De onveiligheid op Oost-Java Ned. Fireflies in Ierland Stokstijf in de houding Juwelen lagen voor 't grijpen NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK L.T.B. dag in Roelofarendsveen DINSDAG 23 JANUARI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 Planter's vrouwen werden geëvacueerd DE VRÖUWEN van vrijwel alle planters van de bergculturcs in Oost-Java zijn Vrijdag naar Djem ber en Soerabaja geëvacueerd. De planters zorgen er nu voor, dat zij 's nachts met tenminste vier of vijf mensen op de ondernemingen zijn. De employé's van de ondernemingen in een bepaalde streek worden over enkele daarvan verdeeld, terwijl er extra politiebewaking is voor de ondernemingen die daardoor onbezet blijven. De Indonesische autoriteiten op Oost-Java hebben na de moord op het echtpaar Van Wel de vorige week toegezegd de planters te zullen be schermen, indien dezen zich verza melen op bepaalde punten, vanwaar zij het werk voortzetten. Sulton Ha- mengkoe Boewono, de Indonesische minister van binnenlandse veiligheid, die op het ogenblik in Oost-Java is, heeft gezegd, dat het grootste deel van de Nederlandse ondernemers in het Besoekische zich niet ongerust voelt en in de nederzettingen wil blijven. De regering, aldus de minis ter, heeft opdracht gegeven, de rust en orde in het gebied te herstellen, en de politie heeft reeds maatregelen genomen om doelmatige bescherming te verlenen. De algemene indruk in Soerabaja is, dat de benden niet op roof uit zijn, maar op he liquideren van mensen, die zich hun haat op de hals hebben gehaald. Ook vele Indonesiërs zijn de laatste tijd vermoord. Naar thans bekend wordt is de Het Nederlandse marine-eskader van 12 Firefly-gevechtsvliegtuigen is Maandag in Eglinton (Noord-Ier- land) geland. Het blijft daar een paar maanden om zich vertrouwd te maken met de Engelse vliegtechniek. Dc Nederlandse piloten zullen o.m. deelnemen aan een actie tegen duikboten en tijdens een zomer- oefening van de Engelse thuisvloot ook opereren van een vliegdekschip af. Zij werden in Eglinton begroet door het Nederlandse grondperso neel, dat een week eerder was aan gekomen. Luit. ter zee Ledekerken, die bevel voert over het eskader, zei na aan komst in verband met de Ierse pro testen: „Wij hebben niets te maken met de moeilijkheden, welke tussen het Engelse en het Ierse volk be staan. De Ieren zelf denken er echter an ders over. Ze hebben havencontro leurs in Dublin gisteren geweigerd een lading van 300 ton fruit en uien, welke uit Amsterdam was aange komen, verder te vervoeren. Op de markt van Dublin was Maandag heel weinig Nederlands fruit te krij gen. In het St. Mary Chest-zieken- huis weigerde een aantal patiënten uit protest Engelse kranten te lezen, WATERSNOOD IN BELGIë. De rivieren in Zuid- en Oost-Bel- gië zijn door de zware regenval bui ten haar oevers getreden, waardoor hier en daar ernstige watersnood is ontstaan. De hoofdweg tussen Luik en Verviers is door een overstro ming van de Vesdre afgesneden, terwijl bij Laroche uitgestrekte gron den door de Ourthe zijn overge stroomd. Ook in Henegouwen is een groot deel van het land onder water ko men te staan en de boeren zijn Zon dag de gehele dag druk bezig ge weest hun vee naar hoger delen te brengen. NIEUWE RECORDPRIJS WOL. Op de wolveiling te Sydney werd een nieuwe wereldrecordprijs ten be- lope van 263 pence per pound be taald voor vijf balen crossbred-wol. De steming was zeer levendig, ter wijl vooral Bradford, het continent en de