eióse hutspot/# A.W. Sijthoff's Uitgeversmij. viert honderd-jarig bestaan Twee glas in loodramen voor Leidse raadzaal aangeboden PRIJSVRAAG Het hart, sterkste motor ter wereld Plaatje ovet* mazelen DINSDAG 2 JANUARI 1931 >SK COURANT EERS'I'Ë BLAD - PAGINA 3 Een der gebrandschilderde ramen, voorstellend het Stadhuis tijdens de brand. Rondom de figuren, zoals in dit verslag beschreven. |_|ET EEUWFEEST, dat A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V. te Leiden vandaag viert, is een feest, dat uitgaat boven vele andere zaken jubilea, omdat het een herdenking is, die in zekere zin geheel Lei- dc aangaat. A. W; Sijthoff heeft immers een bedrijf gesticht, dat de naam van Leiden heqft uitgedragen, ver over de grenzen, naar alle lan den, over verre zeeën, naar alle werelddelen. Dit bedrijf heeft zich in Leiden een vaste plaats verworven. En om deze binding op dit feest duL delijk te laten uitkomen, heeft men bet plan opgevat iets bijzonders te doen, waardoor dit eeuwfeest in de herinnering zou blijven voortleven. Van de zijde der jubilerende N.V. b*èsloot men de stad Leiden een ge schenk aan te bieden, in de vorm van twee glas in loodramen, die in de raadszaal van het Stadshuis geplaatst zullen worden. Daartegenover stelde het Gemeentebestuur de vriendelijke geste, om 5 historische ste nen af te staan, ter plaatsing in de gevel van het huidige pand der Uit geversmaatschappij aan de Doezastraat. Historische stenen weer op oude plaats Beide ramen zijn ont worpen door de beken de Haagse glazenier Chris de Moor, die de Stadhuisbrand van 1929 tot motief koos. Op het linker raam, ter afmeting van 1.25 bij D 86 meter, ziet men' het Stadhuis in vlam men, zó fel, dat de lucht van een rode gloed vervuld is. Rond om deze voorstelling ontwaart men Willem van Oranje, de Univer siteit, het Spaanse be leg, uitdeling van ha ring en wittebrood en Lucas van Ley den. Het rechtse raam, even groot, stelt het Stad huis na de brand voor als een ijspaleis vol pe gels. Rondom ziet men de Duitse terreur uit gebeeld, evenals de bevrijding, wij len prof. Telders en de wederop bouw üe ramen zullen t.z.t. in de raadszaal worden aangebracht, ter weerszijden van de k}ok, recht te genover de zetels van B, en W. De stenen, die in de gevel, van het bedrijf zullen worden aangebracht, h. jen een bijzondere betekenis. Toen in 1852 naar een groter pand moest worden omgezien, verhuisde de drukkerij naar de Koepoorts gracht (Doezastraat), op de plaats waar in 1580 het huis stond van hop man Andries Schot. Twee eeuwen later woonde daar de bekende Jo annes le Francq van Berkhey, die een voorname rol speelde in het we tenschappelijke en letterkundige le ven van die dagen. Zijn huis storire in door het springen van het kruit schip in 1807. Van Berkhey kwam ongedeerd uit de puinhopen en door toedoen van koning Lodewijk vond hij een tijdelijk onderkomen in Hui ze ten Bosch. Uit dankbaarheid lner voor liet hij in zijn vernieuwde wo ning twee gedenkstenen plaatsen, die in ,De Lakenhal" werden be waard en waarop de volgende tekst voorkomt: O, Leydsche Burgerey. Gaat hier doch niet voorbij, Als gy met pracht herbouwt, De Koepoort-Graf beschouwd. Leer dan uw Naegeslacht, Gods wonderen verbreiden. Dankt Hollands MAJESTEIT, Uw troostlieve OVERHEID. De trouwe RIDDERSTAND, En 't VOLK van Nederland. Zoo keer met Vreede en Heyl de welvaerd weer in LEYDEN Toen