De lawineramp in de Alpen Het dodencijfer tot boven 260 gestegen Onze vliegers in Noord Ierland Interessante exposities van bloemen en landbouwmachines 2hkie Shvcfi in Jï&dó, ffiaat duikt op, WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Ufc Lfc.IL),SE COURAN'l EERSTE BLAD - PAGINA 2 1UIEUWE LAWINES IN HET ALPENLAND HEBBEN HET DODEN- CIJFER DOEN STIJGEN TOT MEER DAN 260, terwijl nog grote ongerustheid bestaat over het lot van talrijke andere onder de sneeuw begraven slachtoffers. Alom is men op zijn hoede voor nieuwe sneeuw- vcrschuivingen, nu op verschillende plaatsen de dooi is ingetreden. Al leen in Midden- en Oostelijk Zwitserland is het gevaar wat vermin derd door een daling van de temperatuur. naar een geïsoleerd dorp, door een lawine overvallen en van de buiten wereld afgesneden. Een reddings ploeg is op weg om de arbeiders te bevrijden. GEVANGENEN VAN DE GROSS GLOCKNER. Op de 4.000 meter hoge Gross Glockner zijn 140 arbeiders, die daar aan een nieuwe dam werken, van dc buitenwereld afgesloten. Tot tweemaal toe heeft men getracht hen vanuit de lucht te bevoorrraden. De vliegtuigen moesten echter onver- richterzake terugkeren. Zestig Oostenrijkse arbeiders op de Gross Glockner hebben de ge vaarlijke tocht naar beneden ge waagd. „Het was in ieder geval be ter dan daar boven te wachten, tot dat een lawine je kwam verplette ren. We zaten daar als ratten in een val", zei, een der arbeiders. De an dere 140 zitten nog steeds in de val. Zij hebben de aandacht getrokken door grote vuren aan te leggen om met de opstijgende rookkolommen signalen te geven. Zij verkeren zon der twijfel in nood, te meer daar de voorraden in het kamp niet erg groot zijn. Zodra hiervoor gelegen heid is, zal worden getracht hen met vliegtuigen vanuit de lucht te be voorraden. In het „Franz Josef Huis dat aan de weg ligt, die naar de gletscher van de Gross Glockner leidt, is een observatiepost geïnstal leerd. Men vermijdt echter zoveel moge lijk vliegtuigen te gebruiken bij de reddingswerkzaamheden omdat het geluid van de motoren nieuwe lawi nes kan veroorzaken. In Tirol is het thans verboden klokken te luiden om dezelfde reden. Het hele gebied van de Alphen is nog onveilig. Op talrijke plaatsen kan men de zwa re sneeuwmassa's op de bergwan den horen kraken en kreunen. De dooi vergemakkelijkt het schuiven van de sneeuw, daar deze na de storm van, het weekeinde los is ge bleven en geen tijd heeft gehad om vast te vriezen. In Italië zijn nog meer dan twin tig bergdorpen geblokkeerd. De ge bieden, die hier het zwaarst zijn ge troffen, zijn de valleien van Passiria bij de Brennerpas en van Aurina in de Dolomieten. In de Italiaanse Al pen is een groep van 100 arbeiders die bezig waren een weg te banen Protest van Cork De gemeenteraad van de Ierse stad Cork heeft Dinsdag met algemene stemmen besloten de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Rot terdam een resolutie te zenden, waar in wordt geprotesteerd tegen de aan komst van Nederlandse piloten in Noord-Ierland. De resolutie, die door burgemeester McCarthy was ingediend, luidde: :Wij protesteren tegen de aanwezig heid van Nederlandse militaire een heden in een deel van ons nationaal gebied, dat door de Britse wet ver deeld wordt en tegen de wil van de overgrote meerderheid van het Ierse volk door Britse strijdkrachten bezet wordt gehouden". In de resolutie wordt betreurd, dat Nederland „deelneemt aan deze be lediging van de Ierse natie". De ge meenteraad van Cork verzoekt de burgemeesters van de .drie Neder landse grote steden om de kwestie ter aandacht