eióse hutspot#? Twee kath. bouwvakarbeiders kregen de gouden K.A.B.-medaille Nieuwe gang van zaken bijjhetvl verdeling 54 etagewoningen MAANDAG 22 JANUARI 1951 Uli LEIDSE COURANX EERSTE BLAD PAGINA 55 jaar lid van „St. Jozef," afd. Leiden TJET IS NIETS BIJZONDERS MEER, waririèèr éèn katholieke vak- bond of andere organisatie een sociale Zondagmorgen organiseert. 3ijna iedere week is er in Leiden iets dergelijks aan de hand. Het is even eens niets bijzonders, wanneer het béstuur zo'n gelegenheid aangrijpt om een of meer jubilarissen te huldigen, in verband met hun trouwe lid maatschap gedurende een bepaalde periode. Maar wat we gistermor gen meemaakten, mag toch wel iets zeer bijzonders genoemd worden. Want in het bijzijn van ongeveer 200 vakgenóten en velé genodigden, wer den twee arbeidehs-pioniers gehuldigd, die beiden hun 55-jarig lidmaat-" schap herdachten van de R.K. Bouwarbeidersbond „St. Jozef", afd. Lei den. Het waren de heren J. Cornelisse en B. Lut, die uit handen van de geestelijk adviseur, pater G. Engering O.F.M., de gouden medaille van de K.A.B. mochten ontvangen. Drie zilveren jubilarissen „Er moet vandaag wat omgaan in deze twee mensen", aldus pater En- gering. „Zij hebben het kleine plant je zien groeien en zij waren de pio niers, die ondanks alle tegenslagen», ondanks achteruit-zetting en bespot ting, vastgehouden hebben en gewon nen. ..St. Jozef" is thans uitgegroeid tot een machtige organisatie. Daarom is het feest vandaag. Niet alleen om deze twee mannen, maar ook om de drie zilveren jubilarissen, de heren J. Halverman, F. de Haas en P. van Arts, die reeds 25 jaar trouw zijn aan hun bond. Moge hun voorbeeld na gevolgd worden!" Spr. was verheugd veel jongeren aanwezig te zien. De afdeling is thans bijna 300 man sterk, maar nog zal er gevochten moeten worden. Vooral door de jongeren. Zij zullen moeten MAREDIJK-KWARTIER VIERDE HET EERSTE LUSTRUM. Het eerste lustrum van de buurt vereniging Maredijk-kwartier werd Zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" gevierd. De stemming zat er al direct goed in, zelfs reeds voordat voorzitter G. A. Sassen de avond (een half uur te laat!) open de. Wat er in de afgelopen vijf jaar •allemaal gebeurd is, zullen de mees te bewoners zich niet precies meer kunnen herinneren, althans niet voordat het programma begon, maar de revue „Hoe kwam het bij elkaar", geschreven door P. W. de la Rivière, zal hun geheugen wel opgefrist heb ben. In een zeer vlot tempo volgden de verschillende nummers elkaar op. Vermelding verdient de goede sa menwerking tussen de spelers én het Silvia orkest o.l.v. Jan Meerpoei. Pater Engerin®: speldt de heer Cor nelias de gouden speld op. Geheel rechts de heer Lut. ((Foto: „De Leidse Courant") Gezellige feestavond. 's Avonds kwamen de leden thans met hun dames weer in „Den Burcht" terug, om gezéllig be zig gehouden te worden door confe rencier Bas Leon, die verschillende nummers met vlotte babbeltjes aan elkaar reeg. We hoorden „The Two Verdi's", een jeugdig accordeon-duo, dat voortreffelijk op elkaar is inge speeld, en de Hawaiïnband „The Maouri Islanders", die evenals de ac- cordeonnisteu na de pauze weer op trad. Beide keren werden ook deze jongelui met genoegen beluisterd. Geraldini stond aangekondigd als „Universeel Artist". We zagen hem als goochelaar en zakkenroller, als man met de drie benen en als speler in de schetsjes met Bas Leon en Nichols. De laatste had veel bewon dering als sneltekenaar, vooral ook om de komische manier waarop hij zijn goede nummer bracht. „De Wa com's" verzorgden een nummer par- terre-acrobatiek, waarin het achtjari ge acrobaatje menig open doekje kreeg, al vreesde men nu en dan wel eens voor de goede afloop van wat al te gewaagde standen. Tegen het middernachtelijk uur gingen de stoelen aan kant. De K.A. B-.symphonic verzorgde de dansmu ziek en onder leiding