uTspoT Kath. bevolking te Leiden in 1950 met 442 gegroeid kunst in öe sleutelstad Er zijn 1100 woningen nodig Warmonder Tol VRIJDAG 5 JANUARI 1951 Ut t .EID.SH l.OUKAN I EERSTE BLAU - PAGINA 1 Minder gemengde huwelijken Hier volgt een overzicht van de loop der katholieke bevolking in Lei den over het jaar 1950, ons verstrekt door het R.K. Bevolkingsbureau te Leiden. Men vindt eerst de aantallen katholieken in de verschillende pa rochies per 31 December 1950. De cijfers tussen haakjes geven de aan tallen aan van 31 December 1949, waarachter de voor- of achteruitgang. Vervolgens wordt een staatje gege ven van de aantallen huwelijken in 1950 (katholiek en gemengd) en van de geboorten in kath. en gemengde gezinnen, de laatste onderverdeeld in al of niet R.K. gedoopt. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St.«Jozef Par. St. Petrus Par. Hartebrug Par. St. Leonardus Oegstgeest (gem. Leiden) Gemeente Leiden totaal Kath. huwelijken in 1950 Gemengde huwelijken r Geboorten in R.K. Gezinnen Geboorten in gemengde gezinnen Geboorten in gem. gez. R.K. gedoopt Geboorten in gem. gez. niet R.K. gedoopt 8778 8411, meer 267) 9645 9659, minder 14) 5133 5133, gelijk 3413 3202. meer 211) 1038 1060, minder 22) 27907 (27465. meer 442) 138 137, meer 1) 135, minder 19) 537, minder 131) 200, minder 53) 65, minder 15) 135, minder 38) 116 406 147 50 97 Vrijdag 5 Januari. Ha, ha! De R.K. Voetbalvereniging Docos gaat het Vastenavondfeest vie ren. Reeds op Zondag 15 Jan. a.s. Om acht uur vangt in de grote zaal van „Den Burcht"' het cabaretpro gramma aan, waaraan meewerken Edd Schuyer, zich noemend de „er- ste diepzee-goochelaar ter wereld, „Two in Harmonie", twee jongens met een gitaar, De Gastspelers, The Lucky Strykes, het Hawaiian-en semble The South-See Serenaders en Gé Heynen als conferencier. Na af loop natuurlijk: gezellig samenzijn! Gistermorgen is de 43-jarige ma- DE NIEUWE ZEGELWET. Het feit, dat de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Zegelwet heeft goedgekeurd en bet- verhoogde zegelrecht dus met ingang van 1 Januari van kracht is gewor den. heeft vele mensen onmiddellijk naar de nog voorradige oude zeg°ls doen grijpen om deze in te wisselen tegen nieuwe waarden. Men ging hierbij af op courantenberichten (na tuurlijk niet in onze courant!), doch de ontvangers hadden tot heden nog geen opdracht ontvangen tot inwis seling over te gaan De opdracht is inmiddels wel gegeven, doch men zal goed doen een nader bericht af te wachten wanneer de inwisseling ter. kantore van de ontvanger der Direc te Belastingen, Breestraat 18, zal nunnen geschieden. We laten hieronder misschien ten overvloede nog enkele bepa lingen van de gewijzigde wet vol gen- Kwitanties tot en met twintig gul den behoeven in het vervolg geen zegpl meer te hebben. Rem'boursfac- turen, die waren vrijgesteld zullen voortaan voor een som boven de twintig gulden met vijftien cent dienen te zijn gezegeld, De vaste zegelrechten zijn in het algemeen verdubbeld: het maximum bedrag waarbij vrijstelling van ze gelrecht bestaat, is gelijktijdig ver dubbeld. Het zegelrecht voor requesten en volmachten is verhoogd van dertig tot vijftig cent. dat voor gewone schuldbekentenissen van dertig cent tot een gulden. Is de schuld niet gro ter dan honderd gulden, dan be draagt het zegelrecht vijftig cent. chine-bankwerker H. van G., wo nend in de Tasmanstraat, vlak bij zijn huis op het