S)e &2id6e(Boti4a/nt Felle gevechten in Midden-Korea TOENEMEND VERZET DER VERBONDEN LEGERS Het Gemenebest wil vrede met Japan Goede invloed op't Verre Oosten Taft wil geen isolationist zijn Aanval op West Europa betekent oorlog met Amerika De wereld heeft griep KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 10 JANU^pi 1951 42ste JAARGANG No 12178 Zelfs Taft wil ons niet in de steek laten Directeur: C. M. v. HAMERSVEL1) Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN' (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1 -30 De verbonden troepen bieden thans weer felle tegenstand onder dekking van straaljagers en gevechtsvliegtuigen tijdens hun terugtocht naar de 37ste breedtegraad in Zuid-Korea. De tweeledige communistische aan val Zuidwaarts is gevorderd tot 20 kilometer ten Zuid-Westen van Osan in het Westen en enkele lilometers ten Zuid-Westen van Wonjoe in het centrum De manschappen van MacArthur's strijdmacht, die de Chi nese en Noord-Koreaanse hoofdmacht in het centrum tegenhouden, heb ben een felle tegenaanval ontketend. De communisten, die met alle macht een doorbraak in het hart van de verbonden linie wihen forceren, vallen zonder pauze aan ten Zuiden van ^onjoe. Het achtste leger, dat in het Wes-wijzingen te verkrijgen of de ten terugtrekt langs dezelfde route als in Juli van het vorig jaar ste.t zich te weer met spervuur van artil lerie en mortieren. Chinezen en Noord Koreanen rukken op naar het hart van het schiereiland om het achtste leger de pas af te snijden naar het voormalige bruggenhoofd van Poesan De vijand staat nog slechts 80 kilo meter van de Koem-rivier. MaoArthur heeft medegedeeld, dat de Noord-Koreanen in het bezette gebied gewapende ronselaars uitzen den om razzia's te houden op Ko reanen tussen 17 en 45 jaar. De ge preste recruten worden te velde ge oefend, onmiddellijk ingelijfd en naar het front gestuurd. Alle Koreaanse vluchtelingen hebben bevel gekregen Zuid-Oost- Korea te verlaten en naar het Zuid- Westen te vertrekken Vluchtelingen in Taegoe hebben een pond rijst en 50 won (ongeveer een dubbeltje) ont vangen, met der boodschap naar het Zuid-Oosten te wandelen. IN ZWARE SNEEUWSTORMEN. Vandaag woedde rondom het in Midden-Korea gelegen belangrijke knooppunt ten Zuid-Oosten van Seoel, een hevige strijd tussen de verbonden en de communistische troepen, die onder verblindende sneeuwstormen werd uitgevochten In frontberichten wordt gemeld, dat beide partijen reeksen aanvallen uit voerden. Wondjoe werd Zondagoch tend na een strijd van vier dagen, door de verbonden troepen ontruimd. Het is het achtste Amerikaanse le ger, dat in de sector van Wondjoe vecht Er waren vandaag geen aan- Gen. Eisenhowers rondreis Generaal Eisenhower, opperbevel hebber van het Noordatlantisch le ger, is Dinsdagmiddag per vliegtuig uit Parijs in Brussel aangekomen voor besprekingen over België's aan deel in de verdediging van West- Europa Tijdens zijn verblijf in Brussel heeft Eisenhower besprekingen ge voerd met de chefs der Belgische ge nerale staven, met minister-president Pholien en met minister van buiten landse zaken Van Zeeland die te vens voorzitter is van de Atlantische Raad, en met andere functionaris sen. Generaal Eisenhowerzou Woens dagmiddag uit Brussel naar Den Kaag vertrekken. Vóór zijn vertrek zou hij door het Belgische staats hoofd, prins Boudewijn, worden ont vangen. Generaal Eisenhower wordt om half vijf op Schiphol verwacht Van hieruit begeeft hij zich naar Den Haag. Enige, uren voordat de opperbevel hebber in Nederland arriveert, landt op Schiphol en Douglas met vijftien Amerikaanse journalisten aan boord Deze