S)e CekiieScHi^cmt Moskou zorgt voor een verrassing Moskou steunt vredesplan De uitbarsting van de Launington Engeland gaat defensie uitbreiden De lawines in de Alpen Chinese puzzle in Korea Vier kinderen omgekomen Directeur: C M. v. HAMERS VELIJ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 26 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12192 (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advërt.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Steun aan het voorstel der twaalf Amerika komt alleen te staan |T\E SOW JET-UNIE verleende gisteren in de politieke commissie van de Verenigde Naties te Lake Success onverwacht haar steun aan een Aziatisch-Arabisch plan om een inleidende zevenmogendheden-confe- rentie met de Chinese communisten te houden over de probleben van het Verre Oosten. Semjon Tsarapkin, de plaatsvervanger van Jacob Malik, die ziek is, verklaarde dat, hoewel de resolutie van de twaalf landen een aantal zwakke punten bevatte, de Sowjet-Unie bereid was haar te steunen, in de hoop, dat het zou bijdragen tot een vreedzame regeling Tegelijker tijd stelde hij twee amendementen voor, waarvan de belangrijkste in hield de aanhef van de resolutie weg te laten, waarin van „inmenging" door de Chinese volksrepubliek in Korea wordt gesproken. zulk een actie, alvorens de bedoe ling van de regering te Peking ver der zijn onderzocht. Hij stelde de vraag of alle delegaties de overtui ging hadden dat alle mogelijkheden ten volle door de V.N. waren uit geput. Engeland zou elk voorstel steunen dat een verdere ophelde ring beoogde. Engeland niet voor sancties Het tweede amendement hield in, dat de datum en plaats van de voor gestelde conferentie zouden vastge steld worden door de voorzitter van de Algemene Vergadering in over leg met de deelnemers aan de con ferentie. Tsarapkin zeide, dat vele mensen thans het „afschrikwekken de" beginnen in te zien van de po litiek, waarin de Verenigde Staten de V.N. pogen te storten. Groot-Brittannië had tevoren doen weten, dat het in grote trekken in stemde met de Verenigde Staten om communistisch China als agres sor in Korea te brandmerken, maar „ernstige twijfel koesterde over het toepassen van sancties. Sir Gladwyn Jebb, de Engelse gedelegeerde, ver klaarde accoord te gaan met de vijf eerste paragrafen van de Amerikaan-r se resolutie, alhoewel de bewoordin gen enige overweging verdienen. Als het echter aankomt op het overwegen van verdere maatregelen, zou ik allerminst oprecht zijn., als ik niet de ernstigste twijfel uitsprak aangaande de verstandigheid van Bevolking gehalveerd Een gebied van 12 bij 25 km. rond de vulcaan de Lamingtor. is tot nie mandsland verklaard. Volgens de autoriteiten is 50 pet. van de plaat selijke bevolking ten minste 4.000 personen om het leven gekomen tengevolge van de sinds Donderdag verleden week opgetreden uitbarstin gen. Leden van reddingsploegen heb ben de lijken gevonden van 20 van de 34 vermiste blanken. De overheid ziet zich geplaatst voor de zware taak, te zorgen voor ongeveer 3.000 overlevenden, die al les verloren hebben. .Er zijn voorbe reidingen getroffen óm hen te eva cueren naar andere streken van het eiland. In de omgeving van Higatoera, 12 km. van dé Lamington verwijderd, is de lucht vervuld van de stank van zich ontbindende lijken. Reddings ploegen begraven de doden zo snel mogelijk om het uitbreken van ziek ten te voorkomen. De vulkaan heeft gisteravond een nieuwe uitbarsting gehad, die zes uur duurde. Dtimaal kwam alleen maar stoom en damp uit de krater en er vielen geen slachtoffers. Een plaatselijke bestuursfunctio- naris heeft gemeld, dat zes van de 15 dorpen ten Zuiden van de La mington totaal zijn vernield en dat alle inwoners om het leven zijn ge komen. Daarvoor had Sir Benegal Rau van India aangedrongen op het hou den van een inleidende ronde-tafel conferentie met communistisch Chi na. Sommige delegaties hadden be zwaar gemaakt tegen de laatste toe lichting uit Peking, omdat zij nog steeds twijfel liet bestaan en zelfs nieuwe vragen opriep. Hij zeide, dat