>Op nieuwe stellingen GEZINSRAAD Chinese aanval dreigt de UNO-troepen te splitsen De havenstad Intsjon ontruimd Geen bommen op China Eisenhower vraagt offers Invasies op Helgoland afgelast Om Duitslands bijdrage in de defensie Grotere vrijheden voor Bonn HET BEGRIP OORLOG" S)eC<2ldóe(SowHomX KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 5 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12174 Directeur: C M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 rjpWEEMAAL is er in het parlement bij de regering aangedrongen op het instellen van een gezinsraad. De eerste maal door prof. Romme bij de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting 1951, de tweede maal in het Voorlopig Verslag der Begro tingscommissie over hoofdstuk XII, de begroting van Sociale Zaken. En beide malen heeft de regering zich er met een hoffelijk Jantje van Lei den afgemaakt. Minister Drees uitte zijn vrees voor teveel adviesorganen en minister Joe- kes kwam in antwoord op dit ver zoek om een gezinsraad met de vol gende verklaring: „Het lijdt bij de ondergetekende niet de minste twij fel. dat het gezin een zodanige pri maire plaats in ons volksleven in neemt en behoort in te nemen, dat van particuliere zowel als van Óver- heidszijde bij voortduring ernaar ge streefd dient te worden zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen voor de opbouw van een innerlijk krachtig gezinsleven, waarbij aan de noden van het grote gezin bijzondere aandacht moet worden geschonken". Bij deze platonische liefdesverkla ringen is het voorlopig gebleven. Na deze hoffelijke inleiding immers kwam minister Joekes met zijn be zwaren. Zou een Gezinsraad het be oogde doel wel wezenlijk dienen? Hij constateerde, dat de Gezinsbonden hier niet de plaats schijnen in te ne men, welke zij in andere landen ver vullen. Met andere woorden. Het grote ge zin is heel erg belangrijk en wij voe len daarvoor alles, maar kom ons voorlopig niet met een Gezinsraad aan boord. Prof. Romme heeft het belang van de ze Gezinsraad in „De Volkskrant" na de zaak in de Tweede Kamer te heb ben aangesneden, nog eens uitvoe rig uit de doeken gedaan. En hij heeft o.a. twee wel zeer actuele voor beelden gegeven, welke het belajjg van zulk een Raad duidelijk in het licht stellen. Hij noemde de belas tingverlaging en de nodige compen saties tegenover de huurverhoging voor de minst draagkrachtigen ook voor de grote gezinnen dus en de ontstellende denkbeelden, welke er in sommige kringen heersen ten aan zien van de kinderbijslag. Juist deze ontstellende denkbeel den maken het dringend noodzake lijk, dat op een speciaal daarvoor in gesteld forum het probleem van de grote gezinnen, hun lasten en hun be langen voor het gezin zelf èn voor de maatschappij, eens volkomen wordt doorgepraat. Als voorbeeld een artikel uit het „Algemeen Handelsblad", dat opsomt wat er al niet aan kindèrbijsla wordt uitbetaald. Bij een inkomen van 3000.voor een gehuwde met twee kinderen 609.en voor een ge huwde met zes kinderen niet minder dan 1424.en zo gaat dat door. En dan schrijft het blad: „Men zal niet trouwen en niet naar gezinsvorming streven, omdat er kinderbijslag en aftrek zijn, doch men zal over de toe komstige financiële consequenties wat luchtiger nadenken." Met andere woorden: het verantwoordelijkheids gevoel wordt bij hen, die mede op deze basis een huwelijk aangaan, on dermijnd. En de conclusie luidt dan: „Op den duur zullen we van al die faciliteiten voor kinderrijke