De financiële positie van Leiden staat op losse schroeven Alle hoop op uitkomst nog niet opgegeven Wat er sinds de bevrijding voor woningbouw werd gedaan IVOENSDAG 24 JANUARI 1951 UK l.EIIJSh COUHAN I TVVbEDE BLAD PAGINA De gemeenteraad, van Leiden heeft gistermiddag de behandeling van de begroting voortgezet onder voorzit terschap van weth. van Schaik. Door de heer De Hosson was een voorstel ingediend, de tarieven voor huur-auto's te bepalen op 90 cent voor de eerste 400 m. en verder in en buiten de stad 25 cent per km. De heer De Hosson (K.V.P.) be treurde de financiële politiek van het Rijk, welke de gemeente in moeilijkheden brengt, doch was te leurgesteld, dat de gemeente geen kans zag voor bezuinigingen door middel van toegepaste efficiency Een onderzoek in die richting zou moeten worden verricht door een deskundige, ook deskundig in het ambtelijk ap paraat. Hoe kan men volhouden, dat de inrichting en het contact der gem. diensten aan het ideale grenst? Zijn de bemoeiingen van de gem. ac countantsdienst niet te uitgebreid, b.v. door een zeer nauwgezette con trole van instituten, die slechts een geringe subsidie genieten? De instel ling van een welstands-commissie, heeft spr. voorgesteld om een soepe ler bemoeiing bij bouwen om ver bouwen te verkrijgen. Taxi-ondernemers in nood. Bizondere aandacht vroeg spr. voor de middenstands-belangen en voor het gevaar van massificatie, ook bij die stand. Volgens de statistische ge gevens komt 68 van de detailhan del en 48 van het ambacht niet aan een ja ar-inkomen van f 3000.en dat zonder sociale voorzieningen. Spr. schetst de tragische worsteling van vele middenstanders om het behoud van do zelfstandigheid. Spr. bepleit het vaststellen van een tarief voor taxi-ondernemers De slechte bedrijfs- uitkomsten nopen soms tot overtre ding van het rijtijdenbesluit. In vele steden is een tariefregeling aanvaard. Spr. wees op verschillende plagerijen, waaraan de taxi-ondernemers bloot staan. Ter stede is een coöperatieve samenwerking van vele taxi-onder nemers, welke nog steeds wacht op de toegezegde medewerking van de gemeente. Spr. betreurt, dat deze coöperatie door één onderneming ter stede wordt doorkruist Deze éne onderneming wordt op allerlei wijze bevoordeeld o.a. door taxi-standplaat sen voor de woningen van de coöpe rerende andere ondernemers. De con currentie in deze branche is niet ge zond meer: zij is dodelijk. Het direc- toraat-generaal van de prijzen gaat accoord met hoger prijzen dan door spr. in zijn voorstél zijn verwerkt. De voorzitter, de burgemeester zei- de, dat enige leden van Prov. Staten een bezoek hebben gebracht aan de Mare er. daarover thans rapport zul len uitbrengen aan de Staten. Van achterstelling van Kath. bij de politie heeft sp*. nooit iets ge- merkt. j Voor maatregelen tegen dronken 2 cafébezoekers is z. i. weinig aanlei- j I ding want het loopt noga] los. De heer Geertsema (VV.D.) onder- Ret vraagstuk van de taxi-onder- steunde dejl&mene eis de "«We»nemMS is nje. gemakkeIyk. Er is van de toestand, - vroeger een concept-verordening op- verkeert in het oog te houden, Deze Persoonlijkheids-vorming. De heer Van Stralen (P. v. d. A.) besprak onderwijs en opvoeding uit P- v. d. A.