BEURS - O VERZICHT De begrotingsbesprekingen in de Leidse Gemeenteraad Algemene verbittering over onrechtmatige schrielheid van het Rijk V.V. D. hengelt Begrotings-avond in gemeenteraad van Leiden 21 sprekers - en de lijst nog lang niet uitgeput Roofoverval te Rotterdam was zorgvuldig voorbereid INSDAG 23 JANUARI 1951 L)b LblUSfc. UJURAN I TWEEDE BLAD - PAlilNA De gemeenteraad in Leiden kwam gisteren in openbare vergadering bijeen Na goedkeuring van de wij ziging der verordening op de vergun ning-rechten, kwam de begroting 1951 in behandeling. Rijk is schuldenaar. De heer Woudstra (Prot.) besprak de financiële toestand van de ge meente. Het tekort op de begroting is thans blijkens nadere medede ling van B. en W. opgelopen tot 1.250.000. De regering behoort de gemeenten in staat te stellen de con sequenties van b. v. de salaris-ver hogingen te dragen. Spr. gelooft ech ter niet, dat de regering bereid is het Leidse tekort in belangrijke mate te dekken. Spr. betoogt, dat de ge meenten recht hebben op de inkom sten van het Gemeentefonds maar dit fonds gaat reserveren! De ge meenten staan hiertegenover mach teloos, evenalé tegenover de besteding der ondernemingsbelasting. Spr zal een motie indienen, waarin de finan ciële politiek van het Rijk t. o. v de gemeenten wordt gegispt. De bijeen komst van gemeenten met de minis ter waarop de voorz. in zijn Nieuw- jaarsrere doelde noemde spr. een „crediteuren-vergadering", waarbij het Rijk schuldenaar is en de ge meenten de schuldeisers. Onzerzijds moet worden aangedrongen op ge rechtigheid jegens de gemeenten. Spr. hekelt de voortgaande centrali satie van de Rijks-bemoeiingen en de opeenhoping van ambtenaren in Den Haag. Spr. waarschuwt ook de gemeente voor uitbreiding van het getal ambtenaren. Een opmerking van V.V.D.-zijde in het Voorlopig Verslag besprekend, stelde spr. het principiële standpunt van de Prot. Raadsfractie vast. Wat betreft de G.G.D hoopt spr., dat deze dienst zijn eigen grenzen kent. Spr. is nu reeds geschrokken van de (aanloop)kosten. Vooruitzicht woningbouw niet rooskleurig. Ds heer Van Dijk (K.V.P.) zeide, dat het algemeen beeld der finan ciën weinig reden tot optimisme biedt. Spr. waarschuwde voor défai tisme bij het overschouwen van de tegenwoordige wereld-situatie. Gaar ne zegt spr. medewerking aan het college toe. wat niet uitsluit, dat er meningsverschillen zijn. Op de woningboifw mag piet be zuinigd worden. Spr- heeft gelezen, dat LeiderP per jaar pl.m. 350 wonin gen mag bouwen, maar daarmede kan bij de aanwas der bevolking de achterstand niet worden ingelopen. Over vakonderwijs op de lagere scholen sprekend hield spr een krachtig betoog voor het vergoeden van haak- en brei-lessen enz. op de bijz. lagere meisjesschool. Spr. is er niet van overtuigd, dat .er geen Mytyl-school nodig zou zijn, omdat het getal gebrekkige kinderen gering is. De „stichting" komt, alleen voor Leiden, tot een getal van 30. Wederom bepleitte spr. verlaging van het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing van 2 op 1. Thans wordt een gedeelte der bevol king onrechtvaardig zwaar belast. De steun aan culturele verènigin- gen wordt door de gemeente tot een minimum beperkt. Spr. wil meer aan moediging van de zelfwerkzaamheid der bevolking op kunstzinnig gebied. Spr. vroeg naar de plannen van B. en W. t. a. v. de Mare en de be strating van de Hooigracht. Spr maakte aanmerking op het geringe aantal Kath. in belangrijke functies bij de politie. Spr. drong nogmaals aan op een verordening, waarin het mogelijk wordt gemaakt, vestiging van indus trieën op ongewenste plaatsen in de stad te voorkomen. Spr. verheugde er zich over, dat de heer Frohwein. gelijk