Ver. Staten als kopers optra den. De markt toonde een aanhou dende vaste tendenz voor alle me- rino-soorten, behalve voor extra fij ne vlieswol. Comebacks en cross- breds waren vast op de jongste hoge re prijzen en hier en daar met een tendenz tot verdere stijging. Op de gisteren te Melbourne ge houden eerste wolveiling na Kerst mis waren de prijzen van middel soort merino's, comebacks en fijne crossbred in vergelijking met de no teringen van de vorige week in de andere centra 5 pet. hoger. De fijne merino-soorten toonden evenwel wei nig veranderingen. Vooral naar skir tings bestond een zeer levendige vraag. Het totale aanbod ad 13.500 balen werd verkocht. Vorige week bracht een In diase torpedobootjager, de „Rajput" een bezoek aan Dar win in Noord-Australië. Tijdens de cocktailpartij, aan geboden aan de officieren van de „Rajput" speelde op een ge geven moment de band een langzaam en plechtig klinkend stuk. Een Australisch officier, die meende dat het het natio nale volkslied van India was, ging in de houding staan en zijn voorbeeld werd spoedig gevolgd door de andere Australische of ficieren. De Indiase officieren, die meenden dat het het Australi sche volkslied moest zijn, gin gen eveneens in de houding staan. Het gehele gezelschap stond derhalve stokstijf in de houding totdat de band een ander wijsje inzette. heer C. J. Oosterhof, chef goederen voorziening bij de firma Tiedeman en van Kerchem te Surabaja, in de nacht van Zaterdag op Zondag door onbekenden neergeschoten. Het slachtoffer laat echtgenote en vijf kinderen na. Drie te Surabaja woonachtige Ne derlanders werden Zondagmorgen te Tretes door een groep ge wapen den aangehouden en van hun persoon lijke bezittingen berdofd. In het zelf de plaatsje werd Vrijdagavond een overval gepleegd op de bungalow van de droogdokmaatschappij te Suraba ja, waarbij de beheerder werd ge molesteerd. Enige dagen tevoren moest de woning van de Anieagent te Tretes het ontgelden. In verband met de steeds toenemende onrust te Tretes werd daar een detachement van de mobiele brigade gelegerd. Twee millioen bespaard Op afwikkeling van Militair Gezag Vorig jaar November werd in de begroting van financiën voor 1949 een artikel ingevoegd tot een bedrag van 6.5 millioen gulden, om de af wikkeling van het militair gezag te kunnen bekostigen. Van dit bedrag werd 2.5 millioen gulden uitgege ven, zodat er nog 4 miliiöen over bleef, onbeschikt, zoals dat in begro tingstermen heet. Nu zal er voor de betaling van de nog lopende vorderingen nog ongeveer 2 millioen gulden nodig zijn. Minister Lieftinck heeft deze thans aangevraagd in een nota van wijzigingen op zijn begroting voor 1951. Dat er met naar schatting 2 mil lioen gulden minder zal kunnen wor den volstaan, is ten dele een gevol6 van de omstandigheid, dat op de aan vankelijk geraamde kosten minder behoeft te worden betaald dan bi, de raming kon worden voorzien en ver der, dat de verrekening van bepaal de uitgaven met andere overheids instanties achterwege kan blijven. Den Haag-A'dam Grond voor nieuwe spoorlijn De Nederlandse Spoorwegen heb ben in Den Haag een stuk grond ge reserveerd in verband met eén toe komstige aanleg vau een nieuwe ge deeltelijk ondergrondse spoorbaan van Amsterdam-Leidseplein via Schiphol naar Den Haag. Uit bet bij de Haagse gemeenteraad binnenge komen verzoek biijki dat het gaat om een stuk grond van 30 m. breed met de daarbij behorende bebou wing. De tunnel zal een breedte heb ben van ongeveer 