m eióse Hutspot^// SPAANS De Katholieke Metaalbewerkers huldigden twee pioniers kunst in öe sleutelstad Ned. industrieën op de film V-etdacfit MAAN1 3 8 JANUARI 1951 DE LE JSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 „St. Eloy", aid. Leiden „Ora et Labora" staat er geschre den in het mooie vaandel van de .•led. Kath. Metaalbewerkersbond ,St Eloy", afd. Leiden. „Bid en »Verk". Geboden is er gisteren wel, gewerkt niet. Gebeden werd er tij dens de H- Mis, die om kwart voor negen in de dekenale kerk werd op gedragen, ter gelegenheid van het 49ste jaarfeest van „St. Eloy". In plaats van daarna te gaan werken, verzamelden de leden zich met hun dames aan een smakelijk ontbijt, door enige K. A. V.-dames in de zaal Maria Gijzensteeg keurig ver zorgd. Toch heeft men op deze morgen de tweede helft van ,;Ora et Labora" niet buiten beschouwing kunnen la ten. Voortdurend werd er over wer ken gesproken, speciaal over het werk, dat twee leden, de heren' J P. van Hees en A. de Geus, gedurende Wat lezers schrijven KOMT ER IN LEIDEN EEN NIEUW ZWEMBAD? Naar aanleiding van het bericht in de courant van Vrijdag 1.1.. dat de Gemeenteraad op 15 Jan. a.s. de be stemming zal behandelen van het z.g.n. Gaarkeuken-fonds, wil ik als enthousiast zwemmer gaarne de sug gestie in Uw blad ondersteunen, om voor dit geld een nieuwe, gedeel telijk open, gedeeltelijk overdekte, zweminrichting te bouwen Leiden heeft weliswaar een overdekte zwembad, maar deze inrichting is veel te klein. Bovendien is de acco- modatie, hoewel 'het water keurig helder en schoon is, niet bijster goed. Een andere gelegenheid liefst in een ander stadsdeel, b.v. aan het Kanaal of bij de Zoeterwoudseweg, zou daarom zeer toegejuicht worden. Door de nieuwe inrichting in een ander stadsdeel te bouwen, wordt voorkomen, dat de huidige Over dekte in de Haarlemmerstraat bui ten gebruik zou raken, wegens ge brek aan belangstelling. Want door het bouwen van een tweede zwem bad zal het aantal ,Hnnen-zwem- mers" belangrijk groter worden. En als wij aannemen, dat zwemmen ook in de winter zeer gezond is, is er dus alles voor te zeggen, om tot bouw te besluiten, ook al zouden daar hoge onkosten mee gemoeid zijn. Want de volkswelvaart is er mee gediend en daarvoor kunnen de kosten niet spoedig te hoog zijn! ^TONGERKN- RN AAL JONGEREN ORGANISATIE IN DE K.V.P., afd. LEIDEN. De J.K.V.P. nodigt U uit tot het bijwonen van de ledenvergadering, welke op Woensdag 10 Jaunari a.s. te 20 uur gehouden zal worden in de bovenzaal van het Parochiehuis aan de Haagweg (t.o de St. Leonardus- kerk). Behandeld zal worden het onderwerp, dat op de eerst volgende vergadering van het „Leids Jeugd- parlement" n.l. Donderdag 18 Jan. a.s. aan de orde komt. „IS DE DEMOCRATIE IN GEVAAR?" De heer J. Volders, zal als inleider het hierover uitgebrachte rapport bespreken. De zitting van het Jeugdparlement vangt aan te 19.30 uur ten stadhuize Kamer 125 en wij nodigen U uit ook I deze avond bij te wonen, KATHOLIEKE JEUGDRAAD VOOR LEIDEN. Aan de Leidsters en Leiders, van Jeugd-, Jongeren-Sport- beweging. Wij nodigen U hierbij vriendelijk uit voor de contactmorgen welke op Zondag 14 Januari 1951 zal plaatsvinden. Deze bijeenkomst be gint om 9 uur met een H. Mis waaronder Alg. H. Communie in de kapel van de zusters Carmelites- sen aan de Oude Vest (ingang Ha- zewindsteeg). Na deze H. Mis volgt een gemeen schappelijk ontbijt (boterham zelf meebrengen s.v.p.) in hel Katholiek Militair Tehuis, Mare hoek Oude Singel. Hierna zal pater Oremus SJ van het Nationaal Hoofdkwartier der KJB een inleiding houden