SM eióse hutspot/# Mevr. Boudens over de taak van de vrouw in deze tijd kunst in öe sleutelstAó Leidens gemeenteraad spreekt in „tweede instantie" NIEUWS UIT DE OMGEVING Laatste Berichten DONDERDAG 25 JANUARI 1951 DE LE1DSE GOURAN X EERSTE BLAD PAGINA 3 Het Gilde, afd. Leiden ALS MEN IN EEN JAARVERGADERING iets meer mag zien dan alleen maar een bijeenkomst, waarop bestuursverkiezing wordt ge houden, dan heeft het bestuur van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging groep Gilde, afd. Leiden, wel een bijzonder gelukkige keuze gedaan, toen het mevr. C. Boudens-van Heel uitnodigde, om gisteravond te komen spreken over „Vrouwen van deze tijd". Wil men de jaarvergadering zien als een start voor het nieuwe jaar, dan moet de lezing van mevr. Boudens wel zeer stimulerend gewerkt hebben. In heel eenvoudige woorden, maar geestig en raak typerend, schetste zij de positie, die de vrouw in de loop der eeuwen heeft ingenomen en de taak die haar thans wacht. Dat was geen theorie, maar de practijk van een vrouw, die zelf huismoeder is van een groot gezin en die ondanks alle drukt? steeds kans gezien heeft nog iets anders te doen dan koken en kousen stoppen, die ook in het openbare ieven een rol speelt, overeenkomstig de plaats, waarin zij is gesteld. De geschiedenis kent vele grote vrouwen Mevr. Boudens ving aan met enige vrouwenfiguren te belichten, die in de loop van de geschiedenis een be langrijke rol hebben gespeeld: Es ther, Maria, Lydia, Jeanna d'Arc, Liduina van Schiedam, de Klopjes tijdens de vervolging, enz., enz., die allemaal, soms verborgen, soms in het openbaar, bijzonder werk heb ben verricht. Er is geen belangrijke gebeurtenis aan te wijzen, waarin de vrouwen geen rol hebben ge speeld. Ook in de uitbreiding van het Christendom vervullen zij een taak, die tot op heden voortduurt. En de vrouw van nu? Paus Pius XII heeft duidelijk de taak aange- geven van de huidige vrouw, tot her- b t f opflringt, waaraan we niet stel van het gezinsleven. Iedere I 5 vrouw heeft een persoonlijke opga- j kunnen ontkomen, te combineren ve. verschillend naar positie en ta- met de handhaving: van onze goede, lent, die beide uitgebuit moeten j omje. Christelijke begrippen. Wc worden. moeten van ons gezin geen cafetaria. Men moet de vrouw echter niet0f koelcel maken, maar iets vastbinden aan een taak. Soepe.heid a is een eerste vereiste en ieder geval J levends, ie*s bloeiends, een instituut moet persoonlijk bekeken worden. humor hebben. Dan zullen zij op weg zijn goede vrouwen te worden van deze tijd. Een levend, bloeiend gezin Van de vrouw in deze tijd wor den geen bijzondere zaken gevraagd. Slechts datgene, wat hun hand te doen vindt, in samenwerking met anderen. In deze ruwe en verruwen de tijd is er grote behoefte aan vrou welijke vrouwen, die misschien zelfs mannelijk werk moeten doen. Er is zoveel, dat gevaar dreigt te lopen, vooral op het gebied van geloof en cultuur maar ook aan huiselijke ge woonten. De knusse beslotenheid van het gezin is verdwenen. De taak van de vr rat de wereld a is thans: al moderniteit De Schouwburg was gisteravond uitmunted bezet, toen het Spaanse Sinds 17 jaar geimiteerd,. danspaar Susanna Audeoud en José I Udaeto een uitgelezen programma van dansen van hun vaderland zou- MAnraloraarri ^eiv uitvoeren, cn waarin zij ruim- gepreiereera vce]zjjdigheid van hun Toch door iedereen TELEF. 