Nederlands economische balans 1950 heeft bitter teleurgesteld AKKERTJES Geriefelijker reizen met een emigrantenschip DINSDAG 2 JANUARI 1951 L)b LELUSfc. CUUKAJN 1 BLAD PAGINA 3 In de beden middag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Botterdam heeft de voorzitter mr K. P. van der Mandele, een rede gehouden waarin hij o-m. zeide, dat de econo mische toestand van het land zich niet gunstig laat aanzien- Zeker, er zijn factoren die het tegendeel schijnen aan te wijzen: geen werkloosheid, geen staking, stijgende productielij fers, thans ook stijgende zeevrachten vestiging van nieuwe industrieën, maar het uiteindelijke resultaat van al ons werken en streven is tenslotte toch dat de handelsbalans scheef hangt en dat het evenwicht van de betalingsbalans ver te zoeken is, Bet jaar 1949 gaf ons te dien aanzien moed en hoop op verbetering, het jaar 1950 heeft bitter teleurgesteld. Bet resultaat vindt men uitgedrukt in onze positie bij de nieuw in het leven geroepen Europese clearing, waarin wij na enige maanden reeds volkomen dreigen vast te lopen, rrtet, na Duitsland, de slechtste cijfers van alle deelnemers. omgezet, wij hebben te weinig aan het buitenland geleverd en daardoor die guldens niet weer in andere, liefst harde valuta kunnen conver teren. Hoe komt het, dat terwijl impor ten, ook van grondstoffen, toenemen, en de productiviteit als geheel stij gende is, onze export relatief af neemt en wij noodzakelijkerwijs naar de positie drijven van een han delsman die slechte zaken doet, daarmede voortgaande alsmaar ver armt en alleen nog tijdelijk door een rijk familielid mr. Marshall op de been wordt gehouden? Als antwoord noemde spr. het slinken van de ons gewordende welvaart uit Indonesië, de moeilijk liggende handelsrelaties met Duits land en de nog niet voldoende op bouw van de export naar overzee. De twee elementen van het nade lig verschil in onze balans liggen nu duidelijk voor ons. Wij hebben teveel voor eigen gebruik opgeno men en daardoor dollars in guldens Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VURO, 1020 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.3u Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten, 9.13 Voor de huisvrouw 9.22 Framofoonnv- ziek (9.309.35 Waterstanden). VP RO: 10 00 Schoolradio VARA* 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gramofoonmu ziek. 12.00 Orgel en zang. 12.3p Land- cn tuinbouwrnededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Rhythmisch kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmu ziek. 13.50 Regerinesuitzen-Mn0; Jeugduitzending: mevr. L. BosVer gouw: „Nieuwjaar onder de evenaar". 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws 18 15 VARA-Varia. 18.20 ..Het Marinehospitaal te Overveen". 18.5o Gramofoonmuziek. 18.35 Pro menade-orkest. 19.00 „Nuchter realis me" causerie. 19 15 Rhythmisch trio. 19.30 VPRO: Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 80.05 Radiosehaak- wedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 Po itiek commentaar 20 15 Ge varieerde muziek 21.10 „Duel met de Dood", hoorspel. 22.10 Omroeoorkest en solist. 22.45 „Naar het middel punt der aarde" 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35—24.00 Gramofoon muziek. hilversum ii. 298 m. 7.00—24.00 ncrv. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws cn weerberichten. 9.10 Voor de zie ken. 9.30 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.15 Lichte muziek. 12.30 Land- cn tuinbouwrnededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Amu sementsmuziek. 13.50 Gramofoonmu ziek. 14.30 Kamerorkest. 15,30 Vo caal ensemble. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18-00 Dames koor. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.35 Instrumentaal septet. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20 05 Ra dioschaakwedstrijd NoorwegenNe derland. 