S)e Cdcbe6oii^cmt Zware beslissingen t. a. v. Korea op handen? Vredesplan voor Korea V. N. aanvaard door Zou Lake Success succes hebben? Generaals-consult te Tokio Mao zou een voorwaarde hebben gesteld Rusland c. s. stemde tegen Zullen Stalin en Mao vijanden worden? Vijf voorwaarden van Adenauer Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12182 (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-30 .HELDEN VAN WONJOE" HOUDEN STAND r\E VERENIGDE NATIES staan voor zware beslissingen, als Mao het plan van een wapenstilstand niet aanvaardt. Hoe ernstig de situatie opgenomen wordt, kan men afleiden uit het onverwachte bezoek, dat vier der hoogste militaire leiders der Verenigde Staten bij generaal Mac- Arthur te Tokio brengen, naar gemeld wordt op verzoek van deze laatste. De militaire situatie is er de laatste twee etmalen niet gunstiger op geworden en Reuters speciale correspondent te Tokio, Julian Bates vraagt zich af of de vijf militairen reeds een beslissing hebben geno men over de vraag, of het, gezien de offers die dit zal kosten, de moei te waard is om te trachten, een bruggenhoofd op Korea rond de haven stad Poesan te houden Ook het „laatste aanbod" (zoals het vredesplan van de UNO, dat Za terdag aan Peking werd toegestuurd, wel is genoemd) speelt bij de over wegingen der militaire topfiguren stellig een rol. De Amerikaanse militairen, die Zondag per vliegtuig te Tokio arri veerden en direct in :onferentie gingen met MacArthur, zijn: gene raal Bedell-Smith, hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst en voormalig ambassadeur te Moskou en zijn plaatsvervanger, generaal Bolling; voorts generaal Collins, staf chef van het leger, en generaal Hoyt Vandenberg, chef staf van de lucht macht. Omsingelingspogingen Intussen dreigen communistische strijdkrachten, welker sterkte wordt geschot tussen de 9.000 en -30.000 man, in centraal Korea nog steeds dc Amerikaanse tweede divisie te omsingelen, te zamen met de Fran se en Nederlandse vrijwilligers, die bij deze divisie zijn ingedeeld. De geallieerden hebben hier ech ter hun wig in de communistische linies nog steeds stevig in handen. Deze wig, die 40 km diep is en waar van de punt even ten Zuiden ligt van Wonjoe, heeft tot nu toe de vij and de toegang ontzegd tot de be langrijke bergpassen, die naar het Zuiden leiden. Op de rechterflank van de 2de di visie gaan de communisten voort naar het Zuiden te glippen en zo moest een leger-communiqué gister avond melden, dat de stad Jongwol, op 50 km ten Zuidoosten van Won joe, staat te branden. Het duister- gestelde communiqué zegt niet of dit een gevolg is van straatgevech ten of van bombardementen, maal eerdere berichten hadden gesproken van een communistisch regiment, dat zich in de richting van Jongwol begaf. Bij Wonjoe hebben de Amerika nen, Fransen en Nederlanders in- „KARDADOOR'. Liever dan onder communistisch bewind staan trekken duizenden burgers op Korea naar het Zuiden. Deze Zuid- Koreaanse vluchteling, die een voet brug over de rivier Han moet over steken, heeft zijn kar op de rug genomen. middels in de afgelopen drie dagen aanval na aanval op hun linies moe ten afslaan, dit bij een temperatuur, dit soms daalde tot 21 graden onder het vriespunt. De „helden van Won joe'', zoals zij in communiqué's thans worden genoemd, hielden ech ter steeds stand en werden gisteren door transportvliegtuigen voorzien van honderden tonnen voorraden en ammunitie, terwijl gevechtsvliegtui gen de vijand tegenover hun linies onophoudelijk aanvielen. Op het Westelijk front van Korea is een patrouille van de verbonden stfijdkrachten doorgedrongen in Osan zonder tegenstanders te ont moeten. De stad is bijna een week geleden ontruimd. In de nacht van Zondag op Maandag wordt geen enkel contact met de tegenstanders gemeld. De