22444 vermogen hebben gedemonstreerd, j Puntgaaf, bescheiden en anstoera- I tisch werd de „Pavana" in schone kledy uit de tijd van Philips II uit- van hulp en steun aan groot cn gevoerd. Dan is het aan de danseres klein, een centrum van godsdienst, een plaats van vernieuwing, van diepe ernst en grote vrolijkheid. Ons huis moet wel besloten zijn, maar toch met geopende ramen, een uitkijkpost op de moderne wereld, niet een gemeenschap, waarin men slechts tegen is, maar vooral een gemeenschap, 'waarin men positief vóór het goede is. Mens, durf te le ven, stoot niet alles af wat nieuws is, teak Uw neus niet op voor wat poe der pf lippenstift maar kijk de we reld van vandaag recht in de ogen. Aanvaard de consequenties van het moderne leven en put daaruit het goede! Bestuursverkiezing. De plaatsvervangend voorzitster, mevr. A. Tolenaar-Roebroek. sprak hartelijke dankwoorden en hoopte vurig, dat de leden uit deze causerie de consequenties zouden trekken voor hun activiteiten in het Gilde. Bij de bestuursverkiezing stelde mevr. van Ulden zich niet herkies baar. Mevr. van Dongen, die drie maanden geleden reeds tot tijdelijk bestuurslid benoemd was, werd bij acclamatie in het bestuur gekozen. Wegens uitbreiding van het bestuur werden mevr. A. van Clecf-Witte- veen en mevr. v. d. Klugt-Hendriks gekozen. Voor de functie van voor zitster is nog geen geschikte candi date gevonden. De vrouwen moesten het daarbij el kaar niet zo moeilijk maken, geen gereserveerde houding onderling aannemen, geen afstand tussen ge huwd en ongehuwd, oud en jong. Zij moeten dapper zijn, goed voor el kaar, vrolijk en moederlijk, als het kan een beetje charmant, zeker niet stijlloos, maar fijn en bekwaam, er voor zorgend, dat zij op de plaats, die hen door aanleg cn omstandig heden is aangewezen, de eersten en de besten zijn. Zij moeten inderdaad vrolijk zijn, een groot gevoel voor Uitgifte belastingcertificaten TOT EEN BEDRAG VAN 200 MILLIOEN De minister van financiën is voor nemens, ter bevordering van het in halen van de bestaande belasting- achterstand, over te gaan lot dc uit- gife van 2:,i pet. belastingcertifica ten, voorlopig tot een bedrag van no minaal 200.000.000 tegen dc koers van 100 pet., in stukken van nomi naal 1000 en 10.000. De belastingcertificaten, mits voor zien van alle nog niet verschenen coupons, kunnen van 1 Januari 1952 af, tegen de parikoers, onder verre kening van de lopende rente, worden aangewend voor de betaling van aan de houder dezer certificaten opgeleg de aanslagen in de Vermogensbelas ting, de Inkomstenbelasting en de Vennootschapsbelasting Algehele of gedeeltelijke aflossing wordt te allen tijde voorbehouder., met dien ver stande, dat bij gebruikmaking van dit recht vóór 15 Februari 1956 af lossing zal geschieden a 101 pet., daarna a pari. Bij gedeeltelijke aflos baarstelling worden de af te lossen belastingcertificaten door loting aan- gewezen. De op 15 Februari 1971 nog uitstaande certificaten zijn per die datum a pari aflosbaar. De rente van 2'i pc. per jaar gaat in op 15 Februari 1951. Zij verschijnt op 15 Februari van elk jaar. De gelegenheid tot inschrijving wordt opengesteld van 1 Februari 1951 af bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amster dam. Deze gelegenneid wordt., be houdens nadere wijziging, gesloten op 30 Juni 1951. De inschrijvingen dienen te worden ingediend door be middeling van de banken of commis- sionnairs in effecten, leden van de Vereniging voor de nEffectenhandcl (bedrijfsgroep Effectenhandel). BINNENLAND. De 53-jarige treinbestuurder J. H. G., wiens trein in Augustus van het vorige jaar op het baanvak Weesp-Amsterdam in de buurt van Diemen ontspoorde, is gisterochtend, door de Amsterdamse Rechtbank