gezin nen afmoeten". ^IEZO, nu weten we het. Maar de *-* geachte schrijver ziet daarbij toch wel het een en ander over het hoofd. En nu spreken wij nog niet eens over de beleving van het huwelijk naar de wet van God. Wij willen nu alleen maar wijzen op het grote belang, dat de Staat heeft bij een gezin, dat de kinderen opvoedt op een bescheiden niveau, op een niveau vooral van het offers brengen voor elkander, wat in de grote gezinnen noodzakelijkerwij ze wel geschieden moét. Wij wijzen nu slechts op Frankrijk, dat aan het twee kindersysteem te gronde dreigde te gaan, zo zelfs, dat Generaal de Gaulle indertijd de uit spraak "jed: „Geef mij een millioen gezonde kinderen en ik zal Frankrijk herbouwen." Frankrijk moet her bouwd worden omdat het de kinde ren geweigerd had en daarvoor had hijkinderen nodig. De steun aan de grote gezinnen is mede een bij drage aan het welzijn van het land. Daarom vraagt Australië immigratie van kinderrijke gezinnen. Omdat het deze gezinnen zijn, die in de ure des ggvaars het land van de ondergang zullen moeten redden. Voorlopig staan wij hier voor een berg van misverstanden en opvattin gen, die noodzakelijk eindelijk eens njoeten worden overbrugd. Als men bijvoorbeeld vraagt, waarom som migen tegen deze kindertoeslag zijn, dan is het, omdat zij, die de lasten van een gi'oot gezin zelf niet aan durven, toch in deze bijslagen voor de grote gezinnen meebetalen. En zij beseffen niet, dat zij dan meebeta len aan het algemeen welzijn. Daar om is er een forum nodig,, waarop dit alles kan worden besproken. En daar om is de in de Tweede Kamer be pleitte Gezinsraad een zaak, dit niet langer mag worden uitgesteld. Een teveel aan adviesorganen, waarvoor minister Drces bevreesd was, is altijd verkeerd. Maar hier is een tekort. Een legex-groep van 200.000 communisten, diep doorgestoten in midden- Korea, rukt aan op de tactisch uiterst belangrijke stad Wonjoe en dreigt aldus zowel de UNO-troepen in twee ën te splitsen als een der beide te rugtochtswegen naar het aanvoei'cen trum Poesan af te snijden. Tegelijkertijd houdt de druk op de West- en Oostflank aan. Als een brandende mierenhoop moesten de UNO-strijdkrachten 4e Zuidkoxré- aanse hoofdstad Seoel achterlaten, vervolgens het vliegveld Kimpo en ten slotte Intsjon, de belangrijke ha ven van Seoel, oïltruimén. In de om geving van Intsjon lag een machtige United Nations-armade onder stoom om de troepen op de Westelijke flank te evacueren met de bedoe ling, ze elders op het schiereiland weer in de strijd te brengen. De ver-bonden troepen, die met duizendexr Koreaanse burgers en hun gezinnen door de vloot uit Intsjon zijn geëvacue'ei-d, hebben eerst alle instalaties in de haven opgeblazen. NIEUWE STELLINGEN De nieuwe stellingen waarop ge neraal Ridgway's achtste leger zich heeft teruggetrokken, lopen of door Soewon, 30 krn ten Zuiden van Se oel, of nog 15 km Zuidelijker-, door Osan. Het was in deze omgeving, dat op 2 Juli de eerste gevechtsaanra king tussen Noord-Koreanen en Amerikanen tot stand kwam. Generaal Mar-shall, de Amer:kaan- se minister van Defensie, heeft ver klaard, dat de toestand op Korea zich Mededeling van Truman President Truman heeft op zijn we kelijkse conferentie gezegd dat Ame rika niet zonder toestemming van de UNO zal overgaan tot het bombarde ren van Chinees grondgebied. De Amerikaanse regering had geen ver zoek aan de UNO om hiertoe over te gaan in overweging. Toen hem ge vraagd werd, of de Verenigde Staten thans