I* De Ronde van Nederland Een lange lijst van plannen en verlangens datje Jlewt EN HET BETOVERDE KASTEEL^ avte Een yetuiqe die niet spxak —I MAANDAG 8 JANUARI 1951 Ut LE1USE GUUKAN 1 TWEEDE bLAD PAGINA 2 Reeds 16 renners uitgenodigd De navolgende zestien Nederland se renners hebben een uitnodiging ontvangen om te starten in de Ronde van Nederland: de Ruiter (Rotter dam), Wagtmans (Breda), van Est (St. Willebrord), Schulte (Den Bosch), Faanhof (Amsterdam), Blan- kenauw (Nijmegen), Loos (Amster dam), Smits (Amsterdam'), Lam- brichs (Bunde), Lakeman (Amster dam), Schoenmakers (Eindhoven), De Groot (Leiden), van Gelderen (Sluiskil) en Savelsberg (Hoens- broek). De overige acht Nederlandse renners zullen worden uitgenodigd in overleg met de heer Ru de Grood selecteur van de' Nederlandse equipe in de Tour de France. ATHLETIEK SLIJKHUIS VERLOQR TE AUCKLAND. In een handicap wedstrijd over twee mijl startten Slijkhuis, Stauffer (Amerika) en Hoskins (Nieuw-Zee- land) tegen een veld van plaatselijke lopers, die allen voorsprong kregen tot een afstand van 120 yards. Hal verwege hadden Slijkruis en Hoskins iets op dit veld ingelopen, terwijl Stauffer reeds een achterstand op dit tweetal had. In de tweede helft be gon Slijkhuis, met Hoskins in zijn kielzog, snel in te lopen. Slechts de Nieuw Zeelander, Bogne, slaagde er Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM L 402 M. 7.00—24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.3( Voor de vrouw; 10.35 Gramofoon muziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Radio Volksuniversiteit: Dr. J. Schouten: „Kinderpsychologie: Aan wensels (duimzuigen, nagelbijten, enz.)"; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Salonorkest; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 Financieel weekoverzicht; 13.30 Orkestconcert; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonmuziek; 15.35 „On ze Amerikaanse Buren"; 15.50 Gra in c-foonmuziek; 16.10 Kinderkoor; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Radio Volks universiteit: Dr. J. C. A. Fetter: „Het geweten". 19.00 Dameskoor; 19.25 Dansorkest; 19.45 „De schoon heid der schepping", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwedstrijd NoorwegenNederland; 20.06 Actua liteiten; 20.15 Gevarieerd program ma; 21.15 „De Antwoordman"; 21.30 AVRO-allerlei; 21.35 Gramofoonmu ziek; 22.00 „Goede Moed", causerie; 22.15 Engelse vioolmuziek; 22.45 Bui tenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgen gebeden liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.35 „Lichtba ken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolra dio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12 33 Gra mofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole orkest en solist; 14.00 Gevarieerd programma; 14.53 Kamerorkest en soliste; 15.30 Ziekenlof; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.48 Sport, „Dit is leven" en voor de jongeren; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 Symphonette-orkest, klein koor en solisten; 19.52 Politiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwed strijd NoorwegenNederland; 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Radio Philharmonisch orkest en solist. In de pauze: „Gabriel de Saint Aubin". causerie; 21.20 Actua liteiten; 21.25 Gramofoonmuziek; 22.20 Sopraan en piano; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. tot de laatste ronde in iets voor te blijven. In deze laatste ronde nam Slijkhuis de leiding met anderhalve meter en behield deze tot in het laat ste rechte einde. Hij scheen te zullen winnen, totdat Hoskins plotseling naar voren kwam met zo'n snelle eindspurt, dat Slijkhuis hem niet kon houden en de Nieuw Zeelander won met enkele centimeters voorsprong