10% meter. In het plan, zoals het uestijds is ontworpen, gaat de trein bij de Schenkkade onder cie grond en rijdt dan via Koninginnegracht Witte- brug, Scheveningsf- Bosje?, Stad houderslaan, Spoitlaan of Laan van Meerdervoort naar Kijkduin, wadi de trein weer boven ce gronJ komt. Er zal vandaar een ringbaan worden aangelegd, zoda' vervolgens de wij ken „Morgenst md" en „Moerwijk" kunnen worden aangedaan. Het nieuwe station in Den Haag is geprojecteerd in het Bezuidenhout Voorts, komen er circa zeven onder grondse stations op de weg naar Kijkduin. BOOTDIENS': AMSTERDAM- LEMMER HEEFT NOG HINDER VAN IJS. De „Jan Nieveen", die de dienst AmsterdamLemmer onderhoudt, is gistermiddag te Amsterdam binnen gelopen. De boten van de „Groninger- Lemmer stoombootmaatschappij" kun nen in verband met de ijsgang nog geen passagiersdienst onderhouden. Er wordt gevaren tot Stavoren uit sluitend voor goederenvervoer, aan gezien het nog niet is verantwoord passagiers te vervoeren. VEER LOSGESLAGEN EN GEKAPSEISD. Door de sterke stroom in de Maas is het veer te Wessem gistermorgen door een van zijn kabels geslagen cn gekapseisd. Op het veer bevon den *ich enige mensen, een auto en een paard met wagen. Toen het veer omsloeg, konden de opvarenden zich aan de zijwanden vasthouden. Zij zijn later gered. De auto schoof te gen de zijwand en bleef daar han gen. Toen de inzittende uit de auto wilde springen, viel hij in het water, maar kon ook gered worden. Het paard en de kar, die met graan ge laden was, geraakten eveneens te water. Doordat het voorstuk van de kar brak, kon het paard zich vrij maken en zwemmend de oever be reiken. Met de overblijvende kabel is het veer naderhand naar land ge trokken. Vrijwilligers voor Korea De regering heeft besloten de gele genheid tot vrijwillige dienstneming voor Korea weer open te stellen. De bedoeling is een aanvullingsdetachc- ment te vormen. Voordat detachement kunnen zich melden: beroeps-, reserve- en vrijwillig personeel, al dan niet onder de wapenen, oorlogsvrijwil ligers en militairen met kort dienstverband. Leeftijd voor offi cieren cn onderofficieren niet jon ger dan 19 jaar en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korpo raals en soldaten van 19 tot en met 30 jaar. Gegadigden, die niet meer in wer kelijke dienst zijn, moeten tenminste twaalf maanden militaire dienst heb ben verricht. Zij, die onder de wape nen zijn, twaalf maanden. Het is de bedoeling het nieuwe de tachement een korte, maar intensie ve oefening in Nederland te doen on dergaan. Alarmoefening van onze strijdkrachten Binnenkort zaï een grote alarm oefening worden gehouden van de Nederlandse strijdkrachten, welke tot doel heeft na te gaan hoe snel de diensten en onderdelen onder be vel van de commandant strijdkrach ten te velde zullen reageren op een onverwachte alarmering. Over het gehele land zullen dan onderdelen worden verplaatst om tij delijk elders te worden gelegerd of ingekwartierd. Een inbreker heeft uit het huis van de steenfabrikant J. H. H. te En schede een vette buit weggehaald. De dief, die zich door vernieling van het ruitje in de voordeur toegang tot het huis had verschaft, ontdekte tij dens zijn rondgang door het huis de afgesloten kluis, waar de sleutel echter bovenop lag. Al gauw was de kluis geopend. De dief nam drie ju welenkistjes mee twee kistjes wa ren het eigendom van een familielid van de heer H., inhoudende antieke zilveren schoengespen, gouden oor ijzers, antieke sloten, oorbellen, ca