S)e C^id6e0oii^cmt Truman doet een beroep op het Amerikaanse volk Meer soldaten, harder werken, meer betalen Een waarschuwing aan Duitsland Meer begrip van andermans standpunt Wonjoe met omsingeling bedreigd Gevaar „voorlopig" bezworen Marinevliegtuig bij Noordwijk in zee gestort ZATERDAG 13 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12181 Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 195X) ^PapengiactU 32, TcL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ I 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TROUW EN EER F^E zaak der Ambonese ex-KNIL- U militairen en hun gezinnen op Java is door de verklaring van minister s'Jacob in een nieuw sta dium gekomen. De beslissing, welke de minister van Oorlog dienaangaan de had genomen was gebaseerd op onregelmatigheden in de kampen op Java, nog erger op uitbraakpogingen met medeneming van geweren en trucks en schietpartijen in de stra ten van Djakarta. Dit nu is later door de vertrouwenslieden der Ambonese ex-KNIL-soldaten tegengesproken. Deze hebben medegedeeld onmiddel lijk na de geruchtmakende verklarin gen van minister s'Jacob een tele foongesprek te hebben gehad met hun vertrouwensmannen in Djakarta, waarbij gemelde onlusten, welke na tuurlijk niet zouden kunnen worden getolereerd, categorisch werden te gengesproken. |7R schijnt intussen echter wel het 1-4 een en ander te zijn geschied. En al zouden deze onregelmatigheden zich ook hebben beperkt tot de kam pen zelf, zo groeien toch onrust en onzekerheid naarmate de datum van 1 April dichterbij komt. Op die da tum immers zal de kwestie wat er met deze Ambonezen zal moeten ge beuren, moeten zijn opgelost. Men kan met reden voorop zetten, dat de Nederlandse regering in haar verhouding met Indonesië, welke toch al fragiel genoeg is, geer. onlus ten kan dulden, welke de politieke verhouding tussen beide landen vol komen zou kunnen verstoren. Men kan het eens zijn of niet met de poli tiek, welke de Nederlandse Regering dienaangaande heeft gevoerd en nog voert, maar zolang deze politiek wordt gevoerd kan men geen daden toestaan, welke deze politiek volko men doorkruisen. En nu kan men wel zeggen zoals de Ambonezen het stellen dat het de Apri-solda- ten zijn, die in zulk een mate provo cerend optreden, dat het deze Am bonese vechtjassen, die toch al iets vulcanisch in zich hebben, het bloed naar het hoofd jaagt, ook dan nog heeft de Nederlandse Regering ervoor te zorgen, dat hieruit geen ongeluk ken kunnen ontstaan. Deze Ambo nezen hebben nu eenmaal de status van het K.L., zy zijn door ons be wapend en wij zijn dus voor hun ge dragingen verantwoordelijk. Op 1 April zullen de vijfduizend nog in In donesië vertoevende Nederlandse mi litairen naar huis moeten zijn terug- gekeerdo en er is niet zoveel fantasie voor nodig, wat er gebeuren zal, in dien deze drie en half duizend gewa pende Ambonezen daar zouden ach terblijven. Detekent dit nu, dat men maar ac- D coord zou moeten gaan met de drie mogelijkheden, waarvoor de mi nister van Oorlog de Ambonezen heeft gesteld en van de keuze waar uit hij uiterlijk op 15 Januari a.s. op de hoogte wil zijn gesteld? Zouden de Ambonezen geen keuze maken, dan zou de minister tot afvloeiing ter plaatse, ongewapend natuurlijk, wil len overgaan Er zijn echter andere mogelijkhe den, welke de minister intussen heeft verworpen, en dat zijn afvloeiing naar Nieuw Guinea of overkomst naar Ne derland. De Ambonezen voelen zich niet alleen volkomen Nederlander, zij hebben ook hun oprechte trouw al tijd getoond. Zij stellen het dan ook aldus, .dat afvloeiing ter plaatse ge lijk zou staan met dt daad van een legerleiding, die zijn soldaten zou be velen zich vrijwillig in handen van de vijand over te