BEURS - O VERZICHT Regering houdt vast aan Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea Bereidheid tot compromis met Indonesië door V.V.D en Anti Rev. gelaakt De kwestie der omroep programma's WOENSDAG 24 JANUARI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 MINISTER STIKKER GAAT HEEN Gistermiddag zijn in de Tweede Kamer de beraadslagingen over de nota inzake de onderhandelingen j over het vraagstuk van de staatkun dige status van Nieuw-Guinea voortgezet. Achter de regering De heer ROMME (K.V.P.) merkte op, dat de behandeling van het on derhavige probleem door het parle ment van Indonesië zich heeft ge kenmerkt door beheerstheid en stille kracht. Hij achtte een interparlemen tair contact denkbaar, waardoor een zuivering van de waardering der wederzijdse standpunten zou worden j verkregen. Met het oog op 's lands belang zou spr. een uiteenvallen van de P.v.cLA. betreuren. Wat de brief van deze partij aan de minister president betreft zeide hij, het eer der eens te zijn met ir Vos, dat par tij en land recht hebben op publica tie. De grenzen, die in acht moeten worden genomen bij het contact van partijen en kamerleden met de rege ring, zijn z.i. overschreden. Hij merkt op, dat in het comité- generaal de mogelijkheid van een veranderlijk standpunt was openge houden. Het voorstel tot souvereini- teitsoverdracht aan de Unie zou een afwijking zijn geweest, maar men mag aannemen, dat een meerder heid der commissie voor uniezaken ervoor was. Het voorstel tot interna tionale bemiddeling vond spr. onge lukkig. Tegenover het duidelijke standpunt, dat thans in Indotesië wordt ingenomen staat het stand punt der Nederlandse regering, waarachter sprekers fractie zich schaart. Indonesië en Nederland worden z.i. bewogen door het zelfde motief, de verantwoordelijkheid voor het volk van Nieuw-Guinea. Overdracm der souvereiniteit aan Indonesië is voor sprekers fractie onmogelijk om twee redenen. De secundaire reden is, dat de overdracht niet kan geschieden, zo lang Indonesië in de wereldstrijd niet positief voor recht en vrijheid heeft gekozen. De primaire reden is, dat wij ver antwoordelijk zijn voor het volk van Westelijk Nieuw-Guinea. Nieuw- Guinea kan niet worden overgedra gen zonder dat een klemmende re den dat positief eist. Met overdracht aan de unie heeft spr. zich niet kun nen verenigen. De heer Romme verklaarde ten slotte open te staan voor nieuwe on derhandelingen en hij drong er bij de regering op aan die gedachte volledig te aanvaarden, met als uit gangspunt de bestaande afspraken. Vertrouwen opgezegd De heer OUD (V.V.D.) betoogde, dat de regering de lijn van haar be leid ook ten aanzien van Nieuw- Guinea heeft doorgetrokken, maar telkens terugtrekt. De vraag is, wie het besluit tot koersverandering moet nemen. Z.i. is dat de regering, de Staten-Generaal gehoord. De volks vertegenwoordiging mag verlangen, dat de regering niet handelt in strijd met de hoofdlijnen van het door haar uitgestippelde beleid. Van afwijking behoort de regering vooraf mededeling te doen aan de Kamer. Bij herhaling hebben de Sta ten-Generaal pas achteraf van koers wijzigingen vernomen, hetgeen z.i. fout is. Uit en ter na is verklaard, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet zou worden prijsgegeven en spr. meende, dat men voorzichtig moet zijn, als de regering het woord on veranderlijk gebruikt. Niets is on- veranderlijker dan de veranderlijk heid van het kabinet, zeide spr.. De wijze, waarop het besluit om een deel der beraadslagingen in comité- generaal openbaar te maken, is ge publiceerd, achtte spr. onbevredi gend. De voorwaarde van overleg, welke uit de publicatie blijkt, is niet vervuld. Met commissies op deze manier is men z.i. op de verkeerde weg. Er is een verandering in de houding der regering tegenover de commissies, welke spr. bedenkelijk vond. Wat in de Kamer behoort te geschieden ge