3)e ftzid&eSotiAci/nt Peking verwerpt het vredesplan der Verenigde Naties ONAANVAARDBAAR TEGENVOORSTEL GEDAAN Bloedige strijd bij Henoi De gevangenen van hun machines De vredeswet in O. Duitsland Het Schuman- plan mao's uitdaging Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 43ste JAARGANG DONDERDAG 18 JANUARI 1951 No. 1218!) (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI (1951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NIEUW-GUINEA- DEBAT Heden zal dus in de Tweede Kamer het debat over Nieuw Guinea in gang worden gezet en het is interessant genoeg na het rumoer in de Partij v. de Arbeid enige prognose te maken over de afloop hiervan. Er is heel wat rumoer geweest rond de door de socialistische fractieleider afgelegde verklaring, een verklaring, welke hij inmiddels heeft moeten in slikken met verlies van zijn functie als fractievoorzitter. De verklaring van prof. Schermer- horn daarna zullen wij maar laten voor wat zij is: een enigszins rancu neuze privé-mening In de Partij van de Arbeid zei heeft al dit rumoer ernstige gevolgen gehad namelijk ook nog het aftreden van oud-minister Vos en het bedan ken als lid van de partij door de bur- meester van Amsterdam. Het is enigszins merkwaardig, dat het ontslag nemen van Ir Vos uit het bestuur van de Partij van de Arbeid minder verband houdt met de dooi de heer van der Goes afgelegde ver klaringen dan wel met de daarop ge volgde demarche van het partijbe stuur, dat zich daarop achter de re gering meende te moeten scharen, daar, aldus stelde het Ir Vos, de on macht van de regering de onmacht van de partij wordt" Dit duidt in ieder geval op ernstige meningsverschillen binnen de Partij van de Arbeid zelf. Hoe groot deze zijn zal men eerst Donderdag bij het debat in de Kamer kunnen ervaren. In dit opzicht zullen deze debatten nog vele verrassingen kunnen bren gen. De opvatting van Ir Vos neemt reeds stelling tussen de opvattingen van het partijbestuur en die van de heer van der Goes van Naters om van de nog verder gaande opvatting van de heer Schermerhorn maar te zwij gen. Indien in de boezem van de socia listische Tweede Kamerfractie de stukken evenzo liggen, zouden de verrassingen niet van de lucht zijn, maar dit is voorshands r.iet aan te nemen. Hoe de kaarten in het parlement zullen liggen is met enige zekerheid voor een deel nu reeds te zeggen. Men kent de verklaringen van Prof. Hom- 1 me, die zich achter het regerings voorstel tot overdracht van dié sou- j vereiniteit over Nieuw Guinea aan de Unie heeft geplaatst. Over de houding van de K V.P. bestaat dus I niet de minste onzekerheid. Ook de J P. v. d. A. zal zich na de verklaring van het Partijbestuur wel zo goed als geheel achter dit regerigsstand- punt plaatsen. Maar hier is de zeker heid iets minder. De overige partijen zullen het regeringsvoorstel niet steu nen. Zo op het oog gezien zou de re gering dus zegevierend naar huis kunnen terugkeren, maar er liggen toch wel enige addertjes onder het gras. 'De communisten zullen hun houding wel bepalen naar de moge lijkheden waarmee zij de regering in moeilijkheden kunnen brengen. Een groter vraagteken is echter de hou ding van de V.V.D Men weet, dat de heer Oud het met het regeringsvoor stel allerminst eens is. Hij heeft in het weekblad van de V.V.D. tamelijk onbedekt te verstaan gegeven, dat hij het betreurde, dat er zelfs niet één minister was (dus zelfs Stikker niet!), die zich tegen het regeringsvoorstel had verzet en als consequentie daar van was afgetreden. In parlementaire kringen verluidt echter, dat de heer Oud niet van plan is tegen zijn ministriele partijgenoot iets te ondernemen. Stikker zelf zou ook de aanvallen op zijn persoon moede zijn geworden en hebben ver klaard, dat deze een eind moeten ne men met bedreiging van aftreden. Maar ook van AR.