Min. Mansholt over de verlaging van de melkprijs MAANDAG 15 JANUARI 1931 UL i.LlUbt l.UUKAW'1 EERSTE BLAD PAGINA 7 WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Aanvankelijk wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien, nu en dan opklaringen en hier en daar nachtvorst. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking met later kans op enige neerslag. In het binnen land in de nacht tijdelijk zwakke wind, overigens krachtige tot matige wind, aanvankelijk Noord Westelijk, later krimpend naar Zuid-West tot Zuid Gegevens van het L. E. I. niet concreet en niet reëel genoemd Aan het eind van het agrarisch oongres, dat de Partij van de Arbeid in Zwolle hield, heeft minister Mans- holt een rede gehouden, waarin hij critiek uitoefende op de boeren en de instanties, die de aanvankelijk gegronde critiek op de verlaging van de melkprijs „hebben doen ont aarden in een rel." „Als de zaak niet zo ernstig was, zou ik moeten lachen", aldus de mi nister, ...over de uitermate eenzij dige manier waarop de Friese Mij. van Landbouw haar leden heeft voorgelicht. Zelfs is men in deze kringen tot de zeer ondemocratische cn onverantwoordelijke stap geko men om tegenmaatregelen aan te kondigen". Verder hoopte spreker, dat het Kon. Ned. Landbouwcomité dat eveneens „uitgegleden" is. weer met beide benen op de grond zou komen te staan. Met nadruk wees minister Mans- holt cr nog eens oop, op, dat de be rekeningen van de regering reëel en concreet zijn. wat van de cijfers van het Landbouw-Economisch Insti tuut niet gezegd kan worden De bestaanszekerheid van de boer wordt voor de periode November 1950 tot November 1951 gewaarborgd door de garantiemarktprijs van ze ventien en een halve cent, zo zeide spreker. „Het zou onverantwoorde lijk zijn, wanneer de overheid er achttien cent van zou maken, zoals de boeren vragen, want dit zou ten koste gaan van de andere bevolkings groepen." Minister Mansolt noemde in zijn rede het verzekeren van een redel^ke bestaanszekerheid voor boeren, tuin ders en landarbeideïs de rode draad, welke door zijn landbouwbeleid loopt. In dit verband kondigde hij aan, dat de regering ook in de toekomst als een van de voornaamste punten van haar landbouwpolitiek de ratio nalisatie van de kleine bedrijven zal blijven beschouwen. Wanneer de boeren erin slagen de eigen veevoederproductie nog uit te breiden biedt de toekomst hoopvolle perspectieven. In dit verband noemde minister Mansholt onder meer de stijgende consumptie in eigen land van var kensvlees. Daarnaast is er een gro tere vraag uit het buitenland. Zo werd o.a. onlangs een bacon-con- tract gesloten met Engeland en daar naast biedt Duitsland toenemende mogelijkheden. De bedoeling is, dat er dit jaar 2.7 millioen varkens zullen zijn, maar Nieuw offensief van Vietminh Naar men van Franse militaire zij de gelooft, is de Vietminh een „groot offensief" begonnen tegen Franse stellingen ten Noord-westen van Ha noi, de hoofdstad van Tonkin, zo beeft genei-aal de Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indo- China bekend gemaakt. De aanvallen hebben plaats over een front van negentig kilometer breedte. Tot nu toe hebben de Fran sen door geconcentreerd vuur de aan vallen kunnen afslaan. Er wordt vooral fel gevochten bij Baotjoeek, 55 kilometer ten Noord-westen van Hanoi. Ongeveer 65 kilometer ten Noordoosten van Hanoi zijn de Fran se troepen in de tegenaanval. Een eenheid van Ho sji min's troepen werd verslagen. Generaal de Lattre de Tassigny is per vliegtuig van Saigon naar Hanoi gegaan om persoonlijk de toestand op te nemen. Men gelooft aan Fran se zijde, dat de aanvallen van de communisten de inleiding vormen tot een groot offensief. De rebellen ge bruiken 75 mm kanonnen en zware mortieren. De „Prawda" publiceerde gisteren een bericht, waarin wordt beweerd, dat de Amerikanen samen met de Franse