De nieuwe verkeersregels zijn van kracht geworden Canada geeft reis-voorschot aan emigranten Ambonese ex- KNIL-militairen Proef toont aan, dat het met zelfkennis droevig is gesteld Beroep op de Koningin DINSDAG 9 JANUARI 1951 UE l,EII)SE CUURANI rWEEDE BLAD - PAGINA 1 Automobilisten - weest op uw hoede voor trams! Nu de nieuwe verkeersregels van kracht zijn geworden lijkt het de A.N.W.B. nuttig om de voornaamste bepalingen nog even in vogelvlucht te bezien. Iedereen is nu eenmaal weggebruiker en ieder wordt geacht de wet te ken nen! Voor de voetganger verandert er niet veel Tramtrossen is nu officieel verboden: geen voorwerp of li chaamsdeel buitensteken. De fietser moet aan alle snelver keer voorrang verlenen, behalve als hij zelf op een voorrangsweg rijdt. Dit was al zo, maar velen schijnen het nog steeds niet te weten: onbe grijpelijk en levensgevaarlijk. Hij mag één passagier op de fiets mee voeren, en niet meer dan één. Als die passagier onder de tien is alleen op een speciaal zitje. Het is de wiel rijder toegestaan fietsend een hond of een paard aan de lijn te laten meedraven. De A.N W.E. adviseert: houdt het dier rechts! Een wagen (kinderwagen b.v.) mag niet worden meegetrokken. Ge sloten formaties op de fiets (vereni gingen e.d.) moeten gebruik maken van de verplichte rijwielpaden. De wet schrijft nu ook voor, dat ieder rijwiel een goede rem moet hebben; „doortrappers" zonder rem, zoals men slagersjongens nogal eens ziet berijden, zijn dus niet meer toege staan. Over bromfietsen helaas nog niet veel nieuws. Zij zullen worden on derscheiden in fietsen en motorfiet sen, maar het is nog steeds niet be kend welke merken onder de ene en welke onder de andere categorie zullen vallen. De aan fietsen gelijk gestelde bromfietsen krijgen een gele kentekenplaat aan de vooras, de berijders moeten ten minste 16 jaar oud zijn, zij moeten van de verplichte rijwielpaden gebruik maken en mo gen daar niet harder rijden dan 20 km. Een rijbewijs is voor deze cate gorie niet nodig. Voor het berijden van een aan een motorrijwiel gelijk gestelde bromfiets is wel een rijbe wijs vereist (berijder dus ten min ste 18 jaar oud); deze bromfietsen krijgen een gewone blauwe kente kenplaat. Op de Landelijke rijwiel paden (zwarte langwerpige bordjes, waarop in witte letters „Rijwielpad") mag met ingeschakelde motor door bromfietsen niet gereden worden. Voor motorrijders is de nieuwe be paling van belang, dat zij niet meer dan één passagier mogen meevoeren. Hun voertuig moet een aparte re flector hebben, tenzij het achterlicht tevens reflector is. Voor de solo-mo tor geldt niet langer het inhaalver- bod der bekende borden; op zo'n weggedeelte mogen zij nu rustig auto's inhalen (en door auto's inge haald wórden). Achteruitkijkspie gels zijn niet meer verplicht. Automobilisten weten dat de maxi mum snelheden, ook in de bebouwde kom, zijn opgeheven. Bij achteruitrijden moet dit op de eigen rijbaan en stapvoets gebeu ren; de oude wet was op dit punt onduidelijk. Links stilstaan is niet meer toegestaan; tot nu toe was al leen links voorrijden verboden, maar stónd men eenmaal, dan was er geen vuiltje aan de lucht. Zowel tegemoet komend als in dezelfde richting rij dend verkeer, dat links of rechts af slaat, moet voorrang gegeven wor den, ook fietsers! Op autowegen, dus wegen uitsluitend voor motorver- keer, mag niet gekeerd en ook niet op de rijbaan gestopt worden. Richtingaanwijzers zijn voor het eerst officieel verplicht gesteld. De Amerikaanse flikkerlichten voor en achter aan de wagen blijven nog tot 1 Jan. 1953 toegestaan, daarna zijn ze verboden. De Belgische clignoteurs zijn goedgekeurd, mits ze oranjegeel tot oranjerood van kleur zijn en flik keren met een frequentie van 1 tot 4 maal per seconde Richtingaanwij zers van rode