-standpunt, Het onderwijs moet vóór alles afgestemd zijn op persoonlijkheids-vorming (muzikale, kunstzinnige vorming handvaardig heid. lichaamscultuur enz.). Ook ves tig! spr. de aandacht op de staats burgerlijke vorming. Uitvoerig ging spr. in op de door de heer Frohwein gegeven zienswijze van het socialis me er gaf, in antwoord op een vraag van de heer Van Oyen, de redenen aan, waarom hij lid van de P. v. d. A is geworden. De Anti-Rev. waren hem sociaal niet-vooruitstrevend ge noeg. Spr. wekte op tot het volgen van de stem der gerechtigheid, tot Christelijke onbezorgdheid, en tot Godsvertrouwen De heer Boesaard (Comm.) gaf zijn kijk op het socialisme en vatte de Marxistische Crisen-theorie in het kort samen. De heer Van der Burg (P. v. d. A-) vroeg, welke plannen B. en W. heb ben tot stimulering van de vakop leiding. Leiden telt een bijzonder groot aantal jongelui, die geen ander onderwijs genieten dan het L. O. Uit voerig zette spr. uiteen, wat z. i. het verschil is tussen V. V. D -beginselen en P. v. d. A.-socialisme. De heer De Kier (Prot. Chr.) ver wonderde zich over de sanerings voorstellen van de communisten. Bij de tegenwoordige woningnood is1" het afbreken van oude woningen hoe slecht ook niet te verantwoorden. De voorzitter deed daarna mede deling van de volgende motie, onder tekend door de vijf fractie-voorzit ters: Motie. De Raad der gemeente Leiden; kennis genomen hebbende van het Ontwerp van Wet tot Verlen ging der Wet Noodvoorziening Geme ent efin a nciën overwegende, dat de by ge noemd ontwerp voorgestelde be palingen t. a. v. de Ondernemings belasting een aantasting beteke nen van het recht der gemeenten op de opbrengst dezer belasting, zolang de aanslagen nog worden opgelegd; dat de voorgestelde uitkerin gen uit 's-Rijks kas aan het Ge meentefonds. en uit het Gemeen tefonds aan de gemeenten, zu"ks wegens het verlies der onderne mingsbelasting, een verstarring betekenen van inkomsten van het Fonds en van de gemeenten, orn aat het verband tussen de op brengst van genoemde belasting en de uitkeringen daardoor ver broken wordt; dat door het Wetsvoorstel de gemeenten afhankelijk worden van subjectieve opvattingen in zake de behoeften van het Ge meentefonds; dat de voorgestelde mogelijk heid tot reservering van baten van het Gemeentefonds in de zelfde richting kan werken. dat het Wetsvoorstel het eigen belastinggebied der gemeenten verder inkrimpt, en de vrijheid van handelen der gemeenten ver der beperkt, waardoor het voor de gemeenten steeds moeilijker wordt haar taak te vervullen; BESLUIT deze motie ter ken nis te brengen van de Regering en van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering hebben B en W. de sprekers beantwoord. DE VOORZITTER. Studenten in het nauw. eis geldt ook voor de arbeiders Elke sociale maatregel, welke economisch niet verantwoord is, leidt tot ver scherping der nationale armoede er. de noodzaak van bezuinigingen en van de opvoering der productie Bij de volkshuisvesting komen de studenten in het gedrang. Houden B. en W. bij hun besluiten de belangen der studenten wel in het oog? Het aantal studenten bedroeg in 1945: 3300 en in 1950: 4600. Niettemin is toestemming gegeven studentenhui zen cp te heffen (Rapenburg 8, hui zen aan de Kaiserstraat. welke voor fabrieks-uitbreiding zijn bestemd enz) Bij de ontruiming van grote huizen beveelt spr- vordering voor de huis- gemaakt, welke geen genade kon vinden in de commissie voor de straf-, verordeningen. B. en W. zijn toen niet verder gegaan. Er is tussen de ondernemers ook onder de „Cotax" veel verschil van mening, wat het voor B. cn W. niet gemakkelijk maakt Spr ontkent beslist, dat de Eltax wordt bevoordeeld; de Eltax_ heeft minder standplaatsen dan vóór de ootfog, in tegensteling tot de Cotax Spr. is bereid, de kwestie van de ta rieven nogmaal is B. en W. te be spreken. Het zijn namelijk B. en W., die daaraan hun goedkeuring hech ten niet de raad. De cyclostyle-inrichting werkf uit sluitend voor het stadhuis. Elke avond worden de bioscopen en afé's door de politie bezocht, op zoek vesting van studenten aan. Spr. ging in op hetgeen de heer j naar jeugdige personen Van Weerlee gezegd had