vrijgesproken. De eis was dertig gul den boete wegens onachtzaamheid. BUITENLAND. Mannerheim, de 82-jarige Finse maarschalk en oud-president var. de Finse republiek, ligt zeer ernstig ziek in het kantonale ziekenhuis te Lau sanne, waar hij Dinsdagavond een spoedoperatie heeft ondergaan. Vol gens de behandleende artsen zijn de kansen op herstel gering. Op een conferentie te Los An geles van deskundigen op het gebied van vervanging van verloren gegane lichaamsdelen door kunstmatige werd een beschrijving gegeven van kunst matige handen, die geheel en al op echtes gelijken. Met deze kunstmatige handen kan men een ei vast houden, ronder de schaal te breken, doch er :an tevens zo krachtig mee worden gedrukt, dat de beentjes in een ech te hand worden stuk geknepen. De gemeenteraad van Leiden heeft gisterenavond de behandeling van de begroting voortgezet. In tweede instantie voerde het eerst het woord de heer Woudstra (Prot.), die na breedvoerige beschou wing over de verhouding tussen de lagere en hogere overheidsorganen, als zijn mening uitsprak, dat de wet houder van openbare werken de avond te voren wat geprikkeld was, terwijl de heer Van Iterson> toch slechts zakelijke critiek had uitge bracht. Het verheugde spr., dat de wethouder van finaricjën, ondanks de geldelijke zorgen, toch geen pes simisme had getoond. De heer Van Dijk (K.V.P.) kwam terug op het aantal Kath. in de hoge re politie-functies; spr. bleef onbe vredigd. Eveneens over de afwijzing van een verlaging van het hoge onderwijs-vermenigvuldigingscijfer. Spr. vroeg nadere inlichtingen over de gegeven berekening van inkom sten-derving, welke z.i. te hoog is opgegeven. Spr. zeide, dat de heer Goslings weinig waarderend had ge sproken over wat voorheen ter stede op medisch-sociaal gebied was tot stand gebracht. Integendeel betuig de spr. voor deze heilzame activiteit hulde. De heer Frohwein (V.V.D.) vond het prettig, dat op de uitlating van de V.V.D. inzake samenwerking te genover het socialisme zo druk was gereageerd. Spr. heeft een zakelij ke samenwerking beoogd. Spr. acht de samenwerking van de K.V.P. met de „socialisten" in strijd met de Kath. beginselen o.a. met „Rèrum Nova rum" en „Quadragcsimo Anno". Over de kleine taxi-ondernemers zei spreker, dat deze vaak zeer dure Amerikaanse wagens aan schaffen cn. voor het voor de aan-j koop geleende kapitaal, een hoge rente moeten betalen. Sanering van j het taxi-bedrijf moet z.i. beginnen met een sanering in de afzonderlijke ondernemingen. De heer Van Weizen .(Comm.) be- j schuldigde de P. v. d. A. opnieuw de j wetenschappelijke grondslag van het socialisme te hebben verlaten. De heer Goslings (P. v. d. A.) be-1 toogde. dat het socialisme geen „ge-1 loof" is. Spr. benadrukte, dat nie mand van zijn p.g. het privaat-eigen dom geheel wil aantasten. Het dogma van de volkomen socialisatie der pro ductie-middelen is voor de P. v. d. A. geen dogma. Spr. bestrijdt het marxistisch socialisme, met zijn ma terialistische levens-visie. De heer De Hosson (K.V.P.) gaf enige wenken voor het efficiency-on- derzoék. Het denkbeeld van de weth. t.a.v. de verkeers-regeling zou scha de toebrengen aan de middenstand in de binnenstad; dat is bij dc proef met éénrichtingverkcer wel gebleken. Spr. beval aan, inzake de taxi-bedrijven, te trachten achter de waarheid te dien aanzien te komen. Spr. vervangt zijn voorstel door een motie, waarin B. cn W. worden uitgenodigd mini mum-tarieven voor taxi's vast te stel len. De taxi-ondernemers zullen de heer Frohwein wel dankbaar zijn voor zijn