S)e CeldAeSoii^cmt DEKEN en STOFFENWEVERS Ernstig pleidooi van generaal Eisenhower ER IS VOOR AMERIKA GEEN KEUS Troepen der V.N. niet over de 38e breedtegraad Als basis voor politieke regeling Twee nieuwe kabinets formateurs Achter het ijzeren gordijn Directeur: C M v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ttOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG Niet over 38e breedtegraad? Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20934. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 WELK KABINET OOK 1I7ELKE gedaante het nieuwe mi- nisterie ook zal hebben de aanwijzing van de formateurs is geschied men kan ervan op aan, dat het regerings-program al goeddeels in kannen en kruiken zal zijn. Reeds in de jongste Troonrede werd de nadruk erop gelegd, dat de ontwikkeling der binnenlandse toe-, stand afhankelijk is van de interna tionale. Er is geen kabinet te den ken. gesteund door partijen met ver antwoordelijkheidszin en met kennis van de werkelijkheid, dat zich zal kunnen onttrekken aan de noodzaak de bewapening op te voeren en het zware tekor op de betalings-balans zo ver doenlijk in te lopen. Wat dat betreft, legt het niet zoveel gewicht in de schaal, hoe het kabinet zal zijn samengesteld. Ieder kabinet, dat het land „op poten" wil houden, zal voor dezelfde problemen komen te staan, als die, welke thans de mi nisteriële Raad voor Economische Aangelegenheden van vroeg tot laat heeft bestudeerd. Er gaapt over 1950 een gat van meer dan een milliard op de beta lingsbalans, dat voor dit jaar nog groter dreigt te worden. Er zal onge veer VA millioen gevergd moeten worden voor de defensie in het ka der van de Europa-verdediging. Het afgelopen jaar ontving ons land van de Amerikanen tot voor een waarde van ongeveer 1200 millioen gulden. De vraag moest onder het oog wor den gezien, hoe men, nu de Mai-shall- hulp .van burger-steunverlening wordt overgeschakeld op militaire hulp (waardoor de wezenlijke ver lichting van de betalings-balans gaat verdwijnen) de betalings-balans ge zonder kan worden gemaakt. Karig heid in het brengen van offers voor de gezamenlijke Atlantische bewape ning zou zeker haar weerslag hebben in het toewijzen van grondstoffen en beperking van grondstoffen zou ze ker haar weerslag vinden in een toe name van de werkloosheid. Hieruit blijkt, hoe geheel-en-al de situatie van Nederland verweven is met de wereld-situatie en hoe de in ternationale onafhankelijkheid niet alleen van Nederland, maar ook, zij het in andere vorm, van de Ver. Staten is ingeoerkt. We zijn in zo verre onafhankelijk, dat we een ka binetscrisis kunnen doorstaan en een nieuw kabinet kunnen vormen, maar nogmaals ieder kabinet, dat het volk sociaa en economisch niet naar de afgrond wil heioen, zal gebonden zijn aan onze verhoudingen tot dë omringende wereld. Het program, zo als het in grote lijnen door de R.E.A. is uitgewerkt, is diep geheim, doch zal ongetwijfeld zware lasten en be perkingen ooieggen aan het leven in Nederland. Er is daaromtrent weinig verschil van gevoelen. Het is een na tionale noodzaak in het belang van de- burgers. Dat R.E.A.-schema (programma is voorlopig misschien wat te sterk ge zegd) is ook niet de oorzaak, dat mr. Stikker niet als formateur kon wor den aangewezen. De tegenstand tegen deze afwijzing is afkomstig in hoofdzaak van de P. v d. A.