over het, middenstandsprogramma van de P. WETH. VAN SCHAIK. v. d. A. De middenstanders zullen j wel niet zo dom zijn om te vergeten, Wethouder van Schaik zeide, het uit welke hoek de ondernemingsbe- jaarlijks begrotings-festjjn zeer op prijs te stellen als een „gesprek-cen- trum". Er is meer dan ooit gesproken over culturele onderwerpen. lasting is gekomen. De burger-verdediging. De heer Stolp (Prot.) zeide, met het oog op de defensie-plannen, dat wat het zwaarste is. ook het zwaarste moet wegen. Maar laat het Rijk zelf dan ook overgaan tot bezuinigingen. De gemeente kan eveneens bezuini gen, bijv. op de personeelsbezetting in alle takken van dienst en de se cretarie Is het niet mogelijk ook in Leiden maatregelen te treffen ter ver dediging van de burger-bevolking, m vooruitloping op Rijks-maatregelen. komt, omdat het culturele leven steeds meer onderwerp wordt van ge. meenteliike bemoeiingen. Deze blij ven echter meer beperkt tot stimu- 1eren dan tot ter hand nemen. Het vakonderwijs van de bijz. meis jes-scholen wordt door het gemeen tebestuur zeer slecht betaald, krach tens wettelijke bepalingen, niet uit gemeentelijke zuinigheid, Beroeps, vak-onderwijzeressen, zoals in Am sterdam is hier niet mogelijk" zeide de wethouder, terwijl hem een gebakje ywerd voorgezet, tractatie van de heer Goslings, wiens gezin was vermeerderd „Het kost een schep geld!" waarop de Raad in de lach schoot. Leiden mag ook niet doen wat Noord wijk doet, op grond van v/ettelijke bepalingen Spr. geeft toe, dat dit voor de St. Barbaraschool bizonder bezwarend is. Spr. adviseert deze school, zich te wenden tot het departement, in de hoopt, dat het departement deze schoo". die in-een impasse zit dat geeft spr. toe hulp za^ verlenen. Het aantal jongens uit de stad dat naar de ambachtsschool gaat. is groeiende. Bevordelijk zal ook wer ken de nieuwe richting op ..Mathe sis''- De Mytyl-school heeft spr.'s sympa thie, doch spr. droeg kennis van slechts heel weinig opgaven. Voor oprichting moet men minstens 24 leerlingen hebben- Als er voldoende leerlingen zijn; zal -spr. gaarne bij stand verlenen. Verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfer der schoolge'dheffing van 2 op 1 komt de gemeente op onge veer f 100.000 derving. De Stichting X. en verdient een pluin op de hoed. omdat het zoveel mensen in contact brengt met hoge kunst en ontwikkeling, Zij is van passief aanbieden tot actief kunst- f beoefenen overgegaan Aan de „vrije- tüd-besteding" kan de overheid zich i niet geheel onttrekken Spr. over- j weegt de stichting, van een organi- i satie, die het probleem van de vrije- j tijd-besteding onder de loupe neemt, j Spr hoopte, aangezien er een gun- stig advies is, een betere school voor j het B L. O. te laten verrijzen. (Weth. Jonee'een schudde ontken- nend het hoofd!) Op het gebied van beroepskeuze i stelt spr. zich iets anders voor dan I alleenlijk het slichten van bureaux voor fc-eroenskeuze. I Het Leids Studie Fonds noemde spr- een lapmiddel. Het fonds kan veel meehelpen, maar niet volledig voorzien in de moeilijkheden van on- bemiddelden. Spr. zal bevorderen, dat althans in de laagste klassen der lagere scholen de banken worden vervangen door i tafels en stoelen. WETH. MENKEN. middenstands-belangen. De heer Frohwein behoeft zich niet bevreesd te voelen over de verstandhouding tot de. Leidse Middenstands-centrale Deze is zeer goed. Als de heer Froh wein kan bevorderen, dat eenzelfde verstandhouding gaat heersen tussen V V.D en P. v. d. A. in de Raad, dan zou er in de Raad heel veel goeds kunnen ontstaan. De belangen van het gemeenteper- soneel besprekend (1600 personen, van wie 1000 gehuwden) zei spr., dat ook bij promoties steeds