3)e ftziebeSoutoi/ut Truman's ernstige boodschap aan Ver. Staten Trumans kijk op de wereld REGERING IN MOEILIJKHEDEN AMERIKA ALLEEN KAN DE OORLOG NIET WINNEN Europa daarom onmisbaar voor defensie Chinezen naderen de 37e breedtegraad Terugtocht gaat gestadig door ERNSTIG VERMAAN Antwoord aan Rusland Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 9 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No 12177 (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951( Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 I"\E vorige -week door de fractie- voorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. M. van der Goes van Naters, tegenover het A.N.P. afgelegde verklaring, dat zijn partij „in beginsel" niet afke rig is van hernieuwde onderhande lingen op basis van souvereiniteits- overdracht over N.-Guinea aan Indo nesië (zij het met voortzetting van het Nederlandse beheer voor de eerstkomende 30 jaar) is een symp toom van ernstige moeilijkheden in het Kabinet, en heeft zeker niet na gelaten deze moeilijkheden toe te spitsen. Deze verklaring op dit ogenblik, dat de regering tegenover de eisen van Indonesië als een althans uiter lijk hechte eenheid dient te staan, heeft in vele kringen wrevel ver wekt.. De Partij van de Arbeid immers heeft zich bijna een jaar lang over de kwestie niet uitgelaten en op haar, als regermgs-partij, was zeker het gezegde van toepassing dat wie zwijgt, toestemt. Het is met deze stilzwijgende stem van de P. v. d. A., dat de regering zich t.a.v. Nieuw- Guinea in een bepaalde positie heeft vastgewerkt. Juist op het moment, dat in Djakarta het Indonesische parlement vergadert, de regering af te vallen, werd bestempeld als een „dolkstoot in de rug". De P v. d. A. heeft alle gelegenheid gehad ten aanzien van Nieuw-Guinea een an der standpunt te gaan innemen. Nu zij onverhoeds met haar verklaring is gekomen brengt zij het Kabinet in nieuwe moeilijkheden, waaruit een Kabinetscrisis zou kunnen ont staan. Het uitlokken van zulk een crisis, waarbij de P. v. d. A dan „in de oppositie" zou komen, kan ook de vooropgezette bedoeling zijn. Er zijn, stromingen in de P. v. d. A., welke haar plaatsing in de oppositie om meer dan een reden gewenst achten. Onlangs heeft de K.V.P.-voorzitter, de heer Andriessen, er op gewezen, welk een zware taak reeds en in verzwaarde mate nog te wachten is, voor een partij, welke in deze tijd van binnen- en buitenlandse druk regeringsverantwoordelijkheid draagt De K.V.P. aanvaardt deze taak (hoe wel zij haar waarlijk niet populair maakt), omdat zij het landsbelang vooi* ogen houcit. Welke houding de P. v. d. A-mi nisters ten opzichte van de opzien barende verklaring van Van der Goes van Naters aannemen, is nog steeds niet bekend geworden. Het wachten is op de regerings-nota, waaraan, in deze omstandigheden behoefte is. Zij kan echter eerst vol gende week verwacht. Wel is duidelijk, blijkens een artikel in „Vrijheid en Democratie", dat mr. Oud, de partij- en fractie voorzitter van de V.V.D., het af keurt, dat minister Stikker met het beleid van het Kabinet is meege gaan: „En het vervult ons met grote zorg, dat er onder de vijftien minis ters, die het Kabinet telt, zelfs niet één is 'geweest, die tot de slotsom is 'gekomen, dat hij dergelijk beleid niet met zijn verantwoordelijkheid mocht dekken". De houding van de Christ.-Hist. Unie is onduidelijk. Het standpunt der Nederlandse re gering was en daarover wordt in Djakarta beraadslaagd bereidheid tot overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan de Neder lands-Indonesische Unie of het aan vaarden van „goede diensten derden" ter oplossing van het ge schil. Van deze laatste suggestie toonde de heer Van der Goes van Naters zich eveneens een voorstan der, in zijn jongste verklaring, maar een oplossing in die zin wordt niet in de. hand gewerkt door het eerste gedeelte van zijn verklaring over de mogelijkheid van souvereiniteits- overdracht aan Indonesië, waarbij de voorwaarde van 30 jaar Nederlands beheer „niet zo absoluut" wordt ge steld. Het merkwaardige bij al deze on derhandelingen over