BEURS Regering koopt in Amerika 200.000 ton industriekolen Aardappel voorziening gewaarborgd R 12 300 Millioen schatkist-papier VRIJDAG 5 JANUARI 1951 DE LEIDSE CUURAN1 rWEEPE BI .AD - PAGINA I Grote zuinigheid blijft geboden De vorige week heeft de Neder landse regering een contract voor de leverantie van 200.000 ton industrie kolen met Amerika afgesloten, he laas tegen een prijs, welke aanzien lijk hoger is dan die, waarvoor lan den als België, Engeland. Frankrijk en Italië zich in het laatste kwartaal van 1950 in Amerika hebben gedékt aldus deelt het Alg. Hbld. mede. Daarbij komt nog, dat de zeevracht prijzen de laatste tijd aanzienlijk zijn gestegen, waardoor deze Amerikaan se kolen ons land op een aanzien lijk hogere prijs komen te staan dan waarvoor andere West-Europese lan den hebben gecontracteerd. Men hoopt nu, dat een deel van het vervoer met Nederlandse vracht schepen zal kunnen gescnieden, zo dat hiervoor ajthans minder dolllars zouden" behoeven te worden besteed. Zou het gehele vervoer van deze 200.000 ton kolen met Amerikaanse schepen geschieden, dan zou deze transacctie ons land op een bedrag van circa 4 millioen komen te staan Het is dan ook mede door deze overweging, dat de Nedrlandse re gering zo lang mogelijk heeft ge wacht met het sluiten van een kolen- transactie met Amerika. Nu de toe stand hier te lande echter zo precair is geworden, heeft de regering ge meend niet langer te mogen wachten Aetherklanken ZATERDAG 6 JANUARI. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRÖ. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gra- mofoonmuziek. (9.309.35 Waterstan den). VPRO: 10.00 Medische cause rie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven. 11.30 Viool en piano?" 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pia noduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmu ziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gramofoonmu ziek. 14.50 Streekuitzending. 15.15 Banjo-ensemble. 15.45 „Van de wieg tot het graf". 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Kamerorkest en solisten. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 „Hein Festijn". 18.20 VARA-Varia. 18.25 Grarrrofoonmu- ziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie" 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO* 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", cause rie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ra dioschaakwedstrijd NoorwegenNe derland. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Populair concert. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Hoogmis. 10.30 Philharmonisch Orkest en soliste. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gr.pl. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsor kest. (12.30 Land- en tuinbouwmed.). 12.55 Zonnewijzer. 13.0( Nieuws en kath. nieuws. 13.20 GramotVonmu- ziek. 14.00 Pianospel. 14.20 Engelse les. 15.20 Fanfare—orkest en madri gaal koor. 15.20 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.55 Amusements muziek. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmmuziek. 18.15 Ac tualiteiten. 18.25 Orgelspel. - 18.48 Sportpraatje: „Dit is leven", causerie en Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Zang en orgel. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Raaioschaakwed- strijd NederlandNoorwegen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Licht baken". 20.40 „Steek eens op. He ren!". 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 Amu sementsmuziek. 22.30 Godsdienstig programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto". 23.2224.00 Gramofoonmuziek. 