Ook Z. Afrika vraagt emigranten Debatten over begroting 1951 DINSDAG 2 JANUARI 195! DE LEIUSE CJOURAN'I BLAD - PAGINA 1 De Unie kan duizenden opnemen De Zuid-Afrikaanse minister van binnenlandse zaken, dr. T. E. Dönges neeft te Brussel op doorreis naar Ne derland op een persconferentie ver klaard, dat Zuid-Afrika de eerstvol gende drie jaar 25.000 emigranten kan opnemen. Er bestaat vooral een grote behoefte aan technici, onder wijskrachten en verpleegsters. Wat de vrije beroepen betreft zul len emigranten opgenomen kunnen worden, wanneer er in een behoefte moet worden voorzien, waarbij de bijzondere raad voor de immigratie in elk individueel geval zijn goed keuring moet verlenen. Naar dr. Dönges meedeelde, bestaat vooral daarom behoefte aan werkkrachten uit Europa, omdat vele Zuid-Afri- kaanders, gelokt door de hoge wins ten in de tabaks-aanplant, naar Zuid en Noord-Rhodesië zijn uitgeweken. Met betrekking tot de collectieve emigratie zullen missies uit de Zuid- Afrikaanse industrie zich naar Euro- Maximum-prijzen aardappelen In de Staatscourant van heden is een beschikking van minister Mans- holt over de vaststelling van maxi mumprijzen voor aardappelen gepu bliceerd De nieuwe regeling wordt 1 Januari van kracht. De prijzen, die kleinhandelaren en andere leveran ciers zoals telers en grossiers, aan de consumenten ten hoogste mogen berekenen, zullen Van maand tot maand variëren. Voor klei-aardappelen worden de volgende maximum-prijzen voorge schreven: In Jan. 14 ct., Febr. 15 ct., Maart 15*4 ct, April 16 ct., Mei 16*4 ct., Juni 17 ct. De maximum-prijzen voor zandaardappelen zullen in de zelfde maanden telkens 2 ct. lager zijn. Deze prijzen gelden bij afhalen door de consument. Voor thuisbezor ging mag ten hoogste 1 ct. per kilo extra worden berekend. De halve centen mogen naar boven worden af gerond, met dien verstande, dat de halfjes nog meetellen bij een veel voud. De aardappelhandelaren zijn ver plicht" tot een duidelijke prijsaandui ding. Voor aflevering van klei-aardap pelen aan de kleinhandelaren is door de ministeriële beschikking eveneens een maximumprijs vastgesteld. Deze prijs zal 2 ct lagfer zijn dar. de maxi mumprijs voor consumenten, zodat de marge voor detaillisten dus altijd nog 2.per 100 kg. bedraagt. De inkoopprijs voor de kleinhandel geldt franco huis en eventueel commissie loon voor de tussenhandel mag niét in rekening worden gebracht aan de detaillisten. Voor de aflevering van zandaard appelen is er geen maximumprijs gesteld. RECTOR LOHMAN. Rector F. Lohman te Halfweg, oud kapelaan der St. Petruskerk te Lei den, is in de Mariastichting te Haar lem opgenomen. MAN VERMOORD; EEN ANDER ZWAAR GEWOND. In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft onder de gemeente Marum (Gron.) de 30-jarige boerenknecht I. P. de twee gebroeders Stokroos met messteken dermate verwond, dat een van de broers kort daarop overleed. De toestand van de tweede is zeer zorgwekkend. P. had een verhouding met een zuster van de gebroeders Stokroos. Deze verhouding was de laatste tijd niet erg vredelievend meer, waardoor P. die avond de toegang tot de wo ning van het meisje werd ontzegd. Hij trok hierop zijn mes met boven vermeld noodlottig 'gevolg. P. is in ar rest gesteld. EEN DODE EN EEN GEWONDE BIJ BOERDERIJBRAND. Ben felle brand heeft Zaterdag- ochtend gewoed in de