Nieuw-Guinea is, dat daarbij niet gerept wordt over de houding van Australië deel uit makend van het Britse Gemenebest welk land de andere helft van Nieuw-Guinea in bezit heeft en ze ker niet bereid is er afstand van te doen nóch ten bate van Indonesië nóch ten bate van de Nederlands-In donesische Unie. De situatie ligt voor Australië heel wat gemakkelijker, aangezien het geen belangen in Indonesië heeft, welke, ook al blijft het zich hardnek kig tegen overdracht van de andere helft van Nieuw-Guinea verzetten, als represaille kunnen worden ge bruikt. Daar ligt de grote moeilijk heid voor de Nederlandse regering, welke de Nederlands-Indonesische Unie, met alles wat daaraan vast zit, wil handhaven is zoverre het van haar afhangt. Het voorstel tot over dracht van Nieuw-Guinea zou een versteviging van de Unie kunnen op leveren, verondersteld een goede wil van Indonesische zijde. De P. v. d. A.-fractie in de Twee de Kamer is thans met een ander voorstel gekomen, dat evenzeer in de lucht hangt als het regeringsvoorstel. Er kan uit de onbehagelijke toe stand door dit plompverloren voorstel een Kabinetscrisis voort komen, waarbij de Nieuw-Guinea- kwestie dan echter als voorwendsel zou dienen. WASHINGTON BEREID TOT PRATEN MET MOSKOU A/IET GROTE ERNST HEEFT PRESIDENT TRUMAN het 82ste Ame- rikaanse. Congres op het hart gebonden, dat Europa de hoeksteen van Amerika's defensie-strategisch, economisch, moreel In zijn jaar lijkse „State of the Union"-boodschap omschreef hij de doeleinden der Amerikaanse wereldpolitiek als volgt: 1. De vrije wereld economische steun te verlenen; 2. de landen van het Noord Atlantisch pact militaire steun te verlenen; 3. de organisatie der Verenigde Naties diplomatieke steun te verlenen, aldus strevend naar een vreedzame regeling van in ternationale geschillen. President Truman bevestigde, dat Amerika door onderhandelingen tot een eervolle regeling van de geschillen met de Sovjet-Unie wil komen, doch niet bereid is om te bukken voor dreigementen. Hij kondigde een aantal maatregelen tot opvoering van de paraatheid aan, die hij motiveerde met de waarschuwing: „Ons leger zou niet zijn opgewassen tegen de Sovjet-Unie indien Rusland beschikte over de man kracht der vrije landen van Europa en Azië". neel, dat dringend nodig is voor de defensie. 9. Hulp aan de Amerikaanse) Staten ten einde tegemoet te ko men aan de dringendste behoef ten op het gebied van het lager en middelbaar onderwijs. 10. Een belangrijke verhoging dei- belastingen om in de kosten van de defensie te voorzien. Tien-punten programma President Truman vatte het Ame rikaanse regeringsprogram samen in de volgende voor de militair-econo mische mobilisatie yan belang zijnde punten: 1. Fondsen voor de opbouw der Amerikaanse strijdkrachten. 2. Uitbreiding en herziening van de wet op de dienstplicht. 3. Militaire en economische hulp ter versterking van de vrije we reld. 4. Herziening en uitbreiding van de bevoegdheden van de rege ring om de productie te verho gen en prijzen, lonen en huren te stabiliseren. 5. Verbetering van de landbouw- wetgeving ten einde een vergro te productie van agrarische goe deren, noodzakelijk voor de de fensie te verkrijgen. 6. Verbetering van de arbeidswet geving ten einde stabiele ar beidsverhoudingen te verkrijgen en ter verzekering van een ge stage productie. 7. Behuizing en opleiding van hen, die voor de verdediging werk zaam zijn, en het volledige ge bruik van de Amerikaanse man kracht. 8. Middelen ter verhoging van het aantal medici, verpleegsters en ander geoefend medisch perso- HET IMPERIALISME DER SOVJETS. President Truman stelde de Sov jet-Unie kortweg verantwoordelijk voor het Koreaanse conflict en de huidige wereldcrisis. Zijn boodschap bevatte de krachtigste veroordeling van de poging der Sovjet, de wereld te beheersen welke ooit door een Amerikaanse regeringsleider werd gedaan. Hij waarschuwde het Congres: „De dreiging van een verovering der wereld door deSovjet-Unit brengt onze vrijheid en de wereld waarin de vrij geest van de mens heid in leven kan blijven, in gevaar. Het imperialisme van de