Busehkruyt de Oude STAD, Tot puyn verbryzeld had, De wanden van dit Huis, Neërploften met gedruis, Het VOLK in doodsangst, bij 't Verpletterend Maecschap Schreyde, Zag GOD ontfermend neëv, Hy heeft gelyk weleer, In zyn geducht Ontzet, De bange STAD gered. En HOLLANDS Hooge School bleev 't Hoofdjuweed van Beyde. Een van de vijf gevelstenen, die in de voorgevel zijn aangebracht. Tijdens de receptie, die he denmiddag om twee uur aan ving, werd de winnaar bekend gemaakt van de roman-prijs vraag, die door de jubilerende N.V, was uitgeschreven. Uit de 116 inzenders werd de heer Va leer van Kerk'-ove uit Malde- ghem (België) winnaar met zijn roman „De Weerlozen". De jury, bestaande uit de he ren P. H. Ritter jr., Ben van Eysselsteijn en Antoon Gooien, was eenstemmig van oordeel, dat deze roman ver boven alle andere inzendingen stond On betwist werd deze in 1919 te Slejdingen (bij Gent) geboren Belg winnaar. De prijs bestaat uit 2.000,Het boek zal door Sijthoff worden uitgegeven en de auteur ontvangt voor de ver kochte exemplaren een royalty. De netto-uitgeverswinst wordt ter beschkkking gesteld van de Vereniging van Letterkundigen, ter verdeling tussen 'iet onder- Steunings- en net pensioen fonds van de vereniging. Het manuscript moest 60.000 tot 130.000 woorden bevatten en afkomstig zijn van een schrijver, die nog nimmer een roman in boekvorm had gepubliceerd. Er zijn twee eervolle vermel dingen toegekend. De eerste was voor F. J. M. S. Huysmans uit Zandvoort voor „De hoogste verdieping' en de ander voor Jacqueline van Blaricum uit Borghem (België) voor „Als een ceder op de Libanon". Ook deze auteurs ontvangen bij uit gave van hun romans een ro yalty Aanbieding van het personeels- gescbenk. De herdenking ving hedenmorgen aan, toen half tien het voltallig per soneel bijeen kwam en bij monde van de heer L. Prevo, voorzitter van de feestcommissie, een geschenk aan de N V. aanbood, in de vorm van een hardstenen bank met dito tafel, wand- en muurbekleding. Dit' ge denkteken, ontworpen door binnen huis-architect T. Keuzekamp, draagt tot opschrift „18511951 Aangebo den door het personeel-' en is ge plaatst in de hall, onder de trap. De heer Prevo herinnerde aan de we reldvermaardheid van het bedrijf en verzocht mej. E. van Looy, dochter van de directeur, de bank te willen onthullen. Hierna bood spr. de direc tie een Herinnerings-album aan, waarin de namen van alle bijdra gers aan dit huldeblijk vermeld staan. De heer S. G. van Looy, dix-ecteur, dankte hartelijk voor dit prachtige geschenk en zegde een gratificatie toe. Vervolgens werden de perso neelsleden, waarbij zich ook verschil lende gepensioneerden gevoegd hadden, tesamen ruim 150 man, op verversingen onthaald. Officiële herdenking. Om 11 uur ving de officiële her denking aan. Hierbij spi-ak de heer S. G. van Looy een herdenkingsre- de uit, waarin hij uitvoerig de ont wikkeling en groei van het bedrijf schetste, zoals wij zeer in het kort enige dagen geleden reeds deden. Spr. wees vervolgens op de toekomst en de taak van de uitgeverij, die de mens lectuur moet brengen, welke zijn gedachten verheft boven het middelmatige, dat zo gevaai-lijk is in deze tijd van vervlakking en ni vellering Nadien sprak nog de heer B P. du Croix namens het personeel, die de oprichter A. W. Sijthoff huldigde on daarin ook de elkaar opgevolgde di- recties betrok. Namens de commissarissen sprak de heer C. M. Seret die aan het ge meentebestuur de glas in loodramen aanbood. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die vergezeld van de vier wethouders deze herdenking bij woonde, aanvaardde het geschenk in grote dankbaarheid en vond het pret- jtig, dat zijn eerste openbaar optre den na zijn ziekte de N V. Sijthoff betrof. Spr. releveerde wat Leiden op het gebied van uitgeverijen in het verleden heeft gepresenteerd en welk aandee! Sijthoff hierin heeft gehad en nog heeft. De schakel Sijthoff heeft in de lange keten van Leidse boekdrukkers bijgedragen, om de naam van Nederland over de hele v/ereld bekendheid te geven. Niet al leen Leiden, maar geheel Nederland mag daar trots op zijn. Met veei genoegen bood de burge meester als tegenprestatie de 5 his torische stenen aan, die reeds in de voorgevel zijn aangebracht en wens te de directeur toe, dat hij nog vele jaren in staat zal zijn het bedrijf tot nog grotere bloei te brengen, mede tot heil van de stad Leiden. De heer van Looy dankte alle sprekers en richtte enige sympathie ke woorden tot de heer du Croix, al gemeen procuratiehouder, die van daag eigenlijk ook een jubileum viert omdat hij op 2 Jan. 1896 in dienst trad van Sijthoff en als zodanig de oprichter en al zijn opvolgers heeft meegemaakt Ter verduidelijking diene nog, dat de glas in .loodrambn nog niet ge reed zijn- De ontwerpen op kartons, die aangeboden werden, geven reeds een idee hoe dit geschenk er uit zal zien ..KATHOLIEK LEIDEN". Hedenavond te 8 uur in het recto raat Hooigracht, vergadering van de organisatie-commissie van „Katho liek Leiden." Laatste Berichten NATIONAAL MONUMENT GESCHONDEN. In de afgelopen nacht is uit het voorlopig nationaal monument op de Dam te Amsterdam de deksel van de urn, die de aarde uit Limburg bevat, ontvreemd. Twee agenten, die het plantsoen geopend vonden, krJamen tot deze ontdekking. Wie deze schen dende daad heeft verricht is een raad sel. Eveneens tast de politie in het duister omtrent de motieven hiertoe. Er zijn geen scherven gevonden, zo dat voorshands moet worden aange nomen, dat het hier een misplaatste grap betreft. Dinsdag 2 Januari. We willen het nieuwe jaar, na u qllen vanaf dez'e plaats veel heil en zegen toegewenst te hebben, begin nen met het onwaarschijnlijkste ver haal, dat u ooit gehoord hebt.. Echt gebeurd. Zaterdagavond in onze Sleutelstad! Mei de blauwe tram, die uit Den Haag in Leiden aankwam, arriveerde een negenjarige knaap uit Rijswijk, helemaal alleen en als Dio genes met een kaarsen-lantaarntje in z'n hand. Men bracht hem naar het politiebureau, waar de dienstdoende inspecteur en andere dienaars van Hermandad in sniken uitbarstten, toen zij het droevig verhaal aanhoor den, dat de knaap met veel verve op diste. Z'n vader had hij nooit gekend en toen hij Zaterdagmorgen wakker werd, rook hij een sterke gasluoht. Onmiddellijk snelde hij naar de slaapkamer van z'n moeder, die onbe wegelijk stil op bed lag. De knaap haalde er een buurman bij, die con stateerde, dat z'n moeder dood was. Morsrood! Het ventje haalde daarop tien gulden uit z'n spaarpot en trok de wijde wereid in, voorlopig op weg naar Stuttgart, waar z'n enige zuster woonde. U begrijpt, dat de inspecteur het onmiddellijk geloofde. „Waar ben je op school?" De knaap noemde een Straat. „Heb je met Kerstmis 'n rap port gehad?" De wereldreiziger be vestigde dit. „Zeker niet zo heel erg mooi?" Ook dit klopte. Je vader was er zeker niet erg blij me?1' Nee, helemaal niet", was het antwoord. „Je hebt het rapport dus aan je va der laten zien?"