S)e CoidóeCoti/fca/itt Ministerie-Drees is afgetreden Beweegredende grondslag aan het Kabinet ontvallen OUD BRACHT HET TEN VAL De Grote Drie bereid tot conferentie Mits op groter schaal dan de Russen wilden Nieuw vredesvoorstel van Peking Doorgestoten tot Hoensong KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 25 JANUARI 1951 «2ste JAARGANG No. Lake Success duizelt van de vredesvoorstellen Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel, 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HEENGEGAAN r\e heer Oud kan zich eindelijk in de handen wrijven, dat het hem ten langen laatste gelukt is het kabi- net-DreesVan Schaik te laten op staan van de gedurende twee-en-half jaar ingenomen zetels en het ertoe gebracht te hebben de vijftien por tefeuilles ter beschikking te stellen van andere „gegadigden". Bij deze kabinets-crisis doet zich de merk waardige politieke figuur voor, dat het ministerie niet is weggestemd, doch heenging naar aanleiding van een motie, welke, met een grote meerderheid vóór de regering, werd i verworpen. De gang van zaken met de moties is iedereen bekend. Bij het verklaarbaar aftreden van de mi nister van buitenlandse zaken „po litiek" in de steek gelaten door de partij, waarvan hij de oprichter is ge weest zag het Kabinet de grond slag, waarop het rustte de aanwe zigheid van vertrouwensmannen uit vier partijen zo versmald, dat het zelf zijn voortbestaan als te wankel beoordeelde. Daarbij komt, dat door de verwisseling Schokkings'Jacob ook de stille medewerking van de Christ. Hist. Unie twijfelachtig was geworden een twijfel, welke blij kens de uitslag van de stemming over de motie-Schouten en -Tilanus ge rechtvaardigd schijnt te zijn. Ook de strubbelingen, welke de laatste tijd in de Partij van de Arbeid opdaag den met betrekking tot het Indone sisch beleid (en anderszins) heeft, het kan bijna niet anders, een onder mijnende invloed uitgeoefend op het zelfvertrouwen van het kabinet. De heer Oud kan zich dus in de handen wrijven, maar de grote meer derheid van het Nederlandse volk zal zijn geslaagde afbraak-poging niet kunnen waarderen. De grote liberale bladen, de Nieuwe R ttérdamse Cou rant en het Algemeen Handelsblad, toonden zich reeds gisteravond be ducht voor de gevolgen. De N. R. Crt. wijzend op het ongelukkige sa mengaan van een kabinetscrisis met een crisis in de legerleiding schreef: „De oude waarheid, dat men midden in de stroom niet van paar den verwisselt, schijnt nooit genoeg herhaald te kunnen worden". Het Alg. Hbld. meent, dat de heer Oud „een zware verantv/oording op zich genomen heeft door het Kabinet zijn vertrouwen op te zeggen". Dat het, niet als bezonken bekénd staande „Nieuws van den Dag" een juichtoon aanslaat, bevestigt de lichtvaardig heid v^n 's heren Ouds actie. De heer Oud rechtvaardigde zijn optreden met een beroep op de inter nationale toestand. Ook de Partij van de Arbeid heeft zich daarop beroe- oen, toen zij in zake Nieuw-Guinea de regering bleef steunen. De opvat ting van de P. v. d. A. lijkt ons meer in overeenstemming met de werke lijkheid. Het beraad over de kabinets-forma- tie is in volle gang. Het is dringend gewenst, dat de crisis niet slepend wordt en spoedig een ministérie wordt gevormd, dat het vertrouwen van brede lagen van het volk in zo gróte mate geniet, dat het pijnlijke en moeilijke beslissingen zal durven nemen. Dit kabinet of een ander kabinet verandert immers niets aan de bui tengewone zware problemen, waar over ons volk is gesteld, problemen, welke anders dan de souvereini- teits over- of opdracht van Nieuw- Guinea het tot in hart en nieren raken. Alleen een kabinet, dat het vertrouwen van brede lagen geniet, zodat als er pijnlijke beslissingen moeten worden genomen, men de overtuiging heeft dat het inderdaad niet anders kan alléén zulk een kabinet zal met vrucht kunnen arbei den. Of de heer Oud en de zijnen daarbij de