geven. De Indone sische regering is hun vijand, niet meer en niet minder. Zij wensen daarom slechts te kie zen tussen Nieuw Guinea en Neder land. Deze oplossing wenst de Neder landse regering niet. Afvloeiing naar Nieuw Guinea brengt enige moeilijk heden met zich. Indonesië heeft reeds verklaard dit te zullen beschouwen als een voortzetting en een verdere infiltratie van het Nederlandse „ko loniale" bewind over Nieuw Guinea. Op het ogenblik, dat de kwestie Nieuw Guinea in een doodlopende straat schijnt te zijn geraakt is een dergelijke oplossing, politiek gespro ken, dus minstens aanvechtbaar. Het argument echter, dat afvloeiing naar Nederland van deze Ambonezen met hun gezinnen, tezamen 12.600 mensen, onmogelijk zou zijn wegens gebrek aan woonruimte is in ernsti ge mate voox bestrijding vntbaar. Sinds de wet Huisvesting gerepa- trieerden in werking is getreden is er in verschillende kampen en on derkomens heel wat woonruimte vrij gekomen en er komt vóór 1 Maart door opname in steden als Den Haag, Rotterdam en Eindhoven nog meer vrij, daar deze gemeenten wensen te profiteren van het extra bouwvolu me, dat zij daardoor krijgen. De op bouw van ons leger waarover zoveel te doen is geweest, is een ander ar gument. Het ware toch zeker te over wegen deze trouwe en prachtige vechtjassen in een brigade onder te brengen, wat de opbouw van de At lantische weermacht ten goede zou komen. Deae mensen zijn gewend zelf hun onderkomens te bouwen en zij hebben verklaard liever bladeren te eten en te sterven aan malaria dan overgeleverd te worden in de han den van hun vijanden. Dat laatste hebben deze mensen niet aan ons verdiend. En als ons voor hun trouw een offer wordt gevraagd, dan zullen wij dat offer moeten brengen. En de regering zal dan over haar bezwaren tenslotte moeten heenstappen. Vijf grondbeginselen Truman bracht vijf grondbeginse len naar voren „als wij ons voorbe reiden op de grimmige taak, die voor ons ligt": 1. Wij moeten allen plan nen maken. 2. Wij moeten allen die nen. 3. Offers moeten eerlijk verdeeld worden. 4. Wij moeten al onze hulp bronnen met wijsheid aanwenden. 5. Wij moeten met onze bondgenoten voor de gemene zaak samenwerken. Hij vatte deze punten samen in de woorden :„Wij zijn in staat de zwaar ste last te dragen en wij zullen die dragen. Wij moeten voor militaire doeleinden samengaan en dus moe- •len wij ook voor economische doel einden samenwerken. Hij waarschuwde tegen het onder schatten van de krachten, die ter be- „Het einde van onze levensstandaard" JpRESIDEN TRUMAN heeft gisteren een beroep op het Amerikaanse volk gedaan voor bijna één millioen meer mannen en vrouwen in de strijdkrachten, harder werken, opofferingen en 140 milliard dollar om een algemene oorlog te voorkomen of te winnen, indien deze mocht uit breken. Voor hetzelfde doel vroeg hij de vrije landen hun krachtbronnen te mobiliseren en behoorlijk te leiden. „Om het huidige gevaar te weer staan, moeten wij helpen onze bondgenoten te versterken en zij moeten ons bijstaan", verklaarde hij. Truman zette vérstrekkende doeleinden uit een voor de herbewapening van de Verenigde Staten in zijn jaarlijkse economische overzicht, dat gisteren aan het Congres is toegezonden. schikking staan van het Sowjet-com- munisme en de militaire en indus triële sterkte, die het opbouwt met de mankracht, die het ten dienste staat. De economische kracht van de vrije volken van de wereld is echter sterker dan die van hun vijanden, voegde hij er aan toe. De president koppelde aan zijn ver slag een overzicht, samengesteld door zijn raad van economische adviseurs, waafrin wordt aangedrongen op een zo ruim mogelijk gebruik van hulp bronnen, zowel in als buiten de V.S. West-Europa kan en moet het