Rijnlandse Bedrijfstakken over 1950 in vogelvlucht Opzegging van de Unie Griepepidemie in West-Europa De Leidse Kamer van Koophandel heeft een nieuw bestuur Derde ondervoorzitter gekozen Spit. rheumatiek? Neen AKKERTJE VRIJDAG 5 JANUARI 1951 LK LE >SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Beraadslagingen te Djakarta In liet Indonesische parlement zijn de beraadslagingen over de rege ringsverklaring met betrekking tot Nieuw-Guinea gistermiddag begon nen. Er hadden zich 26 sprekers op gegeven. De Partai Nasional Indo nesia diende een motie in tot hand having van de eis van samenvoe ging van Nieuw-Guinea en Indonesië, annulering van de overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie bin nen drie maanden. Dit laatste met de bedoeling de overeenkomsten op te zeggen. De woordvoerder van de Masjoe- mi, mr. Wibisono, zeide bij het debat er niet van overtuigd te zijn, dat een opzegging van de overeenkomsten van de RTC een verbetering zou be teken van de Indonesische positie in de strijd om Nieuw-Guinea. De Ne derlandse weigering om de souverei- niteit over te dragen is nog geen re den om de Unie op te zeggen. Mr. Wibisono was het met de regering eens, dat met de Nederlanders nog kan worden onderhandeld op de ba sis van de overdracht van de souve- reiniteit aan Indonesië. Een eenzij dige opzegging van een internatio naal verdrag als de overeenkomst van de R.T.C. zou volgens mr. Wi bisono de goede naam van Indonesië bezoedelen. MAANDAG REGERINGS- ANTWOORD. De debatten in het Indonesische parlement over de regeringsverkla ring naar aanleiding van het misluk ken van de Nieuw-Guinea-conferen- tie, die Donderdagmiddag begonnen en in de avond werden voortgezet, zijn nog niet geëindigd. Van de 26 sprekers die zich had den laten inschrijven, moeten er nog vier het woord voeren. Hiertoe be staat vandaag gelegenheid. Minister Leimena verklaarde na mens de regerine, dat het regerings- antwoord op zijn vroegst Zaterdag gereed zal zijn. Hen verzocht het parlement, de regering in de gele genheid te stellen Maandagochtend te antwoorden. Daarop werd besloten, dat het par lement Maandagochtend in plenaire openbare vergadering bijeen zal ko men voor het aanhoren van het re- geringsantwoord. Wonderbare genezing te Lourdes De aartsbisschop van Rennes in Frankrijk. Kardinaal Roques, heeft 'een decreet uitgevaardigd, waarin hij zich uitspreekt over het bovenna tuurlijke karakter van de genezing van Jeanne Fretel. De genezene werd in 1939 aan de blindedarm ge opereerd. Na de operatie verslechter de haar toestand echter en de artsen stelden in 1940 als diagnose tu berculeuze buikvliesontsteking. Ver scheidene malen werd er chirurgisch ingegrepen en onderging de patiente langdurige rustkuren. In 1946 kon de patiënte niet meer lopen en schom melde de temperatuur tussen 39,5° des morgens en 36,5° des avonds. Een streptomycine-behandeling ver minderde slechts de pijnen, terwijl het hart steeds slechter werd. In deze toestand werd zij oi> 4 Oc'ober 1948, zonder dat zij er zich van bewust was, naar Lourdes ver- vervoerd. Op 8 October ontving zij de H. Communie. Op het moment, dat zij communiceerde voelde zij zich plotseling veel beter en kon zij overeind gaan zitten. Te zeUder tijd stelde Jeanne Fretel vast, dat haar lichaam, dat geh°el was opgezet, normale vormen had aangeromen. Zij kon eveneens weer lopen en reisde op eigen gelegenheid naar huis terug zonder dat zij medicij nen innam. In Rennes nam zij een vermoeien de betrekking aan zonder daar enig nadelig gevolg van te ondervinden. Integendeel, zij nam geregeld in ge wicht toe. Sinds die tijd is haar ge zondheid niet meer achteruitgegaan. Het lossen van schepen in de ha ven van Liverpool wordt sterk ver traagd door de griepepidemie