beurt nu in de commissies. De heer Oud verklaarde het niet prettig te vinden het kabinet het vertrouwen op te zeggen, maar waar blijven wij anders, vroeg hij. Samen werking is noodzakelijk, maar eerste voorwaarde daartoe is vertrouwen. De vraag is of men zo overwegen de belangen aanwezig acht om het kabinet aan het bewind te laten, dat men desnoods bereid is de souverei niteit over Nieuw-Guinea er voor over te hebben. Die vraag zeide spr. niet bevestigend te kunnen beant woorden. De heer Oud zeide een motie te overwegen over de constitutionele vraag, al zou hem dit moeilijk vallen gezien de geestelijke verbondenheid met een der leden van het kabinet. Maar zuivere constitutionele verhou dingen is hij méér genegen. Het stond de regering niet vrij. De heer SCHOUTEN (A.R.) zeide bezwaar te hebben tegen het besluit om een deel der handelingen van het comité-generaal te publiceren, zoals is geschied. De uitlatingen zijn MR D. U. STIKKER uit het verband genomen en voorts weet men niet welke qualitatieve en quantitatieve betekenis gehecht moet worden aan het overleg met de comm'issie voor Uniezaken. Men heeft ook geen inzicht in de beteke nis van „een redelijk tegenvoorstel". Het stond de regering niet vrij van standpunt te veranderen en de Ka mer niet te raadplegen. Uit een oog punt van constitutionele verhoudin gen en constitutionele zede heeft de Kamer z.i. niet correct gehandeld. Hij nam niet terug wat hij gezegd heeft ten aanzien van het beleid der regering. De heer GORTZAK (C.P.N.) be toogde o.a., dat de heer Cochran voor de Nieuw-Guinea-conferentie een onderhoud gehad heeft met minis ter Stikker, waarbij de heer Coch ran heeft aangeraden niet aan de eisen van Indonesië' toe te geven. Minister STIKKER verklaarde, dat een zodanig onderhoud niet heeft plaats gehad. De heer GORTZAK (C.P.N.) vroeg of Cochran met Nederlandse rege ringspersonen een onderhoud heeft gehad, waarbij hij heeft aangeraden niet aan de Indonesische eisen toe te geven. Minister STIKKER noemde ook deze veronderstelling onjuist. De heer GORTZAK (C.P.N.) vroeg of het de regering bekend is of de heer Cochran bij de heer Roem ver klaard heeft, dat Amerika achter de Tndonesische eisen staat. Minister STIKKER zeide, dat hem dat niet bekend is. De heer GORTZAK (C.P.N.) vroeg verder o.a. of het bekend is, dat Ame rika op het standpunt staat, dat Nieuw-Guinea past in een gordel van militaire en strategische steunpunten voor de Amerikaanse defensie. Vol ledige publicatie der notulen van het comité-generaal zeide spr. onontbeer lijk te achten. Hij kondigde aan, dat hij een uitspraak der Kamer zal vra gen over het opzeggen der R.T.C.- overeenkomst. Z.i. zal bevrijding van Indonesië en Nieuw-Guinea van zelf volgen als het werkende volk van Indonesië Su karno c.s. wegjaagt. De heer GERBRANDY (A.R.) be toogde, dat de mogelijkheid om Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen alleen onder Nederlands ge zag bestaat. De heer ZANDT (S.G.) betoogde, dat de regering geen ruggegraat heeft. Hij had er bezwaar tegen, dat zo bitter weinig is medegedeeld uit het comité-generaal. De huidige pu blicatie verwekt achterdocht bij het volk. Hij sprak van een allerdroevigst regeringsbeleid. Naar zijn oordeel moet Nieuw-Guinea t.z.t. in vrijheid over eigen lot kunnen beslissen en dat is niet mogelijk bij souvereini- teitsoverdracht aan Indonesië. De enkeling-. De heer SCHEPS (Arb.) verklaar de, dat hij in verband met de grote waarde, welke hij toekent aan het zelfbeschikkingsrecht zich als enke ling in zijn fractie niet kan vereni gen met de overdracht der souverei niteit aan Indonesië of opdracht er van aan de Unie. Minister Van Maarseveen ver dedigt regerings-voorstellen. In de avondvergadering kwam mi nister VAN MAARSEVEEN aan het woord. Hij betoogde, dat de souvereini- teitsoverdracht een deel vormt van het complex van verschijnselen, dat is opgetreden