me rendeel van de hulpbronnen voor zijn eigen herbewapening verschaf fen, voegden de raadslieden hieraan toe. Truman zeide in zijn verslag, dat er geen scherp onderscheid bestond tus sen militaire bijstand en economische hulp. „Onze buitenlandse bondgeno ten hebben beide nodig", verzeker de hij. Aan het eind van dit jaar zal 45 tot 55 milliard dollar jaarlijks wor den uitgegeven voor defensie en hulp aan het buitenland ten naaste bij het dubbele van het bedrag, dat thans uitgetrokken is. De belastingen zul len verhoogd worden tot een bedrag? dat het totaal van 3 milliard dol lar van de beide laatste verhogingen verre overtreft. KARDINAAL MARCHETTI SELVAGGIANI OVERLEDEN. Kardinaal Francisco Marchetti is te Rome overleden. Het aantal leden van het Heilig College van Kardina len is daarmee gedaald tot 52 De karinaai is 79 jaar geworden. Hij was secretaris van het Heilig Of ficie, het hogst.e tribunaal van het Vaticaan voor kwesties van geloof en zeden, vicaris-generaal van de Paus te Rome en aartspriester van de ka thedraal van Rome, de basiliek van St. Jan van Lateranen. EISENHOWER OOK NAAR FRANCO? Reuter verneemt te Madrid van een hooggeplaatste en betrouwbare zegsman, dat generaal Eisenhower tijdens zijn reis door Europa ook Spanje zal bezoeken. Daar hij een onderhoud zal hebben met generaal Franco. De datum van zijn bezoek is nog niet bekend. VLIEGTUIG ONTPLOFT IN NATAL Boven Natal (Zuid-Afrika) is een vliegtuig in de lucht ontploft. Alle tien passagiers en de bemanning van twee kwamen om het leven. Het toe stel vervoerde vacantiegangers, die van de kust naar Johannesburg te rugkeerden. ZWARE SNEEUWVAL IN ZWE DEN. De afgelopen dagen heeft in het Westelijk deel van Zweden een sneeuwval plaats gevonden, zo als de laatste tientallen jaren niet is voorgekomen. Vooral het verkeer ondervindt dientengevolge veel hin der en vertraging. Een benzine Tankstation, dat ge heel is ingesneeuwd. De vertaling van het woord op het bord luidt: „Open". In Amerikaanse zakenkringen heeft de economische boodschap van Truman nogal enige beroering ge wekt. „Dat L het einde van onze le vensstandaard", luidde een opmer king uit die kringen. In sommige bankkringen betwijfelt men, dat het Congres de gevraagde belastingen zal goedkeuren. Men verwacht hier, dat de schatkist midden 1951 een le ning zal moeten uitgeven. Het plan der Drie Veel steun in de V IN. De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft gisteren de be spreking van de Donderdag door de commissie van drie voor Korea in gediende resolutie voortgezet. De Nederlandse afgevaardigde von Balluseck steunde de principes, waar op de resolutie is gebaseerd Hij zei, dat het Handvest de positie van de V.N. ten aanzien van agressie blijft bepalen, ook al zijn de V.N. voor het ogenblik niet m staat collectieve vei ligheid te scheppen. „Zij die inzien dat zij op grond van het Handvest verplichtingen hebben, moeten overwegen wat zij kunnen doen om zich van deze plicht te kwijten', aldus de Nederlandse afgevaardigde. Australië sprak zich ook vóór de resolutie uit Eventueel zal dit land gaarne aan de voorgestelde conferen tie over het Verre Oosten deelne men. De afgevaardigden van Zuid-Afrika, Griekenland, El Salvador, Peru, Egypte, Ecuador. Haiti, Irak en Sy rië spraken zich eveneens vóór de resolutie uit. De Israëlische delegatie stelde voor, dat de commissie de resolutie zou aannemen en Trygve Lie zou verzoe ken haar zo spoedig mogelijk ter kennis van de regering te Peking te brengen. Israël deed dit voorstel in de vorm van een resolutie De commissie ging daarop tot Zaterdag uiteen. Dan zal vermoede lijk worden gestemd. De Britse Hoge Commissaris in D gisteren het Duitse volk gewaarsch mogendheid tegen de