auto's moeten wit om rand zijn. Stoplichten zijn nu offi cieel verplicht. Behalve minimaal één achterlicht moet de auto boven dien twee rode reflectoren hebben, tenzij het achterlicht al reflecteert. Eén nieuwe verkeersregel mag de automobilist zich wel bijzonder goed realiseren, aldus de A.NW.B.: de tram (ook de stadstram) heeft voorrang boven alle andere ver keer en mag niet in haar vrije loop belemmerd worden Dit zal in de stad tot vrijwel onmogelijke si tuaties leiden. De wet eist eenvou dig dat men de trambaan vrij laat, zodat de automobilist bij even tuele aanrijdingen met de tram ju ridisch buitengewoon zwak staat. Men zij op zijn hoede! Zelfs wanneer een tram een voorrangsweg kruist heeft zij nog voorrang. Op weggedeelten met het bord .Stadslichten" móet nu volgens de wet ook inderdaad met stadslichten gereden worden. Bij mist overdag is groot licht voorgeschreven. Getoe terd mag alleen worden bij dringen de noodzaak; 's avonds knippersigna- 'len. Tenslotte: het parkeerverbod heet nu wachtverbod. Het oude parkeer verbodsbord blijft echter tot 1 Jan 1956 van kracht en zal geleidelijk vervangen worden door het wacht- verbodsbord (rond blauw veld met rode balk, rood omrand). Dit zijn wel de voornaamste bepa lingen en veranderingen. Zorgvul dige toepassing van deze regels zal de veiligheid op de weg bevorderen en de weggebruiker veel onaanhe- den besparen, aldus de A.N.W.B." Beurs-O VERZICHT WEDEROM ZEER VASTE STEMMING. De vaste stemming op de Amster damse effectenbeurs duurt voort. Het zijn nog wel vooral de beroeps- handelaren, die het leeuwenaandeel van de omzet voor hun rekening ne men, maar schoorvoetend begint toch ook het publiek mee te 'doen. Het weekend heeft weinig verrassend nieuws opgeleverd, zodat de stemr ming van gisteren dan ook weer werd toegeschreven aan de vrees voor in flatie. De hoofdfondsen openden op de irn dustriemarkt zonder uitzondering vier a vijf puten hoger. Olies fluc tueerden tussen 315% en 318, slot 317. Philips en Unilever monteerden ieder ruim vier punten. De affaire was vrij goed. Vrijdag is voor circa 2,2 millioen nominaal verhandeld, een cijfer dat zeer meeviel. Na de drukte in de hoeken te oordelen, scheen de affaire gisteren iets gro ter. Ook de incourante industrieaan delen waren vrij vast. Aandelen Heamaf stegen vijf punten. Thomas sen en Drijver, waaromtrent emissie geruchten de ronde doen, waren on veranderd op 297. Op de scheepvaartsector heerste weer grote vraag naar aandelen K.N. S.M. Na een openingswinst van zes punten, steeg de koers van 154'/2 tot 158, om tegen slot weer op het ope- ningspeil terug te keren. Scheep vaart-Unies verbeterden vijf punten, Stoomvaart Mij. „Nederland" en Rott. Lloyd waren goed prijshoudend. Ook de Indonesische sector was gisteren gunstig gedisponeerd. Aan delen Amsterdam rubber hadden hierbij de leiding en boekten een winst van ruim vier punten. Suiker en tabakswaardei. waren gemiddeld twee punten hoger. Het slot kwam hier voor vrijwel alle soorten op het hoogste punt van de dag. Beleggingswaarden bleken tamelijk flauw. De voornaamste sooften, zoals de conversielening 1947 en investe- ringscertificaten, waren per saldo circa 1/8 punt lager dan Vrijdag. Certificaten van Amerikaanse aan delen werden wederom, zij het in be scheiden mate, gezocht. Het agioper- centage trok aan tot 4J^ procent. Voor het eerst kwam èen notering tot stand van claims Ngombezi, n.l. f 200.met de toevoeging gedaan '-'•^en, hetgeen vrijwel overeenstemt mei -'e theoretische waarde. PAUL VAN KEMPEN VOOR CONCERTGEBOUWORKEST Het bestuur van het Concertge bouw te Amsterdam is een overeen komst aangegaan met Paul van Kem pen, thans dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest, voor het lei den van een aantal uitvoeringen van het Concertgebouworkest. Ofschoon