verdediging! De heer Kortmann (K.V.P.) vulde aan en lichtte toe, wat de.heer Gos lings in tweede instantie gezegd had over particulier initiatief en over heidsbemoeiing bij de gezondheids zorg. De heer Knol (Prot.) zette uiteen, wat z.i. een rechtvaardige besteding zou zijn van de gelden uit het Ge meentefonds. Spr. betwijfelt, of de middenstand zijn kracht moet zoe ken in het vaststellen van minimum prijzen. Mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) trok haar voorstellen inzake con- sultatiebureaux en een tehuis voor ouden van dagen in, na de haar be vredigende mededelingen van de weth. van sociale zaken. Dc vergadering werd tegen half 12 geschorst tot hedenmiddag 2 uur. 1 „Polo gitano'gegroeicT uit originele dansrhythme van de Zi geuners, te vertolken, gratie en pas sie. maar altijd toch beheerst te strijden om de voorrang. Vier Bas- kische volksdansen, die wij hoogst interessant vinclen, en ongekunsteld aandoen., waren voor zijn rekening, 't Programma is een staal van- ge heel verscheiden danskunst en tot in het kleinste detail staan beide superieur boven elke moeilijkheid Men heeft de gepassioneerde mole- naarsvrouw gezien en gewaarderd in dc „dans van de molenaars- vrouw" uit de Falla's ballet „De driekante steek". Meer nog zijn wij opgetogen in „Puerta del Vino" naar Debussy, dramatisch van op vatting, do vrouw als animatrice, waardoor dc man als betoverd is. Feitelijk is het de wijn, gepersoni fieerd door de vrouw. Ook de Bole ro noble naar nvuziek van Albeniz had kaar bijzondere momenten, maar dc Malaguena, die een oude sage uitbeeldt was fantastisch en prachtig van vondsten. Eigenaardig, dat men bij 't toeschouwen heel niet aan een choreografie denkt en toch is deze er. Na genoemd prachtig dansgedicht. „Monosabio" naar Al beniz, niet van geest verstoken. En dan komt er een verrukkelijke ..Za- pateada" door Udaeto suggestief, de vóetendans van de Zigeuner. De danseres geeft een origineel en he vig gepassioneerd stukje Flamenco- dans in ..Farruca". Dc castagnetten zingen hun welluidend rhythme. dan door dc een, dan dor de ander in vraag en antwoord spel. Het dansen in kleine ensembles is aangewezen voor de Spaanse volkskunst, een sa menspel dus. een uitwisseling van verscheidenheid in gevoelens. Zo krijgen wij de „Seguiriga gitana" te zien. en leert men enigszins begrij pen hoe een volk. dat de grote gave van de dans met haar vervoering in zich draagt, aanvoelt en zich uit. Tenslotte „Triana" naar Albeniz» volbloedige fantasierijke kunst, ver rassend cn virtubcs. natuurlijk en boeiend. Sommige Flamencodansen werden door dc guitarist Paco Her- nandes begeleid, die natuurlijk als vior zijn taak geschapen' is. Ook in een paar improvisaties hoorden wij hem, een virtuoze speelwijze, die de bewondering van allen had. Fre de- rico Oucveto verzorgde de meeste begeleidingen aan dc vleugel met meesterschap, geheel ingesteld op dè rhythmjschc dans van zijn vader land. tevens solieerdc hij in „Dans no. 4" van Granerdos. De toeschou wers stelden véél belang, waren op getogen en lieten db kunstzinnige dansers node gaan. Dankend voor 't applaus, maakte het danspaar dat haast onverhioeid leek, zich onmid dellijk gereed voor een toegift of re prise. De costumes waren mooi zeer gedistingeerd. Bloemen en open doekje: J. Kortmann RUCKY VAx\ mill In 't Snouck Hurgrorijehuis con certeerde bovengenoemde pianiste voor een beperkt aantal toehoorders. Rucky van Mill heeft in technisch opzicht al veel bereikt. Haar aanslag is volumineus en in de salons van 't patriciërshuis dat in