Tsaren is vervangen door het ambitieuzer krachtiger en dreigender imperialis me van de Sovjet-Unie". „Onze eigen nationale veiligheid is nauw betrokken bij die van de andere vrije volken. Zij hebben on ze hulp nodig, maar wij evenzeer de hunne. Onze nationale veiligheid zou ernstig geschaad worden, indien de Sovjet-Unie er in zou slagen, de mankracht en de bezittingen van de vrije landen, die aan de grenzen van het Russische rijk liggen, dienstbaar te maken aan haar eigen oorlogs machine". Wanneer West-Europa in handen van Rusland valt, dan zou dit een verdubbeling van de Russische ko- lenproductie en een verdriedubbe ling van de Russische staalproductie betekenen. Indien de vrije volken van Azië en Afrika onder controle van de Sovjet-Unie zouden geraken, dan betekent dit, dat wij onze bron nen voor vele uiterst vitale grond stoffen met inbegrip ran onze aanvoer van uranium, dat noodzake lijk is voor onze atoomproductie zouden verliezen. „Wij zouden verder nooit een le ger op de been kunnen brengen dat opgewassen is tegen het leger van de Sovjet-Unie, wanneer dat de be schikking zou hebben over de man kracht van de vrije landen van Eu ropa en Azië. In dat geval zou de Sovjet-Unie door haar militair en eccnomisch overwicht de gehele we reld aan haar eisen kunnen onder werpen zonder het te hoeven laten aankomen op een conflict" OPSLOKKEN EN ISOLEREN. „Dc Sovjet-Unie behoeft de Ver enigde Staten niet aan te vallen om de wereld te kunnen beheersen", al dus Truman. „Zij kan dat bereiken door onze bondgenoten op te slokken en ons te isoleren. Derhalve zou het zelfs wanneer wij zó lafhartig zou den zijn om onze idealen te verza ken, een ramp zijn wanneer wij ons uit de gemeenschap der vrije volken zouden terugtrekken." Dé president hield eèn krachtig pleidooi voor de Europese landen te gen de aanklacht dat deze landen niet geneigd zouden zijn zichzelf te verdedigen. „Hun daden geven het antwoord op deze beschuldigingen. Onze part ners in het Atlantisch Pact hebben een goed om ijnd stelsel van algeme ne dienstplicht; verscheidene landen hebben nog kort geleden de termijn voor eerste oefenir.g verlengd. Alle NATO-lander. hebben maatrege'en genomen om de militaire opleiding te verbeteren. Hun legers worden zo GENERAAL DE LATRE DE TAS- SIGNY BEZOCHT DE „MOIS". Tot d? felste tegenstanders van de Viet Minh, de Communistische troe pen in Indo-China, behoren de le- dfen van de „Mois"-stam, één van de minst ontwikkelde stammen van het land. Bij iedere gelegenheid die zich, voordoet bevechten zij de Viet Minh en hoewel zij slechts gewapend zijn met pijl en boog en speren, weten zij de Communistische troepen ge voelige verliezen toe te brengen. Dezer dagen bracht de Opperbevel hebber der Franse strijdkrachten in Indo-China, Generaal Lattre.de Tas- signy, vergezeld door Z.M de Bao Daï een bezoek aan deze volksstam. Bij de aankomst van Generaal de Lattre de Tassigny (rechts) en Z. M. de Bao Daï (midden) worden de gasten door enige gedecpreerde le den van de stam begroet. |>E CHINESE en Noord-Koreaanse legers naderen snel de 37ste breed - tegraad en hebben Osan bezet, dat vijftig kilometer ten Zuiden van Seoel ligt. De terugtocht van de verbonden troepen in het Westen duurt voort zonder belangrijk contact met de vijand die zijn grootste activiteit ontplooit aan het centrale front, waar hij Wonjoe thans in handen heeft. De officiële bekendmaking van de tere defensieve stellingen te betrek- val van Wonjoe zei, dat de ontrui- ken. Met de strijd om Wonjoe is tijd ming niet het gevolg was van vijan- gewonnen vooi de hoofdmacht, d:e delijke druk, maar ten doel had be- zich uit de Westelijke sectoi over de weg naar de haven Poesan terug trekt. De troepen worden in hun be weging zeer belemmerd door de dui zenden vluchtelingen. Reuters correspondent in Tokio pieldt, dat den censuur op het oor- j logsnieuws zo streng is geworden, dat het officiee niet mogelijk is meer j over de legers van de Uno te zeggen dan dat zij in Korea zijn. De censor houdt thans ook afbrekende com mentaren op tjroepen of comman danten, genoemde verliezen en