S)e£eidóeSou/ïmü Amerika brandmerkt China als agressor RESOLUTIE NOG NIET FORMEEL INGEDIEND Communisten glippen door de linies Trekken de Chinezen terug Eisenhower in onrustig Rome Communisten demonstreerden tevergeefs Stoomtreinen zonder stoom Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 42ste JAARGANG No. 12186 VRIJDAG 19 JANUARI 1915 Zorgt Mao voor een surprise? (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI (1951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Austin dringt op sancties aan De Amerikaanse afgevaardigde in de.politieke, commissie der Verenigde Naties heeft Donderdagavond China als agressor gebrandmerkt en de Ver enigde Naties verzocht collectieve maatregelen tegen de agressie te nemen. Warren Austin, de leider van de Amerikaanse delegatie, verklaarde in de politieke commissie, dat het uit de jongste gebeurtenissen duidelijk geble ken is, dat China tot agressie is overgegaan.. „De. Algemene Vergadering dient dit thans vast te stellen", zo.zeide hij. „Zij moet thans de Chine zen sommeren de vijandelijkheden tegen de strijdkrachten van de Ver enigde Naties te staken en de Chinesetroepen uit Korea terug te trekken". „Wij zijn van mening, dat de Algemene. Vergadering de vastbeslotenheid van de Verenigde Naties om haar tegenstand tegen de agressie in Korea voort te zetten, moet bevestigen". „Zij zijn erop berekend om de snelste regeling van de Koreaanse kwestie en de andere kwesties met betrekking tot de Chinese volksrepubliek en het Verre Oosten teweeg te brengen", zo zeide hij. Tsarapkin achtte het onmogelijk de onderhavige kwestie in de com missie te bespreken zonder deelne ming van het Koreaanse en Chinese volk. De commissie verdaagde het debat hierop tot Vrijdag 21 uur (Ned. tijd). Toch een orgaan van goede diensten De Algemene Vergadering moet, zo vervolgde Austin, een beroep doen op alle staten om de Ver. Naties te steunen en geen steun aan de agres sors te verlenen. Verder stelde Austin voor, dat de Assembléee een beroep doet op de commissie voor collectieve maatrege len (die verleden jaar is ingesteld) om de te nemen maatregelen te be studeren. Tezelfdertijd, zo stelde Au stin voor, dient een of ander orgaan van goede diensten in leven te blij ven, dat met Peking zou kunnen on derhandelen als China zou besluiten vrede aan te bieden. „Wij kunnen niet minder doen als wij het beginsel van collectieve, vei ligheid willen handhaven", zo zeide Austin.. „De. Chinese communisten moeten thans de gevolgen van hun actie aanvaarden". Austin diende niet formeel een re solutie in. Men neemt aan, dat een dergelijke resolutie ter tafel zal wor den gebracht, nadat overleg is ge pleegd ipet de diverse regeringen. Austin deed een beroep op de Al- gémene Vergadering om een resolu tie te aanvaarden, die aan de feiten zou beantwoorden. Turkije, Peru en nationalistisch China schaarden zich achter Austin, doch Engeland, Frankrijk en Austra lië drongen aan op enig uitstel om de ledenstaten tijd te geven het Chinese antwoord zorgvuldig te bestuderen. De Sow jet-afgevaardigde, Tsarap kin. die Malik verving, verklaarde, dat de Sowjet-Unie volkomen achter de Chinese tegenvoorstellen stond. Londen is voorzichtig. De Britse regering is eveneens te leurgesteld door de halsstarrige hou ding van Mao. Een Britse woordvoer der zei, dat „de Verenigde Naties tót na tegemoet te komen bij het berei ken van een vreedzame regeling". De Britse regering, voelt er echter niet veel voor Peking zonder meer als aan valler te veroordelen en een econo mische boycot tegen China te begin nen. Mao zoU hiervan toch weinig last ondervinden en de Engelsen zouden in Hongkong de dupe