Vandaag de start van de monster-race 1Zïakie Qivtf in ffiaiió $aal duikt ap Cen getuige1 die niet pscak —I DINSDAG 23 JANUARI 1951 L>h LÜIDSfc l.UURANl TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE RALLYE NAAR MONTE CARLO \7ANDAAG IN DE LOOP VAN DE OCHTEND en de middag zijn onge- veer 350 equipes voor de 21e Sterrit naar Monte Carlo gestart. Het grootste aantal deelnemers heeft als vertrel<£>unt Monte Carlo zelf ge kozen, maar ook Lissabon, Stockholm en Glasgow zijn populair, terwijl Palermo en Oslo resp. met 17 en 8 equipes een aanzienlijk minder aan tal gegadigden hebben verkregen. De afstand, door alle deelnemers af te leggen, is 3000 km., welke met een gemiddelde van 50 km. moeten worden afgelegd, hetgeen te contro leren is door de talrijke tijd- en routecontroles, die de wagens moe ten passeren om zonder strafpunten aan het eindpunt, Monte Carlo, te arriveren. Daar komt nog bij, dat het laatste stuk, van Valence naar Mon te Carlo, een gemiddelde uursnelheid van 65 km. vraagt, een belangrijke verzwaring van de eisen, niet in het minst te wijten aan het feit, dat de rijders dan reeds zeer veie uren dag en nacht achter het stuur heb ben gezeten. Naar men weet is er ten aanzien van de te grote liefhebberij een con- tigentering toegepast. Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland leve ren verreweg de meest concurren ten, daarna komt een naar verhou ding vrij groot aantal Zweden en verder treft men nog Duitse, Deen se, Italiaanse, Portugese, Finse, Spaanse, Zwitserse, Belgische. Noor se, Ierse, Amerikaanse, Canadese en Luxemburgse equipes aan. en wat vanzelf spreekt, ook enkele teams uit het vorstendom Monaco. Het aantal nationaliteiten is dus zeer groot, het aantal liefhebbers naar verhouding met het vorig jaar, aanzienlijker, maar dit alles wordt nog overtroffen door de grote variatie aan merken, welke in deze sterrit worden gede monstreerd. Niet vergeten mag wor den, dat de deelnemers naar de cy- linder-inhoud van hun wagens in klassen zijn verdeeld. En tenslotte zij nog vermeld, dat 13 dames-teams elkaar na de overwin ning zullen betwisten voor de Coupe des Dames. Niet alleen zeer ervaren rijders ne men aan de Rallye van Monte Carlo deel, ook zij die weinig aan groot toerisme hebben gedaan, proberen deze sterrit uit te rijden, al dient toegegeven te worden, dat het ge middelde peil der prestaties uit de laatste jaren» ongetwijfeld een sterke stijging vertoont. Veel hangt af van het weer. Iedereen begrijpt, dat de weers omstandigheden bij de sterrit naar Monte Carlo een zeer grote rol spe- EEN OVERZICHT VAN DE ROUTES IN DE 21ste RALLYE MONTE CARLO. Vanuit de hoekpunten van Europa zullen de rijders langs de op de kaart aangegeven route de ruim 3200 km. lange weg af hebben te leggen eer zij op 26 Januari in de vroege och tend Monte Carlo bereiken. De tus senliggende plaatsen moeten op be paalde tijden worden gepasseerd. De ze tijden zijn zo gekozen, dat de deelnemers niet te langzaam, maar ook niet te snel mogen rijden. Een te vroege aankomst wordt evenzeer be straft als een te late. De gehele tour moet gereden worden met een ge middelde snelheid van 50 km. per uur. Na aankomst in Monte Carlo wor den de wagens onmiddellijk op een afgesloten terrein geparkeerd en mo gen de deelnemers niets meer wijzi gen aan de toestand van de wagen of len. Is er geen mist, geen regen, geen sneeuw, zijn er geen gladde wegen, dan gaat alles betrekkelijk gemakke lijk en dan hangt het maar af van de min of neer grote vermoeidheid, of de equipes op tijd en in goede welstand aan het eindpunt arrive ren. Maar in deze tijd van het jaar