trottoir uitgegleden. Hij brak zijn rechterpols en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Morgenochtend worden de leden van de Priester-studentenclub ,,St. Franciscus" om kwart voor negen in de kapel van de K.B.S. verwacht. Na de H. Mis is er een gemeenschappe lijk ontbijt. A.s. Maandagavond om half acht zal de nieuwe toneelzaal in de Mors- poortkazerae geopend worden. De- nieuwe cursisten van de Kokschool worden dan verwelkomd. „De Gajl- spelers" zullen spelen. En het Leidse Muziek-ensemble zorgt voor een op gewekte stemming. En morgenochtend om tien uur wordt bij textielfabriek van Wijk en Co. het gouden jubileum gevierd van de heer F. Mieremet, die daar al se dert vele jaren werkmeester is. U hoort er nog meer van. STADSKOK. BIJZONDERE LEERSTOEL IN DE FRIESE TAAL- EN LETTER KUNDE TE LEIDEN. In het Staatsblad van heden is op genomen een Koninklijk Besluit van 13 December 1950 tot aanwijzing overeenkomstig artikel 170 der Ho- ger-Onderwijswet van de provinciale onderwijsraad van Friesland als be voegd om bij de faculteit dei letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Leiden een bijzondere leer stoel in de Friese taal- en letterkun de te vestigen. GEM. AANKONDIGING BELASTING OP HONDEN IN DE GEMEENTE LEIDEN. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de houders van honden, ook wan neer hun geen aangiftebiljet voor de hondenbelasting voor 1951 mocht zijn uitgereikt, verplicht zijn van het houden van een hond aangifte te doen ten kantore van de Inspecteur der Gemeentebelastingen (Stadhuis, afdeling Financiën) binnen 14 dagen na de dagtekening dezer. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de verschuldigde belasting met het tweevoud wordt verhoogd, in dien niet volledig is voldaan aan de hierboven genoemde verplichting. Leiden, 5 Jan. 1951. 236 Krijgt Leiden een nieuw Zwembad? Op de eerstvolgende Raadsverga dering, 15 Jan. a.s., zullen B. en W. aan de Leidse Gemeenteraad voor stellen een aparte Stichting te vor men, die het bedrag zal beheren, dat na de bevrijding is overgebleven van de Gaarkeuken-instelling. De Raad wordt in overweging gegeven dit grote bedrag o.a. te besteden aan sociaal-medische doeleinden. Moge lijk zal de Raad besluiten een deel van dit bedrag te besteden aan de bouw van een nieuwe, gedeeltelijk overdekte, zweminrichting. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Irene Maria d. van W. C. Rijsbergen en M. J. van Schaaten. Robert z. van C. Bos en F. van Rijns- bergen. Thoedorus Johannes Gerar- dus z. van J. A. Boereboom en A. M. Bruseker. Ondertrouwd: P. Bekooij jm. 21 j. en C. C. Baart jd. 19 j. R. A. M. Heij- mans jm. 26 j. en H. W. M. Erand jd. 29 j. A. Neuteboom jm. 26 j. en M. Marsé jd. 26 j. J. M. J. Werter jm. 24 j. en J. W. M. Caspers jd. 21 j. J. Deijn jm. 35 j. en W. A. Raaphorst jd. 25 j. P. J. Taverne gesch. 50 j. en G. van Leeuwen jd. 38 j. J. A. Uit zetter jm. 31 j. en C. M. van der Burg jd. 27 j. J. Azier jm. 23 j. en H. C. van den Berg jd. 17 j. A. J. Pelgrim jm. 24 j. en J. M. W. Vervoorn jd. 21 j W. Roman jm. 26 j. en C. H. Aniba jd. 23 j. P. Zandvliet jm. 22 j. en M. Heruer jd. 19 j. Overleden: P. Otto wedn. 86 j. L. M. van der Bijl huisvr. van: Halm 30 j. M. Gijsman dochter 2 j. J. Nie- boer man 74 j. A. Bolt gesch. van: Gorthuis 63 j. J. P. Verstraten zoon 8 j. N. Weima huisvr. van: Timmer mans 46 j. RESIDENTIE-ORKEST Als inleiding tot