S)e &2id6eGoti/fca/nt Eisenhower teleurgesteld over Nederlands bijd rage? Eisenhower niet tevreden? WEL EEN STAF, MAAR GEEN LEGER Vage en verwarde toestand Korea in Het geschil om Kasjmir De strijd in Indo-China „Concentreer u op Europa'' Directeur: C. M. v. HAMEKSVELH Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZÈN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 42ste JAARGANG No. 12184 WOENSDAG 17 JANUARI 1951 (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI (1951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Minister s'Jacob zou slechte beurt gemaakt hebben De „New York Times" bevatte gister en een artikel uit Den Haag, waarin onomwonden wordt geschreven, dat generaal Eisenhouwer teleurgesteld is over plannen welke minister s'Jaco b hem heeft voorgelegd. Deskundigen zeiden gistermiddag volgens het „Alg. Dagblad", dat men moest spreken van een hoogst pijnlijke zaak, die wel eens een lange staart kan hebben. „Inderdaad", schrijft de N. Y. Times, „hebben bepaalde Amerikaanse krin gen de indruk, dat minister s'Jacob een zeer slechte beurt heeft gemaakt bij generaal Eisenhower, daar hij in de gesprekken met de generaal zweeg over wat aan diplomaten van de V.S. reeds te verstaan was gege ven, nl. dat de regering van Nederland ernstig overwoog om de dienst plicht te verlengen met de bedoeling, daardoor een wisselend staand le: ger te krijgen". Te veel op de centen gelet De N. Y. Times schrijft verder, dat de Nederlandse regering om. econo mische redenen tot dusverre nog lang niet heeft voorzien in wat ook volgens haar eigen mening op het ogenblik noodzakelijk is. „De belang rijkste politieke factor is de mening van do Partij van de Arbeid, dat een leger als nodig wordt geacht, alleen kan worden verkregen op de grond slag van sociale veiligheid, terwijl Eisenhower voor zijn vertrek uit Den Haag heeft gezegd, dat sociale cli politieke winst alleen kon wordei. verkregen in een atmosfeer van mili taire veiligheid". Het komt buitenlandse waarne mers in Den Haag voor, aldus het blad, dat dit wel een van de ernstig ste kwesties is met betrekking tot de plannen voor de opbouw van de Westeurópese verdediging. Tot zover het Amerikaanse blad. OP PAPIER Het is in Den Haag inderdaad geen geheim, zo tekent het Alg Dagblad hierbij aan, dat Eisenhower niet ver rukt was over zijn bezoek aan ons land. De uitlating van een Haagse functionaris: „Wij hebben een prach tige generale staf, maar geen leger", spreekt in dit opzicht boekdelen. En. dat klop ook. Immers, wij hebben op het ogenblik de lichting 1949 II in op leiding (waarvan al een deel naar huis was gezonden, maar inmiddels, zoals bekend, is teruggeroepen) en voorts de in het voorjaar opgekomen lichting 1950 I en in het najaar onder de wapenen geroepen lichting 1950 II Er zullen nu, zo gaf men ons in Den Haag te verstaan, na het bezoek van Eisenhouwer wel andere plannen moeten worden gemaakt. Het kabinet zal in de kortst mogelijke tijdmaatre gelen moeten nemen. Het voorberei dend overleg geschiedt in de Raad M.A.K. (Militaire Aangelegenheden Koninkrijk) waarin o.a. de chefs der militaire staven en enige ministers zitting hebben en waarin naar wij vernamen de besprekingen met Eisenhower reeds aan de orde zijn gesteld. BESPREKING MET ADENAUER De Westduitse kanselier, dr Aden auer, is uitgenodigd om generaal Eisenhower te ontmoeten, wanneer de Atlantische opperbevelhebber Za terdag voor een bezoek aan West- Duitsland in Frankfort arriveert. Dinsdag hebben deskundigen der Westerse geallieerden en van de Westduitsers opnieuw ruim vier uur beraadslaagd over het vraagstuk ener Westduitse bijdrage aan de verdedi ging van West-Europa. Het verluidt, dat de Westduitsers de geallieerden een uiteenzetting hebben gegeven van de wijze, waarop hun regering zich voorstelt soldaten te werven voor een Westduits contingent, waarbij het, zoals gemeld, gaat om liet in voeren van dienstplicht of het oproe pen van vrijwilligers. NAAR PORTUGAL EN