van hun regering te brengen. - Dinsdagavond hebben twee man nen een handgranaat in de Britse ambassade te Dublin geworpen. Eni ge ruiten werden verbrijzeld en de deur werd beschadigd. Eerder op de avond was er voor de ambassade gepost als protest te gen de aanwezigheid van het Neder landse escadrille in Noord-Ierland. VLIEGRAMP BIJ LIMA. Op de route ArequipaLima is een vliegtuig verongelukt; zestien personen zijn in de vlammen omge komen. Het vliegtuig werd sinds Maandag vermist. DE GEVOLGEN VAN DE HERBEWAPENING IN FRANKRIJK De Franse minister van financiën, Maurice Petsche, laat in een rapport omtrent de economische toestand van het land, dat Woensdag bij de Natio nale Vergadering werd ingediend, de waarschuwing horen, dat de inflatie, die veroorzaakt wordt door dc her bewapening, de regering mogelijk zal noodzaken weer tot voedselrantsoe nering over te gaan. MASSAGRAF TE MAAGDENBURG ONTDEKT. Te Maagdenburg is een massagraf met de stoffelijke resten van 29 voormalige gevangenen uit het kamp Buchenwald gevonden. De slachtof fers zouden hebben behoord tot een transport van 2 a 3.000 gevangenen meest buitenlanders die in April 1945 naar het Oosten werden gevoerd. Drie bewakers van het transport, wier namen niet genoemd zijn, zouden zijn gearresteerd. ZWITSERSE HULP. De Zwitserse federale raad heeft Dinsdag bekendgemaakt een bedrag van honderdduizend Zwitserse francs ter beschikking van het Zwitserse Rode Kruis te hebben gesteld voor onverwijlde hulpverlening aan de slachtoffers der lawines. De raad deelde verder méde, dat op een bin- Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan AKKERS MSIJSOOP (Ingez. Med.) nenkort te Bern te houden spoed- bijeenkomst van gouverneurs der Zwitserse kantons besluiten zullen worden genomen betreffende de aan de slachtoffers te verlenen hulp, wanneer de onmiddellijke nood is gelenigd. BELGIc NODIGT PAUL VAN KEMPEN UIT De „Société Philharmoniqueu" te Brussel heeft ,de dirigent Paul van Kempen telegrafisch uitgenodigd om op 6 Februari een concert te Brussel te komen leiden. Door zijn verbinte nis aan het Concertgebouw is het Paul van Kempen echter onmogelijk deze invitatie te aanvaarden. „Bloemlust groter dan ooit" De opstelling van de bolbloemen producten op de tentoonstelling in „Bloemlust" verschilt sterk bij de vorige maal, maar biedt niettemin een prachtig geheel. De fraaie kleurencombinatie is een lust voor het oog en de geur van hyacinthen en tulpen vervolmaakt de sfeer. De tulpen, waarvan de kwaliteit prima is, zijn het grootst in aantal en va riëteit. Bij de hyacinthen zijn echter opvallend mooie inzendingen. De opstelling van de tentoonstelling, verzorgd door de bekwame heer van der Lee, is zodanig dat er ruime paden zijn voor het bekijken van de bloe men, die met smaak gerangschikt werden. Alarmoefening voor het leger De dezer dagen aangekondigde gro te alarmoefening, welke ten doel heeft na te gaan, hoe snel door ver schillende diensten onderdelen on der bevel van de commandant strijd krachten te velde zal worden ge reageerd op een onverwachte alar mering, is vandaag begonnen. Heden morgen om 7 uur heeft de comman dant strijdkrachten te velde het be vel gekregen tot onmiddellijke ver plaatsing van troepen ter sterkte van 7000 man naar de Oostrand van de Veluwe. Er wordt nogmaals op ge wezen, dat deze troepenverplaatsing dus alleen een oefening betreffen. Omtrent het verloop van de grote militaire alarmoefening vernemen wij het volgende van de voorlichtings sectie van de commandant strijd krachten te velde. De troepenbeweging, welke heden