Hongarije opnieuw een land van heiligen Oud-Ader vertelt over jubilerende ijsclub DINSDAG 16 JANUARI 1951 4 Lit LElUSfc CUURAN 1 - EERSTE BLAD PAGINA Terwijl de huidige stilte in de strijd tegen de Kerk in Hongarije nieuwe stormen doet vermoeden, ziet het gelovige volk van Hongarije met diep vertrouwen op naar een rij van grote mensen, die deels door hun levenswerk, deels door hun martelaarschap een heldhaftige graad van Godverbondenheid aan de dag hebben gelegd en de roep van hei ligheid hebben verkregen. Het schijnt inderdaad, dat Hongarije, hetwelk reeds zovele helden aan de Kerk heeft geschonken, opnieuw 't vaderland van heiligen is geworden. Een lange rij van reeds begonnen of binnen afzienbare tijd te beginnen processen van zaligverklaringen legt daar van getuigenis af. Het verstgevorderd is het zal^- verklaringsproccs van de grote bis schop van SzekesfehervarDr. Otto- 1sar Prohaszka, die als bijna puttelijk schrijver, redenaar, dichter en geleerde tot de eigenluke apostel het kardinalen-college De dood van Kardinaal Marchetti- Selvaggiani heeft het aantal leden van het H. College tot 51 herleid. Het Consistorie van 18 Februari 194» was het laatste, waarbij Paus Pius XII tot kardinaalsbenoemingen overging. Na het overlijden van deze laatste kerk- vorst bestaat het H. College uit de volgende leden: 18 Italianen 5 Fransen 2 Spanjaarden 4 Zuid-Amerikanen 2 Argentijnen -2 Brazilianen 2 Duitsers 1 Belg 1 Portugees 1 Oostenrijker 1 Syriër 1 Armeniër 1 Pool 1 Canadees 1 Nederlander 1 Australiër 1 Chileen 1 Angolaan (Afrika) 1 Cubaan 1 Peruviiaan 1 Engelsman 1 Hongaar 1 Chinees Van deze 51 Kardinalen werden er drie tot deze rang verheven door Be- nedictus XV, 22 door Pius XI en 26 door Pius XII. Atlantisch productieleider Eisenhowers evenknie De plaatsvervangende Atlantische Raad heeft de 52-jarige Amerikaan William R. Herod benoemd tot bur gerlijk hoofd van de Atlantische Raad voor de defensie-productie. He rod zal over gelijke bevoegdheden op zijn terrein beschikken als generaal Eisenhower in zijn kwaliteit van op perbevelhebber van hét Atlantisch leger. De productie-leider William R. He rod. thans président van de „Inter national General Electric Company" zal de titel voeren van „productie- coördinator" en zal „opperbevelheb ber" zijn over de wapenproductie van de twaalf Atlantische landen. Hij is mede-directeur van maatschap pijen in Engeland, Italië, België en Spanje. Herod zal aan het hoofd komen te staan van een internationale staf van permanente functionarissen, die de programma's voor de defensie-pror ductie van de Atlantische landen zul len samenvoegen. - Herod en zijn staf zullen Londen tot zetel hebben. Verwacht wordt, dat hij half Februari zijn functie zal aan vaarden. De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, zou er bij Herod op hébben aangedron gen. de benoeming aan te nemen. Waarschijnlijk zal Herod een be zoek brengen aan de belangrijkste wapen-producerende landen van de Atlantische groep. De defensie-productieraad, waar mee Herod nauw zal samenwerken, komt Vrijdag weer bijeen. Voorzitter van deze raad is een Belg. Amerikaanse record-begroting Bijna 60% voor herbewapening President Truman heeft bij het Congres de begroting ingediend, die de Amerikaanse regering heeft op gesteld voor het belastingjaar Juli 1951Juni 1952. De uitgaven worden geraamd op 71 milliard 594 millioen dollars. (Ongeveer 272 milliard 58 millioen gulden). Dit is het hoogste bedrag in de Amerikaanse geschie denis in vredestijd. Dc regering ver wacht, dat de inkomsten een totaal zullen bereiken van 55 milliard 138 millioen dollar. Er blijft dus een te kort van 16 milliard 456 millioen dol lar. Van de totale uitgaven zal onge veer één tiende, 7 milliard 421 mil lioen dollar, worden besteed voor het verlenen van militaire en economi sche steun „ter bevordering van de internationale veiligheid". Van de hele begroting zal 58 percent worden uitgegeven voor de *herb- wapening. Deze vermeerdering van onkosten houdt verband met het plan tegen het midden van 1952 een leger van 3r-> millioen man te hebben, dat be schikt „over de beste wapens ter we reld". Het budget is ruim 24 milliard dollar hoger dan dat van het vorige belastingjaar. Om het tekort van ruim 16 mil liard dollar aan te vullen zullen de Amerikanen 30 percent meer belas tingen moeten opbrengen. In totaal zullen deze 27 percent van het natio nale inkomen opeisen. 