Wonjoe door UNO-troepen heroverd MET BEHULP VAN DE NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS Antwoord der Grote Drie Duitsland alleen of ook andere problemen? Generaal Eisenhower in Nederland Drie divisies zullen hem worden aangeboden De Duitse Evangelische Kerk Het Kabinet-Natsir bleef overwinnaar Geen onmiddellijke opzegging der Unie Vijf mannen in de IJsel verdronken OUD ZEER S)e CeidóeGoti/fca/nt DONDERDAG 11 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12179 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Directeur: C. M. v. HAMERSVELLi Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 JN WONJOE, knooppunt van wegen die naar Zuid-Korea leiden en dat Zondagochtend aan de vijand moest worden prijsgegeven, staan weer 'Amerikaanse en Franse troepen. De geallieerden hebben in deze middeh- sector de eerste tegenaanval van formaat gedaan sedert de terugtocht uit Seoel. Ten Zuiden van Wonjoe begon in verblindende sneeuwstormen een hevig gevecht tegen twee vijandelijke regimenten, die ongeveer zes kilometer van de stad stonden, en tegen de middag kon een compagnie van de Amerikaanse tweede divisie met Nederlandse en Franse steun Wonjoe van het Zuid-Oosten uit met tanks binnendringen; er waren geen Chinezen of Noord-Koreanen te zien. De Nederlanders hebben vol gens de berichten hier de vuurdoop ondergaan. Zij waren bij Wonjoe ingezet. Andere elementen van de tweede divisie drongen eveneens op in de richting van de stad, maar onder vonden hevige tegenstand van zes rode bataljons. De bedoeling van dit offensief is kennelijk de vijandelijke opmars haar het Zuiden te stuiten omdat deze een bedreiging vormt voor de route, die het achtste leger in staat moet stellen van het Wes ten naar het oude bruggenhoofd Poesan te ontsnappen. In het overzicht van generaal Mac- Arthur wordt techter gezegd, d&t er langs het front, lopend van Osan in het Westen naar Wonjoe in de mid densector, een communistische leger macht van naar schatting 280.000 man is samengetrokken, in staat tot een groot offensief. Bovendien zou den er meer dan tweehonderd Noord- Koreaanse tanks en vijfhonderd Chi nese gevechtsvliegtuigen gereed staan. Als deze in de strijd worden geworpen, zal dat de eerste groot scheepse uitdaging zijn aan de geal lieerde superioriteit in de lucht. De strijd buiten Wondjoe is in he vigheid afgenomen, nu de tweede Amerikaanse divisie de toestand „on der controle" heeft, aldus meldt het achtste leger. Het front hier strekt zich thans van 16 kilometer ten Zuid-westen van Wondjoe aan de weg van Wondjoe naar Tsjoengoe uit tot bij na 33-2 kilometer ten Zuiden van Wondjoeen tot ten Oosten van Tsjetsjon, dat 34 kilometer ten Zuid oosten van Wondjoe ligt. GING BEVIN OVERSTAG? Van Britse zijde werd Woensdag te Lake Success vernomen, dat de leden van het Britse Gemenebest hopen de politieke commissie der Verenigde Naties vandaag een be middelingsplan voor te leggen dat, bij aanvaarding door de betrokken par tijen, een einde aan de oorlog in Ko rea zou maken Het verluidt, dat dit plan gebaseerd is op het uit zes pun ten bestaande vredesplan, dat minis ter Bevin in het begin van deze week op de conferentie te Londen der premiers van het Gemenebest heeft uiteen gezet. Intussen meldt de „Volkskrant" uit Londen, dat Bevin volkomen overstag zou zijn gegaan. Bevins vredesplan van Maandag was nl. uiterst zachtzinnig, maar gisteren zou hij plotseling te kennen hebben gegeven, dat hij de politiek van Washington zal volgen, tenzij de Chi nezen onmiddellijk het vuren staken. Als dit niet gebeurt, zal Engeland de Amerikaanse pogingen steunen om Rood-China als aanvaller te brand merken en economisch te blokke- POLITIEKE COMMISSIE