in de geest van het jaarprogram der Ka tholieke Acties over: Het Bestuur van de Jeugdraad heeft gemeend deze Contactmorgen aan dit onderwerp te moeten wijden, omdat zij een heldere uiteenzetting hierover van groot gewicht acht voor allen, die in welke vorm dan ook leiding geven aan de jeugd, de jeugd waarvan Z.H. Paus Pius XII in Zijn Kerstboodschap zegt, dat zij slechts kwade voorbeelden en cor ruptie ziet. Wij verwachten, dat U eveneens het belang hiervan inziet en doen met nadruk een beroep op Uw aan wezigheid. Laat U niet afschrikken door dit „„sobere" geheel (ook de kosten zijn sober en bedragen slechts 50 ct.) maar kom in „overvloedige" getale. Met vriendelijke groeten, Namens de Kath. Jeugdraad voor Leiden, L. P. M. Vester. aalmoezenier. F. Bernefeld, Aalmoezenier. J. A. M. van Zonneveld, voorz. A. Neuwahl-Sanders, secresse. hun veertigjarig lidmaatschap van „St. Eloy" hebben verzet. Etrst was het de hèer J. J. de Groet, voorzitter, die in zijn wel komstwoord reeds v/ees op beide ju bilarissen en hun orestaties voor de Bond. Sommigen vragen zich wel eens af, wat de Bond eigenlijk doet en oi het lidmaatschap er van nog enige betekenis heeft. Als men er 40 jaar geleden ook zo over gedacht had, zouden de sociale omstandigheden, heel anders en veel minder! zijn dan momenteel. De jongeren vooral mogen aan hun een voor beeld nemen en beseffen, dat er ook thans nog heel veel werk wacht. La ten allen daarom hun schouders zet ten onder de verdere uitbouw van „St. Eloy". Werkers van het eerste uur. De heer E. v. d. Hulst, adjunct- bondsbestuurder, schetste in een korte toespraak de politieke en eco nomische situatie van tegenwoordig en verzekerde dat zowel de K A. B. als de Bond voortdurend aandacht blijven schenken aan de loon- en prijspolitiek van de regering. Wan neer minister van den Brink zegt, dat er harder gewerkt moet worden, bedoelt hij niet op de eerste plaats, dat de arbeiders harder moeten wer ken, maar dat er in de bedrijven eco nomischer en efficiënter gewerkt dient te worden Er gaan nog veel te veel kostelijke en kostbare uren ver loren aan bezigheden die veel mo derner en eenvoudiger verricht kun nen worden Daarbij moeten de ar beiders natuurlijk hun beste beentje blijven voorzetten. Spiekend over de vakbeweging wees de heer v d. Hulst er op, dat than? de tijd gekomen is. waarin men de arbeider als volwaardig m°ns er kent, wiens rechten in de P.B.O ver zekerd worden. Over de verschil1 en met vroeger behoeft niet veel ge zegd te worden. Dat weet iedereen en zeker de twee, jubilarissen, die de hittf van de strijd gedragen hebben ij zijn niet toegetreden tot de Bond om er iets te halen, maar om voor hun kinderen betere levens voorwaarden te bereiken. Zij zijn de harde werkers van het eerste uur en voor dergelijke mensen moet men een diep respect hebben. Spr. wenste beide jubilarissen na mens het Bondsbestuur van harte ge luk met dit jubileum en hoopte, dat het hun gegeven moge worden, nog vele jare in goede gezondheid lid te zijn van „St. Eloy". Zij hebben het bed opgemaakt voor de jonge ren. Maar ook voor de laatsten ligt er r.og een belangrijke taak. Zij moeten propagandisten zijn voor hun Bond en zichzelf ontwikkelen om, wanneer dit nodig is. zitting te kun nen nemen in fabriekskernen, e d., waarvoor uit onze richting zo moei lijk goede krachten te vinden zijn. Wij zijn katholieke arbeiders De voorzitter deelde mede, dat de diploma's voor het ;vj«rig lidmaat schap netjes thuisbezorgd worden en bood beide jubilarisen als souve nir van de Leidse afdeling, een zil veren vork en lepel