1^) -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. is geworden van de geestelijke ver nieuwing van Hongarije. De werken van deze in 1927 gestorven bisschop zijn op het ogenblik in Hongarije verboden. Zijn voornaamste werk „Cultuur en Terreur", dat een bui tengewoon goede samenvatting geeft van het marxistisch materialisme, is voor de Hongaren onvergetelijk, vooral nu zoveel van hetgeen in dit werk werd beschreven, tot tragische werkelijkheid is geworden. Verder werden zaligverklarings processen ingeleid voor Maria Bog- ner en de jong gestorven novice der Jezuieten Istvan Kaszab. De graven van de beide laatsten zijn reeds ge liefkoosde bedevaartplaatsen van de Hongaarse gelovigen. Over de gehele wereld is de naam bekend van de bisschop van Vesz- prem, Mgr. Dr. Tihamer Toth, wiens werken in alle beschaafde talen zijn vertaald. Ook zijn zaligverklarings proces is thans ingeleid. Doch ook worden thans reeds de voorbereidingen getroffen voor een zaligverklaringsproces van een slachtoffer van de Russische terreur, namelijk Baron Apor Vilmos, bis schop van Györ, die in 1945 door Russische soldaten werd vermoord, omdat hij weigerde een aantal vrou wen en meisjes, die bij hem bescher ming hadden gezocht, aan hen uit te leveren. De voorbereidingen gaan echter niet gemakkelijk, omdat er de Hongaarse regering alles aan ge legen is, de gruwelen van na de oor- log niet weer in de herinnering te- OAA .-.-.I lil r-, rug te roepen. CÏ Z.^DvJ fTHMlOSn De gelovigen, die in de zwaarste verdrukking aan hun geloof trouw willen blijven, worden echter door het voorbeeld van deze grote man nen en vrouwen gesterkt, omdat zii daarin het bewijs zien, dat God leeft en dat toch immer het goede over wint. enting werden ze juist vatbaar voor andere infecties. De kwaal is thans bedwongen. LEVENSLANG VOOR ILSE KOCH. Ilse. Koch, de 44-jarige „rode heks van Buchenwald" is gisteren door een Duits hof, tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Dit is de maxi mumstraf wegens moord, omdat de doodstraf is afgeschaft. Tien jaar geleden vertoonde Ilse Koch zich, trots op haar schoonheid, voor de duizenden kampbewoners van Buchenwald, over wie zij een schrikbewind voerde. Gisteren wend de zij een flauwte voor in de cel. Het hof was er van overtuigd, dat zij haar echtgenoot, de kampcommandant Karl Koch en andere SS-officieren in Buchenwald onder haar verderfelij ke invloed had gebracht. De veroordeling kwam tot stand wegens aanzetten tot één moord, aan zetten tot één poging tot moord, aan zetten tot ernstige lichamelijke mis handeling in vijf gevallen en tot lichamelijke mishandeling in twee gevallen. AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. fjLlI burg is gisteren^e Gonesse in het Franse departement Seine et Oise met zijn auto in botsing gekomen met een vrachtauto. Bij het ongeval werd de heer Van Bommel licht ge- dezc steden resp bedroeg f 13.545.904, 4.801.500— en f 4.561.182.