ook op de aard van de verrichte werkzaamhe den acht wordt gegeven. Effiency wordt zo veel mogelijk betracht door opschuiving en overplaatsing uit an dere diensten. Zaken als aanstelling en promoties behoren tot de moeilijk ste van het college. Een vacantie-re- geling voor jeugdige werknemers kan niet stedelijk worden getroffen, doch vergt het advies en de richtlij nen van het Centr. Orgaan. In de afd. Volksgezondheid be spreekt de weth. de oudelieden-zorg. Er is een tekort aan huisvesting en een vrije-tijds-probleem voor oudere mannen. B en W. wensen hier ter stede een commissie ter bestudering. Een tehuis, vooral voor zieke oude mensen, is dringend nodig. Soms moe ten zulke mensen heel ver van Leiden af worden opgenomen. De aangeboden panden voor zulk een tehuis waren of niet geschikt of te duur van aan schaffing. Aan nieuwbouw durven B. en W. nog niet aan. De consultatie-bureaux voor zui gelingen en kleuters vallen onder de taak der Kruis-verenigingen, die hun taak heel wel verstaan. Plannen zijn er voor nieuwe bureaux in de Pro fessorenwij k en in de Morswijk. Er is nog een tekortje aan artsen voor spreekuren. Bij de uitbouw der Kruis verenigingen moeten we verstandig te werk gaan; de beide verenigingen werken zo efficient mogelijk samen. Aan subsidie is dit iaar 60.008.— voor de Kruis-verenigingen uitgetrok ken. Er was een vrij aanzienlijke achterstand in te lopen. Aanstelling van een derde school arts is in overweging. De kwestie van een Stads-Academisch Ziekenhuis is in bespreking met het gemeentebe stuur van de stad Groningen, Het idee van mevr. Braggaar inzake badhuizen—washuizen is de overwe ging waard Van een kinder-creche zal wegens de hoge kosten, voorlopig niet veel komen. De instelling van een werkloos heids-commissie is in overweging. B. en W. hebben ervaring met com missie en commissies bij de terugkeer en plaatsing van gedemobiseerden, welke commissies veel te groot wa ren opgezet en goeddeels overbodig bleken. Het dirigeren van de werk lozen is Rijkstaak. Langdurige werk loosheid is een ramp. Ter bestrijding daarvan dringt spr. aan op weder zij ds-begrip. Spr. gaf ten slotte nog een over zicht van de niet a'.tijd naar buiten tredende, maar omvangrijke be moeienissen van zijn afdeling. „WASHINGTON" REDDE BEMAN NING VAN ZWEEDS SCHIP. Achttien leden van de bemanning van het Zweedse stoomschip „Bie", dat op de Noordzee ten Zuiden van de Doggersbank tengevolge van een ontploffing in brand geraakte, wer den door het Amerikaanse passa giersschip „Washington" aan boord genomen. De overige twee leden van de bemanning van de „Bie" kwamen door de explosie om het le ven. De geredde- Zweedse zeelieden aan boord van de „Washington". WETH. JONGELEEN. Weth. Jongeleen zeide, dat het jaar lijks tekort aan woningen voo? Lei den 400 bedraagt, zodat de toewij zing voor de eerstvolgende jaren (350) teleurstellend is. Leiden kan echter dit jaar komen tot 500 krach tens de toegezegde 50 regeling van de „500 woningen". Daarbij komt, dat de „vrije sector" werkelijk 'vrij zal zijn. De verbetering van het wegdek van de Hooigracht kan spr. voor dit jaar nog niet toezeggen Over de commissie van openbare werken sprekend en de weinige aan dacht die spr. zou schenken aan de opmerkingen van de heer Frohwein, antwoordt spr., dat dit niet altijd mo gelijk is. omdat de heer Frohwein in die vergaderingen nogal eens ont breekt. Sanering van krotwoningen is zeer gewenst. Verlaat een van de bewoners zo'n krot dan staan er on middellijk weer tientallen liefheb bers voor de deur. Afbraak is niet verantwoord. Vooitgegaan wordt met de aankoop in deze wijken, om te eniger tijd toch te komen tot sane ring. Ook voor de verkeers-doorbra- ken worden regelmatig wonineen op gekocht, doch is het verdedigbaar thans woningen af te breken? Aangaande de welstands-commis sie zei spr., dat een commissie geen vereenvoudiging zal brengen. 