boerderij van de heer J. Keizer te Winschoten. De brand was ontstaan doordat een kachel uit elkaar sprong toen deze werd aangemaakt met tractorolie. Bij deze explosie geraakten de kleren van de echtgenote van de heer K. in brand. Met ernstige brandwonden werd zij naar het Winschoter zieken huis overgebracht, waar zij in de nacht van Zaterdag op Zondag over leed. Haar man, die haar de bran dende kleren wilde afrukken, liep ook ernstige brandwonden op en werd eveneens in het ziekenhuis op genomen. Het gezin K. zou de vol gende maand naar Canada emigre- 30-JARIG BESTAAN KATH. HOUTBEWERKERSBOND De Ned. R.K. Bond van Houtbe werkers heeft zijn 30-jarig bestaan herdacht. Aan de voorzitter, de heer Th. de Groot werd het gouden kruis .Pro Ecclesia et Pontifice" uitge reikt. Vele vrienden uit de kring der K.A.B., der zusterorganisaties, be leenden uit werkgeverskringen, di recteuren van K.A.B.-instellingen, de wethouders Franske en Steinmetz van Amsterdam hebben de heer De Groot en zijn medebestuursleden pro ficiat gewenst bij hun jubileum. De voorzitter van het Verbond der K. A. B., de heer De Bruijn, heeft De Groot geroemd als de man, „die de indruk maakt niet gemakkelijk te 7.ijn, maar met wie men het altijd eens kan worden als het over be langrijke zaken gaat", en hij heeft de houtbewerkersbond gehuldigd als de oganisatie, „welke zonder twijfel een wezenlijk deel van de K.A.B. uit maakt". pa begeven om ter plaatse personeel aan te werven voor de zich snel ont wikkelende nijverheid in de Unie. Dr. Dönges legde tijdens de pers conferentie de nadruk op de rijkdom aan grondstoffen der Zuid-Afrikaan se Unie. Vooral de voorraden man gaan, aluminium en chroom zijn vrij wel onuitputtelijk, aldus zeide hij. Het mangaan wordt thans in ruwe vorm uitgevoerd; doch indien een industrie opgericht kon worden die dit erts in ferro-mangaan zou om zetten en het in deze vorm zou uit voeren, dan zou dit alleen reeds uit een oogpunt van vervoersbesparing zeer winstgevend zijn. Hetzelfde geldt voor het chroom. De Zuid-Afri kaanse steenkool is bovendien de goedkoopste in de wereld. Voor het particuliere kapitaal zijn, aldus mi nister Dönges, in Zuid-Afrika grote mogelijkheden voor handen. NEGEN NEGERS GAAN TERUG. Zaterdagavond heeft het Engelse s.s. „Suncrest" de haven van Amster dam verlaten met bestemming Ham burg en Londen. Aan boord hebben zich weer bevonden doch nu niet verbox-gen, integendeel streng be waakt de negen negers die Zon dag j.l. bij aankomst als versteke lingen tussen de kolen werden ge vonden. Van Londen zullen de mannen ver der worden getransporteerd naar de Goudkust, waar zij vandaan zijn ge komen. DIEVEN DREIGDEN MET REVOLVER. Gisternacht omstx-eeks kwart over drie kwamen twee Engels sprekende jongemannen bij een garage op de Houtmarkt in Den Haag om een taxi. Toen de bediende een wagen wilde opbellen, zijn zij er met een voor de garage staande taxi vandoor gegaan, na de oediende met een re volver bedreigd te hebben. Met deze wagen zijn zij in een sloot langs de Loosduinsekade gereden. Toen bur gers toeschotei. namen de dieven de vlucht over dt begraafplaats. Later kreeg de politie bei-icht, dat twee jongelieden omstreeks kwart voor vier gebeld hadden aan een per ceel in de Bosbesstraat en aan de Mient. In beiue gevallen stond er een auto voor de deur. Toen er werd opengedaan