Horecaf-bedrijven gaan de prijzen verhogen Eerste lustrum van de Gidsen MAANDAG 8 JANUARI 1951 Ub LE1DSE CUURAN1 EERSTE BLAD - EAGINA 2 Kard. Faulhaber 40 jaar bisschop Een markante persoonlijkheid Zondag 7 Januari was het veertig jaar geleden, dat Michael Kardinaal Von Faulhaber, aartabisechop van Müch en-Fr eising, door Paus Pius X tot bisschop van ipeyer werd be noemd en op 19 Februari, dat hij tot bisschop werd gewijd. De toen 42- jarige priester genoot reeds grote bekendheid als predikant, onderzoe ker en geleerde. Êerat besre«g hij de bisschopszetel var Speyer. Zeven jaren later, in September 1917, werd hem de leiding van het aartsbisdom Müchen-Freising toevertrouwd. In 1921 werd de vereerde kerkvorst door Paus Benedictus XV tot Kardi naal gecreëerd. Kardinaal von Faulhaber is zonder twijfel een der markantste persoon lijkheden uit het Duitse Katholieke leven van deze eeuw. In zijn persoon verenigen zich de „Kardinaals"- deugden van wijsheid, rechtvaardig heid, van moed en van gematigheid Hiervan leggen zowel zijn predika ties en geschriften, die duidelijk de weg aanwijzen, welke de Katholie ken hebben te gaan, getuigenis af, als zijn moedig opkomen voor de rechten der verdrukten en vervolg den. Ook buiten het terrein van de Kerk wordt Kardinaal von Faulha ber' in wijde kringen geëerd als de strijder voor recht en waarheid. Gen. Eisenhower aangekomen Geen „miraculeuze"' plannen Generaal Eisenhower is Zondag te Parijs aangekomen om het opperbe vel van het Atlantische leger op zich te nemen. Spoedig na aankomst had hij een informele bespreking met veldmaarschalk Montgomery, hoofd van de defensie van de Wes terse Unie. In een door de Franse radio om geroepen verklaring zegt generaal Eisenhower, dat hij geen „miracu leuze plannen" heeft en dat geen buitenlandse hulp alleen Europa kan beschermen. Ieder, land zal de kern van zijn eigen verdediging moeten vormen. Eisenhower, die snel de hoofdste den van de landen van het Atlan tisch Pact wil bezoeken, heeft gezegd dat hij ongeveer midden Februari „meer blijvend" naar Europa zal ko men. Een woordvoerder heeft Zaterdag te Parijs verklaard, dat Eisenhower na zijn bespreking met Franse auto riteiten Brussel, Den Haag, Kopen hagen, Oslo, Londen, Lissabon. Ro me, Frankfort, Luxemburg en Reyk javik tussen 10 en 26 Januari wil bezoeken. De generaal zal vervol gens een tweedaags bezoek aan Ot tawa brengen en daarna naar Was hington terug gaan voor besprekin gen met Truman alvorens hij zijn nieuwe functie blijvend aanvaardt. Zondagochtend is te Djakarta door het plaatselijke comté Irian de aan kondigde massabijeenkomst gehou den. De belangstelling daarvoor was zeer gering, het aantal aanwezigen werd geschat op 300 personen. Vele spandoeken werden meegevoerd, waarop Leuzen voorkwamen, zoals: „Liquideer de overeenkomst van de Ronde Tafel-Conferentie" en „Irian hoort bij Indonesië." Door sprekers werd er op aangedrongen, de strijd om Irian niet te staken, alvorens Irian bij Indonesië was gevoegd. ZOON VAN PREMIER NATSIR BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN De zoon van de Indonesische mi nister-resident Natsir is Zondagoch tend bij het zwemmen verdronken. Het stoffelijk oversrhot van de 11- jarige Abu Hanifan Natsir is 's mid dags begraven. OOK IN ENGELAND VOGELPEST. De Britse eierenindustrie wordt bedreigd door de uitbreiding van de vogelpest, welke in het land onge veer 100.000 eieren per week kost. Bovendien hebben de boeren se dert November reeds 45.000 stuks pluimvee moeten doden, teneinde