met inscriptie aan. De geestelijk adviseur, pater E Spruyt O.F.M.. was de laatste spre ker. Hij herinnerde aan he* feest van de H- Familie en wees er op, dat aUe uite *v - activiteit van de leden moe :.eunen op het innerlijk leven, dus op het katholiek-zijn. De leden van ,St. Eloy" moeten daarom op de eerde plaats mannep zijn uit goede kath. gezinnen, mannen die hun loof werklijk be'ijden en daaruit hun van medemens en organisatie. Want we zyn niet alleen arbeiders, aldus Pater Spruyt, we zijn op de eerste plaats katholieke arbeiders- Moge ,St. Eloy" op de eerste plaats een katholieke organisatie zijn, die door haar activiteiten van katholieke le den een der beste onderafdelingen van de K. A. B. genoemd kan wor den! De verschillende toespraken wer den afgewisseld met vrolijke muziek van het trio Jan Gordijn, dat met de „Fietsbel" en de „Waterva"' er goed de stemming in wist te brengen. Het middaguur had reeds geslagen, toen de voorzitter, met dank aan sprekers V., deze prettige en pro pagandistische ochtendbijeenkomst, die ook door enige K A. B.-bestuur- ders werd bijgewoond, besloot. Tot het volgend jaar. Op naar het gou den feest! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elsje, dr van J. van Sta- den en A Benning; Maria Adfiana, dr van A. Joziasse en M Geurts; Wouter Cornells, zn van C. Baart en C. H. R. Wielinga; Johannes Domini- cus zn van J. C. Goosen en A Ku- psrus; Jacobus zn van J. P. Hamer- ling en S. Boom; Jacobus Josephus Maria, zn. van C. X. Ruigrok en A. E. M. Jongmans; Emanuella Jacoba, dr. van J. H. Bosch en J. Alles; Adriana Maria Geertruida Jacoba, dr van A. J. Hijman en W. J Ver baast; Roderick Charles Theodoor, zn van J, C. T. Scheffer en M. E. Munters. Overleden: J. H. A. Hazes, wedn. 75 jr; T. Teupken, gesch. van: Des Amorie van der Hoeven, 81 jr; M. Sierat, man 42 jr; M. van Rijn, huis- R.K. OPERETTEKOOR „PULCHRI STUDIO' De heer Willy Verburg bracht gis terenavond „De Dochter van de Tamboer-Majoor" van Jacques Of fenbach. De schouwburg was niet stampvol, maar wel heel goed bezet en 't succes was groot. Om deze ope rette met uitsluitend dilettanten enigszins behoorlijk voor het voet licht te brengen is een lange voorbe reiding, ongelooflijke volharding en inspanning vereist. Wij brengen de heer Verburg hulde voor zijn moeite volle studie, welke bevredigend suc ces heeft opgeleverd. Jacques Offen bach (13191880) een Duitser, zoon van een cantor aan de Synagoge te Keulen, kwam als jonge jongen aan 't conservatorium te Parijs en heeft vrijwel zijn gehele leven daar door bracht. Zijn operettes voerde hij uit in het in 1855 gestichte theater „Bouffes Parisiens" en door hem werd de operettestijl opgevoerd en ontwikkeld. Hij hield van een on schuldig intrigetje, van de satyre en de parodie, waarbij de Italiaanse opera 't nogal eens moest ontgelden. Later ging hij weer over naar een hoger niveau. (Les contes d'Hoff- rr:ann). Uitsluitend met dilettanten is er gewerkt; ook het K.A.B. Sym- phonieorkest bestaat uit louter mu- ziek-liefhebbers en deze hebben zich met hart en ziel gegeven, aan vankelijk wat tastend en voorzich tig, wat onwennig en tegen de toon. maar 't ging op de duur beter. Zo'n "rote ouverture valt niet mee, want Offenbach met het ontastbaar Frans vr. van: Cramer, 73 jr; J. M. Bink, parfum schrijft niet gemakkelijke dochter 19 jr. maar wel onverwoestbaar vitale mu Maandag 8 Januari. Er moet Zaterdag, omstreeks het middaguur, een opstootje geweest zijn op de Zaterdagse markt. Het fijne weten we er helaas niet van. Maar het schijnt, dat een kopende dame veel