uit het voor lopig verslag blijkt, samenwerking van partijen op positief christelijke grondslag voorstaat. Echter wil spr. niet een negatieve houding t. o. v. het socialisme, doch een positieve werk zaamheid, voortkomend uit eigen be ginsel. Samenwerking bepleit. De heer Frohwein (V.V.D.) be pleitte een hechte samenwerking van dc V.V.D. met de Prot Christ en Kath. Volkspartij ter bestrijding van het socialisme Het monster-verbond van K.V.P. en P.v.d.A. acht spr. een ernstig gevaar voor het land en ook voor deze gemeente. „Het is voor mij'' aldus spr. „ten enenmale onbegrijpelijk hoe de vertegenwoor digers van de Kath. Volkspartij in de openbare lichamen kunnen samen werken met een partij, die de socia listische idee voorstaat". Uitvoerig behandelde spr. de belasting-poli tiek van de P. v d. A. en het bedrijfs leven- Het voorstel van de weth. van Openbare Werken tot bouw van in dustrie-hallen geeft spr. twijfel in „aan de ernstige bedoeling van de Heren Socialisten". Spr. hoopte, dat het college zich, nog meer dan tot dusverre het geval mocht zijn, za'l beijveren om ook met de belangen van de Leidse midden stand rekening te houden. Spr. bracht een woord van waardering aan de weth. van Openbare Werken voor zijn grote werkzaamheid om tot een snelle woningbouw te komen. Wat de Gem. Accountantsdienst betreft, hoopt spr. ..dat zowel de directeur van de Acc.- dienst als de verschillende hoofden van dienst zich zullen beijveren door een beter wederzijds begrip tot elkaar te komen." Spr. protesteert te gen de wijze, waarop het Rijk de autonomie der gemeenten aantast. Tenslotte zeide spreker aan het adres van de heer Van Dijk. dat hij zich in de V.V.D. goed thuis voelt, omdat hij daar niet achter rode en tralies zit Laakbaar Rijk. De heer Van Weizen (Comm.) laak te de houding van het Rijk ten aan zien van de gemeente-financiën Spr. weet, de verslechtering van de eco nomische toestand in de gemeente aan de uitvoering van het bewape- nings-program. „In de schoot der kapitalistische productie-wij ze ver tonen zich met kracht de verschijn selen der ontbinding!" vond spr. Voor K. en O. bepleitte spr. dat ook communistische sprekers er zullen optreden. Vervolgens verdedigde spr. KASTEEL VAN DUSSEN WORDT RAADHUIS. Het Kaste-:' van Dussen in Noord Brabant, da* het tijdens de be vrij dings winter van 1944'45 zwaar te verduren heeft gehad en daarbij zeer ernstig werd geschonden, wordt thans gerestau reerd. Het gemeentebestuur, dat het fraaie gebouw bestemd heeft als raadhuis, hoopt het deze zomer nog in gebruik te kunen nemen. enige voorstellen van zijn fractie, o.a. tot sanering van de binnenstad „De Kamp". Parten gespeeld. Do heer Goslings (P. v. d. A.) sprak over het tekort op de begroting Te ver gaande centralisatie van de Rijks bemoeienis brengt gevaar mede voor de burgerzin en voor de ontwikke ling van een gezonde democratie. De tegenwoordige financiële regeling kan voor de gemeente een gevaar zijn door de grondslag voor de uit kering. Het ongelukkige, afwachten de, niet aanpakkende beleid van vóór de oorlog speelt de gemeente nu par ten. Toen heeft de zuinigheid ons be drogen. Laat dat voor ons een les zijn. Het tegenwoordig college pakt de zaken energiek aan. Het zou on redelijk zijn, indien de gemeente thans nog de dupe werd van het „dé- faitistisch nietsdoen" van voor de oorlog Een dergelijk défaitisme dreigt echter ook thans. De kosten van een defensieve in deze tijd helaas nood zakelijk bewapening, mogen niet het minimum van sociale voorzienin gen aantasten. AHeen sociale voorzie ningen zijn echter niet voldoende. Bdzondere aandacht verdient de cul turele verzorging van ons volk Spr. gaf onige