10.06 Geestelijke liederen. 20.35 Gramofoonmuziek. 20.45 Re formatie en Rome", causerie. 21.05 Lichte muziek. 21.30 Pianovoordracht 21.45 Tenor en piano. 22.00 Amuse- mentsmuziek 22.45 Avondoverden king. 23.1524.00 Gramofoonmuziek, Hebben wij dan werkelijk een te grote consumptie? En kan men wer kelijk volhouden, dat de brede scha re der bevolking zoveel weer krijgt dan wat men gewoonlijk het „nood zakelijke pakket" noemt? Richten wij de blik over de grens, naar het Westen, naar Engeland, waar de regering haar eigen mensen telkens weer durft te ontnemen wat zij gewoon zijn als hun eerste le vensbehoeften te beschouwen, Is ons volk, in zijn geheel, moreel in staat en bereid evenals het En gelse om zichzelf dezelfde discipline dezelfde zelfonthouding op te leggen ow dat grote goed: economische, fi nanciële en eigen voordeel en zelfge noegzaamheid achter te stellen bij dat grote gemeenschapsbelang? Cripps ligt nu, afgetobd, voor her stel op het ziekbed, maar had hij schoner Kerstgeschenk aan zijn volk kunnen geven dan de brief aan Washington, dat Groot-Brittanpië zijn economische zelfstandigheid her neemt? Zijn wij in Nederland en hierbij doelde spreker op Truman's com mando tot mobilisatie voor de vrij heid in staat om zó de handen ineen te slaan, dat wij niet alleen het productievermogen want dat slaat ook op machines en outillage maar vooral de productie per man en per vrouw kunnen doen stij gen? Zal het, want daar gaat het n" om, nog eenmaal mogelijk zijn het Ne derlandse volk, mannen en vrouwen op te zwepen tot een gezamen'ijke eendrachtige krachtsinspanning tot herwinning behoud niet alleen en niet zozeer van welvaart, maar wel in de eerste plaats van waardigheid? Op deze vraag moet op korte ter mijn door allen antwoord worden gegeven. Koffie niet duurder Suiker 1 cent per kilo hoger De inwerkingtreding van de wet Verhoging en technische wijziging van de Omzetbelasting betekent voor een groot aantal artikelen, ook arti kelen in de levensmiddelengroep, verhoging van invoerbelasting, resp. bij aflevering door de fabrikant van omzetbelasting. Voor belangrijke le vensmiddelen zullen dan ook welis waar de verkoopprijzen van fabri kant en tussenhandel worden ver hoogd, doch de detaillist heeft voor zijn hogere aankoopprijs compensa tie in de thans voor hem geldende vrijstelling van omzetbelasting. Prijs verhoging voor de consument treedt dus voor deze artikelen niet op, ter wijl bij vrije prijsvorming prijsver laging kan optreden voor sommige levensmiddelen, waarvoor met in gang van 1 Januari algehele vrijstel ling van omzetbelasting geldt. Tot deze artikelen behoren appel moes, beschuit, beschuitbollen, eie ren, graanvlokken, groenten (ver duurzaamd). haring (gerookt) jam kaas, koffie, koffiesurrogaat, koffie- stroop, krentenbrood, ontbijtkoek (peperkoek), peulvruchten, spek (ook verder bereid of verduurza-md) stroop (huishoud- en appel-), thee, vetten (rund-, varkens- en andere), vis, vlees en vleeswaren. Suiker staat niet op de lijst van artikelen, waarvoor vrijstelling geldt en is in de levensmiddelengroep de enige uitzondering, waarvoor de her ziening van de omzetbelasting leidt tot prijsverhoging voor de consument met I cent per kilo. Koffie staat wel op de lüst van vrijstellingen en zou door het wegvallen van de omzetbe lasting In prijs verlaagd kunnen worden, ware het niet, dat op deze prijsverlaging zeer binnenkort een veel grotere prijsverhoging zou moe ten volgen door de gestegen koffie prijzen op de wereldmarkt. Naar het ministerie van Landbouw mededeelt, geeft de regering er dan ook do voorkeur aan, thans het prijs peil van koffie ongewijzigd te laten, waardoor de thans op basis van de wereldmarktprijs nog te lage consu mentenprijs langer gehandhaafd kan blijven. GAS WORDT DUURDER Met ingang van 