—. Het aantal posten kan niet worden opgegeven, daar deze niet afzonder lijk worden geadministreerd. De af wikkeling van cLe achterstallige pos ten over oude jaren dooi' de z.g. coor- dinatiebureaux is nog niet in een zo danig stadium dat een juist beeld kan worden gegeven van het bedrag aan aanslagen, dat niet invorderbaar zal blijken te zijn. Volgens een voorlopige zeer ruwe raming, zou het bedrag van de niet-invorderbare posten op 200 a 250 millioen gesteld kunnen worden. In gevallen, waarin de betaling van belasting buitengewoon bezwaar oplevert, kan afschrijving geschie den. Buitengewoon bezwaar zal veelal aanwezig zijn, wanneer zowel de voorlopige als de definitieve aan slag in de inkomstenbelasting pas tot stand komt geruime tijd nadat bijv. de verdiensten van de vrouw, die vroeger met de man werkte, waardoor ieder een betrekkelijk lage loonbelasting betaalde, hebben opge houden en de verdiensten van de man inmiddels niet doof andere in komsten (bijvoorbeeld hoger loon) zijn vervangen. BOTER EN KAAS WORDEN DUURDER. Op de kaasmarkt te Leeuwarden wond, mevrouw Tiny Smeets brak werd voor volvette Goudse een prijs een pols, haar dochter Marie José een dijbeen. Verder was er nog een vierde ge wonde (naam niet bekend), wiens verwondingen slechts szeer licht wa ren niet invorderbaar MARSHALL-HULP WORDT VOORTGEZET. De Marshall-hulp wordt na het i eerste halfjaar van 1952 voortgezet, j Aanvankelijk bestond het plan deze i hulpverlening te staken op 30 Juni j 1952. De kritieke toestand in de in-1 ternationale verhoudingen heeft dit echter onmogelijk gemaakt. De pre sident zei echter, dat het accent van het oorspronkelijke plan-Marshall verschoven zal worden naar het eco nomisch militaire plan van gemeen schappelijke. verdediging van de At lantische Unie. Op de vraag of de minister iets kan zeggen over het aantal en het bedrag van de oninbare posten in Amsterdam, Den Haag en te Rotter dam, heeft minister Lieftinck aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het bedrag oninbare posten over de eerste negen maanden van 1950 voor 2.23 genoteerd. Dat is dus een stijging vergeleken met de prijs van Vrijdag voor een week, toen ƒ2.18 werd genoteerd. Deze prijs was voor de minister aanleiding een exuort- heffing van 3 ct. in te voeren. Het is te verwachten, dat deze heffing nu verder zal worden verhoogd. De groothandelsprijs voor verpak te boter bedraagt f 4.75 tot '1.80. wat een kleinhandelsprijs van f 5.20 tot 5.25 betekent. Aangezien ook de ondermelk het bijproduct bij de bo- terbereiding, uitstekende verwer kingsmogelijkheden biedt, moet de kaasprijs stijgen. Geschiedt dit niet, dan zal de productie dalen, België (waarvoor de exportheffing niet geldt) en Nederland vormen een af zetgebied, dat groot genoeg is om een geringere kaasproductie tegen hogere prijs op te Slakken zeggen Strenge koude voorbij Slakken zijn, voor wie er van hou den, een dure lekkernij, want één slak, klaar voor de consumptie, kost aertig cent.... Maar behalve een lekkernij zijn slakken, voor wie er in gelooft, uitstekende weervoorspel- lers. 't Wachten is alleen nog op de bekendmaking op 21 Maart, wanneer de voorspelling van slakkenkweeker P Florack uit Valkenburg, welke nu nog in een verzegelde enveloppe gesloten zit, te voorschijn komt. De slakkenkweker-weervoorspel- ier wordt echter niet met rust gela ten, want er zijn veel mensen, die in verband met de brandstoffenschaars- WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Morgen meer bewolking. Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en hier en daar nachtvorst. Morgen: in de loop van de dag toenemende bewolking met later in het Westen plaatselijk enige regen of motregen. Meest ma tige wind tussen West en Zuid en dezelfde of iets hogere tem peraturen dan yandaag. te graag nü zouden weten of we nog veel koude in de komende maanden krijgen. Florack heeft de velen, die bij het weer geïnteresseerd zijn, niet willen teleurstellen en alvast een boekje opengedaan. Hij is van mening, dat na de strenge vorst van December thans geen noemenswaardige koude meer te verwachten is. GEMEENTERAAD BOSKOOP Zieke koeien in Brazilië Omtrent het financieel ingrijpen van de Nederlandse regering in de „Fazienda Ribeirao" verneemt de Volkskr., dat de boerengemeen schap de laatste tijd ernstige tegen slag ondervond. Van de veestapel van 550 stuks zijn niet minder dan 60 dieren ter