zelfs bewegingen van guerillastrijders tegen. Het meeste feitelijke nieuws moet worden ontleend aan officiële communiqué's, die soms 24 uur op de gebeurtenissen ten achter zijn. COMMISSIE VAN DRIE KRIJGT MEER TIJD. De politieke «commisie van de Uno heeft besloten de commissie van drie, die een wapenstilstand in Ko rea moet vooi bereiden, nog drie da gen méér t.ijd te geven om een voor stel te formuleren. Dat gebeurde op voorstel van de Britse afgevaardig de, die zei: Als de pogingen van de commissie van drie falen, zou het no dig kunnen zijn dat de Uno maatre gelen neemt, die mogelijk zouden leiden tot een volledige breuk tussen China en de rest van de wereld De Chinese volksrepubliek moet zich bewust zijn van de verschrikkelijke consequenties ^an een volkomen breuk met de Uno. Als net zo vei komt, moet het duidelijk worden ge maakt, dat China het aan zichzelf te wijten heeft en dat agressie niet loont". snel als de militaire opleiding en de bewapening uit hun eigen en onze fabrieken dat toestaat, uitge breid." EISENHOWER'S OPDRACHT. Over Eisenhoweds missie naar Europa als opperbevelhebber der NATO-strijdkrachten, waartoe ook de Amerikaanse strijdkrachten in Duits'1 and behoren, zei Truman: „De volken van Europa hebben vertrouwen in generaal Eisenhower. Zij kennen zijn capaciteiten om een leger te vormen uit de strijdkrachten van de geallieerden Zijn opdracht is vitaal voor onze eigen verdediging. Wij moeten a'.len eensgezind achter hem staan en hem iedere steun ver lenen die wij kunnen geven." „Een deel van onze taak zal be staan in het vergroten van de mili taire kracht van onze Europese bondgenoten door hun, wanneer onze militaire productie groter wordt, wa pens en uitrusting te zenden." BEREID TOT PRATEN. Sprekende over de mogelijkheid van „vreedzame regeling" van inter nationale geschil'cn als een deel van zijn program om de Russische poging tot beheersing van de wereld teeen te ?aan. verklaarde de presodent- .Wij zullen voortgaan, hiernaar te streven. Wij zul'en de UNO blijven steunen en trouw blijven aan de grote pr:rieines van internationale sa menwerking. zoals zij in het Hand vest van de VN. zijn vastgelegd". „Wij zijn bereid, zoals wij dat al- tüd zijn geweest, om te onderhan delen over een eervol'e regeling met de Sovjet-Unie maar zullen nooit overgaan tot een politiek van ap peasement", van bukken voor be dreiging. „De regeerders van de Sovjet-Unie hebben het ons duidelijk gemaakt dat wij niet slechts het recht, maar ook de macht aan onze zijde moeten hebben. Indien wij sterk zijn en daaraan wordt gewerkt is het mogelijk dat de Russische leiders zich bij de feiten neerleggen en hun plannen om de wereld te veroveren ter zijde zullen schuiven. Wij hopen, dat dit zal Gebeuren en zullen er ons voor inspannen om het zo ver te brengen Dit is de enige realistische weg tot behoud van de vrede." VOORBEREIDING OORLOGS MOBILISATIE. President Truman gaf daarop een algemeen overzicht van het Ameri kaanse herbewapeningsprogram en deelde mee, dat de Ver. Staten zich voorbereiden voor een volledige oorlogsmobilisatie. Als voorbee d noemde de presi dent de productie van tanks en vlieg tuigen, welke in geval van oorlog tot resp. 35.000 en 50.000 per jaar opge voerd moet kunnen worden. „Wij zullen deze wapens thans niet bestellen- en hopen, dat het nimmer nodig zal zijn, maar indien dat wel het geval is. zullen wij ze ook kun nen fabriceren Hij eindigde met een beroep op het Congres om het land vóór de partij te laten gaan en eensgezind te zijn. Hetgeen niet betekent, dat opbou wende en verantwoorde critiek 1 in het Congres niet welkom zou zijn." PRESIDENT TRUMAN heeft ern- stige woorden gesproken tot het Amerikaanse Congres en over de hoofden der afgevaardigden heen tot het hele Amerikaanse volk. Die woor den zijn gehoord ook buiten het Con gres en buiten de grenzen van de Verenigde Staten; de hele wereld worden ze te overweging voorgehou den. Voorstanders van de vrede mo gen de toespraak van Truman ter harte nemen ais een aansporing tot het brengen van offers voor het be houd van vrijheid en vrede. Zij die