1 Januari zullen de prijzen van industriekolen wor den verhoogd in verband met stij ging van de prijzen van geïmpor teerde kolen. In verband hiermede is aan* de gasbedrijven toegestaan de kolen- prjjzenverhoging door te berekenen tot ten hoo°str* pen halve cent per kubieke meter gas. Nooit deed zó weinig zó veel voor zóvelen! Eén of twee AKKERTJES als ge U rillerig en koortsig voelt bewijzen dit afdoende. Laat Uw opkomende kou of griep niet verergeren, maar neem dadelijk AKKERTJES. Dan behoort U morgen tot de duizenden die reeds bij zó weinig zó veel baat vonden. Zorg steeds AKKERTJES in huis te hebben, helpen direct De nieuwe Zegelwet Per 1 Januari 1951 is de nieuwe zegelwet in werking getreden Hoe wel hierover nog geen officiële richtlijnen zijn uitgegeven 'menen wij toch dat het noodzakelijk is de voornaamste wijzigingen te publice ren. Deze zijn ontleend, aan een uit eenzetting die Zaterdagavond via de radio gijn bekend gemaakt Kwitantiën tot en met een bedrag van 20,zijn vrij van zegel. Bo ven 20,is een zegelrecht ver schuldigd van -,15. (Oude tarief -,10). VER. VAN KATH. ONDERNEMERS IN BLOEMBOLLENBDRIJF BLIJFT VOORTBESTAAN. Door de Vereniging van Katholieke ondernemers in het Bloembojlenbe- drijf wordt ons een communiqué ver strekt, waaraan het volgende is ont leend: De Katholieke bloembollen kwekers en -exporteurs, welke reeds in November 1949 het initiatief had den genomen tot oprichting van een vakorganisatie voor het bloembollen- bedrijf hebben op Donderdag 28 De cember j.l. een vergadering gehouden te Lisge. De vergadering was van oordeel dat de binnen het verband van de L.T.B. opgerichte vereniging niet vol deed aan de vereisten van zelfstan digheid en doelmatigheid, welke aan een vakorganisatie voor het bloem- bollenbedrijf gesteld morgen worden. Om deze reden schaarde de vergade ring zich dan ook unaniem achter het voorstel van het bestuur om de door een belangrijke groep Katholieke bloembollenkwekers en -exporteurs in 1949 opgerichte vereniging te la ten voortbestaan en met de door de ze Vereniging aangevangen arbeid voor te gaan. „Het waren echte vrijwilligers, onder wie nogal wat met enige bra nie", vertelde aan boord van de in Amsterdam teruggekeerde „Zuider kruis" luitenant-kolonel J. Slagter over het Nederlandse detachement vrijwilligers, dat hij met de „Zuider kruis" naar Korea heeft gebracht, Het was feitelijk begonnen in Port Said, waar de 650 vrijwilligers tot hun genoegen dichtbij hun eigen boot de „Sibajak" met Nederlandse emi granten voor Australië ontdekten. Kennelijk waren onder hen enige kennissen van enkele vrijwilligers. Plons! Daar ging met veronachtza ming van alle discipline, een kloeke vrijwilliger na een fraaie duik van boord, gekleed en wel, het vuile ha venwater in, om vervolgens met fik se slagen naar de Sibajak te zwem men. „Dat was des te erger", vertel de overste Slagter, die commande rend officier troepen aan boord van de „Zuiderkruis" was, „omdat zwem men in de haven daar verboden is". Goed voor-beeld doet goed volgen. Nog 6 andere vrijwilligers doken hun kameraad na en bereikten zon der moeite de inviterende touwlad der, die over de railing van de .Si bajak" naar beneden bengelde. In een ommezien waren ze aan boord geklommen om uitbundig de kennis sen te begroeten, maar lang duur*% de vreugde niet Ze werden met de sterke militaire arm teruggehaald. Op weg naar Singapore ontmoette de Zuiderkruis vrij veel andere Ne derlandse schepen. Het gevolg was, dat telegrammen met de beste wen sen voor de jongens binnenstroom den. Troepenschepen worden flink veranderd Eén wilde terug i huis. „Intussen", zo vertelde een luite nant, die eveneens de hele reis heeft meegemaakt, „bezorgde één der sol daten de staf enkele onaangename ogenblikken. Hü had in Port Said een brief van zijn verloofde gekre gen. die hem