correspondenten van grote bla den in de Verenigde Staten charter den voor gezamenlijke rekening dit vliegtuig, waarmee zij Eisenhower in alle te bezoeken Europese hoofdste den enige uren voor hopen te zijn. VERGEEFS COMMUNISTISCH PROTEST Ongeveer 600 politiemannen be waakten gisteren het Astoria Hotel te Parijs, waar generaal Eisenhower tijdelijk zijn hoofdkwartier had ge vestigd. Het aantal demonstanten groeide in de loop van de middag aan tot ongeveer ander half duizend en men riep „Eisenhower, ga terug naar Amerika"' en „wij willen vrede'' De politie heeft ongeveer 30 perso nen in hechtenis genomen. Hier en daar raakte de politie met demon stranten tot een licht handgemeen als een communistische delegatie trachtte het hotel te bereiken om een protestresolutie tegen Eisenho wers verblijf in Frankrijk bij het hotel af te geven. Toen het aantal demonstranten be- go,n toe te nemen snelden politiever- sterkingen in politie-auto's toe. Ook in de zijstraten van de Champs Ely- sées verzamelden zich demonstran ten. Naar Reuter verneemt is weinig gevolg gegeven aan de communis tische oproep tot het houden van een „patriottische stakings-demonstratie". 't Verkeer in Parijs was normaal en slechts in enkele grote fabrieken de een beperkt aantal arbeiders werk neer. VLUCHTELINGEN-ELLENDE- „Door de verdedigingsstellingen der verbonden troepen stromen een 100.000 Koreaanse vluchtelingen en de troepen weten, dat zich ook soldaten van de vijand onder hen bevinden, die machinegeweren en ander wapen tuig hebben gebonden in de bun del beddengoed, die zij meedragen en die zich zelfs niet ontzien handgra naten te stoppen in de zakken der kinderen'schrijft een correspondent van Reuter in een frontbericht De geallieerde veiligheidspatrouilles kun nen s echts een op de twee of drie honderd personen foulleren. Dit is natuurlijk onvoldoende, doch men kan het niet over zijn hart verkrij gen de vluchtelingen tegen te hou den. Daarom doen de soldaten der verbonden troepen wat zij hebben gedaan sinds het begin van de oor log in Korea: zij helpen de vluchte lingen zoveel als hen slechts mogelijk is. Nu en dan wordt een gezonde man. die zegt „politie-agent" te zijn, een geweer of een revolver afgenomen „Misschiet, is hij het en misschien niet", zegt een kapitein. „Maar ik neen. geen risico." De lucht boven het slagveld is blauv, van de rook der verbrande ge bouwen. Doch de soldaten letten daar niet meer op Zij luisteren naar het huilen van de vele kinderen, die of hun ouders verloren, of ze niet meer terug kunnen vinden." COMMUNISTEN SLAAN EEN BRES. Nader wordt nog gemeld, dat de communistische strijdkrachten tot op een afstand van reïm 120 kilometer hemelfbreed van Taegoe doorge drongen zijn, na zich ten Zuid-Oos ten van Wondjoe een doorgang te hebben gebaand van 16 kilometer breed en 48 kilometer diep. Sinds de verovering van Wondjoe hebben duizenden manschappen der Chinese communisten ten Zuid-Oos ten van de stad een boogvormig front gevormd. Zij bevinden zich thans op slechts enkele kilometers afstand van Tanjang, even bezijden de hoofdweg van West naar Oost die van Tsjoengojoe naar de Oostkust leidt. Uit dit gebied eiden verschil lende wegen Zuidwaarts naar Tae goe Volgens frontberichten hebben de geallieerde troepen zich in goede orde zonder veel moeilijkheden op sterkere stellingen teruggetrokken. Ï"\E EERSTE-MINISTERS van het Engelse Gemenebest, die in Londen vergaderen, zijn het er over eens, dat Japaji spoedig een vredesverdrag moet krijgen. Een woordvoerder verklaarde later in toelichting op het korte communiqué, waarin deze mededeling was opgenomen, dat de pre