is het weer zeer onbetrouwbaar. In enkele uren slechts kan de lucht be trekken en waar eerst de zon scheen, vallen de sneeuwvlokken in dichte hoeveelheden. Een mooie kurkdroge weg is na enige uren veranderd in een gevaarlijke spiegelgladde massa, waarop het grote moeite kost de juiste koers te behouden. De be richten gedurende de laatste 24 uur voor de start, welke uit verschillen de delen van Europa te Monte Carlo gisteravond binnenkwamen, waren niet bemoedigend. Het is misschien niet aardig om het te zeggen, maar wij hebben het vermoeden, dat de or ganisatoren deze ongunstige weer berichten wel een beetje op prijs stellen omdat onder die omstandig heden het alleruiterste gevraagd wordt van mens en wagen, de beste proef voor de grootste betrouwbaar- heidsrit van de wereld. Wij hebben ir. J. W. van Wame- ler., een der vertegenwoordigers var. de K.N.A.C. te Monte Carlo om na dere bijzonderheden gevraagd. Hij vertelde, dat het zo buitengewoon moeilijk was om in Monte Carlo te controleren of alle Nederlandse equipes, die daar zouden starten, wel aanwezig waren. 48 Teams uit Neder land moeten vandaag in Monte Carlo starten en gisteravond had hij er 44 geteld. Twee teams ontbraken op het appèl en de 2 nog niet geregistreerde equipes zouden vermoedelijk he denochtend nog wel arriveren of wa ren misschien reeds ergens in Monte Carlo ondergedoken. Dat de equipe K. J. G. Brands, Iïeijnen en Gerten- bach uit Tilburg niet zou starten was eigenlijk al bekend, maar dat het team van R. Schouten op weg van Nederland naar Monte Carlo ergens in Frankrijk verongelukt was, wist men bij de organisatoren nog niet officieel. Het weer was tot gistermiddag zeer mooi, maar in de avonduren kwam er verandering, een donkere lucht motor. De 50 best geclasseerde rij ders van de Ralley moeten vervol gens op Zondag 28 Januari een rij- vaardigheidsproef afleggen. Zes ron den van het Circuit Monte Carlo (zie inzet) moeten hiervoor gereden wor den, met dien verstande, dat de le en 2e ronde afgelegd moeten worden met een gemiddelde snelheid van 50 km. per uur, terwijl de 3e, 4e en 5e ronde zo snel mogelijk, doch ieder met een gelijke gemiddelde snelheid moeten worden gereden. Op Maandag en Dinsdag staan feestelijkheden en het Concours de Confert op het programma en ten slotte op Woensdag 31 Januari de grote prijsuitreiking. Eerste in het algemeen classement waren in 1938 de Nederlanders ir. Bakker Schut en Karei Ton, terwijl de dames Van Limburg Stirum en Van Vredenburgh in 1949 de eerste plaats bezetten in het damesklasse ment. Slecht begin van Ned. equipe De radioreporter Leo Pagano, sa men met de heren R. Pril en R. Schouten, allen uit Hilversum, zijn op weg naar de start voor de Rallye de Monte Carlo in Frankrijk in hun Austin, waarin ze aan de rallye zou den deelnemen, verongelukt. Met de heer Pril aan het stuur begon de wa gen op een in reparatie zijnde secon daire weg tussen Mons en Troyes op de kiezelstenen te slippen en sloeg in volle vaart driemaal over de kop. Bij dit ongeluk liepen Pagano en Pril verwondingen op. De heer Schouten, die uit de open wagen werd geslin gerd, bleef als door een wonder on gedeerd. Na verbonden te zijn in een ziekenhuis konden de heren Pagano en Pril het onmiddellijk weer verla ten. Zondagavond zijn zij per trein naar Hilversum teruggekeerd. De wagen werd bij het ongeluk zwaar beschadigd. De equipe was Donderdag jl. uit Hilversum vertrokken. De heer Pa gano had behalve zijn gewone baga ge een van de nieuwste radio-appa- raturen bij zich voor het vastleggen van interviewt., die bestemd waren voor uitzending dóór de radio. Vrij