ITALIË Generaal Eisenhower is Dinsdag avond per vliegtuig uit Londen te Lissabon aangekomen. In Italië, waar Eisenhower vandaag besprekingen met de regering zal voeren, is het Dinsdag tot ongere geldheden en stakingen gekomen, waartegen de politie met kracht is opgetreden. Honderden communis tische demonstranten zijn reeds op gebracht en in alle centra, waar van daag ongeregeldheden worden ver wacht, zijn sterke politie-eenheden geconcentreerd. Chefs van regeringsdepartementen, van de spoorwegen en openbare wer ken hebben hun personeel gewaar schuwd, dat deelneming aan door de communisten geproclameerde stakin gen tijdens Eisenhowers bezoek ont slag, gevangenisstraf of boete' tot ge volg kan hebben. Intussen staat reeds vast, dat Italië vandaag zonder kranten zal zitten, omdat drukkers van de communisti sche zowel als de niet-communistii- sche organisaties dan een 24-uursta- king houden om hoger loon. MONUMENT VOOR IRENE-BRI- GADE TE TILBURG. In de toe komst zal in Tilburg een monument opgericht worden als herinnering aan de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene". Foto toont de maquette van het monument, dat ontworpen is door de Haagse beeldhouwer Albert Ter- mote. Amerikaans rantsoen genoeg voor vijf Chinezen Sedert het front, dat nabij de 38stq breedtegraacj, was gevormd, in eengestort is, heerst in Zqid-Korea, naar het zeggen zelf van het hoofd kwartier van hst qchtste leger, een „vage en verwarde'' toestand. Hét is onmogelijk in gezaghebbende kringen een duidelijke verklaring om trent de voornemens van het V.N.-opperbevel te krijgen. Meli bemerkt er zich toe te zeggen,dat het moge lijk is stand te houden op „achter eenvolgend! verdedigingslinies" en men hoopt aldus tot een eveiiwich tige töestéhd te geraken, wanneer de Amerikaanse strijdkrachten te-' melijk dicht bij Ppesan zullen zijn gekomen, om met man en macht het gebied rond deze stad te verdedigen. Dan zullen de Chinese vebipdings- linies in zulke mate - zijn uitgetrökk en, dat zij door het massaal optre den van de luchtrr'acht, vrijwel onbruikbaar zullen zijn. Anderzijds hebben de Chinezen, die over slechts weinig auto's be schikken, veel minder de grote we gen nodig dan hun tegenstanders, en naarmate zij oprukken treffen zij steeds meer Amerikaans materiaal aan, niettegenstaande de reusachtige vernietiging, waartoe terugtrekken de V.N.-strijdkrachten zijn overge gaan. Met het dagelijks rantsoen van één Amerikaans soldaat kunnen vijf Chinezen worden gevoed. Tot dusver verlopen de achtereen volgende aftochten van de troepen van generaal MacArthur geordend en zonder al te veel verliezen, want deze troepen kunnen sneller achter uittrekken dan de Chinese infante rie kan oprukken. Wanneer men poogt de tegenover elkaar staande legers te schattten, mag men niet uit het oog verliezen, dat een Chi nese divisie ongeveer 10.000 man sterk is, terwijl de Amerikaanse di visie uit 17 a 20.000 man bestaat. Van die tienduizend Chinezen zijn er tenminste 9000 goed opseleid en in de strijd gestaald, terwijl er van de 17.000 man van een Amerikaansé divisie slechts 6.000 a 7.000 in de eerste linines vechten. Bovenden zijn de Chinese eenheden veel be weeglijker. Bij hun opmars worden zij steeds versterkt met guerilla's en vinden zij munitieooslagplaatsen, die door de Noord-Koreanen bij ,hun terugtocht naar het Noordén zijn achtergelaten. De Chinezen vermij den m'at de meeste zorg de we^en, die al te zeer aan de aanvallen van de luchtmacht zijn blootgesteld, en sluipen lan^s de bergpaden of door de rijstvelden, en in sommige ge- vallen vermengen zii zich met de onophoudeliik aanzwellende vluchte lingenstroom. De Amerikanen hebben er een af- IN NIEMANDSLAND. De patrouilles der V.N., die Dins dag Soewon binnentrokken, hebben de stad weer verlaten. Op dezelfde wijze hielden enkele patrouilles zich ;isteren korte tijd op in Jong wol, at drie dagen geleden door de ver bonden legers werd verlaten. Pakistan hoopt op de Verenigde Naties