„Ja, zeker", klonk het stellige antwoord. En hiermede viel hij door de mand. Ontkennen baatte niets meer. Even een telefoon tje naar Rijswijk en een uur later was de ongeruste vader op het Leidse politiebureau, om z'n fantasie-rijke zoontje met wereldreizigers-allures weer mee naar huis te nemen! Ja, zo is de jeugd van tegenwoor dig. Hoe haalt die knaap de nonsens bij elkaar! Maar komaan, laat ons daar het hoofd niet over breken, want er nog ander nieuws. Zaterdagmid dag is de 35-jarige schaatsenrijdster M. L. N. uit de Bakkersteeg, op de Witte Singel gevallen. Zij brak haar rechterpols en werd door de E-H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De Vereniging Sancta Veronica, tot steun aan stille armen is een van Stadskoks vaste klanten. Een van de maandklanten, zogezegd. Overmor gen ia het weer eerste Donderdag van de maand en dit betekent, dat de dames weer zitting houden voor het eerst in dit nieuwe jaar. in de. Vroolijcke Arke, Lange Pieterskerk- koorsteeg 15. De dames, die thuis iets gemaakt hebben, worden verzoeht dit to komen brengen. En vooral worden er dames verwacht, die ma teriaal komen halen om in de ko- mende weken iets te maken voor de stille armen. Het bestuur rekent op een geweldige opkomst! En de ledèn van het Alma Mater koor dienen beslist te weten, dat voortaan de repetitie gehouden zullen worden in Toonkunst, Rapenburg 22, dus niet meer in de gymzaal Krau- welsteeg. De Leidse Scheidsrechters gaan a.s. Zaterdagavond feestvieren in de Stadsgehoorzaal, aanvangend om 8 uur. De „Radio Capriolen Revue" tredet op met een groot aantal artis- ten, waaronder Peter Pech en de Wama's. Morgenochtend om zeven uur wordt in de Hartebrugkerk een H, Mis opgedragen tot intentie van rnej. J. Vrouwenvelder. Alle leden van de R.K. Leidse Zwemvereniging „De Golfbrekers" worden in de kerk ver wacht. In het Prentenkabinet der Rijks universiteit wordt morgen een ten toonstelling geopend van tekeningen en grafiek door Marri Oosterholt, Huub Gerretsen en Alfred Lob. De opening geschiedt morgenmiddag om 3 uur. En de tentoonstelling is op iedere werkdag van 1.30 tot 4.30 uur te bezichtigen. Sluiting op 27 Jan. De vierde hoktentoonstelling van Postduivenvereniging „De Vrienden club" wijzigde de totaal-uitslag als volgt: J- J- van Dordt 270.50, P. de Klerk 269.75. G, A. L. van der Rey- den 268.50. J. C. Pracht 268 00, H. Rol 267.75, P. Grinsveen 267.25, enz. enz. STADSKOK. SCHILDERIJ VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Ter gelegenheid van het feit, dat per 1 Jan. 1951 de Kamer van Koop handel voor Rijnland, gevestigd te Leiden, weer zelfstandig is gewor den, wordt oj? 4 Jan. a.s. een schilde rij aangeboden, bestemd voor de be stuurszaak Het schilderij is vervaar digd door de bekende Warmondse kunstschilder Pieter Geraerdts. Houdt het in ere Een gezond hart moet men in ere houden: het slaat 100.000 maal per dag, veertig miljiaen koren per jaar. Het verplaatst op één dag 10 000 liter bloed, per jaar vier millioen liter! Deze motor weegt ■slechts 300 gram. Het arbeidsvermogen is echter groot genoeg on; met elke slag een gewicht van één kilgram een halve meter op f.e heffen. Dat wil zeggen dat het prestatie-vermogen van een gezond