in de verhoudingen tus sen Azië en het Westen, waarin zich grote veranderingen in versneld tem po hebben voorgedaan. Na hierop nader te zijn ingegaan, zeide hij, dat niemand kan voorspel len of de mogelijkheden die door de overdracht geopend zijn, zich duur zaam zullen realiseren. Men kan de ogen niet sluitqn voor het feit, dat tussen Indonesië en Ne derland op dit ogenblik over en weer ernstige grieven bestaan. Niettemin zijn goede verhoudingen behouden gebleven. De minister gaf-de factoren aan, waaraan dat z.i. is toe te schrijven. Intussen zijn de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië bedreigd door een geschil over een land, dat thans nog van geringe economische betekenis is en waarvan het bezit op zich zelf op dit ogenblik noch voor Indonesië, noch voor Nederland on misbaar schijnt. Het is al evenmin een geschil, dat zich uitsluitend in de Nederlands-Indonesische sfeer af speelt. Ook andere landen zijn bij het probleem geïntersseerd. Om tal van redenen is de eis van Indonesië, dat Nieuw-Guinea bij In- nodesië gevoegd moet worden zo moeilijk te verstaan. De vraag dringt zich op of de samenwerking tussen Oost en West niet zo belangrijk voor beiden is, dat men moet trachten te voorkomen, dat Oost en West ten aanzien van Nieuw-Guinea met el kander in botsing Komen. Elk ge schil is op te lossen, hetzij op basis van het recht, hetzij door middel van een compromis. Ieder meent in zijn recht te zijn. De Nederlandse regering meent het recht aan haai zijde te hebben als zij stelt, dat Nieuw-Guinea onder Neder lands bewind moet blijven. Men weet echter dat de Indonesi sche regering een zelfde overtuiging heeft. Van een tegenstelling mag hier geen sprake zijn. Ook in de politiek behoort men zich in hoogste instantie op het recht te baseren en niet op belang of macht. Stelt men zich op een rechtsgrondslag dan kunnen ook de moeilijkste geschillen worden op gelost. Op de Nederlandse voorstel len ging de minister vervolgens na der in. Vervolgens trad spr. in een onder zoek met betrekking tot de vraag in hoeverre de voorstellen, welke de re gering ter conferentie heeft gedaan verenigbaar zijn met het uitgangs punt dat de Nederlandse regering voor de conferentie heeft ingenomen. Bij deze voorstellen heeft Neder land bepaaldelijk vastgehouden aan de eis, dat het bestuur over Nieuw- Guinea in Nederlandse handen zou blijven. In de formulering, in de bereidheid tot samenwerking moge de regering tot het Indonesische standpunt toe nadering hebben gezocht, in de hoofd gedachte, dat het Nederlandse be stuur over Nieuw-Guinea moest ge handhaafd blijven, is zij zichzelf ge lijk gebleven. De regering betreurt het dat haar voorstel van souvereini- teitsoverdracht aan de Unie is ver worpen. Bezwaar maakt spr. tegen de stelling van de heer Schouten, dat onze Uniepartner zonder meer trou weloos is. Op vele punten heeft Indo nesië de overeenkomsten stipt, nage komen. Contractbreuk van de Ne derlandse zijde zou slechts chaos in de verhoudingen teweegbregen. De regering weet niet welke andere op lossing nog mogelijk is dan de aan gebodene. Aan de heer Oud merkte spr op, dat de regering alles heeft gedaan wat zij kon ter verwezenlij king van het zelfbeschikkingsrecht. Niet kan worden volgehouden, dat de regering haar plicht heeft ver zaakt. Minister Van Maarseveen ver klaarde, dat dit kabinet nimmer de overdracht der souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië zal voorstellen .In verband met de op merking van de heer Gerbrandy. dat de politiek der regering trouweloos en eerloos is, zeide spr., dat het meer en meer gewoonte wordt met invec tieven te werken. Op de regering maakt dat niet de minste indruk. TWEE MOTIES. De heer SCHOUTEN (A.R.) hand haafde zijn opvatting, dat de rege ring in belangrijke mate van haar oorspronkelijke standpunt is afge weken. Hij diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, 