-zijde kan een actie komen, deze behoeft niet nood zakelijk van de V.V.D. uit te gaan. En dan zou het volgende kunnen ge beuren. De motie zou worden ver worpen, maar indien dit gebeurt met een aantal stemmen van meer dan een derde vóór deze motie, zou deze verworpen motie practisch de kracht hebben van een aangenomen motie. De regering zou immex-s voor haar voorstel tot souvereiniteitroverdracht aan de Unie twee derden meerder heid nodig hebben. Deze verworpen motie zou dan be tekenen, dat de Kamer dit niet wenst en nu de i'egering dit voorstel een- Acheson wijst het onmiddellijk van de hand /"COMMUNISTISCH CHINA heeft de resolutie der Verenigde Naties, waarin een wapenstilstand op Korea voorafgaand aan besprekin gen der Grote Vier over het Verre Oosten wordt geëist, van de hand gewezen. Daarmee is, naar in diplomatieke kringen te Londen wordt aangeno men, practisch de laatste hoop op een regeling van het Koreaanse con flict door middel van onderhanuelingen verkeken Nog geen uur na de Chinese radio-uitzending, waarin een vijf punten behelzend tegenvoorstel werd gedaan, liet de Amerikaanse minister Acheson het ..onaanvaardbaar" horen, er aan toevoegend, dat ook de UNO er wel niet op in zou gaan. Terugtrekken V.N. troepen geëist In een radio-uitzending, gericht tot David Owen (de plaatsvervanger van secretaris-generaal Trygve Lie tijdens diens Europese reis) ver klaart de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe En la: da/. Peking het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Koren blijft verlangen. Regeling van de binnen landse Koreaanse aangelegenheden dient aan het Koreaanse volk over gelaten te worden. Daarenboven verlangt China, dat onderhandelingen over de proble men van het Verre Oosten geschie den op basis van een ontruiming van Taiwan (Formosa) door de Ameri kaanse troepen van Straat Formo sa door de Amerikaanse vloot, en van een zetel in de UNO voor het huidige (communistische) bewind. Aan deze onderhandelingen zou moeten worden deelgenomen door zeven mogendheden, t.w China, Rusland, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, Frankrijk, India en Egypte, en wel op Chinees grond gebied. Tsjoe verklaart, dat een wapen stilstand slechts ten voordele strekt van de „Amerikaanse agressie" en nooit tot een werkelijke vrede kan leiden. SPOEDZITTING TE LAKE SUCCESS. Onmiddellijk na het bekend wor den van het Chinese antwoord (om streeks 19 uur Ned. tijd) begonnen de gedelegeerden te Lake Success te confereren en zich met hun rege ringen in verbinding te stellen. Even tevoren had de politieke commissie met 50 tegen 7 stemmen het uit vijf punten bestaande vre desplan voor Korea, dat vorige week op de Londense conferentie van het Gemenebest was opgesteld, aanvaard. Tegen stemden de vijf landen van het Sovjet-blok, nationalistisch Chi na en San Salvador. Men verwacht intussen, dat de Amerikaanse delegatie thans bij de politieke commissie een resolutie zal indienen, waarin rood-China for meel als agressor wordt gebrand merkt. In UNO-kringen neemt men aan, dat de commissie binnen 24 uur in spoedzitting bijeengeroepen zal worgen. ONAANVAARDBAAR In Washington hield Dean Ache son juist een persconferentie, toen maal heeft gedaan ook al heeft Indonesië dit niet aanvaard kan zij toch niet meer op haar schreden terug. De vraag is dan welke conse quentie de regering uit deze ver worpen motie zou trekken. Natuurlijk zijn dit alles slechts ver onderstellingen, maar tegelijk reële mogelijkheden. Een conclusie dat een gesloten opvatting van K.V.P en P. v.d. A. een kabinetscrisis zou verhin deren, kan dan ook nu nog niet wor den getrokken. China's antwoord bekend werd. Hij zette uiteen, dat Amerika reeds heel ver gegaan was door zich neer te leggen bij de opvatting van de'meer derheid, dit het Israëlische voorstel in de UNO steunde. De V.S ver