middelen aan tot bezuini ging o.a. meer efficiency in het pro ductie-proces. waardoor verlenging arbeidsduur zou kunnen worden voor komen. De verbetering der maat schappelijke verhoudingen beschou wend, citeerde spr. de profeet Jesaia (Isaias) en stelde de vraag of de Christen de Bijbel-inhoud niet te vee] vergeestelijkt. Spr constateerde verschillende goe de wendingen in het gemeentelijk be leid Over de gezondheidszorg zeide spr. dat de overheid daarin een pri maire taak heeft, naast de kerkelijke instanties en het particulier initiatief Er is een grote achterstand gebleken, waarin thans dringend moet worden voorzien. Nogmaals drong spr. aan op oplos sing van de kwestie der ziekenhuis- exploitatie. De opmerking van de "V.V.D. in het voorlopig verslag be sprekend vroeg spr. wat bedoeld wordt met een samenwerking op .,positief-ChriS'te',ijke,' grondslag. Er is in de Wereldraad van Kerken en in Pauselijke Encyclieken op het liberaal-kapitalistische stelsel scherpe critiek uitgeoefend! Ten slotte zeide spr. in principe de motie-Woudstra te kunnen steunen. Hierna werd gepauzeerd tot des. avonds 8 uur. Acht van dc tien mannen cn vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pij nen Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzui verende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschcn te ne men- De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan sporende we/king op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiver heden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagarijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lievei weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoon te. (Ingez. Med.) Aantasting rechtsstaat. De heer Knol (Prot.) betoogde, dat het gevaar voor inflatie nog steeds aanwezig is ten gevolge van de ge leide geld-circulatie. Ook de lagere overbeids-organen moeten met dit ge vaar rekening houden. De gemeente heeft, volgens de* wet, een eigen do mei" en eigen financiën, zij het met restricties T)e bronnen van deze fi nanciën zijn echter door het Rijk aan getast. Spr. constateerde hier een aan tasting van de rechts-staat. Daarom was spr. zeer geporteerd voor de motie-Woudstra. Vervolgens besprak spr. de afschrijvings-poütiek en de rentevoet, zoals deze dpor het Rijk aan de gemeenten is voorgeschreven. Washuizen badhuizen. Mevrouw BraggaarDe Does (P. v. d. A.) kwam op voor de rechten van de vrouw bij de aanstelling in beroepen. Spr. vond het overbodig, dat, met name wat in de commissie van openbare werken reeds is be sproken, nogmaals in openbare ver gadering wordt herhaald. Spr. ziet hierin iets onaangenaams t. o. v. de betrokken wethouder en de P v. d. A. Een behoorlijke steunregeling en voorbereiding van werk-objecten be- pleittte spr. ter bestrijding yan een dreigende toename der werkloosheid. Een betere plaats achtte spr ge wenst voor de V.G.L.O.-school. Een nieuwe zweminrichting zou spr. zeer toejuichen; het vele vrije zwemmen in sloten acht spr. een gevaar voor goede zeden en gezondheid. De badhuizen wilde spr. in het begin van de week (als ze toch spaarzaam be-, zocht worden) inrichten als gelegen heden voor de huisvrouwen om de was te doen. Voorts: uitbreiding van het aantal consultatie-bureaux voor zuigelingen en stichting van een te huis voor ouden van dagen. Waar zijn die woningen? De heer Van Iterson (Prot.) steunde het voorstel-De Hosson-Questroo tot instelling van een welstands-commis sie. Spr. wijst erop, dat het plan Zuid-West thans weer onderste-boven wordt gesmeten Heeft de sociograaf hierin de hand gehad? Spr. acht de sociografische dienst overbodig. On gerust is spr. over de toename van het personeel van