worden van een Chinese tegenactie. De Britse rege ring heeft haar vertegenwoordiger bij de U.N.O,, sir Gladwyn Jebb, daarom opdracht gegeven de Amerikanen tot voorzichtigheid te manen. Eén lid van het Britse Gemenebest, India, zal zich zeker verzetten tegen een veroordeling van China. Minister president Nehroe is van mening, dat het Chinese antwoord op het vredes plan van de U.N.O. „niet zonder meer als een verwerping moet worden be schouwd". Er blijft volgens Nehroe „nog ruimte voor onderhandelen over". Ook de Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester Pearson, heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, niet van gevóelen te zijn, dat het antwoord van communistisch China de deur geheel gesloten had Er zouden maatregelen genomen diennen te worden om te weten te ko men, wat de Chinezen precies bedoel den. Het scheen hem vrij duidelijk toe, dat de Chinese regering van plan was, de voorstellén als oasis van discus sie te aanvaarden, maar zekere voor waarden aan die discussie verbond. Zo op het oog waren somrrjige voor waarden onaanvaardbaar, over enke- „de uiterse grens zijn gegaan om Chi- le andere zou te praten zijn. Chinezen concentreren hun troepen IN BERICHTEN VAN HET KOREAANSE FRONT wordt melding ge- maakt van Chinese troepenconcentraties tegenover het Westelijk» en centrale deel van de verdedigingslinie der verbonden troepen. In mi litaire kringen gelooft men, dat een Chinese divisie opereert onge veer 50 K.M, ten Z.O. van Seoel en een Chinees regiment 12 K.M. ten Z.O. van Wondjoe. Ten Zuiden van Wondjoe gevangen genomen Noord-Koreanen hebben meegedeeld, dat de Noord-Koreaanse 31ste divisie tot taak heeft door de linies der V.N. heen te glippen om te trachten Taegoe te bereiken. Te mooi om waar te zijn Eenhedèn van het derde Chinese veldleger, dat in het begin van het nieuwe jaar een belangrijke rol speel de bij de herovering van Seoel, zouden opdracht gekregen hebbest Korea te verlaten, aldus niet bevestigde, té Tokio ontvangen berichten. J c - I vu™ Volgens de laatste dagen gevan- aL^e Unie TanZZuW-Afrika Veren I -Hy 2eid?' da^ d? sta? daze kind«Ti sea ««""men Chinese soldaten zijn Amerikaanse wapens voor Zuid-Afrika? Verwacht wordt, dat nog vóór het einde van deze maand president Tru man zal verklaren, dat de verdedi ging van Zuid-Afrik? van belang is voor de veiligheid van de Verenig de Staten. Dit zal gepaard gaan met een uitwisseling van nota's tussen het State Department te Washington de politie aldaar verklaard In het communiqué van het acht ste léger wordt gezegd, dat commu nistische troepen achter de linies van de verbonden strijdkrachten zijn doorgedrongen aan het centraal- oostelijk front. Aan de Oostkust z(jn eenheden van de V.N. opgerukt naar stellingen ten Zuiden van Kang- noeng, 40 k.m. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, zonder dat zij tegenstanders ontmoetten. Deze stel lingen zijn de Noordelijkste die op het ogenblik door de V.N.-troepen worden bezet. Het aantal verlaten kinderen, dat te Taegoe in Zuid-Korea is aangeko men, heeft vijfduizend al overschre- SLUITING VAN DE HEILIGE DEUR VOLTOOID. In tegenwoor digheid van hoogwaardigheidsbekle ders van het Vaticaan plaatsen ar beiders de laatste steen, waar mede de Heilige deur van de basiliek van St. Pieter werd dichtgemetseld. De deur, die op 25 December door Paus Pius XII symbolisch gesloten werd, zal niet eerder geopend worden dan op 24 December 1974 voor het Hei lige Jaar van 1975, tenzij een bui tengewoon Heilig Jaar afgekondigd wordt. Ongeveer drie duizend ste- geen onderdak kon bieden geen had om hen te verzorgen. Alle I weeshuizen te Taegoe zijn