de ziekte te bestrijden. In verband met het tekort aan vlees tengevolge van de stopzetting van de aanvoer uit Argentinië is de prijs voor Engels pluimvee met sprongen gestegen. WATERSNOOD IN DE BORINAGE. Het water van de Haine en haar bijrivieren veroorzaakt overstromin gen in de Borinage. Te Quaregnon heeft de burgemeester een beroep moeten doen op het leger om de bressen te stoppen in de dijk van de stroom, waarvan het water een dicht bevolkte wijk bedreigen. De wijk Quaregnon-Rivage staat helemaal blank en het verkeer is er onderbro ken. Hetzelfde geldt voor Jemappes, waar het water van de Heine door de riolen afvloeit en ir; de rue Jericho cm. hoog staat. Aan de Frans-Bel gische grens te Roisin en Quitevrain wordt een snelle stijging van het waterpeil van de Honnelle waarge nomen. ALLES VAN EEN ANDER. Een 24-jarige losse werkman te Vlissingen werd door de po litie aangehouden, omdat hij op een rijwiel reed, waarvan het frame behoorde bij een fiets, die in de afgelopen zomer werd ge stolen. 3ij onderzoek bleek, dat de andere onderdelen eveneens van gestolen fietsen afkomstig waren e?n ten slotte kwam zelfs vast te staan, dat ook zijn kle ding niet helemaal tot zijn recht matig bezit behoorde. Onder goed, overhemd en sokken wa ren bij verschillende adressen van de drooglijn gehaald KATH. ONDERWIJZERS-VERBOND BENOEMT EEN VRIJGESTELD VOORZITTER. Op de gisteren te Utrecht gehou den verbondsbestuursvergadering van het Kath. Onderwijzers-verbond is volgens besluit van de laatst gehou den algemene vergadering voor de egrste maal een vrijgesteld voorzit ter gekozen. Als zodanig is benoemd de heer J. H. M Derksen (Amster dam). Deze zal ingaande 1 September 1951 zijn werkzaamheden aanvangen en op die datum de heer W. Wilschut opvolgen, die van 1934 het Kath. On- derwijzersverbond als voorzitter ge leid heeft. In de Horecaf-bedrijven is door de betrokken besturen in verband met de stijging van verschillende bedrijfskosten aan de bedrijfsge- noten geadviseerd de zaalhuren met 20 pet. te verhogen, de prijzen voor logies en ontbijt met 10 pet., met een minimum van 50 cent, voorts de prijzen van de dagschotels met 25 cent en die van de menu's met 50 cent. Wat betreft de prijzen van de dranken is nog geen beslissing genomen, maar deze wordt spoedig verwacht. De Engelse piloot, die Vrijdag uit zijn Meteor-str aal jager zou zijn ge sprongen, is nog steeds niet gevonden Ook zijn toestel is nog niet ontdekt. Wel zijn in de loop van Zaterdag ge deelten van de bekleding splinter hout en houtwerk met schroefbou ten op Ameland aangespoeld. Voorstel tot steun aan tuinbouw De treinverbinding Enschede-Mun ster, die reeds voor de oorlog be stond, wordt binnenkort hervat De Duitse spoorwegen zullen oj het traject MunsterGronauEn schede Dieseltreinen laten lopen, die in Enschede aansluiting zullen geven op electrische treinen der N. S. Zo zal het mogelijk worden, dat Amster dam van Munster uit in ongeveer vier uur wordt bereikt. De verbinding zal ingaan met de nieuwe dienstrege ling der Nederlandse Spoorwegen Een en ander is een gevolg van een overeenkomst, we ke door autoritei ten van de Nederlandse Spoorwe gen en de Bundesbahn, tot stand is gebracht. De treinen rijden tweemaal per dag heen en weer op de route MunsterEnschede. De exploitatie berust bij de Bundesbahn. Jhr. B. M. van der Wijck, die onlangs de leiding van ons gezant- .schap :e Bogoi* op zich nam, zal naar Nederland terugkeren. De gezond heidstoestand van jhr. Van der Wijck liet reeds dadelijk na zijn aankomst