nationalistische Chinezen in Indo-China bewapenen ter voorbe reiding van een aanval op de Zuide lijke provincies van China. De Ame rikanen zouden al twee millioen gul den hebben uitgegeven voor de be wapening en oefening van deze troe pen. In officiële Franse kringen in Saigon maakt men zich echter be zorgd over de mogelijkheid van een invasie van Chinese communistische „vrijwilligers" in Indo-China. een uitbreiding met nog een half millioen zou zeker welkom zijn. Dan echter zou nog krachtiger aan de eigen veevoedervoorziening ge werkt moeten worden, iets dat mo gelijk is door het potentieel arbeids- overschot, dat op het huidige klein bedrijf wel 20 bedraagt, productief te maken. In dit verband herinnefde spreker er nog aan, dat de voedings waarde v;an aardappelen en voeder bieten 2j2 etï 3 maal zo groot is als die van granen op zandgronden. Als komende regeringsmaatregel kondigde minister Mansholt aan: a) Een vijf-jarenplan tot bestrij ding van de runder-t. b. c. met het doel de Nederlandse veestapel t. b. c.-vrij te maken De uitvoering van dit plan is thans mogelijk, dank zij de Marshall-hulp, waardoor de over heid 50 millioen gulden kan bijdra gen; b) De „ereschuld" inlossen, welke nog steeds tegenover de landarbei der bestaat, zodat deze een gelijk loon zal ontvangen als een even productief ander arbeider. c) Pogingen om de teelt en de af zet, vooral op het gebied van de tuinbouw met elkaar in evenwicht te brengen (spreker betreurd? het. dat de tuinbouwhande] zich de laatste jaren meer gericht had op markten, welke kortstondige winst boden, in- plaats van die markten te kiszen, waar de Nederlanders een historische taak te vervullen hebben). d) Een stimuleren van de vorming van Landbouwwerktuigcoöperaties. Thans zijn er reeds 220 in ons land, welke ongeveer 50.000 ha land be strijken. e) Bijzondere aandacht voor de ruilverkaveling en de verbetering van de grond. De uitvoering van al deze maat regelen kan de bestaanszekerheid van de boer Waarborgen, maar daar naast is toch een internationale marktordening nodig. De samenwer king tussen Nederland en België zal beslissend blijken. De ingeleverde bankjes van 500 en 1000 Daar de zaak der ingeleverde bankbiljetten van 500 en 1000 gulden een zorgvuldige behandeling ver eist is er veel tijd mee gemoeid ge weest, zo merkt Minister Lieftinck in de memorie van antwoord op de begroting 1951 op. Op 25 November 1950 waren 9118 verzoeken toegewezen tot een bedrag van ruim 25 millioen en 7992 verzoe ken afgewezen tot een bedrag van bijna 26 millioen. Nog ruim duizend verzoeken waren op dat ogenblik in behandeling, die omstreeks het einde van 1950 afgedaan zijn. Wat betreft de na-inlevering van biljetten van honderd gul den zijn nog ongeveer 18.000 aan vragen tot een bedrag van rond 16 millioen gulden in behandeling Verwacht mag worden, dat in Mei 1951 ook op deze aanvragen door de Nederlandsche Bank een beslissing zal zijn genomen. Wat betreft de in België ingele verde oude bankbiljetten is met de Belgische regering overeengekomen, dat deze binnen de grenzen van het ter beschikking gestelde bedrag zal vaststellen, welke vergoeding aan de in België wonende inleveraars in dividueel zal worden toegekend. Een discriminatie tussen Belgen en Nederlanders zal niet worden ge maakt. Beperking van treinverkeer In de loop van deze week is een beslissing te verwachten over een beperking van het spoorwegverkeer. De Nederlandse Spoorwégen zouden hiertoe genoodzaakt zijn, daar zij niet meer over voldoende kolen kun nen beschikken. Het is de bedoeling in ue loop van de treinen met stoom- tractie te beperken, hetgeen zou neerkomen op inkorting van de rit ten van stoomtreinen naar het Noor den en het Oosten en het vervallen van sommige treinen in het Oosten "es lands. PROF. BIEZENO VRAAGT ONTSLAG ALS RECTOR MAGNIFICUS Prof dr. ir. C. B. Biezeno. rector- magnificus