op het moment alleen met zekerheid valt te zeggen, dat hij van 28 Januari af tot en met 17 Fe bruari zal dirigeren, kan met grote waarschijnlijkheid worden aange nomen dat er sprake is van een ver bintenis die voorlopig 15 concerten betreft. DEN HAAG VERHOOGT TAXI-TARIEF De Haagse gemeenteraad heeft be sloten het taxistadstarief in Den Haag te verhogen. Ingevolge dit be sluit mag voor de eerste 333 beladen afgelegde meters of gedeelte daar- 0.75 worden gerekend, vermeerderd met 0,10 voor ieder 333 meter, die verder wordt afgelegd. Voor wach ten mag er twee minuten 0,10 wor den berekend. Dit stadstarief geldf niet voor enkele ver van het cen trum verwijderde buitenwijken en het vroegere dorp Loosduinen. Daar wordt het dubbele tarief betaald. REORGANISATIE RIJWIEL- KLEINBEDRIJF Het bestuur van de federatie van organisaties in het Rijwielkleinbe drijf, waarbij aangesloten de drie landelijke bonden van rijwielhande: laren-herstellers, hebben besloten over te gaan tot de vorming van sec ties voor: het gemotoriseerde rij- wielbedrijf, het rijwielstallersbedrijf en het carriesverhuurbedrijf. (Het secretariaat van de federatie is ge vestigd te Amsterdam, Suriname- plein 12, telefoon 83193). INBREKERS SLOEGEN HUN SLAG. In een herenmodemagazijn aan de Vlamingstraat te Den Haag is een in braak gepleegd, waarbij de dieven 40 coupons stoffen ontvreemdden ter waarde van 3.000. De ongenode gas ten kwamen binnen door vernieling van een deur aan de achterzijde van het magazijn. BAKKERIJ EN WOONHUIS VERBRAND Gisterenmorgen is door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het woonhuis annex kruideniersbe- drijf en bakkerij van de heer H. Schuiteman te Garderen. Met grote mtoeite werden de kinderen oud 7, 5 en 1 jaar, alsmede een inwonende 83-jarige heer gered. Het gehele huis en de bedrijfsinventaris gingen in de vlammen verloren. MINISTER STIKKER NAAR LONDEN Minister Stikker vertrekt vandaag j> uitnodiging van minister Bevin, zijn Britse ambtgenoot, naar Londen Behalve met minister Bevin zal hij een onderhoud hebben met de Brit se minister van financiën, Gaitskell. ~)e kwestie van de verdeling der rondstoffen zal als eerste probleem op de vergadering van de raad van de O.E.E.S.. die Vrijdag bijeenkomt, worden besproken. Boter wordt weer du ur Plotselinge prijsstijging. De boter wordt weer duur De prijs ,af-fabriek" is op het ogenblik al ongeveer f 4.40 per kg., voor verpak te boter ongeveer vijf cent meer. Neemt men in aanmerking, dat de omzetbelasting 3 procent bedraagt en dat er, voor het product in de winkel ligt, nog vracht en winst bij komen, dan is te verwachten dat de detailprijs niet ver van de f 5.— per kg verwijderd kan blijven. De plotselinge stijging van de prijs wordt toegeschreven aan net feit, dat België alles koopt, wat het kan krij gen. De perspectieven zijn boven dien gunstig In Frankrijk, waarheen geen ex port kan plaats hebben, bedraagt de detailprijs ongeveer f 7.per kg. En wat Duitsland betreft is het oor deel, dat de afsluiting van het han- delsyerdrag onmogelijk meer lang op zich kan laten wachten, omdat er dringende behoefte ontstaat aan le vensmiddelen. Wa de volvette Goudse kaas be treft, de prijs hiervoor is in Fries land bestegen tot boven de kritieke hoogte van f 2.15. Er werd genoteerd van f 2.17 tot f 2.20. Dit betekent, dat er opnieuw kans is op een export heffing. Intussen liggen de papieren enigszins anders dan enkele maanden geleden. De productie is thans mi nimaal, terwijl de boterprijs een hogere notering van de volvette kaas noodzakelijk maakt. Wordt deze niet toegestaan, dan mag iekening wor den gehouden met de mogelijkheid, dat de melk tot andere producten dan volvette kaas zal worden ver werkt. In sommige kring n heerst de opvatting, dat het daarom dit