gemeentewerken. De tekenkamer bijv. telde in 1938: 23 man. thans 38 man, terwijl 5 nieu we krachten worden aangevraagd. Spr. ziet niet in (onder opgave van de in 1933 uitgevoerde werken) dat de arbeid zózeer is toegenomen. Wordt er wel efficient gewerkt? Wordt er niet veel werk voor niets gedaan? Voor principe-besluiten kan volgens spr. volstaan worden met schets-pian- nen. Is het besluit genomen, dan kunnen de plannen definitief worden uitgewerkt. Worden er niet te veel plannen ontworpen, die nooit worden uitgevoerd? Over de woningnood zeid spr., dat sinds 1945: 1167 woningen zijn toe gewezen. Trekt men daarvan af, wel ke gereed zijn gekomen, dan moeten er nog 572 in aanbouw zijn. Waar zijn deze in aanbouw? Spr. waarschuwde voor montage-bouw. Als er dan ge bouwd wordt, laat men dan goed bouwen. Efficiency en rationalisatie. De heer Kortmann (K.VP.) vond het beeld van de begroting niet opwek kend. Zij is een weerslag van de toestand van het land. Spr. gelooft, dat men, behalve een poging tot ver hoging van de Rijks-bijdrage, de hoofdweg ook andere wegen kan i inslaan tot verbetering van de ge- 0 meente-financiën. Spr. heeft reeds j eerder aangedrongen op rationalisa tie en bezuiniging. Eerst nu willen B. en W. een efficiency-onderzoék instellen. B. en W. moeten de moei lijke omstandigheden flink onder de ogen zien en het gefy=le ambtenaren corps doordringen van deze moeiljjk- heden- Spr. beval het verlenen van beloningen aan voor degenen, die-in' enige tak van dienst middelen aan geven tot bezuiniging of rationalisa tie. De aandacht vroeg spr. voor wo ningen voor grote gezinnen. Spr. be treurt het, dat B. en W. niet kunnen meegaan met de suggestie de Oude Rijn te dempen, ter ontlasting van de Haarlemmerstraat. Het stichten van consultatie-bureaux ligt op de weg der Kruis-verenigingen; daarom zal spr het voorstel van mevr. Braggaar voorshands niet steunen. Ontevreden. De heer Questroo (Prot.) was er evreden over, dat bij de restau ratie van de Stadsgehoorzaal slechts een van de Leidse meubilerings-in- richtingen was uitgenodigd. Bij de bevordering van ambtenaren dient niet alleen de leeftijd maar ook de aard der verrichte werkzaamheden in het oog te worden genomen. Spr. gaf :n overweging de gem. cyclostyle- inrichting stop te zetten; er zijn vol doende particuliere inrichtingen, wei. ke dit werk kunnen verrichten. Het brein van mannen- Me Goudsw xardknioscheer (V V.D.) bepleitte de instelling van een vrouwen-advies-college voor huisvesting en de zorg voor ouden van dagen Huizen orv.en ontwor pen door mannen die van het huis houden geen verstand hebben. De_ vrouwen hebben allerlei wensen, die niet in het brein van een man opko men Spr. vroeg, wat de gemeente doet voor gerepatrieerden Sociaal-vooruitstrevend. De heer Van Oijen (K.V.P.) achtte, in tegenstelling tot mevr. Braggaar, arbeid voor de gehuwde vrouw on gewenst. De gehuwde vrouw moet de koningin zijn in haar huis. Als de V.V.D. samenwerking wil tegen het socialisme, wijst spr. op de vaagheid van het begrin socialisme. De hou- dine van de V.V.D. is enkel nega tief. Zou het niet beter zijn te zoe ken naar wat ons verbindt, meer dan naar wat ons scheidt, met behoud van beginselen Spr zegt, dat de heer Frohwein zichzelf beschonwt als een suDer Katholiek. Terugkomend op een principiële verklarin? van de heer Van Stralen bij de voriee begrotings-debatten, be toogt spr., dat het, om sociaal-vooruit strevend te zijn. niet nodig is de christelijke partijen en vakverenigin gen te verlaten. Spr. dringt aan op subsidiëring van confessionele beroepskeuze-bureaux. Van het Kath. Beroepskeuze-bureau is het afge'open jaar door 75 perso nen gebruik