mededeelde, dat ze er eindelijk in was geslaagd een huis te krijgen, juist nu hij ten einde raad zich maar had aangesloten bij het detachement". Dat deed de deur dicht bij deze jongen, die toch in een wat minder onbezorgde stemming verkeerde dan de meeste andere vrijwilligers. Hij wilde tot iedere prijs meteen terug naar Nederland. Hij vroeg de genees heer hem af te keuren voor de dienst, maar de jongen was kern ge zond. H'i lien de deur nlak b'i alle hogere officieren aan boord, vertel de. dat zijn verloofde een huis had kunnen bemachtigen en dat hij wilde trouwen. .Tenslotte kwam hij op de laatste etaope naar Pusan 's nachts om half een miin hut, binnen en ver klaarde, dat hij zich zou gaan ver drinken. Meteen was hii verdwenen. Tk hem achterna en zag hem het ach terdek oo rennen. Hoe ik daarna ook zocht, ik kon hem niet meer vin den" De bemanning werd gealar meerd. er werd groot aDüél behou den, maar het begon er on te l'"'ken, cfat de man inderdaad overboord was gesürongen Groot was de onlucbtin3 van de staf; toen de man tenslotte rustig slapend in zijn kooi werd aan getroffen. juist toen het schio zou bijdraaien om te gaan zoeken naar de drenkeling, H'i werd ter verant woording geroenen en verklaardp. dat hii zich on het ariit°rscbm sr^l door pen luchtkoker had laten zak ken en via een gangetie on >->et bene- r1endek ziin hut had bereikt. Aankomst in Zuid-Korea. Op een Donderdag te°en het ein de van November meerde -de ..Zui derkruis" tenslotte in wal overste Slagter noemde „de schi+t°rend° ^aai van *®nsan" die nm-mnm* we,-d door romantisch heuvelachtig terrein. Nog deze week zal het regerings troepenschip Waterman vertrekken naar de Nederlands? Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam om te worden verbouwd tot emigran tenschip. De Zuiderkruis zal spoedig volgen. Het is de bedoeling, dat het eerste schip begin Juni klaar zal zijn, het tweede circa twee maan den later. De technische dienst van het di rectoraat-generaal van Scheepvaart heeft de omvangrijke plannen ge- maak» voor deze ingrijpende ver bouwing. De schepen krijgen een nieuw sloependek. Het uiterlijk wordt nog sterker gewijzigd doordat op het voorschip een dubbele op bouw komt met hut-accommodatie en recreatieruimte, waarbij een van de masten verdwijnt. Ook inwendig verandert er veel, aldus het Algem Dagblad. Van de ruim 800 passagiers, die de schepen zullen kunnen vervoeren, zullen er bijna 700 worden onder gebracht inhutten, variërende van drie tot tien personen. De overigen Voorlopig voldoende leerkrachten In de behoefte aan het grote aantal leerkrachten, dat in de jaren 1952 tot 1958 zal bestaan, zal naar de me ning dei- regering voorzien kunnen worden. Zij grondt deze verwachting op de huidige bezetting van de kweek school. Werd het vorig jaar meege deeld wat de kweekscholen het voor de jaren 1952 en 1958 cesp. rond 4400 en 6800 meer dan normaal be nodigd aantal onderwijzers zouden kunnen afleveren, thans wordt mee gedeeld, dat genoemde cijfers met resp. 980 en 1460 zullen worden over troffen. Het jaar. 1954 zal 1480 on derwijzers meer opleveren dan voor de normale vervanging nodig is. Op grond van deze cijfers meent de re gering, dat, wat het onderwijzers- „tekort" betreft, de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Op Nieuwjaarsmorgen is plotseling overleden de heer Dico van der Meer. Deze bekende figuur in het amuse mentsprogramma van de K.R.O. had reeds contact met de radio vóór de oorlog, toen hij onder meer teksten schreef bij de lichte composities van Piet Lustenhouwer. Eerst na de be vrijding verbond hij zich volledig aan de K.R.O. als tekstdichter, nauw samenwerkend met Jan de Cler; doch voortaan zal men beider naam niet meer in één verband horen, zoals in het programma „Negen heit de Klok". Het was ook Dico van der Meer aan wie de