Noord-Koreanen hebben Zon dag vier Amerikaanse gevangenen in de sector van de tweede divisie vrijgelaten. Dit is voor de tweede maal deze week, dat de Noord-Ko- reanen zelf en niet alleen de Chine zen, Amerikaanse gevangenen vrij laten. De laatsten verklaarden goed behandeld te zijn, maar men had hun de warme kleren en schoenen ontnomen. DE UITBRASTING VAN DE ETNA De uitbarsting van de Etna, de grootste sinds een eeuw, duurt thans reeds 50 dagen. De regering schijnt alle hoop te hebben opgegeven voor het stelpen van de lavastroom langs kunstmatige weg. De vier dorpen Milo, Rinazzo Fornazzo en Sciara, die door de 2000 inwoners verlaten zijn, werden merkwaardigerwijze nie bedolven Toen de lava de dor- i raaj pen tot op een paai honderd meter j genaderd was, veranderde zij plot- Amerikaanse autoriteiten onder handelen te Berlijn over de vrijla ting van drie Amerikaanse soldaten, die naar men aanneemt, gisteren door de Oostduitse Volkspolitie zijn overweldigd. Zij waren op jacht binnen het ge bied van de Amerikaanse sector en zouden bij vergissing op Oostduits gebied zijn geraakt. Zij waren in het bezit van jachtgeweren, toen zij werden gevangen genomen. De Engelse autoriteiten vonden aanleiding bekend te maken, dat zij nog steeds geen bericht hebben over twee Engelse soldaten, die sinds 16 December in de Sowjetsec- tor zijn vermist. Drie scherp gestelde protestnota's bij dc Sowjet-bezet- tingsautoriteiten zijn tot dusver niet beantwoord. Gen Eisenhower te Londen De qebruikelijke demonstraties Na een kort bezoek aan Noorwe gen is generaal Eisenhower Zater dagavond aangekomen in Londen. Het hoofdkwartier van generaal Eisenhower in Parijs heeft het be richt tegengesproken dat de gene- een bezoek zou brengen aan het Spaanse staatshoofd, generaal seling van richting. Franco. J^E POLITIEKE COMMISSIE der V.N. heeft Zaterdagavond met vijftig tegen zeven stemmen bij één onthouding een plan voor een staking van het vuren in Korea en vervolgens een conferentie ter bespreking van de problemen van hei Verre Oosten aanvaard. Aan de genoemde confe rentie zouden Engeland, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en de Chi nese Volksrepubliek moeten deelnemen. De Sowjet-Unie en de vier lan den, die haar steunen, alsmede nationalistisch China en San Salvador, stemden tegen en de Philippijnen onthielde zich. Het plan, dat door Israël werd ingediend en mede de principes bevat van het voorstel van de Commissie van Drie der V.N. voor oplossing van de Koreaanse kwestie, stelt bovendien de geleidelijke terugtrekking van de buitenlandse troe pen voor. „Nieuw München''. zegt Romulo De principes van de resolutie wer den Donderdag door Canada voorge steld nadat de Verenigde Staten, naar gemeld werd, zich hiermee accoord hadden verklaard. Deze principes hadden de steun van de conferentie van premiers van het Gemenebest te Londen. De Sowjet-Russische en Poolse af gevaardigden hadden verklaard, dat zij tegen de resolutie hadden ge stemd, omdat noch vertegenwoordi gers van Noord-Korea noch die van de Chinese Volksrepubliek aan het debat hadden deelgenomen. De Philippijnse afgevaardigde, ge neraal Carlos Romulo, verklaarde vóór de stemming, dat de V.N. de weg opgingen van „een nieuw Mün chen" wat betreft haar optreden te genover China. De nationalistisch-Chinese afge vaardigde had gewild, dat nationa listisch China aan de viermogendhe- denbesprekingen zou deelnemen. Trvgve Lie. de secretarie-generaal der UNO. kreeg opdracht de inhoud van de resolutie onverwijld ter ken nis van de autoriteiten te Peking te brengen en er is reden om aan te nemen, dat de tekst zich reeds in handen van Tsjoe En-lai, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, be vindt. Zefls meldt een speciaal telegram uit New Delhi aan de New York Ti mes, dat Mao