In de Krantentuin Uitbreiding aantal verplicht verzekerden bij ziekenfondsen Tijdelijke verschuiving toelatings leeftijd op lagere scholen „Stoombootje in de mist" Wat het herdertje zag in de Kerstnacht DINSDAG 2 JANUARI 1951 '.sfc COURAN 1 TWEEDE BLAD PAGINA 2 SLIJKHUIS WON TE CHRISTCHURCH. Tijdens de wedstrijden le; Cljrist- church (Nw. Zeeland) won onze landgenoot Wim Slijkhuis de 5000 meter in 15 min. 4.9 sec. Op ongeveer 5 meter volgde de Nieuw-Zeelander hfoskins. Shirley Struckland won zowel de 110 yards als de 200 m. resp. in 11.1 s. en 24.7 sec. voor haar landgenote Marjorie Jackson, die op de 100 yards met de derde plaats genoegen moest nemen en op de 200 meter als tweede eindigde in 24.9 sec. Ook de 80 meter horden bracht Shirley Struckland op haar naam in de tijd van 11.6 sec. SLIJKHUIS NAAR AMERIKA. Blijkens een mededeling van de heer Dan. Ferris, secretaris van de Amerikaanse amateur Athletiek Unie heeft Slijkhuis do uitnodiging aan vaard om in de komende maanden deel te nemen aan de belangrijkste wedstrijden over 1 mijl op overdekte banen in Amerika. Hij zal daar o.m. de Amerikanen Don Gehrmann en Fred Wilt, de Engelsman Bannister en misschien de Zweed Bengtsson ontmoeten. Ook Arthur Wint (Ja maica), Mac Donald Bailey (Trini dad) en de Zweden Lundberg en Widenfeldt worden in de Ver. Sta ten verwacht. De uitnodiging voor Slijkhuis was al geruime tijd geleden binnengeko men bij de K.N.A.U., die accoord ging, dat Slijkhuis, in overleg met de ploegleider v. d. Kar, tijdens zijn verblijf te Christchurch, N.-Zeeland, een beslissing zou nemen. WIELRENNEN SNELLE TIJD VAN ARIE VAN VLIET. Tijdens "wedstrijden in het kader van de Canterbury Centennial games, welke te Christchurch in Nieuw-Z?e- nd werdt-n gehouden, heeft onze landgenoo* Arm van Vliet een kwart rnïjj mot viiegenae start afgelegd in 24 6 Dit is een van de snelste t.jdcn. veike ooit op deze afstand ge maakt zijn. DEENSE WIELRENNER KOBLAUCH VERONGELUKT. Tijdens wielerwedstrijden te Shep- parton, een plaats op ongeveer 1600 km. van Melbourne, kwam de Deen se renner Carl Koblauch zo ongeluk kig tc vallen, dat hij met een sche delbreuk in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Koblauch is na korte tijd aan gijn verwondingen be zweken. De Deen had, nadat hij als winnaar van zijn serie in een halve mijlwedstrijd over dc eindstreep was gegaan, de macht over zijn st verloren, waarna hij in volle vaart tegen een muur reed. HET TOURNOOl TE LUZERN Op Nieuwjaarsdag werd het inter nationaal schaaktournooi te Luzern voortgezet met de afgebroken par tijen uit de zesde ronde. Onze landgenoot, dr Euwe, ver loor van de Zwitser Christoffel, die in het toreneindspel twee pionnen meer had dan Euwe. Door deze uit slag staat onze landgenoot niet meer alleen op de eerste plaats, maar deelt deze thans met de Argentijn Pilnik. die zijn afgebroken partij uit de zesde ronde tegen Guistolisi (It.) won. Grob (Zwitserl.) won van zijn landgenoot Blau. De stand na de zesde ronde luidt thans: 1 en 2. Euwe en Pilnik, ieder 5 pnt.; 3 en 4. Grob en Christoffel, ieder 3 pnt.; 5 en 6. Blau en Giusto- lisi. ieder 24 pnt.: 7- Kupper 2 pnt.; 8. Kaliwoda 1 pnt. Ijsvermaak geeft ruwe huid I PUROL vcrMcbt-BCDeejf DE MASSAKAMP LEIDEN—OMSTREKEN 24' 2—251 i Ondanks de koude waren Zater dagmiddag toch nog honderd scha kers uit Leiden en de Omstreken naar de foyer van de Stadsgehoorzaal gekomen om elkaar de eer te be twisten, wie de sterkste ploeg op de been had gebracht, de stedelingen of de dorpen Helaas ontbraken de vertegenwoordigers van de zeekant De voorzitter van de L.S.B., de heer Herfkens heette allen welkom en wedstrijdleider Galjaard, die deze grote wedstrijd weer keurig had voorbereid en leidde gaf te half vier het sein om „de vijandelijkheden" te openen. Zeer sooedi* had Leiden 'n 2~r-0 voorsprong, maar dat duurde maar kort en daarop kwamen de Omstreken voor te staan, steeds 3 a 4 punten. Pas tegen het einde verkleinde de stadsüloeg deze voorsprong tot twee punten. De om 7 uur nog niet tot een beslissing ge komen partijen werden beslist en de einduitslag werd tenslotte een over winning voor de omstreken' rr/et 25H tepen 24Vz voor de stad. De kortste partij was deze: Wit: J. D. M. Lekkerkerker (Lei den) Zwart: A. Peters (Omstreken) 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. Lfl-c4, Lf5-c5: 4. 0—0, d7-d6; 5. d2-d3. Lc8-g4; 6. c2-c3, Pg8-f6; 7. Pbl-d2, 0—0; 8. b2-b4. Lc5-b6; 9. Ddl-b3, Dd8-e7: 10. h2-h3, Lg4-h5; 11. Pf3-h4!, Pf6xe4 (een lelijke misrekening, waar wit in weinige zetten de volle winst uit1 haalt. Wit stond echter reeds overwegend). 12. ^hé-fS'. De7-?5 (Pxd2 kan niet we gens Pxe7 met schaak); 13. d3x4, •7-g6- 14. Pd2-f3, Dg5-d8; 15. Lc4x f7f!, Tf8xf7; 16. Pf5-h6f en zwart gaf op. Met ingang van Januari a.s. komen aanzienlijke groepen van de bevol king onder de verplichte ziekenfonds verzekering te vallen, voor wie tot dan toe deze mogelijkheid niet be stond. Vooreerst de volgende groepen, die in het genot van ceh sociale uit kering zijn: 1. Degenen, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdoms voorziening ontvangen. 2. Degenen, die een invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- of wezenren te ingevolge de invaliditeitswet ont vangen, voorzover deze rente ten minste 125 per jaar bedraagt. 3. Degenen, die een ongevals-, we duwen - of wezenrente ingevolge een der ongevallenwetten ontvangen, in- dien deze rente berekend is naar een arbeids ongeschiktheid van tenmin ste 50 procent. De tot deze drie groepen behorende personen zullen een kaart ontvangen van de instelling, die de uitkering betaalbaar stelt. Deze kaart moeten zij aan de bode van bet ziekenfonds geven. De premie voor de eerste twee groepen 1.50 per maand) wordt op de uitkering ingehouden. De on gevallenrente-trekkers betalen geen premie. Vervolgens komen onder de ver plichte ziekenfondsverzekering te vallen: 1. Zeelieden. Deze kunnen zich bij een afzonderlijk zeeliedenziekenfonds aanmelden. De helft van de premie wordt op het loon of de gage inge houden (V/i proct). 2. Dienstplichtige militairen, die kostwinner zijn in de zin van bet Jziekenfondsenbesluit; zij krijgen eer aanmeldingsformulier van de com mandant van hun onderdeel en be hoeven geen premie te betalen. 3. Gewezen militairen, die een pen sioen genieten terzake van verwon ding, verminking, ziekten of gebre ken, opgelopen in en door de dienst. Zij ontvangen van het ministerie van n*lpf of van marine nader benebt. Voor alle bovengenoemde personen bestaat geen recht op de uitkering bij overlijden. Tenslotte zullen voortaan in be paalde gevallen schoolgaande kinde ren van 16 tot en met 20 jaar en in valide kinderen van die leeftijd pre- mievrij verzekerd zijn, Indien hun kostwinner verplicht verzekerd is. PRIJSINDEXCIJFERS WEINIG GESTEGEN De prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik berekend per 15 No vember jl. zijn qagenoeg onveran derd. In beide reeksen bedroeg de stijging 1 punt. Er deden zich prijs stijgingen voor bij aardappelen en eieren. Fruit (sinaasappels en bana nen) en vlees waren in November goedkoper dan in October. GRIEKSE VIJGEN, Naar wij vernemen, wordt binnen kort de verscheping verwacht van 1000 ton vijgen van de nieuwe Griek se oogst naar Nederland. Van de to tale oogst van circa 15.000 ton gaat de helft naar Amerika; de andere helft zal grotendeels in West-Euro pa worden verkoebt. Ter bevordering van een geleidelijke leerlingenaanwas, welke op grond van de geboortecijfers van de