keer met de exportheffing wel mee zou vallen. We zullen moeten af wachten. De Edammer kaas noteerde in Alkmaar tot ongeveer f 2.10 per kg, in Friesland was de prijs ongeveer een dubbeltje lager. De export richt zich thans voorna melijk op België. Engeland betrekt weinig en ook naar Duitsland ging niet veel meer. De oude kaas begint duur te wor den. De export naar overzee wordt behoorlijk genoemd. De groothan- delsprijs bedraagt ongeveer f 2.60 per kg. Met betrekking tot het Canadese plan, om aan aanstaande immigran ten een deel van de reiskosten als voorschot te verstrekken, geeft de „Lethbridge Herald" de volgende de tails. Het plan treedt in werking op 1 Febr. a.s. De heer Harris, minister van immi gratie, verklaarde, dat het zal wor den verstrekt „op een invorderbare basis" aan gezinshoofden of ongehuw de personen, die niet voldoende geld hebben om hun eigen overkomst naar Canada te betalen. De subsidie zal verkrijgbaar zijn voor geselecteerde inmmigranten uit Engeland en West-Europa. De te verstrekken voorschotten zul len bestemd zijn voor het vervoer van de haven van inscheping naar de plaats van bestemming in Canada. Van de immigranten zal echter ge- eist worden, dat zij niet minder dan - dollars (ca. 110 gulden) of een gelijkwaardig bedrag in de valuta van hun eigen land inbrengen. Immigranten, die de voorschotten aanvaarden, moeten er in toestem men te werken voor een Canadese werkgever en in dezelfde vorm van werkgelegenheid te blijven voor een periode van één jaar. of tot die tijd, dat zij het voorgeschoten geld heb ben terugbetaald aan de regering. Griep?'n Mijnhordlje Q De Arnhemse schoolstrijd verflauwt De strijd om de oprichting van een R.K. Ambachtsschool te Arnhem die herhaaldelijk tot felle debatten in de Arnhemse raad aanleiding heeft ge geven, is, mede dank zij een missive van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen zodanig verflauwd, dat er een algehele over eenstemming verwacht kan worden. Het departement heeft namelijk te kennen gegeven dat de bouw van een nieuwe ambachtsschool te Arnhem gewenst is, gezien de outillage van de bestaande school en het te ver wachten aantal leerlingen. De afvoer-kwestie Op een persconferentie te Den Haag heeft de delegatie van ex- KNIL-militairen in Nederland een uiteenzetting gegeven van haar haar standpunt. Hierbij werd o.m. verklaard: „De delegatie handhaaft met volle instemming van de vertegenwoor digers der Ambonese ex-KNIL-mili- tairen op Java de eis tot afvoer naar Nieuw-Guinea, welke eis is geba seerd op het recht der genoemde mi litairen. Aan de delegatie is door de Abonnezen op Java opgedragen ge dwongen afvoer naar door de R.I. bezette of beheerste gebieden te wei geren en afvoer naar Nieuw-Guinea te eisen. De delegatie betreurt ten zeerste de persberichten omtrent de opstan digheid der Ambonese ex-KNIL-mi- litairen in de kampen op Java, wel ke zouden zijn gebaseerd op verkla ringen der Nederlandse regering op een persconferentie, aangezien de delegatie het doen lanceren van deze berichten welke inmiddels volko men uit de lucht blijken te zijn ge grepen aanvoelt als onwaardige propaganda om stemming te wekken tegen de Ambonese soldaat, hangen de het proces tegen de Nederlandse Staat. De delegatie wijst elke verant woordelijkheid van zich af inzake eventuele opstandige reacties van de Ambonese ex-KNIL-militairen, aan gezien het niet de delegatie is ge weest, die deze ex-KNIL-militairen in een gevaarlijke dwangpositie heeft gebracht, maar de Nederlandse re gering. Voor alle eventualiteiten stelt daarom de delegatie de Nederlandse regering ten volle verantwoordelijk. De delegatie meent te moeten ver klaren, dat van vertrouwen in de Ne derlandse overheid en in de Neder landse legerleiding in het bijzonder onder de Ambonese ex-KNIL-mili