in Noord-Engeland: 3.000 havenarbei ders hebben griep. Meer dan 12 sche pen liggen in de rivier de Mersey op een ankerplaats te wachten. De griepepidemie draagt echter geen ernstig karakter en heeft nog geen mensenlevens geëist. Ook in Zweden heerst thans een griepepidemie. Het aantal zieken is aanzienlijk Verscheidene industrie takken zijn hierdoor ernstig gedesor ganiseerd. In Stockholm moest het tramverkeer aanzienlijk worden be- perkt, daar meer dan 700 man van het trampersoneel ziek zijn. De opera moest haar programma wijzigen. Totnogtoe is de epidemie van niet- ernstige aard, maar er worden reeds meer gecompliceerde geval1 en ge meld en de ziekenhuizen hebben maatregelen genomen om een plotse linge verergering van de epidemie het hoofd te kunnen bieden. President Truman heeft Donder dag op een persconferentie verklaard, dat loon- en prijscontroles in dc Ver- De Belgische minister van Econo mische Zaken en Middenstand heeft bekend gemaakt dat de invoer van boter uit Nederland voortaan kan geschieden zonder bijzonder invoer recht en dat anderzijds het tot nu toe bestaande stelsel van contingente- ring en verdeling is afgeschaft. Ziekenfonds in moeilijkheden Het algemeen ziekenfonds Rj\.Z., dat 210.000 van de 524.000 Rotter damse verzekerden omvat, verkeert al sinds geruime tijd in moeilijkhe den. De ziekenfondsraad heeft in ver band hiermede reeds eerder een ver scherpte controle ingesteld en nu een commissie opdracht gegeven voor stellen bij de raad in te dienen, aan de hand van de rapporten van de inspectie en de accountantsdienst van de ziekenfondsraad. Tot de belangrijkste schuldeisers behoort de gemeente Rotterdam, die voor de herverzekering van de leden van R. A- Z. nog zeer grote bedragen van het fonds te vorderen heeft, en verder krijgen de deelnemende artsen en apothekers nog belangrijke ach terstallige bedragen, omdat hun diensten en leveranties sedert enkele maanden niet zijn gehonoreerd. Het R.AZ is een zogenaamd di rectiefonds in handen van het assu- rantiebedrijf Zuur en Van Duyn, dat op hetzelfde adres is gevestigd. De heer Van Duyn is de enige aandeel houder, die voor een groot bedrag in het krijt moet staan bij het fonds dat zoals het onderzoek van de ziekenfondsraad heeft uitgewezen in de moeilijkheden is gekomen tengevolge van een slordig beheer en een duur apparaat. N.V. PHILIPS 60 JAAR. Van 13 tot 20 Mei a.s. zal de N.V. Philips haar 60-jarig bestaan vie ren. Een uitgebreid comité is reeds maanden met de voorbereidingen bezig. Zo zal de Grote Markt getrans formeerd worden in een Epropees uitgaanscentrum Er zullen winkels, café s, wijnhuizen enz. worden opge trokken, waarin wordt bediend door mensen uit de diverse staten in de klederdracht van hun land Op een podium zullen danseressen en dan sers uit vele landen de nationale aanwens demonstreren. Een tweede centium van de feestviering zal het slaciswandelpark zijn, dat door ie N.V. Philips zal worden verlicht en gemetamorphoseerd in een wonder- tmn, waar opvoeringen van allerlei aard de attracties van een bezoek zullen verhogen. Alle werknemers van de N.V Philips zullen op twee extra-vacantiedagen kunen reke nen. Jachtopziener sehoot stroper neer In de bossen tussen Nieuwstad en Holtem in Limburg werd een stro per tijdens een vechtpartij door een jachtopziener neergeschoten. De man is zwaar gewond naar het zieken huis te Sittard overgebracht. Tijdens een inspectietocht over de jachtgronden in de bossen van Nieuwstad trof een jachtopziener drie stropers aan. Toen de jachtop ziener de mannen wilde aanhouden, trok een hunner een mes en ging hem daarmede te lijf. De opzichter verdedigde zich door de aanvaller met zijn geweer van zich af te hou den. De stropers bleven echter voort durend opdringen. Daarom