op verovering en onderdrukking uit zijn, mogen er een waarschuwing in zien. Op de eerste plaats heeft de 0 Amerikaanse president zich gericht tegen de isolationis- ten onder de Amerikanen, die nu vooral, tijdens een minder gelukKige episode in de Koreaanse veldtocnt, het hoofd opsteken en weerklank vinden in de harter» van veie Ameri kanen. Welke Amerikaan is nu niet geneigd om met de gedachte te spe len: „Wat doen onze jongens eigen lijk in Korea? Waarom moeten zij doodbloeden om een stelletje Korca- nen te behoeden voor overheersing door de Chinezen? Laten wij, Ameri kanen, ons eigen land versterken en achter onze eigen versterkte gren zen een comfortabel leven leiden. Laten anderen doen als wij en voor zichzelf zorgen" Dat zijn gedachten, welke zich onweerstaanbaar opdoen, wanneer het slecht gaat. Truman heeft daartegen met klem gewaar schuwd, speciaal tegen het opgeven van de economische en militaire hulp aan West-Europa. Met klare woorden heeft hij de tactiek der Sov jets uiteengezet, zij slokken het ene volk na het andere op totdat zij over zoveel mankracht beschikken, dat Amerikan niet meer in staat is om daar een gelijkwaardige kracht te genover te stellen. Dan zal de „oor log" voor Amerika verloren zijn, zonder dat er één schot is gelost. Vandaar dat het behoud van West- Europa op dc eerste plaats en het behoud van de democratische landen in andere werelddelen een kwestie van leven of dood is voor Amerika zelf. Het ruètig en comfortabel leven achter de ondoordringbare muren van de Verenigde Staten »s een illu sie en wanneer de Amerikanen zich daaraan zouden gaan overgeven, ge ven. zij niet alleen de democratische landen buiten Amerika prijs, maar graven zij ook een kuil voor hun eigen bestaan, hun eigen vrijheid en welvaart. Aan de West-Europese landen is in Amerika wel eens verweten, dat zij teveel steunen op de Amerikaanse hulp dat zij hei zich te gemakkelijk maken en anderen voor hun verdedi ging laten zorgen President Truman sprak dat nadrukkelijk tegen. Hoe wel hij van de andere kant de West- Europeanen wel moest aansporen, om hun inspanningen te vergroten, zoals ook Amerika dat zou doen. Met deze aansporing heeft de Ameri kaanse president tevens een belang rijke steun verleend aan de reis van generaal Eisenhower, die op het ogenblik bezig is om zijn organisatie van de Europese defenstie voor te bereiden en de eerste steen te leg gen voor het gebouw van de Atlanti sche strijdmacht Eisenhower zal een des te grotere bereidwilligheid aan treffen in de Europese hoofdsteden om mede te werken en offers te bren gen naarmate Europa er meer van overtuigd is, dat Washington zelf het grote belang van een hechte belan gengemeenschap inziet en dat man nen van het gehalte van een Hoover of Taft geer kans hebben om de po litiek van de V.S. te beinvloeden. EEN EXTRA SPELER IN HET VELD? Tijdens de wedstrijd tus sen Arsenal en Carisle United in Londen verscheen plotseling een vier-„benige gast in het veld die dui delijk te kennen gaf, het niet bij aan- moedigingsblaffen te willen laten, doch zelf „zijn club" daadwerkelijk te willen steunen. Barnes, de rechtsachterspeler van Arsenal verzocht de ongenode „gast" echter met vriendelijke klem het veld te verlaten. Nog niet klaar Nog steeds overwegen vertegen woordigers van de Westelijke grote drie te Washington, wat de inhoud zal zijn van hun antwoord op de Russische nota over een nieuwe bij eenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van de Verenigde Stoten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken wil men Moskou op twee punten om opheldering vra gen: 1. Wil dc Sovjet-Unie de agenda uitbreiden tot kwesties die niet al leen betrekking hebben op Duitsland en Oostenrijk? 2. Stemt de Sovjet-Unie er mee in, dat de plaatsvervangers van de mi nisters, die de agenda moeten ont werpen. ook besprekingen zullen houden die kunnen dienen als voor bereiding voor de conferentie van de ministers zelf? Ko-VLettie... „Liefde, die niet offeren kan, die niet gaarne offert, is helemaal geen liefde."

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1