gemaakt. Spr. constateert onder aanvoering van enige voor beelden, dat de woningnood nog steeds verschrikkelijk is. De werkloosheid. De heer Knetsch (Prot.) vreest ter stede grote werkloosheid door de stijging van de wol- en staalprijzen. Spr. betoogde, dat men niet meer kan sprexen hier te lande van een kapi talistische maatschappij sedert de in voering van de P. B. O., het bedrijfs- overleg enz. Krimpende werkgelegenheid. De heer Piena (P v. d. A.) zag ook het schrikbeeld voor zich van de werkloosheid. Bij het Gew. Arbeids bureau zijn 1600 werklozen inge schreven (in 1948 te zelfder tijd 702, in 1949: 691, in 1950: 1047). Spr. ging de stand der werkgelegenheid in de verschillende bedrijven na. Deze stand is ongunstig. Weliswaar is de werkioosheids-bestrijding regerings zaak. doch spr. zag een dankbare werkkring voor een in te stellen ge meentelijke studie-commissie. iMiddenstand en P. v. d. A. De heer Van Weerlee (P. v. d. A.) zag een tekort bij de middenstanders, die niet eens uitkijken, welke politieke partij een middenstands program heeft; een uitvoerbaar mid denstandsprogram dan, zoals de P- v. d A. Spr. verzocht de gemeente, zo veel mogelijk haar werken te doen uitvoeren door ILeidse middenstan ders Spr. propageerde het P. v. d. A.- middenstands-programma. Veel narigheid voorkomen. Mej. Van Nienus (P. v. d. A.) be treurde het in hoge mate, dat bij de verdeling van bestaande woonruimte niet het advies wordt ingenomen van een vrouw. Zulk een advies kan bij samenwoning veel narigheid voorko men. Spr. vroeg aandacht voor het vakonderwijs aan meisjes. Helaas is er weinig belangstelling voor de echt-vrouwelijke beroepen- De heer Schoonderwoerd de Beze- mer (P. v. d A.) drong aan op een vacant ie van 3 weken voor jonge arbeidsrs. De heer Zunderman (P. v. d. A.) beklemtoonde de moeilijke positie der gemeente tengevolge van de Rijks- 'bepalmgen. De heer Ten Broek (K.V.P.) drong aan op spoedige regeling van de schade door de stadhuisbouw toege bracht aan een pand in de Maarsman- steeg. Spr. wenste toewijzing der bouw-vergunningen aan het begin van het jaar, opdat in het voorjaar met de bouw kan worden begonnen. De heer Elsgeest (Prot.) wenste Slachtoffer had ongewild meegewerkt Het onderzoek door dc Rotterdam se recherche naar de twee personen, die Vrijdagmiddag jl. een lafhartige roofoverval pleegden op een Rotter dams antiquair en hem van juwelen goud ter waarde van ƒ27.000 be roofden, is in volle gang. Van de zijde van het publiek zijn, naar wij vernemen, gedurende de laatste da gen talrijke aanwijzingen binnenge komen. De recherche acht het niet uitgesloten, dat men hier te doen heeft met een internationale misda- digersbende. De antiquair heeft inmiddels vele waardevolle gegevens kunnen ver strekken, aangezien zijn toestand aanmerkelijk verbeterd is. Hij vertelde dat dc chic geklede man, die het schot op hem loste, reeds verschelde malen in zijn win kel was geweest. Bij het derde be zoek liet hij zich ontvallen, dat hij wilde emigreren en bij wijze van geldbelegging enkele kostbare stuk ken wilde meenemen. Er werd een telefonische afspraak gemaakt en en kele uren later volgde het laatste bezoek. De antiquair had juist enkele staven goud ontvangen. Toen de man in gezelschap van een jonge vrouw de winkel binnenkwam waren er nog enkele klanten. De be zoeker wachtte tot dat deze vertrok ken waren en nam de tijd waar om poolshoogte te nemen. De man on derhandelde, de vrouw zweeg, doch zij maakte zo nu en dan een opmer king, waaruit de antiquair meende te moeten opmaken, dat zij de show room achter de winkel wilde zien. Bij het binnengaan van die ruimte volgde het schot in de rug. J u welencollectie. De politie