feite toch geen concertzaal is, wat heel sterk. Zo hoorden wij de „Mondschein so nate" van Beethoven wel wat onbe wogen naar onze mening, dc tempi onevenwichtig. Schumann's „Kinder- szenen" leden aan „Manquc de poë sie". Van Brahms vertolkte zij Rhap sodic no. 2 in juiste klankverhouding van links tot rechts In Chopin van wie zij vier belangrijke werken speelde, daar kwamen grote dingen te voorschijn. Geladen maar niet overladen aan beweging en gevoe lens een stijlvolle verdienstelijke we dergave. Na 't geanimeerd applaus, een toegift, waarin zij haar techni sche zijde nog eens danig belichtte. A. I. x LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Recht dc dames I. D. Do- minicus den Haag, J W. Oosterveld den Haag en meje. I. H. Wildeboer Eindhoven; idem do heren L. G. Nie- ■möller den Haag, J A. C Stax den Haag, J. P. van den Bosch Haarlem. WOUBRUGGE Aanvaring in de Woudwetering. Woensdagavond heeft in de Woud wetering ter hoogte van slagerij Dijk stra een ernstige aanvaring plaats gevonden, die gezien de ingewikkel de situatie betrekkelijk goed is af gelopen. De Ringvaart I, komende uit de richting Alphen met bestem ming Hillegom. was juist door de brug gegaan en zou de tegenligger Jantina die een rood licht in de ste ven voerde, passseren, toen een boot van de beton maatschappij Van Wa ningen uit Rotterdam, zonder sig naal en binnen 500- m. van de brug, de Jantina inhaalde en voorbij voer. Door de snelle vaart zoog dc boot van Van Waningen de Ringvaart I uit de koers, deze kwam toen in bot sing met de Jantina; door het in werking stellen van zijn schroef bleef het beperkt tot. een flinke schamp botsing. De Ringvaart I werd daardoor echter voor de twee de maal uit de koers geslagen en ramde de Luvoia, die bij Windt- borst gemeerd lag. Uit de aard der zaak heeft de Ringvaart I het mees te te lijden gehad van de aanvaring. De steven van het schip is ernstig beschadigd. Gelukkig heeft de schip per de mensen in de kajuit nog kun- nan waarschuwen, zodat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. HILLEGOM BOUW BLOEMBOLLENBEURS. De bouw van de Nieuwe Bloem- bollenbeurs is opgedragen aan de N.V. Pegano" te Warmond, die de laagste inschrijfster bij de aanbeste ding was. Te Utrecht slaagde de heer P. Warmerdam voor het diploma Stichting Vakexamen voor de klein handel in de tot verbruik bereide tabak. Voor het examen Franse Han- lescorrespondentie slaagde de heer J. Walken. SCHERMEN SLECHTE BEURT VAN A.E.W. Het eerste sabeléquipe van A.E.W. trok gistcrcij te 's-Gravenhage in de le klas competitie van de K.N.A.S. tegen het équipe van de Vrije Wa penbroeders. De Leidenaars verloren met 54. Van Vliet won 3 partijen, P. Erades 1 partij en Verzijden, die in slechte conditie verkeerde, ver loor alle 3 partijen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria d. van J. Calkho- ven en M. Keijzer; Maria Sophia d. van M. van der Kaay en M. S. La Lau; Erik Jacobus Jozef z. van W. Hagen cn H. C. M. Klein; Maria An na Elisabeth d- van A. F. M. Peterse en M. W. J. Wouterse; Alida Chris tina d. van J. Rijsdam en C. J. ter Wee; Marjan Albertine d. van J. Goslings en C. A. Repko; Franciscus Hendrik z. van H. van der Berg en E. G. van Eijndhoven; Eric George z van A. Looij en .J. M. Muller; Hu- bertus Petrus Jozef z. van M. S. van Polanen en G. E. van Tongeren. Getrouwd: W. P. van Straalen jm. en M. Liebert jd.; P. W. Geuke jm. en J. W. van der Meer jd.; J. G. de Haan jm. eu S. van den Broek jd.; A. J. Hagman jm. en C. W. Ouwer- kerk jd.; R. J. van Oosten jm. en J- T. M van Amsterdam gcsch.; H. Steenbergen jm. en S. Stikkelorum jd.; P. G. Verbruggen jm. en T. Wit te jd.; P. van Went jm. en P. Konings jd.; G. G. P. Zanoli jm. en H. Ouwer- kerk jd.'