Een verworpen motie bracht het Kabinet ten val De laatste schermutselingen in de Tweede Kamer Minister Lieftinck houdt college voor 1200 burgemeesters Verbetering van waterdruk op korte termijn gereed DONDERDAG 25 JANUARI 1951 Vb. LE1DSE COURAN'l TWEEDE BLAD - PAGINA I Het was in een uitermate gespan nen sfeer, dat de Tweede Kamer gis termiddag bijeenkwam om het des nachts afgebroken debat over Nieuw-Guinea voor te zetten. Allereerst verkreeg mr. OUD (V. V.D.) voor de vierde maal het woord. Hij verklaarde te spreken namens alle leden der fractie en de verhou ding van minister Stikker tot zijn partijgenoten in de Kamer die hij van delicate aard noemde te wil len bespreken. Hij deelde mee, dat er nu en dan contact tussen fractie en minister is geweest, maar binnen be paalde grenzen. De V.V.D.-fractie had de indruk en de hoop, dat de bezwaren dier fractie tegen het Nieuw-Guinea-beleid der regering, minister Stikker tot andere gedach ten had gebracht. „Teleurgesteld". De verwachting der fractie was. dat er dan een grote mogelijkheid bestond, dat het zo verkeerde rege- geringsbeleid zou kunnen worden voorkomen. Maar de fractie was zeer teleurgesteld, dat onder verantwoor delijkheid van minister Stikker de regering haar houding handhaafde. Mr. Oud verklaarde verder, van de ernst der door hem ingediende motie ten volle bewust te zijn en zich vol komen rekenschap van de consequen ties te geven. De afgevaardigde had de hele politieke toestand in zijn be schouwing betrokken; de internatio nale'toestand zei hij kan niet ernstig genoeg worden geschilderd en hij had zich afgevraagd of hij ter wille daarvan het verkeerde rege ringsbeleid ten aanzien van Nieuw- Guinea als een bittere pil zou slik ken, maar de ernst van die interna tionale toestand vordert de instand houding van het kabinet niet. „Kabinet vermoeid". Het is vermoeid, het kan niet meer tegen de problemen op, zo verzeker de mr. Oud, voorts zeggende, nietje- rust te zijn, t.a.v. de defensiepolitiek en dat het kabinet in staat zal zijn het volk op de zware offers in de ci viele sector voor te bereiden. De V. V.D.-fractieleider wist wel. dat zijn motie verworpen zou worden,, maar zijn geestverwant, minister Stikker, heeft vannacht gezegd zijn functie te zullen neerleggen als zijn geestver wanten het vertrouwen opzeggen, en dat kon spreker zich begrijpen. Hij betreurde het ten zeerste, zich ook tegenover minister Stikker te moeten plaatsen, want aan waarde ring voor zijn ongelooflijke werk kracht doet dat niets af. Maar mr. Oud was niet zonder hoop. dat zijn heengaan een „reculer pour mieux sauter" zou betekenen en dat hij spoedig weer in het bestuur des lands zal worden betrokken. De houding van minister Stikker. De heer TILANUS (C.H.) hierna het woord verkrijgend, verklaarde de houding van minister Stikker psy chologisch verklaarbaar te achten, hoewel staatkundig onjuist. De heer Tilanus was verbaasd, dat mr. Oud telkens zo scherp tegen het kabinet is opgetreden en nu verliest hij de correct-staatkundige venhou dingen uit het oog. Minister Stikker dient de beslissing over de moties af te wachten en niet de beslissing van zijn partij. De heer ROMME (K.V.P.) ver klaarde het daarmee niet eens te zijn, want een minister heeft wel al leen met de Staten-Generaal te ma ken, maar handelt geenszins incon stitutioneel als hij meent, zijn func tie niet te kunnen blijven vervullen. DR. DREES AAN HET WOORD. De minister-president, dr. DREES, hierna het woord vragend, begon met een protest tegen de wijze, waarop mr. Oud meende te