jaren na de oorlog over enkele jaren bij het lager onderwijs wordt ver wacht, acht de regering een tijdelijke verschuiving van de toelatingsleeftijd binnen een limiet van enkele maan den, zowel uit een oogpunt van een goede schoolorganisatie als op finan ciële gronden, wenselijk. Een voorstel dienaangaande is thans bij de Onderwijsraad aanhangig. FEDERATIE VAN VOLKSHOGE SCHOLEN OP KATH. GRONDSLAG Opgericht is de „Federatie van Volkshogeschotcn op Katholieke Grondslag". Het bestuur der Federa tie is als volgt samengesteld: Voorzitter: Dr. ir. F. P. H. A. Tei legen te Hoog-Soeren. Secretaris: F. Erens, te Valkenburg- Houthem. Penningm.: J. de Brouwer te Eind hoven. Geest. Adv.: Prof. Dr J. A. J. Pe ters C.ss.R. te N'jmegen. Leden: Mgr. prof. dr. K. L. Bellon te Nijmegen; Z. heer J. N. C. M. Schermer te Steenwijkerwold; J. Bee- rends te Baarn; J. G. Buyvoets te Borne; G. P. B. Kolenbrander te Tub- bergen; L. Speth te Roermond; drs. H. L. J. v. Uuden te Vught. De Volkshogescholen te Baarn, Borne, Vught, Steenwijkerwold en Valkenburg ,zijn bij deze federatie aangesloten. Herhalings oefeningen »bedroevend« Materiaal neemt nu toe Bij het ministerie van Oorlog is een inspectiedienst ingesteld voor toezicht op de training van de lich ting 1949.11, die enige maanden gele den voor de tweede maal werd opge- roeepn. De eerste resultaten van de controle hebben uitgewezen, dat de toestand inderdaad bedroevend is. Minister s' Jacob moest dit in de Eerste Kamer toegeven, toen hij wa gen van de heer Algra (AR) beant woordde, De heer Algra was er geenszins van overtuigd, dat de opnieuw opge roepen troepen nu ook de grootst mogelijke paraatheid wordt bijge bracht, opdat zij niet het gevoel zou-' den hebben voor niets uit het burger leven te zijn weggehaald. Van een voortgezette oefening was volgens hem voor velen geen sprake. Daar om informeerde hij of de bewinds man wel een voldoende doeltreffend coptrole-apparaat ter beschikking staat Onvoldoende geschool kader en •w overigens afnemend tekort aan materiaal zijn hiervan de oorzaak, verklaarde mr. s'Jacob. Intussen blijkt uit de controle, die onder lei ding van staatssecretaris Moorman voortdurend wordt gehouden, dat er een betering in de opleiding is inge treden. Voorlopig zal de kwaliteit van kader en troepen evenwel nog niet geheel voldoende zijn. Dat geld' ook nog voor de lichting 1950-11. De minister gelooft echter vast in Je goede resultaten, die ten slotte blij vend zullen worden behaald. BABIES VERWISSELD. In het Stads- en Academisch Zie' kenhuis te Utrecht is het dezer dagen j voorgekomen dat men twee pasge boren babies heeft verwisseld. I Toen de blonde mevr. Van der Berg een dag nadat zij het ziekenhuis had I verlaten haar blonde dochtertje wil- de gaan wassen, ontdekte zij op ba by's rug een pleistertje met de naam Van Zijl. Onmiddellijk werd ge irfermeerd bij mevr. Van Zijl 'die, engeveer gelijktijdig met mevr. Van der Berg het leven geschonken had aan een dochter Het bleek nu dat de donkere mevr. Van Zijl een donaer dochtertje haa dat echter de naam Van der Berg op de rugpleister hai. Een dokter zorgde voor het vervoer rodat beide moeders pas na acht da gen de verwisseling geschiedde vóór de eerste voeding hun eigen dochters in de armen konden ne men. Dit is de eerste maal, dat een der- geliike verwisseling in het S.A.Z. is voorgevallen. Het, systeem der naam^ pleistertjes bleek niet overbodig. „Tijd". Avontuur van 200 opvarenden' Met tweehonderd personen aan boord is de veerboot Prins Hendrik van de Provinciale Zeeuwse Steopi- bootdienst in de mist en duisternis op de Westerschelde „zoek" geraakt. De reddingsboot President Wierdsma uit Breskens, die de veerboot na uren zoeken vond, moest onverrichterzake terugkeren. Het