.; M. Dreijhuils jm.. en L. H. Jonkman jd.; C. van den Broek jm. en E. van der Steen jd. Overleden: D- Hofkcs m. 73 j C. W. Oudshoorn m. 70 j.; C. Vermeulen wed. van: van der Ven, 84 j. Donderdag 25 Januari. Daar sta je als rustig mens toch van te kijken. Twee ontploffingen in Leidon op één dag! Gistermorgen om kwart voor negen werd het nog slapende deel van de Haarlemmer straat niet bepaald zachtzinnig ge wekt door een hevige knal, die af komstig bleek uit een winkel in he renkleding. Men Jiad er de gas kachel aangestoken, zonder ér op te letten, of het gas inderdaad brand de. Dat bleek niet het gevgl te zijn, hoewel de gaskraan wijd openstond. Toen men dan terugkwam en zag, dat de kachel niet brandde, werd opnieuw een lucifer aangestoken, die in deze ruimte vol gas een grote ontploffing teweer bracht. Vijf rui ten van winkel en woonhuis spron gen. Gelukkig ontstond er geen brand, evenmin als er personen ge wond werden De tweede explosie deed zich des middags voor in de Rembrandt- straat. Daar sprong in 'n limonade- fabriek de pijp van een stoomketel van de werwarming. Kokend water en hete stoom spoten naar buiten; een der arbeiders verbrandde hierdoor zijn voet. Hij werd door de E.H.D. verbonden. Prettiger is het bericht over de Leidsc Brabanders, leden van dc vereniging „Brabantia Nostra", die a.s. Zaterdag carnavalsfeest gaan vie ren. Om halfcnegen wordt in de Ja- cobazaal van „Den Burcht" begon nen met een programma van hossen, dansen en attracties. Bar gezellig! Mr. F. J. J. Trapman, wie in Lei den kent hem niet, kaal van hoofd, maar kwiek nog als een jonge man, mr. Trapman dus gaat jubileren. A.s, Donderdag herdenkt hij zijn zilveren jubileum als secretaris van de.'.Ned. Bond van Fabrikanten van Verduurzaamde Levensmiddelen, thans de Bedrijsgroep Groenten- en Fruit-verwerkendc Industrieën. De jubilaris is bovendien nog secretaris van de Leidsc Vereniging van Indus triëlen en president-commissaris van de textieli'abriken Van Wijk, Boven dien mag zijn activiteit in de 3 Octo ber-vereniging niet onvermeld blij ven. Geen optocht of de heer Trap man berijdt zijn edel ros! A.s. Don derdagmiddag zal hij om half vier in „Het Gulden Vlidfc" recipiëren. De Ned. R.K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius", afd. Lei den, wil niet achterblijven bij de an dere organisaties cn gaat het 33e jaarfeest vieren met een sociale Zon dagmorgen, a.s. Zondag 28 Jan. 's Morgens om half negen wordt in de kapel van de zusters Carmelites- sen een H. Mis opgedragen, waarna in het R.K. Mil. Tehuis ontbeten wordt. Vervolgens is er een jaarver gadering met huldiging van zilve ren jubilarissen en bestuursverkie zing. Zeer belangrijk dus. 'sAvotvls om half acht zal in de zaal Maria Gijzensteeg „De Stier uit.Californië", cioor de toneelgroep „Comedia Ca- tholica" van de Kath. Middenstands bond. „The Lucky Strikes" zullen met pittige muziek het geheel opluis teren. En de Stichting Don Bosco houdt a.sl Maandagavond een .kerkelijke bijeenkomst in de kapel van het St. Elisabeth Ziekenhi4s. aanvangend om uur. Deze bijeenkomst is bedoeld voor de Salesiaanse medewerkers en hun gezinsleden. STADSKOK. VOORHOUT Hollands Bloembollen Kwekers- Genootschap. Bij het lezen van bovengenoemde naam, zullen velen mogelijk even de ogen uitwrijven en kijken of zij geen courant van een ticn-tal jaren geleden in de hand hebben. Neen