61) AKKERTJES Eisenhowers bezoek aan Duitsland Deelneming op voet van gelijkheid MAANDAG 22 JANUARI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 Een getuige j die niet ipuak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve»«en). „Het is meer dan dat", zei Father Humperdinck, „het is zeer verdacht. U moet niet vergeten, dat het kruis je en de relikwie aan elkaar ver bonden waren geweest, waaruit volgt, dat het ringetje doorgeknipt moet zijn en een nieuw gemaakt, om het kruisje aan te hangen". „Daar zie ik niets verdachts in," zei Marchmont. „Indien Jardine die twee voorwerpen aan elkaar ver bonden heeft gevonden en de eige naar niet kon vinden, heeft hij ver- nvoedelijk dat kruisje aan zijn vrien din willen geven. In dat geval is het zo onnatuurlijk niet, dat hij de sie raden heeft gescheiden" „Ik geloof niet, dat hij ze gevon den heeft", antwoordde Father Hum perdinck bars, „doch ik zal verder gaan en dan zult U zien. Er is niet veel meer te vertellen". „Het schijnt dat die Jardine wan trouwen begon te koesteren jegens Foucault en veronderstelde, dat de ze hem volgde, want 'hij verliet met de dame het museum en nadat Fou cault hen enige tijd had gevolgd, wisten zij te ontsnappen. Zodra de detective bemerkte dat hij Jardine kwijt was. begaf hij zich naar diens woning en wachtte op enige afstand. Na een paar uur had hij het geluk hem weer te ontdekken, toen hij Jardine met een andere dame van Hampstead in de richting van High- gate zag wandelen. Hij volgde het tweetal, tot zij de nauwe doorgang insloegen, die naar dc top van de heuvel leidt. Hier kon hij hen op vrij korte afstand naderen, maar toch niet dicht genoeg om te kunnen ho ren, waarover zij spraken. En nu ondervond hij iets buiten gewoon vreemds en schrikwekkends. Reeds had hij sedert enige Iwjd een vermoeden, dat iemand een of andere medplichtige van Jardine hen? volgde en bespiedde en nu kreeg hij er het bewijs van geleverd. Aan het einde van de laan hoorde hij Jardine niet meer met de dame spreken en nu sloop Foucault voor zichtig naar hem toe. Terwijl hij dit deed hoorde hij iemand haastig ach- tre hem de laan opkomen en liep te rug de weg af. Daarna hoorde de detective, die ook terug liep, om niet door Jardine gezien tc worden,' vrijwilliaers op Korea Eervolle maar zni-e een geluid, alsof iemand over dc hoge schutting klom, die langs de laan liep. Nu zette Jardine het op een lopen en was Foucault gedwon gen eveneens het hazenpad te kie zen Jardine zou hem zeker onder steboven gelopen hebben, indien hij niet was komen te vallen. Juist toen Foucault hem hoorde vallen bevond hij zich op een plaats waar een opening in dc schutting was en om zich voor Jardine te ver bergen wilde hij door die opening kruipen. Doch op het ogenblik dat hij zijn hoofd door de opening stak, ontving hij van een of andere on zichtbare schurk een hevige slag, waardoor hij onmiddellijk het be wustzijn verloor. Toen hij weer bij kwam bemerkte hij, dat hij op ^en kerkhof lag. dat parallel met 'de laan liep. doch van Jardine en de andere schurk was niets ir/eer te zien. „En nu kom ik tot de laatste ge beurtenis, welke ik moet vermelden. Die aanslag had plaats op Zaterdag: de Zondag daaroo was Foucault enigszins ongesteld en niet in staat uit. tc gaan. doch de volgende dag betrok hij reeds vroeg de wacht bjj het huis waar Jardine woonde. Onge veer tegen twaalf uur kwam Jardi ne zyn deur uit, gekleed alsof hij op reis ging, met ccn koffertje in zijn De moeilijkheden die zich voor doen bij het kopen v.an melk voor de consumptie, hebben het bestuur van het Bedrijfschap voor zuivel aanleiding gegeven om de op con- sumptiemelk te verlenen bijslagen te verhogen. hand. Eerst begaf hij zich naar een huis in de buurt van Piccadilly en