dagavond omstreeks 8 uur reed de heer Pril de secondaire weg op bij Cesanne, waarbij hij de hoofdweg tussen Mons en Troyes verliet. In een bocht slipte de wagen met grote snelheid, sloeg driemaal over de kop, waarbij de heer Schouten er uit ge slingerd werd, en bleef tenslotte op de rand van een ongeveer 10 meter hoge helling, waaronder een beekje stroomde, met de wielen omhoog lig gen. Pagano kwam daarbij in zeer be narde positie, half uit de open wagen, bekneld onder de auto. De motor bleef voortrazen en de benzine stroomde er uit. Met behulp van een chauffeur, die juist in een vracht wagen paseerde, wisten de heren Schouten en Pril de auto overeind te duwen er. de heer Pagano te be vrijden. Zowel de bestuurder als de heer Pagano bloedden hevig uit ge- zichts- en armwonden. Zij werden snel naar een zieken huis vervoerd en verbonden. De plaatselijke politie verklaarde, dat op dezelfde plek jaarlijks meer ongeluk ken gebeuren. De wirecorder werd niet beschadigd. trok zich samen en er vormden zich nevelbanken om de bergen. Was de route op de heenweg tussen Grasse en Digne glad, over het algemeen was de toestand redelijk, maar gis teravond kwamen er berichten .te Monte Carlo binnen, dat het in de bergen van de Franse Alpen hard sneeuwde en wat de deelnemende equipes, die uit Monte Carlo star ten hedenavond in de bergen van Digne en van Chambery te wachten zou staan, is op het ogenblik nog niet te overzien. En nu zwijgen wij nog maar over de mogelijke gevolgen van de sneeuwsituatie in Zwitserland. Ir. van Wamelen was voorts van me ning, dat de route door Auvergne, van le Puy naar Valence en verder naar Gap Digne, waar een gemiddel de van 65 km. moet worden gehaald, misschien lastig zou mogen worden genoemd, maar zeker niet onover- komenlijk. Aan de andere kant is het echter een feit. dat de situatie in zeer korte tijd kan veranderen en dat zware sneeuwval moeilijke pro blemen zal kunnen scheppen. Hoe het ook zij, alle Nederlandse equipes zijn vol goede moed en wilden te Monte Carlo met een maximum aan opti misme de zware rit van 3200 km. be ginnen. DE VOETBALPOOLS. Naar uit Den Haag gemeld wordt, zal de minister van justitie mr. A. A. M. Struycken binnenkort een aantal instellingen op sociaal-cultu reel gebied bijeenroepen, om een be spreking te houden over de voorge stelde voetbalpool. „K.N.V.B. BLIJFT AMATEUR!" In het bestuur van de K.N.V.B. dat onder leiding van de voorzitter, de heer K. J. J. Lotsy, in een voltal lige vergadering bijeen kwam, heeft een uitvoerige gedachtenwisseling plaats gehad naar aanleiding van de veelvuldige publicaties en radio praatjes der laatste maanden over de kwestie amateurisme-professionalis- me. Daarbij is gebleken, dat de le den van het bestuur van de K.N.V.B. zonder uitzondering het volledige „amateurisme" wensen te handha ven. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND. De competitie-uitslagen van de Leidse Biljartbond zijn: le klas 't Zuid 1Carambole 1 42; Spijker- bak. 1Carambole 2 15; TOG 2 Carambole 3 2—4; SDO 1—TOG 1 6—0. 2e klasse TOP 2Morschpoort 1 24; Spijkerbak 3Rijnegom 1 24; Spijkerbak 2Royal 1 42; 't Spoortje 1UVS 1 2—4. 3e klas: TOP 3Spijkerbak 4 08; De Hoek 1TOG 4 62; 't Spoortje 2—DVH 1 80; Morschpoort 2De Heul 1 62; Vierkantje 1Drei Pot. 1 6—2. 4e klas: TOP 4Carambole 4 08; Royal 2De Valk 1 6—2; EMM 1— SDO 2 2—6; UVS 2—DOH 1 5—3; Morschpoort 3DVH 2 26. 5e klas: 't Spoortje 3SDO 3 62; Rijnegom 2't Zuid 2 80; TO G 5Morschpoort 4 26; Spijkerbak 5Carambole 5 44; D, Heul 2DO H 2 0—8. 6e klas: Morschpoort 5UVS 3 26; 't Zuid 3Rijnegom 3 80; TO G 6Drei Pottekens 2 26; 't Vier kantje 2DVH 3 80. 