van de Technische Hoge school te Delft, heeft wegens prin cipiële redenen zijn ontslag als zoda nig aan de Koningin aangeboden. Over de aard van deze principiële redenen wilde de hoogleraar zich niet uitlaten. PAUL VAN KEMPEN EN HET CONCERTGEBOUW-ORKEST. Het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft aan de ministers van Justitie, van Sociale Zaken, en van Onderwijs, vragen gesteld over het optreden van de heer Paul van Kem pen als orkestleider in Nederland. Een der vragen luidt: Is er geen aanleiding het bestuur van het Amsterdamsche Concert gebouworkest te doen weten, hoe de regering denkt over het feit. dat een man, die tijdens de Duitse bezetting van ons land klaarblijkelijk geheel aan ae zijde van de vijand stond, aan het m uz ie klevend publiek als dirigent van 's lands eerste concert-instelling wordt opgedrongen? GEEN KENTEKENBEWIJZEN VOOR KLEINE AUTO'S. De K. N. A. C heeft de minister van verkeer en Waterstaat verzocht direct maatregelen te treffen, zodat aan kleine auto's zoals volkswagen, Minor, Fiat 500, enz. een kenteken bewijs zal kunnen worden uitgereikt. Dit wordt nu geweigerd, aangezien de koplampen van deze auto's te laag zijn aangebracht De K. N. A- C. acht de kosten .voortvloeiende uit een eventuele gedwongen ombouw, die technisch in vele gevallen prac- tisch onmogelijk is, onverantwoord. Ook het aanbrengen van extra kop- lichten, indien ombouw onmogelijk is. brengt een onverantwoorde extra belasting bij de automobilisten. „VOLENDAM" SNELDE NOORS SCHIP TE HULP. Het s.s. „Volendam", dat op weg is naar Nederland met repatriërende militairen en burgers aan boord, is gisteren op de Atlantische Oceaan het Noorse schip ..Rurgas" te hulp ge sneld, dat lek was geslagen en in nood verkeex-de. Toen de „Voiendam" op de aange geven plek aankwam, was van de Noorse stomer niets meer te zien. Men neemt aan, dat een Deens schip de nodige assistentie heeft verleend. PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX HEBBEN GRIEP. De griep is ook tot het Paleis Soest- dijk doorgedrongen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix moeten in ver band met een aanval van griep het bed houden. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PILOOT GEVONDEN. Zaterdagmiddag is ter -heggte van het radiostation te Noordwijk het stoffelijk overschot gevonden van de lt. ter zee vlieger tweede klasse F Langenbach, die Vrijdag bij het onge luk met een „Seafuvy" van de M. L. D. om het leven kwam- Het stoffelijk overschot is opge baard in het vliegkamp Valkenburg. Zaterdagmorgen zijn enige wrak stukken van de ..Seafury" aange spoeld. Men heeft het wrak nog niet kunnen bergen in verband met het feit dat het te diep ligt. om er van. het strand af bij te komen zonder verdere hulpmiddelen en te ondiep om er gemakkelijk heen te kunnen varen. De Ned. kolonie in Brazilië Betalings-moeilijkheden In overleg met de Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond heeft de regering besloten bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp in te dienen, waarbij zal worden voorgesteld in de ontbrekende financiering van de Ne derlandse emigrantenkolonie Fazen- da Ribeirao" in Braziilië te voorzien. Deze nederzetting is bevolkt met 'n 600 katholieke .Nederlandse boeren, die daar een coöperatie hebben ge sticht. Verschillende omstandigheden zijn cr de oorzaak van geworden, dat men thans met betalingsmoeilijkhe den heeft te kampen. Deze dreigen zelfs tot .een ernstige belemmering voor de verdere ontwikkeling van de nederzetting in Brazilië uit te groeien. Bovendien heeft de Regering een gevolmachtigde naar deze, naij Sao Paolo gelegen, fazenda uitgezonden. Deze heeft de opdracht meegekregen, voor de toekomst de geldelijke belan gen en de goede gang van zaken de zer kolonie in het algemeen bij voor baat zoveel mogelijk te waarborgen. Minister Joekes heeft op voordracht