loste de jachtopziener een waarschuwings schot, waarna de man met het mes nog verwoede) aanviel. Geen andere uitweg ziende schoot de jachtopzie ner de stroper neer. De beide anderen sloegen op de vlucht. HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN Juist bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw gevoelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware sluimerende rneumauek en len denpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen Wrijf Uw pijnen weg. Uw spieren weer soepel en Uw gewrichten weer lenig met de beroemde Akker"s Kloosterbalsem, waarvan al drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed". (Ingez. Med.) enigde Staten zo spoedig mogelijk in werking zullen treden. Naar hij zei- de, zullen de controle-maatregelen uiteindelijk van algemene toepassing moeten worden, hetgeen speciale wetgevende maatregelen noodzake lijk zou maken. AL TE „PROGRESSIEF"! De Amerikaanse progressieve (link se) partij heeft president Truman verzocht onmiddellijk alle Ameri kaanse troepen uit Korea terug te trekken. Voorts diende president Truman in het openbaar mede te de len, dat dc Amerikaanse luchtmacht en vloot van alle aanvallen zou af zien- GROTE SNEEUWVAL IN OOSTENRIJK. Ongeveer 100.000 personen, die wo nen in de bergstreken van West-Ka- rinthië en Oost-Tyrol, zijn door sneeuw van de buitenwereld afge sloten. Treinen moesten stoppen en zijn gedeeltelijk onder de sneeuw begra ven, de wegen zijn onbegaanbaar en de telefoonverbindingen verbroken. Het voedsel wordt schaars in de ge- isoleerde streken. Op de bergen ligt de sneeuw on geveer zeven meter hoog, in de val leien ongeveer anderhalve meter. C*EN FEESTDAG noemde de heer J. G. J. Verhey van Wijk de dag van gisteren, toen hij, als voorzitter van'de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, de nieuwe leden van de Kamer op de Nieuwjaars-vergadering verwelkomde en in een uitgebreide rede de ge schiedenis beschreef van de K. van KL te Leiden, die in 1816 door Koning Willem I werd opgericht. Nadat de voorzitter ook een" overzicht had ge geven van het huidige bedrijfsleven, industrie en ambacht in en om Lei den, werd de verdere agenda afgewerkt en kozen de door de minister uenoemde leden een voorzitter. Met i.Vergrote meerderheid van stem men kwam de heer Verhey van Wijk als zodanig uit de bus. Hij bekleed de deze functie ook voor de oorlog reeds en vanaf de opheffing, tijdens de bezetting, is hij voorzitter geweest van de Raad van Rijstand te Lji- den. Tot ondervoorzitters werden gekozen de heren N. Parlevliet u:t Katwijk aan Zee, die deze functie ai vele jaren vervulde en speciaal de visserijbelangen behartigde, C. F. Meerpoel uit Leiden, die als zoden g de heer H. M. Simonis opvolgt als vertegenwoordiger van Middenstand. Ambacht en Detailhandel, en T M. H. van Wavercn uit Hillegom, d>e als derde ondervoorzitter een nieuwe post bezet, speciaal voor het Bloem bollen vak. Vrije samenwerking De voorzitter releveerde in zijn toespraak hoe de Duitsers op 1 April 1942 een einde maakten aan de zelf standigheid van de Kamer en het Führer-principe invoerden, waardsor de voorzitter alle macht in handen werd gegeven, zij net. dat hij zich moest laten bijstaan door een Raad van Advies. Als voorstander van de vrr'e samenwerking heeft het Leidse kantoor na de bevrjding een harde st-lid moeten strijden, om de herle ving der Kamer op deze wijze te doen geschieden, natuurlijk bereid om met andere Kamers samen werken. In dit verband bracht Productie en export nog moeten zoeken, aldus spr. De overheidsbemoeiingen met het be drijfsleven zijn veel groter geworden Sprekend over het district wees de voorzitter er op, dat deze Kamer Je Bloembollen-kamer bij uitnemend heid is, omdat 80 van de