hoor, lezer, u hebt dc courant van vandaag en u leest goed als het hier gaat over de z.g. oude bloembollenkwekersvereniging, wel ke in de maand Januari van het jaar 1901, werd opgericht, dus nu 50 jaar geleden. Als het de lezers-bloembollenkwe- kers met het lezen dezer woorden vergaat zoals de oud-leden dezer ver., die in café „Boerhaave", in vergade- vïtfg bij één. zijnde verging( werkelijk ■\yas er. eep vergadering), dan zijn alle bloem,bojlenkwekerrs het er hoofd voor hoofd over eejis, dat de fusie van het oude H.B.G., met de vereni ging van Bloembollencultuur, nu on geveer 13 jaar 'geleden, niet de be vrediging heeft gebracht, welke er van verwacht werd. Dat thans veelal belangrijke dingen gebeuren, waarin de kwekers niet veel, zo in 't geheel niets te vertellen hebben. Men zie diverse beslissingen, ingrijpende soms, door de minister in verband met prijzen, surplus, enz. enz. Wel weten allen, dat de afspraak was, dat na de fusie ook kwekers zitting zouden hebben in het Hoofdbestuur etc.. maar ach zo was aller mening, we zien hoe het thans in vele ge vallen gaat, alsnog de bevrediging, welke er van verwacht was, is uitge bleven. Om evenwel allereerst enige ver duidelijking te geven aan de lezer, wat er nu eigenlijk aan de hand is met die oude afdeling Voorhout, zij vermeld, dat nadat de fusie der eerst genoemde verenigingen had plaats gehad, er tot nu toe bu de secr -pen- ningm., de heer P. A. v. Werkhoven, nog steeds enig geld in kas was, hetwelk met rente op rente, steeds op een goede plaats bewaard werd. encyclieken. Ter gelegenheid hier van gaat de KAB. naar Rome een dank- en jubeltocht maken. Aan het slot van zijn betoog zeide spr., dat men de verkeerde geest moet bestrij den door de vestiging van het chris telijk levensbeginsel in het gehele leven. Nadat de vöorz. de heer van der Ploeg clank had gebracht voor zijn begeesterende woorden bracht de toneelvereniging ,Nut en Genoe gen" „De Duistere Gast" een boer tig spel in 4 bedrijven door Henk Bakker ten tonele. Het spel was bij zonder goed en de spelers gaven zich volkomen. De voorz bracht dank aan de spelers voor hun mooie spel, waar na eeen ieder voldaan huiswaarts keerde. Om niet in herhaling te treden: men vond deze echte „begrafe nis" niet prettig. De oude presentie lijst wees nadrukkelijk uit, dat alle vergaderingen in het verleden, altijd zeer goed bezocht waren. „Zagen de bloembollenkwekers van vroeger hun belangen beter in. dan de hui dige generatie?" Als slot zij vermeld, dat nu dan werkelijk aan het bestaan van de afd. Voorhout, van het Hollands Bloem- bollenkwekersgenootschap op alle terreinen een einde is gekomen Op de oude ver. èn op deze gezellige avond wordt met genoegen terugge zien.' GEMEENTERAAD. Het eerste het beste punt, dat bij de begrotingsbehandeling aan de orde werd gesteld gat' al aanleiding tot uitvoerige discussies. Dat punt be trof de grootte van de bij dc gemeen te aanwezige zichtbare on stille re serves. B. en W. hadden in hun me morie van antwoord een uitvoerig overzicht over deze materie gegeven Daaruit was gebleken, dat die reser ves aanzienlijk zijn, maar dat het practisch onmogelijk is over die re serves te beschikken. Ged. St. hou den daar toezicht op en geven alleen toestemming als de belastingen en andere inkomsten tot het hoogsttoe- laatbare peil zijn opgevoerd cn de uitgaven tot het strikt noodzakelijke zijn beperkt. De heer Aalberse zeide, dat de bedoeling van de leden dei- raad, die gevraagd hebben om een overzicht van de aanwezige reser ves, was con indruk tc krijgen