het concert van gisteren speelde het Residentie-or kest onder directie van Willem van Otterloo de ..Variation» 3 ér ie uses sur un théme ingénu" van Robert de Roos, onze culturele attaché te Pa rijs. Het werk, dat bijzonder knap geschreven is, boeit, door harmoni sche contrasten, merkwaardige com binaties vooral in de blaasinstrumen ten, die suggestief aandoen. Maar af en toe is er een inzinking, omdat de componist te verstandelijk schrijft, en zijn er plekken, waar wij de in spiratie missen. Zowel het orkest als de dirigent gaven een sterk gecon centreerde uitvoering van de compo sitie Van onze landgenoot, die door de toehoorders met respect werd ont vangen. Met grote vreugde werd het „pianoconcert g. kl. t." van Mendels Bewijzen van ontvanest van ver-1 sohn begroet, dat door de Italiaanse voerde goederen behoeven voortaan j pianiste Rossana ^Bottai _met zo n j niet meer te worden gezegeld. zo genuanceerd, zo rhythmisch, spi ritueel en brillant wordt voorgedra gen. De zeldzaam begaafde pianiste die bovendien nog beschikt over grote tegenwoordigheid van geest en rust, werd met veel enthousiasme herhaaldelijk toegejuicht waarna zij dankte door een zeldzame voor dracht van: „Dr Jzadus ad Paraas- sum" uit de Children's Corner van Debussy. Van Otterloo heeft haar uitmuntend begeleid. Na de pauze werd de „4e symphonie e kl t" van Brahms gespeeld, in een exacte en technisch perfecte, maar bijzonder robuste vertolking. Het rrreer be schouwende ging wel eens wat te Inor. Mogelijk moet men een en an der op rekening van de gerestaureer de, maar nog niet voltooide zaal schrijven. Niettemin waren er zeer •^xrressieve passages in de verschil lende groepen van de strijkinstru- enten en de blazers, en wist de di- GEMEENTERAAD KATWIJK Gisteravond kwam de raad van Katwijk in vergadering bijeen. De voorz opende met een heilwens voor het nieuwe jaar Het afgelopen jaar, zo zeide hij, heeft gestaan in het te ken van de zeehaven. Alles is niet gelopen, zoals men het wenste, maar een beslissing is nog niet gevallen. De wederopbouw is vastgelopen, ter wijl de toestanden op het gebied van huisvesting schrikwekkend zijn. Het bevolkingscijfer is de 22500 gepas seerd en er bestaat behoefte aan 1100 woningen. Eer. verzoek om subsidie van de Bijbelkioskenver." werd afgewezen. B. eri W. sympathiseerden wel met de bijbelverspreiding, maar waren van mening, dat er zeer bijzondere omstandigheden moesten zijn, om evangeliesatiewerk te subsidiëren. De raad was het hiermede eens. Daarna volgde de verkiezing van commissarissen aan de gem. spaar bank. De aftredende heren E. van Wensvee, C. Kuyt Pz. en Kr. Haas boot Kz. werden allen herkozen. In de vacature D- van Riessen, die be dankt had, werd gekozen de heer P. J M van der Giesen, Wassenaarse- weg 34, Katwijk a. d. Rijn. De leden der commissies van toe zicht op de gemeentelijke Kleuter scholen: Herkozen werd Mevr. G. Warnsvan Tuin, Drieplassenweg 17 (aftredend). Mevr. W. Schone veld Ravensbergen, v. Egmondstraat 8. En m de vacature Mevr. M A. Hue- ting- -Jonker: Mevr A. S- Stuiver Betten, Wassenaarse weg 48. Voorts werd nog herkozen als le den der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heren W. Pan man en N. Anes beiden aftredend. De beschikbare ruimte op de Ge meentelijke begraafplaats te Katwijk aan den Rijn is van dien aard, dat binnen zeer afzienbare tijd nieuwe grafruimte nodig zal zijn. De moge