bloembol lenexport (in het afgelopen jaar 120 millioen gulden) uil dit district kwam. De gevarieerde bouwnijver heid is eveneens van grote betekenis. Moge Katwijk spoedig een eigen zee naven hebben en Noord wijk als bad plaats een goede tijd tegemoet gaai Voorschoten wordt sterk geïndustria liseerd, wat goed gezien is, omdat oo de geestgrond weinig of niet gehe d te behoeft te worden. Het centrale punt l is Leiden met zijn aloude textiei- hulde aan mr. dr. P G Knibbe, de industrie en steeds grotere ijzer-in- striidvaardige en ijverige secretaris, dustrie. De conserven-industrie is De nieuwe kamer zal haar weg I zeer belangrijk. Sprekend over enige bedrijfstak ken, wees de heer Verhey van Wijk op de sajetten en wollen garens, waarvan de productie in 1950 nog enigszins toenam. De export was be vredigend. De sterke stijging der wolprijzen heeft de vraag doen da len. De dekenproductie en -export na men enigszins toe, al wordt het pu bliek trager met aanschaffing van zuiver wollen dekens, in verband met de hoge prijzen. Dit geldt ook voor de gebreide goederen De lakenfabricage kampte met ge brek aan vrouwelijke arbeidskrach ten, waardoor niet aan alle export- aanvragen kon worden voldaan. De stoffenfabricage draai* op vólle toe ren en begon in April 1.1. met het ploegenstelsel. De kalkzandsteenindustrie kon ter nauwernood aan de grote aanvraag voldoen. In dit district werden ir 1950 ruim 250.000.000 stuks geprodu ceerd. De ijzerindustrie heeft nog een te kort aan vaklieden Selectie vóór de opleiding is nodig. De verhoging met materiaalprijzen maakte concurren tie met Duitsland moeilijker. De dakpannenindustrie heeft geen achterstand meer. Wegens grote bin nenlandse behoefte kon niet aan alle export-vragen worden voldaan. De befonindustrie had een normaal jaar met voldoende grondstoffen en grotere concurrentie. In de conser venindustrie wordt het blik schaars. De groente-aanvoer was overvloedig en de verkoop matig (be halve in de Korea-hamsterperiode!). Engeland nam weinig af. In jams is de concurrentie zeer groot. Het bloembollenbedrijf heeft ge lukkig weinig sin-plus opgeleverd De oogst was goed en de uitvoer steeg belangrijk, 5.000.000 kg meer dan in 1949. In de haringvisserij was de vangst niet ongunstig, maar de export, voor al naar Duitsland, teleurstellend. Thans wordt er weer onderhandeld. Het nieuwe bestuur. Van links naar rechts: de heren C. F. Meerpoel, N. Parlevliet Jr., J. G. J. Verhey van Wijk, T. M. H. van Waveren, mr. dr. P. G. Knibbe, mr. A. G. de Blécourt. trawlvisserij was dit jaar weer niet lonend en de exportmogelijkhe den waren klein. Er moeten nieuwe afzetwegen gevonden worden. Tenslotte wees de voorzitter op de dienende taak van de Kamer in het aigemeen belang, wat de samenwer king op hoog niveau ten goede zal komen. Herbenoeming van personeel Nadat de heer Verhey van Wijk de nieuwe leden (waarvan wij de namen Woensdag 1.1. publiceerden) bad geïnstalleerd, deelde hij mede, dat de heer C. J. Segers uit Lisse wegens drukke werkzaamheden zijn benoeming tot lid niet kon aanvaar den. De Kamer zal zelf een nieuw lid moeten kiezen. Spr dankte bij zijn verkiezing voor het in hem gestelde vertrouwen en gaf de verzekering zijn beste krachten aan de Kamer te zullen geven. De voorzitter wijdde voorts enige symypathieke woorden aan de heer H. M. Simonis, die in 1924 lid en in 1934 ondervoorzitter werd, welke functie hij thans niet meer kan aan vaarden. Di- heer Simonis was met i art en ziel aan da Kamer verbon den en heeft veel weten te bereiken. Nadat de secretaris, mr. dr. P. G Knibbe, en de adjunct-secretaris, mr. A. G. de Blécourt, benevens het ove rig personeel der Kamer herbe noemd waren, accepteerde de voor zitter, namens de vergadering, met grote erkentelijkheid