hart zo groot is dat het een lift met één persoon in een uur tijds van de begane grond naar de vijfde verdie ping zou kunnen brengen In absolute zin is het hart geen sterke motor, de kracht is niet gro ter dan 1/375 pk., maar in relatieve zin is het hart sterker dan alles wat er tot nu toe aan motoren is ge bouwd. Welke machine van een der gelijke ingewikkelde constructie kopt een mensenleven lang zonder- dat er ooit onderdelen vervangen behoeven te worden? De muis en de olifant. Het hart trekt zich rhythmisch sa men en hoT ontspant zich eveneens periodiek. Bü gezonde volwassenen gaat dit met een snelheid van onge veer zeventig slagen per minuut. Wordt de zuurstofbehoefte van het lichaam groter, zoals dat bijvoorbeeld bij zware arbeid of bij sportbeoefe ning het geval is, dan kan het tempo van de hartslag worden opgevoerd. Oitzelfde gebeurt ook bij bepaalde ziektetoestanden, waarbij de kracht vgp het hart verminderd isf door een groter aantal pompslagen per tijds-eenheid wordt dan naar een vol» doende prestatie gestreefd. Bij pasgeborenen is de hartslag .steeds veel sneller: het hart van de zuigeling contraheert zich 130 malen per minuut. Kleine dieren hebben een nog snellere „pols": het hart van een muis klopt bijvoorbeeld 1000 ma len per minuut. De olifant daarente- ten heeft een langzame polsslag, oorgaans is deze niet hoger dan 25. De enorme hoeveelheid arbeid die het hart bij voortduring verricht is alleen mogelijk doordat op elke sa mentrekking een ontspanning volgt: de hartspier «heeft dan een korte rust om zich te herstellen. De contractie'* van de hartboezems duren ongeveer 0,1 seconde, daarop volgt een rust van 0,7 seconde. De samentrekking der kamers neemt een tijd van 0,3 seconde in beslag, "oor dit gedeel te van de hartspier bedraagt de pau- ALS REGEL NIET GEVAARLIJK PEN PRAATJE OVER MAZELEN, de bekende kinderziekte, welke zo ongeveer iedereen op z'n tijd heeft doorgemaakt, is thans weer actueel. Er zijn weer verscheidene gevallen van mazelen te constateren. Als regel behoeft men mazelen niet als een gevaarlijke ziekte te beschou wen. Het is algemeen bekend, dat het als een noodzakelijk kwaad, maar niet als een groot gevaar wordt be schouwd, dat bijna iedereen deze be- smettelijke ziekte in zijn jeugd door maakt en er daardoor voor gevrij waard is op volwassen leeftijd. Dat laatste is wel prettig, want mazelen bij een volwassene plegen heftige ziekteverschijnselen te geven. De medische wetenschap staat dan ook op het standpunt, dat gezonde kinderen boven 3 jaar een lichte vorm van mazelen gerust mogen doorstaan. Trouwens, het zou wel heel moeilijk zijn als men bij alle gevallen van ma zelen overbrengen der besmetting wilde voorkomen. Immers: de ont vankelijkheid voor het krijgen van deze aandoening is zeer groot bij hen. die de ziekte nog niet hebben ge had. Bovendien zijn de mazelen het meest besmettelijk in het beginsta dium, waarbij zich verschijnselen van verkoudheid voordoen, maar de typische rode vlekken zich nog niet hebben vertoond; in dit stadium is het gewoonlijk moeilijk mei zeker heid de aanwezigheid dezer ziekte vast te stellen. Toch tracht men vaak verdere infectie te voorkomen, door de aangetaste kinderen van de gezon den te scheiden. Het isoleren van mazelpatiëntjes gebeurt niet alleen aan boord van een schip, maar ook bijv. is een zieken zaal waar zeer zwakke kinderen aan wezig