hebben zij, onder bedrei ging met eën revolver en zeggend, dat zij van det politie waren, gepro beerd de contactsleutel van de auto te krijgen Aan het eerste adres werd de deur voor nun neus dichtgesme ten en in het ander geval werd naar hun legitimatiepapieren gevraagd, waai-na zij de vlucht namen. Vervol gens kwamen zij nog een huis aan de Thorbeckestraat binnen, waar zij de bewoner met een revolver bedreig den en een kamer doorzochten. De bewoner viel hen echter aan, waar na zij de vlucht namen. De Haagse politie is nog op zoek naar het tweetal. GEMEENTERAAD ALPHEN ad. RIJN (Vervolg). Aan de orde kwam daarna de ge meentebegroting. De heer Ruijssenaars wijst erop, dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeente scheef zit. Het is juist, dat er niet getracht is een slui tende begroting te krijgen ten koste van noodzakelijke voorzieningen. De regering moet gewezen worden op de noodzaak van uitkering der aan de gemeente toekomende bedragen. De heer Kroon wijst erop, dat een sluitende begroting niet altijd de hoogste wijsheid inhoudt, zeker niet voor een gemeente als Alphen aan den Rijn in haar snelle groeistadium. Spr. maant aan te waken tegen hét gevaai-, dat aanwezig is dat bij grote bédragen, kleinere minder dringende uitgaven eronder doorglippen. De heer Rogaar noemt het begro tingstekort evenmin tragisch. Het is beter durf te hebben voor tekorten, dan tekort aan durf voor de Ontwik keling der gemeente. De. heer J. v. d. Lee betreurt, dat de Zondagswet, al is die oüd, niet gehandhaafd wordt. Wij kunnen hier niet meer spreken van Zondag, maar van een zonde-dag.Sedert de ope ning van Avifauna is het er niet be ter op geworden. De voorz, zegt, dat Brabantse en ook andere burgemeesters en masse geprotesteerd hebben tegen de over heidsregeling, waardoor inkomsten waarvan de gemeenten verzekerd waren, thans met een slag worden weggenomen. De ver. van burgemees ters in den Haag heeft zich zeer schrap gezet tegen bedoeld wetsbe sluit. Er worden stappen ondernomen om de gemeenten meer medezeggen schap te verlenen. Het is raadzaam adres te richten aan de regering. Het is wenselijk en dringend, dat de gemeenten zich zelf bedruipen, maar dan dient de gemeente ook te ontvan gen, wat haar toekomt. Handhaving van de Zondagswet behoort tot de taak van de politie en van het college. De Zondags-heili ging behoort tot de competentie van de kerkelijke overheid. Wij mogen met z'n allen er slechts voor bidden, dat het volk niet meer afglijdt. De wethouderssalarissen. De heer Slootjes is tegen salaris verhoging van de wethouders, zolang deze in gemeentedienst geen dagtaak vervullen. Wellicht kan in de toe komst een vak-wethouder worden be noemd, die de taken van de overige wethouders en zo nodig van de burge meester kan verlichten. •De voorz, wijst erop, dat ook bij de huidige omvang van de wethoudei'S- functie het hoofdwerk in het gedrang kan komen. De heer v. d. Lee bepleit verho ging. Deze arbeid vraagt in de naaste toekomst nog meer tijd. De heer Gesman wil het meer zien als een eire-taak. Is tegen verhoging tot 2500.maar heeft geen bezwaar de 1600.tot 2000.op tc voeren. Wethouder v. d. Berg vindt de tijd nu niet gekomen om over verhoging te praten-, en wijst op het gevaar, dat, wanneer de financiële zijde sterk naar voren wordt geschoven, dit mo gelijk een beslissing zou kunnen be ïnvloeden. De heer Ruijssenaars vindt weth.