wachtten echter van de aanvang af niet dat China er op in zou gaan Acheson verklaarde: „Het ant woord der Chinese communistische regering, zoals dat door de pers is gemeld, betekent een volslagen verwerping van het 13 Jan j.l. door de Verenigde Naties gedane voorstel om tot een staakt-het-vuren in Ko rea te komen. Het tegenvoorstel van Peking is onaanvaardbaar voor de Amerikaan se regering en het zal dit ongetwij feld ook zijn voor de Verenigde Na ties als geheel" Zowel ambtelijke als parlemen taire kringen in de Amerikaanse hoofdstad waren van mening dat de Chinese afwijzing van het UNO- vretiesolan de Amerikanen groter steun zal bezorgen bij hun pogingen om China als agressor te doen aan wijzen. Maar te Parijs verklaarde Jawa- harlai Nehroe, de Indische premier: „De deur voor een vreedzame rege ling in het Verre Oosten zou daar door dichtgeslagen worden. Wij moeten dit vermijden, zelfs nu Chi na het wapenstilstandsvoorstel van de nand wijst." En in Londen beseft men, hoe gaarne de Britse regering de ge- dachtenwisseling met Peking aan de gang zou houden, dat het Chinese voorstel om formele onderhandelin gen op Chinese bodem te voeren vol strekt onaanvaardbaar is voor de Verenigde Staten, die geen diploma tieke betrekkingen met China on derhouden. In het woeste, heuvelachtige ter rein van de Tonkin-delta hebben. Franse en koloniale troepen gisteren onophoudelijk aangolvende horden Vietminh-opstandelingen in harde, bloedige strijd teruggeslagen. Toen de avonc viel, groeven de Fransen, dodelijk vermoeit en sterk in aantal geslonken, zich in op heu velkammen, nadat de vijand zijn aanvallen had gestaakt. Het zwaarte punt van de slag. waarbij artillerie duels en bajonetgevechten elkaar af wisselden, is gelegen in de vesting Vinh-jen slechts 40 km. N.V>. van Hanoi. De Franse opperbevelhebber, gen. de Lattre de Tassigny, noemde de strijd „zeer zwaar en beslissend". De toestand achtte hii „nog ernstig", al was hii er van overtuigd, dat de kans ten gunste van de Fransen ke ren zou. De kostbare les der Koreaanse ve Idtocht f^E KOREAANSE VELDTOCHT is een der kostbaarste lessen, die de militaire geschiedenis kent", aldus meldt de voornaamste correspon dent van de „Daily Mail", de bekende journalist Ward Price, in een tele gram uit Karatsji (Pakistan) aan zijn blad. Volgens Price zijn de oorzaken van de Amerikaanse tegenslagen in Ko rea de volgende: 1. Er was geen goede geheime inlichtingendienst. 3. De uitrustig de rtroepen was ondoelmatig. 3. De uitrustig der troepen geleid. 4. Onvoldoende discipline. 5. Een tegenstander, die gewend is aan de moeilijkste terreinsom- standighèden en aan het klimaat en die in staat is van het land te leven. 6. De plaatselijke bevolking helpt de vijand zich te verschuilen. Zij wordt hier OF toe gedwongen. OF zij doet het uit vrije wil. aan de vijand over. Wanneer zij op rukken, laten zij, al voortrukkende over de wegen, in het zijterrein grote vijandelijke afdelingen zitten, die dan later een bedreiging in hun rug kun nen zijn. De vier Amerikaanse divisies in fanterie, die het eerst in Korea wer den ingezet, wrren verwend door het langdurige leiden van een ge makkelijk leven als bezettingstroe pen in Japan Daarop kwamen er versterkingen uit de Verenigde Sta ten, doch deze waren onvoldoende opgeleid. Zij kwamen aan in de op gewekte geest van padvinders, die een opwindend avontuur meemaken. Bijna iedere nieuw aangekomen Ame rikaanse militair had een fototoestel aan zijn koppelriem hangen". Ward Price zegt dan verder, dat er meer voor nodig is dan de „grim mige ondervinding van het aanvan kelijke Amerikaanse terugtrekken tot op het bruggenhoofd van Poesan, om die geest van militaire discipline te scheppen, die indruist tegen de democratische gewoonten der Ver enigde Staten". „De Amerikanen zijn nonchalant met het opvolgen van