meeën, granaatstenen, bloedkoralen enz. De waarde van hét gestolene bedraagt vele duizenden guldens. De inbreker heeft zijn werk zó stil gedaan, dat zelfs de waakmond geen alarm heeft gemaakt. GRONINGER GEMEENTERAAD WIJZIGDE REGLEMENT VAN ORDE Als eerste gemeente in ons land heeft de gemeenteraad van Gronin gen gisteravond besloten het regle ment van orde te wijzigen in die zin, dat de voorzitter bij een voorstel, een amendement of een motie de Raad kan verzoeken deze onderwer pen van dc agenda af te voeren in dien de bestuurders van mening zijn dat deze buiten de bemoeienis sen van de gemeentelijke bevoegd heden vallen. De leden van de com munistische fractie verklaarde zich sterk tegen deze wijziging. Hij noem de dit een poging tot ontwijking van de verantwoordelijkheid en een aantasting van de democratische rechten. De fractieleider van de par tij van de Arbeid verklaarde, dat er in de laatste tijd met het reglement van orde werd gesold en dat de com munistische raadsleden elke gele genheid benutten om hun ideologie te verdedigen, wanneer zij zich in werkelijkheid moeten bezighouden met gemeentelijke belangen. Het voorstel tot wijziging van het regle ment van orde is uitgegaan van de zes fractieleiders in de gemeente raad van Groningen. DE VERSTOORDE FILM-DROOM VAN ANKIE VAN KOOY Michael Howard, de pseudo-pro ducer, die filmsterren engageerde voor Hollywood men herinnert zich het geruchtmakende geval met de Rotterdamse mannequin Ankie van Kooy is hedenmorgen door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot betaling: van 975,25 plus 5% rente indien hij in gebreke zou blij ven. Tevens werd beslag bevolen op zijn eigendommen, zijnde enige kof fers met kleren. Deze uitspraak was het gevolg van de vordering, die da directie van het Palacehotel te Scheveningen tegen Howard had ingesteld, toen vast was komen te staan, dat de pro ducer Howard Rowson heette en een oplichter was.. Howard-Row- son kon zijn rekening nief betalen. Hij werd hedenmorgen veroordeeld tot betaling van de kosten 140,45 van het geding. Howard-Rowson, die in Engeland nog door de politie wordt gezocht, bevindt zich thans nog" onder dc hoede van de vreem- delingen-poliite, in afwachting van zijn uitwijzing. „TOON DE SOEP" MAAKTE DIEPE INDRUK. De politie te Nijmegen heeft ge arresteerd de 48-jarige W. uit 's-Her- togenboschT De man liep al enige da gen in Nijmegen rond en gaf zich uit voor „Toon de Soep uit Oss". Hij ALPHEN AAN DEN RIJN VIJF ZILVEREN JUBILARISSEN BIJ DE BRANDWEER. In een feestelijke bijeenkomst, waaraan tevens een officieel karak ter was gegeven door de aanwezig heid van burgemeester Ed C. Wit- schey, weth. J. v. d. Berg en de heer N. Groothuijse, chef van het Alphen- se politiecorps, werden in gebouw „Concordia" Maandagavond een vijftal zilveren jubilarissen bij de Alphense vrijwillige brandweer ge huldigd en onderscheiden met het insigne met oorkonde voor 25 jaren dienst bij de brandweer. Het waren de heren J. Stuivenberg, J. v. Dijk, J. v. Vliet (Aarlanderveen), G. Weijers en A. Oudshoorn, van welke laatste twee tevens afscheid werd genomen. Wegens ziekte van de comman dant van de brandweer, de heer ir. J. Snijder, werd de bijeenkomst in geleid door de ondercommandant, de heer J. de Raat. Hierna voerde de burgemeester het woord. De goede geest die bij het corps heerst is zeker niet in de laatste plaats toe te schrijven aan de goede geest die ook van dc leiding uitgaat, zei spr. die met veel waardering ge