vandaar met een rijtuig naar het hospitaal. Foucault volgde hem in ccn ander rijtuig en bleef voer het hospitaal wachten tot hij er uit zou komen. Doch wie er verscheen. Jar dine niet. Tot middernacht heeft Foucault dc wacht gehouden, doch Jardine is er niet uitgekomen. Hij is verdwenen." „Waarschijnlijk is hij door een achteruitgang naar huis gegaan", zei Marchmont. „Neen", antwoordde Humperdinck. ..De volgende dag heeft Foucault het huis van Jardine zorgvuldig be waakt, doch hij is er noch in- noch uitgegaan. De dective heeft navraag gedaan, doch Jardine is niet thuis en zijn hospita w^et niet waar hij is ge bleven. Jardine is verdwenen alsof hij nooit heeft bestaan." ,,'tls verbazend zonderling", zei advocaat Marchmont. „Jammer dat U mij niet eerst al die bijzonderheden hebt medegedeeld. Enfin daar is nu niets meer aan te doen. En is dit al les, wat U over de zaak aan het licht kunt brengen?" „Alles, tenzij U mij nog iets hebt tc -vragen. ^.Ik geloof," zei Thorndyke dat het wel-zijn nut zou kunnen hebben, als U ons een beschrijving van mijnheer Neem één of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat, zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. helpen direct zich herinneren zal, moesten tij dens de bezetting op last van de Duitse autoriteiten dc bankbiljet ten van 500 gulden en die van 1000 gulden worden ingeleverd. Tot deze maatregel gingen de Duit sers over, om de zwarte handel te gen te gaan. Wie kon aantonen de biljetten op normale wijze te hebben ontvangen kreeg de tegenwaarde te rug. Na de oorlog hebben tal van Ne derlanders pogingen in het werk ge steld schadevergoeding te verkrijgen voor ingeleverde biljetten van 500 en 1000 gulden, waarvoor zij niets hadden terug ontvangen .omdat de Duitsers eraan twijfelden, dat dit geld op normale wijze was verkre gen. Er werd zelfs een vereniging van de gedupeerden opgericht. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zouden nog ongeveer twee duizend Nederlanders op schadevergoeding wachten. NED. BOND VAN TECHNICI UIT HET N.V.V.? Het N.V.V. heeft de Nederlandse bond van technici geschoi-st en tevens royement uit het verband van dit vakverbond in het vooruitzicht ge steld. De aanleiding tot deze maatregel is een ernstig meningsverschil ge weest tussen beide organisaties over de plaats van de bond in de nieuwe samenstelling van het N.V.V., zoals deze moet worden volgens de voor schriften van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Met het oog op deze nieuwe op bouw wilde het bestuur van het N. V.V. de bond van technici liquide ren. De leden zouden dan moeten worden ondergebracht bij de betref fende organisaties van handarbeiders, waartegen de in de N.B.T. georgani seerde arbeiders om practische rede nen bezwaar maakten. De bondsraad van de N.B.T. zal op 3 Februari vergaderen over de bij een eventueel royement te volgen tactiek. Het bestuur heeft de leden reeds doen weten dat niemand enig nadeel hiervan zal ondervinden. Alle verplichtingen zullen door de N.B.T. overgenomen worden ZES CATALINA'S VOOR DE IM.L.D. De Nederlandse regering heeft in Amerika zes Caftalina-vliegboten voor de Marine Luchtvaart Dienst besteld. Het eerste van deze toestellen, die zijn bedoeld als vervanging van het oudös materiaal van de M.L.D.. is reeds in ons land. De Catalina's zullen bij Aviolanda te Papendrecht worden ge revideerd. Dode bij gevecht te Nijmegen Een dode cn een zwaargewonde waren Zaterdagmiddag het resultaat van een vechtpartij in een huis aan de Korenmarkt, in het hartje van oud-Nijmegen, een stille buurt, waar deze gebeurtenis grote ontsteltenis verwekte. In dat huis wonen verscheidene ge zinnen. Als gevolg van de onderlinge omgang kreeg de 21-jarige M. D., die inwoont bij zijn 25-jarige