de V.N. gebruik dienden te maken van de heersende gevechtspauze in Korea, die misschien niet zonder be tekenis was. President Truman verklaarde op zijn wekelijkse presconferentie, dat de Amerikaanse resolutie, die de po litieke comrr '^sie der V.N. vooi zich heeft en waarin communistisch Chi na als aanvaller veroordeeld wordt, de krachtige steun heeft van rege ring, Congres en bevolking der V.S. „Elk lid der V.N. moet in deze kwestie zijn eigen beslissing nemen. Ik voor mij geloof er in om een aan valler aanvaller te noemen Het is nu kennelijk niet de tijd voor een snel of onverstandig optreden. Het is de tijd voor helder denken en vastberadenheid.'' Bezorgdheid over economische gevolgen IJTET BRITSE KABINET, dat gisteren tweemaal bijeen is geweest, houdt zich bezig met een nieuw programma voor de defensie, dat voorziet in een leger van een millioen man tegen de zomer van 1952. Maandag zal de regering een verklaring afleg-gen over het nieuwe plan, dat eigen lijk een uitbreiding vormt van het oude en is opgesteld onder Ameri kaanse druk. De Amerikanen hebben bij monde van hun ambassadeur Gifford er te Lbnden op aangedrongen, spoed te betrachten bij het ontwerpen van een uitgebreider programma voor de de fensie. Gifford moet onomwonden hebben gezegd, dat Engelands be reidwilligheid om te helpen bij de verdediging van West-Europa de slechte indruk ongedaan zou kunnen maken, die in Amerika is gewekt door de Britse terughoudendheid om de Amerikaanse politiek jegens China te steünén. Met zorgelijke gezichten hebben de Britse ministers gisteren twee maal vergaderd om te proberen, de gevolgen van 'n uitgebreide bewape ningsprogramma voor de Britse eco nomie zoveel mogelijk te beperken. De vraagstukken waarmee zij wor stelen zijn: 1 Heoveel mensen moeten er voor een korte periode (een soort her halingsoefening) worden opgeroe pen? 2. Waar moet het geld vandaan ko men? 3. Wat zijn de economische gevol gen voor het thuisfront en welke beperkingen moeten er worden opgelegd? Mén wil reservisten oproepen van de z.g. 2-klasse. Dat zijn vetèranen uit de oorlog en uit de eerste jaren EEN OUDE TRADITIE IN EER HERSTELD. Bij de opening van de jongste zitting van het Zuid-Afri kaanse Parlement in Kaapstad is dit jaar afgezien van het gemotoriseer de escorte voor de Gourverneur-Ge- neraal en heeft m ende traditie van een bereden wacht in ere hersteld. De wacht van de bereden politie voor het Parlementshuis in Kaap stad. Canada's bijdrage In Europese defensie Het Canadese kabinet zal met ge neraal Eisenhower een plan tot ver sterking van Europa's defensie be spreken, zo wordt van welingelichte I zijde vernomen. Met het plan zal I naar verwachting meer dan een half milliard dollar in de komende 12 tot 15 maanden gemoeid zijn. Het omvat het zenden van wapens naar Europa, het stationneren van Canadees land en luchtmachtpersoneel in Europa en de opleiding van Europese officieren in Canada. Het Canadese parlement heeft aan het zenden van wapens naar Europa reeds zijn goedkeuring gegeven tot een bedrag van 3Ó0 millioen dollar. De volgende zitting zullen meer gel den ter beschikking worden gesteld. Verwacht wordt, dat Canada in het voorjaar een brigade van 5.000 man naar Europa zal sturen. De aanwerving van personeel voor de Canadese strijdkrachten is aan zienlijk versneld. In het laatst van 1950 werd ongeveer duizend man per maand aangeworven en in de eerste drie weken van Januari 1951 reeds 2.300 man. dé oorlog. In totaal vier millioen man. Men wil hen voor korte tijd on der de wapenen laten komen om te kunnen nagaan, in hoeverre zij nog voor de dienst geschikt zijn. Boven dien krijgen zij een korte herhalings oefening. Voor het lopende begrotingsjaar was er 780 millioen pond uitgetrok ken voor de defensie. Het geld voor het nieuwe programma zal moeten worden gevonden door het besnoeien van enige sociale diensten, minder uitgaven voor kapitaalsgoederen en het opvoeren van de export. Er zullen arbeidsvoorschriften no dig zijn om de wapëningsindustriè aan voldoende arbeiders te helpen. De