waarde van drie dui zend gulden elk, gestorven. Een schadepost van rond de 200.000 gul den. De dieren waren bij aankomst in Brazilië ingeënt tegen bepaalde tro pische ziekten, maar door deze in- Bearoting 1951 goedgekeurd In een langdurige vergadering, waarin zeer veel werd gesproken, is de begroting 1951 aangenomen. In zijn Nieuwjaarsrede wees de voorz. op de uitzonderlijke omstan digheden, waaronder het nieuwe jaar begint. Economisch gezien was 1950 niet ongunstig voor het hoofdbedrijf, de boomkwekerij, waarbij de indus trie niet ongunstig afsteekt. Boskoop heeft -behoefte aan jonge zelfstandi ge kwekers en tobt, zoals zovele ge meenten. met het huisvestingspro bleem. Van de in de Boskoopse in dustrie werkzaam zijnde personen is bijna 40 pet. buiten Boskoop woon achtig. Het rantal inwoners steeg met bijna 100 tot 8849 en 26 perso nen emigreerden, wat sinds de bevrij ding een totaal maakt van 171. Uit de telling der onbewoonbaar te ver klaren woningen blijkt nu reeds, dat dit zeker 170 a 180 woningen zullen worden. Op de 2100 woningen is dit zeer veel. De voorz. hoopte, dat in 1951 een nieuw postkantoor en een laboratorium zullen verrijzen. De LT.B.en L.T.J .vergaderden gezamenlijk De besturen van de L.T.B. en L. T.J. district Leiden, vergaderde in „De Harmonie". De pas benoemde voorz., de heer G. van Leeuwen uit Zoeterwoude, memoreerde in zijn welkomstrede de diverse acties van de kring Leiden in het jaar 1950. Met voldoening constateerde hij, dat veel aandacht was geschonken aan het behartigen van de culturele zaken. In de toekomst zal die aan dacht niet meer verslappen, daar op dit terrein grote gevaren ons platte land bedreigen. Met moed en durf dienen de L.T.B.-ers en L.T.J.-ers voort te gaan om de verkeerde inx- vloeden te weren door gezamenlijke inspanning Op sociaal-economisch terrein was de kring in het afgelopen jaar actief werkzaam, hetgeen zich uitte in een studie over net L.E.I.-rapport en de voorstellen ten aanzien van het ge hele Landbouwbeleid. Steeds meer en meer zal moeten worden gewerkt met gedegen gege- ven$. om daaruit dé argumenten te putten om te voorkomen, dat de landbouw zal worden beschouwd als de sector waaraan het overschot van het nationaal inkomen wordt toebe deeld. Dienaangaande dreigen gevaren ge zien de huidige melkprijsontwikkc- ling. Hoe ingewikkeld het landbouw- be' ok moge zijn, de boeren moe- tei meer inspannen met papier en >od. De melkprijs beeft zulks wel degelijk geleerd. In het nieuwe jaar zal de kring alles doen om het overheidsbeleid gewijzigd te krijgen. Hierbij zal echter het verstand blij ven domineren. Het afgelopen jaar vroeg van dc kring eer. groot offer doordat God ie heer A. C Paardekoper tot Zich riep. In de herinnering van velen, die het voorrecht hadden met hem in aanra king te komen, zal de naam van wij len A. C. PaaTdekooper verbonden blijven met de L.T.B. Hierna werden de. volgende be sluiten genomen: In overleg te treden met „De Duinstreek" inzake het vak groep en hoofdbestuurslidmaat schap van wijlen de heer A. C. Paardekooper. De kring Leiden stelde hiervoor met algemene stemmen voor, de heer J. C. Wesselingh te Zoeterwoude. Een schrijven te richten tot de raad van overleg omtrent de onbevedigen- de gang van zaken m en om het ka tholiek bureau voor beroepskeuze te Leiden. Contact op te nemen met het be stuur van de op te richten Katholie ke Ambachtsschool te Leiden, gezien de belangen van de boerenstand in deze in de kring Leiden. De Lagere Landbouwschool te doen aanvangen per 1 Sept. a.s. daar het bestuur van mening is niet te overhaast te werk te gaan en voor 1 Februari geen voldoende keus is uit een aantal onderwijskrachten. In samenwerking met de L.T.J. een dag te organiseren voor jongens en meisjes. Deze dag evenals vorig jaar in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Ver worpen werd het voorstel om met Gouda in „Avifauna"' deze dag te vieren. De datum werd gesteld op Maandag 29 Jan. a.s. Alle jongens en meisjes worden verwacht in de H. Mis om 9.30 uur opgedragen in de Hartebrugskerk door Rector Vcster. Een pracht programma werd opge steld van bezinning en vreugde. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de se cretarissen van dc L.T.B. of van de L.T.J. Tenslotte werd de gang van zaken omtrent de melkprijs besproken. Be sloten werd druk uit te oefenen op de politieke organen om de kwestie aanhangig te krijgen piiddels een interpellatie. De voorz. besloot deze vergadering met een woord van dank in het bij zonder aan het bestuur van de L.T.J. waarmee hij hoopte een vruchtbare samenwerking te zullen hebben. productie der gemeentebedrijven be woog zich in stijgend© lijn. wat vooral voor de gasfabriek verheugend is. Betreffende het lichtcontract wordt nog met Leiden onderhandeld. De Reserve Rijkspolitie en Nat. Reserve tellen momenteel 14 man, doch zullen belangrijk moeten worden uitgebreid i.v.m. de burgerlijke verdediging. Boskoop is voor dit doel kerngemeen te geworden, waarom alleen al de Reserve Rijkspolitie moet worden uitgebreid tot 27 man. De heer Mathot (K.V.P.) dankte in korte bewoordingen en bood na mens de raad de voorz. en zijn gezin de beste wensen voor 1951 aan. Bij de ingekomen stukken kwamen de tongen reeds los, doch dit bracht toch geen veranderingen in de voor stellen. De heer Noest (P. v. d. A.) dankte namens de ondersteunden voor de ontvangen Kerstgave. Het voorstel van de heer Noest en v. d. Dool om te komen tot de bouw en exploitatie van een gemeentelijk badhuis werd in handen gesteld van B. en W. voor prae-advies. Er ontstond een discussie over een vraag van de heer Hage (V.V.D.) over het doorkomende Gouwe-water in verband met de verbetering van van de Zuidkade. Het dóór komende Gouwe-water wordt nu opgesjpten. waardoor grote schade aan de daar staande woningen zal ontstaan. De voorz. antwoordde, dat hiermede re kening is gehouden en dat een drai- neerleiding wordt gelegd. De heer Noest achtte het noodzakelijk, dat de Provinciale Waterstaat eindelijk over gaat tot herstel van de water kering. De heer P. Kromhout Kzn. werd met alg. stemmen herkozen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Het voorstel tot verlenging van de ver huur van gemeente-eigendommen bracht meerdere leden in het geweer tegen de huurverhoging van 2 pan den. Zij achtten dit niet verantwoord. De heer Noest wilde geacht worden té hebben tegengestemd. Zoals andere gemeenten reeds de den wilden B. en W. ook voor de Boskoopse ambtenaren een regeling ziekteverzekering maken aan de hand van de door de minister gestelde voorwaarden. Deze komen in het al gemeen hierop neer. dat 50 pet. van de betaalde premie of gemaakte kos ten worden vergoed. Ook de raad had geen bezwaren. Begroting 1951. Vervolgens worden de sluizen der welsprekendheid opengezet voor de algemene beschouwingen. De heer Splinter (Prot. Chr.) open de de rij, gevolgd door de heer Hage (V.V.D.) en de heer Noest (P. v. d. A.). De heer Mathot sloot de rij. Hun betoog kwam in grote trekken hierop neer. dat het woningprobleem aller aandacht eist en de toestand der we gen slecht is. De regering moet over tuigd kunnen worden, dat de slappe bodemgesteldheid de oorzaak hiervan is en dit Boskoop zeer veel geld kost. Alien hadden waardering voor hetgeen was gedaan en konden zich met het gevoerde beleid verenigen. De voorz. beantwoordde de spre kers, ook voor weth. v. Nes, die deze avond verhinderd was. Hij dankte voor de woorden van waardering. B. en W. kunnen helaas niet doen, wat zij graag zouden willen. Alles Toen we dezer dagen vernamen, dat de IJsclub Oud-Ade ging jubile ren, zijn we op een avond gefietst naar de hoeve van voorzitter Dam mes van der Poel. Een grote ophaal brug over het z.g.n. buitenwater; via het buitenhof en een gïote poort be landden we op het binnenhof; links van ons en voor ons bedrijfsgebou