WEER BIJEEN. De politieke commissie van de V.N. zal vandaag de bespreking over de Koreaanse kwestie voortzetten. Er worden geen beslissende resultaten verwacht. De commissie van drie voor een staken van het vuren had Woensdag niet veel hoop, dat zij een regeling kan opstellen, die ruime steun in de V.N zal vinden. Ook zijn er geen aanwijzingen uit Peking ont vangen, dat de Chinezen mogelijk bereid zijn andere voorwaarden dan hun eigen te aanvaarden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de V S. pessimistisch ge stemd waren over de mogelijkheid, dat communistisch China gunstig zou reagergn op nieuwe stappen van de V.N. om de vrede in Korea tot stand te brengen. GENERAAL EISENHOWER IN NE DERLAND AANGEKOMEN. Woensdagmiddag arriveerde de Op perbevelhebber van de strijdkrach ten van de landen, aangesloten bij het Noord Atlantisch Pact, Gene raal D. D. Eisenhower, voor een kort bezoek aan Nederland op Schiphol. Bij zijn aankomst werd Generaal Eisenhower (links) begroet door de Chef Staf Generaal H. Kruis. LIET ANTWOORD van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten op Ruslands verzoek om een conferentie van de Grote Vier ligt gereed voor de verzending naar Moskou. De drie Westelijke landen verzoeken de Sovjet-Unie dringend -om een ondubbelzinnig antwoord op de vraag of zij bereid is om alle vraagstukken te bespreken die de vrede in gevaar brengen, in plaats van alleen de kwestie van de bewa pening van West-Duitsland. Voorts vragen zij Rusland, of het er accoord mee gaat, dat er een agen da wordt opgesteld voordat er enige bespreking wordt gehouden door de vertegenwoordigers van de vier lan den bij de Veiligheidsraad. Jules Moch, de Franse minister van defensie, vindt dat de conferen tie van de Grote Vier in elk geval moet doorgaan. Tijdens een lunch van de Brits-Amerikaanse persclub hield de minister een rede en zei: Hoe lastig, 'onzeker en kwellend ons die besprekingen ook mogen toeschijnen, zij moeten worden voort gezet, wat er ook uit moge voort vloeien. Ook al maken wij ruzie, al spreken wij elkaar tegen en beledi gen wij elkaar, toch bereiken wij dan één ding: wij stellen een open lijke breuk, een catastrophe uit. SINCLAIR LEWIS OVEP-LEDEN De wereldberoemde romanschrij ver en Nobelprijswinnaar Sinclair Lewis is gisteren, 10 Januari, te Ro me aan een hartverlamming overle den. Hij werd 31 December j.l. in het ziekenhuis „Villa Electra" opgeno men. Vóórdien verbleef hij in zijn zomerhuis te Florence. Lewis werd op 7 Februari 1885 te f>auk Centre in Minnesota (Ver Staten) geboren. Hij kreeg in 1930 de Nobelprijs voor literatuur. VEILIGHEID VOOR ALLES. On der de duizenden vluchtelingen die op Korea voor de oprukkende Com munistische troepen naar het Zuiden trekken, bevinden zich dikwijls, als burger geklede, Noord Koreaanse soldaten, die op deze wijze achter de linies van de Verbonden Troepen trachten te komen. In de bagage en onder de kleren verbergen zij aller- „mijn-detectors". lie wapens; zelfs ontzien zij zich niet handgranaten in de zakken van kleine kinderen te stoppen en deze naar het Zuiden te loodsen. Om mogelijke wapens of andere contrabanden te „ontdekken" bij de vluchtelingen, maken soldaten van de Verbonden Troepen gebruik van /~VM RUIM kwart voor vijf gistermiddag landde de grote Constellation van de „Military Air Transport Service" van het Amerikaanse leger, waarmede generaal Eisenhower zijnrondreis langs de West-Europese hoofdsteden lnaakt.. op het vliegveld Schiphol van Amsterdam. De gene raal wérd op het vliegveld verwelkomd door de chef van de generale staf, generaal H. J. Kruis, stafchef marine vice-admiraal A. J. van Hol- the en de stafchef luchtmacht luitenant-generaal