van een zekere heer Wivahan werd tot twee uur ge zellig gedanst. Mr. Jan Derks over noodzaak van hechte katholieke organisaties Alvorens de noodzaak te belichten I niet geplaatst in een gunstig klimaat van hechte, katholieke organisaties, maar de katholieke zonneschijn kun- wilde mr. Jan Derks eerst de plaats nen we ons scheppen in onze eigen aanduiden welke de katholieken in verenigingen. Laten we die vereni- Nedcrland nvomenteel innemen. In gingen maken, wat de hele maat schappij zou kunnen zijn. Tenslotte wijdde spr. nog een op merking aan onze stijl in het vereni gingsleven. We moeten er oc-k naar buiten op lijken degenen te zijn, die de Blijde Boodschap verkondigen. We moeten stralend gelukkig kun nen zijn, omdat wij onze hoop niet gesteld hebben op het materialisme, maar op het eind goed al goed: de Hemel! Het was geen gemakkelijk volg- ba're causerie, ook al sprak mr. Derkse op de hem bekende pakken de wijze, met een kwinkslag wan neer de inspanning van het luiste ren even gebroken moest worden. Voorzitter van Leeuwen sprak harte lijke dankwoorden, nadat de spreker nog enige vragen beantwoord had. deze steeds imindér protestante, maar daarom nog niet steeds meer katholieke, natie, zijn de katholieken niet zozeer meer een minderheids eiland in het protestantisme, dan wel in het heidense materialisme. Er worden ons minder moeilijkheden in de weg gelegd en er is. ook al blijkt wel eens anders b.v. bij de Dogma-verklaring minder vijan digheid tegen ons. Men ziet in ons niet zo'n groot gevaar meer en gunt ons zelfs, de dogma's, als we maar niet strijdbaar zijn. In daze menta liteit schuilt voor ons hetgrote ge vaar van vervaging der tegenstel lingen. Dat Nederland niet steeds meer katholiek wordt, is een gevolg van de geloofs-afval, vooral in de grote steden. Nergens leeft de individuele rr/ens eenzamer en minder opvallend dan in de grootstad, hetgeen onver schilligheid voor het geloof in de hand werkt. De katholieken zullen echter strijdbaar moeten blijven, ook ten opzichte van het communis me, al moeten we er ons in deze strijd voor wachten bondgenoten ta wordpn van het materialistische ka pitalisme. Afval in de grootstad Waar wij zien, dat de katholiek afvalt in de grootstad, vooral door zijn individualisme, moeten wij er naar streven gemeenschappen op to bouwen en de huidige anorganische maatschappij in een organische te hervormen. Met deze gigantische taak is het hele volk gemoeid; als minderheid kunnen wij dit ^dus niet alleen tot stand brengen. Waar het natuurlijke gemeenschappen betreft moeten wij sarr/enwerken met de an dere landgenoten en hen voortdu rend wijzen op de noodzaak van hervormingen op maatschappelijk gebied. Dit betekent: ons niet op sluiten in eigen hokjes. Anderzijds moeten wij er reke ning" mee houden, dat het resultaat van deze samenwerking nooit hele maal bereiken kan, doch slechts be naderen. wat wij wensen. Daarom moet er wel samenwerkine zijn en een doorbraak .'contact met ande ren, maar niet gepaard aan een af- b»'?n onze kath. órgar.i-aties. bereiken, wat de gouden en zilve ren jubilarissen zich ten doêl gesteld hebben: een rechtvaardige beharti ging van de godsdienstige, culturele, sociale en economische belangen der arbeiders. Na deze toespraak reik te de g.a. diploma's uit aan de jubi larissen. Vele gelukwensen. Dit alles vond plaats in „Den Bucht", in de grote zaal waar men zich gistermórgen verzamelde, na dat pater Engering in de kapel van het St. Eilsabeth Ziekenhuis om half acht de H. Mis had opgedragen. Na het feest-ontbijt sprak nog de heer H. Werkhoven. 