overvol en de Verenigde -Naties zullen zich met het steeds stijgende aantal ouderloze Koreaanse kinderen móe- NEDERLANDS ECHTPAAR IN OOST-JAVA OM HET LEVEN GEBRACHT. De adminstrateur-eïgenaar van de onderneming „Bajoe Lor' in het ge bied van Banjuwangi (Oost-Ja va) de nen zijn gébruikt voor het dichtmet- ileer A R van Weli en zÜn echtgeno- selen van de deur, waarin de docu- te' mevr- van Wel-de Vries Reilingh, menten van de meest belangrijke ziJn dezer dagen door een bende om gebeurtenissen van het Heilig Jaar( het leven gebracht zijn ingesloten. hun eenheden „plotseling" begonnen in Noordelijke richting te trekken. In verschillende frontsectoren kwa men patrouilles der V.N. de laatste dagen niet meer in contact met de tegenstander, die men te voren in dit gebied aanwezig achtte. Generaal MacArthur meldt in zijn communiqué van Vrijdag, dat aan het front rust is ingetreden. Vlieg tuigen, die diep in door de commu nisten bezet gebied doordrongen, koji- den moeilijker doelen vinden. Ver kenningsvliegtuigen rapporteerden, dat tanks en pantserwagens, vermoe delijk Chinese, het toneel van de strijd in het gebied van Pjongjang in Noordelijke richting verlieten. (Chinezen zijn wonderlijke lui, zij hebben de Westerlingen reeds eerder voor raadsels geplaatst Dit bericht evenwel dat nog niet bevestigd is zou een wending in de situatie op Korea betekenen, welke zó sensatio neel zou zijn, dat men onwillekeurig denkt: dat is te mooi om waar te zijn!). LANDING VAN ZUED-KOREANEN. Enkele uren vóór deze berichten over terugtrekkende bewegingen der Chinezen werd gemeld, dat Zuid-Ko- reaanse strijdkrachten ten Noorden van de 38ste breedtegraad geland waren, even ten Zuiden van de door de tegenstander bezette havenstad Tsjinnampo, 50 kilometer ten Zuid-, Westen van Pjongpjang. Volgens een verklaring van de Zuid-Koreaanse vloot werd Oelljoel, 32 kilometer ten Zuid-Westen van Tjinnampo, her overd en trok men op naar het 32 ki-. lometer Noordelijker gelegen Tsjang- jon. De dreiging van een aanval in de- rug. der verbonden legers ten Zuiden van Soewon blijft echter bestaan. LANGS STRATEN, die voor het verkeer gesloten en door carabinieri en detectives afgezet waren, is Eisenhower gistermorgen naar het paleis van De Gasperi de Italiaanse premier gereden. Hij had een onder houd van een uur met de minister-president. Tegenover journalisten veklaarde hij: Ik ben hier gekomen om mijn deel bij te dragen tot het behoud van de beschaving, die hier tweeduizend jaar geleden werd ge grondvest. Op het ministerie van defensie had hij voorts een conferentie van anderhalf uur met de minister van defensie en de stafchefs. ROME LEEK IN STAAT VAN BELEG. Naarmate het uur naderde, waarop de communisten hun aanhang en meelopers hadden opgeroepen het werk te verlaten, half vier, leek Ro me meer op een stad waar de staat van beleg was afgekondigd. Alle stra ten in het centrum, waardoor Eisen hower van zijn hotel naar de rege ringsgebouwen reed, waren door de politie afgezet en van ander verkeer vrijgemaakt. Motorpolitie raasde door de straten en patrouilles overvalpo- litie marcheerden door het centrum. De wegen lagen bezaaid met door de regering verspreide pamfletten, waar op stond, Romeinse arbeiders, staakt niet. De algemene staking, die de com munistische vakbeweging aanvanke lijk in Rome had afgekondigd, werd de avond tevoren veranderd in een staking van één uur tot bij'woning van een betoging. De regering had bekend gemaakt hard te zullen in gaan tegen iedere poging om het openbaar vervoer stop te zetten, aan gezien de communisten tram- en bus- personeel order hadden gegeven van half vier tot half vijf het