waagde van de prestaties van het corps, welks optreden hij eens met veel voldoening heeft kunnen gade slaan bij een fabarieksbrand in wijk Hoorn. Hiervoor bracht spr dank mede namens het gemeentebestuur en niet minder namens de gehele burgerrij, wier sympathie dit corps wel verdient. De burgemeester zegde toe steeds een open oor te zullen verlenen voor de noden van het corps en sprak daarbij de hoop uit, dat de trouwe plichtsvervulling van de brandweermannen zo de aandacht van de burgerij moge trekken, dat ook anderen, die mede tot aanschaf fing van nieuwe en aanvullend ma teriaal behoren te beslissen, er evenzo als spr. erovér zullen den ken. Bij de brandweer gaat 't om dé eerste vraag, hoe dienen wij de bur gerij het snelste en het beste. En na dat spr. had vastgesteld, dat bij het Alphense corps de beantwoording van deze vraag geen moeilijkheden oplevert, richtte spr. zich tot de vijf jubilarissen, die gedurende 25 jaren met volledige overgave hebben ge geven. Spr overhandigde aan elk hunner de oorkonde en speldde elk het insigne op de borst. De heer I. van 't Wout vertolkte de gevoelens van kameraadschap van de leden en bood elk der jubilaris sen een kunst-aardewerk asbak aan. Na een kort afscheidswoord tot hen die de brandweer gaan verlaten, bood de heer De Raat elk een doosje sigaren aan, terwijl 'voorts de heren Stuivenberg, Weijers en Oudshoorn één lepel en vork in couvert ont vingen. Hierna sprak de heer G. Weijers een kort dankwoord en tracteerde de aanwezigen ter gele genheid van zijn 35-j. huwelijks feest. Hierna sprak de oud-com mandant, ir. J .D. J. Waardenburg, die vele prettige herinnering had bewaard aan de 24 jaar, waarin spr. het genoegen had mede te arbeiden aan het corps. Nadat spr. een waar derend woordje had gericht tot de jubilarissen, betrok spr. in zijn hul de ook de heer De Raat. Nadat door verschillende sprekers het voorbeeld van de ouderen werd voorgehouden aan een vijftal nieu we leden, brak de pauze aan. Hierna volgde een gezellig samenzijn. Voor het vrolijke gedeelte van de avond hadden hun medewerking verleend de heer P. v. d. Stoel met pianomu ziek en het cabaret-gezelschap van d^ hëer W. v. d. Louw, die erin zijn geslaagd de gezellige sfeer tot een climax op te voeren. Jaarvergadering- L.T.J. Tijdens de jaarvergadering van de pl. afd. van de L.T.J., bleek uit het jaarver slag van de secretaris, de heer B. C. Kortmann, dat dit jaar een goed jaar is geweest. Vooral de sportdag en de vastenavondviering waren suc cesvol. Het jaarverslag van de pen ningmeester vertoonde een goede fi nanciële toestand. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer Joh Straat hof met algemene stemmen tot voorzitter herkozen, alsook de heren B. Kortmann, secr., P. Boere, pen- ningm. en C. Verkleij en H. Oost- dam als leden. De voorzitter spoorde aan tot nog grotére activiteit. De aalmoezenier bepleitte een groter bezoek aan de N.K.J.B.-avonden, welke naar sprekers mening een goed programma bieden. Een aan beveling werd gegeven om de dis trictsvastenavondfeest op 1 Febr. a.s. in „Avifauna" te bezoeken. Het pro gramma vermeldt o.m. 9 uur H. Mis met volkszang in de parochiekerk van St. Bonifacius te Alphen a. d. Rijn. Spreker in Avifauna omstreeks elf uur de heer Th. v. d. Steen, lei der van het Boeren-cultuur-centrum „Ons erf", zang door het Reeuwijks Dameskoor „De Sneeuwklokjes", vervolgens opvoering van de komi sche opera „Eulalia" door de Alphen se afdeling, „Vastenavondklanken'' door