2e voorzitter van het hoofdbestuur, die aanspoor de tot propaganda onder de nog niet georganiseerde collega's. Namens de R.K. Bond van Bouwpatroons werd j Wie zal er bij winnen? het woord gevoerd door de heer A. i Wij hebben kath. verenigingen P. de Rooy, die als „familielid" op nodig, omdat parochieel verband niet deze „verjaardag" zijn gelukwensen voldoende is in de bescherming te- wilde aanbieden wijzend op de nood- gen verkeerde invloeden. W'ij moe- zakelijke samen werking, in hecht or- ten ons een waarlijk bloeiend katho- ganisatorisch verband, va.-, werkge-liek verenigingsleven herscheppen ver en werknemer. Nadat ook na- j en enthousiast maken wat thans mens het Leidse B.A.B.-bestuur ge- j verstard geworden mocht zijn. lukwensen waren aangeboden, sprak i De tegenstanders van hokjes, die de heer G. J. de Munnik, namens het j -gieen een ongedwongen contact Gewestelijk Arbeidsbureau. De heer j rr:et anderen wensen, dienen zich af F. J. v. d. Meché, districtsbestuurder, j te vragen: Wie zal er bij winnen? sloot de rij van sprekers. j Zal de ander gewonnen kunnen wor- Eindelijk kon de heer Ck J. van j den? Of zal de katholiek schade lij De „Olievlek" hield een reünie Voor de vierde maal hield „De Olievlek", de vereniging van oud leerlingen der Gem. H B.S te Lei den een reünie, die Zaterdagmiddag vele leden in „Het Gulden Vlies" bijeenbracht Na het welkomstwoord van de voorzitter, mr. W. Grebel, het jaar verslag van de heer H. J. Maas, se cretaris, cn het overzicht van de heer H. J. Maas, secretaris, en het overzicht van de heer A. F. A. T. van Iterson, penningmeester, die een klein batig saldo meldde, vond de bestuursverkiezing plaats. Mr. Gre bel en de heer van Iterson werden herkozen. De heer H. Ginjaar, reeds bestuurslid, werd secretaris, als op volger van de zich niet herkiesbaar stellende heer Maas. De heer H. Mul der werd in de opengevallen plaats j Willibrordus" afd. Leiden en Omstre gekozen. Bij het bespreken van de jceni een belangrijke bijeenkomst plannen voor het komende jaar, be- j jn f jn ^cn Vergulden Turk". Aan sloot men wederom een reünie te organiseren. 's Avonds troffen de leden elkaar in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar dr. J. A. Kors. vice-voorzitter, ook dr. J. D. A. Boks. directeur, cn de heer B. M. Noach. oud leraar, beiden met echtgenote, mocht ver-, welkomen. •Onder regie van Herman G. I Frentzen werd het driedelige blij spel „Z.B.B.H.H. (Zijn bezigheden buitenhuis hebbend)" door de eigen toneelclub opgevoerd. De huisvriend in dit spel was Frentzen zelf, een rol, zoals Herman zich geen betere wensen kan en die door niemand beter vertolkt had kunnen worden, ondanks het feit, dat Maandag 22 Januari. Wat Stadskok vorige week precies mankeerde, wat hij eigenlijk niet. Misschien is het wel een lichte griep aanval geweest. Want hij schijnt tweemaal de plank misgeslagen te hebben. Op de eerste plaats moet hij gemeld hebben, dat de Ned. Kath. Vrouwenbeweging in Leiden, afde ling Gilde, a.s. Donderdag in „In den Vergulden Turk" bijeen zou komen, om te luisteren naar mevr. C. Bou- densvan I-Ieel. Maar dat was fout. Het moest Woensdagavond zijn. Wil len de dames hier goede nota van ne men? Niet Donderdag, maar Woens dagavond, om acht uur. En bovendien heeft hij Zaterdag geschreven, dat de K.A.B.O., de Kath. Bond van Overheidspersoneel, afd. Leiden, a.s. Zondagavond feest gaat vieren in „Den Burcht". Dat is inderdaad juist. Maar de avond be gint pas om acht uur, niet om. half acht, zoals Stadskok schreef. Ach ja, een vergising is menselijk. Maar goed. we zullen er rekening mee houden, Acht uur dus. Nogmaals moet Stadskok een be richt herx-oepen. Maar gelukkig is dat geen fout van hem geweest. Enige tijd geleden hebben we gemeld, dat de Leidse K.J.M.V. het zilveren feest ging viei'en met een reünie, op Zon dag 20 Januari. Nu blijkt er iets tus sen gekomen te zijn, zodat het feest wordt uitgesteld tot na Pasen, dus tot April. Voordat het zover is, zult u er meer van horen Nu kunnen we eindelijk aan het nieuws beginnen. De Harmoniekapel „Nieuw Leven" gaf Zaterdag een avond in de grote, goed gevulde. I