morgen in het gehele land werd in gezet, verloopt op de gewenste wijze. De 9000 militairen, die heden wor den samengetrokken oc de Veluwe, worden voor de nacht ingekwartierd :r. een aantal gemeenten in het ge bied tussen Arnhem, Zwolle en Ede. Uit de wijfee, waarop deze ver plaatsing en samenvoeg'ng tot stand zullen komen, wordt de paraatheid vastgesteld van de troepen, welke thans onder bevel staan van cle C. S. V. Aan de oefening nemen deel alle onderdelen, welke behóren tot een normale gevechtsgroep, zoals ver scheidene bataljons infanterie, csca- drons cavalerie, afdelingen artillerie, compagnieën van de verbindings dienst, de genie, de geneeskundige dienst, aan- en afvoertroepen, enz. Het vervoer van deze onderdelen langs de weg en. per spoor is zodanig geregeld, dat het normale verkeer hiervan weinig overlast zal ondervin den. De burgemeesters der gemeenten waar dc onderdelen worden inge kwartierd, verlenen aan de kwar tiermakers, die reed. ter plaatse zijn, zonder voorbehoud medewerking. De oefening eindigt in de namid dag van Donderdag 25 Jauari De on derdelen kerén dan naar hun garni zoenen terug. Dijk bij Muntendam doorgebroken Geheel onverwacht, is de dijk langs het Muntendammerdiep tussen Zuid broek en Muntendam in Groningen gisteravond over grote lengte wegge slagen. Wilde watermassa's stortten zich in het ontruimde poldergebied „De Munte" ten Oosten van het Ka naal. Twee ijzeren kleiscbepen zijn door het gat, dat nog steeds groter wordt, verzwolgen. Persoonlijk; on gelukken zijn nog niet gemeld. De ontzaglijke dijkbreuk ontstond op een plaats, waar verleden week Vrij dag een duiker kapot sloeg. De pol der was toen reeds in ijltempo ge deeltelijk ontruimd. Tot cp tien mi nuten voor de ramp werd gisteravond deze plek onder andere met acht duizend zakken zand verstevigd. Het gevaar scheen geweicen. De eer ste scheut in de weg, die over de ka naaldijk loopt, sloeg een gat van een meter. Enkele uren later stroomde door dit gat een vreeswekkende wa terval van vijf en twintig meter leng te, die de gehele polder thans met verdrinking bedreigt. GESLAAGDE NOODLANDING VAN DE CONSTELLATION TILBURG. Na het verlate vertrek van de constellation PH—TET (Tilburg), van Schiphol naar New York en Cu rasao onder gezagvoeder J. C. Pool, bleek hedennacht dat er iets aan het neuswiel haperde. Het toestel vloog terug naar Schip hol en landde op de beide hoofd- wielen. De gezagvoerder wist de ma chine in deze stand te houden tot enkele meters voor het einde van de baan, waar zij tot stilstand kwam. Toen zakte het toestel naar voren, waarbij de neus werd beschadigd. Zowel de bemanning als de 44 pas sagiers konden het vliegtuig onge deerd verlaten. De passagiers zullen vanmiddag om 13 uur de reis opnieuw aanvan gen. DR F. WIBAUT WEER EERSTE-KAMERLID. De voorzïttei van net centraal stembureau heeft benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Van Heuven Goedhart dr. F. Wibaut te Amsterdam. IR. MARIS DIRECTEUR- GENERAAL VAN RIJKWATER STAAT. Ir. A. G. Maris, hooïd-ingenicur- óirecteur van de Rijkswaterstaat in de directie Gelderland, zal dr. ir. W. J. H. Harmsen opvolgen als .iirec- taur-generaal van de Rijkswaterstaat. Vliegongeluk op Oude Maas Catalina tegen de wal gevaren Dc eerste van de zes Catalina- vliegboten, die door de Marine Lucht vaart Dienst in Amerika zijn aange kocht, is gistermiddag om ongeveer kwart over twaalf bij het landen op de Oude Maas verongelukt Het toe stel zou bij Aviolanda te Papen- drecht worden gereviseerd en was om half twaalf van Schiphol opge stegen. De Catalina dook