van de middelen, waarmee diverse uit gaven, dié de gemeente voor de boeg heeft, zouden kunnen worden gefi nancierd, b.v. het zwembad Nu blijkt dat over de aanzienlijke reserves niet beschikt kan worden. Waar zijn dan de middelen ter financiering van dc grotere uitgaven? Dc heer van Gur.steren maakte een optelling van de aanwezige reserves en kwam tot een letaal van bijna 4 millioen. Die reserves zijn in het ver leden opgebouwd, cm er t.z.t. uitga ven mee te kunnen doen. Is het no dig -de bevolking in clcze moeilijke tijd con zware belastingdruk op te leggen als men profiteren kan van de goede zorgen van onze voorgan gers? De heer v. d. Berg sprak over het bedrag aan bestemmingsreserves van ongeveer 6 ton, gevormd door stor tingen van particulieren en bouwex- ploitanten, van bijdragen in de kos ten van onderhoud en ahnlcg van straatverlichting en over een onge veer even groot bedrag, dat is gestort door particulieren in de onderhouds kosten van wegen. Tegenover'deze reserves staat de verplichting bet geld te gebruiken voor het doekwaar voor hot gestort is Spr. wilde in dit verband dan ook.liever van „schul den" dan van reserves'spreken. Spr. pleitte voorts voor het opstel den van een balans, waaruit men het totaal van schulden en vorderingen tegenover elkaar zou kunnen zien. De heer J Blom stelde de vraag in hoeverre het gezien de financiële positie van dc gemeente mogelijk zou zijn enige reserves aan tc spre ken. Dc heer van Gorcum sloot zich aan bij de opvatting van de heer v. d. Berg wat betreft dc wenselijkheid van een begroting met winst- en verliesrekening en pleitte voor het opstellen van een prioriteitsschema voor het doen van de nodige investe ringen. De voorz. legde er in zijn ant woord de nadruk op, dat de reser ves gevormd zijn, om te worden ge bruikt in-tijden waarin de gewone inkomsten ontoereikend zouden zijn om de gewone uitgaven te doen. Van de 3.6 millioen die de gemeente aan reserve bezit is ongeveer 2.4 millioen in gebruik voor het financieren van ongedekte kapitaalsuitgaven. Een be drag van ongeveer 8 ton is belegd in Nationale Schuld en het restant van ongeveer 4 ton wordt gebruikt voor de gewone dienst. Het bezit van deze reserves geeft ons het veilige ge voel, dat er nog middelen zijn, als het nog eens helemaal zou vastlopen. Van het opstellen van een gemente- balans kon spr. het nut niet inzien Het komt er voor de gemeene op aan, dat een zo goed mogelijk sluitende gewone dienst wordt verkregen. Nadat daarop door de heer van Gorcum nogmaals was aangedrongen zegde de voorz. toe zo spoedig mo gelijk een prioriteitsschcma te doen opstellen en te behandelen met de financiële commissie uit de raad. AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO Ernstig ongeluk bij Conesse. In de buurt van Gonesse, 10 km. ten Noorden van Parijs, is dc Austin van de Finse ploeg N. H. Andcrsson N. Liljegren komend van Stockholm over de kop geslagen. De inzittenden zijn gelukkig aan de dood ontsnapt. Zij reden met grote vaart naar Pa rijs. komende van Reims, en kwamen in botsing met een kilometerpaal toen ze moesten uitwijken voor een vracntautQ. De Austin sloeg over de kop en werd totaal vernield, doch de inzittenden brachten er a's door een wonder het leven af. DE LAMINGTON WEDEDOM IN WERKING? Volgens een bericht is ds vulkaan Lamington hedenochtend wederom in werking getreden. Niettegenstaande een waarschu wing verlieten de hulpploegen niet het gevaarlijke gebied. Er was in middels een massa-evacuatie gelaat.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2