3 of 4 architecten hebben 3 of 4 meningen. B- en W. staan tegenover zulk een commissie niet onwelwillend. De na- maak-17e-eeuwse gevels zijn vaak eigener beweging ontworpen. De wensen dei* dames inzake de in richting der woningen zijn in massa- bouw niet altijd te verwezen1 ijken. Over de wensen zelf verschillen des kundigen van mening. Spr voorziet talloze moeilijkheden voor de woningbouw, wegens de prijs-bepaling door de Wederopbouw ondanks de prijs-stijging van de ma terialen. Met alle waardering voor de centrale directie van de Wederop bouw aldus spr., zullen we proberen daaronder uit te komen De oplossing van de schadevergoe ding met de firma Zandvoort staat er niet buitengewoon bemoedigend voor. Indien we niet afstappen van be paalde hobbies, zullen we in Leiden geen behoorlijke oplossing voor het verkeer kunnen maken, ook t. a. v. de Kaavlemmsrstraat. Voor de Bree- straat en de Haarlemmerstraat wenst spr. één-richting-verkeer. Bij de restauratie van de Gehoor zaal zijn vele Leidse firma's betrok ken geweest. Overwegend bezwaar heeft spr. in de bestekken Leidse in schrijving voor te schrijven. Wil men, dat men strak en stijf vast houden aan oen uitbreidingsplan en aldus de snelle bouw van bepaalde huizenblokken onmogelijk maken? Spiis geen bewonderaar van mon- tagebouw, maar spr. hoopt binnen kort deze opnieuw te verdedigen voor 100 woningen in plan-Noord III, met speculatieve mogelijkheid van uit breiding. Betreffende de afgekeurde voetbal velden aan de Haarlemmerweg zeide spr., dat deze terreinen nog niet klaar waren! De bezetting van gemeentewerken is uitgebreid, maai' de werkzaamhe- den zijn ook eporm toegenomen ver- I geleken bij 1938. Daarvan geeft spr. een indrukwekkende opsomming. Spr. werkt met de heer Van Iter- son altijd goed samen in de commis sie van openbare werken Maar spr. verbaast zich over diens houding in de Raad. De heer Van Iterson heeft ge vraagd, waar de 572 woningen zijn gebleven van de gezamenlijke toe wijzingen over 5 jaar van 1167 wo ningen. Spr. geeft een lijstje van 1281 gebouwde of in aanbouw zijnde woningen, duplex-woningen meege rekend wordt dit getal 1505 wonin gen. De gemeente heeft zich bereid verkaard 13 gezinnen van gerepa- trieerden op te nemen en huizen toe gewezen gekregen voor zulke gezin nen. De studenten-huisvesting is in derdaad een moeilijk geval. WETH. VAN DER KWAAK. Weth. Van der Kwaak zeide, dat er veel gesproken is, maar het tekort kan niet weggepraat worden. Redelij kerwijs mocht verwacht worden, dat de nieuwe regeling van het Rijk niet ongunstiger zou zijn dan de tijdelij ke De laatste maanden geven een steeds somberder beeld te zien. Spr. gaf een overzicht van het wets-voor- stel inzake verlenging der tijdelijke regeling. De toestand is nog zeer onzeker-. Men kan nog alle kanten uit. Gebroken is met een jaarlijkse uit kering uit het gemeentefonds. Dit is een ernstige aantasting van de ge meentelijke autonomie. De motie uit de Raad neemt het college van harte over. Is noodlijdendheid in zicht? Spr weet het niet. Spr vreest met het oog op 's lands financiën en de offers, welke worden gevraagd, dat de financiële toestand in Leiden er ongunstig voor staat. Vele andere gemeenten verkeren eveneens in nood. Spr. heeft vertrou wen in de steun van Ged. Staten. Het advies van Ged. Staten, meent spr., zal reeds deze week gereed komen. Er is voor Leiden van biz-ondere om standigheden sprake: spoor wegwer ken, uitbreiding lichtfabrieken, te kort slachthuis enz. De begroting geeft