van de K.N.B.T.B. de heer Chr. J. J. Hogen boom. politiek en sociaal ad viseur van de directie- der Senzmbah- Mij N.V., met deze taak belast. De heer Hogenboom is reeds op 4 Januari van Schiphol naar Rio de Ja neiro vertrokken. CHRISTIANSENS STRAF MET VIER JAAR VERMINDERD. Bij K.B. is gratie verleend aan F. Chr. Cristiansen, destijds weermachts bevelhebber in Nederland, tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem. Deze straf is thans met vier jaren verminderd. Bii het verlenen van de gratie is rekening gehouden met de gezondheidstoestand cn de hoge leef tijd van Christiansen. Leu/ijzen A K K ERFJES onschatbare diensten! Ze verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderend. Gezond èn lekker! (OOSENDAAi HOllAND De 34-jarige incasseerder G- v, d. V. is verdacht van oplichting voor een bedrag van 16.500 gulden ten nadele van zijn werkgever, een wa terstoker er. kolenhandelaar. door de Rotterdamse politie gearresteerd en Zaterdag naar het huis van bewa ring overgebracht. De benadeelde had een spaarsys teem voor het kopen van kolen be dacht, .waartoe de incasseerder, bon nen van vijftig cent en een gulden aan de man moest brengen. De water- stokei hield geen administratie bij en bemerkte pas in 1950. dat de in komsten niet in overeenstemming warén met de waarde van de uitge geven bonnen. Hij had de incasseer der in 1947 in dienst genomen. ONDER HEIBLOK VERPLETTERD. Te Aalsmeer is bij het heien een onge\fal gebeurd, dat de 61-jarige G. Pannekoek uit deze plaats het leven heeft gekost. Bij het verzetten van een der heipalen kwam het heiblok langzaam naar beneden. De heer P. werd hierop attent gemaakt, doch verwijderde zich op onverklaarbare wijze niet tijdig, waardoor hij werd verpletterd. Het slachtoffer was ge huwd T. en D.-Kapel Voor de 76ste keer, sedert de op richting in 1909, had de Harmonie kapel „T. en D." haar donateurs, vrienden en belangstellenden bijeen geroepen voor een uitvoering. Deze werd Zaterdagavond gegeven in de goed gevulde Stadsgehoorzaal. De heer D. Cornet, voorzitter, verwel komde allen, speciaal de heer Hen nes, president-commissaris, en echt genoten, evenals de beide bescherm heren H. H. Tieleman en A. Dros, eveneens met hun dames, enige be stuursleden van de 3 October-ver- eniging, zuster-, toneel- en buurt verenigingen. De voorzitter sprak hartelijke dankwoorden voor de steun, die de kapel ook in het afge lopen jaar weer mocht ontvangen van de beschermheren en de vele donateurs. Het programma, onder leiding van de heer W. J. Smolders, ving aan met de Saint-Tripon Marsch van Arthur Ney, een stuk dat zich vrij goed leent voor een zaal, doch waar in de muzikanten nog een beetje op dreef moesten komen. Beter liep .de Cavalerie Légere Ouverture (arr. F. Rogister) van stapel, maar het mees te succes werd geboekt met Die Post im Walde van H. Schaffer, een fantasiestuk, waarin de 14-jarige Aat Rombuot een solo op piston blies. Eén klein slippertje kon aan de uistekende vertolking geen af breuk doen. De dappere jonge muzi kant kreeg een ovationeel applaus. Vervolgd werd met Mondnacht auf der Alster van Oscar Fétras, vlot en fris gespeeld, de Fr eita-suite d'orchestre van J. Noordanus, waar van het menuet iets zachter en inni ger gespeeld had moeten worden, en het Appèl aux trompettes, de fikse mars van Arthur Ney tot besluit. Er was wel eens een foutje en niet steeds kreeg de dirigent zijn muzi kanten zoals hij ze wilde hebben, maar bij elkaar was het 'n uitvoering die respect afdwong. Respect om de liefde en toewijding, waarmede ge speeld werd door muzikanten, die dit slechts doen uit liefhebberij en in hun vrije tijd. Met veel applaus bewees het gehoor dit te waarderen. Na de pauze, tijdens welke gecol lecteerd werd voor de kankerbestrij ding, waarvoor de heer Rietveld een propagandistisch woord sprak (op brengst ƒ125.