andere in de tiging zou leiden. Duitsland, aldus dan met de westelijke naties, en het politiek van avonturen, van het uit lijkt aantrekkelijk, maar is kortzich worden. Dit zou opnieuw tot de vij opnieuw tot de vernietiging van zich bij het Westen aansluiten, dan politiek een geheel gewijzigde hou uitsland Sir Ivone Kirkpatrick heeft uwd, dat het uitspelen van de éne koude oorlog tot Duitslands vernie- spreker, moet besluiten één te wor mpet dit ondubbelzinnig doen. Een spelen van de één tegen de ander, tig en zal tenslotte rampspoedig andschap van de gehele wereld en Duitsland leiden. Wil Duitsland moet het beseffen, dat zulk een ding in Duitsland vereist. Het speet Sir Ivone te moeten zeg gen, dat hij in Duitsland, ondanks de zwakke positie van dit land, wei nig bewijzen had gezien van de wens om begrip te hebben voor het standpunt van anderen of om de Duitse politiek aan te passen aan die van een andere mogendheid. Al leen met het Duitse standpunt wordt rekening gehouden. De Duitse rege ring wordt door de Duitsers nooit gecritiseerd voor 't verdedigen van Duitse belangen, ook niet als daar bij zover wordt gegaan, dat de be trekkingen met Engeland, Amerika of Frankrijk geschaad worden. Het I tegendeel is waar. Zij wordt steeds gecritiseerd, omdat zij de Westelijke mogendheden niet meer tart en de populairste parlementaire redevoe- I ringen zijn die, waarin geen acht j wordt geslagen op Duitslands ge- vaarlijke positie en waarin tekeer gegaan wordt tegen die landen van welke Duitsland voor zijn veiligheid en voorspoed het meest afhanet. Elke buitenlander, die de Duitse kranten leest aldu? de Hoge Com missaris krijgt de indruk, dat Duitsland uit elk geschil zowel met Rusland gis de Westelijke bon^'mo- ten een slaatje wil slaan en dat het Duitse volk met peen van beide bij zonder vriendelijke betrekkingen wil onderhouden. SLAAT DIT OP HET ANTWOORD VAN BONN? Kirkpatricks rede verraste de Duitse politici In Bonn juist nadat zij het meer dan een maand oude overleg hadden beëindigd over het antwoord op het Oostduitse verzoek tot het openen van .besprekingen over eventuele hereniging van Duitsland. Adenauer heeft besloten geen di rect antwoord te geven aan Grote- woh!. doch Maandag in een verkla ring voor de pers het standpunt van zijn regering bekend te maken. Wat de inhoud van de verklaring betreft wordt verwacht, dat deze mogelijk heden van toekomstig overleg zal open laten en gericht zal zijn op uit stel van contact totdat een conferen tie der Grote Vier tot stand zal zijn "ebracht. Duits overlep vóór die da- 'um zou. naar de opvatting van Bonn door de Russen kunnen worden ge bruikt als een middel om zulke on derhandel inren te beinvloeden. KINDERLEED OP KOREA. Ta-1 Zuid Korea ontwaren: een zielig' fereeltjes als het hier afgebeelde kan hoopje mens, neergehurkt bij de ba- men dagelijks op vele plaatsen in gage van de voor het oorlogsgeweld 1 vluchtende ouders. JjVEN AMERIKAANS regiment heef t een heuvel ten Zuiden van Wonjoe schoongeveegd die gisteravond door twee Noora-Koreaanse regimen ten was bezet. De actie werd vooraf gegaan door een spervuur van de ar tillerie en een zwaar luchtbombarde ment, waaraan alle soorten vliegt#- gen van vliegende Reuzenforten tot van een vliegdekschip opgestegen jagers, deelnamen. De positie van de Amerikaanse, Franse en Nederlandse troepen bij Wonjoe werd ernstig be dreigd door communisten, die tien tallen kilomets ten Zuiden van Wonjoe de verbindingen naar het Noor den trachtten af te snijden. Het gevaar voor het saillant van Wonjoe kon voorlopig bezworen wor den geacht. Twee Noord-Koreaanse regimenten, die vanuit het Noord- Oosten in Zuid-Westelijke richting doorstootten, klaarblijkelijk met de bedoeling het