Stadsgehoorzaal. Voorzitter J. Beurse vertelde, dat men besloten had geen gecomineerdc concert-cabaret-avond te geven, zoals de%xeeste harmonie gezelschappen doen, omdat men dan alleen maar om het cabaret komt, zonder aandacht naar de muziek te luisteren. Daarom was aanvankelijk besloten twee avonden te geven: een concert en een cabaret. Maar dit plan kon niet uitgevoerd worden, wegens de hoge onkosten. Voorheen betaalde man 90 zaalhuur voor een concert, maar nu moet het 225 kosten. Het geen te veel was voor „Nieuw Le ven". Vandaar alleen maar een ca baret-avond. Onder leiding van Wil ly Vervoort werd een vlot program ma afgewerkt. Morgenavond houdt de Ned. Kath. Vakbond voor de Textielhandel „St. vang 8 uur. De heer Mart. Eek Jr., directeur van de Ned. Middenstands- bank te Leiden, zal spreken over de „Financieringsproblemen van en dc credietverlening aan de Middenstan der". Wie van de zakenlieden zal met deze belangrijke kwestie niets te ma ken hebben? Alle leden, zonder uit zondering, woxden verwacht. Ja, het bestuur zegt zelfs: neemt gerust uw echtgenote mee! Bovendien wordt een korte jaarvergadering gehouden met bestuursverkiezing en bespre king van een protest tegen de prijs- beschikking textiel 1950. En de Leidse K.A.B. wil niet ach terblijven in het vastenavondvieren. Dit jaar wordt het feest gevierd in „Den Burcht", en wel op Woensdag Donderdag cn Vrijdag 31 Jan., 1 Fe bruari en 2c Febr. Telkens wordt om half acht begonnen. De parochiële commissies zullen het programma verzorgen, onder leiding van Gé Hcy- nen. De heer Evert Castelein zorgt telkens voor de finale. Kaarten kun nen a.s. Zaterdag van 3 tot 5 uur in het St. Vincentiushuis, Hooglandse Kerkgracht 32, worden afgehaald. Broeder Ravmundus O.F.M. komt deze week zijn jaarlijkse termijn houden. Eigenlijk had dit gisteren van de preekstoel in dc St. Leonar- duskerk afgeroepen moeten worden. Maar dat werd vergeten. Zodat wij het nu maar even vertellen. Deze broeder uit Woerden hoopt a.s. Don derdag te beginnen en wij wensen hem zeer veel succes toe! De laatste hoktentoonstelling van de Leidse Postduivenvereniging „De Vriendenclub" is nu achter dc rug. De einduitslag luidt; 1. J. J. van Dort 270.50 p.; 2. W. Vijfbrief 270.25 p.; 3. C. P. Hoogevecn 269.70 p.; 4. P. de Klerk 269.70 p.; 5. A. v. Vel- zen 269.50 p.; 6. J. Boom 269.25 p 7. F. Hofman 269 p.; 8. H. v. d. Luit 268.50 p.; 9. G. A. L. v. d. Reijden 268.80 p.; 10. J. C. Pracht 268 p.; 11. H. Rol 267.75 p.; 12. Jac. Krekelaar 267.75 p.; 13. P. Noppe 267.25 p.; 14. Ch. Volkers 267.25 p. Na afloop sprak voorzitter J. C. Pracht waarderende woorden tot de inzenders cn vooral tot de heer L. Gijsman, die alle keuringen had ver richt. STADSKOK. Leeuwen, vooi'zitter, het woorcl ge ven aan de spreker van deze mor gen, mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De "tijd", die als onderwerp gekozen had „De noodzakelijkheid van hechte katholieke organisaties". den aan zijn ziel? Wij willen katho lieken hebben, die de aanraking met anderen kunnen vedrageq. Daarom moeten wij op alle terreinen gebun deld worden. Wij katholieken in Nederland, zijn In de St. Lodewijkskerk werd gis teren midden in de Gebedsweek voor de Hereniging der Kerken voor de „Studentenparochie" een H. Mis volgens de Slavo-Byzantijnse ritus opgedragien, een „concelebra tie" van drie priesters. Het priester koor was afgeschermd door gordij nen, waarop, bij wijze van ikono- stasis" (beeldsmand) schilderijen van Christus en de Moeder Gods waren gehangen. De indrukwekkende plechtigheid. waai*bij een koor van studenten in zijn al te nadrukkelijk spreken soms het oud-Siavisch de gezangen en irriterend werkte. Ook over de ove-i antwoorden zong. v/erd door zeer rige spelers en speelsters mocht men Vele studenten bijgewoond Onder zeer tevreden zijn. Zij speelden hun de genodigden waren de bureemees rollen heel