uit de mist. op, verdween in de richting Dordrecht, kwam weer terug en .voerde een goe de landing uit op het water tussen de Dordtse en de Barendrechtse brug. De piloot kon echter niet het juiste contact met het water verkrij gen, zodat hij opnieuw gas moést geven. Eén van de motoren weiger de toen, met als gevolg, dat het toe stel met grote snelheid op de wal in voer. Het werd zwaar beschadigd en ontzet. Twee van de inzittenden werden licht gewond. De verongelukte Catalina heeft in de laatste oorlog diensf gedaan bij de Amerikaanse marine, werd daar na in een dump opgelegd en latei- naar Nederland gevlogen. Hier zou zij worden gerevideerd. Het is de vraag, of dit nu nogtmogelijk is. De Catalina was nog niet door de Koninklijke Marine overgenomen. Diefstal in spoorweg-loods Doordat een kistje sig.iven werd vermist uit een pakket in de goede renloods van de Nederlandse Spoor wegen te Bergen op Zoom. heeft de politic aldaar de diefst vl van een be langrijke hoeveelheid goederen aan het licht gebracht. Vermoedelijk heb ben vier chauffeurs van dc B.B.A. zich daaraan schuldig gemaakt. Allerlei voorwerpen die. voor ver dol vevoer bestemd warea, zouden zij hebben verduisterd De politie heeft reeds een halve verhuiswagen vol goederen kunnen achterhalen, maar men weet niet of daarlnee al het gestolen goed is opgespoord Ook de waarde van het gestolene is nog niet bij benadering, op te ge ven, maar zij loopt vermoedelijk in de duizenden. Dc vier chauffeurs, tv/ce wonende in Bergen op Zoom, een *.e Halsteren cn een te Tholen. zijn in verzekerde er waring gesteld. WEINIG VERTROUWEN IN DE LEUGENMETER. Ten aanzien van de experimenten met de leugenmeter waarbij de Groesbeekse wachtmeester R., die op 8 Februari in hoger beroep voor het Hof te Arnhem verschijnt in verband met dc Nijmeegse affaire van de valse dollarbiljetten, als proefper soon fungeerde, heeft de president van het Arnhemse gerechtshof mr. dr. baron J. A. G. de Vos van Steen- wijk verklaard, sceptisch te staan tegenover de resultaten met dit in strument verkregen. Het plan om hiermede te experimenteren is niet uitgegaan van het Hof doch van de raadsman mr. Sassen cn de verdach te zelf. Mr. dr. de Vos van Steenwijk was van mening dat hier de uitkomsten te veel afhankelijk zijn van de per soon van de verdachte. Een gevoe- ligtype zal wellicht er toe kunnen worden gebracht feiten te bekennen waaraan hij zich niet heeft schuldig gemaakt. Bij de opening merkten wij op de alg. vootz. van Bloembollencultuur jhr mr van Nispen tot Pannerden. prof. dr E. van Slqgteren van liet laboratorium van bl'oembollenonder- zoek. ii A. Vlag, rijkstuinbouwcon- sulent. burgemeester jhr mr Sand- berg van Boelens uit Sassenheim, het college van B. en W. van Lisse en vele bekende figuren uit d: bloembollenwereld. De heer Segers verklaarde in zijn welkomstwoord, dat dezetentoon stelling is opgebouwd onder goede omstandigheden en dat er deze keer meevallers waren. Indien vooruit ge weten was, dat de animo groot was, dan zou dc ruimte vergroot zijn, doch ondanks het feit, dat de inzen ders meerdere potten hebben ge bracht dan 'oorspronkelijk was op gegeven, is het overschot door de be kwame en vakkundige arrangeur, de heer van der Lee. toch verwerkt. Hiervoor bracht hij hulde. De ten toonstelling gaat vergezeld van een mechanisatietentoonstelling op het landbouwgebied en hiervoor is de anirr/o eveneens groot. De rijkstuin- bouwconsulent, die de organisatie hiervan op zich heeft genomen bracht de heer Segers dank. alsme de aan zijn staf en in het bijzonder aan de heer Balkenende. Toespraak van de heer Warnaar De heer A. Warnaar Werinnérde de oprichting van de stichting ..Bloem lust". een voortzetting van het oude „Bloemlust" dat in Sassenheim ze telde. De overbrengingvan „Bloem- lust"' van Sassenheim naar Lisse na d.: oorlog van 19401941 is hem steeds aan het hart gegaan, doch de plannen van de Lissers waren zo mooi en groots van opzet, dat men daarvoor is gezwicht en spr.