moeten spreken. Die achtte de premier beneden de waardigheid der Kamer en die van mr. Oud zelf. Want hij kwam plot seling met een algemene aanval op punten, welke helemaal niet in het debat besproken waren. Blijkbaar voelde hij zo zei dr. Drees hoe zwak hij heeft gestaan en hoe on gunstig zijn houding in de Kamer, nationaal en internationaal, is be oordeeld. Dr. Drees noemde het lichtvaardig, hoe mr. Oud tegen mi nister Stikker is opgetreden. Hij vond voorts, dat mr. Oud nau welijks over Nieuw-Guinea gespi'o- ken heeft, maar wel vijf kwartier over formele aangelegenheden. De daarbij geuite beschuldigingen zijn weerlegd, maar nu stuurt hij aan op het heengaan van zijn geestverwant in het kabinet en haalt hij er de de fensie en ingrijpen der vakbewe ging bij, als lossende een „schot van de vluchtende". De premier noemde het gemakke lijk, het kabinet met algemene dis- qualificaties te bejegenen; bij de al gemene beschouwing over de Staats begroting is er gelegenheid geweest over het algemene politieke beleid te spreken. De minister-president noemde het onwaardig, op het laat ste moment door het uiten van dis- qualificaties eigen houding sterker te doen lijken dan zij is. Spr. gaf de heer Tilanus toe, dat een minister niet hoeft te wijken als hij het vertrouwen der volksverte genwoordiging heeft, doch hij kan zelf aanleiding vinden, ontslag te vragen. Wij beschouwen ons zo zei dr. Drees niet als ministers van een partij. Als er iets geble ken is, dan is het dit, dat men in het kabinet op volkomen z a k e 1 ij k e g.onden heeft kunnen beraadslagen, in het besef dat zij het land dienden, terwijl de beginselen mede richting gaven aan de besluiten. Het kabi net werkte tot dit moment in volle dige harmonie, zonder een schouw spel te bieden als thans in de Kamer is beleefd. STEMMING. Hierna werd tot stemming over gegaan. De motie-Schouten werd ver worpen met 60 tegen 32 stemmen. Vóór stemden V.V.D., A.R., C.H., Staatk. Ger. Partij en de heer Wei ter. Tegen K.V.P, P. v. d. A. en com munisten. De motie-Oud werd verworpen met 66 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de V.V.D., de A.R., Staatk. Geref. Partij, Van de C.H. de heren Schmal, v. d. Wetering en v. d. Feltz en de heer Weiter. Tegen stemden de K.V. P., P. v. d. A., communisten en van de C.H. de heren Tilanus, Beernink, De Ruiter en freule Wttewaal van Stoetwegen. De motie-Gortzak werd hierna met 86 tegen en 6 stemmen verworpen. Vóór stemden alleen de communis ten. Ten slotte werd over de motie- Tilanus gestemd, die verworpen werd met 59 tegen 33 stemmen. Vóór stem den de C.H., A.R. en V.V.D., Staatk. Geref. Partij en de heer Weiter. VERKLARING DR. DREES. Hierna kreeg minister-president dr. Drees het woord tot het afleggen van een korte verklaring, waarin hij aan kondigde, dat het kabinet zich nu wilde beraden over de consequenties van de stemmingen en de voorzitter vroeg de agenda niet verder af te handelen. De voorzitter wilde echter nog eerst de nota over Nieuw-Guinea voor kennisgeving doen aannemen waartegen de Kamer geen bezwaar had. De manier, waarop gemeentebesturen kunnen helpen aan monetair evenwicht IN DE SPANNENDE UREN, TOEN ZIJN COLLEGA'S OP HET HAAGSE Binnenhof in hoogspanning verkeerden, heeft de minister van Fi nanciën, mr. P. Lieftinck, voor een geboeid gehooï van ruim 1200 bur gemeesters, leden van Gedeputeerde Staten en andere overheidsperso nen uit gans het land, rustig en zakelijk gewezen op de minder rooskleu rige toestand van 's Rijks financiën. Daarbij heeft Z.Exc opgeroepen tot een min of meer verplicht ter hulp komen bij het herstel van ons mo netair evenwicht. Want over het pas afgesloten jaar 1950 gaat het niet meer of minder dan om een tekort van 1.2 milliard .gulden op onze betalingsbalans en een stijging van investering tot 5.7 milliard. 