-zijde, welke het niet gewenst achtte wat in eerste aanhef niet zo zwaar schijnt te zijn ingezien dat het nood-toestand-kabinet zou staan onder liberale signatuur, ook al was het de bedoeling het zo breed mogelijk samen te stellen. Mindere waardering voor de privé-persoon van mr. Stikker staat hier buiten; het betreft de politieke persoon, welke niet geëigend werd vonden het vertrouwen van het volk in de onontkoombaarheid der te nemen maatregelen te verster ken. Voor deze overweging valt veel te zeggen. Tegen een mede-ODtreden van mr. Stikkei in een nieuw kabinet is geen bezwaar zijn terugkeer is vrij zeker maar wel tegen zijn functie van formateur. Ook de plaats, welke mr. Van Maarseveeji in een nieuw kabinet vermoedeliik zal in nemen, begint zich duidelijker af te tekenen. Na gisteren de gehele dag politieke persoonlijkheden te hebben geraad pleegd. is de Koningin vanmorgen naar den Haag teruggekeerd, voor een conferentie met de ministers Drees en Van Schaik te zamen. De verwachting van een reconstructie van het zittend of gezeten hebbend kabinet is zeer sterk geworden een kabinet, waarin de Christ. Hist, deel zouden nemen met een zuiver- politieke C.H.-man (dus niet minis ter s'Jacob) en waartoe ook de Anti- Rev. zouden worden aangezocht. Me dewerking van deze zijde is echter onzeker. De verwachting is, dat de vorming van het ministerie spoe dig haar beslag zal krijgen. £wcapa moet yeholpcn maiden /^ENERAAL EISENHOWER heeft gisteren een ernstig pleidooi in Washington gehouden om de A merikanen er toe bewegen hun lot met dat van West-Europa te verbinden in de gezamenlijke afweer van de communistische dreiging. „Wij moeten Europa niet alleen de be hulpzame hand bieden omdat er geen andere keus overblijft, maar om dat als we allepn zouden komen te staan, afgezonderd in een commu nistische wereld, ons stelsel zou wegkwijnen", aldus waarschuwde de generaal tijdens een informele bijeenkomst van beide huizen van het Congres in de bibliotheek van het parlementsgebouw. Hij hield de Congres-leden voor, dat zij van tijd tot tijd genoodzaakt zouden zijn vèrreikende beslissingen te nemen, die beslissend zouden kunnen zijn voor de loop van de Westerse beschaving en het voort bestaan der vrije regeringen. Veertig div sies V Later, tijdens een zitting met ge sloten deuren van twee Senaats commissies, moet Eisenhower ge zegd hebben, dat hij van plan was tegen het einde van 1952 een Euro pese defensiemacht van 40 divisies op de been te hebben. Hij zou zich niet rechtstreeks uitgelaten hebben over de Amerikaanse bijdrage tot deze strijdmacht. VERZETSGEEST IN EUROPA. Zij behoefden niet ongerust te zijn over de wil van West-Europa om zich tegen agressie te verzetten.„Er heerst een geest van verzet. Er is "KARDINAAL GRIFFIN. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, heeft Woensdag avond de laatste H.H. Sacramenten ontvangen. De 52-jarige katholieke Primaat van Engeland is reeds eni ge maanden zwaar ziek. Duitslands militaire bijdrage Overleg vlot niet erg De Wcstduitse militaire deskundi gen hebben de geallieerden tijdens het lopende overleg over de defen sie medegedeeld, dat het werven van Duitse troepen voor de Westerse de fensie op ernstige psychologische moeilijkheden stuit, verneemt Reuter in Bonn. De Duitsers, Theodor Blank, de voornaamste militaire raadsman van bondskanselier Adenauer en zijn me dewerkers, de generaals Spridel en Heusinger, zullen heden voor de vierde maal bijeenkomen. Speidel zou aangedrongen hebben op eerherstel van de Duitse soldaat, het loslaten van nog gevangen offi cieren en het staken van processen voor de krijgsraden van Parijs en Brussel. Hij zou gratie wensen voor de generaals Reinhardt en List. Beide generaals zouden een divisie de kleinst mogelijke eenheid achten, die effectief kan opereren. Zij zouden zich verzetten tegen het organiseren van Duitse troepen in brigades van 5000 man zoals voor het Atlantisch leger voorgesteld is. Bovendien wen sen zij een luchtm'aeht, die in staat is samen te werken met de land strijdkrachten, verneemt Reuter ver der. Duitse autoriteiten verwachten geen spoedige resultaten van de con ferenties, die tot onderzoekend werk beperkt blijven, gewoonlijk eens per week worden gehouden. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, is thans zover genezen van zijn longontsteking, dat de dokters het niet meer nodig vin den nog bulletins over zijn gezond heidstoestand uit te geven. vastberadenheid om zijn bijdrage te leveren om het risico te nemen," verzekerde hij. Europa behoeft niet in de eerste plaats Amerikaanse sol daten, maar uitrustingen, die met spoed in grote hoeveelheden gele^ verd moeten worden. Het overbren gen van Amerikaanse troepen naai- Europa moet geschieden in verhou ding tot de soldaten, die Europa zelf levert. In zijn rede wees hij er op, d^p; Noord-Amerika en Europa te zamea| 350 millioen mensen vertegenwoor-^ digden, die de hoogste cultuur opl aarde bezetten. West-Europa bete-j kent een hoeveelheid geschoolde ar-j beid van geweldige omvang en zijn industriële uitrusting wordt slechts door de Amerikaanse overtroffen. Als het van Amerikaanse zijde naar de andere kant gedreven zou wor den, zou het militaire machtseven wicht zó drastisch verstoord zijn dat de Amerikaanse veiligheid ernstig in gevaar zou worden gebracht. Het was ondenkbaar zich Europa in communistische handen voor te stel len, zonder de gelijktijdige val van andere gebieden, die nauw bij West- Europa betrokken waren. Wij zou den afgesneden zijn van de vind plaatsen van grondstoffen, die on misbaar zijn voor ons voortbestaan. EENDRACHT TEGENOVER EENHEID. De reden, waarom de vrije wereld zichzelf geplaatst zag voor de strijd met een totalitair bewind, was, dat de communisten eendrachtig waren in het nastreven van een doel, al was dit dan ook bereikt met een ge weer in de rug. Alles wat wij heb ben te doen, is tegenover deze een heid een eenheid van hoger gehalte te plaatsen een eendracht van vrije mensen, die niet verslagen zullen worden. Wij kunnen echter alle kracht niet samentrekken in één gebied, zelfs niet in het belangrijke West-Europa. Wij moeten een grote, mobiele, machtige reserve hebben, paraat om onze politiek, onze rechten en onze belangen, te ondersteunen. \/aar de ze ter wereld in gevaar gebracht mogen worden. West-Europa is zo belangrijk voor onze toekomst en onze toekomst is er zo onverbreek baar mee verbonden, dat wij niet anders kunnen doen dan met alle macht zijn afglijden te voorkomen, aldus Eisenhower. Over Nederland zei generaal Eisenhower: „In de laatste paar da gen hebben mij verklaringen bereikt over grotere militaire voorbereidin gen, die de Nederlanders gaan ma ken". heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek Vestestraat 1 E ^^EMELD WORDT, dat hoge Amerikaanse functionarissen besloten hebben ,dat de troepen der Verenigde Naties niet de 38ste breedte graad dienen te overschrijden, ook al mochten zij in staat zijn zo ver naar het Noorden door te stoten. Van officiële zijde wilde men hierop geen toe lichting geven. Waarnemers zijn echter van oordeel, dat men met dit plan zo mogelijk een basis wil scheppen voor nieuwe pogingen om tot een politieke regeling te komen. De huidige opmarsen der verbon den legers worden steeds patrouille acties genoemd en een volledig op trekken naar het Noorden ligt blijk baar niet in de huidige strategie be sloten, zo brengt men in deze krin gen naar voren. Doch indien de te genstand betrekkelijk zwak blijkt te zijn, is algehele opmars ter berei king van de breedtegraad niet uitge sloten. Felle gevechten van man tegen man woedden gisteren in West-Ko rea. De verbon Jen troepen stelden zich teweer tegen de eerste grote communistische tegenaanval, sinds het offensief met „beperkte doelen" een week geleden begon. Chinezen CONFERENTIE OVER EUROPEES LEGER UITGESTELD. De Parijse conferentie over de vor ming van een Europees leger, die in beginsel 6 Februari zou beginnen, zal enkele dagen uitgesteld worden ten einde premier Pléven in de gelegen heid te stellen de verrichte voorbe- tre dende werkzaamheden