broer W. D., die daar met zijn vrouw en kin deren de benedenverdieping heeft, verkering met de 18-jarige dochter v.an het gezin G., dat boven woont. Die verkering wilde echter niet vlotten. Het meisje had ei' niet veel zin in en ook de aanstaande schoon vader. de 40-jarige W. G.. had be zwaren. Er ontstonden ruzies en tóen Zaterdagmiddag G. dronken thuis kwam, raakte men slaags. Reinhardt zou kunnen geven en aan gezien wij hem moeten opsporen zou een foto van hem ons van onschat bare waarde zijn." „Ik heb geen foto van hsm bij mij," zei Father Humperdinck, „maar ik zal er om schrijven en U dan toezenden." Inmiddels zal ik trach ten U 'n zo nauwkeurig mogelijke be schrijving van mijn vriend Vitalis te geven. Hij is twee en zestig jaar, groot en recht van gestalte ongeveer een meter acht en zeventig." „Dat is bijna zes voet," verklaarde Thorndyke. „Zijn haar is bijna wit, zijn gelaat steeds zorgvuldig glad geschoren: grijze ogen. rechte neus, geen opval lend uiterlijk, prachtige tanden voor zijn leeftijd, die onder h^t spreken tengevolge van een eigenaardig op trekken van de bovenlip telkens zichtbaar worden. Misschien is hij enigszins trots op zijn gebit en dat mag hij ook wel. want er zijn niet veel mannen van die leeftijd zonder een enkele valse of geplombeerd tand of kies in hun mond. Wat zijn kleding betreft, is hij gemakkelijk te herkennen, want hij draagt de alge meen bekende kleding van een le kenbroeder en bijna altijd heeft hij handschoenen aan, zelfs binnens huis." „Bestaat daarvoor een bijzondere WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN. Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met enige regen of mot regen en hier en daar mist. La ter plaatselijk enkele buien, af gewisseld door opklaringen. Meest matige Zuid-Westelijke wind. 'Weinig verandering in temperatuur. STERKE WAS VAN DE RIJN VERWACHT. Door de Rijkswaterstaat is voor de Rijn de hoogwaterberichtgeving inge steld. In verband met de hoge af voer uit Zwitserland, tengevolge van sterke dooi, en de grote afvoer van de Neckar wordt verwacht, dat de waterstand te Lobith nog gedurende enige dagen zal stijgen en waar schijnlijk in 2 a 3 dagen een stand van»-}- 15 meter zal overschrijden. Dc waterstand der overige zijrivieren was echter niet bijzonder hoog. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan j,e Delft (H. Hippolytus), de Weleerw. Heer H. J. Kooyman. en tot Kape laan te Rotterdam (H. Lambertus), de Wereerw. Heer C. H. Willemse. PASTOOR W. F. ROOZEN |f. In de leeftijd van 79 jaar is overle den de zeereerw. heer W. F. Roozen, pastoor van Bovenkerk, voordien pastoor tc Scheveningen. Pastoor Roozen was reeds geruime tijd on gesteld. G. en zijn 24-jarige schoonzoon, W. L., kwamen bij de gebr. D. bin nen. G. had een mes bij zich cn zijn schoonzoon een hamer, waar mee zij de broers te lijf gingen. Wat er precies is gebeurd, is niet bekend, maar in elk geval hebben de broers zich verdedigt met een bajonet. Over en weer werd gesla gen en gestoken. Het slot was, dat de schoonzoon, zelf vader van twee kinderen, in de hartstreek getrof fen werd en vrijwel onmiddellijk daarop stierf. G. kreeg zes steken in de buik. Zwaar gewond werd hij naar het St. Canisiusziekenhuis ge bracht, waar operatie noodzakelijk bleek. De artsen verwachten, dat hij er het leven zal afbrengen. De oudste D., die aan zijn rechter hand was gewond, werd ook naar het ziekenhuis gebracht. Zijn broer vluchtte het huis uit, naar familie el ders in de stad, waar de politie hem vond. Hij was aan zijn linkerhand en zijn schouders gewond. De broers zijn gearresteerd. Men onderzoekt, oi zij uit zelfverdediging hebben gehandeld. MIJNWERKERS BERADEN ZICH Naar alle waarschijnlijkheid zal men in de Limbux-gse mijnindustrie