wen. rechts de toegang naar het fa milie verblijf. Zwaar luidde de bel. De bovendeur zwaaide open en op on ze vraag: „Is pa thuis" klonk het vriendelijk„O ja, komt u maar binnen". Spoedig zaten we nu in de gezellige familiekring en toen de jeugd ver nam, dat we voor de courant kwa men, werd prompt gejuicht: „O dan bent U zeker de vader van Ootje Teur!" Trots ja zeggen en gloriëren over zo'n zoon, dat mocht'niet. Geen leugen! Deemoedig neen schudden en onwetendheid demonstreren, dat zou teleurstellend zijn. Dus het er maar opgewaagd. ..O van Ootje Teur, die guit uit de courant, neen kinde ren, maar ik zal toch heus de groeten overbrengen van jullie allemaal;" Gelukkig redde moe van der Poel, natuurlijk geboren van der Geest, met een blik over haar bril mijn figuur en beduidde zonder woorden haar kleine volkje zich niet met grote mensenzaken te bemoeien Inmiddels was vader Dammes ge reed om te starten „Op 18 Januari gaan we feest vieren, want 18 Jan. 1901 werd de eerste ledenvergadering van de ijsclub gehouden. Al de toenmali ge bestuursleden behoren tot het verleden. Chris v. d. Geest Wzn. was de eerste voorzitter en bekleedde die functie 12 jaar. Jan v. d Hulst, vader van de huidige caféhouder, was secretaris en P. Vrijburg, de' vader van de secretaris van nu, was penningmeester. De bedoeling was het ijsvermaak in ons dorp te or ganiseren. P. Bakker zwaaide 15 jaar de voorzittershamer en de laatste 23 jaar valt mij die eer te beurt, terwijl ik nu precies 30 jaar bestuurslid ben. De heer Jan v. d. Geest, de hui dige vice-voorzitter, maakt al 28 jaar deel uil van het bestuur. Onze secretaris, de heer N. S. P. Vrijburg, een trouwe hoor eveneens 28 jaar bestuurslid, is nu precies 25 jaar secretaris De heer C. v. d. Werf is ook 25 jaar lid van het bestuur en bode Nic. Verhaar verricht trouw 25 jaar zijn functie Bovendien zijn er drie personen 50 jaar lid van de club, U flink staat in het teker van soberheid. De verbetering van de B.C.straat zal voorlopig nog tot de vrome wensen blijven behoren. Vermoedelijk ko men er in 1951 een 25-tal woningen. Het grootste werklozen-cijfer was 65. Dit is tc danken aan de industrie. Het aantrekken van industrie naar Boskoop is moeilijk. Vervolgens beantwoordde weth. Taal de sprekers. Al het mogelijke zal worden gedaan de gastoevoer te verbeteren; de electrische straatver lichting komt dit jaar gereed. Vast recht-tarief voor electriciteit kan on korte termijn niet worden geregeld, aangezien eerst het nieuwe contract met Leiden moet worden gesloten. Spr. achtte een lagere tuinbouw school voor 7e en 8e leerjaar zeer belangrijk, doch heeft hierover nog niets vernomen. Dan volgt de behandeling der be groting aan de hand van het rapport van de commissie. Tenslotte werden nog enige wijzigingen besproken, waarbij de aan te schaffen nieuwe vuilnisauto een discussie deed ont staan De prijs 24.000 is nogal hoog. terwijl ook speciale vuilnisemmers zullen moeten worden aangekocht. B. en W .zullen de zaak nog nader bezien. Tenslotte kwam de secretaris nog met een zilveren rozen-bokaal, waar op het Boskoopse wapen, welke hem te koop was aangeboden. De raad gaf zijn goedkeuring. Hierna sluiitng. Mij- voor Tuinbouw en Plantkun de. De voorz. opende dc Januari- bijeenkomst met de beste wensen voor het nieuwe jaar. Voor de ver. was hij over 1950 niet ontevreden. Hierna toonde de heer v. Soest enig materiaal uit de plantsoenen o.a Vibernum Davidiï met mooie blauw bewaasde bessen. Pinus parviflora. een collectie 's-Kimmia's met zeer mooie bessen. De heer C. Verboom toonde een aantal zeer belangwek kende boekwerken van jonge datum over diverse plantensoorten, verlucht met prachtige foto's, waarna hij nog een causerie hield over het geslacht Ilex aan de hand van een hoeveel heid herbarium-materiaal. Met de mededeling dat de jaarvergadering in de maand Februari zal worden ge houden sloot de voorz. deze bijeen komst. ziet