te Bogota te wensen over. Vestiginqsverbod kleinbedrijf Het besluit algemeen vestigings verbod kleinbedrijf 1941 zal niet meer gelden voor alle bedrijfstakken, waarop toepassing van de vestigings wet kleinbedrijf 1937 mogelijk is. Dat is dan voor ambacht, detailhan del en kleine nijverheid. Om aan de bedrijfsorganisaties de mogelijkheid te geven desgewenst een vestigings- besluit. of zogenaamde snertijd aan te vragen treedt de beschikking eerst in werking op 1 April 1951. Sinds September 1949 geldt het vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 reeds niet meer voor alle bedrijfs takken, waarvoor toch al moet wor den voldaan aan de eisen van vak bekwaamheid, handelskennis en cre- dietwaardigheid, gesteld op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. Het besluit algemeen vestigings verbod kleinbedrijf 1941 blijft na 1 April 1951 alleen van toepassing op de takken van bedrijf, ressorterende ondei de bedrijfsgroep, hotel-, café-, restaurant- pension- en aanverwan te bedrijven. Het reisbureaubedrijf het leesbibliothee-kbedrijf, het schoon heidsverzorgingsbedrijf en het be- grafenisbedrijf- STAATSBOSBEHEER KOOPT HOOG BUURLO AAN. Het bijna 600 ha. grote landgoed Hoog Buurlo op de Veluwe tussen Hoenderlo en Kaatv/ijk is aangekocht door het Staatsbosbeheer voor een bedrag van 425.000.Hierdoor is met het Kootwijker Zand en het Ugchedse Bos een bijna gesloten ge heel verkregen, dat als recreatie-ge bied van in totaal 11.500 ha. een waardevol bezit is geworden. Het landgoed Hoog Buurlo, dat toebehoorde aan de familie van Verschuer bezit 285 h-a., heide, die waarschijnlijk niet bebost zal wor den. Verder zijn er akkers, boerde rijen, twee schaapskooien en ruim honderd ha. hakhout en oude eiken en beukenbossen. TROUWRING „WEER BOVEN WATER". Zeven jaar geleden verloor de veerman A. Beeks te Kessel (L.) zijn trouwring, toen deze bleef haken aan een staaldraad en daarbij in de Maas viel. De hoop deze nog ooit terug te vinden kon gevoeglijk worden op gegeven. Door de hoge waterstand van de Maas moesten echter dezer dagen de stuwen worden gestreken, waardoor het waterpeil snel zakte en een stand bereikte als voor de kana lisatie. Toen kwam ook de plek bloot te liggen, waar de veerman zijn ring had verloren. Hij besloot toen nog eens te zoeken en na een half uur in de modder gescharreld te hebben ge lukte het hem inderdaad het verlo ren kleinood te vinden. 102-JARIGE OVERLEDEN. De oudste ingezetene van Dor drecht, mevr. de wed. J A. C. van Bilderbeek-Delamaison van Heen- vliet, die op 17 Maart a.s. 102 jaar zou zijn geworden, is vandaag te dezer stede overleden. Voor steunverlening aan de tuin bouw liggen'thans-concrete voorstel len op de regeringstafel. Men hoopt spoedig een oplossing te bereiken. Dit zei mr. V. G. M. Marijnen van de Stichting voor de Landbouw, op de tuinbouwconferentie van de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond. Volgens berekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut, zijn de verliezen in de koudegrondstuin- bouw in 1950 zeer hoog geweest, al dus mr. Marijnen. Op de teelt van spercie- en prinsessenbonen werd 6.7 millioen verloren, op de augur kenteelt rondom Venlo 3 millioen, op de bloemkoolteelt ruim 2.6 mil lioen en op de snijbonenteelt 1.3 millioen. Voor de teelt van spercie- bonen en augurken liggende verlie zen ver boven 25 pet. Goede inkom sten gaven de vroege aardappelen. Als belangrijkste oorzaak van de slechte cultures noemde spreker de verschuivingen in de consumptie. Van vele