regering heeft de macht om het gebruik van nonferro metalen aan banden te leggen. Verbruiksgoederen, zoals radio-toestellen zullen schaarser worden. Slachtoffers van de „witte dood'1 Volgens de laatste berichten be draagt het aantal slachtoffers van de „witte dood" in de Alpengebieden 251. Uit Oostenrijk wordt gemeld, dat 142 personen om het leven gekomen zijn of vermist worden. In Italië zijn tot dusver 34 mensen om het leven gekomen en in Zwitserland 75 In al le drie de landen zijn velen gewond geraakt en is de schade groot. De temperatuur in de Alpen daalt op het ogenblik, waardoor het ge vaar van nieuwe lawines vermindert. Negentig arbeiders, die zes dagen door lawines van de buitenwereld af gesloten zijn geweest, zijn erin ge slaagd uit een kamp op de Gross Glockner, in de Oostenrijkse Alpen, te komen; enigen van hen werden onverwijld naar een ziekenhuis over gebracht Op de top van de berg, tegen wiens helling het doo^ vorige lawines zwaar geteisterde dorpje Heilïgenblut ligt, worden twee nieuwe sneeuwmas sa's waargenomen. T rwinewachters houden zich gereed om sirenes in werking te stellen en klokkenluiders staan bij de kerkklokken gereed om de inwoners direct te kunnen waar schuwen, indien de sneeuwmassa's zich in beweging zouden zetten. WERELDVAKVERBOND IN FRANKRIJK ONWETTIG VERKLAARD. Het onder communistische leiding staande wereldvakverbond is Vrijdag bij decreet van het Franse departe ment van binnenlandse zaken in Frankrijk onwettig verklaard. Het verbond zegt meer dan 300 millioen leden over de gehele wereld te tel len. Bij hetzelfde decreet werden ook de wereldfederatie van de democrati sche jeugd en de internationale de mocratische vrouwenfederatie, twee communistische frontorganisaties, verboden. Alle drie organisaties hadden haar wereldhoofdkwartier te Parijs. Zij hebben een maand gekregen om hun zaken af te doen. Mac Arthur is weer optimistisch Generaal macarthur, die vandaag 71 jaar wordt, is van mening, „dat de vijand in Korea een punt zal bereiken, waar hij niet meer uitgeruste troepen aan het front kan brengen dan ik heb en dat zal een kwaad ding voor hem zijn." De generaal gaf gisteren een overzicht van de Koreaanse campagne, waarin hij er op wees, dat de Chinezen op het moment dat zij de 38ste breedtegraad overschreden, de helft van de anderhalf millioen front troepen hadden verloren, die zij aan de rivier de Jaloe bijeen hadden gebracht. Tachtig kilometer verder naar het Zuiden zullen zij misschien nog tien procent hebben verloren en de moeilijkheden vermenigvuldigen zich, hoe verder de Chinezen zich van Mantsjoerije verwijderen, dus hoe langer hun verbindingslijnen worden. Daarom verwacht MacArthur een moment, waarop de krachten te gen elkaar op zullen wegen en dat gaf hen reden om gisteren te zeg gen: Ergéns in het Zuiden zullen wij de Chinezen een lelijke bloedneus bezorgen. De Noord-Koreanen stonden voor dezelfde problemen bij hun grote opmars naar Poesan en ook de geallieerden hebben er last van gehad, toen zij naar de Jaloe oprukten. waar zijn de chinezen? Donderdag vonden de troepen der v.n. geen spöor van Chinese of Noord-Koreaanse hoofdmachten bin nen 80 kilometer van hun defensie linies. De geruchten nemen toe, dat de Chinezen hun legers even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad hebben doen halt houden om politie ke onderhandelingen te beginnen of zelfs een gedeelte van hun beste troepen geheel uit Korea hebben te ruggetrokken. Dagelijks glippen nog kleine groe pen vijandelijke elementen door de geallieerde linies naar verzamelpun ten in de achterhoede. Zij maken klaarblijkelijk deel uit van grotere groepen, die op deze manier opruk ken om luchtaanvallen en contact met de tegenstander te vermijden. Met heeft de indruk, dat de Chi nezen slechts Noord-Koreaanse troe pen hebben achtergelaten :n het pa- trouillegebied ten Zuiden van de ri vier de Han en deze gebruiken als buffer of voor het zware werk. De Chinezen zelf zo wezen verken ningen uit zijn zich achter de li nies aan het hergroeperen. Gealli eerde patrouilles