lijkheid tot deze uitbreiding is thans aanwezig indien het aan de begraaf plaats grenzend stuk open grond van de Stichting „Het Koningshof" wordt gekocht Deze grond 1625 c.A. kan de gemeente kopen voor 2.50 per M2. plus een te maken afscheiding van een stenen muur. De kosten van de muur worden geraamd op 2240 B. en W. adviseerden de raad hiertoe te besluiten, hetgeen geschiedde Aan de heer C. Aanhanen werd een perceel bouwterrein aan de Was- senaarseweg verkocht voor de bouw van 5 woningen. Het perceel Noordwijkerweg 1 ligt uit verkeersoogpunt bezien mid den in het saneringsplan. Met een ruiling werd deze zaak opgelost Het woonhuis van wijlen mevr. Meerburg Helders, dat aan de ge meente is vermaakt op voorwaarde, dat het als ambtswoning voor de burgemeester wordt gebruikt, werd voor bespreking naar de volgende vergadering verschoven Er zijn ver schillende bezwaren van financiële aard aan het accepteren van deze er fenis verbonden. Punt 16 is een voorstel tot het ver lenen van een crediet van 16.000. ALPHEN AAN DEN RIJN EéN JAAR „AVIFAUNA". Op 18 Mei van het vorige jaar heeft het 5.000 vogels bevattende vogel park „Avifauna" zijn poorten ge opend. Sindsdien zijn bijna een mil- lioen bezoekers uit binnen- en bui tenland de hekken gepasseerd. Hier uit blijkt wel, dat het experiment om midden in het Hollands polderland schap een park met exotische vogels aan te leggen, voor wat het eerste jaar betreft geslaagd mag heten Van dit resultaat profiteert echter niet al leen de eigenaar, de heer G. van den Brink, maar ook de gemeente, waar „Avifauna" een bedrijvigheid heeft ontwikkeld, die velen ten goede is gekomen. De heer van den Brink il lustreerde dit met enkele cijfers. In de gemeentekas vloeide 98.000 gulden aan vermakelijkheidsbelasting; de middenstand vergrootte zijn omzet met twee ton, zodat verscheidene le veranciers van „Avifauna" hun zaak konden uitbreiden; 200 inwoners von den in dit park een werkkring en twee busdiensten werden bloeiende lijnen, doordat zij tesamen 400.000 be zoekers vervoerden. „Avifauna" heeft na Nieuwjaars dag zijn poorten gesloten. Er wordt thans hard gewerkt aan de uitbrei ding van het park. Het café-restau rant, dat volgens de heer van den Brink de grootste omzet heeft van olie café-restaurants in Europa, zal worden vergroot. Ook het parkeer terrein, waarop het vorige jaar slechts de helft van de honderduizend auto's van bezoekers een plaats kon vinden, zal worden uitgebreid. „Avifauna" zal op Paaszaterdag 24 Maart, weer opengaan. Dat er dan weer op vele bezoekers wordt gere kend blijkt o.m. uit het feit, dat er een dagelijkse busdienst tussen Brus- vulkanen of aan een besmettelijke sel en „Avifauna" en Gent en „Avi- ziekte. vauna" geopend zal worden. BINNENLAND. Een ei van 2 ons en 7 gram heeft een kip gelegd van de pluim veehouder C. Doets te Warder (N.- Holl.). Uit het water langs de spoor baan 's-GravenhageRotterdam is opgehaald het stoffelijk overschot van de zevenjarige H. S. W. uit de Vaalrivierstraat te 's-Gravenhage. De jongen werd sinds gisteren ver mist. Tot ambassadeur in Australië is benoemd j'nr. mr P. D. E. Teixeira de Mattos. BUITENLAND De burgemeester van New York heeft in een rede tot de Kamer van Koophandel aldaar verklaard, dat in geval van een aanval op New York geen massa-evacuatie zal plaats heb ben. Er worden plannen opgesteld voor evacuatie van de jeugd, ouden van dagen cn invaliden