. Bond van Meu- bileringsbedrijven „St. Reinoldus" werd vertegenwoordigd door de heer J. Wisse, terwijl de Ned. Bond van Meubelbedrijven bij monde van de heer J. v. d. Wilk de felicitaties aan bood. De Wico werd vertegenwoor digd door de heren N. Oudshoorn en B. Somerwil, de Wicoha door de heer Voortrrran. Ook van de zijde der geestelijkheid werd grote belangstel ling getoond. Deken R- M. A. Nie- veen van Dijkum uit Goes, oud-ka pelaan der parochie, rector E. M. PaaD en verschillende parochie-gees telijken maakten hun opwachting. De Kamer van Koophandel had met vele anderen schriftelijke gelukwen sen gezonden. Voorts kwamen vele zakenrelaties, cliënten en vrienden hun opwachting maken. Ruim drie uur stroomde het receptiegangers in en uit de met vele bloemstukken gesierde zaak. Anti-rheumaticum zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek. spit. ischias, lumbago, verkoudheden, en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid, oorsuizen, duizeligheid. On schadelijk voor hart, maag en nieren. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. En ook nu weer kan „Kerkwerve" terugzien op een uitstekend geslaag de opvoering, ondanks de moeilijke omstandigheden, waaronder dit stuk moest worden ingestudeerd en te vens omdat het met zijn vele ver wikkelingen nu niet zo heel gemak kelijk te spelen is. Het zit vol per soonsverwisselingen, iedereen ziet iedereen voor iemand anders aan en diverse, liefdesbetuigingen komen aan verkeerde adressen. Cupido dar telt rond in alle mogelijke richtin gen, maar tenslotte komt toch alles op zijn pootjes terecht en vindt .eder- een die hij (of zij) wilde hebben. De diverse rollen waren in zeer goe de handen en zonder iemand in het bijzonder naar voren te halen wil len we alle spelers en speelsters lof toezwaaien voor de wijze waarop zij de verschillende personen hebben uitgebeeld. De aanwezigen hebben het gebodene ook op de juiste wij- ze weten te waarderen: er is veel j en hartelijk gelachen, j De Middenstandsver. zorgde in de j pauze voor een zeer gewaardeerde j tractatie. 1 Zij nog vermeld dat van dit blij- spel een reprise gegeven wordt op I Zondag 4 Febr. a.s. eveneens in het i parochiehuis, in het kader van de j feestavond, georganiseerd door de j voetbalver. UDO ter gelegenheid van haar I2;s-iarig bestaan. Vrijdag 2 Februari. Er valt in Leiden altijd wel enig nieuws te beleven. Vandaag is het dit en morgen is het dat. Vandaag willen wij u herinneren aan het plan om geheel Leiden van een electri- sche straatverlichting te voorzien. U weet, dat de meeste buitenwijken al electrische lantaarns hebben. Maar het oude stadsdeel wordt groten deels nog met gas verlicht. Spoedig zal hieraan een einde komen. Zowel aan een slechte toestand als aan een ietwat romantische sfeer. Dat laatste is onmiskenbaar. Wie 's avonds wel eens langs het Rapenburg heeft ge wandeld en gezien heeft, hoe het zach-gele licht uit de gaslanlaarns neervalt in het donkere water en an derszijde de prachtige patriciërs-ge vels in een stille glans zet, weet dat met het verdwijnen van de gaslan taarns iets verloren gaat. Toch blijkt het niet mogelijk de gasverlichting op het Rapenburg te handhaven. Maar wel doen de Lichtfabrieken hun uiterste best om voor het Rapenburg de best passende verlichting te vin den. In dit kader wordt thans nog een proef genomen met een lantaarn voor nummer 65, het gebouw van de V.V.S.I. Men heeft op de bestaande gaslantaarnpaal (Leids Model) een nieuwe kop gezet, precies in de vorm van de oude lantaarn, alleen aanmer kelijk groter. Daarin bevindt zich geen gaskousje, maar een stel neon- buizen in verticalp stand. We hebben het effect bij avond nog niet gezien, dus met ons oordeel hierover willen we nog even wachten. Alhoewel Gisteren was het weer feest in Leiden. Dc heer H. Bokern, wonend op Schelpenkade 58, herdacht, dat hij 25 jaar geleden als vertegen woordiger in dienst trad bij de N.V. Van 't Hooft Co. aan de Oude Rijn. Vergezeld van zijn echtgenote werd de jubilaris 's middags op het kan toor ontvangen en toegesproken door een der commissarissen en de directeur. Geschenken en een en veloppe met inhoud vergezelden deze waarderende woorden. Ook na mens het fabrieks- en kantoor-per soneel werden geschenken aangedra gen. Nog enige uren duurde de ge zelligheid voort en daarna vierde de jubilaris het feest thuis verder. Dan is er tenslotte nog een onge luk te melden. Wij vernamen, dat de 3 jarige Kareltje L. wonend in de Herenstraat, gistermiddag om half .drie deze straat over stak, zon der op het verkeer te 1-itten. Dat mag negen keer achter elkaar toe vallig goed aflopen, de tiende keer ié het mis. Zo ook met Kareltje. Hij struikelde en viel met zijn hoofd tegen het achterwiel van een juist passerende vrachtwagen. Het knaap je bleek zich nogal ernstig bezeerd te hebben, zodat de E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis bracht. Hedennvargen bleek zijn toestand echtc-r niet levensgevaarlijk te z|jn. Als Kareltje nu maar iets geleerd heeft Ja. Stadskok vraagt zich al. of het nog wel enige zin heeft hierop te wijzen. Hoevaak is dit al niet ge schied? Honderden malen worct op het gevaar van onverwacht overste ken gewezenn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2