konden dan ook 32 km naar het Noorden opdringen EISENHOWER OP IJSLAND. Generaal Dwïght Eisenhower, op perbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, is gistermiddag op het vliegveld van Reykjavik aange- in de Hongaarse staatscourant opge zonder noemenswaardige tegenstand tc ontmoeten. Inmiddels gaan de geallieerden voort met luchtaanvallen op de vij andelijke linies. Canadese en andere oorlogsschepen van het Britse ge menebest hebben Intsjon, stad en haven, beschoten en Amerikaanse toestellen bombardeerden de stad Hoengsoen, zestien km ten Noorden van Wonjoe. AUSTRALIë IS DOODS BENAUWD VOOR EEN GRIEPJE. Het emigrantenvliegtuig PH-TLW van de K.L.M., dat zoals reeds werd gemeld twee grieppatiënten in Dar win heeft moeten achterlaten, is in Sydney aangekomen. Passagiers en bemanning zijn onmiddellijk in qua rantaine gegaan. Employé's van het vliegveld droegen bij aankomst van het vliegtuig witte maskers ter be scherming van neus en mond. Twee Nederlanders, H. Schreurs en A. Dijkstra, die op ,hun bruid stonden te wachten, ze zijn pas getrouwd moesten zich bij de be groeting tevreden stellen met kus handjes op honderd meter afstand. De quarantaine duurt vijf dagen. AUTO'S INLEVEREN! Voortaan zal het voor iedere Hon gaar verboden zijn er een auto of vrachtauto op na te houden .tenzij hij daarvoor een vergunning heeft. Deze nieuwe bepaling werd onlangs komen. Hij werd begroet door IJs landse functionarissen en leden van het corps diplomatique. De generaal verklaarde op een persconferentie, dat hij tijdens zijn reis door Europa „een grote vast beslotenheid van het volk van Euro pa om zijn vrjjheid te verdedigen" had opgemerkt. nomen: Alle andere autobezitters zullen him auto moeten inleveren te gen een vastgestelde prijs. De groe pen, die toestemming voor een auto hebben ,zjjn :artsen, ambtenaren, schrijvers, geleerden, diplomaten, ar- tisten, politieke autoriteiten en Sta- chanovisten, welke laatsten een soort communistische super-arbeiders zijn. Bij brand te Sloten Een zeer felle brand in een woon huis op een tuindersbedrijf aan de Zuiderakerweg in Sloten, gemeente Amsterdam, heeft gisteravond vier kinderen het leven gekost. De vader, die wanhopige pogingen heeft gedaan om zijn kinderen te hereiken, werd ernstig gewond Omstreeks half tien werden de be woners van de Zuiderakerweg opge schrikt door de kreet „orandHet vuur bleek te woeden in het achter huis op het tuindersUodrijf van de familie Meekel. In deze schuur woon den Willem Meekel en zyn gezin, be staande uit man, vrouw en vijf kin deren. De brand verbreidde zich zo bliksemsnel, dat men geen kans zag de kinderen, die in bed lagen, nog naar buiten te brengen. Slechts de oudste jongen kon zich redden. Onmiddellijk schoot van aile kanten hulp toe, maar het was niet meer mogelijk het fel brandtnde huis binnen te gaan. Aanvankelijk bestond nog hoop, dat de kinderen bij buren terecht waren gekomen maar tegen half elf moest worden aangenomen, dat zij in het vuur waren omgekomen. Omstreeks die tijd trof de orand weer ook het verkoolde lijkje van een van de kinderen in het totaal uitgebran de huis aan. Alleen het voorhuis, waarin de grootouders van de slachtoffertjes wonen, bleef behouden Het zwaar getroffen gezin is bij buren onder gebracht. Alarmoefeninq een succes Bijna alle parate troepen deden mee Aan de grote alarmoefening, welke Dinsdagavond laat begon, heeft voor namelijk het grootste deel van de lichting 1949-11 deelgenomen practisch alles wat wij zonder mobi lisatie aan parate tropen beschik baar hebben. Naar generaal-majoor Opsomer, commandant van de strijdkrachten te velde, ons gistermorgen in de Koning Willem III kazerne te Apel doorn vertelde is de oefening uitste kend geslaagd. Diep in het geheim was alles .voorbereid door enkele of ficieren van zijn staf in Den Haag. Natuurlijk had men eveneens onder geheimhouding enige instanties moe ten waarschuwen, waaronder de spoorwegen, de burgemeesters van plaatsen waar de troepen zouden worden ingekwartierd, maar voor het overige was niemand op de hoogte van tijd, plaats en bestem ming. Dinsdagavond ging het bevel uit aan de commandanten van alle onderdelen, waarbij de koninklijke marechaussée dienst deed als koe rierster. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt, aldus de generaal. Wij heb ben bijvoorbeeld gemeend ver scheidene commandanten telefo nisch te kunnen oproepen, maar daar achter hun namen slechts het tslefoonnumer was genoteerd en niet het adres en velen in hun slaap de bel niet hoorden, duurde -het langer dan normaal alvorens deze heren een schriftelijke oproep kon worden toegezonden. Toch is alles vlot verlopen, slechts een onderdeel was aan de late kant en rukte pas Woensdagmorgen om 11 uur uit om te circa 5 uur haar bestemming te bereiken. Bij de troe pen zelf was alles uitstekend ge gaan; meer moeilijkheden had men ondervonden met de verschillende staven die van allerlei kanten moes ten komen. Levensmiddelen, nood rantsoenen, ziekenzorg, alles heeft aan deze oefening meegedaan, alsof het een mobilisatiebevel zou hebben gegolden. Ook de scholen hebben tijdelijk dienst gedaan om de man schappen te huisvesten en overal had meq bij de burgerij de grootst OP WEG NAAR POESAN. Bij hun vertrek uit Tokio naar him standplaats in Poesan werden de nieuwe gedelegeerde van het Unifi catie en Rehabilitatie Comité van de Verenigde Naties op het vliegveld Hamod uitgeleide gedaan door Lt.- Kol. W. Gardener. V.l.n.r.: Lt.-Kol. W. Gardener en de gedelegeerden A. H. C. Gieben (Nederland); Senator Pote Sarasin (Thailand) en Baron F. J. Lewe van Aduard. denkbare medewerking gekregen. De stemming onder de soldaten was uitstekend. Wij zullen heel hard moeten wer ken om aan het eind van het jaar drie divisies klaar te maken, wan neer er voldoende wapens afgele verd worden. Wat wij thans aan ge oefende troepen bezitten, is veel te weinig. Ik zou willen, aldus de com mandant der strijdkrachten te velde, dat wij te allen tijde onmiddellijk een divisie gevechtsklaar hadden staan. Geen overheidssteun voor televisie In de boezem van het thans de- missionnaire kabinet zou naar wij vernemen, stopzetting van alle ver dere overheidssteun aan televisie uitzendingen ernstig zijn overwogen. De meeste ministers achtten de daaraan verbonden uitgaven bij de huidige financiële positie van ons land en gezien de kosten van de be wapening niet verantwoord. Het dagelijks bestuur van de No- zema is gereed gekomen met het rapport in zake de taak en mogelijk heden van T.V in ons land. Dit rap port zal binnenkort aan de overheid worden aangeboden. Geen zelftucht langs de weg De nieuwste afsluitbomen van de Nederlandse Spoorwegen, bij de overweg te Heiloo, zijn geen succes geworden. Men kan daar ervaren hoe slecht het in ons land is gesteld met het fatsoen langs de weg. Zoals men weet, zijn deze spoor bomen een navolging van het Ame rikaanse voorbeeld. Aan elke kant van de overweg is slechts één afsluit boom, die een helft van de weg ver spert, namelijk de rechterhelft. In de eerste weken is nu reeds ge bleken dat automobilisten, motorrij ders, fietsers en wandelaars zich er niet om bekommeren of de halve bo men dicht zijn of niet en of het flik kerlicht al dan niet brandt. Zij rijden of lopen door, orr.'dat de bomen er de gelegenheid toe geven. De directie van de Sooorwegen zal toch nog in andere delen van ons land d?ze Amerikaanse bomen laten plaatsen. MIJNWERKERS GAAN LANGER WERKEN. De Mijnindustrieraad heeft zich uitgesproken voor een tijdelijke ver lenging van de arbeidstijd. Men over woog dat deze maatregel het meest doeltreffend zal zijn voor de noodza kelijke verhoging van de kolenpro- ductie. Op tien Zaterdagen in de komende maanden zal daarom twee uur lan ger worden gewerkt door de onder grondse ochtend- en middagaienst, evenals door de bovengrondse arbei ders, voorzover nodig. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal op Woensdag 31 Januari a.s. geen audiëntie verlenen. KaA.'ie.ltje... Elke goede gedachte of daad voert de duistere wereld dichter tot de zon.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1