voetbal-enthousiasten tijdens en na elke interland-wedstrijd het snelle en berürrdt commentaar dank ten, een vlot-dichterlijke prestatie, waarvoor algemene bewondering be stond. Ook op andere terreinen van de K.R.O. heeft Van der Meer met zijn teksten kleur en leven gewekt. ONDER DE WAPENEN. Op Donderdag 4 Januari a,s. zul len enige duizenden dienstplichtigen voor de artillerie en de cavalerie voor eerste oefening onder de wapenen komen. Gistermorgen kwam te Zeist éen bestelauto in botsing met de voorge vel van een huis aan de verkeers weg UtrechtEdeArnhem. Toen de dienstdoende politie-agent zich naar de beschadigde wagen begaf, koos de bestuurder de 23-jarige Arnhemmer F. A. van M. plotseling het hazenpad maar kon nog net worden gegrepen. Ook de andere inzittende, de 19-'ari- ge J. L. C. uit Arnhem, werd nu ge arresteerd. Bij het door de politie in gesteld onderzoek bleek dat beide he ren, die enigszins onder de invloed waren van sterke drank de auto af gelopen nacht te Arnhem gestolen hadden. In de wagen bevond zich een partij tapijten. DE FILM „ZO BEGON 'T LEVEN". I Zondagmorgen is in allle katholieke kerken te Maastricht van de kansel een brief voorgelezen van de de ken van de stad Maastricht tegen de vertoning van de film „Zo begon 't leven". De deken zegt hierin o.a.: „Als ziel zorgers dezer stad hebben wij ernstig bezwaar tegen deze film. Wij me nen, dat het ten enemale or.juist is de meest intieme gebeurtenissen van het leven te brengen binnen de sfeer van de bioscoopzaal". Zij betreuren het, dat ernstige po gingen om deze filmvertoning in Maastricht te voorkomen, niet moch ten gelukken, en deden een beroep om deze film niet te gaan zien. ongeveer 120 personen Krij gen accommodatie in twee slaapza len, die bedoeld zijn voor alleenrti- zendo passagiers. In alle hutten komt tenminste één wastafel met warm cn koud stro mend zoet water. Er komt naast de wasinrichting van het schip een was gelegenheid voor de passagiers, waar zij bijvoorbeeld de baby-was desgewenst zelf kunnen doen. Hierbij krijgen zij de beschikking over con droog- en strijk kamer. Veel ontspanning, Zes vertrekken voor ontspanning zullen voldoende en aangename zit plaatsen bieden aan alle passagiers, die in de omtrek van deze salons zijn ondergebracht. Er komt ook een bios coopzaal Een hospitaal met spreek kamer voor de scheepsarts ontbreekt niet Voor de geestelijke verzorger zal een speciale hut beschikbaar ztfn. Op het sloependek komt een kinder kamer met eigen pantry en sanitair, a'smede een ruime speelgelegenheid op het dek. Het geheel worat een voudig. maar geriefelijk. Tijdens de verbouwing van de Wa terman en de Zuiderkruis zal de Grote Beer die op het ogenblik haar laatste troepenreis maakt, voorlopig dienst doen als emigratieschip. Dit is mogelijk, omdat de Grote Beer, die gevaren heeft als hospitaaischip, is uitgerust met een groter aantal hutten dan de beide andere schepen. Met deze regeling wordt tevens een te groot hiaat in de afvaarten voorkomen. Het is de bedoeling, dat de Grote Beer eind Februari haar eerste reis begint als emigranten schip. Door het in de vaart brengen van deze schepen zal een belangrijk gro ter aantal emigranten onder Neder landse vlag kunnen'worden vervoerd. Ondanks het troepen- en burgerver- voer uit Indonesië en naast enige reizen naar Canada cn Zuid-Afrika werden met de beperkte scheepsruim- te, die beschikbaar was. alleen naar Australië in 1950 7400 mensen ver voerd met onder het dictoraat-gene- raal van SchceDvaart ressorterende schepen. In 1951 zal dit aantal tot ongeveer 12.500 kunnen worden ver hoogd en in 1942, wanneer men het gehele jaar zal kunnen beschikken over de vijf emigrantenschapen de Johan van Olcjenbarnevelt en de Sibaiak behoren er ook toe kan worden gerekend een vervoer van tenminste 20000 mensen. Er is één plaats in Nederland