Tse-toeng's eerste re actie reeds bij de Indische regering ontvangen zou zijn. De regering van India zou uit Pe king de aanwijzing hebben ontvan gen, dat Mao tse Toeng het als een basis voor verdere besprekingen over de regeling van vraagstukken van het Verre Oosten met enige voor waarden zou willen aanvaarden. Mao maakt echter één belangrijk voorbehoud: Het tijdschema, zoals dit is voorgesteld door de verzoenings commissie-van-drie en dat voorziet in een stake van het vuren als eer ste stap zou zodanig moeten worden herzien, dat de gevechtshandelingen óp Korea en alle andere kwesties ge lijktijdig in behandeling worden ge nomen. Het antwoord van Mao is bereids ter kennis gebracht van de Indische minister-president, Nehroe, die zich op het ogenblik nog te Londen be vindt. Hoewel Cihna het vredesplan dus niet zonder vooroehoud aanvaardt, ziet men in Indische kringen een hoopvol symptoom in het feit, dat het ook niet zonder meer is afgewe zen, zoals aanvankelijk werd afge leid uit de d batten te Lake Success. New York Times waarschuwt evenwel, dat andere waarnemers ge neigd zijn. de voorhanden zijnde be richten met omzichtigheid te bena deren. Nederland en Ulster De „Bond tegen de verdeling van Ierland" heeft telegrafisch aan de burgemeesters der voornaamste Ier se steden gevraagd, speciale ge> meenteraadsvergadering bijeen t< roepen om de protestbeweging tegen het zenden van Nederlandse marine vliegers naar Ulster testeunen. Voor Dinsdagavond is in Dublin een vergadering belegd van vertegen woordigers van vakbonden eh han delsorganisaties, speciaal van fruit- importeurs en handelaren in radio toestellen. Op deze vergadering wil men „de pogingen om intrekking van deze beslissing te krijgen coör dineren". De visie van een ex-Sovjet diplomaat p\E VOORMALIGE Sovjet-diplomaat Gregory Alexander Bessedofsky, die op het ogenblik in België vertoeft en daar een aantal lezingen houdt over de internationale politiek van het Kremlin, verwacht, dat on danks de tegenwoordige banden van vriendschap en verstandhouding Rus land en China gedoemd zijn later eikaars vijanden te worden. (Aldus meldt de Brusselse correspondent van de „Volkskrant"). Bessedofsky heeft zelf een rol gespeeld in de Russische politiek van het Verre Oosten. Reeds vóór de tweede wereldoorlog, toen hij Sovjet-gezant in Tokio was, werd hij door Stalin persoonlijk belast met het overbrengen van opdrachten aan de Chinese communisten. Het land moet agrarisch blijven, een afzetgebied vormen voor Russische producten en een leverancier zijn van grondstoffen aan de Sovjet-in dustrie. Intussen ligt het in de be doeling van Stalin China „bezig te houden" en „af te leiden". En dit doet hij met de conflicten, die hij in het Verre Oosten verwekt aldus Bes- oedofsky. „In die tijd reeds", aldus Besse dofsky, „werd aan Mao tse toeng op gedragen vóór alles te zorgen voor een sterk guerilla-leger, waarmee het regiem van Tsjang kai Sjek ten val moest worden gebracht. Iedere opdracht, die Stalin toen via mijn handen aan Mao tse toeng liet over maken, werd nauwkeurig uitgevoerd en alles paste in het kader van het artikel, dat in 1919 door de jonge journalist Stalin in een revolutionnair Russisch weekblad was gepubliceerd." In dit artikel betoogde Stalin: „Wij moeten een geweldige slag toebren gen aan hen, die he beheer hebben over de onmetelijke bronnen van ru we grondstoffen in het Verre Oosten. Wanneer wij die gebieden onder ons toezicht hebben geplaatst, is de uit eindelijke overwinning aan ons" Sta lin gebruikte hier slechts andere woorden voor wat Lenin vóór hem reeds had gezegd, namelijk „De weg van Moskou naar Parijs loopt over Peking, Tokio en Calcutta". De vraag of China de kans krijgt en bij machte is zich te ontwikkelen, baart Rusland thans de grootste zorg. Want van het