^moet •er kennen, dat het juist is geweest, omdat de tentoonstellingen steeds crescendo gaan. Als inzender heeft hij hieraan steeds zijn medewerking verleend, zodat hij het tegenwoordi ge „Bloemlust'' zeer waardeert. De oorspronkelijke opzet het tentoon stellen van narcissen is uitgegroeid tot een tentoonstelling van narcissen ttrlpen. en hyacinthen, waarbij de vakgenoten elkaar betwisten in de behaalde resultaten en het brengen van nieuw sortiment. Aan deze tentoonstelling aldus spr. is verbonden een mschanisalie-ten- toónstelling betrekking hebbende op het- produceren van de bloembollen. Hier kan men zien, wat met de nve- chanische bewerking van de produc- BUITENLAND. -1 De minister van buitenlandse zaken in het Indonesische kabinet, mr. Assaait, heeft aan minister-presi dent Moh. Natsii'(Dinsdag zijn ontslag aangeboden. Aan het Belgische hof wordt te gen half Februari de geboorte ver wacht van het tweede kind van de prinses van Rethy, de gemalin van Leopold III. Amerikaanse douanebeambten hebben Maandag op het vliegveld Idle wild een vrouw gearresteerd, die in de hakken van haar schoenen ge slepen edelstenen verborgen had ter waarde van 200.000 dollar. Zij was uit een toestel van de K.L.M. gestapt, dat haar uit Nederland naar New York had gebracht. Bijna alle duizend inwoners van Godthaab, de hoofdstad van Groen land, liggen met griep te bed, aldus te Kopenhagen ontvangen berichtei^. In verschillende delen van het eiland zijn veel mensen aan griep gestorven. NEDERLANDSE JONGEN OVER BOORD GESLAGEN De veertienjarige Nederlandse jongen, Joop Funcke uit Alkmaar, die voor de tweede maal uit Enge land gezet werd, is Maandagavond in de mond van de Humber over boord geslagen. Hij was Maandag in Huil aan boord van de Madras gegaan. De kapitein van het schip bericht, dat de jongen overboord ging, toen het schip de Humber afvoer naar zee. Op dat ogenblik was het schip ongeveer twee kilometer van de kust. ten kan worden bereikt. Verschillen sten bewijzen, doch spr. hoopt, dat de bloembollen niet geheel en al me' chaniseh zullen worden bewerkt, om dat dit z.i. schade zou kunnen ver oorzaken aan de bloembollen, de machines kunnen ons goede dien- Grote zorg is besteed aan deze tentoonstellingen en spreker brengt dank aan allen, die hieraan hebben medegewerkt. Met de wens, dat de ze tentoonstellingen zich in een gro te belangstelling mogen verheugen, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Prijsuitreiking- De heer Segers reikte hierna de prijzen uit. De bekroningen vielen ten- deel aan: Wisselbeker voor de beste collec tie hyacinthen niet overgeplant, Gebr. Segers, Lisse met 4.11 Vz punt tegen 4.10 punt behaald door de fa. G. van der Meij's-Zonen, Lisse. Wisselbeker voor de beste collec tie hyacinthen decoratief opgesteld Gebr. Segers, Lisse. Wisselbeker voor de beste parti culiere inzending van 20 soorten tulpen Gebr. van Zanten, Hillegom met lof van de jury: Wisselbeker voor de beste parti culiere inzending van 10 soorten vroege-, mendel- en triumphtulpen viel ten deel aan Gebi\ Eggink te Voorschoten met 42 punten na lo ting met de fa.'s Jac. Uittenbogaard te Oegstgeest en Gebr. van Zanten