werk neer te leggen. Later maakte de commu nistische vakbondsleider bekend, dat de staking zich niet moest uitstrek ken tot de openbare diensten. DRIE DODEN. In verschillende delen van Italië zijn duizenden demonstranten gear resteerd. Er zijn echter geen ern stige incidenten gemeld uit plaatsen, waar grote aantallen stakers en ster ke politie-afdelingen tegenover el kander hebben gestaan. De burge meester van het nabij de stad Comac- chio gelegen dorpje Pincara is door de regering op staande voet ontsla gen omdat hij „het houden van de monstraties tegen Eisenhower in zijn district heeft aangemoedigd". Donderdagavond laat was bekend, dat drie personen het I^ven verloren hadden tijdens de demonstraties. Gisteravond was het in geheel Ita lië weer rustig. HET LUXEMBURGSE LEGER. Vancirag is generaal Eisenhower naar Luxemburg vertrokken. Daar werd hy begroet door de enige ko lonel welke het Groothertogdom rijk is. Het is Alois Jacoby, chef van de Luxemburgse generale staf, die het bevel voert over 80 officieren, 200 on derofficieren en 2000 manschappen. Vóór de tweede wereldoorlog bestond de Luxemburgse strijdmacht uit 300 vrijwilligers. AANSLAG OP POSTAUTO TE LYON. Te Lyon is een aanval op een post auto gepleegd, waarbij een politie man werd gedood en een zwaar ge wond; negen burgers liepen verwon dingen op. De aanvallers maakten gebruik van lichte machinegeweren. De twee politiemannen reden met de auto mee, waarin voor een waarde van zes millioèn francs werd ver voerd. De vy'f aanvallers wisten te ontkomen, evenwel zonder buit. Eén van hen werd aangeschoten. De negen burgers zijn acht voor bijgangers en de chauffeur van de auto. Van drie hunner zijn de ver wondingen van zeer ernstige aard. DE BEZETTINGSKOSTEN IN WEST-DUITSLAND. De Westduitse minister van finan ciën, Fritz Schaeffer, heeft in de Bondsdag in antwoord op gestelde vragen gezegd, dat de bezetting West-Duitsland veel te veel kostte. Slechts een fractie van de bezettings- kosten was productief. De rest was voor verbruiksgoederen geweest. Professor Carlo Schmid, de sociaal democratische vice-voorzitter van de Bondsdag, stelde voor, dat de Westerse mogendheden, met inbe grip van West-Duitsland, een inter nationaal defensiefonds zouden vor men, waaruit de kosten van het leger en van geallieerde troepen in Duits land en elders bestreden zouden moeten worden. DE GEZONDHEID VAN STALIN. Volgens zekere te Washington ont vangen inlichtingen zou de gezond heidstoestand van Stalin, die 71 jaar oud is en reeds verscheidene jaren aan een hartkwaal zou lijden, in ern stige mate slechter geworden zijn. Stalin zou reeds toebereidselen ma ken voor zijn opvolging door Molotof aan wie hij in feite reeds zijn be voegdheden zou hebben overgedra gen. Stalin zelf zou zich thans alleen nog maar laten raadplegen over kwesties van zeer bijzonder belang. Deze inlichtingen zijn afkomstig van personen, die in contact staan met diplomatieke kringen in Oost-Europe- se landen. ZWITSERSE BEZWAREN TEGEN TELEVISIE. Het bestuur van de Zwitserse Ra diovereniging heeft zich tegen de in voering van televisie in Zwitserland utigespuroken op grond van „grote gevaren op paedagogisch en psycho logisch gebied, gevaren, die schade lijke gevolgen voor gezin en staat kunnen hebben". Voorts zou het invoeren van tele visie voor een groot deel afhankelijk zijn van buitenlandse productie, het geen gunstig zou werken voor het verbreiden van ideologieën, die vreemd zijn aan de Zwitserse menta liteit, aldus het bestuur. VERJAARDAGTAART VOOR PRINSES MARGRIET. Ter gelegenheid van haar achtste verjaardag werd prinses Margriet een verjaardagtaart aangeboden door het „Prinses Margriet Fonds". Natuurlijk moesten dadelijk de kaarsjes even branden, wat de ja rige prinses en haar jongste zusje Marijke maar wat leuk vonden. Ko ningin Juliana kijkt met welgeval len naar het aardige tafereeltje. Fireflies vlogen naar Engeland Elf Fireflies van de Marine Lucht vaart Dienst, die samen met dc een heden van de Engelse marine zullen oefenen in Engeland en Ierland, zijn gisterochtend om ongeveer elf uur van het vliegveld Valkenburg ver trokken naar Englinton, in het Noord-Ierse graafschap Londonderry, waar zij tijdelijk zullen worden ge- stationneerd. Het vertrek van de twaalfde is enige dagen uitgesteld. De tpestellen zijn in de loop van de dag door het slechte weer ge dwongen een tussenlanding te maken te Lee on Solent in het Engelse graafschap Hampshire. Nadat zij op het vliegveld van de R.A.F. te Valley (Anglesey) brandstof zullen hebben ingenomen, zetten zij hun reis van ochtend voort. De vliegtuigen worden vanmiddag om ongeveer twaalf uur op de plaats van bestemming ver wacht. Leden van de Ierse liga, die de sa- menvoeging van de Ierse Vrijstaat en Noord-Ierland wenst, hebben aange kondigd, dat zij vandaag voor de Ne derlandse legatie en de Engelse am bassade te Dublin zullen protesteren tegen de oefening. DE GRIEP IN ENGELAND. In Engeland is de griep, die als de 1 ernstigste sinds 32 jaar wordt be schouwd, thans ook doorgedrongen tot Zuid-Engeland. In het Noorden schijnt de griep daarentegen af te nemen. Hoewel deze griep een be trekkelijk zachtaardig karakter heeft, zijn er reeds duizenden aan gestor ven, vooral oudere mensen. De zie kenhuizen te Londen zijn zo vol, dat de artsen adviseren voor een normale bevalling geen plaats meer ter be- schikking te stellen. De fabriekspro- ductie wordt vertraagd, de openbare diensten ontwricht en de doodgraver^ werken dag en nacht in ploegen Alphen-Gouda tijdelijk busdiens* Naar Noord en Oost diesel De minister van Verkeer en Wa terstaat maakt bekend, dat overleg met de directie van de Ned. Spoor wegen er toe heeft geleid, dat, in ver band met de industrie-kolen-positie op Maandag 22 Januari a.s. de vol gende beperkingen in de dienst van de reizigers-stoomtreinen zullen in gaan: 1. Tijdelijke staking van de rei zigerstreindienst op onderstaande baanvakken met gelijktijdige ver vanging door N.S. autobusdiensten: (behalve op het onder G genoemde baanbak). a. Groningen'Delfzijl. b. GroningenRodeschool. c. ZuidbroekStadskanaal. d. LeeuwardenStavoren met in begrip van de bootdienst Enk huizenStavoren v.v. e. ZutphenWinterswijk. f. NijmegenRoermond. g. HeerlenSimpelveldSchip op Geul. h. Gouda-Alphen a. d. Rijn. i. AlkmaarHoorn. j. Alkmaar—Bergen aan Zee. 2. Tijdelijke opheffing van de stoptreinen tussen Zwolle en Amers foort en Groningen en Assen met ge lijktijdige vervanging door N.S.- a ulobusdiensten. 3. Zoveel mogelijk vervanging van stoomsneltreinen tussen het Noorden en Oosten des lands ener- zyds en het Westen anderzijds door Diesel-electrische treinen, als gevolg waarvan de reizigers naar en van het Noorden te Amersfoort en naar en van het Oosten te Apeldoorn zullen moeten overstappen. 4. Opheffing van een tweetal door stoomlocomotieven getrokken reizigerstreinen tussen Utrecht—Den Haag—Rotterdam en nog enige be perkingen van kleine omvang op door de N.S. nader bekend te maken baanvakken. Met betrekking tot de goederen treindienst zullen geen beperkende maatregelen worden genomen. JCv-llettfe... Het leven is geen last of een boze satanische gril, maar een zinvolle t^ak, die aan elk uur, elke dag. elke mens, elke daad, een hogere wijding geeft

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1