1 en daarom is men overgegaan onver wijld de behoefte aan industrieko len gedeeltelijk in Amerika te dek ken. Overigens worden ook pogin gen gedaan om van elders industrie kolen te betrekken. De voorziening met industrieko len dit ter nadere toelichting van deze maatregel ondervindt de laatste tijd grote moeilijkheden. Van overheidszijde is deze situatie zeker niet verbloem" Reeds enige malen is er van die kant op gewezen de uiterste zuinigheid moet worden betracht, wil men zich niet voor het probleem zien gesteld, dat nog ver dere drastische maatregelen geno men zullen moeten worden ten aan zien van het verbruik van electri- sche stroom Ook de Nederlandsche Spoorwe gen ondervinden grote moeilijkhe den ten aanzien van de kolenvc ziening. Men leeft daar feitelijk van de ene dag in de andere. Hetzelfde geldt b.v. voor de bakkerijen te Am sterdam, bij wie de kolenvoorzie- ning eveneens grote moeilijkheden oplevert. Alle erbij betrokken in stanties zijn er echter op uit in elk geval de noodzakelijkste bedrijven van de nodige kolen te voorzien. Niettemin is te verwachten, dat de regering opnieuw een beroep op alle verbruikers van industrie-kolen en electrische energie zal doen om zo zuinig mogelijk te zijn. Ten overvloede wijzen we er op, dat het tekort aan kolen uitsluitend op de energie-bedrijven en de indus trie betrekking heeft. De voorzie ning met huisbrandkolen is, mits het publiek de nodige zuinigheid be tracht en van de kolenleveranciers niei het onmogelijke eist, verzekerd. Hierbij dient echter wel te worden opgemerkt dat het publiek niette min zo zuinig mogelijk moet zijn met het gebruik van gas en electrici- teit voor verwarming en voor ver lichting. Desnoods uitschakeling van tussen-handel De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening overweegt het intrekken van het erkenningsre glement voor de aardappelhandel, zo dat de strijd die op het ogenblik tus sen regering en groothandel aan de gang is, niet de aardappelvoorziening van de consument in gevaar zal bren gen. Dit reglement, dat sinds een half jaar in werking is en dat bepaalt aan welke handelaren de bevoegdheid kan worden gegeven om aardappelen te verhandelen, had tot doel een on gebreidelde aardappelhandel de kop in te drukken. Als inderdaad wordt overgegaan tot een tijdelijke opheffing, dan zou den dus consument en kleinhandelaar direct kunnen kopen bij de boer met uitschakeling van de tussenhandel. Voorts zou ook iedereen die daar voor voelt, aardappelen kunnen ver handelen. DE BLUE BAND-PRIJSVRAAG VOOR HET KANTONGERECHT. Donderdag 1 Feoruan a.s. zal voor het kantongerecht tc Rotterdam te recht staan de direcieur van de ver- koopcenti ale van de Unilever te Rot. terdam, verdacht van overtreding de Lo erijwet. Deze zaak houdt ver- Land met de in het begin van dit jaar vtgeschreven prijsvraag be treffende Blue-Bandmargarine. De deelnemers werd gevraagd op een daarvi or bestemd formulier een slag zin in te zenden, vergezeld van vier gediukte opschriften die op een pa*- je margarine voorkomen Aan deze prijsvraag werd door 387.000 personen deelgenomen. Als getuige zal crtieaen de Haagse auteur Ben van Eijsselstein, die in de jury zat tegen rheumaftische aandoeningen Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk in ie nemen Praciisch smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewrichts rheumatiek, spit. ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. R 12 helpt snel. daar de actieve stof binnen zeer korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zonder enige onaangename of schadelijke nevenwer king de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs natuurlijke weg uit het lichaam afvoert. Kuacver pakking, inh. 4S tabletten. Gld. 3.20. Verkrijgbaac bij apothekers en drogisten. (Ingez. Med.) De groente-teelt onder glas Aan het jaarverslag over 1950 van de werkzaamheden van de Tuinbouw- vakbond van de K. N. B. T. B.. dat hedenochtend werd uitgebracht, is het volgende ontleend: De opper vlakte glas in de tuinbouw is de laat ste tijd aanzienlijk gestegen. Men acht in tuinbouwkringen de vrees, 'dat tengevolge van een te snel e uit- j breiding van het glasoppervlak ook de