antwoord op deze vraag hangt af volgens Bessedofsky of Mao tse toeng de „Tito van het Verre Oosten" zal worden of een ge trouw en gedwongen vriend van het Kremlin zal blijven. Tsjechische bisschoppen gevonnisd Het staatsgerechtshof van Tsjecho- Slowakije heeft bischop Michal Bu- zaika van Trnava en bisscnop Pavel Gojdic, primaat van de Grieks-Ka tholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije, tot levenslange gevangenisstraf en bisschop Jaan Vojtassak van Spis tot 24 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De drie bisschoppen hebben „be kend", dat zij de volksdemocratische regering hebben tegengewerkt en zich aan verraad en spionnage heb ben schuldig gemaakt. Alle drie ga ven toe het communisme en de Sow jet-Unie te haten. China dat in hoofdzaak een agra- lip OriPtfe in Fnorpljinrl isch land is. zou volgens de normale Ö1 ,Cr ,u risch land is. zou volgens de normale ontwikkeling sterk moeten gaan in dustrialiseren wanneer eenmaal de oorlog voorbij is. Maar voor deze in dustriële ontwikkeling zal het de Westerse landen en Amerika nodig hebben zowel voor de levering van machines als voor het afzetten van zijn exportartikelen Maar de Sov jet-Unie aldus Bessedofsky zal nooit toestaan, dat China een econo mische machi wordt. Want een eco nomisch krachtig China zal geen Russische inmenging meer dulden en in dat geval loopt het Kremlin de kans, dat Mao tse toeng de „Tito van het Verre Oosten" wordt. Automa tisch zou China naar economische ex pansie gaan zoeken, indien nodig zelfs ten koste van Russische in- vloedsgebieden of Rusland zelf. Wan neer Stalin eenmaal het beheer over de Chinese grondstoffen zal hebben verkregen, dar behoeft men er niet aan te twijfelen, dat hij ervoor zal zorgen, dat China verder arm blijft. Voor deelneming aan Westerse defensie t DE WESTDUITSERS hebben hun plaats gekozen; zij behoren in het kamp van het Westen, bij de vrijheidlievende volkeren. Zij weten 'ook wat hun plichten zijn", zei kanselier Adenauer gisteren op een bij eenkomst van zijn partij, die van de Christen-democraten. „Wij zijn be reid, bij te dragen tot de verdediging van het Westen", vervolgde hij, „maar wij weten nog steeds niet, wat er van ons wordt verwacht". Hij verwierp het denkbeeld van een neutraal Duitsland. „Tussen een sterk bewapend Rusland en een zwak' West-Europa zou Duitsland snel binnen de invloedssfeer van de Sovjet-Unie worden getrokken en zijn bevolking en economie zouden worden gebruikt voor het versterken van de Rus sische macht".. Ik geloof niet aan een oorlog, zei de kanselier. Een oorlog kan worden vermelden, wanneer de landen van het Atlantische pact een zó sterke macht opbouwen, dat een conflict de Russen te veel zou kosten. Voor een goede samenwerking bij de gemeenschappelijke verdediging tussen West-Duitsland en de andere landen van het Westen stelde Ade nauer de volgende voorwaarden: Verstekelingen voor Helgoland De bemanning van een Westduits bergingsvaartuig ontdekte tien ver stekelingen aan boord, tijdens een tocht naar Helgoland. De kapitein stelde de tien studenten, onder wie 1. Alle vrijheidlievende landen moe- zich een meisje bevond, in verzeker- ten onmiddellijk al hun politieke en militaire macht in dienst stel len van de vrede en het bewaren van de vrijheid. 2. Het bezettingsstatuut moet worden vervangen door een wet of een verdrag en de Hoge commissie door een raad van ambassadeurs. 3 Het Duitse contingent troepen voor de gezamenlijke defensie moet op gelijke voet worden be handeld met de troepen van de andere landen. 4. West-Duitsland móet, afgezien van zijn eigen bijdragen, finan ciële steun krijgen van de geal lieerden voor het opbouwen van zijn defensie. 