- vergoeding te laag. Stelt voor in prin cipe te besluiten tot verhoging. La ter kan het bedrag worden vastge steld. Dit voorstel werd dooi de he ren Geerlog, Brouwer en v. d. Lee ondersteund. Wethouder Deerenberg zegt, dat ex- veel werk is voor de wethouders en er komt nog veel werk. Dit kan niet altijd pro Deo worden verricht. Hij hoopt, dat zijn collega, die over ere- baan en tekort in de begroting spreekt, de verhoging van zijn sala ris t.z.t. in de gemeéntékas zal laten terugvloeien. Het principe-besluit tot verhoging van de wethouderssalarissen werd hierna aangenomen met 11 voor en 4 stemmen tegen. De drie wethouders onthielden zich van stemming. Advertenties van de gemeente. De heer Kroon informeert of „Sursum Corda" in alle katholieke gezinnen wordt gelezen. De voórz. antwoordt, dat aangenomen moet worden, dat dit blad in het gehele dekenaat Alphen aan den Rijn vol doende wordt vei-spreid. De heer Kroon vraagt verder, of dit een kerk blad is, zo ja, waarom wordt er dan niet geadverteerd in andere kerkbla den, van niet-katholieke zijde. De voorz. zegt, het blad, tot zijn schande, niet te kennen. Spi\ zal het onderzoeken, nu het element kerk bladen in het geding wordt gebracht. De heer Kroon zou gaarne zien, dat dan ook in de. Protestantse kerkbla den werd geadverteerd. De heer Slootjes verbindt hieraan de restrictie, mits ze even serieus worden ver-spreid, als Sursurr- Corda, dat bij onvermogenden zelfs gratis wordt gegevèn. De heer Ruijssenaars meent, dat de kosten van het meubilair van de po litie mede door het rijk moeten wor den gedragen. De voci-z. zegt, dat op de post van 8000.voor dit doel beslist niet ge kort kan worden. Ook op het terrein van de politie voltrekt zich -in deze gemeente een ontwikkeling waarme de men in alle opzichten mee moet gaan. De heer Nijman zou het raadhuis in wat meer licht gesteld zien, vooral nu er veel vreemdelingen dóór de gemeente komen. Verwijdex-en van de kappen der lantaarns zou daartoe wellicht iets kunnen bijdragen. De voorz. zegt, dat een plan in voorbereiding is tot herziening van de verlichting der gehele gemeente. Aarlanderveen en Oudshoorn zullen daarbij stellig niet vergeten worden.- T.B.C.-bestrijding. De heer Brokaar pleit voor alge mene doorlichting van de bevolking en opeixstelling op meerdere dagen van het consultatiebureau en voor verhoging - van de subsidie voor dit doel. Het bestuur van de plaatselijke afdeling doét heel veel werk pro Deo. De heer Kroon neemt de vrees van het collége voor organisatorische moeilijkheden weg, door te wijzen op ervaringen in andere gemeenten op het gebied van de doorlichting. De heer Nijman vreest, dat voor dit werk 7500.— niet toereikend zal zijn en stelt een verhoging van de subsidie voor met ƒ5000. De voorz. zegt, dat het college eveneens veel sympathie heeft voor het werk van de t.b.c.