16 opper-officieren nemen ontslaa Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Februari 1951 generaal mr. H. J. Kruis, op de meest eervolle wijze ontheven van de functies van chef van de generale staf en voorzitter van het chefs van staven comité; luitenant-generaal mr. H. Cal- meijer op de meest eervolle wijze ontheven van de functie van plaats vervangend chef van de generale staf. Bij hetzelfde Kon. Besluit is be noemd en aangesteld bij de generale staf, tot generaal-majoor kolonel B. R. P F. Hasselman, van het wapen derc avalerie. Generaal-majoor Has selman is benoemd tot chef van de generale staf. Tijdelijk, voor de tijd, dat hij de functie vervult van chef van de ge- der cavalerie. Generaal-majoor Has selman benoemd tot luitenant-gene raal. Aan generaal mr. Kruis en luite nant-generaal Calmeijer is de dank van H.M. de Koningin betuigd voor de vele diensten door hen in ver schillende gewichtige betrekkingen en onder dikwijls moeilijke omstan digheden aan den lande bewezen. Naar „Trouw" verneemt hebben zestien opper- en hoofdofficieren, voornamelijk deel uitmakende van de generale staf, aan de minister van Oorlog verzocht uit hun functie te worden ontheven naar aanleiding van de benoeming van kolonel Has selman tot chef van de generale staf. Tegen deze benoeming bestaan bij deze officieren overwegende bezwa ren, verband houdende met de ante- cendenten van de nieuwe chef-staf uit de bezettingstijd en de periode van zijn krijgsgevangenschap. Kolonel Hasselman had na de ca- pitultie de leiding van het bureau „Afwikkeling van het mïnisteri van Defensie". Na de bevrijding werd hem op grond van een zuiveringsbesluit on gevraagd eervol ontslag verleend. De Kroon vernietigde dit besluit van de minister van Oorlog en rehabiliteerde hem. In de kring der hoge militairen ble ven echter grieven tegen hem be staan, in het bijzonder wegens zijn gedrag in het krijgsgevangenkamp van Stanislaus. Men kan het beroep, dat minister Lieftinck heeft gedaan, eigenlijk zien als een aansporing tot de lagere pu bliekrechtelijke lichamen tot het voe ren van een gelijk gericht be1eid. Wat heeft eigenlijk meegewerkt aan het neerhalen van onze betalings balans? Daar is de „vlucht in goede ren" toen het conflict in Korea uit brak; maar belangrijker zijn de vol gende drie fundamentele veranderin gen- de prijzen van invoergoederen ste gen met ongeveer hetzelfde percen tage van tien als de uit voer prijzen daalden; de liberalisatie in het handelsver keer met het buiten7and werd sterk uitgebreid, met als gevolg een vrije stroom van buitenlandse goederen naar ons land; in het kader van internationale hulpverlening werd onze militaire in spanning zeer vergroot, vooral om dat wij militaire goederen bij voor al van elders moeten betrekken. Dit alles heeft meegewerkt aan het Koop in het binnenland. De lagere publieke lichamen zul len moet overgaan tot zelfbeperking. Een te vormen commissie van advies zal nagaan, welke investeringen no dig zijn en welke niet Investering bij woningbouw zal volgens de mi nister worden „geknepen"; bij vitale energie-bedrijven kan van beperking niet zo zeer sprake zijn. Aan de vertegenwoordigers var provincies en gemeenten heeft mi nister Lieftinck tenslotte deze goe de raad gegeven: doet uw aanschaf