bleek, dat de Prins Hendrik in een mistbank voor anker was gegaan, maar daarna zo vast aan de grond zat, dat het anker niet ge licht kon worden. Eerst tegen mid dernacht ruim zeven uur na het vertrek uit Breskens bereikte de veerboot weer de vaste wal. AHe veerdiensten waren reeds vroee 4in de middag gestaakt wegens de dikke mist. Dit veroorzaakte ech- ter zoveel ongemak, dat de Prins Hendrik om tien voor vijf in de avond besloot toch maar gebruik te maKen van een plotselinge opkla ring en da dienst van Breskens op Vlissingen te hervatten. Onderweg werd de boot door een dichte mistbank overvallen De ka pitein besloot voor anker te gaan tot dat het zicht beter zou zijn. Toen'" na een half uur de normale tjjd van de overtocht noch in Breskens och in Vlissingen meer iets gehoord was, leek dit normaal. Niemand ver wachtte in deze omstandigheden een tijdige uitvoering van de dienst. Maar na twee uur was nog niets van de Prins Hencjrik, die geen radio aan boord heeft, gehoord, na drie uur nog niets Inmiddels was de stoet wachtenden in Breskens gegroeid tot driehon derd man. In Vlissingen waren zelfs vierhonderd gegadigden voor ie overtocht. Als een lopend vuur ging onder hen en de andere Zeeuwen het gerucht, dat de Prins Hendrik een ongeluk nad gehad, iets wat be vestigd scheen toen de reddingsboot President Wierdsma onder schipper Slis uit Breskens voor een onderzoek uitgang. Omstreeks tien uur in de avond vertrok de reddingboot opnieuw, nu in de' richting Vlissingen. Ditmaal had het onderzoek resultaat. Het bleek, dat de Prins Hendrik voor an ker was gegaan, maar later, toen het zicht was was opgeklaard, niet meer het anker los kon krijgen. Even voor twaalf uur kwam de Prins Hendrik in Breskens terug. De tweehonderd passagiers moesten toen pog naar Vlissingen. De veerboot zou daarom nog twee tochten maken om hen èn de honderden wachters over te brengen 'JJJ.'M jjiMi ■ïï.y.'r1 -asp-Ti i iVi'.'/iV,',',!1 ii -v „*70 en jij hier," cn meteen voelde het herdertje zich opgenomen en in het stalletje neergezet, hele maal achterin, maar wel prettig op een rots, nu kon hij meteen de hele stal overzien en ook de kamer inkij ken. Een wit-wollen schaapje werd vlak naast hem neergezet. Moeder was klaar met het opstel len van de kerstgroep en ze keek heel tevreden; zo was het goed. Het kribbetje was nog leeg; de kleine Ineke zou na de Nachtmis het Goddelijk kindje er in mogen leg gen. Even later was alles stil, vader en moeder gingen vroeg naar bed want voor de nachtmis moesten ze weer vroeg op. Het herdertje was blij eindelijk weer eens de donkere doos uit te zijn, daar was het helemaal niet fijn. Hij verlangde ook heel erg naar het feest van morgen. Wat zou het weer gezellig zijn De versierde kerstboom had hij al zien staan cn de tafel stond weer even keurig gedekt als andere jaren, bij ieder bordje een kaarsje en overal hulsttakjes. 't Was nog heel vroeg toen de wekker afliep en hij ccn poosje la ter vader en moeder naar de kerk hoorde gaan. Nog een paar uurtjes en het fijne leest zou beginnen voor ons herder tje, dus nog even geduld. Terwijl hij zo stond te dromen, hoort hij heel zachtjes de deur open gaan en daar komt Ineke op blote voetjes, in haar lange nachtjaponne tje, de kamer binnen. Door het hel dere maanlicht is hot helemaal niet donker in de kamer. Zij stapt dan iok regelrecht naar de plaats waar üt beeldje van het Jezuskindje ligt wichten om in hot kribbetje ge il le worden. Jlecl voorzichtig duwt zc de serre- Hen oper en rijdt de poppenwa- i binnen. Het kindje wordt nu -.lijk warm ondergestopt in de kontjes van de poppenwagen en ijdt hem weer op z'n oude plaatsje terug. Nu trippelt ze weer de kamer uit om dan vlug in haar bedje te stappen, alwaar haar plaatsje nog lekker