kabaal gemaakt heeft, toen zij bemerkte, volgens haar zeg gen dan, dat een van haar twee tas sen ongemerkt uit haar handen ge trokken was. In die tas zouden zich tien gulden en een spaarbankboekje bevinden. De politie is bezig het zaakje uit te zoeken. En de R.K. Gym.ver. „Groen Wit" heeft de Kerstvacantie er weer opzit ten. De lessen vangen deze week weer aan. Bovendien vindt er een verandering plaats, wat betreft de contributie-inning. Het geld zal voortaan maandelijk aan huis worden opgehaald en kan niet meer op de lessen afgedragen worden, noch bij de dames, noch bij de heren, meisjes of jongens. De oudere leden en de ouders van jonge leden worden vriendelijk verzocht hiermede re kening te houden en te voorkomen, dat de bode tevergeefs aan huis komt. De Bonds-contributie wordt als een kleine verhoging op de gewone contributie geïnd Morgenavond is er indocv-train r standig haar werkzaamheden ver richt en iemand uit de N.R.K.M.- kring benoemd is tot voorzitter van de afd. Detailhandel, moet zo'n uit eenzetting uitermate nuttig geacht worden. Bovendien wacht de aanwe zigen een zeer bijzondere verras sing, zodat een zeer grote opkomst, om acht uur precies in „In den Ver gulden Turk" verwacht mag wor den! Naar aanleiding van de reportage van Zatei'dag 1.1., vraagt een lezer ons op welke uren het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal'" eigenlijk ge opend is. Welnu, dat weten we. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 3 uur, zonder middagpauze. De aparte tentoonstellingen kunnen tot 's middags 4 uur bezocht worden Oo Zondagen zijn de uren resp. van 1 tot 3 en 1 tot 4 uur. Ziezo, dat weet u. En nu naar de Lakenhal! Even wat oude koek. Vrijdagmor gen is de 45-jarige conducteur L. v. d. S„ uit de Bakker Korffstraat op onverklaarbare wijze tussen twee rangerende trams terecht gekomen, op het N.Z.H.V.M.-emplacement aan de Rijnsburgerweg. Hij bekwam ver moedelijk een heupfractuur en werd door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. Ook niet helemaal kersvers meer is het bericht van twee, jeugdige Leid se schoorsteenvegers, die tijdens hun ziek. Het koor van de kostschool meisjes zong best, beter dan dat van de soldaten, die het rhythme maar niet vasthielden en bij Offenbach is rhythme één van de grote charmes. Soldaten zijn toch niet zenuwachtig? De mannenkoren zongen later beter en ook de gemengde koren vlotten. Pulchri beschikt over aardig zingen de solisten. Plony Uljeé zagen en hoorden wij al meer. Zij deed als Stella heel goede dingen in zang en spel. Zij geeft blijk van aanleg voor de operette, want de uitbeelding van de situatie, die bij Offenbach nogal eens dwaas is, valt te prijzen. Maar ook de jonge debutante Lyda Spaans als hertogin Delia Volta zingt en speelt met durf. Haar partij was niet gemakkelijk, maar zij sloeg er zich aardig doorheen. Corry Zoet als de marketenster zong welluidend en «eanimeprd. Ook bij d-e heren viel wat goeds te waarderen. Leef Scham- oer. als Griolet heeft een humoris tische aanleg, en hij speelde zijn rol met goede smaak. Luitenant Robert (Dick Kuiters) voldeed goed, was een knappe verschijning, Stella waardig. Aart de Jong als Moutha- bor heeft een uitstekend geluid en deed soms karakteristieke dingen als tamboer-majoor. Kuiters en de Jong débuteerden evenals Jac. Ouwerkek als de hertog. Zijn spel was aardig en onderhoudend. Jan Steenbergen (ook débutant) als markies Bambini had een ondankbaar rolletje, dat evenals enkele andere kleine rollen maar matig voldeed. De herbergier was goed. De regie was door Jac. Buis met