het schilderij van Pieter Geraedts, waarover wij 4.steren schreven. Besloten werd, dal de Kamer op 1 Febr. en op 1 Maart a.s. bijeen zal komen. De heer Meerpoel richtte een op roep tot alle middenstandsleden, om eendrachtig samen Te werken en iMï uite-' te vallen in onderlinge ver schalen, wr- '-na de lt en gelegen^ hejd geboden werd om nader met eJkacv kennis te maken en van Pie ter Geraedts te vernemen wat z'.jn schilderij aan symbolen en voor stellingen in zich drSagt. De nieuwe belastingwetten zijn met ingang van 1 Januari in werking ge treden. Ten aanzien van de verho ging en wijziging van de omzetbe lasting is evenwel bepaald, dat het weeldetarief nog niet in werking treedt voor gerookte paling. Het z.g. tussentarief treedt nog niet in werking voor linoleum en voor bier. Duikboot-kazemat wordt tabriek Er zijn plannen om één van de bunkers, die de Duitsers in IJmui- den bouwden, in tc richten als fa briek Voor kalkzandsteen. De N.V. die deze zaak ter hand wil nemen, heeft bij de voorbereiding van haar plannen veel medewerking ondervonden van de directie van het Staatsvissershavenbedrijf en ook van het college van B. en W. van Vel- sen, die voor dit plan veel bewonde ring hebben. Naar „Trouw" verneemt zou de productie honderd millioen stenen per jaar kunnen bedragen. In de toe komst zal het bedrijf aan ongeveer honderd arbeiders werk kunnen ver schaffen. Men rekent in de tweede helft van 1951 de fabriek in wer king te kunnen stellen. De laatste oorlog, welke ook in IJmuiden zijn sporen heeft nagela- j ten, „schonk" deze plaats een twee tal gigantische bunkers in de Haring- haven. Eeq er van was bestemd voor de z.g. „Schnellboten", de andere ver J leende onderdak aan de gevreesde i „U"-boten. De eerste bunker is met behulp van zware explosieven ver- nield en een deel der brokstukken is voor meer vredelievende doeleinden gebruikt. De onderzeebootbunker is echter intact gelaten en werd in de na-oorlogse jaren gebruikt voor op slag van gezouten haring. TWAALF SOORTEN VLEERMUIZEN IN VALKENBURGSE GROTTEN, Tydens een vleermuizenonderzoek in een der Valkenburgre grotten is een vleermuis aangetroffen op pre cies dezelfde plaats als in 1947 en in 1949 en wel diep in de grot. Dit exemplaar behoort tot een zeer zeld zame soort. In drie dagen werden ongeveer vijfhonderd vleermuizen „geringd" en teruggevonden. In to taal zijn nu ruim zestienduizend vleermuizen voor wetenschappelijk onderzoek van ringen voorzien en daarna vrijgelaten. De Limburgse grotten met twaalf soorten vleermui zen v/orden slechts overtroffen door de zogenaamde Karlsbadgrot in Nieuw-Mexico, welke niet minder dan veertien soorten telt. De vol gende week worden enkele grotten in België bezocht. Gisteren werd op de Burgerlijke Stand te Hengelo de 50.000ste in woner van deze stad geboekt. Het is de kleine Aloysius Henricus G er- hardus Franciscus, het eerste kindje van het echtpaar H. Pieterson en M. H. PietersonZanderink, Oude Post weg 102 te Hengelo. Gisteren had de 50 000ste reeds be zoek van de 30.000 (Henk Scholten) en de 40.000ste (Frans Leferink). TREIN UIT DE RAILS. Op het rangeerterrein van het Amstelstation te Amsterdam is een leeg treinstel van vijf electrische personenwagons uit de rails gelo pen. Vermoedelijk is een verkeerde v/isselstand tijdens het rangeren van het gebeurde de oorzaak Er ontstond materiële schade maar er deden zich geen ongelukken voor Op de scheepswerf van Botje En- sing en Co. aan de Griesestraatweg te Groningen heeft een bruta'e roof overval plaats gevonden, tengevolge waarvan de schipper S. een hersen schudding opliep, negen honderd gulden kwijtraakte alsmede een nieuw costuum, wat ondergoed en een overhemd verloor. S. was met zijn vrouw op bezoek bij zijn ouders, die vlak