—was het pi'ogram- ma van luchtiger gehalte. André Meurs kwam met zijn yariéte-ge- zelschap de stemming er-in brengen. We zagen de drie Osmani's in een goed nummer ternpo-acrobatiek, Harry Woodson als de man met de lachende benen (orima!) en Eddy Canzoni. de Napolitaanse tenor, die alle harten week maakte met zijn melancholische aria's'. Louie Novell kreeg als cabaretière de lachers op haar hand. maar zij moet er voor op passen geen tweede Heintje te wor den! A^dré Meur-, zich conferencier noemend, oftewel „aansmocenier", had luchtige oraties op zi.in pro gramma en Gé Hofenk bego^idd? di* plle= aan. de vleugeL HET MODERNE GENT EN ZIJN MONUMENTEN. Eigen traditie. Pof. dr. P. de Keyzer heeft Vrijdag- .avond voor K. en O. zijn tweede le- zing over Gent. de stad waar hij hoogleraar is. gehouden. Het onder werp voor deze avond was: „Het mo derne Gent en zijn monumenten". In de loop van de zestiende eeuw zijn de Middeleeuwen, waarover prof. de Keyser vorige week sprak, voor de Nederlanden en dus ook voor Gent afgelopen en begint een tijd. die doortrokken is van een nationale en SPAANSE LEEUWENTEMMER OPNIEUW AANGEVALLEN. Tijdens de middagvoorstelling van circus Strassburger in Carré te Am sterdam, werd de Spaanse leeuwen temmer Dola wederom door zijn die ren aangevallen, toen hij twee met el kaar vechtende leeuwinnen tot beda ren wilde brengen. Door de hulp van Lola, zijn zuster, die zich zeer dapper gedroeg en Pedro, zijn broer, konden de dieren, nadat het nummer was af gewerkt, uit de kooi worden gedre ven. De temmer- liep wederom enige verwondingen van niet zeer ernstige aard, ditmaal aan de rug, op. Hij werd door de circusdokter verbonden. Wegens het bezoek van Spaanse cir cusdirecteuren was de temmer zelf ook enigszins nerveus. De temmer, gewond als hij was, spoorde de enigszins onrustig gewor den toeschouwers nog tot kalmte aan. De voorstelling vond verder gewoon doorgang. £en getuige 1' die niet óptoü _J j Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve^sen). 55) Nadat de winkels gesloten waren, had de volhardende spion zich onle dig gehouden met, als een schild wacht de straat op en neer te lopen, zodat hij telkens in de duisternis verdween en even regelmatig weer verscheen. Een paar maal was de assistent uit het hokje gekomen om de bewe gingen van zijn prooi te volgen, doch aangezien hij het niet voorzich' tig vond zich te dikwijls te verto nen, was hij bijna onafgebroken in het portiershokje gebleven. Op een gegeven ogenblik, dat de assistent meende, dat de spion weer voorbij moest komen, gebeurde zulks niet volgens de regelmaat van de gehele avond. Hii wachtte nog even, doch de spion verscheen niet. Daarna be gaf de assistent zich haastig naar buiten, om zijn prooi te volgen, doch vond slechts een ledige straat. Het bijna onuitputtelijke geduld van de spion was dus tenslotte toch opge raakt. En hiermede, eindigde het verslag. Ik kan niet zeggen dat Thorndyke op mij de indruk maakte, bijzonder teleurgesteld te zijn. Het kwam mij zelfs voor, dat hij het in het geheel niet onprettig vond, dat deze poging was mislukt. Zo dacht Jervis er ook over, en hij had niet de valse bescheidenheid het onder stoelen of banken te ste ken. „Och neen", antwoordde Thorn dyke; „toen die kerel zich vlak on der mijn neus waagde, kon ik nau welijks minder, dan een lichte poging doen, om uit te vinden wie hij is. Maar bijzonder verlangend ben ik er niet naar. Mijn nasporin gen konven uit een geheel andere richting voort en je ziet. Jervis, hoe lastig het zou hebben kunnen zijn, als wij die kerel in handen hadden. Wij zouden hem alleen maar kun nen aanklagen, wegens hinderlijk volgen of spioneren, maar wij kun nen geen bewijs aanvoeren, dat hij iets met die drie misdaden heeft uit te str-o. Misschien is hij hele maal dezelfde persoon niet eens. En ik ben er nu alles behalve op gesteld in het getuigenhokje te