vroege en late glasproducten in moeilijkheden zouden kunnen raken, hetgeen de kleine tuinders de mo gelij khheid tot intensivering van hun bedrijf zou ontnemen niet ongegrond. In verband hiermede heeft het bestuur gemeend, dat het wellicht aanbeveling kan verdienen om per bedrijf een (overigens niet te lage) grens in te stellen voor het onder glas te betelen areaal. Aan de hoofdafde ing tuinbouw is verzocht deze gedachte in overwe ging te nemen. Voorts heeft gedurende het verslag jaar de betekenende omvang van de niet door een vergunning gedekte teelt van groenten, welke de be staande afzetmoeilijkheden vergroot, de vol e aandacht van het bestuur gehad. Gebleken is dat met het sterk ingekrompen C.C.D- apparaat een afdoende controle op deze gang van zaken niet mogelijk is- Men acht daarom een ruimer apparaat voor de onmisbare controle noodzakelijk. Naar aanleiding van de «subsidie- en credietverlening vermeldt het verslag dat in het algemeen de door de overheid ten aanzien van de klei ne tuinders gevoerde politiek meer in de sfeer van de credietverlening 'igt. Voorbeelden hiervan zijn het plaatsen van een 24-tal pomoen in Kennemer'and en de binnenkort te verwachten onri"hfin» van het waar- borginsti'uut in de Venen Wan«eer genoemd waarborginstituut een succes zou binken te zijn. zal worden overwogen om ook in andere peHe- den op soortgelijke wijze credietcn te verstrekken K. N B. T. B. Op de eerste algemene vergade ring van de Tuinbouwvakbond van de Kath Ned Boeren- en Tuinders- bond, welke gisteren gehouden werd te Utrecht is de voorzitter, de heer J. A. C Groen Azn. als zodanig herkozen. De Tuinbouwvakbond van de K. N.B.T.B. is het landelijk samenwer kingsorgaan van alle (20.000) bij de Kath. Stadsorganisaties aangesloten tuinders en fruittelers. De heer W. M Driessen voorzitter van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit hield een beschouwing over de algemene toestand in de tuin bouw. Naar zijn mening bevindt de tuinbouw zich in de branding en is de toestand zorgelijk. De productie af stemmen op de consumptie is in de practijk onmogelijk want wij kun- nen de consumenten niet verplich- I ten te eten, van datgene waarvan het meeste voorhanden is. Wii zull°n vooral aandacht moeten besteden aan een spreiding, door middel van koelhuizen, over het gehele jaar Voorts zal iedere tuinder specialist moeten zijn in zijn eigen bedrijf. In de voortgezette vergadering zijn de door de tuinbouwvakorgani- saties ingediende voorstellen behan deld. Na discussie kon de vergade ring zich verenigen met de mening van het bestuur over de verschillen de voorstellen Een kleine verhoging van de verschillende minimumprij zen wordt wenselijk geacht. De eerste weekstaat van de Neder landsche Bank in het Nieuwe jaar geeft, een aantal belangrijke wijzi gingen te zien. De voornaamste hier van is wel, dat het Rijk door het plaatsen van 300 millioen aan schat kistpapier een aanzienlijk beroep op de circulatiebank heeft gedaan, Belangrijk is verder het omzetten van 300 millioen dollars in goud, hetgeen een gevolg is van de nog steeds toenemende verplichtingen ten opzichte van de Europese Beta lingsunie. Het ministerie van Financiën wijst er op, dat tot het weder bij De Ne- aerlandsche Bank onder brengen van 300 millioen schatkistpapier, niet leiden tot vergroting van de geld circulatie, aangezien zij enerzijds •be trekking hebben op de aankoop van deviezen bij de Nederlandsche Bank ten einde daarmede rente en aflos sing op buitenlandse staatsschuld te voldoen en anderzijds het gevolg zijn van interne verrekeningen tus sen de Staat en de centrale bank Het ligt in het voornemen om, voor zover de positie van 's Rijks Schat kist dit mogelijk maakt, zo spoedig mogelijk tot aflocsing van bovenge noemde 300 millioen aan schatkist papier over te gaan. Stijging goudvoorraad. In een nadere toelichting omtrent de mutaties op de verkorte balans