warm is. Toen vader en moe der uit de nachtmis kwamen sliep ze weer vast Jammer was het eigenlijk haar nu al wakker te maken, dacht moeder dus eerst maar even een kopje thee drinken en dan zou vader hun kleine meisje gaan halen. Moeder zou het Kindje Jezus al vast naast haar bordje leggen. Maar wat was dat? Nergens was het beeldje te vinden en toch wist ze zeker dat ze het gisteravond uit gepakt had. Overal zocht ze, maar zonder resultaat. Moeder keek heel bedroefd wanneer ze dacht aan het lege kribbetje en aan de teleurstel ling van Ineke. En dan weer dacht ze dat het onmogelijk weg kon zijn, want ze had het zelf uitgepakt. Het herdertje in de stal had moe der graag gerustgesteld, maar beeld jes kunnen nu eenmaal niet tot de mensen praten. Even later komt vader met zijn lachende kleine meisje binnen en beiden zien het bedrukte gezicht van moeder. Ze begrijpen er niets van; wie kijkt er nu op kerstmorgen niet vrolijk. „Zeg meiske, ik denk dat het krib betje vandaag leeg zal blijven, want moeder kan nergens het Kindje Je zus vinden." O, is het dat denkt Ineke en da delijk loopt ze naai- haar poppen wagen cn haalt er triomfantelijk het Jezuskindje uit. Moeder is blij dat alles weer goed is. „Het Kindje heeft het zo koud moeder en nu moet het 's nachts al tijd maar in de wagen slapen „Wees jij altijd maar zo lief voor Jezus, hoor Ineke," en ze kust haar kleine lieveling. Het herdertje ziet nu hoe het kleine meisje heel voorzichtig het Kindje in de kribbe legt en het wol len schaapje op de voetjes zet. Zo is het goed denkt het herder tje en hij is blij. EEN VACANTIE-WERKJE VOOR ONZE MEISJES. Een tasje. Voor dit mooie zakje heb je nodig twee bolletjes wol of katoen van verschillende kleur b.v. geel en rood. Je zet met het rode garen 50 steken op en breit 16 pennen gewoon recht. Dan hecht je de gele katoen aan en breit 10 pennen met deze kleur, af wisselend 1 pen rechts en 1 pen ave rechts. Dan weer met het rode garen 16 pennen rechts. Zo ga je dooi- af wisselend met de gele en de rode katoen tot je 7 strepen rood en 6 strepen geel hebt. Dan kant je de steken netjes af, niet te vast en naait de opzet- en afkantsteken aan el kaar. Met een stevige draad haal je van onderen alles vast bij elkaar en naait er een kwastje aan. Boven haak je een toer picootjes er langs. Nu haak je twee koordjes ieder van 50 lossen. Het ene trek je nu tussen de picootjes door en knoop de eind jes aan elkaar. Het tweede koordje j trek je nu ook door de picootjes maar begin nu aan de tegenoverge stelde kant en knoop dan weer de uiteinden aan elkaar. Trek je nu aan beiden kanten tegelijk, dan sluit het zakje mooi dicht. Dit aardige tasje kun je fijn ge bruiken om je spulletjes in op te bergen. TANTE JO. EVEN OMKIJKEN. LIEVE NEEFJES EN NICHTJES. Als de boer de geploegde akker verlaat, gaat zijn monsterend oog nog eenmaal er overheen, of hij naar wens erbij ligt, of zijn werk naar behoren geslaagd is. Zo moeten we allemaal ook doen op het oude jaar. Even omzien met de ogen van onze herinnering over de akker van het jaar; even terug blikken of we er slordigheden en lelijke oneffenheden op ontdekken. We zouden 't ook een kort gewetens onderzoek kunnen noemen. En om dat dit niet altijd meevalt, mag ik jullie wel een klein beetje helpen door enkele vragen. Goed? Je behoeft er niet schrifte lijk op te antwoorden, hoor! I Was ik lief, gedienstig en gehöor- j zaam jegens vader en moeder? Har telijk, verdraagzaam en behulpzaam voor broertjes en zusjes? Ijverig op j school en volgzaam tegenover juf- J frouw zuster of onderwijzer? j Prettig en goed voor de kinderen met wie ik omga? Deed ik steeds als een echt fijn Rooms kind? Had ik Onze Lieve Heer niet nog een gro ter plaatsje in mijn hart en in mijn leven