te Hillegom, die eveneens 42 punten hadden behaald. Beide firma's kre gen het certificaat van „Bloemlust". Wisselbeker voor de beste particu liere inzending van 10 poorten tul pen (alle rassen nvat -uitzondering van vroege-, mendel- en triumph tulpen) Gebr. Nieuwenhuis Lisse. De fa. Gebr. van Zanten te Hille gom stak hierna eveneens en had slechts 1 punt minder. Wisselbeker voor de beste inzen ding van 10 soorten narcissen War naar en Co. te Sassenheim met lof der jury. Wisselbeker voor de beste collec tieve inzending bolgewassen van den Hoek's Bi-oeiproevenbedrijf te Oude Nieuwdorp. Definitieve prijs voor de mooiste gemengde inzending, Jac. Uittenbo gaard en Zn. te Oegstgeest. Een certificaat werd uitgereikt Voor de hyacinth Pharo's aan G. van der Meii's Zonen te Lisse en voor de narcis „Amateur" aan de fa. Warnaar en Co. te Sassenheim. Mechanisatic-tentoonstelling In een naastliggende bloembollen hal van het H."?.G.-gebouw was dc mechanisatie-tentoonstelling onder gebracht en deze de gehele grote hal vulde De rustige sfeer van de 'oloemen- show gaat hier over in een gezellige en meer levendige omgeving van het mechanisme op het gebied van de bouw en schuurbehandeling van de diverse blosmöollenpruducten. Een zeven en dertigtal stands waren hier in gehuisvest en brachten op aller lei gebied de nieuv/ste snufjes, uit vindingen en verbeteringen aan de diverse machines naar voren Er waren meststrooiers, sproeimachines, lees- en telbandmachines. bol en- poetsmachines, lieren, liften, takels weegmachines, grondbewerkingsma chines, spuitmachines, motorpom- pen, bentraal verwarmingsinstalla ties, complete koelinrichtingen on vochtigheidsinstallaties, diverse land bouwwerktuigen, gereedschappen, verpakkingsmaterialen enz., enz. Een mooie inzending was van het departe ment van landbouw met een keur van publicaties en fotomateriaal op het gebied van de bloembollenteelt. De inzending van het instituut vooi "^rr.niek re Wageningen laat een ieder zien en geeit inlichtin gen omtrent schuurbouw. verwar ming en koelen. Een leerzame stand van de Rijkstuinbuuv/voorlichtings- dienst omtrent de bodem kartering en grondonderzoek treft men eveneens Op deze mechanische tentoonstel ling kan men zich iaVn voorlichten op elk gebied. Zowel de bloemen- als de mecha nische tentoonstelling zijn een be zoek ten volle waard, zowel voor ac vakbeoefenaren als voor het publiek. «terugkerende mrfiiaiten „ORMONDE". Met k het troepentransportschi) „Ormonde", dat 10 Januari j.l. van Tandj. Priok is vertrokken en ver moedelijk 3 Febr. a.s. te Rotterdam arriveert, keren de volgende perso nen uit Leiden en omgeving naar het vaderland terug: P. J. van Eden en E. Jansen, Leidschendam; v. d. Klauw, Wad- dinxveen; H. J. Teunissen, Zocter- raeer; T. Timmes, Rijnsburg; G. Tuk ker, Alphen a. d. Rijn; J. C. Veyck, Ter Aar; korp. P. W. v. d. Berg, 4e Binnenvestgracht Leiden; C. van Duyn, Katwijk; J. N. H. Hoogeduin, Hillegom; M. S. Kruyt, Wassenaar; T. M. Bakker, Wassenaar; 2e luit. R. v. d. Broek, Leidschendam; A. Brom- meijer, Koninginnehof 14, Leiden; A; A. v. Duyn, Noordwijk; korp. A. Kluinhaar, Waddinxveen; P. v. d. Moolen, Bodegraven; J. A. Borst boom, Nootdorp; H. P. Lammert, Aalsmeer; T. H. J. Warmerdam, Noordwijkerhout; J. v. Winkel, Voorschoten; G. C. v. d. Zwet, Roe lof arendsveen; H. M. Parlevliet, Prinsenstraat 45, Leiden; H. Gulik, Woerden; M, Zundert, Alphen a. d. Rijn en J. J. v. d. Poel, Korte Han sestraat 9, Leiden. „CHITRAL" Met het passagiersschip „Chitral", dat 3 Jan. j.l. van Tandj. Priok ver trok en vermoedelijk 30 