toon-aangevende figuren kunnen zijn, is een vraag, die reeds bij voorhaaf een ontkenning oproept. Zowel de richting van zijn partij, als de weerstanden, welke zijn persoon, na deze agitatie (ook bij het partij- overleg) zal vinden, maken een „po pulariteit", in de goed zin des woords!, onwaarschijnlijk. Te voor spellen, op welke grondslagen het nieuwe ministerie zal zijn opge bouwd. is onvruchtbaar het zal misschien een extra-parlementair kabinet zijn steunend op een zo groot mogelijk aantal partijen. Te verwach ten is, dat de Anti-Rev. bij de vor ming niet zullen worden overgesla gen. Hun leider in dt Eerste Kamer, prof. Anema, liet zich onlangs in deze geest uit, dat zijn partij bereid was na de souvereiniteits-overdracht me de-verantwoordelijkheid te dragen. Een ministerie, waarin ook de „An ti's" zouden vertegenwoordigd zijn, zou nog meer dan het demission- naire, vertrouwen aan brede volks lagen en „kleine luyden" vermogen in te boezemen. DE KABINETSCRISIS. Foto links: Minister-president Dr. W. Drees (links) en minister v. Schaik verlaten het paleis Noordeinde te Den Haag na het aanbieden van het ontslag der regering aan H.M. de Koningin. Foto midden toont een overzicht tijdens de rede van minis ter-president dr. W. Drees in de Tweede Kamer. Rechts naast de pre mier Mr. D. U. Stikker, de minister van Buitenlandse Zaken. Foto rechts: minster Mr. D. U. Stikker :rlaat het gebouw van de Tweede Kamer. J}R. W. DREES EN MR. J. R. H. VAN SCHAIK hebben gistermiddag aan H.M. de Koningin in het paleis Noordeinde het ontslag van het kabinet aangeboden. Dit besluit heeft het kabinet genomen nadat de pre mier kort te voren in de Tweede Kamer had medegedeeld, dat minis ter Stikker zijn portefeuille ter beschikking had gesteld. Na het bezoek van de heren Drees en Van Schaik is H.M. terstond begonnen met het raadplegen van de adviseurs (o.m de voorzitters van de Kamers en de vice-president van de Raad van State), die bij de formatie van een ka binet gewoonlijk door haar worden gehoord. Zij heeft om ruim halfvijf de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, ontvangen. Het onderhoud duurde bijna een uur. Minister Stikker niet op reis Officiéél is omtrent de ontslagne ming van het kabinet meegedeeld: „Waar het ministerie in hoofdzaak op samenwerking van vertrouwens mannen van vier partijen was ge grondvest, is door de opzegging van het vertrouwen aan minister Stik ker door de Tweede Kamerfractie van de VVD en door zijn daaruit voortgevloeide ontslagaanvrage de oorspronkelijke grondslag aan het kabinet verder ontvallen. Dit is voor bet kabinet aanleiding geweest de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen, ten einde H.M. de gëlegenheid te geven zich te beraden over de wenselijkheid een ander mi nisterie met de behartiging van 's lands zaken te belasten Dit om vat tevens een aanbieding van een ontslagaanvrage van de statssecreta- rissen. H.M. heeft de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, wa' zij in 's lands belang noodzakelijk achter tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambts dragers" STIKKER'S REIS GAAT NIET DOOR. Een van de eerste gevolgen van minister Stikkers ontslagaanvrage is. dat hij zijn functie bij de OEEC niet kan blijven vervul1 en. Deze staat en valt nl met het ministerschap Zo zal de heer Stikker ook moeten af zien van de reis, die hij als mandata ris van de OEEC nog deze week naar een aantal Europese landen zou maken. MOTIE-OUD VERWORPEN. Het kabinet heeft het besluit tot de ontslagaanvrage genomen na een kort beraad De heer Drees had dit beraad in de Kamer aangekondigd, na de stemming over de motie-Oud, die volgens de indiener oeoogde een afkeuring uit te spreken van liet ter zake van N.