I. A. Aler. Van Ame rikaanse zijde was o.a. aanwezig de ambassadeur Selden Chapin. Ook zeer vele persfotografen en I riveert. Op een snellere levering van filmmensen stonden gereed hem te dit materiaal zal wprden aangedron- verwelkomen. De ene groep deed het Qyer hct al en word tjj_ met een militair saluut en een stevi- 6 y - dens het bezoew van Eisenhower Op de tweesprong Woensdag hebben te Potsdam, na bij Berlijn (Oost-Duitsland), twaalf leiders der Duitse Evangelische Kerk vergaderd. Gesproken is over de werzaamheden op godsdienstig gebied, gezien in het licht van het jongste dreigement der communisten, dat zij in Oost-Duitsland wedijveren de kerkelijke organisaties zullen stichten De bijeenkomst, waaraan door leiders der Evangelische Kerk in Oost- en West-Duitsland wordt deelgenomen, staat onder leiding van dr. Otto Dibelius, het hoofd van de Duitse kerkeraad. De besprekingen worden ook bij gewoond door ds Martin Niemöller. Ds. Niemöller is voornemens in het voorjaar een reis door Oost-Duitsland te maken, om voor Oost-Duitse ker ken te prediken. Daar ds. Niemöl ler een voorstander is van een Ver enigde Duitsland en hij zich heeft uitgesproken tegen een Duitse her bewapening, is hij voor de Oost- Duitse communisten de meest aan vaardbare figuur der Evangelische Kerk geworden. ge handdruk, de ander met tientallen fel oplichtende blitzlampen. De auto's, waarmede de generaal en zijn gevolg zouden doorreizen, stonden vlak bij he'c vliegtuig opgesteld en enkele ogenblikken nadat de gene raal Nederlandse bodem had betre den, stapte hij in een lichtblauwe le gerauto, voor deze gelegenheid voor zien van een rood bordje met vijf sterren en in snelle vaart werd de reis naar Den Haag begonnen. In Den Haag stapte het gezelschap af bij Hotel des Indes, waar generaal Eisenhower en zijn gevolg gedurende zijn kort verblijf logeert. Voor het hotel sloegen enkele tientallen Hage naars de aankomst van de generaal gade. Beminnelijk glimlachend tegen de voor de ingang van het hotel ver zamelde fotografen stapte hij zonder overpas naar binnen. De aanwezige journalisten konden door het on- heuse optreden van een agent slechts een glimpje van dit alles opvangen. VANDAAG BESPREKINGEN. Generaal Eisenhower zou vandaag een bezoek brengen aan de minister president, de minister van buiten landse zaken en de minister van oor log en marine. Verder zal hij bespre kingen voeren met de Nederlandse chefs van staven. Men zal de generaal duidelijk ma ken, dat ons land tegen het einde van dit jaar minstens drie divisies. 75.000 man, op kan brengen, indien de toe gezegde Amerikaanse uitrusting ar- MA EEN DEBAT van een week over de regeringspolitiek ten aanzien van Nieuw-Guinea heeft het kabinet-Natsir Woensdagavond, vol gens een Ass. Press-bericht, met een kleine stemmenmarge een overwin ning in het parlement behaald. Met 66 tegen 63 stemmen verwierp het parlement n.l. een linkse motie, waarin de onmiddellijke liquidatie van de Nederlands-Indonesische Unie geëist werd. Een gematigder motie, waar in voorgesteld werd de Nederlanders nog twee maanden tijd te geven om de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië te overwegen werd inge trokken, „omdat zij vrijwel evenwijdig aan de regeringspolitiek liep". KABINETSCRISIS VOORKOMEN Een en andei' komt neer op eèn parlementaire goedkeuring van Nat sirs plannen in zake de onderhande lingen met Nederland na het misluk ken van de besprekingen over Nieuw Guinea. Ook betekent het, dat een kabinetscrisis voorkomen is. Natsir legde aan het parlement het volgende programma voor: 1. Nieuwe besprekingen met Ne derland, die alleen gevoerd zullen worden op de basis van een volledi ge souvereiniteitsoverdracht van Westelijk Nieuw-Guinea. 