Wolven zijn doorgedrongen n het Franse departement Haute Ma rine. Door de strenge koude zijn zij uit hun schuilplaatsen in de Vogezen gekomen. Uit alle bergstreken in Frankrijk wordt hevige sneeuwval gemeld, Midden- en Zuid-Italië is Don derdag door zware regens geteis terd. In een dorp bij Spezia staat het water meter hoog. In sommige gebieden van Noord-Italië ligt de sneeuw drie meter hoog. Een Spaans tweemotorig militair liegtuig is op het vliegveld van Ma- 'rid neergestort en in brand gevlo gen- De uit twee leden bestaande be manning kwam om het leven Op het strand van Zuid-West- Afrika spoelen millioenen dode vis sen aan. Hun dood wordt toegeschre ven aan uitbai-stingen van onderzee- rigent belangrijke accenten meesterschap werd vertolkt. Men- j ven. De uitvoerin" vol dram=t;scbe delsshon's „g mol concertwellui- j intenties werd stralend en brillant dend van klank, meesterlijk van I door de persoonlijke uitdrukkings vorm boeit nog immer, wanneer 'twijze van de dirigent. Het vrij tal rijke gehoor dankte van ganser har- UIT DE OMGEVING ALLES VERLOOPT RUSTIG. In tegenstelling tot verschillende krantenberichten is de gang van za ken bij de Warmonder Tol erg rus tig. Er is geen sprake van een ver baal tjesregen. Dit zou trouwens geen zin hebben. Ongeveer 10 personen hebben bij de politie hun misnoegen te kennen gegeven over de heffing van de oude tarieven. Hun klachten zijn tot één proces-verbaal gecombi neerd, hetgeen voldoende is voor een civiele procedure, waarin twee par tijen tegenover komen te staan nl de e:?enaar van de Tol en de provin cie De rechter zal beslissen, wie er gelijk heeft. Dat kan echter nog een poosje duren. HILLEGOM Jubileum. Gisteren was de heer C. Joh. Bakker Jzn. 30 jaar verte genwoordiger der N.V. Assurant Maatschappij „de Nederlanden van 18.5" te 's-Gravenhagc. Waar door l ijzondere omstandigheden het zil- v eren jubileum niet kon worden herdacht, trad deze huldiging daar voor in do plaats. Behalve een d'rr de hoofddirecteur getekend dank schrijven kwamen namens cle Direc tie de chef der organisatie, de chef van de buitendienst en de brand in specteur van het rayon persoonlijk hun opwachting maken en de juoua- ris complimenteren. De heer A D. E. Voerman, chef der organisatie, bood namens de directie een blij vend aandenken aan. De jubilaris dankte voor de attentie. ten behoeve van de verbetering van de Sandtlaan door vanaf de Over ran een straatweg met riolering aan te leggen tussen de rails en de wo ningen in het zg. Plantsoen. Deze woningen zijn nog niet aan riolering aangesloten en de weg naar de ma chinefabriek Slotboom is tenenemale onvoldoende. Met de eigenaar van percee tjes grond rond het brug wachtershuisje hebben B en W. zich inmiddels in verbinding gesteld. Aan genomen, Op voorstel van B. en W. werd besloten het Zanderijpad voor zo ver betreft het gedeelte vanaf het Noord-Oostelijke punt van de kop- schoeimg van de Zanderij vaart tot aan de aansluiting van het Jaagpad langs de Zuidzijde van het Kanaal ter lengte van 108 M. te verbeteren. Er was nog een voorstel tot wijzi ging van de gasprijs d.w.z. verhoging van de gasprijs met een V3 cent per M3. dit tengevo'ge van de verhoogde kolenprijzen. De tarieven waaruit men kan kiezen, zullen als volgt luiden: a voor de eerste verbruikte 10 M3. per maand 1.90: voor het verbruik daarboven f 0.14 per M3; b. voor de eerste verbruikte 10 M3 per maand 