7e kals: De Valk 2—*t Zuid 4 6—2; De Heul 3—De Valk 3 2—6; Royal 3 Spijkerbak 6 62f Morschpoort 6 DG 2 uitgesteld. 8e klas: Carabole 6't Zuid 5 26; TOG 7't Spoortpe 5 44; Morsch poort 7De Valk 4 62; Morsch poort 8't Vierk. 3 26; UVS 4Rij negom 4 80. Biljartbond Bloembollenstreek. De inschrijving voor het 4e klasse persoonlijk biljartkampioenschap van de Bollenstreek heeft de verwachtin gen overtroffen, daar niet minder j dan 13 spelers van 6 verenigingen elkaar in het clublokaal van de bil- jartvereniging „Excelsior" café „De i Duif" zullen bekampen, nl.: Jac. j Faas, Nic. v. Dijk, P. Wassenaar Luto j Lisse, L. Herigers, G. Havei-, Bos Vios Lisse. i Th. Duivenvoorden en B. Duiven voorde Excelsior Lisse. D. v. d. Berg, P. Schoone en Borst P. Gijzenbrug. Adr. Wolver, Oude Post Sassen- heim. K. Juffermans B.V. „De Engel" Lisse. De wedstrijden nemen vandaag een aanvang. SCHAKEN De Zwarte Pion (Lisse). De verdere uitslagen van de bordenwed strijden: Groep 1: J. GoedemansP. Langeveld YY\ J. SmitM. v. d. Wat lezers schrijven „OVERSCHOT". Een overschot ontstaan door een vreselijk tekort. We zien ze nog gaan de kinderen in de ene hand een schaaltje in de andere een lepel zo naar school, waar ze straks een extra portie „voedsel" krijgen. De zelfde substantie, die wij, ondanks hevige honger, vaak niet door de keel konden krijgen soms heet water met wat groente-blaadjes! Vele kinderen hebben in die tijd „de knak" gekregen. Kleuterdagver blijf „Margriet" kan hierover vertel len en hoeveel kinderen werden in die tijd blijvend invalide? Wanneer de Leidse burgerij meehelpt, komt er straks de school voor gebrekkige kin deren de Mytyl-school. Een aan tal kinderen binnen en buiten de stad ziet met verlangen uit naar hun „eigen school", de dagschool voor het gebrekkige kind. Zou het geen aanbeveling verdie nen het geld ook aan kinderen verdiend dat thans als „gaarkeu ken-geld" gekend wordt, te besteden aan de stakkers onder de kinderen? De zwakke, de gebrekkige, de debiele kinderen, aan wie zo onnoemelijk veel tekort is gedaan, waardoor me de een „overschot" ontstond. Wat denken de dames en heren Raadsleden van een fonds voor het noodlijdende kind? Kan iemand hier iets tegen hebben? Een bedrag om de Leidse Mytyl school te helpen oprichten? Subsidies voor de andere kinderen-met-tekor- ten? Mevr. GRB. v. DIJK-BOSMAN Voorzitster Leidse Mytyl- Stichting i.o. Oude Singel 196a, Leiden. (Bij de besteding of het beheer van het „gaarkeuken-overschot" ook aan de zwakke en op andere wijze hulp behoevende kinderen te denken, is ook door de heer A. van Dijk in de gemeenteraads-vergadering van vo rige week Maandag ter sprake ge bracht. De inzendster bedoelt het natuurlijk niet zo kwaad, maar uit haar ingezonden stuk, in 't bizonder uit de zinsnede,, waardoor mede een overschot ontstond", zouden degenen, die met de werkzaamheden van de centrale keuken niet op de hoogte zijn, kunnen lezen, dat het batig sal do is ontstaan door èen beknibbeling op de kwaliteit van het destijds ver strekte voedsel. Er viel niets te be knibbelen, want er was niet veel. De beoordeling van het verstrekte voed sel, dat men „ondanks hevige honger vaak niet door de keel kon krijgen" „soms heet water met wat groen te-blaadjes" is o.i. veel te sterk af keurend. Wij hebben van begin tot eind van de centrale keuken gege ten. Wij willen niet beweren, dat Me 01; S. v. RuitenJ. Goedemans 01; P. KoetsheidA. Rotteveel YtY', H. SimonsH. v. Diemen 0—1. Groep 2: J. GeerlingO. v. Rui ten Sr. 01; Sj. v. d. MeyM. v. Ruiten YY', P- BeyckC. v. Rui ten Jr. 01; Sj. v. d. MeyC. v. Bui ten Sr. 01. DAMMEN Het Vier-dorpen toumooi De reserves van de damclub „Lisse Vooruit" speelden een thuiswed strijd tegen Hillegom 2, welke steeds een lastige tegenstander voor de Lis- senaren is. De wedstrijd bleef tot de laatste partij zeer spannend en geen der partijen slaagden er in de volle bluit te veroveren. Het werd een verdeling der punten 88. 