van De Nederlandsche Bank, ver klaarde de president van onze cir culatiebank dr. M. W Ho trop dat met het oog op de belangrijke en nog steeds toenemende verplichtingen ten opzichte van de Europese Betalings unie, die thans nagenoeg f 300 mil lioen bedragen, is overgegaan tot een overeenkomstige versterking van de goudvoorraad door omzetting van dollars in goud. De goudvoorraad steeg dientengevolge van 874 tot 1174 millioen De dollarvoorraad onderging een verdere vermindering door de aflossing, voor rekening van 's Rijkr Schatkist, van een bedrag van 31 millioen dollars op het cre- diet van oorspronke ijk 200 millioen dollar, door de Export-Import Bank te Washington in 1946 aan Neder'and verleend. Van dit crediet staat thans per saldo nog 62 millioen dollar uit. 341 Millioen binnenlandse brieven De P.P.T. heeft een boekje, geti teld „Enkele cijfers en feiten over het dienstjaar 1950" het licht doen zien. Hieruit blijkt o.m., dat in het binnenland in 1950 interlocaal 341 millioen brieven werden verzonden (in 1949 329 millioen) en 76 millioen briefkaarten (vorig jaar 72 millioen). Het aantal verzonden postpakketten nam toe van 10.9 millioen in 1949 tot 13,5 millioen in 1950. De verzending van dienststukken liep achteruit van 156 tot 140 millioen en die van drukwerken van 719 tot 715 millioen. Het uitgaand briefpostverkeer liep met 267.00 kg. (ca. 5 pet.) terug; voor Indonesië was dit percentage echter 27 pet., een daling,, welke in verband met de terugkeer van militairen ver klaarbaar is. In 1950 werden 556 millioen loca le (v.j. 512 millioen) en 258 millioen interlocale (v. j. 442 millioen ge sprekken gevoerd). EVERTSEN KREEG POST TERUG. Wekenlang hebben familieleden en kennissen van opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager Evertsen, die in de Koreaanse wateren opereert, het zonder enig bericht van deze oorlogsbodem moeten stellen. Door een vegissing, welke vermoedelijk werd begaan op een postkantoor van de Britse marine werden n.l. vier postzakken met de brieven, welke de bemanning van Hr. Ms. Evertsen tussen 6 en 22 December verzond, naar dit schip teruggezonden. Uiteraard zal alles in het werk worden gesteld, om de hierdoor ont stane vertraging zo snel mogelijk op te heffen en om herhaling van der gelijke onaangename verrassingen te voorkomen. DE BONDSRAADSVERGADERING VAN DE HAARLEMSE K.AJ. Naar aanleiding van de gehouden Bondsraadsvergadering op '11 No vember 1950, hebben besprekingen plaats gehad tussen het Bondsbe- stuur en het bestuur van de afdeling Amsterdam. Deze besprekingen hebben er toe geleid, dat, ondanks verschil van in zicht omti'ent bepaalde beleidsvra gen, de samenwerking vanzelfspre kend gehandhaafd blijft. Uitdrukke lijk werd in deze besprekingen vast gesteld, dat uitlatingen, in zoverre deze een verkeerde indruk ten na dele van de heer Steinmetz zouden hebben gewekt, als onuitgesproken worden beschouwd. EMIGRANTEN-VI UCHTEN AAN DE LOPENDE BAND. In Januari zullen acht KX.M.- vluchten met emigranten naar Au stralië worden uitgevoerd. De Sky- master „Overloon" zal vandaag de rij openen. Verwacht wordt dat binnenkort tweemaal per week een vlucht met emigranten naar Australië wordt ge maakt, zodat dit jaar vermoedelijk vijfduizend Nederlanders door de lucht naar hun nieuwe vaderland zullen gaan. Vele koplampen staan te laag Het nieuwe wegenverkeersregle ment is vol verrassingen. Een .bepa ling over de koplichten van motor rijtuigen op meer dan twee wielen, zou bijvoorbeeld als ze strik, werd nageleefd ten gevolge hebben, dat duizenden, vooral kleine auto's niet meer zouden voldoen aan de voor schriften. Wij willen geen merken noemen, maar vele kleine auto's heb ben koplichten die niet op de juiste hoogte zyn aangebracht. De koplichten moeten op ten hoog ste 1.20 meter en op ten minste 60 centimeter boven het wegdek zijn aangebracht. Deze hoogte wordt ge meten van het wegdek af to*: aan de onderkant van de glazen lens. Zou deze bepaling werkelijk volgens de letter worden genomen, dan zou dit een behoorlijke schade voor het wa- genoark betekenen, want het is geen neuleschilletje om ingebouwde kop lichten een eindje hoger te monte ren. Dit schijnt dan ook wel te worden ingezien, want een wagen die niet aan deze eisen voldoet, zal toch wel een nieuw kentekenbewijs ontvan gen, ook al omdat deze wagens alle zijn ingevoerd met goedkeuring van de Nederlandse regering. Er zal dus niets anders opzitten dan de bepa ling te wijzigen, opdat ze meer is aangepast aan de werkelijkheid. Want zou ze niet worden gewijzigd, dan zou de overheid al strijkt ze dan de hand over het hart wat betreft het tegenwoordige wagenpark, toch moeten gaan letten op de kenmerken van nieuw in te voeren wagens en. wil ze de bepaling geen farce la ten worden, de invoer van sommige merken moeten gaan staken. (Alg. Dagbl.). STALLINGGELD VOOR AUTOS VERHOOGD. Tal van automobi.isten, die na 1 Januari op reis gingen en hun auto in een andere stad voor een nacht in een garage onderdag brachten, zul len ei' onaangenaam door zijn getrof fen, dat zij de vo gende dag een kwartje meer moesten neertellen. Het stallinggeld bleek van een daalder tot 1.75 te zijn verhoogd. Dit ver hoogde bedrag moest door het ga- ragepersoneel zonder enige aankon diging in ontvangst worden geno men. Bij nadere informatie vernamen wij, dat deze verhoging is uitgegaan van de Bovag die de garagehoude-s heef: medegedeeld dat ook de maandstallingen zullen worden ver hoogd Dit betekent weer een extra-belas ting van de toch reeds zo hoge on- kostennota's van de automobi isten. Wij hebben de indruk gekregen, dat de Bovag de gelegenheid van de huurverhoging te baat heeft genomen om ook de stallii.gprijzen voor auto's omhoog te brengen. Een yetuiye die niet ö.pxak —I Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Vf'sen). 47) „Laten wij er dan ook heengaan en als U hem dan wil aanwijzen, zal ik hem met gelijke munt beta len." Wij stonden op cn gingen door dc geopende porte-brisée de zaal bin nen. Nauwelijks hadden wij een paar passen gedaan, of Sylvia greep mij zenuwachtig bij mijn arm. „Daar is hij laat hij niet zien. dat wij naar hem kijken hij zit op die rustbank aan het einde van de zaal. Vergissing was onmogelijk want er zat slechts een persoon op dc -ustbank; een vrij goed, gewoon itziend nvan, enigszins tanig van huid, een buitenlands type, met een zwart gepommadeerd kneveltje. Hij i zat ongeveer tegenover de ingang en scheen op dat ogenblik in de catalo gus te lezen, die open op zijn knieën la7- Hij keek echter bijna op hetzelfde ogenblik op, dat wij bin nenkwamen en ik keerde mij even snel om teneinde hem in de weer spiegeling van een schilderijruit ga de te slaan. „Het zal waarschijnlijk een ver slaggever zijn" zei ik. „Ziet U wel, hij krabbelt enige aantekeningen op de ledige bladzijden van de catalo gus, waarschijnlijk een van die ver velende verslagen, die geregeld in de morgen bladen staan". Plotseling hield ik op, want ik had een eigenaardige ontdekking ge daan. De. weerspiegeling in een spie gel wordt, zoals iedereen weet, te genovergesteld weergegeven, zodat de rechtei'hand van iemand de lin ker schijnt en vice versa. Doch in het* onderhavige geval schreef die man of liever zijn spiegelbeeld rechts; de man was dus links. Dit gaf mij een geheel andere kijk op de zaak en wekte in niet geringe mate mijn verdenking tegen die man op. Linkse mensen zijn .wel is waar even algemeen als kersen, maar toch „Kunt U mij ook zeggen, m'iss Vyne," vroeg ik, terwijl wij ons i naar het andere einde van de zaal begaven, ,.of deze man lijkt op die, welke U m Millfield Lane zo deed -chrikken?" „Neen, ik weet zeker, dat hij het niet is. De man in de laan was veel groter en slanker." „Welnu", zei ik, "wie hij ook zijn moge, ik zal hem scherp in het oog houden en het beste