Liaquat Ali K'han, de eerste minis ter van Pakistan, heeft in Londen verklaart, dat India drie voorstellen ter oplossing van de kwestie-Kasjmir had afgewezen, tijdens de bijeen komst van de px'emiers van het En gelse Gemenebest van de vorige week Pakistan had de voorstellen aange nomen, vertelde hij op een perscon ferentie. De plannen hielden in dat 1. andere Gemenebest-troepen, bijvoorb. van Australië en Nieuw-Zeeland Kasjmir beschermen tijdens een plebisciet 2. een gezamenlijke troepenmacht van PaKistan en India orde en rust zou den handhaven, terwijl de voorberei dingen voor een plebisciet werden getroffen en 3. de Amerikaan Ch. Nimitz, die het plebisciet vanwege de V.N. zal organiseren, bevoegdheid zou hebben een strijdmacht uit de bevolking samen te stellen. Alle an dere plaatselijke troepen zouden ont bonden of teruggetrokken worden. Nehroe was niet bereid enig voor stel te aanvaarden, dat terugtrekken van het leger van India uit Pakistan zou inhouden, zeide Liapuat Ali Knan Onze enige hoop is nu op de Veilig heidsraad gevestigd, voegde hij er aan toe. Nehroe had tevoren op een pers conferentie verklaard, dat alle eerste ministers het er over eens waren, dat het vólk van Kasjmir zijn toekomst zelf moest bepalen Als wij bevel kregen te verdwijnen, zouden wij ons terugtrekken. De inmenging van In dia was op verzoek van dc rcg^r.ng van Kasjmir eli de grootste politieke partij van het land geschied, aldus Nehroe. Het geschil tussen Incjia en Paki stan over het vorstendom Kasjmir is op de Britse Gemenebestconferentie te Londen tot kleinere proporties te ruggebracht, maar niet opgelost, aldus een communiqué, dat te Londen is uitgegeven door de premiers van En. geland, Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en Ceylon. keer van, zich van hun vrachtauto's en ander rijdend materieel te ver wijderen. Zij zijn daarom verplicht de weinig talrijke hoofdwegen te ge bruiken. Het gebruik dat de Chine zen voor hun seinstelsel van karoe- nen en fluitjes maken, werkte op de zenuwen van de tegenstanders. Wanneer men zich 's nachts in een afgelegen streek bevindt, die theore tisch op de tweede linie is gelegen, en daar voortdurend, van voren en van achteren, klaroengeschal 'en schrille fluitjesklanken te horen krijgt, die beantwoord worden door andere fluitsignalen, gepaard gaande met schoten, doemt terstond het spook der omsingeling op. De man nen zijn zo gevoelig voor. dit psy chologische wapen, dat de Amerika nen thans ook hun troepen van kla roenen voorzien. De Chinese tactiek is onverander lijk dezelfde. Zij steunt op het feit, dat de Amerikanen zich niet van de wegen plegen te verwijderen. De Chinezen dringen tijdens de nacht, en zelfs gedurende de dag, voort langs bersoaden die evenwijdig ló pen met de grote wegen en door de rijstvelden, die zich op de berghel lingen uitstrekken. Zij blazen de wegen in de rug van de Amerikaanse eenheden op of werpen barricaden op, waarna zij zich in de buurt verschuilen, gewa pend met handmitrailleurs, grana ten en mortieren. Als een der belangrijkste Chinese offensieve wapens wordt beschouwd de stroom van Koreaanse vluchtelin gen die zij voor zich uit drijven. Deze mannen, vrouwen en kinderen vormen als het ware een soort van derde leger, dat verspreid evolueert tussen beide fronten. Het is een ontzettend schouwspel te zien, hoe deze mensen, van alles beroofd, doel- en zinloos voorbijstrompelen.. Zij dragen op hun rug een pak met: hun laatste bezit en wat rijst, onr. toch iets te eten te hebben in een: land waar letterlijk niets meer is; Het is een heen en weer geloop zo-: als in een mierenhoop, die werd in getrapt. Troepen van de Vietminh, die een nietiw offensief tegen Hanoi zijn be gonnen, drongen Dinsdag tot minder dan 30 km. van de voornaamste stad van Noord-Indo-Chma op. Franse troepen zouden een mach tige verdedigingslinie rond de be langrijke haven Haipong inrichten Franse Nóord Afrikaanse elite-troe pen hebben bloedige gevechten de Dajonet