2. De insttelling van een staatscom missie voor de bestudering van een gedeeltelijke herroeping van de In- donesisch-Nederlandse verdragen zonder de Indonesische economie na deel te berokkenen Indonesië's eisen op Westelijk „als overblijfselen van het kolonia lisme" beschouwd worden. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de N?derl?ndf--Indonesische Unie, die symbolisch door koningin Ju- linana geleid wordt, zal kunnen blij ven voortbestaan, meldt Ass. Press uit Djakarta. STAKINGEN IN EIRE In verscheidene districten van Eire bestaat, tengevolge van stakingen, een tekort aan levensmiddelen en an dere producten. Spoorweg- en wegarbeiders leg den voor Kerstmis het werk neer. De bankemployé's staken sinds Kerst mis. Enkele dagen geleden is een ge deeltelijke staking van de arbeiders in de olieverwerkende bedrijven en in de'zich met de distributie van olie producten bezig houdende zaken be gonnen. Zowel particulieren als het bedrijfsle ven hebben van de stakin gen te lijden. De bankemployé's staken omdat zij meer willen verdienen en een groter aandeel in de winst willen hebben. Het hof voor arbeidszaken van Eire heeft bepaald dat zij het werk onmiddellijk moeten hervatten, in afwachting van een scheidsrech terlijke, uitspraak m. b. t. hun eisen. Doch de bankemployé's hebben mee gedeeld zich niets van deze uit spraak te zullen aantrekken. De directeur van de Economie Sta bilisation Administration, Alan Va lentine, heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse regering zich heeft uit gesproken tegen een onmiddellijke loonstop. Er was een plan overwo gen voor een snelle prijslimitering voor de tijd van dertig dagen, in wel ke periode de regering maatregelen van langere duur onder de ogen zou zien. De directeur voor de prijsbe- heersjng, Michael Disalle, had een voorlopige order voor een dergelij ke prijsstop voorbereid. De heer Va lentine deelde gisteren echter mede, dat men deze gedachte had laten varen. geen belangrijke beslissingen ver wacht, aangezien het hier een oriën tatie- en inspectiereis van de nieuwe opperbevelhebber betreft. ZONDAG NAAR LONDEN. Generaal Eisenhower wordt Zon dag a.s. te Londen verwacht; hy zal drie dagen in Engeland blijven, waar hij besprekingen zal voeren met pre mier Attlee en minister van buiten landse zaken Bevin. BELGISCH AANBOD. In welingelichte kringen te Brus sel wordt verklaard, dat België Eisen hower heeft beloofd, dat het binnen zes maanden een pantserdivisie en een infanterie-divisie ter beschikking van het Atlantisch leger zal stellen. Tegen Juli 1952 zouden daar nog twee of drie divisies bijkomen. Naar vernomen wordt, zullen de socialistische en liberale leiders in België zich niet langer verzetten te gen verlenging van de dienstplicht van één tot twee jaar. Vijf arbeiders van de steenfabriek het bootje bevond om naar huis te- Jos van Loo te Dieren (G.) zijn gis termiddag verdronken, toen het roei bootje, waarmede zij de IJsel over staken, omsloeg. Het bootje werd opgenomen door een kabel van het pontveer en kantelde Een zesde ar- Nieuw-Guinea blijven onverminderd beider van de fabriek, die zich in voortbestaan. Natsir heeft duidelijk doen uitko men, dat dit programma ook dient als antwoord op de Amerikaanse nor ta van verleden week, waarin ver zocht werd om een vredelievende regeling van de kwestie Nieuw- Guinea. Djakarta heeft Nederlandse voort stellen voor een gezamenlijke sou-, vereiniteit reeds afgewezen. De gedeelten, die de voorgestelde commissie uit de bestaande verdra gen zal trachten te verwijderen, zul len hoofdzakelijk artikelen zijn, die Volgens „Le Monde" heeft de Franse regering besloten het hoofd van de Franse