mi litaire bevele^ of met het gebruik van hun vervoersmiddelen". „Indien de communisten over een doelmatige luchtmacht hadden be schikt, zouden de verbonden troepen in Korea niet verslagen, doch ver nietigd zijn. Nu heeft de steun uit de lucht gemaakt, dat vele levens van geallieerde soldaten konden worden gered. Het is echter gebleken, dat „strategische bombardementen" min der uitwerking hebben gehad, dan door voorstanders hiervan is gezegd". Over de gewoonte der Amerikaan se troepen om de luchtmacht te hulp te roepen, zodra er enige noemens waardige vijandelijke tegenstand moet worden overwonnen, zegt Ward Price: „Laat men mij goed be grijpen: de Amerikaanse soldaat is moedig genoeg. Doch hij ziet niet in waarom hij zichzelf zou bloot geven, indien er een machine is, die het werk voor hem kan doen. „Een andere factor, die mogelijk heeft bijgedragen tot de tegenslagen der verbonden troepen in Korea", Bruggenhoofd Poesan is te houden „De Amerikaanse troepen", ver volgt Ward Pricö, „zijn niet bepaald geschikt voor de'oorlogvoering in dit zeer primitieve gebied, dat doet den ken aan de strijd die Groot-Brittan nië vroeger aan de Noordwestelijke grens van het voormalige Brits-Indië had te voeren met de wilde berg stammen, die op ongeregelde tijd het land binnen vielen. De Amerikanen in Korea zijn de gevangenen van hun eigen oorlogsmachines. Zij beschik ken over zoveel vervoersmiddelen, dat zij zich uitsluitend tot de wegen moeten beperken. Indien er ergens een brug stuk is, houdt dit de Ame rikaanse colonnes uren op. Daar de Amerikanen zich uitslui tend in voertuigen verplaatsen, zijn zij niet op de hoogte met de veld- oorlog te voet. Zij laten de heuvels GENERAAL EISENHOWER ONT MOETTE AFGEVAARDIGDEN VAN DE NOORD ATLANTISCHE RAAD IN LONDEN. Op de laatste dag van zijn verblijf in de Britse hoofd stad heeft generaal Eisenhower, de opperbevelhebber der strijdkrach ten van de landen van het Noord Atlantisch Pact, besprekingen ge voerd met de afgevaardigden van de Noord Atlantische Raad. V.l.n.: C. A. Straneo (Italië), plaatsvervanger van de afgevaardig de A. Rossi Longhi; M. G. Petursson (IJsland); M. A. Clasen (Luxem-| burg)Graaf E. Reventlow (Dene marken); Burggraaf Obert de Thieu- sies (België); M. D. Bryn (Noorwe gen); Dr. R. E. Ulrich (Portugal); generaal Eisenhower; C. M. Spof- ford (Ver Staten), voorzitter van de afgevaardigden van de Noord At lantische Raad; M. H. Alphand (Frankrijk); Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (Ne derland); L. D. VUgress (Canada) en Sir Frederick Hoyer Millar (En geland). ö^jonqste poptpetfoto van h.k.h. ppinses mappRiet öie op 19 januaRi haap sste vepjaapöac; viept vervolgt Ward Price, „was de merk waardige regeling, waarbij er twee onafhankelijke geallieerde opperbe velen in Korea hebben gefungeerd. Dit heeft geduurd van medio Sep tember tot de evacuatie van Hoeng- nam. Ik heb op het algemeen hoofd kwartier vernomen, dat dit het ge volg was van meningsverschillen tus sen de twee oudste geallieerde bevel hebbers in Korea, beiden Amerikaan se generaals, namelijk wijlen Luite nant-generaal Walton Walker, com mandant van het .achtste Amerikaan se leger en Luitenant-generaal Ed ward Almond die het bevel voerde bij de landing der verbondenen in de haven van Intsjon". Over de mogelijkheid van een op nieuw terugtrekken der verbonden troepen op Poesan, in Zuid-Oost-Ko- rea, zegt Ward Price nog: „Ofschoon het wellicht teveel gevraagd is op nieuw een uitbraak te verwachten, moet het m.i. voor de verbonden troepen toch wel mogelijk zijn in een bruggenhoofd van Poesan stand te houden, terwijl tevens de verbin dingslinies van de vijand krachtig worden gebombardeerd". Het Westberlijnse blad „Der Tag" heeft alle Duitsers oogeroenen actie te gaan voeren voor het behoud van het leven van een achttienjarige stu dent, Hermann Flade. die als eerste op grond van de „wet tot bescher ming van de vrede" door een hof te Dresden in de Oostzone van Duits land ter dood is veroordeeld. Hermann Flade werd veroordeeld wegens „een haatcampagne tegen de democratische republiek", d.w.z. het aanplakken van anti-communistische propagandabiljetten en poging tot moord op een lid van de volkspolitie, toen hij daarbij betrapt werd. De Oostduitse autoriteiten hebben intursen mede.