de „L.T.J.Boys" uit Reeuwijk cn tot besluit groot vastenavondbal o.l.v. de heer Evert Castelein uit Lei den, met muzikale medewerking van .The Hawaiian Players". Steun Wettig Gezag Op Maan dag 29 Januari wordt er in het Nuts- gebouw een propaganda-avond ge houden door Steun Wettig Gezag. Een keur van sprekers en films staan op het programma. Het dubbel mannenkwartet „Euphonie" ver leent medewerking. (Zie verder ad vertentie in ons blad van Zaterdag a.s.) HAZERSWOUDE Ko iijnendiei'. Door de plaatse lijke politie is jongstleden Zaterdag ingesloten G. B. uit Leiden wegens diefstal van konijnen. Geboren: Andries, z. van A. B. Dorsman en J. C. Grandia; Gerardus Joannes, z. van Chr. van Dijk en G. J. Straathof. LANGERAAR Uitvoering „Con Amore". In de rij der uitvoering gevende verenigin gen trad nu de dames zangvereniging „Con Amore" voor het voetlicht. Uiteraard had deze vereniging een programma samengesteld, geheel ge wijd aan de schone zangkunst. Opval lend is hoewel zeer jammer dat voor deze programma's minder belangstelling bestaat voor toneel. Voor de pauze was het programma gewijd aan verschillende meerstem mige zangnummers welke door het koor op keurige wijze werden uitge voerd onder de bezielende leiding van de directeur, de héér C. v. Dam. De heer C. van Dam zong hierna als solo voor tenor ..Ons Lied". Na de pauze werd uitgëvoerd de operette in één bedrijf „De Verloof den-school. De tekst is van P. A. Bruinsma en de muziek van A. H v. d Ven. Aan deze operette beleef den de toeschouwers veel genoegen. Op deze school worden de dames on derwezen hoe om te gaan met de heren verlooide. De aard van deze instructie laat zich gemakkelijk ra den. De uitvoerende solisten en koor hebben een mooie vertolking gegeven van dit werkje en werden beloond met een hartelijk applaus van een dankbaar publiek. De pianobegelei ding was in handen van de heer C. van Dam jr. Tot besluit van deze avond sprak de pastoor een woord van waardering en dank. LEIMUIDEN Jaarvergadering K. A. B. Maan dagavond hield de K. A. B. haar jaar vergadering in café Sneeboer. Voorz. Broekhuizen memoreerde in zijn ope ningswoord het afgelopen jaar, waar in o a. aandacht besteed was om de jongemannen op te nemen, die pas in het arbeidsproces zijn opgenomen. Dit jaar zal getracht worden de Rij pere jeugd te doen aansluiten. Na de notulen van secr. J. Vork werd het nieuwe districtsbestuurslid de WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Veel bewolking met hier en daar enige motregen en plaatse lijke mist. Zwakke tot matige geleidelijk naar Oostelijke rich tingen krimpende wind. Iets la gere temperaturen. heer de Vos voorgesteld. Zeer inte ressant werd doot de heer de Vos, een oud onderwerp nl.: „Wat bete kent de Arbeidersbeweging" in een nieuw licht gesteld. Niet pessimistisch maar vol ernst, aldus spreker, moeten wij de tweede helft van de 20ste eeuw ingaan onder het devies: „De tweede helft eist dub bele kracht". Zoals voor 60 jaar de arbeidersbeweging is ontstaan door materiele nood, zo ook moet zich thans een bijzondere activiteit ont plooien %voor de hedendaagse nood. Groter arbeidsproductiviteit is nood zakelijk. Vele steden hebben hun vooruitgang te danken aan de plat telanders. aldus zij dienen te zorgen dat de goede geest bewaard en uit gedragen wordt. Alleen de kracht van het Christendom zal de moeilijk- heder van d.e hedendaagse wereld kunnen overwinnen. Spr. besloot zijn rede met een propaaandawoord voor de bijeenkomst