zijn. of in een kindertehuis of in bepaalde gezinnen waar zich kin deren bevinden, voor wie de mazelen een zeer ernstig gevaar zouden ople veren. De schijnbaar zo onschuldige raa- zelziekte namelijk doet in ons land jaarlijks ongeveer 1000 kinderen ster ven, dat is meer- dan de sterfte aan roodvonk, diphterie en kinkhoest sa men. De oorzaak van zulk een droe vig verloop is gelegen in het optre den van verschillende verwikkelin gen, voornamelijk van de zijde der longen, hetzij in de vorm van long ontsteking en bronchitis, hetzij als tuberculeuse aandoening. Daar het de te voren al zwakke kinderen zijn die deze ernstige geva ren riskeren, doet men er goed aan hen zover dit mogelijk is tegen de ziekte te vrijwaren. Dat men tracht dit te bereiken door de zieken te iso leren spreekt vanzelf; voor de bo vengenoemde redenen mag men hier van alleen echter niet veel verwach ten. Gelukkig bestaat tegenwoordig de mogelijkheid dat de dokter desge wenst de kinderen beschermt tegen mazelen door hen, wanneer zij in aan raking geweest zijn met een mazel- patiëntje, in te spuiten met zg. re convalescentenserum. Dit is vocht wat verkregen is uit het bloed van genezen mazelenlijders. Het gelukt daarmee öf het uitbreken der ziekte geheel te voorkomen öf althans de heftigheid van het verloop zeer te matigen. Een belangrijke verbetering uit de laatste tijd is het gebruik van be paalde bloedeiwitter van gezonde mensen (die immers vrijwel allen mazelen hebben doorgemaakt en daarom verweerstoffen tegen de ziek te in hun bloed hebben) in plaats van het reconvalescentenserum, dat niet altijd gemakkelijk te verkrijgen is. Dit speciale bloede'wit, garnonaglo- buljne genoemd, wordt bereid uit het materiaal, dat op de bloedbanken van het Roode Kruis aanwezig is. Dit is dus wat de dokter kan doen, als hij het nodig acht, een kind tegen mazelen te vrijwaren Wat we moe ten doen als het kind eenmaal maze len heeft, is een andere vraag. Al lereerst is bedru,' i nodig, ook in de lichte gevallen, en verder moeten we oppassen voor kouvatten, (met het ook op de mogelijkheid van het ont staan van bronchitis) Het ziekenver trek moet niet te schel verlicht zijn, in verband met de lichtschuwheid van mazelkinderen, en een zorgvul dige verpleging met schoonhouden van de mond, verstrekken van lichte ziekenkost e.d. is zeer gewenst. Bij ernstige ziekte en ongunstige huiselij ke omstandigheden kan ziekenhuis- opneming uitkomst bieden. ze steeds 0,5 seconde. Deze cijfers be horen bij een'frequentie van 70 sla gen per minuut. Is de hartactie snel ler, dan duurt de samentrekking even lang, de tijden van rust worden dan korter. Eigen zenuwweefsel. Het hart werkt in eerste instantie geheel zelfstandig. De prikkels tot werkzaamheid ontvangt het van een eigen autonoom zenuwweefsel. Toch wordt de hartactie ten dele ook door het lichaam als geheel geregeld: alle organen dienen immers harmo nisch met elkander' samen te werken. Naast het eigen zenuwstelsel van dit orgaan zijn er ook zenuwbanen waardoor een remmende, en andere wgardoor een versnellende invloed op de hartwerking kan worden uit geoefend. Zij zijn te vergelijken met de teugels van een rijpaard. Van zelfsprekend kunnen et' aan een zo ingewikkelde machinerie tal van mankementen optreden. Ziek ten van hart en bloedvaten komen dan ook niet alleen veelvuldig voor, in de loop der jaren is er een onmis kenbare