de extra-productie, welke de minis ter van Economische Zaken heeft ge vraagd met het oog op het tijdelijk tekort aan industriekolen, trachten te bereiken, door van 1 Februari tot 15 April de Zaterdagse werktijd van zes uur op te voeren tot acht uur, met uitzondering echter van de Za terdag voor Pasen. GEMEENTE-ONTVANGER VAN MALVERSATIES VERDACHT. De raad van de gemeente Gronin gen heeft in geheime zitting de ge meente-ontvanger P. in de uitoefe ning van zijn functie geschorst, ver dacht van malversaties op financieel gebied. De officier van justitie heeft naar deze zaak een uitgebreid on derzoek ingesteld, waaruit in elk ge val reeds is komen vast te staan, dat de door P. gepleegde verduisteringen ten nadele van de gemeente Gronin gen zijn geschied. Hij werd na de be vrijding benoemd tot gemeente-ont vanger te Groningen en was voor dien werkzaam in gelijke functie te Haren. Tijdens de bezettingsjaren nam hij ccn belangrijke plaats in de Harense verzetsbeweging in. reden?" vroeg Thorndyke. „Nu niet. Die gewoonte nam hij aan, toen zich een huidziekte bij hen? openbaarde. Zijn handen moest hij toen met zalf insmeren en voor het gemak en uit hygiënisch oog punt ging hij handschoenen dragen. Na de genezing was de huid van zijn handen zeer mismaakt en gevoelig voor weersinvloeden en dit bracht hem tot de gewoonte zowel buiten als in huis handschoenen te draven." „Was hij zo gekleed, toen hij bij U op het kantoor kwam, March mont?" vroeg Thorndyke. „Ja. en handschoenen droeg hij ook. Ik herinner mij nog zeer goed. dat het mij opviel, dat hij ze niet uit trok, zelfs niet. toen hij die opdracht tekende, waarover ik U reeds heb gesDroken." „Di-oeg hij die relikwie en dat kruisje ook buiten op zijn vest, zoals Father Humperdinck heeft beschre ven?" ,,'tls mogelijk, doch ik iheb het niet opgemerkt." „Heeft U nog meer ov'r het uiter lijk van Uw vriend mede te delen te delen, Father Humperdinck?" (Worat vervolgd). Generaal Dwight D. Eisenhower hoopt hedenavond in Frankfort bonds kanselier Adenauer en ander Westduitse autoriteiten, onder wie ex- generaals, tijdens een geallieerde receptie te ontmoeten. De opperbevel hebber van het Atlantische leger, die Zaterdag in Frankfort aankwam voor de laatste etappe van zijn inspectie-vlucht, zal de receptie bijwo nen na een conferentie met dc drie geallieerde hoge commissarissen. Ongeveer honderd geallieerde en Westduitse leiders zullen dc recep tie bijwonen. Eisenhower leidde zijn aanstaan de eerste ontmoeting met de Duit sers in met de volgende verklaring, na zijn aankomst op Duits grondge bied uit Luxemburg: „Toen ik Duits land de vórige nvaal binnenkwam, stond ik aan het hoofd van een le ger en de Duitse natie was onze vijand. Wat mij betreft, laten we geen oude koeien uit de sloot halen. Ik koester geen wraakgevoelens van welke aard ook jegens Duitsland als natie, laat staan jegens het Duitse volk." Eisenhower hoopte, dat het grote Duitse volk. in welks daadwerke lijke vrijheidslievende gesteldheid hij geloofde, zich zou scharen aan de zijde van de overige vrije we reld. Indien het dat doet, moet het op precies dezelfde voet staan als de andere, zeide hij. Het schijnt, dat generaal Eisen hower met deze vcfklai'ingen veel gedaan heeft om het wantrouwen weg tc nemen dat vele Duitsex's, ex- officieren in het bijzonder, jegens hem koesterden. Bijna zes jaar ge leden deed hij de aan traditie ge hechte Duitse opperofficiercn in woede ontsteken door de bevelheb bers van het verslagen leger de eer volle behandeling tc weigeren, wel ke hun, naar hun mening, volgens de niilitaire erecode toekwam. De politie heeft uit voorzorg tegen Canada laat 150.000 immigranten toe Walther Harris, de Canadese mi nister van immigratie, heeft Zater dag tc