op 26 Mei in het Feijonoord-Stadion waar 60000 Kath. Arbeiders zich zullen verzamelen, om te getuigen van de geest van de ar beidersstand. Na de pauze bood secr. Vork een bijzonder goed verzorgd jaarverslag c^an. Het finantieel ver slag van penningmeester P. van der Hoorn vermeldde een batig saldo groot 80 33 De controlecommissie verklaarde dit overzicht accoord. De voorzitter sprak hierna waarderen de woorden tot de scheidende se cretaris. Een posing van de vergade ring om zijn besluit in te trekken g°- lukte niet. Door stemming werd a's oovo'eer gekozen de hem- N. J. de Koning. Dc heren J. N. dc Koning en J. F. van Vetzen werden belast dit jaar enkele malen de geldmiddelen te controleren Voor dc huisvliitaf- deling werd de leiding oogedroc,en aan de heren F Ubmk J. van Khnk en J v. d Drift. Verder w-n-H de aandacht gevestigd on de Vac+on. avonduitvoering on ?R .T-an en de kaartavond od ?0 Jan in oafn Keijrer Voor de rondvraag was ,reel animo V^rzo^M werd steeds de bus van de St Flisabeth-oenninv ter hand te nemen wanneer men dit no zich heeft genomen Tot slot ondpr- streeDte de g. a dat he+ werk rW vakorganisatie een anostola*t mnet zijn omdat, hpt is een afrijd voor rechtvaardigheid en liefde. St. Odilia. Zondagavond werd in de zaal Sneeboer de jaarlijkse pro- paganda-avond gehouden voor de R.K. Blindenbond. Ondanks de vele uitvoeringen in deze dagen, bleek een goed en bekend toneelspel toch wel de belangstelling te hebben van het publiek. De zaal was geheel ge vuld. De 'secr., de heer van Schaik, opende het programma met een pro- paganda-woordje. De toneelvereni ging „Meer Vreugd uit Noordwij- kerhout verzorgde het verdere pro gramma met het schitterend toneel spel „Het verleden spreekt". Een collecte die tijdens de pauze gehou den werd, bracht 67.67 op. wist op verschillende wijzen de men sen angst in te boezemen en meelij op te wekken en daardoor geld te ontvangen. De politie heeft hem gearresteerd wegens oplichterij. De Bossenaar, die al enige jaren gevangenisstraf achter de rug heeft, moet dezelfde practijken in Helmond cn Den Bosch hebben uitgevoerd. OP STAP MET HET GELD VAN ZIJN BAAS. De Amsterdamse politie zoekt naar een 42-jarige vertegenwoordiger van een machinefabriek te Amsterdam, die sedert het begin van deze maand met een auto en 6700 van zijn pa tróón spoorloos is verdwenen. De man had het bedrag ontvangen van een klant, als betaling van de reke ning. In plaats van naar kantoor te rug te keren heeft hij het stuur van de auto gewend en is de wijde we reld ingegaan. Zyn signalement luidt: 1.77 meter lang, zwart hart, bruine ogen, flink postuur, mist de drie middelste vin gers van de rechterhand. De auto is eert zg. baby-Ford. Een van de hoogtepunten in het or ganisatie-leven van de tuinders is de jaarlijkse L.T.B.-dag. Gelukkig voor het bestuur van de L.T.B. begon de Maandagmorgen met nog een res tant Zondagsregen, waardoor, alhoe wel het op de dag goed werkwéer was, de L.T.B.