heeft thans eveneens de beschikking gekregen over een beschrijving van de geroofde juwe len. De collectie bevatte een witgou- den dameseïip, model pauwenstaart, aan het uiteinde gebogen en bezet met kleine briljanten van 5, 6 of 7 puntjes; het middenstuk was bezet met 46 briljantjes, variërend van 8 tot 20 puntjes en het was aan het uit einde gemaakt van dunne takjes, be zet met briljantjes van 6 puntjes; totaal 9.35 karaat briljant. Van de circa 80 briljantjes zijn er ongeveer lichtgeel van kleur; de overige zijn alle helder. Aan de speld van de clip Minister Mansholt over het L. E. I. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Biewenga (A.R.) in verband met een uitlating van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met betrekking tot de door het Landbouw-Econo- misch Instituut gemaakte berekenin gen met betrekking tot de melkprijs heeft de Minister van Landbouw, het volgende geantwoord. De veronderstelling in de eerste vraag is niet juist. Deze vraag luid de: Is het juist, dat de minister op het agrarisch congres van de Partij van de Arbeid, sprekende over de melkprijs, heeft verklaard, dat de berekeningen van de regering reëel en concreet zijn, wat van de cijfers van het Landbouw-Economisch In stituut niet gezegd kan worden. Sprekende over de melkprijs op het agrarisch congres van de Partij van de Arbeid, is door de Minister verklaard, dat de regering zeer con creet en met cijfers heeft aange toond, dat de garantieprijs voor de melk van 17 cent redelijk is en dat zij de schattingen van de toekom stige melkopbrengst van het Land bouw-Economisch Instituut niet voor haar rekening kan nemen. Waar uit het voorgaande reeds is gebleken, dat zijnerzijds geen be schuldiging aan het adres van het Landbouw-Economische Instituut is gericht, moge de minister hier nog aan toevoegen, dat hij zeer grote waardering heeft voor het werk van dit instituut en het niet nodig acht een onderzoek naar de werkwijze van het instituut in te stellen. In verband met het bovenstaande acht de minister de instelling van een commissie van onderzoek overbodig. strenger controle op bioscoop-bezoek door jeugdige personen. Hard zal gearbeid moeten worden om te berei ken: iedere Leidenaar lid van de Kruisverenigingen! Dc heer Aalders (K.V.P.) bespak de welstands-eisen bij bouwwerken. Het schijnt, dat de nieuwbouw in de oude stad in namaak-17e eeuwse stijl moet zijn ontworpen. Op die manier maakt men van de stad een museum, maar met allemaal „Van Meegerens". Spr. vindt dit streven een belediging voor de moderne architecten. Na aan gedrongen te hebben op versteviging van het optreden tegen dronken ca fé-bezoekers vroeg spr. of B. en W. niet de originaliteit kunnen opbrengen aardige straatnamen te bedenken. Geroep: „Aalders-straat!" De heer Aalders: „Dat is niet aar dig!" Weth. Van Schaik, die als loco-bur gemeester de avond-vergadering voorzat, probeerde nog de lijst van sprekers „af te werken" Deze poging lukte niet, zodat de vergadering te half 12 werd gesloten en hedenmid dag wordt voortgezet. is geen veiligheid aangebracht. Dc handelswaarde is circa 5.000. De ring, dio werd medegenomen, is een Franse damesring van geel goud met hier en daar witgoud en een loupe zilveren briljant van 2.10 karaat, gevat in 6 klauwtjes van wit goud, om cn tussen welke klauwtjes 12 kelkblaadjes zijn verwerkt. De handelswaarde hiervan bedraagt 5.200. Voorts een gladde solitair dames- ring van geelgoud met zg. keepsteen (lichtgeel) met een glisjc aan de ron ding. De steen is een briljant van 1.55 karaat met een handelswaarde van 12.000. De brede schakelarm band, die werd ontvreemd, is 18 ka raats roodkleurig goud, wegende 98.6 