moeten geven? Is mijn bidden steeds eerbiedig cn mijn houding in de kerk? Genoeg! alles tegelijk willen verbeteren, want dat lukt toch niet. Grote heili gen vochten soms jaren lang tegen één fout in hun karakter! Neem je dus één of twee dingetjes voor en zeg tegen jezelf: dat moet en zal ik in 1951 beter doen. En als dat dan lukt, ben je een flink meisje, een kranige jongen, Vergeet ook niet O, L. Heer te danken voor al 't goede, dat je in 1950 van Hem ontving en vraag Hem dan meteen of Hij je goede voorne mens voor 1951 wil zegenen en je een handje wil helpen om ze ten uit voer te brengen. O ja, ik heb nog een prachtig voornemen voor jullie allemaal; meewerken aan de verzorging en de bloei van „De Krantentuin". Allen een gelukkig en zalig nieuwjaar. Van OOM TOON en TANTE JO. DE WEDSTRIJD. Dat gaat best! Oplossingen, brief jes, tekeningen, versjes, t stroomt naar binnen als een rijke zomerzon. I en lekker! ROOSENDAAL HOLLAND JURNHOUT BELGIf En ze werken ook net als een warm, blijmakend zonnetje op ouwe Oom Toon en Tante Jo. Als jullie dit le zen, is de oogst al binnen en kun nen we beginnen het goede graan van het onkruid te scheiden. Vol gende week uitslag. Benieuwd!! CORRESPONDENTIE. Ineke Giezen, Maresingel 56, Lei den. Leuk, dat je ook enkele re geltjes bij je raadsel gevoegd hebt. Wat zou 't fijn zijn. als je nu meteen ook al bij de gelukkige behoort. Je hebt in ieder geval kranig je best gedaan hoor! Dag Ineke. Angela Montanus, Bloemistenlaan 33. Leiden Wat heb jij een mooie naam! Daarbij denk je vanzelf aan een engel. Ik hoop maar, dat je 't ook bent, inwendig en voor de om geving. En wat kun jij geestig rij men en ik zou haast zeggen: neg knapper tekenen. Leuk, als men zo'n briefje tussen de corresponden tie vindt. Ik vertrouw, dat 't niet het laatste is. Dus tot later! Aan kinderen, Oude Vest 45, Lei den. Wat een mooie tekeningen van Ans Buskens, Josien Bolhuis en Ineke Ravestein en Willy van Ovost (2). Allemaal een dikke 9. Ik wou, dat ik ze zó in de krant kon afdruk ken, dan konden nog meer mensen ze bewonderen. Ik hoor wel van Ans en Josien, dat jullie bij de Zusters op tijd een pretje hebben. Van har te gegund, hoor; maar nu jullie ook fijn je best doen. Voor wat hoort wat! Josientje, denk erom; met inkt schrijven! Allen een zalig nieuwjaar, ook voor de Zusters. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R B reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade datje fieilH, EN HET BETOVERDE KASTEEL} 31. Freek Frek heeft ook een auto. Toen de mooie glanzende auto. met Ootje Teur aan het stuur en Baron Van Quaat tot Ergher gebonden op de achterbank, uit het gezicht ver dwenen was ho'.de Freek Frek, die, zoals we gezien hebben, alles had staan afloeren, de bostuin in. „Nou zalle we die twee stumpers es effe lere!" grinnikte hij intussen. „Mo baas zal ik aflere om al de poet in ze eigen zak te steken en de schuld op mijn te schuiven en die artist zal ik voorgoed geneze van ze nieuws gierigheid." Hij snelde een smal bos pad af tot hij bij een kleine open plek kwam, waar, tussen was op gaand struikgewas een auto verscho len stopd. „Nou zake ze wat zien watte ze nog nooit gezien hebbe!" grijnslachte Freek Frek. Hij klom in het zeer af tandse vehikel, startte de motor, die een brulend lawaai maakte, gaf gas en reed met een ruk weg. „Haha!" brulde Freek Frek boven het Ja waai van de motor uit. „Dat kunne ze rustig an Freekie overlate! Om een vliegtuigmotor in een mu seumstuk te montere!" Nu, hoewel het model van de wa gen teeds jaren uit de mode en in onbruik geraakt was reed het kar retje met een enorme snelheid, zodat het niet lang duurde tot Freek Frek de auto van de Baron in zicht kreeg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6