1. dat de souvereiniteit over Nieuw- Guinea in het belang der bevol king bij Nederland behoort te blij ven, totdat de bevolking zelve over haar staatkundige status in vrijheid zal kunnen beslissen- 2. dat noch de vorming van een Nieuw-Guinearaad, noch de opdracht der souvereiniteit aan de Unie, noch het inroepen van internationale be middeling voor de oplossing van het conflict tussen de regering en die van Indonesië aanvaardbaar zijn. De heer OUD (V.V.D.) verklaar de, dat hij niet door de minister was overtuigd en dat het gedrag der re gering constitutioneel onjuist is ge weest. Hij diende een motie in, waar in de Kamer, constaterende, dat het kabinet zijn aan de Staten-Generaal medegedeeld standpunt, dat de Ne derlandse souvereiniteit over West- Nieuw-Guinea behoort te worden ge handhaafd, heeft prijsgegeven, zon der de Kamer vooraf in de gelegen heid te hebben gesteld van haar oor deel omtrent deze wijziging in het regeringsbeleid te doen blijken, van oordeel, dat deze handelwijze niet in overeenstemming is met hetgeen een juiste constitutionele verhouding tus sen regering en Staten-Generaal be hoort mede te brengen; over deze gang van zaken haar teleurstelling uitspreekt. EEN COMMUNISTISCHE MOTIE. De heer GORTZAK (C.P.N.) dien de een motie in waarin de houding der regering ter Nieuw-Guinea-con ferentie wordt afgekeurd en als eer de stap ter regeling van het In donesische vraagstuk in overweging wordt gpgeven alle Nederlandse strijdkrachten zonder verder uitstel uit Indonesië terug te trekken. De heer WELTER (K.N.P.) hand haafde zyn opvatting. De heer DE KADT (Arb.) ver klaarde niets te gevoelen voor een glijdende regering. De enig overge bleven weg ligt z.i. in internationaal overleg. EEN CHRIS.-HIST. MOTIE. De heer TILANUS (C.H.) verklaar de zich tegen de motie-Oud en te gen die van de heer Gortzak. Hij achtte het een bezwaar, dat de motie- Schouten negatief was. Hij diende motie in, waarin wordt uitge sproken, dat Nieuw-Guinea geen deel uitmaakt van Indonesië; dat Indone sië geen zakelijk of moreel recht op Nieuw-Guinea kan geldend maken; dat de souvereiniteit over Nieuw- Guinea bij Nederland berust en bij Nederland behoort te blijven, totdat de bevolking te bekwamertijd door uitoefening van het zelfstandig zelf beschikkingsrecht over zijn staatkun dige status zelf zal kunnen beslissen en dat in dat geval de souvereiniteit afhankelijk zal zijn van de uitslag van een alsdan over Nieuw-Guinea te houden volksstemming. De heer ROMME (K.V.P.) zeide, dat de moties-Schouten en -Tilanus >or hem onaanvaardbaar waren. Nadat de heren GERBRANDY (A. R.) en ZANDT (S.G.) nog het woord hadden gevoerd zeide de heer BUR GER (Arb.), dat de motie-Oud de juiste feitelijke grondslag mist, zijn fractie zal er niet voor stemmen. Minister VAN MAARSEVEEN ging nog nader in op de gemaakte opmer kingen waarna de heer Oud (V.V. D.) te kennen gaf, dat het karakter van zijn motie afkeuring is. De heer SCHOUTEN (A.R.) deel de nog mede, date zijn fractie haar stem aan de motie-Oud zal geven. Minister STIKKER legde daarop een verklaring af. Hij merkte daar in op, dat de strekking van de motie van de heer Oud is, dat de V.V.D. in zo sterke mate het gevoerde beleid afkeurt, dat ze geen steun kan ver lenen aan het kabinet of aan de le den, die rechtstreeks bij deze zaak zijn betrokken. Spr. zeide, dal hij consequenties aan de motie zou ver binden, ook als ze niet de meerder heid zou verkrijgen, maar als zij de stemmen van de V.V.D. verwierf. Hij zeide het niet eens te zijn met het door de heer Oud medegedeelde standpunt. Wijzend op de grote ernst der wereldsituatie zeide hij, dat het hoogst gevaarlijk is een kabinetscri sis uit te lokken. Het zal hem niet mogelijk zijn zijn politieke werk te doen, als hij niet kan rekenen op de steun van de groep, waaruit hij voor komt. De beraadslagingen zijn daarna ge