-Guinea gev^e de rege ringsbeleid en waarvan mr. Stikker Dinsdagnacht had verklaard, dat hij niet als minister zou kunnen aanblij ven, als hij niet de steun had van zij n politieke vrienden, de VVD Zij werd verworpen met 6626 stemmen, doch met de Staatkundig Gereformeerden, de Christelijk-Historische Kamerlo den Schmal, v. d. Feltz en v. d. Wetering, de AR en de heer Weiter stemde ook de gehele WD-fractie vóór de motie Op verzoek van de minister-presi dent besloot de vorzitter alle werk zaamheden der Kamer, waarbij mi nisters of staatssecretarissen betrok ken zijn, tot nader order stop te zet ten. Onder grote beweging werd hierna de vergadering verdaagd. De eerste persstemmen 'S LANDS BELANG GESCHAAD. In de Volkskrant schrijft Prof. Rom- me naar aanleiding van de kabinets crisis o. m. het volgende: 's Lands belang wordt door de ze hele geschiedenis" de motie- Oud en haar onontkoombare ge- r volgen geschaad. Dit kon mis- schien moeilijk duidelijker wor den gedemonstreerd, dan geschied is bij de eerste publicatie van de Kabinetscrisis gisteren om zes uur door de radio. Daar klonk het: de ministers Drees en Van Schaik hebben aan H. M. de Ko ningin het onts'ag aangeboden van het Kabinet; Frankrijk steunt Amerika in de aanwijzing van China als agressor. Maar mr. Oud heeft in de Kamer als zijn mening gegeven, dat juist de ernst van de internationale toe stand het zo voortreffelijk maakt, om nu in Nederland deze Kabi netscrisis te verwekken. Ons komt het voor, dat de voortref felijkheden, in zakformaat, voors hands toevallen aan mr. Oud's vroegere partij: de P v d. A„ in zoverre deze tot siot van het Nieuw-Guinea-debat een Kabi net ziet verdwijnen, dat, conform zijn daden, net het zware woord had gesproken „voor dit Kabinet is overdracht van de souvereini- teit over Nieuw-Guinea aan In donesië onmogelijk"; en verder aan al degenen, die liever min der dan meer verantwoordelijk heid willen dragen, die liever anderen willen aanvailen over de uitoefening van hun verant woordelijke taak, dan zelf een brok verantwoordelijkheid te willen mede-torsen. Moet men hierin onderkennen een verdere evolutie in 's heren Oud beweeg lijke politieke geest, die thans andermaal overslaat en neigt naar de weinig duurzame vlees potten van een oud-liberalisme, dat zich, in zijn voorbije tijd, nimmer veel bekommerd heeft om spreiding van de verant woordelijkheid over de massa van het volk? HET BERAAD. Het „Algemeen Dagblad" schrijft, dat er geen tijd is voor een rustig overleg, en vervolgt: Het beraad van de draagster der Kroon met haar adviseurs zou er wel eens toe kunnen leiden, dat er een ministerie werd ge vormd, dat, wat zijn basis be treft, zeer veel lijkt op het thans afgetredene. zij het dat het per soneel van het nieuwe ministerie vermoedelijk meer, dan één nieuw gezicht te bieden zal hebben. In tussen is deze kabinetscrisis ge kenmerkt door enige persoonlij ke noten, welke de oplossing niet zullen vergemakkelijken. NIET GEVALLEN. Trouw (Prot.) schrijft, dat het ka binet niet viel. Het beschouwde zich a's gevallen". Het ging voor een minderheid op de loop". De vraag, wat er nu gebeuren moet, is „aller minst eenvoudig". De Nederlandse Tweede Ka mer bestaat uit een optelsom van minderheden, die het niet met elkaar eens kunnen worden. En de enige meerderheid die er is de combinatie K.V.PP. v d. A. is innerlijk sterk ver deeld en legde er blijkens de ontslagaanvrage van het kabinet het bijltje bij neer. Voor het overige betreuren wij de gang van zaken niet, want dit kabinet verdiende te vallen vanwege zijn enorme beleidsfou ten en principieel rampzalige politiek. De koningin consulteert H.M. de Koningin was vanochtend reeds vroeg aanwezig in het paleis Noordeinde, waar zij in de loop van de ochtenduren in verband met de kabinetscrisis ontving de vice-presi dent van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voor zitter der Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg en de voorzitter van de K.VP.