goede smaak verzorgd, en de massa bewoog zich vrij over het toneel De decors waren goed geko zen. De vertimmering duurde te lang. Al met al een aardige opvoe ring waarin de toeschouwers veel olezier hadden. Pulchri gaat, dank zij de gestadige studie door de heer Verburg en dank zy de toewijding van de koorleden, vooruit. Nu nog de hoofden koel en wat m'eer oog gericht op de kapelmeester en alle koren zullen slagen. De mooie, maar ook keurige costumes waren van het huis Joh. Gerritsen te Amsterdam. Wof n-prrl voor Polobri. -'fin solisten en allereerst voor de dirigent een waar s' cce? dat onvabpnH met veel bloemen en veel hartelijk applaus tot uiting kwam. J. Kortmann BRIDGE NED. BRIDGEBOND DISTRICT LEIDEN. In de Viertallen-competitie zijn nog de 'volgende uitslagen verkre- team v. d. Stok met 10 mp.; team v. Wïngen gelijk tegen team Scheffers (DDS) (2 p. voor Van Wingen); team v. d. Stok wint van team Braams met 22 mp.; team Visser wint van team Beper met 14 mp team Koch gelijk tegen mevr. v. Ingen Schenau (DDS) (lp. voor van Ingen Schenau). Ie klas A: team Jacobs wint van team Bergsma met 34 mp.; team ABC I (Kuyff) wint van team Lier met 40 mp. team Jacobs wint vgn team Lier met 14 mp team HJB I (Ver min) wint van team Bevcsma met 13 mp.; team ABC I (Kuyff) wint van team ABS II (v. Heyningen) met 7 mp. Ie klasse B.: team Kreft wint van team Tielkemeyer met 17 mp.; teom Tielkemeyer wint van team mevr. Braams met 24 mp.; team ABC III (Broekman) gelijk tegen team Kreft (1 mp ABC 3); team Noord wijk I (v. d. Voort) wint van team mevr. Braams met 50 mp.; team ABC 3 (Broekman) wint van team ABC 4 (v. d Horst) met 10 mp. Ie klasse C: team Klinkenberg wint van team Uphoff met 10 mp-; team Goddijn wint van team Klin kenberg met 20 mp.; team HJB 2 (v. d. Oetelaar) wint van team Goddijn met 34 mp. 2e klasse: Noordwijk 2 (Vink") wint van Noordwijk 3 (Bom) met 32 mp.: HJB 4 (Brama) gelijk tegen HJB 3 (v. Noort) (2 p. voor HJB 4). alleen voor de senioren van Docos, in j werk op jjet dak van het Organisch de gym-zaal Potgieterlaan. Junioren en adspiranten hebben deze week rust. En morgenavond vergadert de R.K. Middenstandsvereniging, afd. Leiden. Eigenlijk is het een der cursus-avon den, maar omdat het programma zo belangrijk is worden ook niet-cur- sisten, dus alle leden, verwacht. Mr. dr. P. G. Knibbe zal komen smaken over „Wat betekent de Kamer van Koophandel voor u en voor het be- juistp houding putten ten opzichte I drijfsleven?" Nu de Kamer weer zelf- Zaterdagavond is door de Afd. Lei- Hierna volgde een film welke in den v. d. Ned. Bond van leerkrach- 1 vogelvlucht een 8-tal bedrijven van ten bij het Nijverheidsonderwijs in zeer uiteenlopende aard in Neder- samenwerking met de VOLA (Ver. j land in werking liet zien. Men kon rhemisch laboratorium aan de Hugo Corresp. - Conversatie Sne'ste opleiding Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 woordelijkheidsbesef in het volle licht werden geplaatst. Verschillende geschenken werden aangeboden en tijdens de receptie, die hierna volg de, kwamen vele de jubilaris geluk wensen. Willen alle Leidse K.A.B.