producten zijn de teelten te groot. Het gevolg was, dat in 1950 on geveer 130.000 ton groenten (de op brengst van 2500 ha.) werd doorge draaid. In 1949 werd 80.000 ton groenten doorgedraaid, maar toen was de jaaropbrengst ook 50.000 ton minder. Van de opbrengst aan andijvie, augurken, bloemkool, sperciebonen ep snijbonen, werd 20 tot 25 pet. door gedraaid, van de spekbonen 50 pet. Slecht-gemutste bedienden „Oranje"' te laat ver trokken Het passagiersschip de „Oranje" vertrok Zaterdag met vier uur ver traging uit Djakarta naar Neder land daar zich moeilijkheden met In donesische bedienden aan boord voordeden. Deze hadden Vrijdag zon der enige moeilijkheden aangemon sterd, doch zij verschenen Zaterdag met „kopiahs" (mutsjes) op het hoofd in plaats van met de voorge schreven hoofddoek. Ruim 200 bedienden verklaarden op de vraag of zij zich volledig aan de - dienstvoorwaarden wilden hou den, dat zij een kopiah wensten te 'dragen. De gezagvoerder zag zich genoodzaakt daarop het dienstver band te verbreken en de 200 bedien den werd opgedragen de „Oranje" te verlaten. Aneta verneemt, dat de maatschap pij Nederland principieel niets heeft tegen de kopiah als hoofdbedekking in plaats van een hoofddoek. Zij is volkomen bereid de kopiah als hoofd bedekking te aanvaarden, zo ver neemt Aneta. Deze en andere kwes ties moeten echter nog besproken worden met de betrokken vakbond, doch zolang geen definitieve wijzi ging is gekomen in de arbeidsvoor waarden, dient het personeel, ge zien de verhoudingen aan boord van de schepen, zich disciplinair te ge dragen. Inbreuk naar eigen dunken op de aanmonsteringsvoorwaarden kan de stoomvaartmaatschappij Ne derland niet toestaan. Tenslotte is de „Oranje" uitgeva ren op eigen kracht, daar het sleep- bootpersoneel in de haven van Priok zich solidair toonde met de Indone sische bedienden. Het eiland Marken is sedert Za terdagavond volkomen geïsoleerd, als gevolg van de drijvende ijsvel den op Gouwzee en IJsselmeer. De Westenwind heeft deze in de rich ting van de dijk voor de Zuid-West polder gestuwd. Mocht niet spoedig een verbetering intreden dan zal de hulp van een ijsbreker worden ingeroepen om de verbinding met Monnikendam te herstel1 en. Van zelfsprekend is ook de postverbin ding gestagneerd. De 46-jarige Ale de Vos, werkzaam bij de veehouder Keizer te Akkrum, viel bij het voeren van het vee van de hooizolder. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar het slachtoffer aan ae gevolgen is overleden. Een Haagse dame, M. G. K.- deed bij de politie aangifte dat oen onbekende man haar op de Niebor- weg een tasje uit de hand had ge rukt, waarin een spaarbusje, inhou dende ongeveer 1000. bevond. Bij nadere ondervraging door de politie heeft de aangeefster bekend het ver haal te hebben verzonnen. j 37-jarige werkster Ch. E. uit de Maasstraat in Den Haag die be last v/as met het poetsen van voor werpen in de kelders van het Stede lijk Museum is dezer dagen ge arresteerd. Zij blijkt schuldig te zijn aan de diefstal van vijf gouden me dailles, die in de loop van het vorige jaar is gepleegd. Er kwam schot in het onderzoek, toen de Haagse recherche in Augus tus van het vorige jaar bij een ju welier 28 gram smeltgoud in beslag nam. De daarop ontstane speurtocht leidde tot de daderes. Mammoet en bison Bij het kleileembaggeren in de Noord-Oostpolder zijn destijds resten van prae-historische dieren gevon den. Het vorig jaar zijn daaromtrent uitvoeriger gegevens verkregen. Het is gebleken dat vrij wat beenderen en beenderfragmenten te voorschijn zijn gekomen uit de delta van de IJs- sel, In deze fauna zijn vertegenwoor digd: mammoet, wolharige neus hoorn, reuzenhert en bison. Verder is het. dor het verwerven van een type-collectie schelpen uit de zoute afzettingen van het Eemstel- sel, mogelijk geworden een goedeer- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ ZACHT. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Aanvankelijk matige tot krachtige, later over wegend matige wind tot krachti ge wind tussen Zuid en West Weinig verandering in tempe ratuur. antwoord beeld te geven van de gro te gebeurtenissen in dit gebied in de praehistorie, tijdens de ijsbedek- king. Voor-de tweede maal zijn bij ver kenningen op het kleileemgebied ten Westen van het voormalige eiland Schokland vondsten uit de jongere steentijd aangetroffen. Deze vond sten waren twee werktuigjes van vuursteen; een schabber en een ver moedelijke klingschrabber Voor de kennis van de voor-historie van dit gebied zijn de vondsten van veel be lang. Het ligt daarom in de bedoe ling ter plaatse door middel van enige prfoefgravingen een uitgebreider on derzoek in te stellen. SASSENHEIM Te Maarsbergen is ten hoogte van de stichting „Valkenheide" een geslo ten bestelauto tegen een boom gere den. Een meisje uit Leersum, de 14- jarige Antje van de Bovenkamp, die met haar rijwiel op deze plaats stond te wachten, werd tegen de boom ge drukt en in hoogst ernstige toestand naar een ziekenhuis te Amersfoort overgebracht waar zij overleed. De inzittenden van de auto, een chauf feur uit Nijmegen en een monteur uit Amsterdam, zijn met ernstige kwetsuren naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Door een noodlottig ongeluk heeft de 73-jarige kruidenier J. v. d. B. te Utrecht, het leven verloren. Bezig zijnde met het bezorgen van boodschappen kwam hij bij een klant in de Lange Jufferstraat te Utrecht. Om de bewoners ter wille te zijn kwam hij de trap op om zijn waren af te leveren, doch boven gekomen verloor hij het evenwicht kwam te vallen en viel langs de trap naar beneden. Hij kwam daarbij zo onge lukkig terecht dat hij met een ern stige schede!basisfractuur naar het St. Antonius-gesticht moest worden vervoerd, Kort na aankomst aldaar is het. slachtoffer overleden. ZWEEDSE JONGEMAN DOOR GAS GESTIKT. IN een hotel aan de Martelaars gracht is een jonge Zweedse journa list, Soeren Carlsson, (18 jaar) ver moedelijk door gasverstikking om het leven gekomen. De jongeman vertoefde enkele da gen in ons land. Nadat hij des avonds normaal naar zijn kamer was gegaan en was gaan slapen, werd hij de volgende morgen dood in bed aan getroffen. Het gaskacheltje in zijn kamer brandde nog Dit apparaat had geen afvoerbuis. Waarschijn lijk heeft de jongeman het kacheltje bij het naar bed gaan aangestoken en hebben de dampen koolmonoxy- devergiftiging veroorzaakt. In de St. Pietersberg is een vleer muis aangetroffen van dertien jaar oud. Het dier v/as in 1937 geringd in een van de grotten van de St Pieters berg Hoewel het onderzoek naar de leeftijd van deze dieren nog van vrij recente datum is, kan worden ge zegd dat dit exemplaar een respec tabele leeftijd heeft bereikt. Tot dus verre meende men. dat vleermuizen niet ouder v/orden dan tien jaar. Twee dagen lang hebben de gidsen feest gevierd in verband met haar eerste lustrum. Zaterdagmiddag werd het feestprogramma geopend met een middag voor de jeugd, waarbij een film werd vertoond en voor alle jon gens en meisjes een aantrekkelijk programma op het toneel werd gege ven. 