formeel in oorlog zijn, ant woordde, Truman, dat dit niet het ge val is en dat Amerika slechts z5in verplichtingen jegens de UNO na leeft. De president weigerde enige commentaar te geven op de militaire situatie in Korea. Verder deelde hij mee, dat de Ame rikaanse regering een volledige con trole op prijzen en lonen zal invoe ren, zodra dit nodig en mogelijk is. De stijging in de levensmiddelenprij zen heeft n.l de kosten van het le vensonderhoud opgevoerd. Sprekend over de benoeming ven een Amerikaanse ambassadeur in Spanje, wees president Truman er op, dat deze stap niet inhoudt, dat dit land zal delen in het Amerikaan se px-ogramma voor hulpverlening aan het buitenland. Een Britse woordvoerder te Lon den heeft gisteren echter te kennen gegeven, dat Amerika waarsc lijk binnen een jaar wapenleveran ties aan Spanje zal doen en dat Span je wellicht ook in het Atlatische Pact zal worden opgenomen. geiheel volgens de verwachtingen ontwikkelt. De UNO-tx-oèpen zullen op dusdanige wijze in de strijd ge bracht worden, dat aan de verwachte situatie het hoofd kan worden ge boden Omtrent de krijgstactiek van de Chinezen kan het volgende worden medegedeeld: De Chinezen gebruikten ten Noor den en ten Zuiden van de 38ste breedtegraad dezelfde doeltreffende tactiek: zij tastten de geallieerde li nie af op zwakke plekken, lieten daarop hun voorhoede los en trokken met de massa van bun legei-s om de beide flanken van de geallieerde een. heden heen. Telken? al? d?ze dubbele omtrekkende beweging begon, trok ken de verbonden strijdkrachten snel terug om niet in de val te lopen. De geallieèrden zullen dit op het schier eiland vermoedelijk steeds weer moeten doen, zolang hun flanken niet door de zee gedekt zijn. RUSSISCHE TRÜEPENEENHEDEN IN CHINA? Volgens onlangs in Hongkong uit China geari-iveerde reizigers zouden eenheden van het Russische leger üx China zijn aangekomen en in Sjang hai en Tsjing Tao (een ,haven aan de Gele Zee) alsmede in Charbin (Mandsjoerije) gelegerd zijn. Russi sche soldaten met volledige uitrus ting, waaronder pantservoertuigen, zouden volgen" genoemde zegslieit-a in de tweede helft van November via Peking naar Tsjing Tao vervoerd zijn. SERUM VOOR MARKEN in ver band met het critieke seizoen heeft Dr. Pasdeloup van Marken bij Phi- lips-Roxane inf uenza-virus-vaccin aangevraagd voor het inenten van 600 personen. Woensdagmiddag werd het vaccin met de benodigde instru menten onder leiding van Dr. Hërz- berger en enige assistenten, die bij net inenten behulpzaam zul en zijn, over het ijs van Monnikendam naar Marken vervoerd. Even voor het vertrek: links een slede met voedsel, die cok naar Marken is vertrokken. Rondreis door W. Europa Als tegenover elk offer van Ameri ka niet een gelijkwaardig offer van de Europese democratieën staat, is alles vergeefs, zo heeft Eisenhower gisteren in een pex-sconferentie ver klaard. De generaal zei verder: Ik ben van mening, dat wat de Westelijke „ONDER.K.L.M.'s PARAPLU LIEPEN TWEE PRINSESJES...."! In stromende regen arriveerde Donderdagavond een loes1: van r j Swiss Air, waarmede Prinses Irene en Prinses Margriet uit Sankt Anton. 