sloten. Over de moties wordt heden middag gestemd. Te twee uur werd de vergadering gesloten. De heer OUD heeft na de vergade ring aan de pers verklaard, dat zijn fractie voor de motie zal stemmen. Maandag was deze zeer vast, maar gisteren viel er een zekere ver moeidheid te constateren, die volgens de beurshandelaren zeker niet tot ongerustheid aanleiding behoeft te geven. Ook de activiteit was gisteren niet zo groot als Maandag, toen voor byna 2*4 millioen nominaal aan aandelen is omgezet. De internationale indus triesoorten openden prijshoudend, maar liepen daarna een kleinigheid achteruit. De verliezen bleven uit eindelijk beperkt tot 1 a 2 punten. Zo sloten Philips op 245 (247^), Uni lever 238^ (239*4). Olie was op 326 4 nauwelijks veranderd. Hetzelfde geldt voor de Scheep vaartmarkt, waar eveneens iets lage re koersen werden vernomen. Rot terdamse Lloyd gold 158 (159^), Stoomvaart Mij. Nederland 173 (174^), en aandelen Scheepvaart Unie *163 (164). Op de Indonesische sector waren de verschillen iets groter. Aandelen H.V.A. bijv moesten een groot ge deelte van de Maandag behaalde winst weer prijsgeven, hetgeen even eens geldt voor Amsterdamrubber. Van de tabaksaandelen werden Se- nembah weer in een open hoek ver handeld op een nauwelijks veranderd niveau. Prolongatie 2*/x procent. Wat er word uit gegeven Naar aanleiding van de oprichting van het Comité-Radio-luisteraars, dat zich verzet tegen het min of meer gedwongen kopen van een h.i. te dure radio-gids en dat derhalve zelf de programma's wil publiceren tegen een lage prijs, schrijft onze radio-medewerker het volgende: Men weet, dat het Comité Radio luisteraars zich under andere voor stelt, een programa-orgaan uit te ge ven „tegen kostprijs", zoals dat heet, en liefst met voorbijzien van het auteursrecht. Afgezien nog van dat auteursrecht, waaromtrent nu wel een procés zal worden uitgelokt, zit er iets scheefs aan dat programma blad zelf. Uit een vraaggesprek van het com munistische dagblad „De Waarheid" met het comité hebben we begrepen, dat men voor slechts tien cent een gids wil uitgeven, maareen gids van 16 pagina's. De programma bladen van de vier grote omroepen geven wekelijks echter niet minder dan 40 bladzijden, waarvan 26 bin nen- en buitenlandse programma's. En zoals reeds is gebleken uit het „Ten geleide" in de jongste Kath. Radio-gids, besteedt met name de K. R.O. de overige pagina's onder an dere aan veel belangrijk en ook prin- cipiel radio-nieuws. Dat heeft men van harte over voor de abonné's, die tevens vrienden van ae KRO zijn, werkelijke vrienden, die zo geheel anders dan de „vrien den van de Waarheid" niet zijn weg gelopen, maar zich steeds meer heb ben aangesloten, zoals op het zilveren jubelfeest van de KRO wel zeer overtuigend is gebleken. Evenmin als men redelijk be zwaar kan maken tegen een bedrag van 10, waarvoor men niet slechts het programma-blad ontvangt, maar ook geregistreerd lid is van de eigen Omroep, kan men o.i. pi'otester en tegen de radio-retributie, ook al vin den wij zelf die recognitie van 12 nu juist niet aan de lage kant. Noch tans wordt die, noodwendig uit de mislukte vrijwillige bijdragen ont stane verplichte bijdrage, geheel en al aan de radio besteed. En het is niet moeilijk na te gaan, waar het geld blijft. De Omroepen krijgen lang niet alles van de luisterbijdragen. Op 1 Januari jl. waren er onge veer 1.900.000 luisteraars, die aan ra dio-recognitie onbrengen het bedrag van ƒ22.800.000. Daarvan moet on geveer 5 procent worden afgetrok ken wegens vrijstelling van betaling voor blinden, oorlogsinvaliden er anderen. Er blijft dus over om streeks ƒ21.600.000. Van dat bedrag ontvangt de PTT ƒ4.600.000 voor ex ploitatie, afschrijving en onderhoud van het zenderpark, korte golfzen- ders inbegrepen èn -de controle-dienst op de betaling van de radio-recogni tie, plus de incasso. Rond drie millioen gulden