VAN NELLE'S De Leidse Textiel-industrie biedt sombere perspectieven BGL.lSTIjGCERTIPIC.iTGj KOFFIE snoepje OORLOG OP KOREA DEED DE WOLPRIJZEN ENORM STIJGEN Assemblée niet naar Parijs Eisenhowers rondreis Lawines blijven dreigen Hardnekkige O. Duitsers Prijsstabilisatie in Amerika 3» tuften Adverteert in „De Leidse Courant" GROTE PARTIJ Lederhandel A. VERHOOG '2'7, PCT. DONDERDAG 25 JANUARI 1W1 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 EEN DER WELVAARTS-PIJLERS WANKELT. SEDERT ENIGE MAANDEN de wolprijzen aan een geweldige stij - ging onderhevig zijn, de textiel-detaillisten steen en been klagen, vele huismoeders niet meer bij machte zijn datgene voor hun gezin te kopen wat nodig is en verschillende Leidse textielfabrieken zich reeds genoodzaakt gezien hebben personeel te ontslaan, lijkt het ons nuttig een korte beschouwing te wijden aan dit complex van problemen. Voor opgesteld zij, dat in dit kort bestek niet op alle facetten kan worden in gegaan; verschillende zullen zelfs geheel onbesproken moeten blijven. Het is ter verduidelijking, dat wij aanvangen met een kort overzicht van de positie, die de Leidse textiel-industrie thans inneemt, nadat zij eeuwenlang een der pijlers is geweest, waarop de groei en bloei van Leiden gebaseerd was. Typerend is in dit opzicht ook de gemiddelde leeftijd van arbeiders, die in de deken-industrie werkzaam zijn. Een gemiddelde, dat ongetwijfeld hoog zal liggen. Het wijst er op, dat de jongere generatie zich niet in be langrijke mate tot deze industrie voelt aangetrokken. De oorzaak hier van kan in dit bestek buiten be schouwing blijven. De vraag verminderde. Over de wol-industrie in het alge meen dient eerst opgemerkt te wor den, dat de vraag in het binnenland reeds in 1949 verminderde. De oor zaken hiervan zijn: le. Het tijdens de oorlog ontstane tekort aan kleding werd langzamer hand voor een goed deel niet he lemaal aangevuld, zodat aan de grootste behoefte was voldaan. 2e. Langzamerhand kon men voor zijn geld steeds meer andere bege renswaardige artikelen kopen, ter wijl bovendien het prijzen-niveau langzaam steeg, zodat men niet tot aankopen overging, die anders wel gedaan zouden worden. Er was natuurlijk wel export, al hoewel de buitenlandse vraag naar dekens gering was (prima kwaliteit, dus hoge prijs!). Ook dc export van garens nam aanmerkelijk af. Dc vraag, ook in het buitenland, naar wollen stoffen echter bleef groot, groter zelfs dan gefabriceerd kon worden. Enorme prijsstijgingen. Toen kwam Korea! De wolprijzen op de wereldmarkt vlogen omhoog. Op de eerste plaats, omdat verschil lende landen, vooral Amerika, grote wol-aankopen gingen doen. ten be hoeve van net leger. Rusland deed dit al sedert 1946, aanvankelijk tegen lage, maar steeds oplopende prijzen, Bovendien werd dc wol-aankoop sterk gestimuleerd door de gedachte aan een eventuele oorlog, die aan voer onmogelijk, althans zeer moei lijk zou maken. Voor ruwe wol, waarvoor Nederlandse textiel-indus- trieën in 1947 3.50 a .f4.— betaal den. moet thans /20per kg. neer geteld worden! De wol-producten stegen hierdoor aanmerkelijk in prijs. In de winkels moet men gemiddeld thans ruim 30 pet. meer betalenc. dan voor enige jaren (eigenlijk zelfs vóór Korea) het geval was. Dc textiel is langza merhand bijna onbetaalbaar gewor den voor het grote publiek. Èn nog is dc stijging niet ten einde. Wan neer dc verhoogde wolprijzen hele maal doorberekend zullen zijn in dc winkelprijzen (als alle oude voorra den dus verdwenen zijn) zullen de textielproducten voor een groot deel van de bevolking bijna onbereikbaar zijn Brabantse concurrentie sloot Leidse fabrieken Kort en goed kan geconstateerd worden, dat de Leidse Textiel-in dustrie in de loop der laatste tien tallen jaren belangrijk aan beteke nis heeft ingeboet. Een van de oor zaken