in 9 min. 20.8 sec. „Alg. Dagblad". LAWNTENNIS DE TRAINING VOOR DE DAVIS- BEKER. Volgens een besluit van de Bonds raad van de KNLTB welke vergaderd heeft, zal een speciale commissie, sa mengesteld uit leden van de „Com missie buitenlands tennis" de zorg op zich nemen voor ae voorbereidingen en de uiteindelijke keuze van de ploeg voor de Davis-beker. De commissie bestaat uit de heren: jhr. H. A. C. van Riemsdijk, mr. W. Marinkelle. en T van Olst. De laat ste heeft de plaats ingenomen van van Swol, die onlangs bedankt heeft. Zowel te den Haag als Amsterdam zal de eerste maand gezamenlijk worden getraind. NEDERLAND I.C. TEGEN BELGISCHE PLOEG. De ploeg van de Nederlandse I.C. welke Zaterdag 13 en Zondag 14 Ja nuari tegen een sterke Belgische ploeg speelt, is als volgt samenge steld: Enkelspel: 1. van Swol, 2. Wil ton, 3. van Meeren, 4. van Dalsum. Dubbelspel: 1. van SwolRinkel,, 2. van DalsumDehnert. De wedstrijden, die in het R.A.I.- gebouw zullen worden gespeeld, be ginnen Zaterdagmiddag te kwart voor twee en 's avonds te acht uur, Zon dagmiddag te 1 uur. De Belgische ploeg wordt aange voerd door de gast-speler d'Estremau, die op de Franse ranglijst de eerste plaats inneemt, doch te Brussel werkzaam is. ZWEMMEN KRACHTMETING TUSSEN DE LEIDSE ZWEMVERENIGINGEN. Op initiatief van de LZ PC „De Sleutelstad" zal op Dinsdag 23 Jan. a.s. des avonds om 8 uur een kracht meting plaats vinden tussen alle Leidse zwemverenigingen, in de vorm van een Leidse zwemvijfkamp. Als inzet voor deze wedstrijden, zal er gezwommen worden om de Straat hof wisselbeker. Voor deze wedstrijden zijn alle Leidse zwemverenigingen uitgeno digd t.w. LZC, de Zijl de LWV, de Golfbrekers en de Sleutelstad. Het programma, dat deze avond zal wor den verzwommen, omvat de volgen de nummers. Dames: 100 m. vrije slag, 100 m. rugslag, 3 x 50 m. wisselslag Est., 5 x 50 m. vrije slag Est. Heren: 100 m. vrije slag, 100 m. rugslag, 200 m. schoolslag, 50 m. vlin derslag, 3 x 100 m. wisselslag Est., 5 y 50 m. vrije slag Est., terwijl tot slot een waterpolo wedstrijd zal worden gespeeld. Gezien de krachtsverhoudingen, en het programma belooft dit weer een avond vol spanning te worden. NIEUW WERELDRECORD VAN MESHKOV. De Rus Leonid Meskov heeft met een tijd van 1 min. 6.6 sec. een nieuw wereldrecord gevestigd op de 100 m. schoolslag. Het oude record stond sinds 17 April 1950 op zijn naam met 1 min. 6.8 sec. BRIDGE ENGELAND— CONTINENTAL CLUB Zaterdagavond is de derde zitting gehouden tussen een Engels team en de Continental club in het Victoria- hotel te Amsterdam. De Engelsen wonnen deze zitting met 45 tegen 33 punten. De Nederlanders behiel den in de totaalstand toch de leiding door hun fraaie prestaties in de eer ste twee zittingen en staan nog 27 matchpunten voor. De Engelsen heb ben 103 punten en de Nederlanders 130. Het eerste gedeelte van de vierde zitting, die Zondagmiddag werd ge speeld leverde wederom een kleine voorsprong voor de Nederlanders op. namelijk 17 tegen 10 matchpunten In de tweede helft van de vierde zitting hebben de Engelsen een be langrijk gedeelte van hun nchter- stand weg kunnen werken. Zij be haalden 36 matchpunten tegen de Nederlanders 11. De totaalstand is nu: Continental Club 158 matchpun ten, Engeland 149 matchpunten. De vijfde zitting is met gering vel schil, namelijk 5149, door de Ne derlanders gewonnen. Na vijf zittin gen leiden de Nederlanders met 209 matchpunten. De Engelsen hebben 198 matchpunten. Hedenmiddag zou de laatste zitting worden gehouden. In de eerste ronde van het heren dubbelspel wonnen de Belgen Roland en de Kamper van Cor du Buy (Ned.) en de Fransman Guyot met 31. Mej. Tarlet (Fr.) en mej. van Woe- zik (Ned.) sloegen in de eerste ron de va nhet dames dubbelspel de Francises