fingen in het binnenland, ook al is het hier wat duurder en de levertijd iets langer; dat is gunstig voor onze deviezen envoor de fiscus, zoals de minister zelf opmerkte. Bovendien helpt men er onze betalingsbalans mee en men bevordert de binnen landse werkgelegenheid. K.L.M-EMIGRANTEN-VLIEGTUIG MOEST IN QUARANTAINE Passagiers en bemanning van het KLM-emigrantentoestel PH-TLW, dat Zaterdag 20 Januari van Schiphol naar Ausutralië vertrok, moesten gis teren na aankomst te Darwin in qua rantaine blijven. Twee inzittenden bleken namelijk griep te hebben. Vanmorgen kreeg het vliegtuig evenwel toestemming te vertrekken. Het toestel zal regelrecht naar Syd ney vliegen, waar passagiers en be manning weer in quarantaine zullen worden gehouden. Alleen de beide patiënten, de pas sagier C. de Bondt en de steward H. van Wijk, moeten minstens vijf da gen in Darwin blijven. Er waren ongeveer 60 passagiers aan boord. BEGRFENIS L. DE GRUYTER. Onder zeer grote belangstelling uit industriële en handelskringen is gis teren te 's-Hertogenbosch begraven het stoffelijk overschot van de heer L. de Gruyter, die j.l. Zondag te Antwerpen in de leeftijd van 75 jaar overleed. De heer Lambert de Gruy ter was een der directeuren en op richters van de N.V. P. de Gruyter en Zn. In de St. Pieterskerk droeg pastoor dr. J. de Gruyter uit Eind hoven de H. Mis van Requiem op. grote tekort op onze betalingsbalans, j «•li» i eentadrag. dat weliswaar zojroot is LJljtribUtie niet in als hetgeen ons land in 1950 heeft ontvangen aan Marsha'l-hulo maar dat toch de vraag naar heroriëntering doet rijzen. Als men verder weet. dat de in vesteringen in het vorige jaar met ruim 1 milliard gulden zijn gestegen tot 5.77 milliard, kan worden vast gesteld, dat 22 procent van ons na tionale inkomen aan investeringen is besteed. Dat is natuurlijk buiten gewoon hoog! Gaan nu al die investeringen zo door, dan worden ernstige moeilijk heden verwacht in verband met het monetaire evenwicht in het pas be gonnen jaar. Jeugd vraagt werkgelegenheid. Intussen rijst het probleem van de komende grote jaarklassen der scho len en mede daardoor van de ver schaffing van meer werkgelegenheid. Er moet dus komen meer scholen bouw en meer industrie-voorziening. Maar ook dat a^es vraagt investe ring. Hierbij kan worden opgemerkt, dat in 1950 werd geïnvesteerd voor: woningbouw 500 millioen gulden, be drijven 400 millioen en overige doel einden 200 millioen. Nu heeft de minister zo juist mee gedeeld, dat die investeringen niet voldoende door besoaringen kunnen worden gefinancierd en dat onze bui tenlandse reserves hier niet kunnen dienen. Wel zouden volgens hem de lagere publiekrechtelijke lichamen kunnen bijspringen. Daarbij heeft mi1. Lieftinck becijferd, dat bijvoorbee^ de vlottende schuld van de gemeen ten on ons land niet zo hoog is. na- meliik 557 millioen gulden in Octo ber 1950. Nochtans moet men beden ken, dat de consolidatie-mogeliikheid minder wordt, vooral voor gemeen ten met minder dan 20.000 zielen. Als men hierbij overweegt een ge wijzigde rente-oolitiek (be«oa ringen brengen meer kapitaal-aanbod) dan ligt 's ministers conclusie wel voor de hand: de Overheidslichamen moe ten van hoger investerin°s-niveau ko men op een lager plan. En ook a1 wil de Regering de helpende hand bie den volgens de heer Lieftinck zelf moet er „zwaar het mes worden in gezet". overweging Rantsoenering van consumptie artikelen wordt thans niet overwo gen. Wel is het mogelijk dat bepaal de toewijzingen zullen moeten wor den verminderd. De laatste tijd duiken