miers van mening zijn, dat besprekingen over een verdrag bijgewoond moeten worden door alle oorlogvoerenden in de Stille Oceaan tijdens de tweede wereldoorlog communistisch China en de Sowjet-Unie in begrepen. De ministers waren het er echter evenzeer over eens, dat het overleg door zou moeten gaan, als een van de uitgenodigde landen zou weigeren de conferentie bij te wonen. De ministers zijn van mening, dat een vredesverdrag met Japan een verstevigende invloed in "het Verre Oosten zal uitoefenen. De herbewa pening van Japan en de behoefte om ae Japanse economie in te passen in het stelsel van de wereldhandel, kwamen eveneens ter sprake. Over het herbewapeningsprobleem schijnt ernstig verschil van mening te heer sen. Australië en Nieuw-Zeeland dringen aan op strikte veiligheids waarborgen op bewapening, koop vaardij, marine en zware industrie. India en Pakistan wensen Japan zo spoedig mogelijk weer in de volke rengemeenschap op te doen nemen, omdat de 80 millioen Japanners met hun hoge peil van beschaving en eco nomie gemeten naar Atlantische standaard een belangrijke factor zou zijn in het bewaren van de we reldvrede. Engeland en Canada wil len de Japanse toekomst realistisch bezien. De premiers bereikten in aanzien lijke mate overeenstemming ovei een basis, waarop zij hun politiek in de Verenigde Naties zullen voeren vernam Reuter verder. Zij zijn het eens over het belang van het beper ken van het Koreaanse conflict. Inmiddels werd het politiek-econo- mische overleg over het Nabije Oos ten voortgezet. De premiers gaan er van uit, dat het Nabije Oosten een onmisbaar gebied vormt voor het Ge menebest en de wereld, gezien zijn verbindingen, zijn belangen als stra tegisch centrum en zijn bronnen van olie en andere grondstoffen. PRESIDENT TRUMAN heeli Maan dag zijn jaarlijkse regeringsverkla ring voor het Amerikaanse Parle ment aigelega. üeze Radio Telefoto toont u de President gedurende zijn rede. Op de achtergrond (links) Barkley en (rechts) Ray burn. ï>E VOORAANSTAANDE REPUBLIKEINSE leider, Robert Taft,, heeft gisteren voor de nationale persclub te Washington verklaard, dat een aanval op West-Europa oorlog met de Verenigde Staten zou beteke nen. Hij bleek echter nog steeds tegenstander van het denkbeelc om op het ogenblik meer Amerikaanse landstrijdkrachten naar Europa te zen den. Taft hield staande, dat Amerika zich moet toeleggen op het vormen van oppermachtige zee- en luchtstrijdkrachten. „Ik ben er beslist vóór tegen de Bussen te zeggen, dat als zij West- Europa zouden aanvallen, zij onmid dellijk met ons in oorlog zouden zijn, verklaarde Taft. Wij zijn ten nauwste betrokken bij het welzijn van West- Europa. De kwestie is echter hoe wij zo'n oorlog het geschiktst kunnen voeren? Hoe kunnen wij de ramp van onszelf afwenden, als dat gebeurt? Wij kunnen dat niet doen door het Mao's jongste conceptie Een onafhankelijke Kath Kerk Volgens radio Peking heeft communistische regering van Mao Tse Toeng in China op Maandag 8 Ja nuari haar uitdrukkelijke wens be kend gemaakt, dat zou worden voor zien in de stichting van een „Onaf hankelijke Katholieke Kerk" in China. Er bestaat reeds enige tijd een zeer actieve tendenz in deze richting. Onder leiding van de perschef van het departement van de Nationa.e Raad van de Y.M.C.A., de heer Woe- Yao-Tsoeng, is een beweging gaande voor „patriottische Christenen", die vorig jaar October een manifest heb ben uitgegeven, voor de onderteke ning waarvan onder druk van de communistische partij een felle pro paganda wordt gevoerd. De Katho lieken hebben zich steeds afzijdig ge houden van deze beweging en dit is mogelijk de