's Zondags kwamen allen na de H. Mis bijeen in „De Oude Post", waar gezamenlijk werd ontbeten. En 's avonds liet een groepje meisjes en jongens in de K.S.A. hun ouders en vele andere belangstellenden zien wat zij op het toneel presteren. En het moet iedereen wel duidelijk zijn geworden, dat er hard gewerkt is, om het zo ver te brengen. Eerst voerden enkele kabquters een schetsje op over het ouderpaar met de brutale kinderen, die eerst tot rede worden gebracht na de goede raad van de bosuil. En zo toonden de jongeren ook, hoe het leven van de gidsen behoort te zijn. Na de pauze kwamen vijf oudere meisjes laten zien, hoe eigenlijk een goede gidsenvacantie behoort te zijn. Met de vergaarde kennis naar vreemde landen trekken om daar al les te gaan zien. Dat is het ideaal en wij hopen het met de Gidsenbewe- ging dat dit ideaal verwezenlijkt zal worden. Belangstelling en geest drift is er genoeg. In 1945 was het hier in Sasseniieim net als in andere plaatsen van het land. Gedurende de bezettingsjaren mocht er niets aan jeugdwerk gedaan worden, maar in het geheim was er natuurlijk wel zo hier en daar wat georganiseerd. Er waren b.v. ver scheidene meisjesclubs, maar door de omstandigheden kon er niet veel aan gedaan worden. Na de bevrijding kwam er een grote toeloop ;zeer veel meisjes wilden lid van een jeugdbe weging worden. In October 1945 kwam men toen tot een oplossing. Er waren weliswaar veel vergaderingen voor nodig geweest, maar toen was men er dan ook. In het bisdom Haar lem was de Gidsenbeweging al op gericht en kapelaan G. Suyker, die in onze parochie met het vrouwelijk jeugdwerk belast was, volgde dit voorbeeld en richtte een plaatselijke afdeling op. Het eerste begin van de gidsenbe weging was er in November, toen drie aspirantleidsters slaagden voor de op leidingscursus. Op 12 December kwam de eerste gidsenkring bij el kaar: twaalf meisjes van dertien en veei'tien jaar. Dat toen nog niet al les voor de wind ging, lag wel voor de hand. Zo moesten de jongeren een schuurzolder als jeugdhuis gebruiken; daar werd ook een naam aan de be weging gegeven: Sint Theresia-groep. Geleidelijk ging het beter. Er kwam een nieuwe lokaliteit en in Mei 1946 werden de eerste vier leidsters ge- installeerd. Van dat moment af ging het steeds beter. Er kwam een kring voor 12-, 15- en 16-jarigen en de be weging groeide zo uit, dat zelfs dit nieuwe lokaal te klein werd. Maar. gidsen weten zich te behelpen en met de grote zolder boven de schuur van de heer J. Zwetsloot was men al dik tevreden. De oudere gidsen en pio niersters werden daarna door dokter Ilueber geholpen, die de ruimte bo ven zijn garage beschikbaar stelde. De eerste grote reis maakten de meisjes in 1947, toen ze naar Oister- wijk gingen. Toen in 1948 aalmoeze nier Vulsma zijn voorganger kapelaan Suyker opvolgde kwam ook het oudercomité tot stand, dat zich spe ciaal belastte met het financiële werk. Na al dat werk voor de oude ren werden toen langzamerhand ook plannen gemaakt om iets te doen voor de meisjes var 7 tot 11 jaar. Met succes werd een kabouter-leid sters-cursus gevolgd en in Septem ber 1948 kwamen de eerste kabouters bijeen. Dat het werk bij de ouders ingang vond, bewees wel de gesta dige groei van het aantal jongeren, dat op het ogenblik is uitgegroeid tot zestig kabouters. En zo ging men door met organis'eren. Alle plannen zijn nog wel niet verwezenlijkt maar toch kan men ieder jaar nog bivakkeren. Zo groeiden de ideeën van enkele enthousiasten voor het jeugdwerk uit tot een gidsenbeweging