tairen thans ten enenmale geen spra ke meer is en dat dit niet door Apon- no is gekomen, maar door de rege ring zelf in de hand is gewerkt. De delegatie is er van overtuigd, dat de grondoorzaak vn alle moei lijkheden rond de ex-KNIL-militai ren bij de Nederlandse regering moet worden gezocht, die met haar Indo nesische politiek volkomen is vast gelopen, aldus de delegatie. Kan de meni qicAyelft kennen? iT\e vraag of de mens zichzelf werkelijk kent, is al zo oud als de geschie- denis. Nu heeft de internationaal bekende Weense psycholoog, Prof. Dr. Rohracher, door enke e interessante proeven aangetoond, dat het met deze menselijke zelfkennis maar droevig is gesteld en dat de meeste men sen de neiging hebben, hün eigen goede hoedanigheden schromelijk te overschatten. Aan 70 mannelijke en 58 vrouwelijke studenten van de Weense universiteit -vei'den lijsten voorgelegd met 21 vragen, waarop de proefpersonen in alle oprechtheid moesten antwoorden en zodoende een oordeel zouden uitspre ken o.a. over hun eigen zin voor eerlijkheid, over hun geheugen, hun op rechtheid, hun ij delheid en eigenliefde. Het resultaat was, dat slechts zes van de ondervraagde personen van oor deel waren, dat ze in veertien positieve karaktereigenschappen wel iets te kort schoten; de massa vond, dat al hun goede hoedanigheden toch minstens vrij behoorlijk" tot „sterk" ontwikkeld waren, terwijl twintig proefperso nen voor hun eigen goede karakter-hoedanigheden de kwalificatie „zeer sterk" opeisten. Qfschoon deze test al onmiskenbaar laat zien, dat de mens tot zelfover schatting neigt, nam professor Rohracher nog een tweede proef. Aan 145 man personeel, van geheel velschillende ontwikkeling en positie in een grote industriële firma, stuurde hij een attest, welks overdreven gunstige ka rakterbeschrijving niets anders was, dan een directe uitdaging, om te v/or- -ien tegengesproken. Iedereen kreeg hetzelfde attest thuisgestuurd, dat overvloeide van uitdrukkingen als: ..bij Uw karakter valt een bijzondere fijngevoe igheid op"gij zijt een betrouwbare vriend, ook tot de groot ste offers bereid"en „uw püchts besef is meesterlijk" enz. Aan 4e proefpersonen werd nog medegedeeld, dat de professor dit spre kende karaktervoorbeeld had gelezen uit enkele regels van hun hand schrift. Tevens werd hun verzocht, mede te willen delen, of ze het met deze karakterbeschrijving eens waren of niet. Het resultaat was verbluffend: 70 procent was het er volkomen mee eens; 20 procent had enkele aanmerkingen, die zich echter tot enkele bijkom stigheden beperkten. En niet meer dan 5 procent had genoeg zelfkennis, om te antwoorden, dat het karakterbeeld niets anders was, dan een over dreven vleierij Een van de proefpersonen, een vroegere schoolmeester, antwoordde: „Het attest is zeer goed en in vele opzichten zelfs voortreffelijk. Eerst door dit attest ben ik overtuigd, dat de grafologie werkelijk een wetenschap is Om de terugbetaling te vergemak kelijken, zal van de immigranten ge- eist worden dat zij hun werkgevers machtigen een bedrag van htm loon in te houden, dat kan worden aange wend voor afbetaling van de lening. Er zijn vele personen op het con tinent, en in Engeland, wier vak kennis in Canada thans nodig is aldus de minister en nog dringen der nodig zal zyn in geval van een groot tekort aan mar.nelijke arbeids krachten in het voorjaar van 1951. Door Ambonese militairen Vertrouwenslieden van de Ambo nese militairen van het voormalige K.N.I.L. te Djakarta hebben telefo nisch aan het bureau Zuid-Molukken in Den Haag medegedeeld, dat zij een telegram hebben gezonden aan ko ningin Juliana met het verzoek haar invloed te willen gebruiken tot in terventie en oplossing van de tegen woordige moeilijkheden. De delegatie van Ambonese mili tairen in ons land heeft verklaard, dat de Ambonezen nog steeds bereid zijn om afgevoerd te worden naar Ceram. dat onbezet gebied is, naar Nieuw-Guinea of naar Nederland. Zij is van mening, dat het technisch ze ker nog uitvoerbaar is om de Ambo nese militairen, in totaal met hun gezinnen 12.600 personen, af te laten vloeien naar Nederland. De N. Guinea- kwestie Het standpunt van Djakarta De Indonesische regering heeft thans haar standpunt inzake de Nieuw Guinea-kwestie bekend ge maakt. 