Ablelas en Delaubert met 3—1. NATIONALE WEDSTRIJD 2e KLASSE R. Sloos wint le prijs Op de gisteren te 'sGravenhage gehouden nationale wedstrijd sabel 2e klasse werd met negen winstpar tijen en slechts twee verliespartijen in een sterke bezetting beslag ge legd op de eerste prijs door de 17- jarige Leidse schermer R. Sloos. De technische commissie van de K.N.A.S.B., die bij de wedstrijd te genwoordig was, sprak zijn lof uit voor de bijzonder goede sabelpar tijen van R Sloos. Deze jeugdige schermer werd door het winnen van deze wedstrijd be vorderd tot de eerste klasse. De heer Roos te 's-Gravenhage werd tweede, Bekker derde. SCHAKEN UNZICKER WINT TOURNOOI TE HASTINGS In de negende en laatste ronde van het internationaal schaaktour- nooi te Hastings speelde de Duitse kampioen Unzicker remise met de Fransman Rossolimo. Hoewel de partij BardenCastaldi nog niet was beëindigd, was Unzicker reeds zeker van de eerste plaats. De eindstand luidt: 1. Unzicker (Duitsl.) 7 pnt.; 2 en 3. O Kelly de Galway (België) en Rossolimo (Frankr.) 6H pnt. 4. Thomas (Gr. Br.) 5 pnt.; 5, 6 en 7. Penrose (Gr. Br.), Castaldi (It.) en Golombek (Gr Br.) 4V> pnt.; 8 en 9. Barden (Gr. Br.) en Adams (Ver. St.) 2J^ pnt.; 10. Philips (Gr. Br.) 1M pnt. Schaakver. „Zoetenneer" Voor de competitie der Haagss Schaak bond werd een thuiswedstrijd ge speeld door het le tiental van Zoe- termeer tegen het sterke 2e tiental der Delftse Chr. Schaakvereniging. De uitslag was als volgt: Zoetermeer I—D.C.S.V. II N. C. J. v. d. BoschD. Kouwenhoven 10, Th Dorst (invaller)P. de Vries 01, A. NuhnT. Plomp 10, P. WesthoekJ. Zwart 10, G. de Vree—C. v. d. Berg 0—1, H. Hout man—A. v. Rijs 0—1, A. W. v. d. BroekS. C. Hans wijk 01, M. v. StaverenD. Flantina 1, Fr. BreugemC. Lekkerkerker 0—1. A. C. v. Dijk—H. Limburg 1—0. Tölaal 4—6. DAMMEN H.D.C. (Alphen a. d. Rijn). De uitslagen der borden wedstrijden van deze week zijn: 4e ronde Groep I: W. BaartR. v. Klaveren 20; C.'VerboomJ. Zaad 11; A. v. d. Ent—E. Machgelse 20; Hb. de VosT Lagerweij 11; Hk. de VosP .v. Tol 02. Groep n: A. de GrootP. H. Spek 02; R. de LeeuwA. Bijl 20; A. v. d. VlietF. Verhorst 11; K. PostmusE. Masmeijer 02. GEMEENTERAAD NIEUWVEEN De raad van Nieuwveen werd ge opend met een Nieuwsjaarswens door de burgemeester. Op een adres van het hoofdbestuur van de Bond van Land- en Zuivel- arbeiders, te Groningen, houdende het verzoek de Minister van Sociale Zaken te verzoeken de z.g. Over bruggingsvoorschriften, ten aanzien van de landarbeiders zodanig te wij zigen dat de loonnorm van de ge middelde werktijd met een minimum van 48 uur kan worden berekend, wordt goedgunstig beslist Op het tweede verzoek van genoemde orga nisatie om tijdens dat bovengenoem de voorschriften nog niet zijn gewij zigd de landarbeiders een extra aan vullende uitkering op de Overbrug ging te verstrekken, tot een bedrag berekend naar de gemiddelde loon norm met een minimum van 48 maal het uurloon, wordt afwijzend be schikt, op Voorstel van B. en W. Op verzoek van het Comité tot or ganisatie van het afscheid van dok ter Nout, zal het nadelig saldo ad 60.door de gemeente worden gedekt. Het der lichtkwitanties. Naar aanleiding van het adres van de afdelingen Nieuwveen, van de K. A.B. en C.N.V., houdende het ver zoek de electriciteitskwitanties weer eens per maand te innen, vooral in de winterperiode, is nader advies ge vraagd aan de directie van de N.V. Lugdunum te Leiden. Volgens deze directie kan hieraan niet tegemoet gekomen worden. De kosten van in casso worden te hoog en uiteindelijk zullen deze kosten ook door de stroomafnemers moeten worden op gebracht. Als regel wordt echter al om in den lande het systeem van tweemaandelijkse opneming en be taling toegepast. De Raad kan zich hiermede wel