2.50; voor het verbruik daarboven f 0-10% per M3. De rege ling zal ingaan per 1 Jan. 1.1 Ook dit voorstel werd aangeno men. Bij de rondvraag wees de heer Haasnoot er op, dat hem weer het zelfde is overkomen als in Aug. 1.1. toen de burgemeester hem toezegde hierin verbetering te zullen bren gen, n.l. dat hij voor een ernstig gevai het politiebureau oobelde om te informeren, welke dokter Zon dagsdienst had. Men kon hem op het politiebureau geen inlichtingen verschaffen. De voorz. zeide, dat toen een schriftelijk bevel naar de politie gegaan is om voor herha ling te waken. De voorzitter zal deze aangelegenheid nogmaals ter harte nemen. Daarna sluiting met gebed. HAAGSCHE SCHOUW Waarschuwing. Op de Rijndijk is een onguur element gesignaleerd die kleine kinderen aanhoudt. Men zij dus gewaarschuwd! LISSE De jeugd heeft een goed hart. Hollandse jongens zijn over het al gemeen ronde, gezonde en levenslus tige knapen. Naast vele goede eigen schappen hebben zij ook wel eens een zwak om bepaalde mensen in het ootje te nemen en te plagen De Lissese jongens zijn van hetzelfde makelij en zij hebben gedurende lange tijd een paar mensen geplaagd. Een mooie geste van de jongens is evenwel, dat zij geheel eigener be weging het voornemen hebben ge maakt. om dit in den vervolge niet meer te doen Hierbij lieten zij het evenwel niet. Zij brachten wat geld bijeen en kochten enige verrasingen voor hun vroegere slachtoffers. NOORDWIJK C. M. v. d. Lee t Op de leeftijd van 95 jaar is heden de oudste in woner van Noordwijk, de heer C. M. v d. Lec, overleden. De overledene heeft zitting gehad in het bestuur van de Noordwijkse Spaarbank van 1908 tot 1948. eerst als penn., en na het overlijden van de heer J. Konij nenburg als voorzitter. In 1948 moest hij voor deze functie bedanken i.v.m. zijn gezondheidstoestand. 25-jarig bestaan Elect» iciteitsbe- drijf. Op 1 Januari was het 25 jaar geleden, dat Noordwijk de electrici- teitdistributie in eigen beheer nam. Het eleciriciteitsbedrijf heeft sedert de oprichting een snelle ontwikke ling doorgemaakt want begon men in 1926 met 620 aansluitingen, than? te»t men er ruim 2800 met een ka bellengte van ruim 37 km De om zet in 1926 bedroeg ƒ56.000, thans 300.000. Dit heugelijk feit is deze week in een bijeenkomst door de raad her dacht in het gemeentehuis, waarbij ook tegenwoordig waren enkele oud wethouders en ir. Trooster, voormalig deskundig adviseur van het bedrijf. Northgo-ruiters De traditionele ruiteravond van de Northgo ruiters is ook dit jaar weer een groot suc ces geworden. Uit de grote opkomst blijkt wel ten volle, dat de ruiter sport in Noordwijk nog zeer gewaar- deeid wordt. Met de gebruikelijke carrose'rijden van de leden werd deze avond ingezet, waarna de lei ding werd overgenomen, door het gezelschap Fred Fagel dat met een aanwezigen enige uren op aangena- geestig en beschaafd program de me wijze heeft bezig gehouden. Met een grote verloting, waarvan de hoofdprijs was een veulen, welke ge wonnen werd door de heer P. ,v. d. Putten, werd deze avond besloten. Laatste Berichten STRAALJAGER IN ZEE Aan dc waddenkust ten Zuiden van Hollum (Ameland) is deze ochtend een straaljager in zee ge stort Dc piioot zou uit het toestel gesprongen zijn. De reddingsboot H. J. Ortt van de Kon N. Z. H. R. M. is direct ter assistentie uitgevaren. Nadere gegevens ontbreken op dit moment nog. Het toestel blijkt een Engelse straa