-leden er aan denken, dat zij a.s. Vrijdagavond verwacht worden in „Den Burcht" (let opi), waar de heer G. A. Mid delhuis, verbondsbestuurder, zal spreken over De K.A.B. een ge vaar?" Het moet een grote bijeen komst worden, die men opluistert de Grootstraat lood gegapt hebben j met zang en toneel en waarop het Vrijdag werden zij betrapt, terwijl er j bestuur, juist omdat er zo'n bekende Oud-leerlingen der ambachts school te Leiden) een ontwikke lingsavond belegd, waaraan door de heer W. Beets Jr., als vertegenwoor diger der V.N.F. d.m.v. he* vertonen van enige films met toelichting me dewerking werd verleend Een der zaaltjes van het „Gulden Vlies", waar de voorstelling gehouden zou worden, bleek het aantal belangstel lenden niet te kunnen belatten, zo dat na beraad besloten werd te ver huizen naar de bovenzaal van „De Kleine Burcht" De avond, die aldus met enige vertraging begon had ver der een vlot verloop. De voorz. van de afd. Leiden v. d. Bond v. Leer krachten aan het Nijverheidsonder wijs, de heer C. J. H. Valk sprak een kort welkomstwoord, waarna de voorz. der VOLA, de heer J. P. Zwanenburg, 'n speciaal woord van welkom richtte tot de heer Chr. Bril man, die hij als nieuwe directeur der Ambachtsschool op deze bijeenkomst wilde begroeten. Hierna begon de heer W Beets Jr. met het eigenlijke programma In een kort voorwoord belichtte hij het nut van industriali satie. Hij hoopte, dat zijn films er toe zouden mogen bijdragen, dat de buitenstaander niet alleen geboeid wordt door een voor hem onbekende industrie, doch dat hij tevens een grotere waardering zal krijgen voor de mensen, die aan het productie-pro ces deelnemen Als eerste film werd vertoond een vrij uitgebreide excur sie door het conservenbedrijf van de Bato te Altena bij Nijmegen. Op zeer duidelijke en overzichtelijke 1 kwartier voor het vertrek aan het wijze werd de weg getoond, die het station aanwezig te zijn, alles voor fruit gaat van de boom naar het eigen rekening. De kosten voor Don- o m. een kijkje nemen bij de fabri cage van huishoudelijke artikelen, zoals zeven zeepkloppers e.d., men zag waar en hoe Abraham de mos terd haalde en men kwam zelfs zeer dicht bii huis terecht, nl. in "de Leid se Wolfabwieken Tijdens de pauze werden versnaperingen uit de ver filmde Batofabrieken aangeboden en tevens wei'den kosteloos lootjes ver strekt. Aan het eind van de avond werd de trekking gehouden en me nigeen zag zich verrijkt mei produc ten, die hij juist te voren had zien vervaardigen; een stukje zeep, een stalen theezeefje, een potje mos terd en.... een zakje kattenbrood. Te omstreeks 10 uur werd deze leer zame en geanimeerde avond door de voorzitter der VOLA gesloten. BONDSRAAD EN 40 JARIG JUBILEUM „ST. ANTONIUS" Het bestuur van de afdeling Lei den van de Ned. R.K Bond van Ho tel-, Cafe—Restaurant Geëmpl. „St. Antonius" met de Sectie Bioscoop- cn Theaterpersoneel, deelt aan de le den mede, dat het afdelingsbestuur Woensdag en Donderdag a.s. naar de Bondéraad en de herdenking ring van het 40-jarig bestaan van de Bond, welke te Utrecht wordt ge houden, zal gaan. Het vertrek op Woensdag a.s. is 9.01 en Donderdag 8.01 van Leiden naar Utrecht. Leden met hun dames, die aan de Bondsraad en festiviteiten wensen deel te nemen, worden verzocht een potje, terwijl terloops ook andere fa- bricages, welke met deze industrie verband houden, het vervaardigen van vruchtenkoekjes, het drogen van appelen etc. werden gedemonstreerd. derdag a.s. worden geschat op 15 per persoon inclusief reis, ontbijt, diner en enkele consumpties. Ver dere inlichtingen worden door het secretariaat verstrekt. een rolletje klaar lag om meegeno men te worden. Een vorige kleine zending, die reeds verkocht was, kon achterhaald worden. Wie vijf en twintig lange jaren jeugdleider geweest is en daar zeer veel tijd, energie en aandacht aan ge- gegeven heeft mag wel eens in de bloemetjes gezet worden. Dat werd de heer H. v. d. Broek gisteren ge daan, otndat hij al een kwart eeuw jeugdleider is van „Levendaal". de