-dag toch een behoor lijke belangsteling verkreeg. De dag werd begonnen met een H. Mis in de kerk van St. Petrusban den, waarna om 10 uur de leden zich in de Pancratiuszaal hadden verza meld, waar voorz. N. Bakker Jacz. het openingswoord uitsprak. Op deze ochtendbijeenkomst waren o.m. tegenwoordig de burgemeester van Alkemade, de heer Teil, ambte naar van het secretariaat der L.T.B. de heer N. Turk, directeur der vei ling en pastoor S. Ligthart. Na lezing der notulen werd aan de hand hier van nog besproken de mogelijkheid om te komen tot export van bolbloe- men, maar hierbij kwam tot uiting, dat de export van bollen wel punt één zal blijven en de bolbloemen hierdoor geen kans zullen krijgen. Het uitgebreide en nauweurig ver zorgde jaarverslag van secr. P. Aker boom sprak over 1950 als een veel bewogen jaar voor tuinbouw en or ganisatie. Zien wij naar de teleur stellende omzetcijfers en de vernie tiging van de grote hoeveelheden groenten, dan acht iedereen wel de veelbesproken spreiding noodzake lijk. Voorts besprak spr. hierin de totstandkoming van het Waarborg Instituut Veenstreek, hetwelk de tuinder kapitaal voor de noodzakelij ke glasuitbreiding kan geven. Uitvoe rig ging spr. in op de nood in de plaatselijke tuinbouw Memoreerde voorts alle gelegenheden waarop de L.T.B. actie naar buiten is getreden. Voorts de totstandkoming van de Raad van Overleg, gevormd uit de drie standsorganisaties. Het ledental is iets teruggelopen en is nu 179 le den. Aan het slot bracht secr., die noodgedwongen door veranderde omstandigheden zijn loopbaan als secr. van de L.T.B. moest beëindi gen, dank voor het vertrouwen en medewerking. Wegens ziekte van de penningm. werd het financieel verslag uitge bracht door voorz. Hieruit bleek, dat het batig saldo van 631.80 was te ruggelopen tot 138.16. Namens de kascommissie verklaarde de heer G. Bakker boeken en bescheiden in or de. In het bestuur werd de heer E. de Koning na stemming herkozen. Voorz. bracht dank aan secr. voor het vele werk voor de L.T.B. gedaan en de heer J. L. Bakker deed <Iit namens de leden zeggende de heer Akerboom node te zien vertrekken. Hierna was het woord aan cle heer Teil, ambtenaar van het alg. secre tariaat van de L.T.B., welke sprak over de saamhorigheid. Bij de ingekomen stukken was een schrijven, om namens de L.T.B. aan het bestuur van de veiling een ver zoek te richten, om bij bestuursver kiezing het bij acclamatie herbenoe men te doen vervallen en een stem ming met tegencandidaat te doen houden. Pastoor Ligthart wekte dc ouders op om hun kinderen naar het nood zakelijke tuinbouwonderwijs te stu ren, opdat zij gelijk blijven met hu,n tijd en de concurrentie kunnen weer staan. Middagbijeenkomst. De middagbijeenkomst bracht al lereerst de mededeling van voorz. be treffende de contributieverhoging van 20 pct„ waarbij met de plaatse lijke omstandigheden rekening ge houden zou worden. Dit laatste bracht nogal enige discussie. Beslo ten werd om deze contributie weer via deveiling te doen inhouden. Als afgevaardigden naar de alg. vergade ring werden benoemd de heer Th. van Son. In een magistraal betoog be handelde spr. allereerst breedvoerig de noodzaak van het doorvoeren van het solidariteits-beginsel, waar na hij kwam aan het doel van zijn eigenlijk betoog n.l. „Uitwisseling tuinderszoons Veenstreek en West- land". Spr. schilderde deze uitwis seling als een noodzaak en kan te vens een begin-phase vormen voor de mogelijk noodzakelijke emigratie. Onze jongeren moeten eens buiten hun eigen grenzen treden. Dit is ook solidariteit kweken. Begrip krijgen voor eikaars moeilijkheden maar ook vooruitgang. Aan het slot van deze middag bracht voorz. dank voor het vele leerzame van deze dag. Met een kaartavond voor de leden kwam het einde van deze alleszins geslaagde L.T.B.-dag, welke echter een veel diepere en uitgebreidere belangstel ling verdient, om het mooie organi satie-leven tot een waar succes kunnen brengen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2