is zeker de opkomst van Bra bant geweest, dat in Tilburg een belangrijk textiel-centrum kreeg, iri welke stad de wol-industrie enorm in omvang is toegenorr/cn. Deze con currentie was reeds vóór de eerste wereldoorlog merkbaar en Leiden trok aan het kortste eind, omdat o.a, de lonen in Brabant aanmerke lijk lager waren. Zo werden successievelijk de fa brieken van Le Poolc en dc Leidse Ka toen maatschap pij geliquideerd, evenals de dekenfabrieken ..Zuur deeg" en „Holland", terwijl andere fabrieken een fusie aangingen. Thans omvat de Leidse textiel-in dustrie nog vijf garen-spinnerijcn: Clos cn Leembruggen, Gebr. v. Wijk Cranenburgh en Heringa, Parmen- tier en de Leidse Wolspinnerij. Bo vendien zijn er nog twee wollen stoffenfabrieken: Krantz en Zaal berg, terwijl nog drie fabrieken zich op de deken-fabricage 'toeleggen: Van Wijk, Zaalberg on Scheltema. De spinnerijen hebben doorgaans ook ren breierij aan het bedrijf verbon den. Dc Leidse Textiel-industrie is dus zeer gedifferentieerd en niet groot van omvang. Vakbekwame arbeiders nodig. Het gevolg van deze grote ver scheidenheid is, dat er hoge eisen gesteld worden aan dc vakbekwaam heid van het personeel, dat sterk verschillend georiënteerd moet zijn Hier doet zich reeds een groot ge brek voelen: Leiden heeft geen be hoorlijke opleiding voor textielar beiders. Er is weliswaar enige jaren sreleden een poging ondernomen cn de Textielschool heeft inderdaad eni ge tijd gedraaid, maar het vorig iaar moest om bepaalde redenen de school gesloten worden. Er is thans alleen nog een avond-opleiding. In een kort bericht (zie ons blad van gisteren) noemden wij de wol len stoffen-industric de enige, die nog niet te lijden heeft van de hui dige malaise in dc textiel-industrie. Er zou zelfs uitbreiding mogelijk zijn, wanneer er voldoende geschool de en vakbekwame arbeiders waren, zowel mannelijke als vrouwelijke. Er is in Leiden zell's een wollen stcf- fen-fabriek, die werkt met arbeids krachten uit Noord-Brabant, terwijl een deel van de werkzaamheden (o.a. stoppen) in Tilburg geschiedt. Daarbij komen nog de drastische belastingen, die het de middenstan ders onmogelijk maken door bespa ringen gelden te verkrijgen om duur dere voorraden aan te kopen Het ge volg hiervan is, dat de fabrieken zeer voorzichtig worden en in de stil le perioden, tussen de seizoenen, geen behoefte hebben voorraden aan te maken. En het gevolg hiervan is, dat verschillende fabrieken per soneel moesten ontslaan. Wanneer er in de algemene woi-situatie geen verandering komt en deze is voox-shands niet te verwachten dan zullen meerdere ontslagen niet kunnen uitblijven Een triest beeld, waarvan de arbeidende bevolking van Leiden het eerste slachtoffer is Het aantal mannelijke 'extiel- arbeiders, dat werkeloos was. be droeg in de maand Juni 38, Juli 33, Augustus 24, Sept 41. October -87, November 45, December 64 en hans 125. Daarbij komen nog 25 onge schoolde krachten, die tot voor eni ge maanden eveneens in de textiel industrie werkzaam waren. Gedurende de laatste maanden werden ongeveer 100 vrouwelijke krachten in de textiel-industrie ont slagen. Slechts 6 van hen staan of ficieel ingeschreven als werklozen. Het grootste deel was ongeschoold, afkomstig uit de dorpen rondom Leiden. Velen van hen vinden ge makkelijk elders een werkkring. Wat zal de toekomst brengen? Dit werpt de vraag op welke plaats Leiden in de toekomst zal in nemen in de textiel-industrie. Min der dan ooit is het thans mogelijk ver vooruit te zien. We mogen óns dus van verdere sombere perspectie ven onthouden. Maar het feit, dat een der Leid se bedrijven enige jaren geleden in Brabant reeds een fabriek stichtte en deze thans uitbreidt, geeft toch wel te denken. Op dc eerste plaats is bouwgrond in Leiden aanmerkelijk duurder dan in Brabant cn boven dien