Ned. Herv. wykgemeente. Verschil lende sprekers prezen hem huizen hoog en droegen geschenken aan. Vanmorgen hoorden we pas, wat zich in de nacht van Vrijdag op Za terdag aan de Rijn- en Schiekade heeft afgespeeld, 's Nachts om halt twee komt een bewoonster versenrikt bij haar buurman aanbellen, met het verzoek ot hij de politie wil opbel len, omdat haar man thuis een in breker bij z'n kraag had. Die buur man deed dat en de politie ver scheen. Toen bleek het, dat die in breker geen echte inbrekei was. Het was een matroos, die wat a: te diep in het glaasje gekeken had en, niet helemaal nuchter meer, ovei de tuin schutting was geklommen. Op een of andere manier had hij kans ge zien om de kantten binnen te gaan. De heer des huizes werd wakker en zag licht branden in de keuxen. Eerst voelde hij even in het echtelijK bed of vrouwlief nog tussen de dekens lag. Dat bleek inderdaad het geval Dus moest er iemand anders in de keuken zijn Hij stend op en ging polshoogte nemen. In de keuken vond hij matroos zittend op een stoel. „Wat kom jij hier doen?" „ik kom me eVen warmen" antwoordde de ver man „Straks komen e. nog meer". Enfin Cc politie nam hem mee en ge rustgesteld zocht de in zijn slaap ge stoorde heer des huizes het bod weer op. Zaterdagavond werd in de Schouw burg een opvoering gegeven van „De Prins van Sind" 'een kinderoperette. De kinderzangclub „Staalwijk" onder leiding van de heer H. J. Ottenhof, gaf voor een voile zaal een vlotte en leuke vertolking. Vooral de aankle ding was prima verzorgd In de Consistorie van de Pieters kerk werd Zaterdagmiddag de lieer H. Filippo gehuldigd, in verband met zijn zilveren jubileum als lid van de Gemeente-commissie van de Ned. Herv. Gemeente te Leiden. De jubi laris, die oud-gemeente-ontvanger is en daarom door bijna iedere Leide- naar gekend wordt, werd door ver schillende sprekers toegesproken, waarbij zijn capaciteiten en verant- spreker komt, bijzonder veel belang stelling verwacht. De vijfde hoktentoonsteliing van de Postduivenvereniging „De Vrien denclub" had tot resultaat, dat de to taal-uitslag thans is: 1, J. van Dorp, 270, 50, 2. W. Vijlbrief 270,25. 3. P. de Klerk, 269 75. 4. A. van Velzen, 269.50. 5. G. A. L. v. d. Reyden, 268.50, enz. enz. Laatste Berichten WONDJOE GEVALLEN. Wondjoe is door de Noordelijken veroverd, aldus is te Tokio bekend gemaakt. Na twee dagen verwoede gevech ten om Wondjoe, het belangrijke knooppunt van wegen cn spoorwe gen 70 kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, hebben de ver bonden legers zich op nieuwe stellin gen teruggetrokken. Wondjoe was 't voornaamste doe. van de Chinezen en Noord-Koreanen na de val van Seoel. De tegenstander kan thans Westwaarts naar de kust optrekken cn trachten óe terugtocht van het achtste leger af te sniiden. Wondjoe is ook een belangrijke stad in de r!" u met '-idvaavts ge legen Toegoe, dat de vorige zomer het bruggenhoofd te Pocsan schraag de. 2500 GULDEN IN DE KACHEL Toen de gewaarschuwde politie gis teravond laat assistentie kwam verle nen aan een logement in de Veer- straat te Hilversum, waar de loge menthouder met zijn vrouw in een hevige twist was gewikkeld, had het meningsverschil, dat ontstaan was onder de verhitting van de nodige spiritualen, het hoogtepunt bereikt. De ruzie ging over geld en de loge menthouder was op het moment^ dat de politieman binnenkwam juist doende in zijn razernij de inhoud van een geldkistje, 2500 aan bank biljetten, in de brandende kachel te smijten. Het geld werd een prooi der vlammen. Door onmiddellijk ingrij pen kon de politieman nog een zeer klein gedeelte van het geld redden. 