wordt besteed aan de Wereldomroep, een na-oorlogse organisatie, die werk verricht dat voodien o.a. aan de KRO was toevertrouwd. In dit verband merken wij op, dat de Nederlandse luisteraars eigenlijk niets hebben aan de Wereldomroep; want wie kan de kortegolf-programma's beluiste ren? Bovendien zijn die program ma's niet voor het binnenland be stemd. Vandaar is al eens vroeger van de zijde van de Omroepen ge protesteerd tegen het feit, dat die Wereldomroep wordt betaald uit gel den, door de Nederlandse luisteraar opgebracht. Dan is er de Nederlandse Radio- Unie, een kunstmatig, door de Over heid verplicht verband tussen alle Omroepen, dat 8 millioen gulden uit de luisterbijdragen betaald krijgt, van welk bedrag dé eigen orkesten, de hoorspelers, koren en andere pro grammatische .jnderdelen worden betaald en waaruit gans de techni- HAAGSE POLITIERECHTER. Japonnendiefstal. Hardnekkig ontkende mevr. S. B.v. d. Z. uit Leiden voor de Haagse politierech ter, dat zij in haar woonplaats bij een groot magazijn een japon had willen stelen. Een verkoopster van de betreffende fa. werd als getuige ge hoord en deze verklaarde aan me vrouw te hebben gevraagd of ze al geholpen werd. „Ik wacht op m'n dochter", was het antwoord. Tegelij kertijd had de verkoopster echter een lege hanger gezien en een tip van een nieuwe japon die uit de tas sche dienst wordt verzorgd, met in- van verd. stak. Toen waarschuwde zij begrip van reportage- en lijnwagens. i haar cheffin, die even later mevrouw Eerst daarna komen de Omroep verenigingen aan de beurt, die ieder ongeveer één millioen gulden ont vangen. Daaruit worden alle verdere programma-kosten betaald, welke niet kunnen worden verhaald op de NRU: losse medewerkers, artisten en sprekers. Dit vordert een bedrag van 700.000 per jaar; de overige ƒ300.000 worden verloond aan pro grammastaf, studiedienst en admini stratieve dienst. Deze vraag hebben wij gesteld aan directeur, de heer P. A. M. Speet. Hij legde ons de volgende be cijfering voor. De KRO trekt op het ogenblik 2.600.000 aan eigen in komen, zijnde 269 000 abonnementen van 10 op de Gids. Maar dat is lang niet alles verdienste, want aJ- leen reeds de exploitatie van het biad vordert ongeveer 1.9uU.OOO. Er blijft dan over 700.000, die men als winst zou kunnen beschouwen, ware het niet, dat de Belastingen er niet minder dan f 300.000 van inpikken. „U houdt dan toch nog 1 400.000 per jaar over?'was onze vraag. „Overhouden?. Wacht u even",, al dus de heer Speet. Van die 400.000 moet het gehele verenigingsappa raat met zijn diocesane contactscom missies enz. worden betaald; jaarlijks is 180.000 nodig als afschrijving op gebouwen en;; als straks eventuele de telvisie begint, zal de KRO een slordige 150.000 per jaar moeten re serveren. „Telt u nu eens alles Dij elkaar", zei de heer Speet, „dan komt u wel tot de ontdekking, dat het voor het KRO-bestuur passen en meten is om dit jaar goed uit te komen en het be drijf financieel sterk en krachtig te maken en... te houden!' „Wat is nu het resultaat geweest van de actie de KRO als stichting namens gans het katholiek 2 volks deel een dolksteek in de rug te ge ven?", hebben wij gevraagd. Openhartig kwam het antwoord: Het is merkwaardig, hoe zuiver het goede katholieke volk in ons land heeft geantwood. Er kwamen slechts twee opzeggingen na een artikel in c-en katholiek dagblad, dat zich te gen de KRO had gericht, ze^ge twee; maar er zijn leg'o protesten, ook teger. de actie van het comité." De heer Speet besloot ons onder houd met de verzekering: „wij heb ben niets te verzwijgen of te verbui gen". We menen te weten, dat de andere omroepleiders er ever zu over denken, en als binnenkort de Radio- wit in het Parlement aan de orde kemt, kan de uitslag van de gedach- tenwisseling niet veel anders zijn. ZEER KALME STEMMING. De zwakke houding van de staats fondsen, die de laatste dagen zeer