Winnipeg meegedeeld, dat Canada dit jaar waarschijnlijk 150.000 immigranten zal ontvangen. Onder hen zullen zich.tien a twaal- duizend Nederlanders oevinden. Ca nada heeft vorig jaar 74.000 immi granten toegelaten. De immigratie van Nederlandse boerengezinnen noemde Harris een van de best geslaagde immigratiepro gramma's sinds de ooiTog. Wij heb ben, aldus de Canadese minister, se dert 1947 meer dan 21.000 goede Ne derlandse immigi*anten binnen onze grenzen gekregen Dc Volendam van dc Holland- Amerika Lijn zal dit jaar de eerste grote groepen Nederlanders naar Ca nada brengen. Op 13 Februari zal het schip uit Rotterdam vertrekken om ongeveer twaalf dagen later der tienhonderd Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen in hun nieuwe vaderland te ontschepen Uit Engeland verwacht men dit jaar meer dan dertigduizend immi granten, uit België en Frankrijk on- veer dertienduizend. EMIGRATIE VOOR SUIKER PLANTERS. Naar het A.N.P. verneemt zijn van Zuid-Afrikaanse zijde suggesties ge daan voor eventuele emigratie xiit Nederland naar Zuid-Afrika van ar beidskrachten, die in de suikercultu res van Indonesië ervaring hebben opgedaan. Er zijn in Zuid-Afrika na melijk plannen tot stichting van een suikerindustrie in het gebied van Pongola in Noord-Natal. BRAND OP ZEE. Het Zweedse schip de „Bic" is op de Noordzee in brand geraakt en door de bemanning verlaten. De mannen werden vannacht aan boord van het Amerikaanse s.s. „Washing ton" opgenomen. Een scheepsjongen wordt vermist. De geredden bevin den zich in goede welstand, behalve de leerling-machinist Krentz, die ern stige brandwonden hpeft opgelopen. Dc „Washington" werd vanmiddag in Rotterdam verwacht. communistische betogingen alle openbare bijeenkomsten in Frank fort tot na Eisenhower's vertrek ver boden. TURKIJE EN HET ATLANTISCH PACT Een Turkse militaire missie zal deelnemen aan de besprekingen, die generaal Eisenhower, wanneer hij uit Washington naar Europa terug keert, met de mogendheden van het Atlantisch Pact te Parijs of Brus sel zal houden, aldus wordt uit ge woonlijk betrouwbare bron tc An kara vernomen. Het was mogelijk, dat Eisenhower deze lente Turkije zou bezoeken, doch cr is nog geen datunT vastgesteld, aldus deze bron. Vulkaanuitbarsting in Papoea Sinds Donderdag woedt een uit barsting van de vulkaan Lamington, die in het Noordelijk gedeelte van pa- poea, het Australisch gebied aan de Zuidkust van Oost-Nieuw Guinea, is gelegen. Voor zover bekend is deze vulkaan nog nooit tot uitbarsting ge komen. De Austx-alische regering heeft per schip medische en voedselvoorraden gezonden van Lae in Noord-Oost- Nieuw-Guinea naar Killerton, do haven, die het dichts bij Papoea ligt. Dicht bij dc vulkaan wonen niet veel mensen ,doch binnen een straal van 80 kilometer is het gebied tame lijk dicht bevolkt. Een vliegtuig heeft waargenomen, dat grote rotsblokken uit de krater worden geslingerd. Er hebben aard verschuivingen plaats en een „zand kleurige" stroom loopt een dal in, doch het is niet bekend, of dit een Stroom van water of aarde is. Zware wolken vulkanische as i-eikcn tot 6 kilometer hoogte en drijven Noord waarts in de richting van Lae en Zuidwaaxts in de richting van Port Moresby, dc hoofdstad van Papoea. Volgens berichten, die Maandag te Melboux-ne zijn binnengekomen,, heb ben een gi*oot aantal mensen,, onder wie 50 blanken het leven verloren. De blanke slachtoffers zouden voor- namelijk Anglicaanse en Rooms-Ka- tholieke missionarissen zijn... Doktei's ter plaatse hebben verklaard, dat vooral behoefte is aan levensmidde len en medicamenten. Het water in de buurt was door vulkanische stof verontreinigd. Een politiepatrouille van 3 blanken en zes inheemsen is per jeep naar Mount Lamington vertrokken. Zij zal echter