zal zijn, dat wij onze aandacht weer op het beeld houwwerk gaan vestigen. Willen wij die eigenaardige rose buste eens gaan bezichtigen? Dat zal onze vriend weer een goede gelegenheid geven, U te fixeeren en als hij het niet doet, dan gaan wij vlak tegen over hem staan." Zo ongedwongen mogelijk vervolg den wij onze wandeling langs de kunstvoorwerpen en kwamen einde lijk vlak tegenover hem te staan. Hij scheen geheel in beslag genomen door de beschouwing van een mar- mergroep. maar ik zag zeer goed, dat zijn blik telkens afdwaalde en dat het voorwerp van zijn werkelijke belangstelling, het gouden kruisje van Sylvia was. Onmidelijk consta teerde ik nu, dat hij nystagmus aan zijn rechteroog had en nu hij be merkte. dat ik hem nauwkeurig ga desloeg, trad zijn ooggebrek nog duidelijker op de voorgrond. Hij scheen mijn onderzoekende blik slecht te kunnen verdragen, want hij draaide zijn hoofd om en stond vlug od alsof een ander kunstvoor- wero zijn aandacht had opgewekt Niet wetende wat ik moest doen. keek ik de vreemdeling na. Dat hij dezelfde persoon was, die ik bij de twee vorige gelegenheden had op gemerkt, daar twijfelde ik geen ogenblik aan, niettegenstaande ik van zijn uiterlijk niets kon vaststel len, behalve zijp ooggebrek en dat hij links was. Die verandering in zijn uiterlijk, gaf aan de zaak een geheimzinnige, ongunstige betekenis want er bleek duidelijk uit, dat hij zidh zorgvuldig en met kennis van zaken vermomde. Natuurlijk had hij mij steeds ge volgd en deed dat nog; doch wat nog erger was, hij scheen een zeer onge wenste belangstelling voor Sylvia te koesteren. Ik kon hieraan echter niets doen want hinderlijk volgen in de zin der wet, deed de man mij niet. „Zo diep in gedachten verzonken?" onderbrak Sylvia mijn overpeinzin gen. „Neemt U mij niet kwalijk", zei ik „De zaak is. dat ik er over na dacht, wat wij nu moeten doen. Wenst U nog meer te bezichtigen?" „Ik zou liever naar buiten gaan," antwoordde Sylvia. „Die man maakt mij beslist zenuwachtig" „Dan zullen wij direct gaan en onze namen niet op de bezoekers- lijst schrijven." Ik ging haar voor naar de deur en terwijl wij vlug de trap afgingen, overwoog ik opnieuw, wat ir/ij te doen stond. Indien ik alleen was ge weest, zou ik mijn bespieder in. het oog gehouden hebben en hem op mijn beurt gevolgd hebben. Nu ik echter in gezelschap van Sylvia was, ging dat niet. Voor alles wilde ik voorkomen, dat die vreemdeling zou ontdekken, waar zij woonde. Het verstandigste zou zijn, hem om de tuin te leiden en heimelijk ontsnap pen. „Wat denkt U van die man?" vroeg Sylvia, toen wii buiten waren „Denkt Ujiiet dat hij ons bespion- neert?" „Zeker, geloof ik dat. En ik kan ook met zekerheid zeggen, dat ik hem al meer gezien heb". Verschrikt keek zij mij aan en vroeg: ..Gelooft U, dat hij de schurk is, die U in de rivier stootte?" Dit was precies, wat ik dacht, doch ik achtte het niet de moeite waard, het haar te zeggen. Dat kon tot la ter wachten „Dat is onmogelijk te zeggen. U moet weten, dat ik die man helemaal niet gezien heb. Doch ik heb alle reden om aan te nemen, dat hij mij bespionneert en waneer ik bemerk dat hij ons nog volPt, zal ik U naar een rijtuig brengen cn hem in het oog houden tot U uit het gezicht bent." Weer een gezant in Madrid Naar het A.NJ». verneemt is bin nenkort dc benoeming te verwachten van mr. W. C. graaf van Rechteren Limpurg, thans gezant in Cairo, tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister tc Madrid. In Spanje wordt Nederland thans nog vertegewoordigd door jhr. L. M. de Brauw, gevolmachtigd minister, als tijdelijk zaagelastigde. Binnenkort zal Nederland te Ma drid dus weer worden vertegenwoor digd door een gezant, nadat in 1946 vele landen, waaronder Nederland, op aanbeveling van de Ver. Naties de hoofden hunner diplomatieke ver tegenwoordigingen uit Spanje hadden teruggetrokken. OVERHEID BEZUINIGT. De accountantsdienst