telkens ge ruchten en berichten op over op handen zijnde distributie (aan pro ducenten) en rantsoenering (voor consumenten) van bepaalde artike len. Bij informatie ter bevoegdër plaatse wees men er op, dat interna tionaal de toewijzing van grondstof fen nog niet geheel is geregeld. Het is mogelijk, dat er verwerkingsver boden voor bepaalde grondstoffen zullen komen, doch dan gemeen schappelijk in Europees verband. Gasfabrieken 20 PCt. minder kolen De gasfabrieken in ons land zullen tijdelijk slechts tachtig procent van de aangevoerde hoeveelheid kolen kunnen krijgen. Dit is te wijten aan de grote achterstand, die ontstaan is in de aanvoer van kolen uit Duits land, terwijl de in Amerika aange kochte kolen pas in de loop van de volgende maand geleidelijk ter be schikking zullen worden gesteld. Men verwacht het tijdelijke tekort aan gas te kunnen opheffen door vrijwillige bezuiniging voornamelijk in de huisgezinnen. Tachtig procent van het gas, dat in ons iand word* geproduceerd, is namelijK or huis houdelijke doeleinden bestemd. 2730 Jan.: Gehuwde heren: 30 Jan.—2 Febr.: Meisjes (18—r25 j.); 36 Febr.: Gehuwde heren; 69 Febr.: Gehuwde dames; 1013 Febr.: Jongemannen. Extra Dienstplichtigen retraite van Dinsdagavond 13 Februari tot Vrijdag 16 Februari. Opgave aan de Directie Retraitehuis. Groot tekort aan blikverpakking In industriële kringen houdt men er ernstig rekening mede. dat er bin nenkort geen blik meer zal kunnen worden gebruikt voor de conserven- industrie, voor zover het de orders voor het binnenland betreft. Men verwacht op korte termijn maatregelen van de overheid, die er toe zullen leiden dat de zeer geringe hoeveelheden blik, welke thans nog door de Verenigde Staten worden uitgevoerd naar ons land, alleen nog maar zullen worden gebruikt voor het inblikken van levensmiddelen (groenten, fruit, vlees, etc.) stemd voor het buitenland. In de groentenconserventir.dustrie wordt al de mogelijkheid onder het oog gezien, dat men binnenkort zal moeten overgaan tot het inzouten van groeten voor binnenlands ge bruik. Het ministerie van Economische Zaken deelde ons hiero\er desge vraagd mede, dat de blikvoorziening, welke thans precair genoemd moet worden, inderdaad wel in studie is, maar dat op dit ogenblik over een eventueel verbod voor het gebruik van blik voor binnenlandse conser ven nog niets kon worden medege deeld. TWAALF JAAR GEëlST TEGEN VROUW DIE HAAR MAN OM HET LEVEN BRACHT. Tegen de 66-jarige vrouw J. G. is gisteren voor de Leeuwarder Recht bank twaalf jaar met aftrek geëist. DE LAWINERAMP IN ZWITSER LAND. Het plaatsje Andermatt in Zwitserland heeft zwaar te lijden gehad van de lawines, die twee woonhuizen waarin zich negen per sonen bevonden, meesleurden. Slechts een van hen kon levend uit de puinhoop gehaald worden. De luchtopname toont een gedeel te van het geteisterde dorp: Link6 het volledig verwoeste en onder sneeuw bedolven huis „Zur Mühle", waarin acht mens de dood vonden; rechts het vernielde chalet „Mühle- bach" en daarachter het letterlijk be graven hotel „Drei Könige", dat zwaar beschadigd werd. In het kerkgebouw waren honder den vertegenwoordigers uit indu striële en zakenkringen aanwezig; de directie der N.V., alle afdelings chefs en deputaties van fabrieken en kantoren. Toen de lange rouwstoet naar het kerkhof trok kwam men voorbij de fabriek van De Gruyter in de Or- thenstraat. Fabrieken en kantoren waren gesloten en voor de gebou wen stond het voltallige personeel opgesteld. Even werd halt gehouden en een krans werd, namens het per soneel