-fractie der Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme. De uitbarsting van de Lamington Lijken in de bomen Het bestuur van Australisch Nieuw Guinea heeft de volledige ontruiming bevolen van een verschroeid gebied binnen een straal van 25 kilometer van de vulcaan Lamington in Austra lisch Nieuw-Guinea Dit betekent een zware slag voor de planters. De grootste moeilijkheid zal de voeding en verzorging van de dakloze bewo ners zijn. Honderden lijken hangen nog aan de zwartgeblakerde bomen aan de voet van de vulcaan De verschrikte inheemsen waren in bomen geklom men, toen de grond te heet werd om op te staan. Toen de temperatuur steeg en een regen vurige kolen neer daalde, werden zij langzaam tussen de takken geroosterd. De wegen in dit gebied liggen bezaaid met lijken, aldus deze functionaris. Alleen al in Higaturu, de voornaamste nederzet ting bij de vulcaan, kwamen 400 mensen om het leven. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben toegestemd in een conferentie van de „grote vier" als de Sow jet-Unie van haSr kant wil instemmen met een bespreking van „alle vraagstukken, die de wereldvrede zouden kunnen bedreigen", zo wordt medegedeeld. De Sowjet-Unie heeft tot dusver geëist dat de enige onderwerpen ter conferentie de demilitarisatie van Duitsland en andere Duitse vraag stukken zouden zijn. Het verruimen van het terrein van de conferentie in bovengenoemde zin is één van de twee voorwaarden die vervat zijn in Dinsdag ingedien de antwoorden van de drie Westelijke mogendheden op de jongste Rus sische nota. Deze antwoorden zijn thans in Londen, Parijs en Washington gepu bliceerd. De andere voorwaarde is. dat een inleidende conferentie te Pa- 7 MAANDEN OORLOG IN KOREA 25 Jcml N-KOREA^r 25 Juli J0L 25 Aug 25Sepl 25 °ch 25 Nov. 25 Dec. A 2 5 Jan. BB Door communisten bezel ICARTO-5103 GEVOLGD DOOR NIEUWE RESOLUTIE DER TWAALF /BISTEREN heeft Peking de diplomatieke activiteit te Lake Success op- nieuw tot een hoogtepunt gebracht door het zenden van een nieuwe boodschap met een „verduidelijking van zijn houding tegenover de vre desvoorstellen". Een paar uur later legden de 12 Aziatische en Arabische landen na de bestudering van deze boodschap aan de politieke com- missiie een nieuwe .resolutie voor. Daarin vragen zij de instelling van een zeven-mogendheden-cómmissie voor een onderzoek, „zo spoedig mo gelijk", naar een vreedzame oplossing van de geschillen in het Verre Oosten. Deze commissie zou moeten worden gevormd uit vertegenwoordi gers van Ameiika. Engeland, Frankrijk, Rusland, India, Egypte en (com- munistisch) China. „LAAT U NIET BEDOTTEN". Doch onmiddellijk nadat Sir Bene- gal Rau (India) de politieke commis sie van Pekings nieuwe boodschap in kennis gesteld had, nam Warren Austin (V.S.) het woord en even als Chinas eerste antwoord ver wierp hij met kracht de laatste boodschap, de hij bedoeld achtte „om verwarring te stichten en onder de leden der Ver. Naties verdeeldheid te zaaien". Hij waarschuwde de V.N., zich niet te laten „bedotten". Sir Benegal echter noemde de boodschap „geruststellend", van In- dia's standpunt uit bezien. Zij zou betrekking hebben op twee van de belangrijkste punten uit het „UNO- vredesplan", n.l. de verlangde zetel van China in de V.N. en het terug trekken der buitenlandse troepen uit Korea. Sir Benegal wilde echter geen bijzonderheden bekend maken, om dat hij de boodschap beschouwde als „particulier" tot India gericht. Eerder op de dag had Washington al te kennen gegeven, dat het nu spoedig China als agressor gebrand merkt wenst te zien waartoe het al een resolutie in voorbereiding heeft. De Arabische landen hebben reeds te kennen gegeven, dat zij aan een stemming hierover niet zullen deelnemen. Frankrijk liet gisteravond weten, dat het vóór een „China-agressor" resolutie zal stemmen, zij het ook om der voorbehoud, dat de deur voor verdere onderhandelingen niet wordt toegeslagen, doch Engeland daarente gen aarzelt nog. In Washington wordt deze