natuurlijk, uitgezonderd ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van misschien de heer M. Daniels, die als tweelingbroer Fred zich niet ge heel los kon maken van het te mooi willen doen. Kostelijk vonden wij de wijze, waarop de heer B. J. van Santen (notabene een invaller) dc x'ol van vader-advocaat bracht! gezondheid dit toeliet, hedenavond een receptie ten huize van de Ameri kaanse hoge commissaris te Bad Homburg bijwonen. Op deze receptie zouden kanselier Adenauer en an dere West-Duitse leiders aanwezig zijn. Toer. het bouwplan weid klaarge- maakt, was niet bekend, of het ver- aemeenieraaa L-6ICI6rCl0rpjwerkelijkt zou kunnen worden. Bij informatie bij de wederopbouw bleek. :lat er geen bouwvolume meer ter deze uitvoerige discussie werd oorstel van B. en W. z. h. s aan- waardoor de in de vorige vergadering gerezen moeilijkheden j geheel uit de weg werden geruimd. beschikking was, doch dat er nog Ti c*at e In zijn vergadering van verleden week Woensdag besloot de raad van Leiderdorp zich bij de toewijzing van de te bouwen etage-woningen niet aan een bepaalde industrie te bin den. Zaterdagmiddag is deze aange legenheid opnieuw onder de loupe genomen. Na bijna anderhalf uui in besloten zitting te hebben geraad- slaagd stelden B. en W. voor om hun college te machtigen om, indien er industrieën zijn die bij de industrie- woningbouw belang hebben, in on derhandeling te treden om te komen tot vorming van een risico-bouwfonds Dit voorstel werd z. h. s- aangeno men. Van de 54 etagewoningen zijn er 27 bestemd voor gerepatrieerden en 27 voor de industrie, aldus de voorz. in zijn toelichting op dit voorstel. In dc eerste plaats zal de plaatselijke industrie worden geholpen, daarna dc plaatselijke woningzoekenden en daarna de woningzoekenden van bui ten de gemeente, zowel voor de in dustrie van buiten de gemeente als particulieren. De heer de Gi-aaf (C.-H.) infor meerde, of het de bedoeling was de industrie van buiten de gemeente voorrang te verlenen boven de par ticulieren van buiten de gemeente. De heer Los (A R.) merkte op, dat het oorspronkelijk de bedoeling was zo mogelijk goedkope woningen bouwen voor dc ter plaatse wonende voningzoekenden. Hij informeerde naar de baten, die 'c-genover de genomen risico staan. Voorts vroeg hij waarom de Vei\ Touwfabrieken, die blijkens de ter inzage gegeven correspondentie in De heer Kuilenberg (R-K.) sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Voorz. erkende de raad niet volledig te hebben ingelicht. Hij vraagt wat er gaat gebeuren indien de Touw fabrieken, zoals thans de bedoeling is slechts 6 woningen ter onmiddel- i i.iiueschikklng vraagt met de ove rige 21 woningen. Moeten deze gere serveerd blijven in die zin dat zij op een bepaald ogenblik ter beschikking worden gesteld? Hierop antwoordde contact was getreden met het Dep. an Ec. Zaken, niet samen bouwde met 'het Departement. De heer Kuilenberg (R.K zegt. dat toen voor enkele vergaderingen terug dit bouwplan ter tafel kwam het de bedoeling was de plaatselijke woningnood te lenigen, waarbij van zelfsprekend ook de plaatselijke in dustrie zou worden geholpen. Eei'st later kwam het bericht dat er 27 bestemd waren voor gerepatrieerden en 27 voor een bepaalde industrie. Wanneer dit van de aanvang af be kend zou zijn geweest, dan was de zaak naar zijn mening anders gelo pen. Hij vroeg, of deze gang van zaken wel billijk was ten opzichte van andere industrieën. Wij hebben belang bij de industrialisatie, aldus sprwaarop de heer van de Stoel (A.-R.) interumpeei'de: „In de eer ste plaats bij de boeren." Ook de heer Kuilenberg vroeg waarom de gemeente dit risico op 'zich nam en of hel wel juist was dat de toegewe zen woningen voor een bepaalde in dustrie bestemd waren. Nadat wethouder van Winkel (C.