bij hen met hun schip gemeerd lagen. Tegen half- elf had S. even het schip van_ zijn ouders verlaten om naar de kinde ren te kijken. Hij bleef zó lang weg, dat zijn vader een onderzoek ging instellen. Hij vond zijn zoon bewusteloos op het stuurhuis van zijn schip. In het schip was alles overhoop gehaald. Waarschijnlijk is S., toen hij aan boord stapte, neergeslagen door een inbreker. Noch de aan boord sla pende kinderen ,noch de schiopers op de omliggende schepen hebben iets van de overval gemerkt. S. maakt het thans vrij- goed. (Ingez. Med.) Arbeiders hebben door hun onna denkende handelwijze aan een huis van een in aanbouw zijnd complex flinke schade veroorzaakt. Zij kregen trek in warme koffie, maai omdat de kachel (voor het droogstoken van de woningen) niei hard genoeg brandde, kwam een van de mannen op de gedachte, er vliegtuigbenzine in te gooien. Zij zijn niet meer aan hun warme koffie toegekomen, want het resultaat was, dat de kachel uit elkaar sprong. Verdere gevolgen: een ontzette schoorsteen en grote ravage De Krijgsraad te Velde-Oost alhier heeft uitspraak gedaan in de gerucht makende zaak tegen de commandant en drie leden van de K.P. der Bin nenlandse Strijdkrachten, die op 8 April 1945 in het Staatsbos te Stap horst vier N.S.B.-ers onder wie een vrouw en een vijftienjarige jongen, hadden gefusilleerd. Alle vier ver dachten, t.w. de voormalige eerste luitenant der vliegers, C. B. B. uit Bussum, Van E. uit Oldebroek. K. uit Haarlem en v. d. L. uit Zwolle vrij gesproken van het ten laste gelegde. De overweging van de Krijgsraad was o.a., dat N.S.B.-ers volgens Ra dio-Oranje landveiraders waren, met wie men geen consideratie behoefde te hebben. Voorts, dat het geen legale strijders, doch franc-tireurs waren en dat men kon aannemen, dat zij, wanneer zij zouden werden vrijge laten, de nieuwe stellingen van de illegale groep zouden hebben verra den. De commandant, die de opdracht tot fusillering had gegeven, verklaar de uit noodweer gehandeld te heb ben. Hij was bang, dat cle N.S.B.-ers, die ze niet gevangen konden houden, hun stellingen aan de Duitsers zou den verraden. REVOLUTIE IN HERENKLEDING? Zwart en wit, de traditionele com binatie voor herenavondkleding, schijnt in Londen langzamerhand van het toneel te verdwijnen. In de lobies van theaters en operagebouw begint men bij de jongere generatie een re volutie op te merken. In plaats van het witte vest worden rijk gebor duurde of brocaten vesten gezien in combinatie zoals donkerblauw met wijnrood of wit met goud. dotj# {ZeiVt EN HET BETOVERDE KASTEEL^ 34. Op zoek naar de snoodaards. Nu, de politie-auto deed er niet zo lang over als de Baron, die het hele stuk had moeten lopen. Enkele mi nuten later stopte de wagen voor de hoofdpoort met gillende remmen, de agenten, die tot de tanden gewapend waren, sprongen er af en gingen on der leiding van commissaris Hop Sa- kee het kasteel binnen op zoek naar de snoodaards, die Baron Van Ghoet tot Bee 't Her in de kerker hadden gegooid. Maar ja, die waren er natuurlijk niet. Jullie weten nog wel, dat Ootje Teur Baron Van Quaat tot Ergher ge vangen genomen had en dat hij hem naar de politie was gaan brengen. En dat Freek Frek, die dat gezien had, hen in zijn eigen auto was gevolgd met het een of andere snode plan in gedachten. De agenten van commissaris Hop Sakee zochten dus wel grondig v/ant ze lieten geen plekje onbeke- ken maar ook tevergeefs, zodat het zo na een uur allemaal grondig begon te vervelen. Ze liepen maar zo'n beetje rond, omdat ze natuur lijk niet konden gaan zitten en af en tce schoot er een kogel door een leeg vertrek, omdat er zo'n leuke echo uitkwam. Maar Hop Sakee werd na tuurlijk kwaad, dat begrijb je.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2