van het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening zal vrij belang rijk worden ingekrompen. Dat wil niet zeggen, dat de ambtenaren on middellijk op straat staan, want zoals bij alle bezuinigingen in de diensten, streeft de Regering er naar de vrij komende ambtenaren de vacatures in andere afdelingen te laten vervul len. Dit is slechts een van de facet ten van een inwendige bezuiniging, die op alle mogelijke terreinen in het overheidsapparaat zal beschieden. Prinsessen Irene en Margriet weer thuis Gisteravond zijn dc prinsessen Ire ne en Margriet uit Oostenrijk terug gekeerd. De koningin en de prins zullen met hun oudste dochter nog korte tijd in Sankt Anton blijven. OVERZICHT INFLATOIRE TENDENS OVERHEERSTE. De jongste weekstaat van de Ne- derlandscne Bank en de uitvoerige commentaren, die daarbij verstrekt zyn, hebben de financiële toestand van Nederland weer eens duidelijk naar voren gebracht, waarbij alge meen wordt aangenomen, dat ons land er niet rooskleurig voorstaat. Het behoefde dan ook geen verwon dering te wekken, dat een inflatoire tendenz gistere.i ter beurze de over hand had, al werkte ook een moge lijk hoog dividend van Kon. Olie, een koersstijging in de hand. Al met al werd de vaste stemming van giste- den echter niei als onverdeeld gun stig beschouwd. Bij opening waren de meeste note ringen 2 tot 3 punten hoger, waarna zoveel beroepshandelaren als publiek zich niet onbetuigd lieten. Wel volg de hierop een lichte reactie, zodat de hoogste noteringen niet behouden bleven maar tegen slot waren win sten van 3 tot 5 punten veruit in de meerderheid. Olies sloten op 309 J^, na 311, dus vier punten hoger dan Woensdag. Philips werd vooi het eerst sinds ge ruime tijd weer in een open hoek verhandeld en gold 231 y} (228). Uni lever 224 220 «r< De minder cou rante industriemarkt was goed prijs houdend, zondpr dat zich hier grote verschillen voordeden. De voornaamste cultures avan ceerden circa 3 punten. Aandelen cultuur- en Nationale Handelsbank werden ook gisteren in een open hoek verhandeld en verbeterden drie pun ten. Ook de Scheepvaartmarkt bleef niet achter Voor aandelen Scheep vaart Unie werd 155 hetaald (153l(). Aandelen KNSM zetten de koers- stiiging voort met drie ounten tot 145. De belegpingsmarkt was zo goed als onveranderd voor de gul- densleninger en een fractie hoger vor de dollar ohligatiën De verg*otè belangstelling voor certificaten van Amerikaanse aandelen moge olij- k°n uit bet aantal ce*tifi<*aten dat Woensdag verhandeld is. n.l. 1111 stuks. OoT gisteren heerste er vrij ve?i an'mo voor deze paoieren, het ag:percentage bleef echter op 4 procent gehandhaafd In aandelen Ngombezi waarvan g"cteren 1«.* emissie van f 900.000 te°en 135 pro cent is aangekondigd, mocht geen notering worden gemaakt. „Daar ben ik het in 't geheel niet mee eens", antwoordde zij op be sliste toon. Ik geloof niet, dat mijn tegen woordigheid U veel bescherming biedt, doch U is in ieder geval veili ger. als wij samen zijn; daarom zal ik zo *rij zijn, niet heen te eaan. Dit gaf de zaak haar beslissing. Na tuurlijk had zij groot gelijk. Wij moesten dus 'trachten samen te orit- snaDpen. Wij wandelden Chairing Cross Road over tot Charing Cross en draaiden Oostwaarts^f lanes de Noordzijde van het Strand; daarna namen wij Bedford Street en Maiden Lane tot wij op de hoek van Chan- doss Street even stilhielden en om keken, of wii onze vervolger zagen. Zonder dat hij ons bemerkte zagen wij hem aan de ingang van de straat besluiteloos stilstaan en onmiddellijk gingen wij het grote warenhuis bin nen. Zond r dralen pingen wij de velschillende afdelingen door en verlieten het gebouw aan de Agar- street. Na enige stralen gekruist te hebben kwamen wij bij het natio nale «ch'l^eriienwi-seum. Hier soron- gen wij onn-i^oiliik 0p een omni bus en reden Charling Cross Road op. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5