waar men geen sneeuw heeft gezien dit jaar. Terwijl het hele land ruim schoots zijn portie van het winterse weer heeft gehad tot dusverre, is in Harlingen en omgeving geen vlokje gevallen en ook de vorst is hier veel minder geweest dan men voor een stad in Friesland onder deze omstan digheden had mogen verwachten. Het heeft er de schijr. van dat de weer goden het met Harlingen wel heel goed hebben voor gehad, want buiten een straal van 10 km, rond de stad waren de velden wit. De enige, die zich over dit knip oogje van moeder natuur niet ver heugt, is de jeugd van Harlingen die met lede ogen de berichten over de sneeuwpret over het hele land las. DOORSTROMING VAN VERS WATER KAN VISSTERFTE ONDER HET IJS VOORKOMEN. In veel polderwateren begint het zuurstof gehalte van het zich onder het ijs bevindende water reeds dus danig te daler,, dat in det komende weken bij aanhoudende vorst in een aantal gevallen op ernstige vissterf te onder het ijs kan worden gere kend. liet verdient daarom aanbeve ling in de daarvoor in aanmerking komende gevallen vers water in te laten -r- evenals dat in de winter '46—'47 is geschied. teneinde daar door vissterfte te voorkomen. Hierbij moet echter wel vaststaan, dat het in te laten water voldoende zuur stofrijk is. De inspecteur der visse rijen in het vierde, zesde en zevende district, te Utrecht (tel. 18851) of de technische opzieners der visserijen zullen gaarne van advies dienen. Een getuige die niet ó.pxak _J Roman van. R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'san). 44) „Dat doet zij ook. Zij is een vol maakte bedriegster. Ik zal u een ge heim verklappen, dr. Jardine," voegde Sylvia er geheimzinnig fluis terend bij, toen wij elkaar over het tuinhek een hand gaven; „zij maakt misbruik van haar ne--~ ik haai al dikwijls gezegd. Haar neus is haar afweerwapen en zij maakt er handig gebruik van. Goede avonr' o Want u heeft beloofd nog eens te rug te komen." Met een allerbekoorlijkst "knikje en een betoverend glimlachje keer de zfj zich om en liep trippelend 't tuinpaadje terug. Ik hoorde ha=r nndrrwce Gie chelen en schreef dat aan de neus van haar tante toe. Onder het naar-huis-gaan was ik zeer tevreden over het resultaat van mijn bezoek, niettegenstaande de ze nuwschokkende wijze, waarop het was begonnen. XIII. Een geheimzinnige vreemdeling. De volgende morgen begaf ik mij j naar het hospitaal met het voorne men om late- op de dap een bezoek aan Thomdijke op zijn kamers te maken, doch dat voornemen bleek geheel overbodig, want toen ik in de hall mijn oog over de presentielijst liet gaan, ontdekte ik. dat Thom dijke In het gebouw was. niettegen staande het geen dag was, waarop hü lezing hield. Ik vond hem zoals ik verwachtte, 'n 't mr'-iii. «vPf,v b" ,-iii ,r,~f hartelijke handdruk verwelkomde. „Jongen, jongen, JardinelJe hebt ons allen de stuipen op het lijf ge- Ik h«b mii in mijn leven "oo't meer oocelucM "evocM dan 'onn Ppi+on mji „of Je bad er, naar het schijnt, weer bijna het hachje bij ingeschoten. Wat een kerel ben je toch! Je schijnt evengoed op je poten terecht te ko men als de spreekwoordelüke kat!" „Is dat bescheiden kostertje dus een huisknecht Polton? vroeg ik. „Ja en hij is een merkwaardig man, Jardine en voor mij onmisbaar ofschoon hij eigenlijk een heel an dere pcritie behoorde te bekleden. Maar ik geloof, dat hij zich hier ge heel Ihuisgevoelt en het naar z'n zin heeft, vooral nu hü je horloge on der zijn bescherming heeft. Dat horloge krijg je van hem te rug. zodra hij het op een halve se conde heeft gerepareerd. Later, wij inmiddels naar de be stuurskamer gaan, om je avontuur opnieuw vast te stellen- De bestuurskamer was op dat ogenbli* onbezet tenminste wat -"•ncel'ike wezens betreft. Overigens was het vertrek over vol en een ware wildernis vnn gla zen Dotten, 'eien doodkistjes, been