verschijnen: nog minder wens ik, dat van mijn bediende Howard. Ik wens niet eer der handelend op te treden, alvorens ik de zaak volledig heb uitgewerkt en in staat ben een beslissende stap te doen. „De zaak is deze", zei Jervis fluis terend tegen mij; Thorndyke heeft er een afkeer van, een werkelijk be langrijk geval te bederven, door eenvoudig de misdadiger te arreste ren en zijn vrienden uit te horen. Hij bekijkt dergelijke maatregelen, zoals een jagermeester het vergifti gen van een vos zou beschouwen." Thorndyke glimlachte gemoedelijk tegen zijn leerling. „Er bestaat ook zoiets, als het mislukken van een vergiftiging, waardoor de vos alleen maar te ziek wordt, om zijn hol te verlaten. Een voorbarige vervolging heeft altijd kans te mislukken en in dat geval heeft, de gevangene al de troeven van zijn tegenpartij ge zien. Op het ogenblik ageer ik te gen een onzichtbare tegenstander, maar ik hoop, dat ik, op mijn beurt, ook onzichtbaar voor hem ben en ik ben er vrij zeker van, dat hij er geen begrip van heeft welke troeven ik in mijn hand heb." .Allemachtig!" riep Jervis. ..dan verkeert Uw teeenstander in dezelf de positie als ik". En hiermede nam het gesprek over dit onderwerp een einde. De eerste week van mijn verblijf in de apartementen van Thorndyke ging zonder bijzondere gebeurtenis sen voorbij en werd hoofdzakelijk besteed, om ons aan dé nieuwe toe stand te gewennen. Mijn brieven werden door mijn hospita naar het hospitaal gezonden, 'vanwaar mijn leermeester ze medebracht, behalve de correspondentie van Sylvia, wel ke zoals wij overeengekomen waren aan Thorndyke's adres in een geslo ten enveloppe zou gezonden wor den. In het begin vreesde ik, dat de opsluiting mij ondraaglijk zou wor den doch het bleek in werkelijkheid niet zo ei-g te zijn. als ik mij had voorgesteld. Polton had in het labo ratorium een flinke werktafel voor mij klaar gezet, waaraan ik kon knoeien naar hartelust en tevens had hij een ijzeren rekstok aange bracht. waaraan ik xr/ijn sii-amme ledematen weer in evenwicht kon brengen, 's morgens maakte ik voor de poort openging een wandeling van minstens een uur door het ge bouw en de binnentuinen, hetgeen tenzeei'ste de verwondering van por tiers en schoonmaaksters opwekte. Overdag ontbrak het mij niet aan bezigheid. Behalve een zeer gerekt en gedetailleerd verhaal van al de ervaringen, welke ik de laatste tijd had opgedaan en dat ik op verzoek van Thorndyke schreef, had ik vrij- veel schrijfwerk, waarbij nog kwam het stenograferen, wanneer er cliën ten kwamen en zo voort. Aan mijn stenografische kennis had ik het te danken, dat ik in cor- nectie kwam met eën zekere mijn heer Marchmont en door hem be kend werd met enige nieuwe, op zienbarende feiten. Marchmont was advocaat en procux-eur en zoals ik vermoedde een oude cliënt van Thorndyke, want toen hij op zekere avond, ongeveer een dag of tien na mijn aankon-,'st, met een tas vol do cumenten bij ons kwam' verwees hij naar verschillende voorafgegane ge vallen, waaruit ik begreep, dat hij en Thorndyke vrij dikwijls in zaken samenwerkten. „Ik heb hier een belangrijke hoe veelheid papieren," zei hij terwijl hij zijn tas opende, „waarvan ik eigenlijk copieën had behoren te ma ken. maar er is geen tijd voor ge weest en zal er, vrees ik, niet voor komen, want ik moet ze morgen te rug bezorgen. Doch misschien wilt U ze even doorzien; dan kunt U zien wat nodig is. om aan te tekenen." „Ik geloof, dat mijn vriend Ho ward wel in staat zal zijn ons te hel pen. de bijzonderheden stenografisch op te nemen. Mag ik U aan elkaar voorstellen? Mijnheer Howard. Mijnheer Marchmont. Mijn vriend GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester "an Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 17 Ja nuari a-s. tussen 14 en 15 uur aan het Bureau var de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen tot de leeftijd van twee jaar. Trouwboekje meebrengen. 