het minimum-levenspeil voor deze stad aan. Over de bestemming van de vernieuwingsfondsen der Lichtfabrieken kan echter verschil van mening bestaan. Vervolgens besprak de weth. de oeiiijke lenings-mogelijkbeid. Het efficiency-onderzoek is in voor bereiding. De bedoeling is, dat het eerste aan de beurt komen gemeen te-werken en de lichtfabrieken. De kolen-positie is zeer benard, vooral bij de gasfabriek. Binnenkort zal het verbruik (groot-verbruik en klein-vevbruik) met 20 verminderd moeten worden. De gem. accountantsdienst heeft inderdaad de gesubsidieerde instel lingen nauwkeurig bekeken, maar het was de eerste aanpak Het niet al tijd moge1 ijk voor deze dienst gevoe ligheden te ontzien. De vergadering werd verdaagd tot hedenavond. Bij hét eerste kuchen DAMPO-PASTILLES voorkomen erger (Ingez. Med.) £en yetutye 1 die niet &pta(ï Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Vf'«n)» 03) „En wat is dat?" vroeg ik. „Dat mijn hooggeachte leermees ter het op zich heeft genomen, om binnen een maand de oplossing van het vraagstuk te leveren; waaruit ik de gevolgtrekking maak, dat mijn zeer geachte leermeester, wel enige troeven in zijn hand heeft". „Ik heb geen andere troeven, dan jullie hebt" zei Thorndyke. „Op eigen gelegenheid heb ik geen onderzoe kingen gedaan. De gegevens welke ik bezit, heb ik steeds in het bijzijn van een van jullie beiden verkre gen en zijn dus gemeenschappelijk eigendom van ons drieën. Ik be doel natuurlijk de originele gege vens; niet het nieuwe materiaal, dat wij door tussenkomst van anderen hebben verkregen, of hetgeen voort sproot uit verder onderzoek van die gegevens." Jervis glimlachte ondeugend, ,,'tls weer het oude liedje", zei hij. „De goochelaar laat je zijn hoed zien. U ziet dames en heren, dat er geen be drog in het spel is. U kunt de hoed van binnen en buiten onderzoeken en U moogt ook mijn krullebol on derzoeken. Zie zo, nu zet ik mijn hoed op en nu neem ik hem weer af en ziet U er een marmotje in. Er is geen bedrog gepleegd, dames en heren, U had zelf alle gegevens." Thorndyke lac-hte en schudde zijn hoofd. „Dat is allemaal onzin, Jervis" zei hij. „dat is een scheve voorstel ling, Ik heb niets gedaan, om jullie aandacht af te leiden. Het marmotje heeft jullie al die tijd zitten aansta ren." „Erg onbeleefd van hem," mom pelde Jervis. „Ik heb zelfs een of tweemaal julie aandacht op het marmotje ge vestigd. Doch in ernst; ik geloof niet, dat dit geval zo erg duister is, ofschoon, bedenk dit wel, het een gewone hypothese is, voor zover mij betreft, die echter geheel te niet ge daan zal worden, wanneer ik de proef ga nemen, welke ik op het oog heb. Doch hetgeen ik bedoel is, dat de door ons gekende feiten ons alle drie een zeer duidelijke hypo these aan de hand deden, 't Kan zijn dat de bevestiging er van mislukt, doch dat is van latere zorg." „Is U voornemens, de zaak onmid dellijk in behandeling te nemen?" vroeg ik. „Neen," antwoordde Thorndyke. „Jervis en ik hebben nog een paar dagen werk voor een andere rechts zaak, dus moet deze zolang wach ten." „En inmiddels", zei Jervis, moet jij als een zoete jongen thuis blijven en op de winkel passen. Ik hoop echter, dat wij wel een werkje voor je zullen vinden, om te voorkomen, dat je kwajongensstreken gaat uitha len. Wat dunk je, om een uitvoerige beschijving van de verklaring van Father Hurwperdinck te maken?" „Ja doe dat", zei Thorndyke „en hecht er de originele stenografische copie aan vast. En nu moeten wij werkelijk .aar bed. anders zijn wij morgen te laat op." Het schrijfwerk hield my de vol gende morgen bezig, doch toen het klaar was, had ik niets meer te doen en begon ik mij spoedig te verve len, hetgeen zeer natuurlijk