2. Terwijl op de „Samoa" de ene toespraak na de andere klonk, kreeg de aartsschurk Boris Baal, ergens in een duistere uithoek van de aarde, een boodschap met een vers schrij ver. „Samoa" vertrekt morgen ha ven Q", stond er. Boris Baal liet de as van zijn sigaar van opwinding op het toetsenbord van zijn machine val len. „Samoa" vertrekt morgen niet", gromde hij en lachte griezelig. Daar op greep hij de telefoon Toen de avond viel bereikte de feestvreugde op de „Samoa" haar hoogtepunt Drie orkesten speelden. „Dat zo'n log ding varen kan", zei d'e burgemeester weer. „Dat komt wilde Dokie verklaren,' maar de burgemeester hief zijn glas. „Prosit", riepen allen. (Wordt vervolgd). het eten altijd even lekker of voed zaam was, maar de centrale keuken heeft zich ingespannen van de voed- sel-verstrekking te maken, wat er van te maken was. Geld speelde daarbij geen rol. Het overschot van ongeveer 5.per hoofd van de be volking is, zelfs in de gunstige om standigheden waarin wij nu leven, onbetekenend. Hoeveel te meer dus bij de prijzen van destijds. Red.). BINNENLAND. Dc Rijkspostspaarbank geeft thans ge^chenkkaarten uit van een gulden en een rijksdaalder. Ze kun nen. niet tegen contant geld worden ingewisseld, maar moeten op een be staand of een nieuwe spaarbank boekje worden bijgeschreven. Prins Bernhard en Prinses Bea trix zijn thans weer geheel hersteld van de griep. BUITENLAND. Volgens radio Belgrado hebben Maandag twee Hongaarse soldaten een Joegoslavische grenswachter ge dood na het vuur op hem te heb ben geopend. Te Yokahama is een drijvend pension voor arbeiders omgeslagen. Zeven personen verdronken, ruim 40 werden gewond. Bij een auto-ongeval bij Floren ce zijn de Italiaanse communistische senator Ilio Barontini en een com munistisch bestuurslid uit Livorno, Leonardo Leonardi, om het leven ge komen. Franz Merck, lid van het hoofdbestuur der Oostenrijkse com munistische partij, een andere com munistische partijfunctionaris en de chauffeur werden zwaar gewond. Tien Zweden zijn de afgelopen nacht om het leven gekomen bij een botsing tussen een trein en een auto bus te Sodenerhamn in Noord-Zwe den. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 70.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.10 Gramofoon- muziek. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gramofoonmuziek. (9.309.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Idem. 11.00 Gramofoonmuziek. 12,00 Accordeonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gramofoonmu ziek. 12,55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gramo foonmuziek. 14.00 Gesproken pro- tret: Le Corbusier. 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 „Vijftig jaar #E.T.S.", klankbeeld. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „De strijd om het nationale inkomen", causerie. 19.15 Hawaiianmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorwe gen—Nederland. 20.06 Politiek over zicht. 20.15 Promenade-orkest en so listen. 21.00 „Ora et Labora", hoor spel. 22.30 „E.C.A.-show". 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Een woord voor de dag. 7i30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.10 Voor de zie ken. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.25 „Jan Pieterszoon Coen", hoor spel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instr. sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Re portage. 13.20 Instrumentaal ensem ble en solist. 13.50 Regeringsuitzen ding: drs. L. Coomans de Ruiter: Jeugduitzending: „Uit de Indonesi sche dierenwereld". 14.00 Mariniers- kapel. 14.35 Gramofoonmuziek. 15.00 Omroeporkest en solist. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Instrumentaal en semble. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gra mofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed strijd NoorwegenNederland. 20.06 „Die Jahreszeiten". 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve^n). „Neen. Ik zal U de foto zenden en U onmiddellijk schrijven wanneer mij iets te binnen schiet wat ik ver geten heb te zeggen. En kunt U mij nu misschien reeds mededelen, of U gelooft, dat U in staat is de vragen te beantwoorden, welke mijnheer Marchmont U heeft gesteld?" „Natuurlijk kan ik ze nu niet beant woorden" zei Thorndyke. „De feiten welke U ons heeft verstrekt moeten bestudeerd en vergeleken worden en er moet nog veel onderzocht worden. Blijft U nog lang in Engeland?" „Minstens een maand zal ik nog hier vertoeven. Dc zal U mijn adres geven en mijnheer Marchmont heeft het reeds." „In de loop van een maand," zei Thorndyke, terwijl hij het visitekaar tje bij zich stak. „geloof ik U wel te kunnen beloven, dat wij zullen vast gesteld hebben, of Uw vriend in le ven le of niet. Weten wij eenmaal dat hy nog in leven is,dan zullen wij ongetwijfeld ook wel uitvinden, waar hij zich bevindt." „Dat is een zeer hoopvolle mede-, deling en ik hoop dat U die belofte zal kunnen gestand doen." Met deze woorden stond hij op en ging, na een beleefde buiging tot ons allen, naar de deur. Marchmont scheen te twijfelen, of hij zou blij ven, doch toen de deur geopend was scheen zijn besluit genomen en volgde hij, na ons goede avond gewenst te hebben, zijn geestelijke cliënt. xvn Het verrassende schilderstuk Het was reeds vrij laat toen onze vrienden afscheid van ons namen, doch niettegenstaande dat schoven wij, zodra zij vertrokken waren, on ze stoelen bij de haard, met het ken nelijk doel de toestand verder te bespreken. Als bij onderlinge af spraak stopten wij alle drie onze pijpen en Jervis, die met die opera tie het eerst gereed was opende het debat, nadat hij zijn pijp had aange stoken. „Die Jardine schijnt iemand van een eigenaardig karakter te zijn", begon hij. ..Denk maar eens aan zijn vaardigheid om door de modder te woelen om niet te spreken van zijn bedenkelijke gewoonte, in snel tem po met verschillende dames uit wan delen te gaan. 't Is een ontstellend staaltje van verdorvenheid!" „'t Is te hopen, dat de schijn be driegt," verklaarde Thorndyke glim lachend „en wij moeten het Father Humperdinck niet kwalijk nemen^ dat hij het gedrag van Jardine enigs zins verdacht vond. In ieder geval ben ik blij, dat Marchmont hem heeft hier gebracht. Hij heeft ons een aaneensluitend verhaal gedaan, waarmede wij onze zeer losse feiten kunnen vergelijken en wat mis schien nog belangrijker is, hij heeft onze navorsingen een zakelijke ba sis eegeven. Dat is een groot voor deel." „Ik kan mij niet voorstellen", zei ik, „in welke richting U nu Uw na speuringen gaat doen. Father Hum perdinck heeft zoals U zegt, ons een aaneensluitend verhaal gegeven, maar het is een zeer onverwachte mededeling geweest, tenminste voor mij en sluit in het geheel niet aan bij hetgeen wij weten ingeval U, evenals ik, veronderstelt, dat de man, die ik in Millfield Lane zag liggen, Vitalis Reinhardt was." „Het is moeilijk die veronderstel ling