veel tijd nodig hebben om net getroffen gebied te bereiken,, daar het eind van dc tocht over woest terrein te voet zal moeten geschie den. ONGEREGELDHEDEN BIJ JOHANNESBURG. Drie Zuid-Afi-ikaanse inboorlingen werden gedood en 46 gewond, van wie dertig exmstig, doordat een gx-oep van zestig leden van de Basoetostam inboorlingen aanviel in plaatsen na bij Jahannesburg. De Basoeto's waren begonnen met een aanval op Zoeloes in de plaats Jabavu, doch toen zij daar werden afgeslagen,, tx-okken zij naar New Clare, waar zij niet-Basoetoe's aan vielen. Van New-Ciare gingen zij naar binnendrongen en de inwoners mis- Sophiatown, waar zij de woningen handelden en beroofden. Een sterke politiemacht, die on middellijk werd uitgezonden, slaagde erin de orde te herstellen Dc reden van de aanvallen is nog onzekei\ Geroofde effecten moeten terug De Verenigde Staten hebben er in toegestemd, nieuwe stappen te doen om te verzekeren dat Amerikaanse effecten tot een bedrag van 100 mil- lioen dollar (ongeveer 380 milliqen gulden) die tijdens de oorlog door de Duitsex-s in Nederland zijn ge roofd, weer in het bezit van Neder landse onderdanen komen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee, dat du Verenigde Staten met Nederland, overeen zijn gekomen, dat van hou- dex's van geroofde effecten verlangd zal worden, dat zij die deponeren bij het Amerikaanse Office of Alien pro perty. De tegenwoordige houders zullen in de gelegenheid worden ge steld de omstandigheden uiteen te zetten, onder welke zij de effecten hebben verkregen en de effecten te behouden, wanneer zij die te goeder trouw hebben gekocht. Wanneer de effecten niet worden gedeponeerd, zullen de rechten op de stukken worden vastgesteld en de stukken later worden overgedragen aan de Nederlandse regering of aan Neder landse onderdanen. Prof. Schermerhorn in actie Een Amerikaanse autoriteit te Washington verklaarde gisteren, dat prof. Schermerhorn ixet State De partment de verzekering heeft gege ven, dat de Partij van de Arbeid in Nederland ten volle de herbewape ning van Nederland en de uitvoering van de voorstellen van generaal Eisenhower ten 'aanzien van deze kwestie zal steunen. De autoritei' zei, dat prof. Scher merhorn een bezoek had gebracht aan de assister x-staatsseci-etaris voor Europese aangelegenheden. George Perkins en een zeer bevredigend on derhoud met hem had gevoerd. De heer ^ghex'mex*horn had er, aldus United Press, de nadruk op gelegd, dat hij slechts voor de P. v. d. A. kon spreken en niet voor de regering. Prof. Schermerhorn bracht tevens een bezoek aan Dean Rusk, de as sistent-staatssecretaris voor aangele genheden betreffende het Verre Oos ten, om de kwestie Nieuw-Guinea te bespreken. De Nederlandse opdrachten Blijkens buitenlandse persberich ten heeft het Nederlandse Korea-de- tachement zich, in samenwerking met Amerikanen en Fransen, bij de strijd in en om Wonjoe moedig ge dragen. Onder moeilijke omstandig heden, geteistex*d door een felle koude, heeft men stand gehouden bij hcx'haalde stox'maanvallen der Noord- Koreanen, die in getalsterkte verre de meerderen waren. De Nederland se en Franse vrijwilligers worden thans in verband met hun optreden de „helden van Wonjoe" genoemd. Volgens in Den Haag ontvangen telegx'ammen hebben onze vrijwil ligere echter reeds vóór Wonjoe aan belangrijke gevechtshandelingen deelgenomen. Zo hebben zij om streeks 7 Januari bij Hoengsan de te rugtocht van een Amex'ikaans regi ment op Wonjoe gedekt. In Wonjoe aangekomen werden zij belast met de bewaking van het vliegveld en de verdediging van de stad. Toen de Amerikanen Wonjoe verlieten, dekte het Nederlandse detachement met -nog enige onderdelen de terugtocht van de Amerikaanse divisie, waar bij het was ingedeeld. Volgens