was, aangezien ik aan een werkzaam le ven gewoon was. Ledigheid is des duivels oorkussen en in de toestand van werkeloosheid en niets doen, is een mens by uitstek ontvankelijk voor verleiding. En nu werd ik plotseling aan een zeer grote verleiding blootgesteld, waaraan ik, na enige zwakke pogin gen tot wederstand, tot mijn grote schande toegaf. Ik zal voor mijn gedrag geen ver ontschuldigingen aanbieden, noch op enige manier het oordeel trach ten te verzachten, dat alle verstan dige mensen over my zullen uit spreken. Ik doe geen beroep op de bescheidenheid, de waarschuwingen en het overleg van een man als Thorndyke. In die dagen was ik een zeer gevoelig, ijlhoofdig' jongmens en mijn daden waren niet anders, dan men van iemand met een derge lijk temperament kan verwachten. De stem der verleiding deed zich het eerst horen in de brievenbus en nam' het geluid aan van daarin val lende brieven. Ik haastte my de in houd er uit te halen en bij het sor teren der brieven, ontdekte ik er een, welke door Sylvia was geschre ven. Haar hand kende ik reeds uit duizenden. De brief was feitelijk aan Dr Thorndyke geadresseerd, doch on 'de achterkant was een, door ons afgesproken, tekentje geplaatst, dat my het recht gaf de enveloppe te openen. Verheugd zette ik mij in een clubfauteuil om op mijn gemak van de inhoud te kunnen genieten. Het was een een heerlijke brief, opge wekte gezellige babbeltaal en over lopend van openhartige* vriend schappelijke vertrouwelijkheid. Al lezende verscheen voor mijn geest het bevallige figuurtje en het vrien delijke gezichtje van de schrijfster en als vanzelf rees de vraag, hoe lang het nog zou moeten duren, voor ik dat lieve gelaat zou zien en die vriendelijke stem horen. Het was nu al bijna drie weken geleden dat ik haar voor het laatst had ge zien en naarmate de tijd verstreek gevoelde ik steeds sterker, welk een leegte de scheiding van haar in myn leven veroorzaakte. Onze vriend schap had zich op een rustige nor male wijze ontwikkeld en ik was er mij npoit van bewust geweest, wat zij betekende. Doch nu ondervond ik het, terwijl ik over haar brief ge bogen zat, die lieve brief vol van geestige uitdrukkingen, vriendelijke raadgevingen en hartelijke troost- woordjes- Al lezende werd ik ver vuld van een verlangen haar te zien, haar te spreken en haar te zeggen, dat zij voor, mij niet was, zoals an dere vrouwen en dat ik haar smeek te ook zo'n plaats in haar gedach ten te mogen innemen. Tegen het einde van de brief sprak de verlei ding zo onomwonden en in zo'n dui delijke taal, als maar mogelijk* was en dit waren de woorden welke zij door middel van de onschuldige en onbewuste Sylvia tot mij sprak: „Herinnert U zich nog die schetsen, welke U voor mij heeft gestolen „meegenomen" geloof ik. dat U het noemde. Welnu ik heb ze goed schoongemaakt, de verfklodders er afgehaald en ze in gewone ruwe lijsten op mijn atelier tegen de muur gehangen. Allemaal, op één na. Die heb ik gisteren met een krabber onder handen genomen. Daarna heb ik hem met een, in chloroform gedrenkte lap ingewre ven, doch ik haalde er niet slechts de ontsierende verfklodders af, maar ook een gedeelte van de oppervlak te. En toen deed ik een verrassende ontdekking! Ik zal U niet zeggen wat die verrassing was, omdat ik het U liever laat zien, als U uit Uw gevangenis bevrijd is. Ik ga morgen met het karweitje door en misschien kom ik met mijn verrassend werk wel klaar. Het neemt de helft van het genoegen weg, dat ik niet in staat ben, deze verbazende ontdek king samen met U te doen. Eigenlijk zou ik er mee willen wachten, tot U er bij is, om het dan gezamenlijk af te maken." '„Wordt vervolg)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6