te laten varen, ofschoon wij zeer op onze hoede moeten zijn te^- genover toevallige samenlopen van onstandigheden; de man die jij zag, kwam precies overeen met de be schrijving, welke ons is gegeven, wij weten dat Reinhardt zich die dag in die omgeving bevond en jij vond die relikwie in de onmiddel lijke nabijheid. Wij schijnen ons te moeten houden aan de hypothese, dat die man inderdaad Reinhardt was, tenzij wij kunnen bewijzen, dat hij een ander persoon was, of dat Reinhardt op dat ogenblik er gens anders was; hetgeen wij niet kunnen, tenminste op het ogenblik niet." „Dan", zei ik, had per slot van re kening die politieagent toch nog ge lijk kunnen hebben. De man kon niet dood geweest zijn en de volgen de dag bij Marchmont op het kan toor zijn, om vervolgens naar Parijs te gaan. Maar ik moet zeggen, dat hij er zo dood uitzag als Koningin Anna. Men ziet hieruit alweer hoe voorzichtig men moet zijn in het uiten van zijn mening." „De een of andere autoriteit heeft eens gezegd, dat het enige afdoende bewijs van overlijden, ontbinding is. Ik geloof, daf het de oude Taylor was en ik ben zeer geneigd te gelo ven. dat hij het niet ver mis had." „Maar", zei Thorndyke, „aangeno men, dat de man die jij hebt gezien, werkelijk Reinhardt was en dat hij niet dood was, hoe verklaar je dan de andere omstandigheden? Was hij ongevoelig of bewusteloos tengevolge van letsel of vergif? Of was het voorgewende bewusteloosheid? Was hij het, die over de schutting ging en zo ja, ging hij er dan zonder hulp over, of werd hij geholpen? En welk antwoord zou je willen geven op de vragen, welke Marchmont stel de? Zijn eerste vraag beantwoord je met „Ja Reinhardt leeft nog". Maar hoe staat het met de ander?" „U bedoelt, waar hij is?" zei ik. „Daarop kan ik alleen antwoorden: God weet het. Misschien dwaalt hij ergens op het vasteland. Wat betreft zijn geestvermogens, schijnen de fei ten er op te wijzen, dat hij, om het plat uit te drukken, ze niet alle vijf bij elkaar heeft. Hij moet stapelgek zijn. Want zelfs aannemende, dat hij die broeders in dat kloosters, zonder opgave van redenen, wilde verlaten, dan volvoerde hij toch een aller dwaast plan. Het heeft volstrekt geen zin, om de ene dag voor lijk te spe len en de volgende morgen met een glimlachend gezicht een visite bij zijn alvocaat te maken. Als hij voor dood wil doorgaan, dan had hij dat plan moeten doorzetten en dood blijven." „Daar staat tegenover", zei Jervis, dat in dat geval Marchmont pogin gen zou aangewend hebben, om ver gunning te verkrijgen het testament uit te voeren." „Ja, dat is zo. Het is uitermate zonderling". „Dus", zei Thorndyke, „moet ik aannemen, dat jullie an oordeel bent dat Reinhardt zich hier of daar op het vasteland schuil houdt en dat zijn geestvermogens meer of min abnormaal zijn?" „Ja, ofschoon met het feit, dat hij zijn eigen zaken dan niet had kun nen beheren, dit ook moeilijk aan te nemen is. Om de waarheid te zeg gen, ik kan er absoluut geen touw aan vastknopen." „Geen wonder", zei Jervis, „want sommige feiten doen zeer sterk ver onderstellen, dat Reinhardt zeker dood moet zijn, terwijl andere zonder enige twijfel het bewijs schijnen te leveren, dat hij in leven was, ten minste na die geschiedenis in Mill field Lane. Het is ook mogelijk, dat hij tegenover de kloosterbroeders eer. misplaatste grap heeft uitgehaald; doch dat schijnt niet zeer waarschijn lijk. Het gehele geval is eer. warboel van tegenstrijdigheden, die men als totaal onontwarbaar zou kunnen beschouwen, indien er niet een zeer duidelijk feit was aan te wijzen. (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6