-bestrijding. Weigering van verhoging der subsi die betekent geen afwijzing, maar nu kan niet tot verhoging worden over gegaan. De bijdrage van het rijk be draagt slechts 1900.en er moet i toch een zekere verantwoorde over- eenstemming zijn in de verhouding. i Gevoerde besprekingen hebben ertoe geleid, dat een belangrijke achter - j stand kan worden ingehaalc. en er zal in 1951 vermoedelijk geen tekort zijn. De gemeente heeft bereids een voorschot op 1951 verleend, waardoor de belemmerende financiële moei lijkheden overbrugd zijn. De voorz. vermaande op de post rattenbestrijding niet te bezuinigen. Het bedrag wordt niet nodeloos be steed. De ingezetenen kunnen bij ge meenten-werken rattenvergif verkrij gen. Zij dienen zich evenwel reken schap van te geven, dat het vergif niet houdbaar is. Het moet derhalve tijdig worden uitgelegd en niet meer dan nodig worden aangeschaft. Als men er alleen al in slaagt de ziekte van Weil te onderdrukken, dan is een uitgave van 5500.verantwoord. Woningbouw. De heer Brokaar is vei'heugd over de toezegging van de voox-z., dat de bouw van middenstandswoningen in 1951 krachtig ter hand zal woi'den genomen. De voorz. zegt toe ernstig te zullen onderzoeken in hoeverx-e het juist is, dat de gemeente Alkemade 40 woningen extra mag bouwèn voor repatriërenden. Hem is op dit punt niets bekend. Wat in Alkeniade mo gelijk is, moet in Alphen aan den Rijn ook kunnen. Voor wat de wo ningbouw in Aarlandérveen betreft, wijst spr. op de vruchteloos gebleven besprekingen met het polderbestuur. Als inen daar woningen wil hebben, dan moét men begrijpen, dat daar voor gronden nodig zijn. Als de pol der niet meewerkt, dan. treft de ge meente ten deze geen verwijt. De voorz. zegt, dat een opmerking in het algemeen, dat gemeentewerken niet voldoende bezuinigt een raadsel is als men daarbij niet tevens aan geeft waar er nog bezuinigd kan wor den. Redelijke suggesties worden door het college altijd aanvaard. De heer Kroon is zeer hierover ver baasd. Hij verklaart bereid te zijn nadere mededelingen te doen, doch niet in de openbare raad. De heer Verdonk betreurt de ge ringe medewerking van de Polder om de Kerkvaartsweg te verbeteren. Er wonen daar toch minstens 40 ge zinnen. Deze mening woi-dt door de voorz. gedeeld. De gemeente draagt akmeer dan haai aandeel (1/3) bij in het onderhoud van die weg. Het zou thans voordeliger voor de ge meente zijn om de weg maar over te, nemen. Als de Polder niet meewerkt, zo dreigt de voorz., zal de gemeen te haar standpunt ten aanzien van de bijdrage herzien en Ged. Staten in deze aangelegenheid mengen. De heer Brouwer merkt op, dat Rijkswaterstaat slecht aandacht heeft besteed aan de Rijksweg onder deze gemeente, waarop de voorz. nog toe licht, dat in Hazerswoude de Rijks weg beter was verzorgd. De post vermakelijkheidsbelasting werd na enig heen en weer gepraat verlaagd met 20.00C.Aanvanke lijk begroot op ƒ85.000.De heer Nijman verzocht verlaging met 50.000.—. De heer v. d. Akker ziet gaarne, aat toneeluitvoeringen met culturele inglag vrij gesteld werden. De voorz. zegt, dat steeds de bestaande veror dening wordt toegepast. Meent U. dat deze onjuist wordt geïnterpreteerd, dan kunt U hierover met het college in overleg treden, doch dadelijk na 1 een vermeend onjuist geval. Uitbreiding raadhuis. 1 Bijna anderhalf uur discussieerde de raad over de mogelijkheid tot uit breiding van het raadhuis. De heer v." d. Meent wil niet bestrijden de noodzakelijkheid ervan, maar voelt het als een bezwaar aan in deze tijd voor dit doel ƒ800.000.