met toe komst. Wat lezers schrijven LATE NEUWJAARSKAARTJES. Naar aanleiding van het stukje „Uitgeholdë' dagen" ontving de schrijver Marius een briefje, waar aan het volgende is ontleend: Leiden, 6 Jan. 1951. Toen ik dit stukje las moest ik werkelijk schrikken. Het gaat over het stukje, getiteld Zondagmorgen, waar u tegelijk de PTT ervan be schuldigt, dat zij de witte kleine kaartjes U weet wel met die Vre- des-wensen niet zo haastig be stelt. Nu U bent er volkomen naast hoör! Ik ben nu al zo'n klein poosje aan de PTT, maar het is bij mijn diensttijd nog nooit zo vlug gegaan als dit jaar. Mag ik U ook eraan her inneren, dat wij bestellers werkda gen hebben gemaakt, varieërend tus sen de 10 a 12 uur per dag en dat er ook gewerkt is op 2de Kerstdag en Nieuwjaarsdag. U weet: het gaat bij ons door weer en wind. Wij waren 's morgens om 5 uur in dienst tot 's avonds half acht. Juist daarom schrok ik zo. Maar, vrind Marius, zouden wij niet beter doen, om geen kaartjes meer te sturen en elkaar de kaartjes te brengen? Ik bedoel elkaar de hand geven eerlijk en oprecht. En dan zo gezellig onder de kerstboom met een sigaartje en een nou ja U weet wel, Dan kan ook het Katholieke deel der PTT op 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag de dag van devotie vieren en ook naar de kerk gaan. Trekt U het zich niet te veel aan want, dat zou ik zeer erg vinden. Nog van harte: Zalig Nieuwjaar! Uit een avontuurlijke tijd: De eerste Zeereis om de Wereld (Vervolg). I zjj de twee gevangenen wilden heb- 8. Magalhaens noemde het land ben. Bij nader onderzoek bleken het naar de grote voeten van de inlan- echter zeelui te zijn van het schip, ders „Patagonië". Dat betekent zoveel dat de kustlengte onderzocht. Dagen als „grootvoeter". Kort daarop kwa men er meer inlanders aan de kust en twee van hen werden gevangen genomen. Fernao liet ze aan boord brengen. Ze hadden ontzettend dik wijls honger en aten korven vol scheepsbeschuit. De zeelieden vertel den later, dat ze zelfs muizen met huid en haar opaten. Op een avond kwamen er weer twee mannen aan de kust en mer geloofde eerst, dat achtereen hadden zij door het moe rassige land getrokken, veel ontbe ringen hadden zij geleden, maar uit eindelijk ontdekten ze toch de plaats, waar de schepen lagen. Zij hadden slecht nieuws. Het schip was door de storm vergaan. De bemanning was weliswaar in /eiligheid, maar leed verschrikkelijke honger. Magalhaens zond onmiddellijk 24 man uit, om hulp te gaan bieden. 9. De hulpexpeditie worstelde zichbij (op het zuidelijk halfrond is het door de moerassen heen en wist ein- j winter, als wij zomer hebben) maar delijk het kamp met de schipbreuke- alles verliep naar wens. Nauwelijks lingen te bereiken. De hongerige zee-1 twee dagen later bereikte de vloot lieden wierpen zich op het eten en Sancta Cruz reeds. Tot midden Octo- nadat zij hun krachten weer enigs- j ber bleef men daar. Er was fris zins terug hadden, werd de reis naar j drinkwater en men kon naar beiie- de schepen in de zee-inham begon- j ven vissen vangen of lama's schie- nen. Na zeer veel inspanning en ge vaar bereikten zij hun doel. Zij kwa men aan boord en Fernao koos zee. om de reis naar het Zuiden voort tc te zetten. Het was 25 Augustus. De winterstormen waren nog niet voor- vangen ten. Uiteindelijk werd het anker w.eer gelicht. Zij kwamen door e-en smal water, maar wisten niet, of het een doorvaart naar de zee was, of een rivier, die naar het binnenland leidde. C1"- olgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2