doren in alle stadia van bereiding, brokstukken van menselijke of dier lijke resten, alles omgeven door hun eigen geur vermengd met die van alcon<-1 kamfer, carbol enz. Thorndijkc nam plaats op 'n stoel van de werktafel, wenkte mij om te gaar zitten en verzocht mrj, mijn wedervaren te vertellen. Het^en l1' zo volledig mogelijk deed. Ik verzweeg niets; ook niet m'n ontmoeting met mevrouw Sam way en de gewtelüke in de trein. Op zijn gewone zwijgzame, oplet tende manier luisterde hij naar mijn verhaal; geen op-of aanmerking noch vraag kwam ever zijn lippen, alvo rens ik aan het einde was. Toen nam hij mii over een paar punten onder kruisverhoor. „Wat mevrouw Samway betreft,'' vroeg hij, „kon je uit een of ander opmaken, dat zij met de boot naar Poi.'-r.n- -- ..Ik maakte die gevolgtrekking, doch zü sprak in het eheel niet over dat onderwerp Hij knikte en vroeg daarna- Moet ik aannemen, dat je nooit je aan- ,.Ik heb nooit een schün van scha duw van hem ontdekt; feitelijk kan ii- p-?t fr>"s '""'en,, of het een man of een vrouw geweest is, ofschoon de buitengewone kracht en de me thode van aanvallen meer op een man wüzen." Hierop gaf hij geen antwoord, doch bleef enige ogenblikken als in gedachten verzonken, zwijgend voor zich uit zitten staren. Hat was duidelijk, dat de zaak hem buitengewoon veel belang in boezemde; niet alleon wat mij per soonlijk betrof, doch om de zonder linge problemen, welke een oplos sing vroegen. Zijn volgende opmer king betrof dan ook dit punt. „Het is een buitengewoon eige naardig geval, Jardine," zei hij. Er is veel dat zonneklaar is, doch cr is nog meer. dat ondoorgrondelük ge-| heimzinnig is. Doch nu wordt het theoretische belang door 't persoon lijke op do achtergrond gedrongen. Ik sta werkelijk in twijfel, wat wij moeten doen. Het ziet er büna uit, alsof het noodzakelijk is, dat je niet meer in het publiek verschijnt." „MUnheer, ik hoop toch niet, dat u voornemens bent- mij op te slui ten," riep ik met een gedwongen ^.chje. „Dat had ik werkelijk op het oog,'" antwoordde hij. „Je verkeert blijkbaar in groot ge- aar en je bent niet zo voorzichtig, ils je behoorde te zijn." „Na deze gebeurtenis zal ik drom mels voorzichtig zijn verzekerde ik „en bovendien heeft u zelf verklaard dat ik altijd, als een kat, op mijn pootjes terecht kom.'' „Niettegenstaande dat, zou 't toch verkeerd met jc kunnen aflopen; alles heeft zün grenzen. Als je dus niet voorzichtiger wordt, zal ik ver plicht zijn, je ergens buiten gevaar te brenger. Wees dus in Godinaam op je hoede. Jardine, kom niet op eenzame plaatsen en let er op. dat geen vreemde mensen je van nabij kunnen volgen." Ik beloofde hem plechtig, rijn verstandige raad te volgen, en kort daarna scheidden wii. om onze werk zaamheden te hervatten: hij naar 't museum, ik naar d-e operatiezaal. Gedurende enige tijd na deze dag verliep mijn dagelijks leven volgens de oude sleur. Ik hïtfl mijn geregelde dienst in 't hospitaal, waar ik 's morgens heen ging, en gedurende de gehele dag bleef, om tegen .het vallen van de ivond naar huis terug te keren. Mijn noodzukelijke lichaamsoefe ning nam ik, door geregeld naar en van het hospitaal te wandelen. Des avonds b'eef ik thuis. Het begon er uit te zien, of aan mijn avonturen een einde was gekomen en het le ven zijn gewone gang van vroeger weer genomen had. En toch was die sleur van het ge wone leven slechts een voorberei ding tot nieuwe gebeurtenissen. Want din gebeurtenissen worden door hun schaduwen voorafgegaan, doch ide schaduwen zijn dikwijls zo vaag en hebben een zo moeilijk te onderscheiden vorm, dat zij meestal onopgemerkt voorb Ukruipen. Zo was het ook in deze dagen van schijnbare rust en werkeloosheid, ofschoon zelfs toen zekere gebeurte nissen reeds, om zo te zeggen, op de loer lagen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7