jager van het type Meteor VIII te zijn. De piloot is boven Leeuwar den uit het toestel gesprongen. De Meteor VIII heeft een z.g. uitschiet- bare stoel. Men heeft gezien, dat de parachute zich heeft geopend, maar de piloot zelf is nog niet gevonden. Het zicht is zeer slecht, waardoor het zoeken naar de piloot ernstig wordt bemoeilijk». Het is afgaand tij zodat er goede hoop is, dat de vlieger op een drooggevallen plaat terecht gekomen of deze heeft kun nen bereiken. De piloot heeft om 12.37 uur ge seind, dat zijn machine defect waa en dat hij in de omgeving van Leeuwar dn uit het toestel zou springen. Tot dusverre is hij nog niet gevonden. GEEN KORFBAL OP ZATERDAG EN ZONDAG. Alle voor Zaterdag en Zondag a.s. vastgestelde wedstrijden van de K. N.K.B. en zijn regionale bonden zijn WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen, voornamelijk in de nacht en och tend, later plaatselijke opklarin gen. Matige tot krachtige cn langs de kust tijdelijk wellicht harde Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Vrij zacht. TVPPII 10 vinger syst. I blind rhytm Êk 4 talen (13°l#tt#r" grepen p. minuut) 2-3 maanden klaar. Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 VOORHOUT T.B.C.-onderzoek. Gistermiddag is op enigszins officiële wijze begon nen met het maken van röntgen foto's t.b.c. voor het bevolkingsonder zoek op t.b.c. Weth. Deutekom, voorz. van het comité, sprak zijn voldoening uit over de grote deelname. Speciale woorden van dank richtte Ispr. tot het comité van aanbeveling. de huisbezoekers, het werkcomité, speciaal tot de heer Arnoldi en se cretaris v. d. Aardweg, de heer v. Rijn en zijn staf en ten slotte tot de dames en heren, die dezer dagen hun medewerking zullen verlenen. Als eerste deelnemers, zagen wij burgemeester dr s. C. N. de Graaf f en echtgenote, de heren doktoren, wethouder v. d. Nouland en vele raadsleden. Deze eerste dag verschenen veel ouden van dagen, die zich weliswaar niet hadden opgeeeven maar toch het grote nut van dit onderzoek heb ben ingezien. Voor anderen, die zich nog niet hebben opgegeven, is nog gelegen heid tot Woensdagavond half acht. Mooi succes. Op de nationale ko- nijnententoonstellin wist de heer A Augustinus beslag te leggen op ze ven ere-prijzen cn twee eerste prij zen, met zijn Havanna-konijnen. ZOETERMEER Toneel voor t.b.c.-bestrijding. Gisteravond werd in de zaal van de heer v. Well een feestavond gege ven, waarvan de baten ten goede komen aan de verenigingen „San tos" en „Herwonnen Levenskracht". Medewerking werd verleend door het K.A.B.-toneelgezelschap Opge voerd werd het toneelstuk „Het geld wat stom is". Dit stuk, geestig en vol verwikkelingen, werd naar behoren gespeeld. Vooral de hoofdrolvertol ker, de heer W. Bierman, bleek uit stekend op dreef. Het muzikale ge deelte werd verzorgd door de R.K. Mandolineclub. LIJKEN AANGESPOELD OP AMELAND Van de zijde der Kon. N. en Z.