liggen de lonen er (wc doelen hier op Vlijmen. N.Br 15 pet. la ger. Twee factoren, die van het grootste belang zijn. Daar staat tegenover, dat Leiden een wereldnaam heeft, die niet zo spoedig verloren gaat. Vooral de Leidse wollen stoffen (o.a. laken) zijn vermaard. We wezen er reeds op dat de vraag hiernaar onverminderd groot blijft, ondanks dc stijging der wolprijzen. De afzetgebieden in het buitenland zijn practisch onbegrensd m'its de geschikte artikelen in goede kleuren en dessins worden gefabri ceerd. Uitbreiding van de productie biedt dus een mogelijkheid tot be houd van Leidens betekenis als tex tielstad, hoewel het vraagstuk van geschoolde arbeidskrachten, voorlo pig althans nog,, een vraagstuk blijft! BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De prins der bandieten", 14 jaar. Lido: „Per raket naar dc maan", alle leeftijden. Luxor: „Liere '47", 18 jaar. Trianon: „Opmars zonder genade", 14 jaar. Rex: „Dertien stoelen", alle leeftijden. Hoewel het zo goed als vast stond, dat de volgende Algemene Vergade ring van de Uno in Europa zou wor den gehouden, en wel in Parijs, is gisteren op het hoofdkwartier van de Uno medegedeeld, dat de Assem blée zal vergaderen in New-York. De Franse regering heeft tenslotte toch doen weten, dat zij er niet voor gevoelde, de vergadering in Parijs onderdak te verschaffen. Volgende week radio-rede Generaal Eisenhower zal Zaterdag van zijn inspectietocht door Europa naar de V.S. terugkeren en de Don derdag daarop tijdens een openb. bij eenkomst van het Congres verslag uitbrengen van zijn bevindingen. De volgende dag, 2 Februari, zal hij wellicht een radiorede houden. De generaal vertrekt vandaag uit Parijs naar IJsland en vervolgens naar Ottawa. Innsbruck gedeeltelijk ontruimd Terwijl in Zwitserland het groot ste gevaar geweken is en daar dan ook al weer geski'd mag worden blijven in de Oostenrijkse. Italiaanse en Beierse Alpen voortdurend nieu we sneeuwmassa's dc berghellingen afglijden. In Innsbruck moest zelfs door het lawinegevaar een gehele (Noordelijke) stadswijk ontruimd v orden, terwijl de stagnatie in de watervoorziening er toe geleid heeft, dat teneinde epidemieën te voor komen alle bioscopen, scholen en badinrichtingen gesloten zijn. Ook in het gebied van het dorpje Heiligenblut in Oostenrijk, dat door drie lawines reeds bijzonder zwaar getroffen is, dreigen nieuwe sneeuw- verschui vingen, doch naar verluidt, hebben reddingsploegen de ruim 120 arbeiders, die p de top van de Gross Glockner geisoleerd zaten, nu weten te bereiken. Urenlang klommen de redders door hoge sneeuwmasssa's en diepe kloven, en toen zij tenslotte de top bereikten, bleek, dat vier van cie arbeiders omgekomen waren. Overigens zijn in totaal in Oos tenrijk nog minstens 45.000 mensen, o.w. vele toeristen, geheel van de bui tenwereld afgesloten. De treinverbindingen komen intus sen in de drie landen weer enigerma te op gang. Het officiële dodencijfer laat zich nog niet bepalen en men gelooft, dat het wel tot dc dooi van de lente zal duren, eer men het precies kan vaststellen doch hot cijfer yan gisteren ruim 260 stijgt nog Tot nu toe is men er niet in gc- :laag<l liet St Bernard klooster bij de Simplonpas. dat reeds vier dagen tengevolge van lawines is geïsoleerd, te bereiken. Ook het dorp Simplon is geïsoleerd. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. De toestand in Oostenrijk is ern stig. Tienduizenden Tirolers zijn in afgelegen dalen van de buitenwereld afgesneden. In sommige delen van Oostenrijk is de temperatuur weer gestegen zo dat het gevaar groter geworden is. Een vrouw, die met haar hele gezin bedolven raakte werd na 27 uur ge red. Zij herstelt thans in een zieken huis. Duizenden wilde dieren zijn even eens het slachtoffer geworden van de buitengewone zware sneeuwval. Wil de hoefdieren kunnen door de sneeuw niet hun weidegronden bereiken en komen van honger om. Volgens officieuse schattingen is het aantal slachtoffers in Italië ge stegen tot 34. Opnieuw afgewezen Het feit dat de Westduitse kanse lier Audenauer het voorstel van Gro- tewohl, de premier van Oost-Duits- land, om een conferentie te houden over de hereniging van Oost- en Wést-Duitsland, van de hand heeft gewezen, schijnt de Oostduitse leiders niet ontmoedigd te hebben. Nu heeft de voorzitter van de Oostduitse „tweede kamer" een dergelijk voor stel gedaan aan zun collega in het Westen, de voorzitter van de West duitse bondsdag. Die heeft geen dag voorbU laten gaan en meteen geantwoord, dat er van een conferentie van dien aard niets kan komen. Hij zei in zijn ant woord dat dc Westduitse regering, in overeenstemming met alle partijen, behalve de communisten, reeds haar afwijzende standpunt bekend had go maakt. Hij legde er de nadruk op dat dc overweldigende meerderheid van het Duitse volk vrede wenst voor Duitsland en dc wereld en dat zij van mening is dat mets mag worden nagelaten om de vrede te handhaven. „Doch ik vrees, dat er fundamentele verschillen van inzicht bestaan tus sen de West- en Oostduitse bestuur ders over de voorwaarden voor het handhaven van de vrede en de wijze waarop de vrede kan worden gewaar borgd". Eric Johnston heeft gisteren zijn ambt aanvaard als directeur van het bureau voor economische stabilisatie, in welke functie hij Alan Valentine opvolgt. Amerikaanse politici voor spellen dat hij zal beginnen met het afkondigen van twee zeer belangrij ke maatregelen: aj het afkondigen van een alge mene prijsverlaging, die zal worden gevolgd door b) een loonstop. Het zou de bedoeling zijn, maxima vast te stellen voor alle prijzen. Die maxima zouden liggen op het prijs niveau van 2 Januari 1951. De loon stop daarentegen zou niet van terug werkende kracht zijn cn ingaan op de dag van zijn afkondiging. De Franse regering he.stt gisteren meegedeeld, dat zij aan een aantal Euuropese landen zul ^voorstellen be gin Februari een conferentie te hou den ter bestudering van de vorming van een Europees leger De mededeling werd g.Yaan na een kabinetsvergadering. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEÊR IETS KOUDER. Aanvankelijk veel bewolking, later enkele opklaringen. Vrij wel nergens neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. NIEUWE UITBARSTING? Volgens door de Australische mi nister van buitenlandse zaken ont vangen berichten is er vanochtend vroeg een nieuwe uitbarsting van de vulkaan de Lamington op Oostelijk Nieuw-Guinea geweest. Volgens regeringssecretaris Lo- nergan vertoonde de vulkaan giste ren weer tekenen van activiteit, BEV1N ZWAAR ZIEK Ernest Bcvin, de Britse minister van buitenlandse zr.ken, is ernstig ziek. Hij was juist hersteld van een zware verkoudheid, maar heeft nu longontsteking gekregen. Volgens zijn dokter is zijn toestand bevredi gend .gezien het stadium dat de ziek te nu heeft bereikt". Berin is zeventig jaar oud cn zijn gezondheid, is al lange tijd slecht ge weest. 'Hij lijdt aan astma en een hartkwaal. Vorig jaar is hij tweemaal Ttusen Hamburg en Buechen zijn erjl passagiers- en een goederen trein met elkander in botsing ge komen, waardoor vier personen om het leven kwamen, vijf ernstig en zeventien licht werd geworden. De dader waren allen passagiers. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 Jan. Groente. Per 100 kg.: rodekool 11.5015 70, sa- voye^ool 65010.50. grocnekool 714.90, boerenkool 521, prei 21—25, kroten 4.20—10.20. kroten gekookt 717, uien f 14.50, peen 621, spruiten 1241, andijvie f 66—09, sla 42—47, Nero 16. Wit lof 1545, spinazie 80. per 100 stuks: salade 522.20, knolselderie 516, per 100 bos: selderie 7.90 12.40. GOUDA, 25 Jan. Kaas. Aan voer 95 partijen. Prijzen: le soort 2.30—2.34, 2e soort 2.26—2 29, ex tra kwal tot 2.36 per kg. Handel flauw. TER AAR. 24 Jan Groente. Witlof I 303D cent, idem II 21—27 cent idem stek 916 cent, andijvie I 3451 cent, idem II 9—27 cent, sprui ten 2936 cent, idem los 15 cent. kroten 47 cent, uien 2—6 cent, prei 1415 vent, groene kool 14—15 cent, waspeen 10 cent, idem stek 5 cent alles per kg., sla 4 cent per stuk, sel derij 8 cent per bos, stoofsla 85 cent, boerenkool 3080 cent per kist. ROELOFARENDSVEEN. 24 Jan. Groente. Witlof I 36—38. idem II 818, spruiten f 2645. groene kool 8.—. andijvie 66. rodekool 6 uien 7, sla 1.70 per kist. Bloemen. Rose Copland 42 61 cent, W. Copland 3852 cent, v. d. Eerden 6180 cent. Pink Gem 52 67 cent, White Sail 5170 cent, Crown Imperial 4456 cent, Sc Wonder 4048 cent, Delicate 5055 cent, W. Pitt 80'85 cent, Krelage 3850 cent, Golden Harvest 7090 cent, Amidonette 6079 cent. Zeno ber 5561 cent, Crater 6066 cent, Helios 4152 cent, Whrestler 4649 cent. Agncs 3644 cent, Early Glory 5058 cent, Magnificense 4844 cent Wilgen Katjes 1224 cent, Blauwe Druifjes 1221 cent. Cyclamen 20 tot 85 cent per stuk. Dat heeft iedere huisvrouw nodig: een korte onder breking van het werk voor een pittige kop VAN NELLE'S KOFFIE DE GEUR ALLEEN VERKWIKT AL CAMOUFLAGE JASSEN zondar bult - GROENE JASJES met BROEKEN - BEENPIJPEN - LEDEREN JASSEN - JEKKERS - VESTEN en BROEKEN - RUBBERLAARZEN in alle maten. REPARATIE-INRICHTING. HAARL.STRAAT 57 t.o. bloicoop - Tel. 20578 b g.g. 26229 V DE GRUYTER'S WjlJUpr VAN DE WEEK een zakje met heerlijke versnaperingen en een kinderverrassing Fiijs.iassen op Zaterdag 27 Jan. bij W. v. d. Ploeg, Hoogmade 708 R. K. Dagmeisje biedt zich aan. Br aan A. van Zanten. Vriezeweg 83, Lan- geraar. 695 Broeiramen gevraagd gebruikte in goede staat vei kerende broeiramen, Br. onder letter T aan .R. Paauw, Kantoorboekhan del Roelofarendsveen. 3T Knutselaars snuffelen graag tussen al die latten, en latjes, triplex, planken en board. „De Houthal" be tekent Service voor de knutselaar. Wat ..D°' Houthal" biedtvinct men elders niet. Hoge- woerd 99. tel. 22536. 1010 ■*2" Gevraagd bij dame-al leen. étage-bewoonster, een goede hulp, die zelf standig kan werken voor hele of halve dagen. Br. onder no. 1079 bureau van dit blad. Heeft U een feestje? Wij verhuren glaswerk en serviesgoed in iedere hoe veelheid a 5 cent oer stuk. Het Emaillehuïs. Haarlem merstraat 165B. 353 "2* Het wordt voorjaar, tijd voor een nieuw costuum. Dus Klumpers costuum. Alle maten voorradig. Ook voor corpulente heren (buik-maten) vanaf 57.— Klumpers Kledingmagazijn Haarlemmerstraat 234 bij Pelikaanstraat. 692 KONINKRIJK DER NEDERLANDE-N Voorlopig uit te geven tot een bedrag van f. 200.000.000 Schuldbewijzen aan toonder groot nominaal f. ÏOOO en f. 10.000 Deze eertificaten kunnen van 1 Januari 1952 af, tegen dc parikoers worden aan gewend voor de betaling van aanslagen in de vermogensbelasting, de inkomsten belasting en de vennootschapsbelasting. De bevoegdheid te allen tijde tot gcbclc ot gedeelte lijke aflossing over te gaan wordt voorbehouden, cn wel vóór 15 Februari 1956 a 101 °/0 cn van die datum af a pari. Het op 15 Februari 1971 uitstaande bedrag is per die datum a pari aflosbaar. KOERS VAN UITKIPTE 1(1(1 Jaarcoupons betaalbaar per 15 Februari. De inschrijving staat open bij het agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam van 1 Februari tot en met 30 Juni 1951 behoudens nadere vaststelling van een vroegere of latere sluitingsdatum. De inschrijvingen dienen te worden ingediend door be middeling van de Banken of Commissionnairs in effecten, leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfs groep Effectenhandel) bij wie prospectussen en inschrijvings biljetten kosteloos verkrijgbaar zijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3