5A«ectl5RpnK*i|Tru GROOTEBEER DjakartaA'dam pass. 7 Jan. Gibraltar. KOTA AGOENG DjakartaR'dam 7 Jan te Genua. ROEBIAN Djakarta—A'dah 7 Jan. van Port-Said naar Marseille. SABANG R'damDjakarta 7 Jan. n. Singapore. GAROET, R'dam—Dja karta 7 Jan. van Port-Said. INDRA- POERA R'damMakassar pass. 7 Tenslotte zu nog vermeld, dat de :^^TA^rLJa5-te o,* vrnvrt,- nvn raHin.ftnHor7noir Vi».R dam van Djakaita. RANCHI, Dja- karta-A'dam 3 Jan. van Aden. SIBA- Ver. voor exp. radio-onderzoek „Ve ron", afd. Leiden a.s. Zaterdagdag avond een feestavond geeft in „Re- hoboth". Rapenburg 10. Het cabaret programma wordt met een dansje besloten. A.s. Donderdag is er geen vergadering. STADSKOK. Scheidsrechters vierden feest Het was een heel grote scheids- rechters-familie, die Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal bijeen geko men was, op uitnodiging van de Pro- paganda-commissie van de Scheids- rechtersgroep Leiden en Omstreken. Zij waren gekomen om te luiste ren naar de Radio Capriolen Revue, die onder leiding van Nol van Dijk en Wirn van Herk werd gebracht. Dit komische tweetal werd bij tijd en wijle door „the third man" Willy. Rex geassisteerd. Bijzonder waren zij op dreef in hun schets van de Vrije Vrouwenclub. waarbij de zaal van de ene lachbui in de ander viel. Dat was trouwens meermalen het geval. We denken slechts aan het optreden van de bekende Peter Pech, wiens kiespijn cn bijkomende narig heden veel stof tot lachen boden. We zagen voorts Mary Gabriël, de char mante cabaretière, die over een goe de stem beschikt en de kunst verstaat haar liedjes aardig te brengen. Er waren meer aardige nummers, zoals het Mexicaanse trio de „Chi co's". cowboys met een gitaar, die zoete melodieën zongen. De „Cori- ta's" brachten een dans-accordeon- show met veel Aemerikaanse rambam er bij. Alles bij elkaar een vlot program ma, dat met vaart gebracht werd en waarom hartelijk gelachen is, ook al v/aren de grapjes soms wat al te goedkoop en zeker niet allemaal ori gineel. Het bleef echter onschuldig vermaak cn een volle zaal heeft dit ,met volle teugen genoten. JAK, DjakartaRotterdam pass. 7 Jan. nam. Finisterrc. VOLENDAM, DjakartaR'dam 6 Jan. van Port- Said. Een juffrouw in Halstead (Es sex), constateerde verschrikt, dat zij haar handtas had laten lig gen op een marktstalletje waar zij inkopen had gedaan. Nerveus ijlde ze terug. Maar het was te laat. De handtas (met inhoud) bleek door de koopman voor drie dubbeltjes van de hand te zijn gedaan. En werkelijk, de man was volkomen te goeder trouw. Hij had ook zoveel tweede hands goederen in zijn kraam ZOETERWOUDE Emigratie-avond! Onder auspi ciën van de R.K. Propagandaclub „St. Paulus" zal Dinsdagavond a.s. om 8 uur in het Parochiehuis aan de Schenkelweg een emigratie-avond gehouden worden. Als spreker zal optreden de heer W. Kampschoeër, alg. voorz. van de L.T.B. Ongeval. Zondagmorgen om pl.m. 10 uur brok achterwiel van de wagen van de heer Chr. van Leeu wen. wat tot gevolg had, dat de wa gen kantelde. De inzittenden kwa men er met lichte verwondingen en de schrik af. Een en ander gaf op dit „spitsuur" in de Zuidbuurt een ware verkeersopstopping. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 8 Jan. Vee, Aanvoer 1690 stuks. \v. v. 977 vette koeien en ossen, en 713 varkens. Vette koeien 2 25—2.50. 1.95—2.20, 1.851.95, en varkens 1.73, 1.70, en 1.65 per kg. Vette koeien aan- vief ruim, handel stroef, prijzen niet hoger; varkens aanvoer groot, han del slepend, prijzen aanmerkelijk la ger.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3