5 Een conferentie tussen de Weste lijke democratieën en de Sovjet- Unie moet niet ten kosten gaan van Duitsland. „Ik heb de indruk", zei de kanse lier, „dat Duitslands opneming in de gemeenschap der vrije volken op ba sis van gelijkheid zal worden bespoe digd. Een nieuw hoofdstuk van de wereldgeschiedenis begint, waarin ook het verslagen Duitsland een rol zal spelen" bewaring, vóór het schip het eiland bereikte. De studenten vertelde, dat zij de eerste steen hadden willen leggen voor een internationale jeugdherberg op het verlaten eiland, dat sinds 1945 als oefenplaats dient voor Engelse en Amerikaanse bommenwerpers. De bombardementen, die even voor Kerstmis werden opgeschort, omdat een groepje Duitsers zich er uit pro test had genesteld, zijn vorige week hervat. Vandaag zal het bergingsvaartuig de verstekelingen weer op het vaste land afzetten. Twee professoren van Wilhelmhaven hebben een dringend beroep op de studenten gedaan, zich te onthouden van verdere invasie pogingen, om de onderhandelingen over een oplossing van het eiland- vraagstuk, niet in de war te sturen. KoAAe-lt^e.. Wijdt uw leven aan uw naasten; anderen gelukkig maken is eigen le vensgeluk veroveren. De haven van Liverpool is er stil van De griep holtdt in Engeland hevig huis. Tot dusver heeft de ziekte voor al in het Noorden van Engeland ge woed, maar men ziet aankomen, dat zij zich ook naar het Zuiden zal uit breiden. Slachtoffers vallen hoofdzakelijk onder mensen die ouder zijn dan 55 jaar. Overigens wordt de huidige epi demie door het Britse ministerie van volksgezondheid beschreven als „over het algemeen van goedaardig ka rakter", maar bijzonder besmettelijk. In de week die op 6 Januari eindigde waren er in de grote steden van En geland en Wales 458 mensen aan de griep gestorven Van hen waren er 357 ouder dan 55 jaar. Slechts één kind is er aan gestorven. In een stad als Liverpool bij voorbeeld, liggen 120.000 mensen ziek te bed. Op 34 schepen ligt het werk stil, omdat zeelui en havenar beiders voor het grootste gedeelte ziek zijn. Het meeste gevaar om griep te krijgen, lopen de beambten van de postkantoren. In het Noord westen zijn er 3000 door de ziekte aangetast. Van elke vier telefonisten op het telefoonkantoor van Liverpool is er een ziek. Het advies van de Engelse artsen luidt; maak een zo goed mogelijk ge bruik van uw vetrantsoen. dat ver hoogt uw weerstandsvermogen. Stuur kinderen vroeg naar bed en geef hun bij het ontbijt gebakken aardappelen. Drink voor het naar bed gaan warme melk. Gebruik papieren zakdoeken en verbrand die, wanneer u ze hebt gebruikt. Het Zuiden van Engeland wordt bovendien bedreigd door een epide mie van waterpokken, waaronder op het ogenblik Brigthon heef* te lijden. Daar zijn 29 gevallen gerapporteerd, waaronder zeven met dodelijke af loop. Toen men de ziekte ook consta- teerd bij een kruidenier werd zijn winkel gesloten en alle voorraden werden verbrand, tot zelfs de bon kaarten toe. In lange rijen staan de mensen voor de huizen van de dok ters te wachten om te worden inge ënt. BOM IN EEN SYNAGOGE IN BAGDAD. Zaterdag is in de Masouda Sjem- tobssynagoge in Bagdad een bom ge worpen, waarbij één persoon gedood en 24 gewond werden. De slachtof fers werden onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. De aanslag werd gepleegd op het ogenblik, dat een aantal Iraakse Joden op weg wa ren naar een vliegtuig, dat hen naar Israël zou brengen. Een D.C.-4 toestel van de „National Airlines" is Zondag oij Philadelphia (V.S.) neergestort en in brand ge vlogen. Men tast nog in het onzekere omtrent het aantal omgekomenen. Er zijn, voor zover men thans weet, 18 overlevenden. Een der geredden verklaarde, dat een stewardess 10 personen in veiligheid had gebracht doch daarna niet meer uit het bran dende toestel te voorschijn kwam. Vijf vrouwen twee kinderen zouden zijn gedood.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1