op de lijkwagen, aangebracht. Op het kerkhof in Orthen heeft de oudste zoon van de overledene de heer L. de Gruyter uit Den Bosch, namens de familie een dankwoord gesproken. GEMEENTERAAD WARMOND Onder voorzitterschap van de burg. jhr. mr. L. von Fisenne, kwam de raad voor de eerste maal in 1951 in openbare vergadering bijeen. In zijn nieuwsjaardede wees de voor zitter er op, dat wij het jaar 1951 met een zekere huivering zijn ingegaan. Zal dit jaar een vredesjaar zijn of zullen wij wederom ten prooi vallen aan een oorlog met al de verschrik kingen van dien? Helaas wijzen de tekenen niet op 'n gelukkige vreed zame toekomst. Laat, aldus de voor zitter, een ieder op eigen terrein zijn plicht doen. Hierna gaf de voorz. een overzicht van hetgeen in het afgelo pen jaar in deze gemeente tot stand is gekomen. Hierbij wees hij op de voltooiing van het sportveld en de bouw van 34 woningen. De plannen voor de bouw van een nieuwe school hebben vaste vorm gekregen, zodat met de aanvang van deze bouw spoe dig zal kunnen worden begonnen. Spr. wees op de actie, die gevoerd is met betrekking tot de verlaging van de tarieven van de Warmondse tol. De gemeente ziet met belangstelling de juridische ontwikkeling en af wikkeling van deze zaak tegeipoet. Medegedeeld werd, dat als des kundigen inzake de vaststelling van de schadeloosstelling voor de to ont eigenen gronden van „Leevliet" zijn benoemd mr. G. S. Schilthuis, advo caat te Rotterdam, H. C. v. Dijk, tuinder te 's Gravenzande en M. J. Bakker, directeur van de veiling „Bloemlust" te Aalsmeer. Als des kundigen voor de gemeente zm.en optreden de heren mr. L. Sprcij te Leiden en H. Huurman te Lricfen.' buisleiding van grote diameter wordt gelegd tot het begin van de Oranje laan te Lisse. Vervolgens gaat deze buisleiding langs de Oranjelaan— Gladiolenstraat en Laan van Rijcke- vorsel om ten zuiden van de kom van Lisse bij de eerste Poellaan weer aan te sluiten op de bestaan de toevoerleiding in de verkeersweg. Na lange onderhandelingen l^>n men niet tot overeenstemming komen over de verdeling van de kosten de zer werkzaamheden, welke in totaal zullen bedragen f 30.000. Besloten werd de hulp van Ged. St. in te roe pen en zich neer te leggen bij de uitspraak van dit College. Deze heeft de kostenverdeling als volgt be paald: Lisse, f 9955.Sassenheim f 16945.en Warmond f 3500. Met alg. stemmen werd besloten het door B. en W. gevraagde crediet te verlenen. De heer Weijers vroeg, of een spoedige uitvoering van deze werkzaamheden tegemoet kan wor den gezien. De voorz. deelde mede, dat met deze werkzaamheden reeds een aanvang is gemaakt en ze bin nen een paar maanden voltooid zul len zijn. Goedgekeurd werd de aankoop van een strook grond benodigd voor de verbetering van de Herenweg tussen de spoorwegovergang en de Lockhorstlaan. Het vermenigvuldi- gingscijfer voor de heffing van schoolgeld voor het gewoon en voort gezet lager onderwijs in het school geldjaar 19511952 werd vastgesteld op 2. Besloten werd voor de burge- lijke verdediging een crediet te ver lenen van f 0.10 per inwoner en -A Door de heer G. van Elburg was zulks voor het jaar 1051. Vastgesteld Zu was er van beschuldigd haar eer- een verz0ek ingediend om het uit-1 werd een verordening houdende een Ste man, J. Wïebenga, in Juli 1935 u do,. riamaania in /-Iion tiirToliiWo riplrtplfnitpn rpcrplinrr unnr van het leven te hebben beroofd. Vijf jaar geleden was zij reeds door de politie aan de tand gevoeld, maar zij ontkende hardnekkig en er waren geen termen aanwezig om haar lan ger