dus, reden te over, voor de dag te komen!" „Verwacht U nogal belangstel ling op de feestvergadering?" „Belangstelling? De club telt nu meer dan 200 leden. We verwachten een deputatie van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond. Het hoofdbestuur van 'het Merendistrict, de burgemeester van Alkemade, de besturen uit naburige plaatsen We zullen wegens gebrek aan plaatsruimte twee feestavonden moeten geven. Trio Westgeest zorgt voor het amusementsgedeelte en on ze leden zal het aan niets ontbre ken!" „Zullen niet veel dames zich te leurgesteld voelen? Uw leden zijn immers meest heren?" „Ook daarin is voorzien", juichte de voorzitter. ..Dames kunnen zich nog steeds opgeven en genieten dan dezelfde rechten op het feest als de anders leden." „U sprak zo juist over de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en over het Meren-district- Hoe is die ver houding?" „Sinds 8 jaar zijn we aangesloten bij de K. N. S. B.. daar kunnen we niet meer buiten en daar willen we ook niet meer vanaf. Ht con tact met het Merendistrict is meer van persoonlijke aard. Ik ben ml bestuurslid van het Merendistrict en werk als zodanig mee aan de organisatie van alle tochten in het Merendistrict." „U bent zelf natuurlijk een wilde liefhebber van de schaatssport?" „Ja. maar dat zet U toch niet in de courant?" „O. praat maar vrijuit hoor en laat de rest maar aan mij over!'' 7 'i.Nou, 17-ïaar ben ik clubkampioen geweest. CEen collectie kruisen en medailles kwam op tafel, voldoende om een generaals-uniform voor én achter mee te behangen) In die tijd heb ik het één keer af moeten leggen tegen een inwoner uit De Kaag. In de 5e kamprit lag ik voor. maar kwam te vallen. Vier maal heb ik de Molentocht gereden en meer dere malen de Merentocht, ook ver schillende tochten van 90 km'.: eens met P. Olijerhoek en mijn zoon. Kees, toen 13 jaai' oud." „Heeft U een speciaal model schaatsen?" „Neen, maar het is wel een ju bileum-schaats. Destijds jubileerde een schaatsenfabriek en deze stelde schaatsen beschikbaar voor winnaars van bepaalde wedstrijden. Ik had het geluk zo'n paar te veroveren en profiteer er nu nog van." „Uw kinderen drukken uw voet sporen? Ik zou denken: 14 nakome lingen daar is er wel eentje bij die probeert vader naar de kroon té steken? „Dat loopt nogal los! Een van mijn dochters is nu voor het tweede jaar clubkampioene, van de damesafde ling. Dat is nu voor het laatst Over vier weken hangt ze haar schaatsen op de zolder aan een spijker!" Hier vóeMen we dat het tijd was om te eindigen. We wensten de voorzitter een mooi jubileumfeest, dankte de vriendelijke gastvrouw en onder het gejubel van de kleineren: Doet U de groeten aan Ootje Teur" verdwenen We over de ophaalbrug ALPHFN AAN DEN RUN Feestavond Hoornse Dam Club. Maandagavond heeft H.D.C. voor le den en donateurs de jaarlijkse feest avond gehouden in gebouw Jona than. Deze zaal was tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter, de heer A. de Groot, zijn welkomst woord sprak. In het kort bracht de voorz. enkele belangrijke gebeurte nissen uit het afgelopen seizoen naar voren en feliciteerde de heer A. Jesse als voorzitter van de A.D.C. met het behaalde kampioenschap. Het feestelijk gedeelte werd ver zorgd door een toneelgezelschap uit Leiderdorp „Thalia". terwijl een tweetal dames uit Leiden „The An- jaars", met de accordeon de stem ming er in wisten te brengen. Het blijspel „Robbedoes" werd door de toneelclub uit Leiderdorp prima ge speeld. HOOGMAOF K.A.B, Het bestuur deelt mede, dat de leden, die nog wensen deel te nemen aan het vastenavondfeest op 24 Januari en zich nog niet op gegeven hebben, dit tot uiterlijk Zon dag a.s. bij het bestuur kunnen doen. T -rt^FROORP Paard verdronken. Bij het opla den van een wagen aan de v. d. Valk Bouwmanweg werd het paard schich tig, sprong in de sloot langs de weg en verdronk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2