— te investe ren (in twee jaarlijkse termijnen). Ex- zijn reeds belangrijke bedragen ge ïnvesteerd voor de uitbreiding van de gemeente, welke uitbreiding z.i. niet gelijke tred heeft gehouden. Zo lang er nog zoveel gezinnen zonder woning zijn en er zovelen nog sa menwonen, acht spr. het niet ver antwoord hiertoe te besluiten. Als elke ambtenaar ter secretarie iets van zijn gebied afstaat, dan kan er wel licht een'vertrek vrij komen ten be hoeve van de poltie. De heer Króón acht het juister, dat men eerst de wenselijkheid onder zoekt om de administratie van de ge meentebedrijven in het raadhuis on der te brengen. Ook de heer Brouwer neemt aan, dat de politie onvoldoende is behuisd, doch zou gaarne eerst een gemoti veerd praeadvies zi§n, alvorens tot enige uitgave wordt besloten. De voorzitter resumeert, dat men hét er wel over eens is. dat het nood zakelijk wordt om over meer ruimte in het raadhuis te kunnen beschik ken, maar het geld ervoor wil men niet verstrekken. Men geeft ook geen middelen aan om op eën andere wijze in deze behoefte te voorzien. Dat. kan trouwens ook niet, want er is in Al phen niéts meer beschikbaar. De po litie en sociale zaken zyn beroerd be huisd. De noodzakelijke splitsing van de administratie kan niet doorgaan. De commissiekamer is ontoereikend voor de vergaderingen. De burgerlij ke-luchtbeschermingsdienst zal eei-st- daags ook over een onderkomen moeten kunnen beschikken. De huur- commissie is reeds naar een school lokaal in Oudshoorn verwezen. De raad moet ook letten op de voorde len, welke anderzijds worden ver kregen. Centralisatie van. arbeids krachten bespaart arbeidsloon. Als de raad de middelen niet beschikbaar stelt (B. en W. vragen in laatste in stantie slechts 10.000.teneinde een deskundige te laten beoordelen op welke wijze verruiming van be- huisruimte in het raadhuis kan wor den verkregen) dan loopt de boel vast. De heer Nijman vraagt of' er geen plannen kunnen worden gemaakt welke geen geld kosten. De voorz. antwoordt, dat de eigen dienst reeds voldoende belast is. Bo vendien meent spr., dat de uitbrei ding van een dermate architectonisch stuk in handen moet worden gege ven van instanties, welke hiervoor geroepen zijn. Het plan kan dan later in de raad komen. Het gaat dus voor lopig alleen maar om een plan. De heer Kroon vraagt eerst een overzicht van wat B. en W. in het raadhuis ondergebracht willen zien. In.dezelfde geest sprak de heer Brou wer. Hierna werd het voorstel 10.000 voor plannenmaken) in stemming gebracht en aangenomen met 15 stemmen voor en 3 (van de heren Nijman, v. d. Meent en Kroon) tegen. De heer Brouwer is tevreden gesteld geworden door de medede ling van weth. Deerenberg, dat er eerst een overzicht zal worden ge maakt, zodra alles (ook betreffende de water en lichtbedrijven) bekend zal zijn en dan komt de zaak opnieuw in de raad. Om tijd te winnen, kan nu voortgewerkt worden. Behoudens enkele wijzigingen is de gemeentebegroting 1951 aangenomen. Geboren; Theodorus Gerardus An- tonius, z. van Q. A. Th. Edelaar en L. M. Odijk; Antoon, z. van C. J. Kal- ker en B. van Beek; Willem Nicolaas Leendert, z. van A. Donker en G. Nieuwenhuis; Jaap Coxmelis, z. van L. W. de Raat en G. Filius; Mar grietje Jantine, d. van J. Groot en J van der Helm; Maria Bexmadetta Hendrica, d. van L. J. Finkenflügel en H. M. Verkerk; Marijtje Wilhelmi- na Johanna, d. van P. v. d. Werf en J. Heijne; Hendrik Jacobus, z.. van H. Max-gré en C. A. Boot; .Adriana Cornelia, d. van L. C. Moerman en M, J. H. den Boér; Annekè Lydia, d. van A. Volbeda en L. Verlóóp; Mar- garetha, d. van