vast te houden. Door onenigheid in de familie is de zaak echter vorig jaar weer aan het rollen gebracht. De bewijzen stapelden zich daarna op. Driemaal had zij de man fijnge snipperd haar in he", eten gegeven en verscheidene malen heeft zij hem vergif toegediend. Toen hij naar het ziekenhuis moest, vreesde zij ontdek king en om de dood te versnellen, legde zij de man een in ammonia ge drenkte lap op de neus. zodat hij stikte. De officier van justitie te Arnhem heeft gisteren de gebroeders D. uit Nijmegen, die betroken waren bij de steekpartij van Zaterdagmiddag, vrijgelaten. Bij deze vechtpartij in een woning aan de Korenmarkt te Nijmegen, werd de 24-jarige L. door een steek in het hart dodelijk ge troffen. De 40-jarige G. werd zeer ernstig gewond en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. De gebroeders D. waren gearres teerd, verdacht van doodslag, maar het verhoor heeft uitgewezen, dat er vermoedelijk van noodweer sprake is geweest. tijdelijke ziektekosten regeling voer het personeel in dienst der gemeente. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot verhoging van de huren van de gemeente eigendom men met 15%. De huur .van Groot Leerust zal niet worden verhoogd, doch met f 60.worden veilaagc', omdat de Ned. Reisvereniging als huurder van dit pand heeft goedge vonden dat een deel van de tuin be horende bij deze buitenplaats aan de huur zal worden onttrokken om op dit terrein een landhuis te kun nen bouwen. Als waarnemend gemeente ont vanger werd benoemd de heer P. M. F. Smolders gemeente secretaris. Rondvraag. Bij de rondvraag wees de heer Nijman op de bestaande verordening met betrekking tot de schouw van schoorstenen zulks in verband met de kort geleden plaats gehad heb bende schoorsteenbranden. De voorz. toe deze aangelegenheid te zul- breidingsplan der gemeente in dien zin te wijzigen, dat de rooilijn krach tens dit uitbreidingsplan liggende op de hem in eigendom toebehoren de percelen aan de Herenweg Sec tie D. Nos 2254 en 225 zodanig te wijzigen, dat het mogelijk zal zijn op deze percelen een woonhuis te bouwen, waarvan de gevel zich niet verder uit het hart van de weg zal bevinden dan die van de nabijgele gen woningen. Besloten wordt aan het Instituut van Stad en I andschap een gunstig advies te vragen met de uitdrukkelijke vermelding dat deze wijziging alleen zal gelden ten aanzien van genoemde percelen. Op verzoek van enige organisaties van onderwijzend persorleel om een uitkering z.g. smartgeld uit de ge meentekas aan de nagelaten betrek kingen van overleden leerkrachten toe te kennen werd afwijzend be schikt. Zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld de rekening van het Waterleidingbedrijf voor het dienstjaar 1949 waarbij een batig len bespreken met de commandant saldo te boeken viel van f 6537. Verbetering waterdruk. Ter tafel kwam een voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet ter verbetering van de waterdruk in deze gemeente. Vele onderhandelingen, aldus de voorz., zijn hieraan voorafgegaan. De bedoeling is nu dat vanaf de water toren te Lisse een nieuwe tweede van de brandweer. De heer Weijers wees nogmaals op de onhoudbare toestand van het rijwielpad, waarbij de voorzitter opnieüw een onder zoek toezegde. Nadat de heer Ver geer namens de raad de voorz. dank had gebracht voor de beste wensen aan de raad gericht bij gelegenheid van de jaarwisseling en het College van B. en W. eveneens de beste wensen toewenste, werd de vergade ring gesloten

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5