toename van dit soort afwij kingen. In 1917 kwamen 10.3 pet. van alle doodsoorzaken voor rekening van dit orgaan-systeem, in 1927 was dit percentage tot 16,3 gestegen, weer tien jaar later bedroeg het al 215. Hartziekten. Hartafwijkingen kunnen ontstaan door zelfvergiftiging van het lichaam als gevolg van een te sterke of ver keerde productie van schildklierhor-- moon. Ook kunnen allerlei ziektekie men schadelijk op het hart inwerken: de verwekkers van longontsteking, beenmergontsteking, roodvonk, groep en angina kunnen zowel de hartklep pen als de hartspier aantasten. Het hartzakje, dat het hart aan de bui tenzijde bekleedt, raakt soms ontsto ken door etterverwekkendc bacte riën en door tuberkelbacillen. Be rucht voor het ontstaan van hartaf wijkingen is het gif van diphterie- bacillen. Gevreesd is voorts de acute rheu- matiek, die vooral in de kinderjaren het gehele hart kan aantasten. Op oudere leeftijd is het weer de vaat- verkalking die stoornissen in de bloedsomloop en daarmede ook aan het hart veroorzaakt Het is niet doenlijk in kort bestek volledig te zijn. Toch willen wy nog wijzen op enkele verkeerde levensge woonten die dikwijls oorzaak van iiart- en vaatziekten zijn: alsohol- en tabaksmisbruik. Ook beroepen, die zware lichame lijke arbeid vergen zijn, wanneer het hart van streek brengt. Het is dan vaak oorzaak van onregelmatigheden in de werking van deze voor ons le ven onmisbare motor. Tenslotte is het ook juist de over matige geestelijke spanning en in spanning, die in onze moderne tijd het hart va nstreek brengt. Het is dan ook niet voor niets dat hart- en vaataandoeningen het grootste per centage onder de doodsoorzaken uit maken bij de artsen, mensen die veel al een zwoegend bestaan vol emotie's reiden. Verzorg de motor in het eigen lichaam nu eindelijk eens beter en niet slechter' dan de motor van uw auto- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Jan. Vette Varkens. Aanvoer' 187 zwart A ,o—1.82, lich te 1.03—1.74 en zeugen 1 64167 per kg. levend gewicht. Handel vrij goed. BODEGRAVEN, 2 Jan. Kaas. Aanvoer 77 partijen kaas. Prijzen: le soort 2.26—2.30, 2e soort 2 18 —2.25 en extra tot 2.36 per kg. Hanc.el kalm. ROTTERDAM, 2 Jan. Vee. Aan voer totaal 4062 stuks. 1175 vette koeien, 1288 gebruiksvee, 125 gras- ka.veren. 640 nuchtere kalveren, 430 varkens, 90 biggen, 113 paarden, 3 veulens, 178 schapen, 20 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien f 2.25— 2 50, 1.95—2.20 en 1.85—1.95 per kg.; graskalveren 340—240—180. nuchtere kalveren 56—5046, var kens 1.80—1.75—1.72; biggen 40 3530, slachtpaarden 1.701-60 1.5J, schapen 120—90—60, lamme ren/ 105—9075, kalfkoeien en melk koeien 980>800— 700, varekoeien 550500450; vaarzen 650600 500; pinken 450400—325. vette koeien aanvoer groot, handel sle pend prijzen onveranderd: gebruiks vee geen aanvoer; graskalveren aan voer als vorige weck, handel traag, prijzen vooral niet hoger; nuchtere kalveren aanvoer korter', handel stug niet geheel prijshoudend; varkens aanvoer iets ruimer, handel tamelijk ruim prijshoudend; biggen aanvoer k'.ein, handel matig, met iets terug lopende prijzen; paarden aanvoer als vorige week. handel flauw, prij zen constant, veulens aanvoer korter, handel redelijk, prijzen iets stijver, lammeren overanderd; schapen aan voer groter, handel stil, prijzen sta biel.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3