de aangehaalde telegram men was de troep na deze zware ge vechten zeer vermoeid; de stemming wex-d echter uitstekend genoemd. Militaire deskundigen in Den Haag hebben ons desgevraagd meegedeeld, dat het dekken van een aftocht moet worden beschouwd als een eervolle opdracht, die meestal wordt gegeven aan het beste onderdeel. Uit het feit, dat de Nederlanders deze opdracht hebben gekx-egen, leidden onze zegs lieden af, dat de Nederlandse vrij willigere zich uitstekend hebben ge houden. Zij schrijven dit toe aan de gedegen opleiding van onze soldaten, die in Indonesië hebben geleerd alle mogelijke terreinmoeilijkheden te overwinnen. De laatste berichten vermelden, dat het detachement se dert 11 Januari met de hulp van an dere U.N.-troepen zijn positie Zuid van Wonjoe handhaafde, waarbij de tegenstanders grote verliezen wer den toegebracht. De Nederlanders lagen in de voorste gevechtslinie in gegraven in „foxholes". Het wekt de bewondering van de Amerikanen hoe snel het detachement bij grote vermoeidheid door enige uren rust vvèer volkomen fit cn gevechtsklaar is. Niettegenstaande de strenge kou de wordt de geestkracht van de Ne derlandse soldaat voorbeeldig ge noemd. De commandant heeft Den Haag vier voordrachten voor dap- perheidsondex'scheidingen toegezon den. De zware gevechten, waaraan de Nederlanders hebben deelgenomen hebben ook hun tol geëist: officieel is bericht ontvangen, dat bij acties op 9 Januari is gesneuveld de sol daat J. H. Sour, legernummer 280113758, afkomstig uit Eygelsho- ven (L.Verder zijn er 12 zeer licht tot lichtgewonden. Vrijwilligers voor Korea Nieuwe oproep Naar het A.N.P. verneemt over weegt dc regering om binnenkort wederom vrijwilligers op te i-oepen ter aanvulling en te zijner tijd aflos sing van het Nederlandse detache ment Ver. Naties in Korea. Nadere bijzonderheden over de aanmelding zullen spoedig' worden bekendgemaakt. Van bevoegde zijde werd meege deeld, dat er geen verband bestaat tussen deze nieuwe melding en de verliezen van het Nederlandse de tachement, die tot dusverre zeer ge ring zijn geweest. Het is gewenst tijdig voor aflos singstroepen te zorgen, omdat het grootste deel der vrijwilligers een verbandakte van één jaar heeft gete kend. Deze termijn loopt in het na jaar ten einde. Bijslag op melk verhoogd Alleen voor consumptie Vooropgesteld werd, dat de consu- njent ook in liet Westen des lands er in elk geval van verzekerd diën-t te zijn, dat de melkvoorziening op nor male wijze cn in voldoende mate voortgang vindt. Daarom is besloten om voor lopig voor deze week de bijsla gen voor consumtiemelk in plaats van met 25 cent per 100 kg. te ver- hogen met 75 cent per 100 kg. (zui- velwaasde). Evenals voor de periode van 3 t.m. 30 December, zal bij de uitkering van de zxiivelwaardebijslag voor de pe riode van 31 December 1950 t.m. 27 Januari rekening worden gehouden met het uitlopen van de boterprijs en daarbij zal de bijslag worden gesplitst in een bijslag op de in consumptie ge brachte melk en een bijslag op het in consumptie gebrachte vet in ge standaardiseerde respectievelijk vol le melk. Plau voor nieuwe bankbiljetten De Nederlandse Bank heeft het plan in de naaste toekomst nieuwe bankbiljetten van 25 gulden en 100 gulden te doen uitgeven. De achterzijde van deze beide bankbiljetten gelijken in kleur zozeer op elkaar, dat er herhaaldelijk ver gissingen zijn ontstaan bij de betaling met deze bankbiljetten. Bij de ver vaardiging van de nieuwe bankbiljet ten zal ongetwijfeld met deze moei lijkheid rekening worden gehouden, zodat de achterzijden verschillende kleuren zullen krijgen. Dan zullen er in de toekomst ook weer bankbiljetten van 500 gulden worden gemaakt. Zoals men

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2