reden, waarom de com munistische regering het nodig heeft geoordeeld om van bovenaf deze na tionale kerk ook voor de Katholieken op te leggen, nu zij op andere wijze geen kans ziet om de Katholieke Kerk op deze zijweg naar het com munisme te drijven. te laten aankomen op een oorlog te land met de Sowjet-Unie, die ons op dit gebied de baas is, als ons voor deel ter zee en in de lucht ligt". Taft zeide ter toelichting van zijn voorstel, dat de Verenigde Staten een zee- en luchtmacht van zulk een om vang zouden moeten opbouwen, die niet slechts de Stille en Atlantische Oceaan kon verdedigen, maar die de wereld voor een groot gedeelte zou kunnen beheersen. Taft verklaarde, dat zyn politiek niet isolationistisch was. Wij zullen Europa voorzeker niet in de steek la ten. Wij zullen wapens verstrekken en dat is alles, wat wij beloofd heb- I ben te doen. De senator voegde er aan toe, dat de Amerikaanse politiek vanzelfsprekend de defensie van Afri- j ka zou omvatten, in het bijzonder omdat de uraniumvindplaatsen in i Afrika onmisbaar waren voor de ver- i vaardiging van atomische wapens. In antwoord op een vraag wat naar zijn mening diende te geschie den om de Verenigde Staten te ver sterken, antwoordde Taft. dat de V.N. afgeschreven kunnen worden in het ontwerpen van de militaire politiek. Ik ben van mening, dat de V.N. zich zelf verlaagd hebben tot het peil van een dispuutgezelschap, verklaarde hij. CONSTELLATION BOTST TEGEN BENZINE-OPSLAGPLAATS. Een Constellation van de British Over seas Airlines is bij het landen, na een oefenvlucht, op het vliegveld Filton bij Bristol in een benzine>op- slagplaats, waar zich duizenden li ters benzine bevonden, terecht ge komen. Wonder boven wonder brak er geen brand uit. Twee leden van de uit zes koppen bestaande beman ning werden licht gewond. Het vliegtuig op de plaats van de botsing. Duidelijk is het gat te zien, dat in de neus van het toestel ont stond. Israel blijft op voet van oorlog Israël heeft de Amcrikaansch-En- gels-Franse voorstellen, om de staat van oorlog met Duitsland te beëin digen, verworpen. De regering van Israël verwijst naar „buitengewone omstandigheden", die volgens een woordvoerder betrekking hebben op het lichamelijke en morele lijden van velen van zijn inwoners tijdens de oorlog in Duitsland en de bezette ge- biederf. Een spionnage- mysterie? Raket-onderzoeker opgehangen De Amerikaanse politie en de F. B I. de contra-spionnagedienst zitten weer met een mysterie, dat wel eens zijn plaats zou kunnen gaan innemen in de rij van spionnage-ge- vallen waarmee de V.S. de laatste tijd te kampen hebben. Een jong scheikundige toch, Ralph Smith genaamd, die betrokken was bij zeer geheime raket-onderzoekin gen en die sedert Vrijdag was ver mist, is nu ontdekt opgehangen in een eenzame hut. Smith, die met een vriend naar het ski-centrum Aspen in Californie was gegaan om zijn vacantie op de besneeuwde hellingen door te bren gen, verliet Vrijdag zijn hotel en was sedertdien niet teruggekomen. De plaatselijke politie vreesde direct al, dat hij het slachtoffer zou zijn ge worden van een overval en zulks is thans nu zijn lijk is ontdekt niet uitgesloten. De politie heeft al thans verklaard, dat zelfmoord niet is vastgesteld. Smith's vriend, die met hem m hetzelfde hotel logeerde, verklaarde met stelligheid, dat hij geen geheime documenten bij zich droeg. Wereldgezondheidsraad: niet zo ernstig De wereldgezondheidsorganisatie heeft bekend gemaakt, dat de huidi ge epidemie van influenza zich niet tot Europa beperkt, maar zich in landen over de gehele wereld voor doet o m. in Perzië, Hawaii en Tahiti. De oorsprong