saillant af te snijden, werden door granaten en bommen uiteengeslagen. Doch er wordt mel ding gemaakt van nog andere sa mentrekkingen van sterke commu nistische eenheden in het gebied van Wonjoe. Vliegers van verkenningsvliegtui gen en patrouilles melden, dat de communisten ook in het gebied van Osan troepen samen trekken. Dit kan de voorbode zijn van een communsti- sche aanval langs de weg Osan- PjongtakTsjonan in Zuidelijke richting, met Haedjon als doelv/it. Ook bestaat de mogelijkheid dat de vijand een omsingelingsbewering in grote stijl wil uitvoeren, met het doel de verbonden troepen in het gebied van Wonjoe de terugtocht af te snij den. Volgens een door radio-Moskou omgeroepen bericht van het Chinese communistische persbureau „Nieuw- China" is het „Koreaanse volksle ger ten Zuid-Oosten van Wonjoe over een frontbreedte van tien ki lometer dertig kilometer gevorderd; het zou de stad Tanjang hebben be reikt. Radio-Moskou meldt verder nog dat „het Koreaanse volksleger in het Westen zijn zegevierende opmars voortzet, waarbij de uit pantsertroe pen bestaande voorste eenheden in het gebied van Oonson de 37ste breedtegraad hebben bereikt" Tenslotte wordt gemeld, dat de Noord-Koreanen de Oost-Koreaanse haven Kangnoeng (ongeveer op de zelfde breedtegraad als Seoel) hebben bezet, waaraan wordt toegevoegd dat zij hier hun oor-"« langs het kust- gebergte voortzetten. „In Poesan bevindt zich reeds een kwart millioen vluchtelingen en hun aantal neemt per dag met vijftig dui zend toe", verklaarde een hoge Ame rikaanse officier, hieraan toevoegend: „Het is een heel probleem" Zoals bekend, is Poesan de voornaamste aanvoerhaven van de strijdkrachten der verbondenen. PILOOT OM HET LEVEN GEKOMEN Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is een toestel van de Ma rine Luchtvaartdienst, een Seafury, een der snelste schroef jagers ter we reld, op ongeveer 300 meter uit de kust bij Noordwijk aan Zee in zee gestort. De piloot, lt.-ter-zee vlieger tweede klasse F. Langenbach, kwam om het leven. Hij was ongehuwd en 29 jaar oud. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Enige reddingsboten en vliegtui- gen van de MLD hebben tot het in vallen van de duisternis aan het op- sporingswerk deelgenomen. Men heeft met vrij grote zekerheid de plaats, waar het wrak moet liggen, kunnen vaststellen. Een vliegtuig heeft boven deze plaats een markeer- boei laten vallen. Vandaag zal men trachten het toestel te bergen. Volgens ooggetuigen heeft het on geval zich als volgt toegedragen: Twee Seafuries kwamen uit Zuidelij ke richting evenwijdig aan de kust aanvliegen. Ter hoogte van Noord wijk zwenkten zij in de richting van de zee op een hoogte van onge veer 100 meter. Boven zee maakten zij een Noordelijke bocht, kwamen laag over het water, en daarbij zou de vleugel van de verongelukte Sea-1 fury het water hebben geraakt. Het toestel wipte nog even op en ver dween toen in de golven tussen de eerste en twee ie bank. De bemanning van een lesvlieg- tuig van de KLM, dat boven de plaats van het ongeval patrouilleer de, heeft een vleugel in het water zien drijven. H*^ AANBAL POLITIEKE DEL'NQENTFN SLINKT Het aantal politieke delinquenten, dat direct na de oorlog werd gear resteerd en voorlopig opgeborgen een dikke honderdduizend is de laatste maanden aanmerkelijk ver minderd Het bedroeg on 1 Januari 1517, op 18 December 1830. Het aantal mijnkampen, dat des tijds zes bedroeg, is inmiddels tot twee geslonken, terwijl van deze twee er op 1 Februari nog een zal verdwijnen Alleen het kamo Eygels- hoven bij Heerlen zal blijven be staan. Wil van Uw kinderen geen twee de editie van Uzelf maken; de we reld heeft aan één genoeg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1