J- Angenent efi M. Zijlstra; Corstiaan Andreas, z- van W. M. van der Veldèn en C. S. Bos; Pieter, z. van P. Koex's en A. Sijpe- stein; Trijntje Geertruida Adrian a, d van J. J. B. van Zwieten en J. Al- tona; Hendrik Jan, z. van H. J. van Zelingen en J. S. Krayestein. Ondertrouwd: J. A. Veltman 38 j. en M. C. van der Putten 26 j.; C. Hof dijk 30 j. en H. van Geen 25 j. BOSKOOP Geboren: Johannes Sebastianus Weiro, z. van S. M. Nieuwesteeg en A. M. van der Werf; Dirk Jacobus, z. van P. var. Veen en J. T. de Bart. Cornelia Joanna Maria, d. van B. G. Koetsier en J. van Erk; Jacobus Pie ter, z. van P. Scholten ep R. W. van Heiningen. Ondertrouwd: M. Hoogerdijk en A. G. van der Willik. Overlijden: Barbara Johanna Hoo- geveen 2 j., d. van L. L. Hoogeveen en M. de pruin; J. J. Gardenier 77 j., weduwe van A. van Gemeren. HAZERSWOUDE Schaatswedstrijden. Op de Poel werd een hardrijderij gehouden voor heren Er was van de zijde van het publiek zeer veel belangstelling Ex- waren 24 deelnemers. De eerste, tweede en derde prijs werd ïesp. be haald door de heren W. Ravensberg, J. de Jong en W. van Ofwegen. Er was voorts een wedstrijd voor jon gens van 11 tot 15 jaar De prijzen werden behaald als volgt: le prijs J. van Oeveren, 2e prijs L. Ruijten- burg' 3e prijs P. van Veen; 4e prijs H. Boers; 5e prijs L. Noordam; 6e prijs G. Pont; 7e prijs S- S. Cok. Geboren: Maria A. P., d. van C. A. Bos en A. A. Boere; Jan Dirk, z. van A. P. Voets en M. van Rijn; Jacob Jan en Pieter Johannes Udo, zonen van P. J. U. Vente en G. Hassefx-as; Maria Cornelia J.. d. van P. M. Zuijd- wijk en E. E. J. Schoonderwoerd; Ce cilia Johanna, d. van O. Adegeest en A. C. Heppe. Ondex-tx-ouwd: A. Th. J. van Rutten 22 j. en G. E. Marcelis 18 j.; W. van Dorp 18 j. en M. van Luijk 18 j. Getrouwd: R. M. M. van Vliet en P. C. van Meux-s. Overleden: Pieter den Hooglander 87 j. LEIMUIDEN St. Bonifatius". In café van Graas had de jaarvergadering plaats van de R.K. Transpox-tarbeidex-sbond, waaraan 25 leden deelnamen. Na de opening van voorz. J. P. Stx-obbe gaf secr. B. H. Touw een goed verzorgd jaarverslag. De penningmeester C. v. Immerseel noemde in zijn jaarover zicht een kleine vooruitgang. De he ren A. J. Jansen en H. Ubink wérden belast met de controle der geldmid delen. De aftredende bestuursleden B. H. Touw en C. v. Immerseel wer-, den bij acclamatie herkozen. Bespro ken werd de binnenvisserij waar "nog geen officiële arbeidsovereenkomst en vacantieregeling tot stand geko men is. Aan de bode A. v. d. Drift werd ontslag verleend als bode on der dankzegging voor zijn grote ver diensten. Als opvolger werd benoemd J. Vork. De G.A. sprak een kort woord o.a. over de pati-oon van de afdeling St. Bonifatius. Tijdens de rondvraag werd door de buitenleden verzocht de contributie niet maande lijks maar wekelijks te doen innen. De leden W. v. Sclxagen en B. de Heij belastten zich met de uitvoering hier van. Aangedrongen werd, dat steeds een afgevaardigde van de afdeling aanwezig is op de vergaderingen van de K.A.B. Na de vergadering werd het feestprogramma ingeluid met een kaartwedstrijd, waarbij A. v. d. Drift en C. v. Immerseel beide het móxi- um aantal punten behaalde. Nut en Vermaak. De ijswed- strijden voor de jepgd trokken gróte belangstelling. Aangezien óp de Drecht géén goede baan te vinderx is werden zij