473 moderne geest. De godsdienstoorlo gen werkt en remmend op de vooruitgang. Aanvankelijk leek het, dat in Gent het Calvinisme de boventoon zou gaan voeren: drie jaar lang heeft de stad een Calvinistisch, zeer autoritair optre dend gezag gehad, maar de Spanjaar den hebben na een langdurig beleg de macht weer in handen gekregen. Toen (d.i. in 1584) begon „de dood slaap van twee eeuwen". Het inwo nertal slonk, in vergelijking met de 14e en 15e eeuw. tot ongeveer de helft.Na een aantal roemloze bezet tingen in het laatste kwart van de 17e eeuw. komt een tijd van opbloei in de bouwkunst en speciaal in han del en nijverheid, die duurt tot de Franse revolutie. Tijdens de regering van Koning Willem I waren er in Gent veel Oran gisten, en dat is ook niet te verwon deren, daar deze stad wel zeer bij zonder profiteerde van het bewind van de „koopman-koning". Het voornaamste monument is het stadhuis, dat opgetrokken is in twee bouwstijlen. Het oudste gedeelte, dat stamt uit de 15e, 16e eeuw, is go- thisch met sterke Brabantse invloe den en het nieuwste gedeelte is ge bouwd in de Kenaissance-stijl. Nog vele oude bouwwerken kan men vin den in Gent, waarbij vooral opvalt, dat er een zekere Gentse traditie en stijl is, die men zowel in de barok, als de neo-romantiek en de andere bouwstijlen terug vindt. Gent is, in vergelijking met haar zustei-steden Brugge en Antwerpen.minder sier lijk en weelderig, maar kloekei'. evenwichtiger tyx vooral strijdbaar der: er ligt in de Gentse stijl "iets manlijks. Aan de hand van een groot aantal, lichtbeelden verduidelijke prof. de Keyser zijn betoog. Nadat nog enkele kleurenfoto's van bloemen Gent is tegenwoordig ook bloemenstad waren geprojecteerd, werd een documentaire film over het oude Gent gedraaid. Deze avond, die geoi-ganiseerd was door het comité Leiden-Oxford-Genl in samenwerking met K. en O., werd geopend door wethouder J. C. van Schaik. DE WARMWATER-INSTALLATIE IN HET BADHUIS In de Raadsvergadering" van 20 November werd een vooi-stel aange houden een bedrag van f 42.000. beschikbaar te stellen ten behoeve van dc vernieuwing van de warmwa terinstallatie in het gemeentelijk Badhuis. Dit voorstel werd aange houden, wijl de vrees bestond, dat bij gebruik der voorgestelde Rain- chonketels moeilijkheden zouden ontstaan, tengevolge van de te ver wachten grote schaarste aan nootjes kolen. B. en W. hebben in verband daar mede een onderzoek ingesteld, waar bij is medegedeeld, ,dat de positie van de magere kolen in Nederland inderdaad zoi-gwekkend is. Daar hun echter tevens is gebleken, dat de be oogde Rainchonketels zo nodig ook gestookt kunnen worden met cokes, zijn zij vaYi oordeel, dat bedoeld be zwaar aan de aanschaffing van deze ketels niet behoeft in de weg te staan. Howard is zo vriendelijk mij tijde lijk te assistei-en, door mij van mijn al te overvloedige schrijfwerk te ont lasten." Mijnheer Marchmont ïr.'aakte een lichte buiging en toen wij elkaar de hand gaven, keek hij mij. naar 't mij voorkwam, enigszins nieuwsgierig aan. Hij haalde vervolgens de docu menten uit zijn tas en terwijl hij ze op tafel uitspreidde, verklaarde hij er de hoofdinhoud van. „Het is niet noodzakelijk dat. er copieën van alle gemaakt worden, doch ik geloof, dat het beter is. dat U ze dooi-ziet; dan kunt U beslissen welke U gecopieërd wilt hebben." Thorndyke las de papieren dooi en na van enige een naar aanteke ningen betreffende de inhoud ge maakt te hebben, legde hij deze ter zijde. Daarna nam hii de overige en begon ze mi.i voor te lezen, terwijl ik het gesnrokene stenografisch op schreef en de uitleggingen en ver klaringen op een apart vel papier ""^teerde. Het lezen en bespreken vorderde een lange tijd en voor 't werk was geëindigd sloeg de klok van Thorn dyke half tien. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2