diplomatieke missie in Madrid, Bernard Hardion, te be noemen tot ambassadeur in Spanje. Volgens Reuter zou de socialisti sche partij opder voorbehoud haar oppositie tegen de benoeming van een ambasasdeur hebben laten va ren. rug te keren, kon worden gered. Toen de pont afvoer, lag de kabel slap in het water. Midden op de IJsel werd de pont echter door de stroom uit de koers gedrukt, waardoor de kabel strak kwam te staan. Op dit moment bevond het bootje waarin zes mannen zaten, zich juist boven de kabel. Het vaartuigje kan telde over de lengte-as en de inzit tenden kwamen in het water terecht. Een van hen, D. van Minkelen, wist een roeispaan te grijpen en kon zich drijvende houden. Hij werd kort daarop door een roeiboot, die ter as sistentie was uitgevaren, opgepikt. De overigen verdronken. Het wa ren J Gerritsen (4 kinderen), G. Jansen (geen kinderen), L. Nieuwen- huis (5 kinderen) en J. Nijland (on gehuwd) allen uit Doesburg en C. Jansen (een kind) uit Rheden. LIET ORGANISEREN van een hecht defensie-systeem, zoals voordén in het kader van het Noord- Atlantisch Pact, stuit soms op eigen aardige moeilijkheden. Generaal Eisenhower zou er wel een boekje van open kunnen doen, nu hij bezig is met zijn oriëntatie-reis langs de diverse hoofdsteden van West-Euro pa. Maar zo nu en dan verneemt het grote publiek er ook iets van. Een wel zeer onverwachte moei lijkheid wordt bijv. geschapen door het Ierse protest tegen het station neren van de Nederlandse 0 Marineluchtvaartdienst door de Engelsen in Ulster, aan welk protest Ierland kracht wil bij zetten door de Nederlandse export in te krimpen. Ulsters is een zere plek op het groene eiland, een klein stukje Iep- land, dat nog in Britse handen is en een bron van veel geharrewar tussen Eire en Londen. Ierland werd in de twaalfde eeuw door Engeland veroverd en het land werd verdeeld onder de Engelse ba ronnen. De Ieren zijn eeuwen lang door de Engelsen onderdrukt, maar hebben zich nooit gewonnen gege ven. De bevolking behield haar ka tholiek karakter, met uitzondering evenwel van Ulster, dat een protes tants karakter kreeg, toen Jacob I een aantal protestantse Schotten naar Ulster liet verhuizen. Pas in het be gin van deze eeuw heeft Ierland zijn vrijheid herkregen met uitzondering van Ulster. De Ierse Vrijstaat (in 1922 gesticht) heeft zijn aanspraken op Ulster nooit opgegeven en leeft sindsdien voortdurend op gespannen voet met Engeland. Het Nederlandse volk, dat zijn vrij heid even lief heeft als het Ierse en dat eveneens aan den lijve heeft on dervonden wat het betekent, die vrijheid te moeten missen, heeft vol komen begrip voor hetgeen er leeft in de harten der Ieren. En wanneer wij iets niet willen, dan is dat zepr zeker gemengd te worden in een zo delicate aangelegenheid. Wij zouden niet graag de indruk willen wekken, partij te kiezen tegen de aspiraties van het Ierse volk. Maar aan de ander kant kunnen wij er ook aanspraak op maken, dat de Ieren begrip tonen voor onze si tuatie. Wij kunnen ons moeilijk voor stellen dat wij partij-kiezen, indien ons binnen het kader van het At lantische verdedigingspact ergens een standplaat wordt toegewezen, of dat wij. er toe zouden medehel pen, dat een oplossing voor het Ul ster-geschil wordt verhinderd, om dat er een paar Nederlandse vliegers zitten. Deze vliegers zijn er niet ge- stationneerd omwille van Engeland, maar omwille van de Atlantische verdediging, waarvan Nederland deel uitmaakt en welke tenslotte ook aan Ierland ten goede komt. Het Ierse volk schade zichzelf niet door boos te worden op zijn eigen vrienden. KoJii&ttie... Midden in de stryd staan we maar zijn niet beducht;

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1