1 naar Nederland terugkeerden, op Schiphol. Terwijl de Prinsesjes het toestel verlaten, worden zij door een stewardess van de gronddienst met een parapluie tegen de regen beschermd. democratieën beweegt het verlangen naar vrede is en niets anders. De Westelijke wereld beschouwt het als haar recht en plicht om in rust te le ven. Dat is alles wat wij proberen te bereiken. Zaterdag begint Eisenhower een rondreis, die hem zal voeren naar alle hoofdsteden-der landen van het Atlantische pact. Eind Januari keert hij terug voor overleg, om dan na enkele dagen weer naar Europa te gaan Het doel van zijri eerste reis is besprekingen te voeren met de auto riteiten van de verschillende landen, en zichzelf er van te overtuigen „dat wij niet langs elkaar werken". Eisen hower verklaarde nog niet te weten hoe de organisatie van zijn hoofd kwartier zal zijn. Hij verwachtte van zijn eerste reis nog geen definitieve plannen. Prins Hubertus zu Löwenstein en de twee Heidelbergse studenten, die na een verblijf sinds Kerstmis op Helgoland in Cuxhaven zijn terugge keerd, hebben in een schriftelijke verklaring de Duitsers aangeraden de spoedonderhandelingen over de toe komst van het eiland niet door ver dere „invasies" nadelig te beïnvloe den. De wereld was thans voldoende op de hoogte van het kwaad, dat Hel goland en zijn voormalige bevolking wordt aangedaan, aldus deze verkla ring. De nieuwe groep van 24 „bezet ters", die kort na het vertrek van de eerste groep op Helgoland aankwam, heeft dit eiland weer verlaten. Er bevindt zich thans niemand meer. VELE SLACHTOFFERS BIJ ONTPLOFFING IN NOORD-PERU. Bij een dynamiet-ontploffing in de vallei van de Santa, een rivier in Noord-Peru, werden tachtig arbeiders gedood en evenveel gewond, aldus luiden de eerste berichten. De arbeiders waren bezig met dy namiet rotsblokken op te ruimen, die in October j.l. in grote hoeveelheden omlaag waren gestort en waardoor de Santa werd versperd. I'VE AMERIKAANSCHE PLANNEN om het bezettingsstatuut voor Duits- land op te heffen, en alle souvereine rechten op de regering van Bonn over te dragen, zijn gereed. De Amerikaanse Hoge Commissie, die op het ogenblik een personeel van 1800 man omvat, zal worden opgehe ven en vervangen door een gezantschap, dat echter in omvang groter zal zijn dan een normale ambassade, namelijk 500 man. De Amerikaanse gezantschappen in Londen en Parijs beschikken elk over een staf van 400 man. In September van dit jaar zal de Amerikaanse Hoge Commissaris een deel van haar bevoegdheden overdragen aan de regering Adenauer en in Januari 1952 zal zij gezantschap worden. QNZE OPVATTINGEN omtrent ^oorlog zullen wij stei'k moeten herzien, willen wij iets begrijpen van de tegenwoordige verhoudingen in de wereld. Met het begip „koude oorlog" zijn wij zo langzamerhand wel vertrouwd geraakt, al maken wij ons altijd nog wat angstig over de grenzen tussen een koude en een hete oorlog. Wij kunnen die gren zen dikwijls maar nauwelijks onder scheiden. Maar ook al wordt er duch tig gevochten, zodat, steden en dorpen in vlammen opgaan, de aarde dreunt van het gedaver der kanon- 0 nen en jonge kei-els sneuve len bij duizenden, dan nog is het tegenwoordig lang niet zeker, dat wij te doen hebben met een „oorlog". Zo heeft president Tru man op zijn persconferentie ontkend, dat Amex-ika zich beschouwt als in ooidog met China. Amerikaanse bommenwerpers zullen dan ook geen bommen uitwerpen boven Chinees grondgebied en de Amerikaanse ja gers zullen zich er wel voor wach ten om achter de Mandssjoerijse grens te kijken naar de samentrek king van de ti'oepen, die bezig zijn Korea binnen te marcheren in ein deloze colonnes. Men vraagt zich onthutst af, wan neer het dan ook wel oorlog zal zijn, wat er dan nog aan oorlogsverschrik kingen bij moe komen om de maat van een regelrechte oorlog vol te