flauw zijn, kwam gisteren wel bij zonder duidelijk tot uiting. De con versielening 1947 opende ruim een half punt lager op 94 7/8. Hetgeen vooral wérd toegeschreven aan de recente berichten omtrent het te kort van 1 *4 milliard op onze beta lingsbalans. Wel volgde een licht herstel tot circa 95, maar tenslotte bleef het nadelig verschil toch bijna een half punt. De converteerbare obligaties Koninklijke werden voor het eerst sinds geruime tijd in een open hoek verhandeld en monteer den ongeveer een half punt tot 113. Voorts was het opmerkelijk, dat het agiopercentage voor Amerikaanse fondsen een aanzienlijke stijging on derging, nl. van 7*4 procent tot 9 procent. Al deze factoren zijn nog steeds een indicatie van de zwakke positie van het Nederlandse betaal middel. Minder duidelijk kwam dit tot uiting op de aandelenmarkt. anhield bij het verlaten van de zaak. Verd. hield vol de japon voor haar dochter te willen hebben. Zij was bang dat een ander de japon zou ko pen en in afwachting van de komst van haar dochter had ze de japon zonder er bij na te denken in het zij vak van haar tas gestopt. Dit verweer, alsmede dat van haar raadsman die op vrijspraak aan drong, mocht niet baten, want de po litierechter veroordeelde verd. tot 25.subs. 10 dagen. De verleiding. De schipper H. K. U. uit Amsterdam moest twee vaten jenever vervoeren. Dit was een ware Tantaluskwelling voor hem en te Lcidschendam bezweek hij voor de verleiding. Hij lichtte het blikje van één der vaten, haalde de kurk er af en liet met behulp van een slan getjes twee flessen vollopen met het begeerde vocht. Toevalligerwijze kwam echter de politie aan boord en ontdekte de twee flessen. Voor de Haagse politierechter be kende hij zijn schuld volledig. Van 'n vorige veroordeling liep de proef tijd nog, maar de verdediger meen de, dat men niet uitgaan moest van „een fout in de proeftijd", doch van „vooruitgang in de curve van fouten". Niettemin veroordeelde de politie rechter de oneerlijke schipper con form de eis tot zes weken gevange nisstraf met verbeurd-verklaring van flessen, kurkentrekker en slangetje. Aetherklanken DONDERDAG. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 ,,Dc Antwoordman". 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Alt en piano. 11.25 Gram. 11.45 „Emigratie in dc Oudheid", causerie. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmcdedelingen. 12,33 „In 't spionnetje". 12.38 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-AlJerlei. 13.20 Orgel en accordeon. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano- voordraoht, 15.00 Voor de zieken. 16.05 Amusementsmuziek. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voet balpraatje. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Dansmuziek. 19.00 „De Brand weerman". 19.10 Orkestconcert. 19.50 Maandoverzicht Nederlandse Lucht macht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd NederlandNoorwe gen. 20.06 AVRO-AUerlei. 20.20 Ra- dio-Philharmonisch orkest. 21.15 „De Zondaar", hoorspel. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en Liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Sport. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolra dio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianospel. 13.40 Tenor en piano. NCRV: 14.00 Gram. 14.35 Idem. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Bi,ibellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 „De mid denstander en zijn belastingbiljet", causerie. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 „Levensvra gen van allerlei aard en een pasto raal antwoord". 19.30 „In dienst van het vaderland", causerie. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd NoorwegenNeder land. 20.06 Gevarieerd programma. 22.10 Gram. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gamofoonmuziek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5