gram; handelswaarde ƒ26.25. De twee staven goud wogen liOOO gram en waren resp. gemerkt 999 5/0 en 999 6/0. TOESTAND BU ZUIDBROEK NOG ERNSTIG. In Zuidbroek is men nog ernstig bezorgd over de toestand van de Oostelijke dijk van het Munten- dammerdiep Hoewel militairen en burgers gisteren getracht hebben de dijk met zandzakken en puin te ver sterken, bleef het water met onver minderde kracht de polder binnen stromen. Het gat in dc dijk sleet steeds ver der uit en een stuk van de dijk, kwam daardoor al in verzakking, vannacht is men druk bezig geweest aan weerszijden van de duiker die onder de dijk doorloopt, een houten damwand te slaan Door dc duiker zelf zullen stalen platen worden ge dreven. Men verwacht hiermede vandaag gereed te komen, tenminste als de dijk het houdt. De mogelijkheid wordt namelijk niet uitgesloten, dat de dijk onder het zware heien zal bezwijken. De ramp is dan niet te overzien, want de polder ligt 2 me ter lager dan het peil van het kanaal. Men heeft het dan ook nodig gevon den, de militairen uit de, garnizoens plaatsen Assen. Zuidlaren, Gronin gen en Steenwijk, die elkaar regel matig aflossen, zo lang op het be dreigde punt te houden tot alle ge vaar geweken is. VASTE STEMMING, IETS GROTERE KOOPLUST. Het Damrak zette de nieuwe beurs- week opgeruimd in. Niet alleen de beroepshandelaren maar ook het publiek ging tot aankoop over, en, zou de omschrijving „willig" iets overdreven kunnen zijn, in ieder ge val bleef de zeer vaste stemming tot het einde aanhouden. Zoals dit reeds geruime tijd het geval is, werd dit ook gisteren toegeschreven aan infla tievrees. Duidelijk kwam dit ook tot uiting op de Staatsfondsenmarkt, waar dc guldensleningen zwak lagen met verliezen van meer dan pro cent en op de Amerikaanse sector, waar het agiopercentage aantrok tot ly2 procent. Bovendien moet niet vergeten worden, dat de meeste geli miteerde verkooporders óf reeds zijn afgedaan óf zijn verhoogd, zodat de markt betrekkelijk dun is en kleine orders reeds grote winsten veroorza ken. Niettemin was de handel iets levendiger dan vorige week en lag geen enkele belangrijke hoek verla ten. Voooral de internationale fondsen. zoals Olies, Unilever, Philips en ook Aku stegen behoorlijk. Winsten van 4 tot 6 punten werden geconstateerd, waarbij het hoofdfonds de leiding had. In de Schecpvaarthoek waren de winsten weliswaar iets bescheidener, maar kwamen zij niettemin zeer dui delijk tot uiting. Met uitzondering van aandelen Paketvaart, die goed prijshoudend sloten, verlieten de meeste voornaamste soorten met een tot drie punten winst de markt. Ook de Indonesische sector liet zich van haar goede zijde zien. Hoewel de vooruitgang niet zo markant was als Vrijdag, kwamen vrijwel alle soorten op een hoger niveau. Ook gisteren heerste er behoorlijke belangstelling in de Tabakshoek, en was ook de sui kerhoek vrij druk, waarbij aandelen HVA drie punten avanceerden. KAentenê-laad De 34-jarige bakkersknecht J. v. B. te Hilversum, die vóór zijncollega's arriveerden, in alle zijn collega's arriveerden, in alle gebakken, had die morgen wel bijzonder veel tegenslag. Maar hij verdiende ook niet beter, omdat de broden, samen tien pond wegend, zonder voorken nis van zijn baas waren gebak ken en voor het gezin van de knecht bestemd waren. Juist toen de knecht de hete broden in hoog tempo naar zijn nabij gelegen woning wilde smokke len, liep hij op straat in de ar men van een agent, die hem verbaliseerde, omdat vers brood niet vóór tien uur bezorgd mag wordenEn zo kwam de snode opzet aan het licht. Overigens was het niet de eer ste maal, dat de knecht zijn baas bedroog.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5