te bestu- (d Zoals bekend vertoeft Pléven tAmerika. LANDGOED „DE SCHAFFELAAR" WORDT OPLEIDINGSCENTRUM BURGERLIJKE VERDEDIGING. Vandaag is te Barneveld het uit 1854 daterende landgoed ,De Schaffelaar" als opleidingscentrum van de Bur gerlijke Verdediging officieel ge opend, waarbij o.a. de Minister van Binnenlandse Zaken tegenwoordig was. Het Centrum gaat uit van het Bureau Rampenbestrijding en r- gerlijke Verdediging van het I ii- sterie van Binnenlandse Zaken. Een buitenopname gebouw. het fraaie Het kabinet van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan dr W. Drees en mr J. R. H. van Schaik opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Dr Drees en mr Van Schaik hebben de opdracht in beraad gehouden. NIEUW TYPE VERKEERSBORDEN VAN DE A.N.W.B. De A.N.W.B. neemt op het ogenblik proeven met een nieuw type verkeersbord: in- plaats van de zwarte letters op een witte achtergrond hebben de nieu we borden n.l. witte letters op een blauwe achtergrond. Op de foto links het nieuwe en rechts het oude type bord. z en Noord-Koreanen ontketenden hun aanval ten Noorden van Itsjon, 50 kilometer ten Zuidoosten van Seoel. De strijd woedde van het aanbreken van de dag tot in de middag. Waarnemers vergeleken de tegen aanval bij Itsjon met die welke het offensief van MacArthur over de Tsjongtsjon vóór Kerstmis in een te rugtocht deed verkeren. De commu nisten stormden toen door de rechter vleugel van het verbonden leger en rolden het front op tot voorbij Pjong jang. Deze keer schijnt de legerlei ding de situatie evenwel meester te zijn. TYPHUS BIJ DE NOORDELIJKEN. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger te Washington heeft verklaard, dat er een typhusepide- mie van „ernstige afmeting" onder de Noordelijke troepen in Korea is uitgebroken. Hij zeide, dat nog geen -ijfers beschikbaar waren. De ziekte was voor het eerst gesignaleerd bij de Noord-Koreanen in de frontlinies. Of de epidemie ook onder de Chinese troepen heerste was onbekend. N.-KOREAANSE LEGER COMMANDANT GESNEUVELD. Gemeld wordt, dat de Noord-Ko- reaanse legercommandant Kim Tsjaik is gesneuveld. Kim Tsjaik was in September 1948 tot Noord-Koreaans vice-premier en minister van industrie benoemd. In Augustus jl. werd hij, als opvolger van Sjoe Yong Gun, opperbevelheb ber van het Noord-Koreaanse leger. Kim Tsjaik bereikte de leeftijd van 48 jaar. Hij was in Moskou opgeleid en men achtte hem de meest invloed rijke Noord-Koreaanse communist na minister-president Kim Ir Sen. Kim Tsjaik is de tweede hoge N. Koreaanse militaire leider, die op het slagveld is gesneuveld. De eerste was Kam Gen, chef van de Noord-Ko reaanse generale staf, die in Septem ber 1950 sneuvelde. S.O.S. ZENDT PAPIER! „Wij kunnen niet meer schrijven naar Holland", schreef soldaat L. v. Kortenhof van het detachement in Korea aan het Nederlandse Roode Kruis. Hij had zijn brief op een arm zalig velletje papier neergepend en daaromheen zat een amgekeerde, reeds gebruikte enveloppe, die met leukoplast bij elkaar werd gehouden. Op dat leukoplast had Kortenhof aan alle kanten geschreven: „S.O.S. S.O.S. S.O.S. zendt papier S.O.S. S.O.S. Hier in Korea niet verkrijgbaar S.O.S." Het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis heeft deze nood kreet beantwoord met een zending van 14.000 vel luchtpostpapier en 10.000 luchtpostenveloppen. De Franse minister van defensie heeft gisternamiddag met een aan- tal buitenlandse genodigden op het militaire terrein van Baumholder te 1 Mainz moderne wapens en modern 1 materiaal van het Franse leger ge- j inspecteerd. Onder meer waren aan wezig de Nederlandse minister van oorlog s'Jacob, zijn Belgische col lega de Greef, de Luxemburgse pre mier Dupong de Franse hoge com missaris in Duitsland Francois Pon- cet, de inspecteur-generaal van het Franse