verenigen. Wellicht kunnen hier echter de plaatselijke arbeidersorganisaties een helpende hand bieden en wekelijks een voorschotbedrag ophalen, ter nadere verrekening op de twee maandelijkse kwitantie. Bescherming' burgerbevolking. Op voorstel van B. en W wordt voorlopig 3 ct. per inwoner uitge trokken voor de organisatie bescher ming burgerbevolking. Nieuwveen behoort tot de kring AlphenZuid- bolland III. Op een verzoek om ont heffing van straatbeslasting wordt afwijzend beschikt. De woning Kerkstraat 81, wordt wederom voor 6 jaar verhuurd aan J. van Leeu wen. Voorts besluit de raad op voor stel van B. en W. jegens de Boeren leenbanken te Nieuwveen en Lange- raar en prompte terugbetaling te ga randeren van 2,5% van al hetgeen deze banken aan hoofdsom en ren te zullen te vorderen krygen terza ke van geldleningen door haar over eenkomstig de regeling „Tuinders- credieten Veenstreek" te verstrek ken aan in deze gemeente woonach tige tuinders op openbare school. De Raad besluit voorts de openbare la gere school, die feitelijk voor op heffing in aanmerking komt, weder om voor 3 jaren in stand te houden, mede door de omstandigheid dat in de gemeenten Leimuiden, Ter Aai en Zevenhoven de O.L. school is op geheven en uit die gemeenten thans ook kinderen de O.L. school alhier bezoeken. Op voorstel van B. en W. j wordt voorlopig vastgesteld een uit- j breidingsplan voor het Jaagpad. Hetj plan wordt thans ter visie gelegd, i Op de aanvrage ex. art. 72 der La- geronderwijswet van het Chr j Schoolbestuur tot verbouwing van, haar school wordt geen bezwaar ge maakt. De kosten zullen bedragen 22000.—. De gemeenterekening. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot het sluiten van een kas geldlening van 60.000.mede ter voorlopige financiëring van kapi taalsuitgaven aan wegen en straten. Hierna wordt de gemeente-rekening over het dienstjaar 1949 voorlopig vastgesteld. Ontvangsten gewone dienst 97248.74. Uitgaven gewone dienst 97003.18. Alzo batig saldo 245.56. Een bedrag van rond 4500.is op die dienst als alsnog te verhalen gebracht Dit laatste be drag kan lus feitelijk getell worden bij het bat'g slot. Dit bedrag wordt nu verantwoord in de diens: 1:.50. Ontv. kapitaaldienst 79834.16. Uitgaven op de kapitaaldienst 142933.16. Alzo een nadelig saldo op de kapitaaldienst van 63098.94 over 1949. Dit hoge nadelige saldo wordt veroorzaakt door gedane kapitaals uitgaven, welke nog niet door een vaste lening gedekt konden worden in verband met bestaande voorschrif ten omtrent het geldende rente type. De rede van het sluiten van een kasgeldlening is hiermede tevens verklaard. Begroting. Hierna komt aan de orde de vast stelling van de begroting voor het dienstjaar 1951. De voorzitter doet voorlezing van het rapport der Commissie van on derzoek dier begroting. De voorz. deelt mede dat de begroting sluitend is met een post voor onvoorzien van rond 4300.en geeft vervolgens de volgende toelichtingen. Met de volgende kapitaalsuitga ven, die zeer vermoedelijk in dit jaar, moeten worden gedaan, is in deze begroting nog geen rekening gehou den. We noemen de verbouwing van de Chr. School. De reconstructie en riolering van de Muggenlaan, de verlaging, ver breding en vernieuwing van de brug over de ringvaart van polder Nieuwkoop, in de Kerkstraat. De afschrijving van deze uitgaven zal dus nog moeten komen uit deze post van onvoorziene uitgaven. De afschrijving van deze uitgaven zal dus nog moeten komen uit deze post van onvoorziene uitgaven. Het programma. B. en W. hebben echter nog de volgende werken op hun program ma staan, waarvoor echter vermoe delijk in 1951 nog geen gelden be schikbaar kunnen worden gesteld: de verlichting van het torenuurwerk op de gemeentetoren, reconstructie en verbreding met aanleg