aarzeling vrij hoog opgenomen en de „New York Times" schreef dat er nu meer reden is voor Attlee om naar de V.S. te komen dan in December. De strijd in Korea Een kleine gepantserde strijd macht van de verbonden legers is he den via de stad Hoensong in Cen- traal-Korea doorgestoten tot minder dan 50 km. van de 38ste breedte graad. Dit is het Noordelijkste punt dat de troepen van de Verenigde Na ties sinds de val van Seoel hebben bereikt. Tegelijkertijd rukte een andere strijdmacht onder dekking van artil lerie en vliegtuigen de plaats Jong- wol binnen. Zij ontmoette versprei de tegenstand. In dit deel van het frontgebied zijn reeds enige tijd geen Chinezen meer waargenomen en ook Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen verklaar den al sinds weken geen Chinezen meer te hebben gezien. Langs de Westelijke sector van het centrale front hebben de troepen der V.N. contact met de Noordelijken on derhouden. Bij Itsjon kwamen eenhe den der V.N. onder vuur van lichte wapens en mortieren. Naar gemeld wordt graven kleine eenheden Chine se communisten zich in bij Koem- jangjan. Zeven kiloemter ten Noord- Westen van Itsjon stootten de ver bonden troepen op een Chinese een heid, naar schatting ter sterkte van één compagnie. Men riep de hulp der luchtmacht in en opende het vuur. COMMUNISTEN KREGEN GEEN KANS Achtduizend militairen en 6500 po litieagenten waakten er te Parijs voor, dat de communisten de door hen aangekondigde grootscheepse be togingen tegen generaal Eisenhower niet konden houden. De toegangen tot hotel Astoria, het tijdelijk0 hoofd- kwartier van de Atlantische opperbe- I velhebber, waren door honderden agenten bewaakt. Radio-auto's pa- trouilleerden in de buurt. Gisteravond om negen uur was het I dan ook nog rtergens tot betogingen of relletjes gekomen. Wei had de po litie toen al ongeveer 2500 mensen gearresteerd, maar dat waren alle maal lieden, die hadden geweigerd door te lopen of hun papieren te la ten zien. rijs internationale vraagstukken zal bespreken, om uit te maken welke er van op de agenda van de confe rentie der ministers van buitenland se zaken van de „grote vier" zullen worden opgenomen en tevens in welke volgorde. De voorbereidende conferentie zou worden bijgewoond door de plaats vervangers der ministers. De plaats vervangers zouden, zo stellen de Westerse regeringen voor, de betrok ken onderwerpen vrij grondig mo gen bespreken, doch geen pogingen mogen doen om tot een oplossing van de vraagstukken te komen. Deze taak zou aan de ministers zelf voor behouden blijven. In de Britse nota wordt nog eens verklaard, dat Engeland „onder geen beding" de voorstellen van Praag aangaande Duitsland als basis van de besprekingen kan aanvaarden. De voorstellen van Praag drongen aan op een verbod van renvilitarisatie van Duitsland, maatregelen om te verhinderen, dat het Duitse oorlogs potentieel weer wordt opgebouwd, onmiddellijke sluiting van een vre desverdrag met een verenigd Duits land en het terugtrekken van alle bezettingsstrijdkrachten binnen een jaar na ondertekening van het ver drag. De onderwerpen, welke de drie Westerse mogendheden nader wil len bespreken zijn o.a. Oostenrijk, economische en monetaire kwesties en kwesties aangaande landen ach ter „het IJzeren Gordijn", doch geen vraagstukken van het Verre Oosten, daar deze door de V.N. worden be handeld. REIZEN PER „TAXI-MAN". Een Zuid-Koreaan heeft voor zijn draag- stel, waarmede men als regel zware lasten op de rug vervoert, een nieu we bestemming gevonden. „Waar om geen Taxi-dienst begonnen?" dach hij en voegde de daad bij het woord. Zijn „vrachtje" een Engelse sol daat, die blijkbaar geen haast heeft schijnt over de „service" nogal te vreden te zijn. Ko.'i'Ltttj.e.... In volle wasdom staat de mens eerst dan, wanneer hij uit alles nog slechts de voedzame bestanddelen in zich opneemt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1