leger generaal Koenig, enke le Britse en Amerikaanse hoge offi cieren alsmede officieren der bezet tingstroepen van de landen der Be nelux. Kerkvervolging in Tsj Slowakije het felst Volgens het Donderdag verschenen jaarboek van het Vaticaan is de ver volging van Katholieken achter -liet „IJzeren Gordijn" op het ogenblik het felst in Tsj echo-S^wakije, waar de laatste maanden onderden pries ters, monniken en kloosterzusters zijn gearresteerd. Eenendertig aartsbis schoppen, bisschoppen, bisschoppelij ke administrateurs en hun vervan gers waren op het ogenblik in hech tenis of op andere wijze van hun vrij heid beroofd in de Sowjet-Unie en de andere Slavische landen, aldus het jaarboek. 40.000 priesters van de Russische Orthodoxe Kerk, die in het afgelo pen jaar gewijd waren, zijn „niets anders dan agenten van de geheime politie" en de 75 bisschoppen in de Sowjet-Unie zijn „eenvoudig in dienst van het ministerie van bin nenlandse zaken", aldus het jaar boek. NEDERLANDSE SCHEPEN TE CORK WORDEN WEER GELOST. De havenarbeiders te Cork, die uit protest tegen de aanwezigheid van het Nederlandse escadrille in Noord- Ierland geweigerd hfdden Neder landse ladingen te lossen, zijn Don derdag weer tot lossing overgegaan. Een Nederlands en een Engels schip zijn reeds gelost en de arbeiders heb ben aangekondigd, dat zij ook op elk ander Nederlands schip of schip met Nederlandse lading zullen werken met het oog op „het belang om be langrijke voorraden het land in te krijgen". Steenkolen- schaarste in Engeland Veroorzaakte bijna een kabinetscrisis De. Engelse Labourregering heeft gisteren een poging van de conser vatieve oppositie om haar uit het za del te lichten wegens haar beleid ten aanzien van de kolenvoorziening doorstaan. Het Lagerhuis verwierp een daartoe ingediende conservatieve motie met 300289 stemmen. De motie betreurde de tegenstelling tussen de ministeriële beloften en de huidige schaarste, die grote ontbering in de huisgezinnen en wijdverspreide ontwrichting in de industrie heeft veroorzaakt. Het Lagerhuis kreeg te horen, dat de industrie het tot het einde van de winter zal moeten doen met 15 pet. minder steenkool, dan voor de volle productie nodig is. De vrijlating van Krupp De Amerikaan Joseph Kaufman, die procureur-generaal was in het proces, dat indertijd is gevoerd te gen de wapenfabrikant Alfred Krupp, heeft zijn diepste verontwaar diging uitgesproken over het bevel van John McCloy, de Amerikaanse Hoge commissaris in Duitsland, om Krupp vrij te laten. Volgens Kauf- zonneklaar aangetoond, dat deze in dustrieel Hitier en het nazi-regime van het begin af had gesteund. Zijn vrijlating zou de in Duitsland nog altijd bestaande nationaal-socia- listische geest slechts kunnen ver sterken. Dr. George N. Shuster, de Ameri kaanse commissaris voor Erieren, heeft daarentegen als zijn mening gegeven, dat hij de straffen voor Krupp en zijn acht mede-directeu ren altijd te zwaar heeft geacht. Namens de regering van Noord- Rijnland-Westfalen. op wier grond gebied Alfred Krupp gevangen heeft gezeten, is bekend gemaakt, dat er geen wettelijke basis aanwe- 1 zig is om Krupo alsnog voor een Duits denazificatiehof te brengen. DE „KONINGIN EMMA" IN MOEILIJKHEDEN. Het 535 ton metende Nederlandse passagiersvrachtschip „Koningin Em ma'' bevindt zich in moeilijkheden buiten de kust van Noord-Venezue- la. Een motorboot heeft Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad, verlaten om de twintig passagiers van de „Koningin Emma" aan boord te nemen. De „Koningin Emma", eigendom van de Surinaamse Scheepvaart maatschappij, kreeg botorstoring op weg van Curasao naar Paramaribo. Het schip zal voor reparatie naar Port of Spain gesleept worden. fomeffje... Leed ligt niet in uiterlijke lotge vallen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1