van een trottoir in de W. P. Speelmanweg. Verbeteringen van de O. L. School, uitbreiding slangenmateriaal der autobrandspuit, in verband met het weinige bluswater in bebouwde kom van het dorp, bouw van een woning voor de rijkspolitie annex arrestan tencel en bureau. (Overleg is gaan de met de Minister van Justitie). Bouw van een woning annex post kantoor, van de zijde der PTT is een rapport ontvangen aangaande de toestand van het tegenwoordige postkantoor in de Kerkstraat, welk kantoor zoals algemeen bekend hoogst gebrekkig is en reeds lang niet meer aan redelijk te stellen eisen voldoet. Voorts subsidierege ling aan de Kleuterscholen in ver band met de aanhangige wet op het Kleuteronderwijs, subsidieregeling aan zweminrichtingen in verband met de aanhangige wet op de zweminrichtingen, de bouw van een behoorlijke bewaar- en bergplaats van het begraafmatrieel, stichting van een gebouwtje waarin gevestigd kunnen worden consultatiebureaux voor zuigelingen; de schoolartsen- dienst; wijkgebouw; berging van verpleegmateriaal en dgl. Door B. en W. is nagegaan welke stappen er zullen moeten worden gedaan, indien door toewijzing van bouwvolume de in bezit der gemeen te zijnde bouwgrond niet toereikend zou zijn. Het komt het college voor barig voor reeds thans hierover ver dere inlichtingen te verschaffen en zij volstaan thans met de medede ling dat een en ander de aandacht heeft en plannen zijn beraamd. De heer J. Vreeken uit zijn vreug de over het feit, dat Nieuwveen een sluitende begroting heeft. Hij ver zoekt toch vooral de verbeteringen van de Muggenlaan dit jaar tot stand te brengen. De heer Zemel stelt voor de uitgetrokken post van 75.per jaar wegens verteringen van brand weerpersoneel tijdens de oefeningen te brengen op 100.per jaar. Dit voorstel kan geen genade vin den. Na de reorganisatie der brand weer zijn de volgende vaste vergoe dingen vastgesteld; per jaar: de com mandant 150.de ondercomman dant 100.de onder-brandmees ter 50.de beide monteurs 50. Voorts genieten de beide monteurs en het overige lagere personeel voor elk uur, dat zij bij brand dienst doen 2.per uur. Tijdens de oefeningen wordt geen vergoeding verstrekt. Totdusver was het de gewoonte dat het personeel na de oefeningen en kele consumpties voor rekening der gemeente nam. Dit laatste zal niet meer geschie den, daar B. en W. het beter vinden hiervoor per jaar een vast bedrag uit te trekken, van 75.De be groting wordt hierna vastgesteld. Bij de rondvraag verzoekt de heer L. van Vliet het vuilnis niet meer in het dorp in de te#dempen sloot te storten tijdens de vorstperiode. De voorz. deelt mede dat wegens de vorst en gladheid tijdelijk het vuilt niet gelost kan worden op de oude plaats. De heer Vreeken dankt na mens de gehele raad de voorzitter voor zijn gelukwensen. In Kasjmir heeft Zaterdag- morgen een ernstige aardbeving, welke meer dan twee minuten aan- hield, vele huizen beschadigd. In Srinagar stortten zelfs enkele in. In de Suriname-rivier zijn elf personen verdronken, toen de boot. waarmede zij voeren, tegen een duc- dalf botste. Zij kwamen naar Para maribo voor de begrafenis van een familielid. Eén man en drie vrouwen werden gered. Ten gevolge van de snelle dooi staan vele Britse hoofdwegen blank De Theems is op enkele plaatsen bui ten haar oevers getreden. Het Britse schip „Lady Wolmer" is Donderdag, ter hoogte van Hies- jan (ten Zuiden van Wentsjouw) door zeerovers gepraaid zo wordt te Hongkong gemeld. Na het persoon lijk bezit van de bemanning en van de passagiers te hebben gestolen, verlieten de zeerovers het schip, dat zijn weg naar Sjanghai kon vervol gen. 36. Freek Frek broedt een lelijk plan uitDe commissaris was dus kwaad weggelopen, terwijl hij Baron van Ghoet tot Bee 't Her vertwij