1. De regering houdt vast aan en blijft strijden voor de aanspraak van Indonesië op West-Irian. 2. De regering is alleen bereid de onderhandelingen te hervatten op basis van de souvereiniteit van In donesië in West-Irian. 3. De regering zal spoedig overgaan tot de vorming van een staatscommis sie om de R.T.C.-overeenkomsten aan een nadere beschouwing te onder werpen. Minister-president Moh. Natsir deelde Aneta mee, dat de Amerikaan se nota, waarin wordt aangedrongen op hervatting der besprekingen, door de minister van buitenlandse zaken, Moh. Roem, is ontvangen. Het rege- ringsantwoord is tevens een ant woord op de Amerikaanse nota, al dus Natsir. WAREN OPVARENDEN VAN DE „HANSLA" VLUCHTELINGEN? Om de ramp van het Duitse scheep je „Hansia", dat met zes opvarenden bij Ameland is vergaan, hangt een geheimzinnig waas. Daar een der slachtoffers afkomstig was uit Ko ningsbergen, wordt het niet onwaar schijnlijk geacht, dat de opvarenden gevluchte Duitsers uit de Russische zóne waren Aanvankelijk werd vermoed, dat het schip op een mijn was gelopen. Volgens de kustwacht te Oostmahorn is echter het gebied waar het wrak werd gevonden vrij van mijnen. POST VOOR DE „CHITRAL" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip .Chitral", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Januari in Nederland ter post worden bezorgd. HAAGSE TRAMS STONDEN STIL. Ten gevolge van een defect aan een kabel, die het Haagse tramnet van electriciteit voorziet, is om streeks 9 uur vanochtend in een groot deel van dat net de stroom uitgevallen. Een groot aantal trams stond midden op straal stil De HTM trachtte met bussen het passagiers vervoer nog zoveel mogelijk te on derhouden. Omstreeks half elf vanochtend was de storing weer opgeheven. Het aantal mannelijke werklozen is in Decembei gestegen van 72.4 tot 102.888. Deze stijging houdt ver band met de vorst die een einde maakte aan vele werkzaamheden, terwijl het uitvoeren van andere wer ken niet kon worden begonnen. Bij het werklozenaantal zijn de z.g. uit- gevroren arbeiders niet inbegre pen. Het aantal werkloze landarbei ders steeg van 8.868 tot 20.896, bouw vakarbeiders van 11.777 tot 18.757 en losse arbeider? van 11.332 tot 15.248. De bij de arbeidsbureaux in schreven gedemobiliseerde militairen die voorkeur genieten bij de ar beidsbemiddeling, namen in aantal toe van 2388 tot 2577. Het aantal deelnemers aan de cursussen op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikke ling nam toe van 3704 tot 3840, on der wie 2492 gedemobiliseerden. De vraag naar mannelijk perso neel onderging een vermindering van 16.678 tot 13.431. DE KWESTIE FINSTERWOLDE IN HAAGSE GEMEENTERAAD. In de Haagse gemeenteraad is gis termiddag enkele oogenblikken ge sproken ,over de kwestie Finster- woldc. Aanleiding daartoe vormde een schrijven van de gemeenteraad van Finsterwolde, waarin de Neder landse gemeenteraden worden uitge nodigd hun instemming te betuigen met een motie die de inmenging van de regering in het gemeentelijk bestuur van Finsterwolde afkeurt. B. en W van Den Haag stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De communistische fractie was hier echter tegen, en voerde er het woord over. De ge meenteraad besloot tenslotte met 37 tegen 4 stemmen (C.P.N.) de Finster- woldse motie voor kennisgeving aan te