-H. Reddingmy. wordt gemeld, dat vroeg in de ochtend op de Oostpunt van Ameland vier lichamen, een koffer met levensmiddelen en enig wrak hout zijn aangespoeld. Uit de inhoud van een porte feuille, die op een der lijken werd gevonden, kan worden geconcludeerd dat de slachtoffers van Duitse na tionaliteit waren. De toestand van de lichamen wettigt de veronder steling dat de mannen eerst kort ge leden zijn omgekomen. De motorreddingboot van de K.N.Z.H.R.M. „Insulinde"' is uitge varen voor een nader onderzoek. DRIE GEDETINEERDEN UIT GEVANGENE TE LEEUWARDEN ONTSNAPT Donderdagavond omstreeks tien uur hebben drie gedetineerden uit de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden kans gezien te ontsnap pen. Twee ervan zijn inmiddels weer gepakt. De gevangenen zagen kans een deur te forceren, waardoor zij in een op een verdieping gelegen magazijn terecht kwamen Daar bemachtigden zy een touw, met behulp waarvan zij op de begane grond terecht kwamen en kans zagen te ontvluchten. Er stonden toevallig enkelee fietsen waarvan zij een dankbaar gebruik maakten. De nachtwaker had hen zien gaan en hij waarschuwde onmid dellijk de politic Deze zette direct een achtervolging in en om ongeveer één uur 's nachts wist men twee van de drie aan de Lekkumerweg te Leeuwarden weer te grijpen. Deze twee moesten nog een lange straf tijd doorbrengen. Dc derde, die nog voortvluchtig is, behoefde slechts nog enkele maanden in dc gevange nis tc verblijven. MR. KAMPHUISEN VERMOORD De correspondent van „Het Vrije Volk" in het Midden-Oosten, mr G. Kamphuisen, is vermoord. Tot deze conclusie is een arts gekomen, die de verslagene heeft onderzocht. De verwondingen aan de polsen zijn volgens het medische rapport toege bracht om het een zelfmoord tc doen schijnen. De dodelijke verwonding werd toegebracht met een dolk. De politie zoekt twee jongelieden, die op de avond van de misdaad in gezelschap van de vermoorde zijn gezien. GRIEP IN BELGIë. Volgens functionarissen van de Belgische gezondheidsdienst lijden twee van elke tien Belgen aan wat genoemd wordt een epidemische „driedaagse griep". BELGISCHE SLAGERS DREIGEN MET STAKING. In een waarschuwing aan het pu bliek dreigen dc slagers in geheel België met een staking van onbe paalde duur als de regering de de tailprijzen van het vlees niet vrij laat. Op grond van een verordening van December worden dagelijks maxi mumprijzen vastgesteld op grond van de prijzen die de abattoir voor het vee moeten betalen. De slagers voe ren aan, dat de winstmarge die de regering hun laat, te klein is. MARKTR^P*^HTFN LEIDEN, 5 Jan. Vee. Aanvoer 4 fokstieren, 5 slachtstieren, 55 kalf- en melkkoeien, 20). varekoeien e.a 115 vette koeien, 32 pinken. 5 gras- kalveren, 3 vette kalveren 105 nuch tere kalveren, 110 vette schapen, 458 vette lammeren, 23 zeugen, 369 schrammen, 466 biggen en 10 bokken of geiten. Prijzen. kalf- en melk koeien 550965 en varekoeien e.a. 490700 handel traag; vette koeien 650--990, 2.20—2-70 per kg. han del stug; pinken f 315—475, graskal veren 170—290 cn nuchtere kalve ren 3580, handel slepend; vette schapen 60110 en vette lammeren 75—105 handel stug. duur; schram men 5085 biggen 25—38 en bokken of geiten 1530. handel matig. Kaas. Aanvoer 38 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas, totaal 41 partijen. Prijzen: Zware 2.36, le soort 2.30—2 33 en 2de soor* Goude kaas f 2.242 29. 1ste soort Leidse kaas 2.07—2.14 per kg. Handel goed. DELFT, 4 Jan. Vee. Aanvoer: 21 runderen, 2 stieren. 4 vaarzen, 16 varekoeien. 75 nuchtere kalveren. 132 varkens 373 biggen, 13 schapen of lammeren. 3 geiten. De prijzen voor de varekoeien waren van f 450 —550 vaarzen van f 550750, nuch tere kalveren 4055, biggen 22 —30, schapen 100110, varkens per kilo levend gewicht 1.551.70, Handel voor de runderen traag, nuchtere kalveren matig, varkens en biggen ook matig.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3