van de epidemie m Engeland, die aan het afnemen is, zou in Zweden liggen. De wereldgezondheidsorganisatie beschouwt de situatie nog niet als van zo ernstige aard, dat het berei den van een speciaal vaccin als ge wettigd mag worden beschouwd. Dit kan nog altijd bijtijds geschieden om een verspreiding over alle wereldde len te voorkomen. Hoewel de moge lijkheid van een ernstige epidemie zoals in 1918 aanwezig is, dient te worden opgemerkt, aldus ambte naren van de wereldgezondheidsor ganisatie, dat men thans beter dan vroeger in staat is uitbreiding te voorkomen. Dit laatste is in hoge mate te danken aan de totstandko ming van een internationaal net van laboratoria, die over de gehele we reld gevestigd zijn en die nauw sa menwerken met het .wereldinfluen- zacentrum" dat in 1947 in Londen is gesticht. Dit Centrum ontvangt in- fluenza-virus van ongeveer 30 regio nale centra en houdt zich bezig met research-objecten ten einde op deze wijze te korhen tot het samenstellen van een deugdelijk serum tegen alle vormen van influenza. Duitslands bijdrage Besprekingen begonnen Gisterochtend zijn in Peteresberg bij Bonn de besprekingen tussen ge allieerde en Duitse deskundigen be gonnen over het aandeel van Duits land in de verdediging van Europa. Deze eerste bijeenkomst droeg een informatief karakter en volgens het uitgegeven communiqué zijn geen punten van belang aan de orde ge komen. Volgende week worden de besprekingen voortgezet De Westduitse autoriteiten wensten zo veel mogelijk te worden inge licht omtrent de door de geallieer den verlangde bijdrage. Er kon op deze vraag nog geen antwoord wor den gegeven, omdat de vertegen woordigers van de Westelijke geal lieerden allereerst nauwkeurig wen sen te weten, hoe de Duitse indus trie de bewapening der eventuele Duiutse eenheden kan verzorgen. In militaire kringen wijst men er oo, dat nieuwe Amerikaanse eenheden naar Duitsland zullen worden ge zonden en ook van Britse zijde ver wacht men binnen zes maanden een dergelijke stap, terwijl met Franse en Belgische versterkingen eveneens ernstig rekening wordt gehouden. Hierdoor is een nauwkeurige vast stelling van de vereiste Duitse troe pensterkte nog niet te geven. Van de zijde der deelnemende Duitse generaals is verklaard, dat de opstelling van Duitse brigades bin nen geallieerd verband een niet te aanvaarden achterstelling zou inhou den. In deze kring wenst men de or ganisatie van Duitse divisies op volle sterkte. GIULIANO HEEFT EEN OPVOLGER In de bergen van Sicilië voert de politie een verbeten jacht op een nieuwe en zeer sluwe bandiet, die de opvolger van de beruchte Giuliano genoemd wordt. Het is Salvatore Passatcmpo, die vroeger deel uit maakte van Giuliano's bende. Een paar maal al dacht de politie hem te kunnen grijpen, maar steeds weer was de bandiet zijn achtervol gers te slim af. De laatste keer was dat het geval, toen de politiemannen het vuur op de schuilplaats van Pas- satempo openden en er bovendien nog granaten in wierpen. Even latei- bleek de schuilplaats leeg te zijn. Een dun bloedspoor leidde naar een achteruitgang, maar de vogel was gevlogen. Helgoland keert terug Namens het Britse ministerie van buitenlandse zaken is bekend ge maakt, dat Engeland waarschijnlijk spoedig Helgoland aan Duitsland zal teruggeven. Tot dusver is het eiland, zoals bekend, gebruikt voor proef- bombardementen. De Britten zullen vermoedelijk de nodige voorzorgs maatregelen nemen om te voorko men, dat Helgoland opnieuw een grote marinebasis wordt. Er zijn gemoedsaandoeningen, die ons door de ziel varen als een gebed.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1