^edeeld, dat aan de zonegrens twee transporten per week te verwachten zijn van personen, die op grond van de „wet tot bescher ming van de vrede" worden uitgewe- Eind deze week in veilige haven Het ontwerp-verdrag voor een cen traal beheer van de Westeuropese kolen- en staalindustrie, het zgn. plan-Schuman, zal eind dezer week worden getekend door de delegatie leiders van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland, zo heeft de Franse minister Albert Gazier na de kabi netszitting van gisteren meegedeeld. Daarna volgt een bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken om het definitieve verdrag te ondertekenen. r\E AFWIJZING van het vredes- plan door Peking komt niet on verwacht; men zag het aankomen. De houding van Malik en van de verte genwoordigers der satellietlanden in de politieke commissie der UNO toonde voldoende, dat Moskou geen wapenstilstand op Korea wenste. Wij hebben daar reeds eerder op gewe zen. De hand van Moskou is trou wens ook te herkennen in de vorm van afwijzing, n.l. door het indienen van een tegenvoorstel, dat zodanig is, dat de tegenpartij het onmogelijk kan aanvaarden. De laatste afwijzing komt dan op rekening van de tegen partij en er zijn altijd mensen, die daarin trappen en grif geloven, dat degene, die de laatste keer „neen" zegt, de spelbreker en vredesver- stoorder is. Intussen zitten wij met de 0 gebakken peren. De conse quenties zullen nu getrokken moeten worden. De Amerikaanse mi nister Acheson heef* r«jn standpunt reeds bepaald; wij zijn al vsrel te ver gegaan in onze toegevende houding, zegt hij, dit antwoord van Deking was te voorzien. Wat nu te gebeuren staat is: het bijeenroepen van de po litieke commissie der Verenigde Na ties en de aanvaarding van een reso lutie, welke China brandmerkt als „aanvaller". Daarna toepassing van economische en eventueel militaire sancties. De Verenigde Naties zullen daartoe ongetwijfeld met een bang hart over gaan, want het is een sprong in het duister. Toen men overging tot mi litaire sanctie tegen de Noord-Ko- reanen meende men, dat deze straf maatregel mede door de machtige hulp van Amerika een kleinig- neid zou zijn en daarom volgde de beslissing met bekwame spoed. Maar diLmaal is de beslissing niet zo ge makkelijk omdat men allerlei com plicaties vreest en terecht beducht is, om een steen aan het rollen te bren gen, die een lawine kan veroorzaken. Een viot genomen besluit verwach ten wij dan ook niet; er zaï eerst wel .angdurig en gedegen onderling over legd worden. Het schijnt vooral F;ankrijk te zijn, dat allesbehalve gerust is, en vandaar de reis van mi nister Pleven naar Washington. Frankiijk heeft trouwens bijzondere belangen in dat deel van Azië en zal ongetwijfeld willen weten, wat de Amerikanen van plan zijn te doen met Indo-China. Maar hoe de Ver enigde Naties ook zullen heendraaien ais katten om de hete brei, zij zullen er tenslotte toch niet aan kunnen ontkomen, op de een of andere ma nier maatregelen te nemen tegen een regering, die zo duidelijk de wereld vrede in gevaar brengt en alle grond slagen van her recht met voeten treedt. De handschoen, welke Mao de wereld heeft toegeworpen, moet worden opgeraapt. Ka'iïettie... De dro°v'Tste 1 in" in het leven is die, welke een gevolg is van hot niet aanwendc-n van de macht en de wil om te slagen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1