maken? Een oorlogsverklaring? Och kom, daar doen we allang niet meer aan; wij vallen eenvoudig zonder enige waarschuwing aan. Wat maakt het eigenlijk uit, of wij „oorlog" voeren of niet? Wij vechten, met alle mogelijke midde len en noemen dat.ja, hoe noe men wij eigenlijk deze toestand van vechtende vrede? Wee echter degenen, die in het brandpunt staan van de strijd ojn de vrede. Wee degenen, die bevrijd woi'den of in wier land de vrede moet worden geholpen. Een meedogenloze stoomwals rolt thans heen en weer over het onge lukkige Korea. Verleden jaar zomexJ di'even de invallende Noord-Korea- nen stromen vluchtelingen voor zjch uit naar het Zuiden en verwoestten hun haardsteden. Toen dreven de verbonden legers ze weer terug naar het Noordexx en zjj bombardeerden de Noord-Koi-ea- nen uit de puinhopen van de steden. Nu stormen de Chinezen weer naar het Zuiden en trappen de laatste resten van wat er nog overeind staat omver. Korea is een woest land ge worden met zwervende troepen op gejaagde vluchtelingen, die nergens een onderkomen meer kunnen vin den. Hoe noemen wij zo'n vi'edes-toe- stand? Nu de plannen voor dit herstel van de Duitse souverejniteit gereed zijn, is een begin gemaakt met de onder handelingen om de wijze waarop de ze overdracht zal geschieden, uit te werken. Als gevolg hiervan kan wor den verwacht, dat de Westduitse re publiek binnenkort haar eigen bui tenlandse politiek zal mogen bepa len en haar vertegenwoordigers in het buitenland zal kunnen benoemen. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de Britse Hoge Commissaris. Sir Ivone Korkpatriqk, tijdens een een speciale bijeenkomst van buitenland se diplomaten in Bonn. De Franse regering heeft aangekon digd, dat zij de Westduitse regering als volwaardige deelgenote in de Westeuropese verdediging en op voet van gelijkheid zal uitnodigen op een bijeenkomst, die na 15 Januari in Pa rijs zal worden gehouden. De voor waarde, dat eerst het plan-Schuman zou moeten worden ondertekend, vóórdat Bonn als volwaardig lid van de Westeuropese verdedigingsorgani satie zou worden beschouwd, heeft de Parijse regering volle4ig laten val len. Op deze bijeenkomst zal de organi satie van de Westeuropese verdedi ging worden bespx-oken. De onderhan delingen over het Duitse aandeel in de Westelijke verdediging zullen waarschijnlijk tussen 9 en 15 Januari beginnen. INKRIMPING SPOORWEG VERKEER IN WEST-DUITSLAND. De Westduitse regering heeft be kend gemaakt, dat tengevolge van kolentekort alle speciale treinen uit de dienst zullen worden genomen. Ook enkele weinig gebruikte expres- treinen over lange afstand zullen niet meer rijden, doch het passagiersver voer op de gewone diensten zal geen wijziging ondergaan. STALIN KOOPT HITLERS GRANIET. Stalin heeft .een partij rood Zweeds graniet gekocht, die indertijd door Hitier werd bestemd voor een door hemzelf ontworpen „overwinnings- monument" in Neurenberg. De heer E. K. Fernstroem, direc teur van de N.V. Fernstroem Steen- industrie te Stochholm, aan wie het graniet toebehoorde, bevestigde te genover Associated Press, dat de 18.500 ton steen, afkomstig van de kust van Scania, aan Rusland is ver kocht om te worden gebruikt voor een ander monument. Hij wist niet voor welk soort monument. Hitier heeft destijds 20 millioen mark voor de steen betaald. K'Meitfe... Wij kunnen ze niet beschrijven, niet ontleden, wij gevoelen ze slechts, buigen het hoofd en zwijgen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1