feld had achtergelaten En ja, waar waren de andere Baron, Ootje Teur en Freek Frek gebleven? Het is de moeite waard om eens even te gaan kijken, wat er met dit drie tal verder gebeurde. Freek Frek had dus zijn heel oude auto'tje tussen de struiken vandaan gehaald en had een achtervolging in gezet tegen Ootje Teur, die Baron Ivan Quaat tot Ergher had ontvoert in de mooie nieuwe wagen, die waaischijnlijk aan Baron Van Ghoet tot Bee 't Her toebehoorde. Freek Frek zat nog steeds grijnzend ach ter het stuur van zijn rammelend vehikel en drukte op het gaspedaal zo hard hij kon. „Nou, vriend" mompelde hy tussen zijn slechte tanden door „nou ga je d'r an!" In de verte liep namelijk een weg waar vijf hee; dikke bomen langs groeiden en in Freek Frek's troe bele bi-ein was een lelijk plan ont staan. Hij gaf nog meer gas, pas seerde de nieuwe auto met Ootje Teur aan het stuurrad en maakte toen een bocht naar rechts. Ootje Teur, die het rammelende voertuig plotseling naast zich zag opduiken moest ook naar rechts uitwijken om dat hij anders in botsing gekomen zou zijn. Hij werd. helemaal van de weg afgedrukt en "zag een van de dikke bomen recht op zich afko men Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve1sen). 49) „Vraag U maar niets. Ik zal U zelf wel zeggen, waarom' ik U heb opgewacht. De waarheid is, dat ik door nieuwsgierigheid verteerd word."' „Waarnaar is U zo nieuwsgierig?" „Hoe kunt U dat vragen? Bedenk toch eens! De ene dag ontmoet ik U op Hampstead Road als gewoon lijk naar Uw dagelijkse bezigheden gaande en een paar dagen later voel ik mij, op een afstand van hon derd kilometer van Londen door U in mijn rug beetgepakt. En U be vond zich in een toestand zo ont daan, dat het de schijn had, of U iets heel ergs was overkomen." „Ik zou zeggen", antwoordde ik, „dat zoiets meer op U zelf toepas selijk was.'1 „Wij zullen daarover maar niet redetwisten," zei mevrouw Samway. Ik zou gaarne een verklaring van U hebben en weten hoe U in die eigen aardige toestand te Folkestone kwam. Ik weet zeker, dat U een vreemd avontuur beleefd moet heb ben." „Waarom? Heb ik niet evenveel recht om te Folkestone te komen als U?" „Dat is een gewone ontwijking. Wanneer ik een heer die gewoonlijk zeer zorgvuldig gekleed gaat, ergens in een zijstraat van een haven plaatsje zie. zonder hoed, zonder wandelstok en met een das aan, of hy er een pan mede heeft schoonge maakt en 'grote moddervlekken op zijn kleren, dan geloof ik wel te mogen veronderstellen, dat hem iets bijzonders is overkomen." „Ik wist niet, dat U zoveel notitie van mijn onceremoniele kleding had genomen." „Op dat ogenblik niet. Ik was zeer opgewonden en zenuwachtig en had onaangenaamheden, die mij naar Frankrijk riepen; bovendien kwam er nog die geschiedenis van dat woeste paard bij. Doch nader hand, toen ik rustiger werd, herin nerde ik my, hoe vreselijk U er uit zag. Ik verzeker U. dr Jardine, U zag er uit, of U naar Folkestone was komen zwemmen." „Heus?" riep ik lachend. „Nu, de schijn bedroog in dit geval niet sterk. De waarheid is, dat ik een gedeelte van de reis werkelijk ge zwommen had" Zij keek mij ongelovig aan. „Wat bedoelt U daarmede?" vroeg zy. „Als U een getrouw verslag van mijn avontuur verlangt," zei ik, „dan zal ik,het U geven. Wij zullen bij het begin beginnen", vervolgde ik en vertelde haar myn wederva ren vanaf de onderdompeling in de rivier, tot op het ogenblik dat ik haar tegen het woeste paard in vei ligheid had gebracht. Mevrouw Samway glimlachte, ter wijl ik de laatste omstandigheid op mijn manier enieszins humoris tisch voordroeg, doch haar glimlach verdween spoedig en nadenkend sloeg zij mij gade. ,.U neemt het al zeer kalm* op", zei ze, „maar mij schijnt het iets afschuwelijks ge weest te zijn. U is