nemen. DORDTSE INDUSTRIEHALLEN VINDEN VEEL AFTREK. Voor de te bouwen industriehallen aan de Mijl weg te Dordrecht blijkt zo'n grote belangstelling te bestaan, dat B. en W. de raad hebben voor gesteld om het plan uit te breiden, zodat er in deze hallen 150 in plaats van honderd kleine industrieën zul len kunnen worden gevestigd. MEISJE BIJ HET SPELEN VERONGELUKT. Gistermiddag is in de Rijswijkse- straat te 's-Gravenhage de driejarige Maria J. K. uit die straat bij het spelen verongelukt Het meisje reed met een kinderfietsje van het trot toir af toen een vrachtauto naderde. Het staat nog niet vast of deze vrachtauto, bestuurd door de 36-ja- rige H. J. van de B. uit de Rijswijk- sestraat, het kind heeft geraakt, maar wel dat het kinderfietsje omviel toen het van het trottoir op de rijweg kwam. Het meisje viel van het fiets je en werd ernstig gewond Het is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht Daar is het overleden. Wat is HET DING? De brievenbus van de KR.O. puilt letterlijk uit. „Vertel ons wat dat ding in de kist is. Het lot van drie weerloze van nieuwsgierigheid verterende vrouwen ligt in uw hand" „Als goed R.K wil ik niet voor de mal worden gehouden, zeker niet door geloofsgenoten, keert dus terug op uw dwaalwegen". „Als u niet de krankzinnig- aeid van een geheel gezin op uw geweten wilt hebben, onthult dan het geheim". Zo luiden eni ge brieven. Een douane-beambte zond een half pond formulieren, welke nodig zijn, om „het ding" in Ne derland te importeren en een ?eer hoge omroepautoriteit ver- Haarde: „Het is een kwajon gensstreek. Het lijkt op belletje trekken en dan hard weglopen". De thans overleden Dico van der Meer, Jan de Cler en Ger de Roos c.s. hebben wat op hun ge weten, toen zij „het ding" voor ie K.R.O.-microfoon brachten. Duizenden luisteraars verdie- oen zich nu al een hele tijd in gissingen over wat er nu toch wel in die kist kan zitten, de op lossingen variëren van „een zee meermin" tot „een gebalsemde neger" Helaas kunnen wij onze lezers ook niet uit de droom helpen, wij weten ook niet, dan boem boem boem Maar troost u, in Amerika is het al precies hetzelfde, daar loopt de song „The thing" al sinds half November en in die tijd zijn er een slordige millioen gramofoonplaten van gemaakt. Men heeft er zelfs een millioe- nen-prijsvraag voor een goed doel uitgeschreven met de vraag: „Wat zit er in de kist?" Televisie nog te duur Mening van de VARA In een resolutie heeft de vereni gingsraad van de Vara te kennen gegeven, dat de televisie in Neder land slechts op gang zou kunnen ko men ten koste van grote financiële offers van de gemeenschap en de toekomstige toestelbezitters. Naar het oordeel van vele deskundigen mag televisie in Nederland op dit ogenblik noch economisch noch finan cieel verantwoord worden geacht. Met bezorgdheid constateert de raad, dat met overheidsgeld thans, in strijd met de oorspronkelijke opzet, oen practisch het gehele land bestrijkende televisiezender wordt gebouwd en hij betreurt, dat de Regering geen po gingen heeft gedaan de toepassing van de televisie in ons land tot een later en gunstiger tijdstip uit te stel len. Hoewel dus uit redenen van alge meen belang afkerig van de practi- sche toepassing van de televisie op korte termijn, verklaart de raad zich, wanneer niettemin het televisie-ex periment voortgang vindt, beréid op loyale wijze in nauwe samenwer king met de overige grote omroep verenigingen aan dit experiment mede te werken en daartoe drie ion beschikbaar te stellen. Voor het intreden van deze expe rimentele periode, zo meent de raad van de VARA, zal de Regering dui delijk moeten uitspreken op welke wijze exploitatietekorten na de eer ste twee-jarige experimentele perio de zullen worden gedekt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5