geleverd met de tegen stander. De Franse artillerie vuurde honderden granaten af op de hard nekkig oprukkende ifietminh'roepen Duikbommenwerpers waren even- :ens in actie. Dinsdagavond werd verklaard, da dertig bata'jons van de Vietminh naar schatting ongeveer 40.000 man in verbitferJ" gevecht-en aa" een front van 13 km. ten Noord-Wésten an Hanoi in bed wan f gehO*'den wer den Twee gemotoriseerde Franse af- deii"»en hadden belangrijke posities ten Noorden van Vinhjen heroverd. Advies van Byrnes James F. Bjrrnes, de voormalige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft er in zijn instal latie-rede als gouverneur van Zuid- Carolina op aangedrongen, dat de Verenigde Staten hun strijdkrachten in Europa zullen concentreren. „Onze militaire macht moet niet worden verdeeld tussen het Oosten en het Westen", zeide hij. „Wanneer het tijdstip, waavop de Sovjet-Unie gereed zal zijn om een oorlog te beginnen, nadert, is het niet verstandig ons leger verdeeld te hebben tussen Korea- en Europa' vervolgde hij. .Naar mijn mening vormt West-Europa ontwijfelbaar de eerste linie bij de verdediging van de beschaving Het is een eis van zelfbehoud, dat wij handelen, voor dat de Sovjets toeslaan. Wij moeten onze vrienden in Euro pa wakker schudden en het hen goed duidelijk maken, dat de tijd om tf praten voorbij is en er nu gehan deld moet worden", zeide Byrnes. DE ELECTRICITEITSVOOR ZIENING IN WEST-DUITSLAND. Grote gebieden in SleeswijkHol- stein en Neder-Saksen tot bij de Ne derlandse grens worden bedreigd door stroomafsniiding van grote om vang. De Nord-Westdeutsche Kraft- werke A.G, "die e'ectriciteitsfabrie ken heeft te Lubeck, Bremen. Olden burg Wiesmoor en Wilhelmshaven, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat haai ko'enoositie zo slecht geworden is. dat het bedrijf ernstig gevaar loopt. In een dictiopnaire van vreemde woorden, uitgegeven door de staats drukkerij te Moskou, komt de vol gende definitie van „Bijbel" voor: „Een aan de fantasie ontsproten ver zameling van legenden zonder we tenschappelijke basis". Onder het woord „Religie" vindt men: „Een aan de.fantasie ontsplroten geloof in God, engelen, geesten enz., dat in geen en kel opzicht wetenschappelijk gefun deerd is. Religie werd bevorderd in het belang van de reactionaire klas sen. Zij dient om de werkende klas sen te onderdrukken en de burger lijke klassen te versterken. Ophef fing van de bourgeois-gemeenschap en invoering van het communistisch stelsel vernietigt de basis der reli gie en vervangt haar leugens door de wetten van de natuurwetenschap pen". ONZEKERHEID UET SCHIJNT WEL of Moeder Aarde de griep heeft en alle bui tenlandse correspondenten onder de wol gekropen zijn. Er heerst overal een landerige stemimng van afwach ten. Mao zit op het ogenblik te broe den op het voorstel van de Verenig de Naties en vraagt zich af, wat hij doen zal, wat Moskou doen zal en wat Moskou wil dat hij doen zal. Dat is ingewikkeld voor een Chinees. Maar voor de wereld is de 0 uitkomst van Mao gepuzzle een kwestie van leven of dood. En daarom zit ieder knopen te tellen: het wordt oorlog, het wordt niet oorlog, enz. De Ver. Staten schij nen het zekere voor het onzekere te nAnen en brengen alvast de sterkte van hun legermacht op peil, waar mee zij tevens de puzzle voor Mao nog ingewikkelder maken, want nu moet hij in zijn overwegingen ook nog opnemen, wat Amerika doen zal. Hetgeen toch wel enig gewicht in de schaal behoort te leggen. Van de activiteit op Korea zelf vernemen wij niet al te veel. De- censuur is daar ingesteld en het le gertje oorlogscorrespondenten dat anders precies wist te vertellen, waar er nu weer gevochten was en hoeveel klometer ieder ondeerdeel was teruggetrokken, moet zich nu bepalen tot het schrijven van onge vaarlijke stemmingsstukjes van ach ter het front. Maar hoe het er nu voor staat, weten wij niet, tenzij wij tevreden zijn met de algemene we tenschap, dat de situatie vrij ver ward en vaag is en dat er „ordelijk" wordt teruggetrokken. In afwachting van de ontknoping van het Koreaanse drama, draait men in Europa z'n duimen en ver telt intussen aan generaal Eisenho wer, dat het toch zo moeilijk is om een paar soldaten op de been te krij gen.