nauwelijks aan de dood ontsnapt." „Ja dat is zo," antwoordde ik „en ik zou niet gaarne voor de tweede maal zo'n aardigheid ondervinden." „Ik zie niet in, waarom U het als een grap beschouwt, als iemand U in de rivier gooit." „Wat moet het dan anders ge weest zijn?" vroeg ik. „Het ziet er meer naar uit, dat het een aanslag op Uw leven was. Misschien heeft U een of andere vij and, die zich van U wil ontdoen." „Beslist niet. Er is geen levende ziel in de wereld, die mij 't minste kwaad toewenst." „Dat lijkt mij nog al veel gezegd, maar U zult dat zelf 't best weten. Toch zou ik, als ik U was, dit vreemde avontuur goed voor ogen houden en voorzichtig zijn, als U 's avonds uitgaat. Vooral de rivier kant zou ik mijden. Heeft U de po litie van het geval in kennis ge steld?". „Allemachtig, neen! Welk nut zou dat gehad hebben? Ik kon geen be schrijving van de persoon geven, want ik had niemand gezien. Ik zou niet eens kunnen zeggen, of het een man of een vrouw geweest was". „Het is een vreselijke geheimzin nige geschiedenis", zei mevrouw Samway met een zucht. „Maar U was te Folkstone ook niet zoals U wezen moest, zei ik. „Dat was ik zeker niet. Ziet U dat nu ook eerst? En heeft U als dokter al een diagnose vastgesteld?" ,.D? diagnose is voor de dokter", antwoordde ik „en de patient be hoeft alleen rrraar de behandeling te weten. Doch in dit geval wil ik voor U een uitzondering maken, vooral nu mijn verslag niet bijzon der sensationeel is. Mijn idee is, dat U te veel van U zelf vergt en dat Uw bezigheden U geen genoegen ver schaffen. Heb ik juist gezien?" „Ja, volkomen juist. Ik heb de laatste tijd veel verdriet en onaan genaamheden gehad en niet genoeg rust en kalmte." „Ik hoop, dat het nu voorbij mag zijn" „Ik weet het niet," antwoordde zij treurig, „ik weet niet, of er ooit een einde aan zal komen. Het noodlot, of wat het moge zyn, voert ons op de een of andere weg en die hebben wij slechts te volgen." Deze wanhopige redenering schokt mij diep. Het pad van me vrouw Samway scheen niet met ro- en bezaaid te zijn. „Kom, kom", zei ik, „wees niet zo somber. U bent nog jong genoeg, om gelukkige tijden te beleven." „Het is zeer vriendelijk van U, mij te willen troosten, dr Jardine," sprak zij, „maar vrouwen zijn onge lukkige afhankelijke schepsels, ik meen afhankelijk, wat hun geluk betreft, want dat hangt hoofdzake lijk af van de m'ensen, die hen om ringen. En ik heb geen enkele ware vriend in de wereld, tenzij ik mag denken, dat U er een is." „Ik hoop, dat U dat steeds zult be denken," zei ik spontaan, want deze ongelukkige vrouw had iets zeer sympathieks over zich. Zij moest al heel weinig vriendschap in dit le ven ondervinden, dat zij zo'n be- x'oep deed op een vreemde, als ik voor haar was. „Ik hoop, dat U mij mijn vrijpos tigheid vergeeft en dat ik mijn ge voelens voor U bloot leg. Indien U alles wist wat ik U niet kan zeg gen zou U mij zeker vergeven." „Ben ik niet Uw vriend?" zei ik. terwijl ik mijn hand op haar arm legde. „Ik vraag U niets. Alleen geef ik U de verzekering van mijn oprechte sympathie." Zij drukte mijn hand hartelijk en veegde daarna de tranen af, welke zij niet had kunnen weerhouden. Wij wandelden terug in de richting van de stad en toen wij dicht bij de hoofdweg genaderd waren sprak zii: „Wij moeten hier afscheid nemen; ik geloof niet, dat ik u ooit zal weer zien. Ik hoop, dat U gelukkig moogt worden en een goede vrouw zult krijgen" „Waarom zouden wij elkaar niet meer weerzien?" vroeg ik. „Daar zal weinig geleeenheid meer voor bestaan, doch indien dit de laatste m'aal is, smeek ik U, van tijd tot tijd eens aan mij te denken." „Dat zal ik zeker en ik hoop, dat Uw leven gelukkiger moge zijn, dan het nu schijnt." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6