gehouden langs de Woudse dijk. De uitslagen waren als vólgt: Meisjes 6—8 jaar: 1 Janni Vink, 2 Ineke van Schagen, 3 Ria Straathof. Méisjés 8^—10 jaar: 1 Beé Mali- paard, 2 Cortie van der Zwaan, 3 Piétje de Vos Meisjes 10—12 jaar: 1 Wiily Bèük, 2 Willy Mollers, 3 Louise Vonk. Meisjes 1214 jaar: 1 Hénny Im- „ZOU HIER IETS VOOR ONS BIJ ZIJN' Belangstellend bekijken de prinsessen Beatrix, Ix-ene en Mar- gi-iet de talrijke souvenirs, welke uitgesteld liggen achter een raam van een der winkeltjes in Sankt An ton, waar de prinsessen thans met haar ouders vertoeven. merseel, 2 Bertje de Jong, 3 Nel Lissenburg. Jongens 68 jaar: 1 Walter Hor ree, K. Hoogenboom, 3 Arie Key- zer Jongens 810 jaar: 1 Nic. Beuk, 2 Riek v. As, 3 Karei Wesselius. Jongens 1012 jaar: 1 H. de R.ijk, 2 Leo Hoogenboom, 3 Jo Verdel. Jongens 1214 jaar: 1 Gerard Semp. 2 Dick Scherpenseel, 3 Henk Hoi'ree. Burgemeester J. A. Bakhuizen reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. NIEUWKOOP Geboren: Cornelis J-, z. van A. J. Wansinck en J. H. Rietveld. Ondertrouwd: Adrianus A. Bont je 29 jaar en G. C. Zijerveld 30 j.; W. van Dam 61 jaar -en J. C. Har- both 54 jaax-. Gehuwd: P. van der Voorn 24 j en W- H. van Koert. RIJPWETERING Schaatswedstrijden. De Rijpwe- teringse ijsciub hield de eerste wed strijden van het seizoen. Het was een drukke dag voor de bestuursleden, want 's morgens was de schooljeugd aan de beurt en 's middags werd het clubkampioenschap verx-eden On danks de felle Oostenwind was er liefhebberij genoeg. De 'uitslagen luiden: Jongens 7 en 8 jaar: 1 G. Zwartelé en 2 J. Straathof Az. Jongens 9 en 10 jaar: 1. T! v. d. Meer en 2 B. Vex-steegen- Jongens 11 en 12 jaar: 1. W. Samp en J. van der Meer Gzn. Jongens 13 en 14 jaar: 1- G. v. d. Poel en J. Hoogenboom. Meisjes 7 en 8 jaar: 1. A. Zoete melk eri E Zwartelé Meisjes 9 en 10 jaar: 1 S. v. d. Zwet en A. Juffex-mans. Meisjes 11 en 12 jaar: 1 J. Zoete melk en 2 O. Bakker. Meisjes 13 en 14 jaar: 1 C- Zand vliet en 2 M. Boi-st. Heren: 1 A. Hogeboom, 2 Heems kerk 3 H. Disseldorp. A. Hogeboom werd winnaar van de wissehViedaile. Dames: 1 R. Juffermans, 2 D- v. d. Zwet en« 3 R. Duivenvoorden. WOUBRUGGE Geboren: Nicolaas W„ z. van N. J. van Vliet en M- H- A. vaii Win den; Johanna L d. van C. v.én der Eijk en J. M Liedaart; Frèderik, z. van F Bulk en G Los. Getrouwd: R. Willemcma en A. den Ouden; G. Goudkuil en M. Wolvers. Overleden: A. G. Prangers oud 51 jaren. ZOETERMEER Geboren: Petrus M., z. van J. C. Boonekamp en M. J. van Haastert; Leonarda, d. van A. J. Uitdenbo- gerd en F. Meinsma Ondertrouwd: A. Weijer 30 jaar en M. Roos 26 jaar: H. H C Pais 26 iaar en E C. Duivèsteijn 28 jaar; C. L. Onderwater 35 jaar en J C. van der Horst 27 jaar; P. A. Laneelaan 26 jaar en M. A. Soeterbroek 26 jaar. Getrouwd: G, A. Clocterman 47 jaar en C G. dé Groot 44 jaar. ZWAMMFPDAM Overplaatsing wachtmeester Ver bout. De wachtmeester der rijks politie A. J. Vérbout is ingaande 1 Januari 1951 overgeplaatst naar. de gemeente Lissé. Gebox-en: Leendert Dirk z. van A. v. d. Berg en J. K. M. den Blijker. Magdalena Willemina dochter, van W. Niesihg en A. v. d. Bijl. Bérdt Jan zóón van P. Stoppelenburg en I. E. Leideribach. Gehuwd: Wiliém Jan Niesing 27 j. en Gerrigjé Slappendel 20 j. Overleden: Christiaah Marinus Klap 51 j.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8