-Wij kijken toe, hoe de generaal van hoofdstad tot hoofdstad vliegt en wijselijk zwijgt. Een zwijgende generaal is ongetwijfeld beter dan een politicus, die z'n mond voorbij praat daar komen maar brokken van maar onze nieuwsgierigheid wordt er niet door bevredigd. Vandaar de stemming van: „we we ten niet wat ons boven het hoofd hangt", vandaar de landerige af wachting in een mentaliteit van fa talisme. Iedereen is onzeker, ieder een haalt z'n schouders op en weet niet wat hij er van denken moet. De raad van bestuur van het Con certgebouw deelt mee. „Naar aanleiding van het engage ment van Paul van Kempen voor een reeks 'van concerten van het Concertgebouworkest zijn berichten verschenen, welke betreurenswaar dige misverstanden hebben doen ontstaan. Op grond hiervan bereikten ons een aantal protestbrieven uit krin gen onzer abonne's, waaruit tot ons groot leedwezen blijkt, dat tenden tieuze mededelingen de openbare mening op funeste wijze hebben be- invloed. Wij kunnen het navolgende verklaren: De politieke antecedenten van Paul van Kempen zijn door de hier toe aangewezen autoriteiten nauw- keurir onderzocht met het resultaat, dat de heer Van Kempen geen en kel feit ten las-e kan worden gelegd Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft aan de Weleerw. heer J. L. Wortel als Pastoor te Middelhar - nis eervol ontslag verleend om ge zondheidsredenen Aldaar is tot Pastoor benoemd, de Weleerw. heer L. J. A. Boomgaard, thans Kapelaan te Delft (H. Hippo- lytus). en geen enkel verwijt kan worden gemaakt. Aan de heer van Kempen is dan ook op 11 December 1948 door de Nederlandse regering een werkvergunning verstrekt, op grond waarvan hij tot nu toe reeds meer dan 100 concerten met het Radio Philharmonisch Orkest der Ned Ra- dic Unie en het Rotterdamse Phil harmonisch Orkest in tal van Neder landse steden heeft gedirigeerd. Het bestuur van het concertge bouw acht zich niet gerechtigd zij nerzijds de autoriteit van d: bevoeg de rijksinstanties, die deze vergun ning hebben verleend, in twijfel te trekken en evenmin zich te distan- ciëren van zusterinstellingen, die de heer van Kempen als orkestleider geregeld in haar midden hebben. Franse Premier naar Washinqton De premier van Frankrijk René Pleven zai op 29 en 30 Januari te Washington besprekingen voeren met president Truman, zo deelt het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken mede Dit geschiedt op verzoek van Pleven. De premier wenst met president Truman en andere regeringspersonen te spreken over diverse be'anornke aangelegenheden van wederzijds be lang. De Ned. escadrille in Ulster Zeven-en-zeventig leden van het personeel van de vierde vliegtuig- groep van de Nederlandse vloot zijn Dinsdag te Belfast aangekomen. Zij fungeren als kwartiermakers voor de groep, die zijn basis zal hebben in het graafschap Dondonuerry. De Nederlandse escadrille zal, zo als gemeld, deelnemen aan oefenin gen met de Britse vloot, welke in het kader van het Noord-Atlantische Verdrag worden gehouden. De groep ibestaat uit twaalf „Firefly's", die vandaag uit Valkenburg zouden ver trekken. Ondanks het protest van Eire zullen de oefeningen plan voortgang vinden. STUDENTENDEMONSTRATIES TE LONDEN. In Londen hebben Zuid-Afrikaanse studenten op Tra falgar Square, nabij het, Zuid Afrika Huis" gedemonstreerd tegen het Binnen- en het Buitenlands beleid van hun Regering. Een Londense „Bobby" adviseer: de studenten-demonstranten uit de volgens buurt van het „Zuid Afrika Huis" te blijven. Ka ueÖ;c,„ Geluk is een bescheiden schim; het dartelt in de hu t van het negertje en ortwijkt de paleizen der Keningen Het lacht om roem en. weet, dat er smart is in alle verheffing.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1