Jan. a.s. te Rotterdam zal arriveren, repatriëren de volgende personen uit Leiden en omgeving: B. Blok, Voorschoten; G. P. de Haas, 3e Binnenvestgracht 8, Leiden; W. J. Overvliet, Leidschendam; G. Rozeboom, Noorden; korp. V/ Schra- der. Wassenaar; Zweeres, Koudekerk a. d. Rijn; J. C. Blom, Langeraar en G. Eberwijn, Woerden. VOORSCHOTEN BENOEMING GROEPSCOMMANDANT Tot groepscommandant van de Rijkspolitie te Voorschoten is offi cieel benoemd de opperwachtmeester J. H. Schoonbeek. Sinds het afscheid van opp. wacht meester W. van Weert op 1 Januari 1951 was de heer J. H. Schoonbeek waarnemendopperwachtmeester. Dieren veroorzaakten aanrijdingen. Gisteren heeft op de Veurseweg ter hoogte van de Laan van Duiven voorde een aanrijding plaats gehad veroorzaakt door een paard. Een auto stond langs de kant, omdat ze gere pareerd moest worden. Toen een paard en wagen passeerde schrok het paard van de zich uit de motor kap oprichtende man. Het paard sprong opzij 'en het lemoen van de wagen raakte een juiust aankom en- wagen raakte een juist aankomen- het paard wilden grijpen kwam het achterste gedeelte van de wagen te gen de stilstaande alito. Beide- auto's werden beschadigd. Op de Haagweg, ter hoogte van het Haagse Schouw, snuffelde een hond over de weg. Een militaire volkswagen, bestuurd door F. uit Voorburg, xnoest voor de hond uit wijken. Een achter deze auto rijden de wagen reed op de eerste, terwijl de tweede weer aangereden werd door een derde. Alle drie auto's wer den beschadigd, maar gelukkig de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. K.A.B. Onder grote belangstel ling vierde de K.A.B.-afd. haar jaar feest. Het bleek, dat het Bondsge- bouw te klein was. De voorz. van de K.A.B.. de heer N. Lamboo, -sprak een kprt woord van welkom tot de genodigden van de zusterverenigin gen en tot de leden. De verzorging van deze avond was toevertrouwd aan de toneelvereniging „Het Mas ker" uit Voorhout, welke vereniging opvoei'de het bekende toneelspel in drie bedrijven „Onder één dak" van Johan Fabricius. Men moet zich bij dit stuk even verplaatsen naar de tijd, waarin het werd geschreven. Al dadelijk bleek, dat zowel de keu ze der toneelgroep een goede was geweest. Detoeschouwers kregen sterk en subliem spel te zien. Telkens als de handeling te sterk dramatisch dreigde te worden, werd er door een der spelers weer een vrolijke noot ingebracht, dat de spanning weer dragelijk maakte. Het is onnodig bepaalde spelei-s te noe men Het was een zeer goed geheel en de aanwezigen wisten dit te waar deren. Het slotwoord werd gespro ken door de geestelijk adviseur van de K.A.B., kapelaan G. A. van Rei- sen. Spr. trok een kleine les uit de inhoud van hefr stuk en bedankte daarna de spelers voor het geboden spel, waarmede de aanwezigen met een geweldig applaus hun instem ming betuigden. 3.-Met vakkennis, geruisloos en snel,, werden Baals orders uitge voerd. In een oude loods stond een man-op de uitkijk. „We moeste et maar -probere" zei dc man, toen de tonen- van een polonnaise van het schip de loods bereikten. Even later vertrok een eigenaardig vaartuigje, i man met de pet kreeg geen ant- Het leek wei op een kano en het had'woord. Twintig seconden later- zag van boven een opening, ongeveer zo als een tank. „Raak em subiet, Gor- gen, zei een man met een pet tegen iemand, die, als duiker verkleed, in de eenmansduikboot zat. men alleen een telescoop boven de waterspiegel, alsof het nog volop oorlog was- De „Samoa" werd mid scheeps getroffen. 1 (Wordt vervolgd),

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2