- H.) had meegedeeld, dat zijn bezwa ren, die hij aanvankelijk had, uit de weg waren geruimd, gaf de voorzit ter een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken. een contingent waq van het departe ment van Ec. Zaken teneinde te bou wen op grond van de verminderde bijdrage-regeling. Het ging er echter om welke industrieën er voor in aan merking kwamen. Na een bespreking met de Ver. Touwfabrieken bleek, dat er een grote uitbreiding op komst was en dat zij dus groot belang had den bij een extra woningtoewijzing- De voorz. betrenrde het, dat hij de raad van deze gang van zaken niet volledig had ingelicht. Bij de bespre kingen die daarna gevoerd werden, bleek, dat woninwetbouw niet moge lijk was. Toen is besloten 27 tc be stemmen voor gerepatrieerden die dan gebouwd konden worden met de normale bijdrage en 27 voor de in- dusti-ie met dc verminderde bijdrage, terwijl een gemiddelde huurprijs be rekend werd Dat deze woningen voor een bepaalde industrie bestemd wa ren was niet onbillijk omdat de re gering industrieën die voor deviezen werken vanzelfsprekend moet steu nen. Door bepaalde omstandigheden echte neemt de uitbreiding var. de Touwfabrieken, voor zover thans be kend niet die vlucht die men ver wachtte. Dit is in Den Haag bespro ken en toen is goedgevonden dat uit het toegewezen contingent ook parti culieren zullen worden geholpen. Door deze gang van zaken was een misverstand ontstaan tussen mij. al dus de voorzitter, en het cpllege van B. en W. en de raad. Tegenover het genomen risico staat enerziids een mogelijke huurverho ging en anderzijds de medewerking van de industrie door de vorming van een risico-bouwfonds, waarin de industrie een bepaald bedrag per woning storten wil. De verdere fi nanciële voordelen zijn geschat op ongeveer honderd gulden per woning, door heffing van belastingen, de voorz. ontkennend. Natuurlijk is onderling overleg ook later nog mo gelijk. Dc heer Los (A.-R.) conclu deerde, dat de Touwfabriek zelf geen bouwvolume krijgt, maar dat de ge meente uit de ontvangen toewijzin- jen de industrie moet helpen. Dc voorz. antwoordde, dat van de nor male toewijzing een bepaald gedeeite voor de industrie bestemd is. dat zij dus zelf ook kunnen bouwen. Het Ryk bouwt echter geen woningen, zodat samenwerking tussen industrie eri Rijk onmogelijk is. Daarvoor moet de gemeente worden ingeschakeld. De Touwfabriek heeft zelf reeds en kele woningen gebouwd, doch acht het in de gegeven omstandigheden niet wenselijk nog meer te investeren in de woningbouw. De heer Moraal (A.-R.) onderschrijft de woorden van de heren Los en Kuilenberg. Er bleef vooi hem echter- de vraag of de ge meente dit risico wel moest nemen. De voorz. zag in deze vraag verschil lende moeilijke kanten Hij hei-inner. de nog aan de mogelijkheden om het risico te dekken. De heer Moraal merkte op. dat het niet zo gemakke lijk was geld te krijgen en herinner de aan de plannen tot verbetering van de Van der Valk Boumanweg, die ook zeer veel zullen kosten. De voorz. antwoordde cat deze zaken op een gehee' vei-schillend vlak liggen. D? heer Snel (A.-R.) informeei'de of huurverhoging wel zou worden toe gestaan. Voorts staat tegenover de bate van ongeveer honderd gulden per woning een stijging der onder wijsuitgaven. Voorts kan het wel mogelijk blijken, aldus wethouder Snel. dat tegen 3 K geen geld tc krijgen is. De voorzitter antwoordde, •lat de regering de rentepolitiek in de hand heeft. Voorts heeft de ge meente recht op de nog niet ontvan gen ondernemingsbelasting. Wanneer de minister deze echter niet uitbe taald dan is het geen schande om een bijzondere uitkering te vragen uit het gemeentefonds. De heer de Graaf (C.-H.) vroeg of verkoop der wqningen mogelijk bleef, waarop de i voorzitter bevestigend antwoordde. Kinschot en verscheidene professo- ren met dc Universiteit. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Francina d. van P. J. Huisman en A. A. Heldt. Jaco- ba Cornelia d. var J. Jansen en E, Springer. Elisabeth d. van W. K. van Rossum en C W. Bolstier. Adriaan z. van J. Vermei j en H. Griekspoor. Martje d. van J. Santing en C. van j Dijk. Elisazeth Leentje d. van J. Z. van der Kruk^ en E. Mos. Derkje d. van G. van dér Vlies en W. Knop- perts. Ovex'leden: A. van Rooijen huisvr. van: v. d. Nagel 62 j. R. C. Gottschalk zoon 1 week. Op het traject Graz-Salzburg tus sen Gaishorn en Triebcn, ongeveer 80 km. ten Noord-Westen van Graz, is een personentrein met een goede rentrein in botsing gekomen. Twee rijtuigen van de eei'ste trein werden vernield. Volgens de eerste berich ten ijn er zes gewonden. Eer. dieseKrein op hetzelfde baan vak ontspoorde door de sneeuw. Nie mand werd gewond. DE KWESTIE PAUL VAN KEMPEN Het bestuur van dc vereniging Het Concertgebouw orkest" heeft zo deelt het thans mede op 17 Ja nuari j.l. aan de raad van beheer van de N.V. het Concertgebouw een brief gericht, waarvan afschrift is gezon den aan de minister 0„ K. cn W„ Justitie en Sociale Zaken, benevens aan B. en W. van Amsterdam. In dit schrijven wordt o.m. ge zegd, dat het bestuur met bezorgd heid heeft kennis genomen van de reacties, welke het'besluit om de di rigent Paul van Kempen te engage ren voor het leiden van het Requiem van Verdi en een aantal concerten, in wijde kring heeft gewekt. Het orkestbestuur vraagt zich af, i of van het orkest „redelijkerwijze j kan worden gevergd, dat men in dc. i thans ontstane sfeer .o.l.v. de heer j Van Kempen vor het publiek vev- schijnt". Laatste Berichten Uitspraak Ambonese militairen bekrachtigd Het Gerechtshof te 's-Gravenhagc heeft heden het vonnis van de pre sident der arrondissements-rechtbank te 's Gravenhagc in het kort geding inzake Ambonese militaii-en contra staat der Nederlanden bekrachtigd, met dien verstande, dat het Gerechts hof daarenboven aan de Staat der Nederlanden de demobilisatie en af vloeiing ter plaatse, dus op Java, heeft verboden. Dc uitspraak van het Gerechtshof luidt- „Verbiedt appellant de weg voering afvloeiing of demobilisatie van geïnterneerden en alle andere op Java. thans in kampen verbliivende Ambonese oud-K. N. I. L.-militairen cn de bij hen behorende gezinnen, zonder hun toestemming, naar, op of binnen door A.P.R.I.-troepen, dus door de regering der Republiek In donesië bezet of beheerst gebied." Volns een bekendmaking van de Amerikaanse Hoge Commissie zal de aanvankelijk hedenmiddag te houden bespreking van generaal Eisenhower met dc drie hoge commissarissen in West-Duitsland wegens verkoudheid van de generaal niet doorgaan. Wel zou dc opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten, indien zijn UITSPRAAK IN DE ZAAK KITTY VAN DER HAVE. Voorwaardelijke straffen opgelegd. De krijgsraad te velde West deed hedenrrjorgen uitspraak in de zaak der vier Rotterdamse ex-illegalen, die er van werden verdacht de koerier ster Kitty var, der Have kort na de bevrijding te hebben geliquideerd. Verdachte C. Scheffer werd ver- oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 1 jaar met een proeftijd van 1 jaar. Verdacht A. van Teylingen werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 1 jaar. Verdachte A. v. d. Hurk tot een gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 1 jaar. De veroordeelden kunnen in hoger beroep gaan bij het hoog militair ge rechtshof. De auditeur-militair kon op dit ogenblik nog niet mededelen of hij in hoger beroep zal gaan. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Jan. Vee. Aanvoer: 1409 totaa w. v. 851 vetle koeien en 558 varkens. Prijzen: vette koeien 2.20—2.50, 1.90—2.15. 1.80—1.90, varkens 1.71, 167 en f 1.59 per kg. levend gewicht Vette koeien aanvoer groter, handel kalm prijzen als vorige week; var kens: aanvoer iets ruimer, handel zeer kalm en niet geheel prijshou dend.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3