Rood offensief op Korea begonnen Maos' handdruk - in het Nieuwe Jaar Seoel eerste doel van de aanval Moskou bereid tot overleg Sovjet-antwoord op Westers voorstel Minder enthousiaste samenwerking Moh. Roem te Djakarta terug Koninkl. Familie te St. Anton Karei Renner overleden Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 2 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12171 (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.40 p. w.» f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het communistische winter-offensief in Korea is begonnen. Toen het eerste morgenlicht deze eerste dag van het nieuwe jaar bescheen, stort ten 200.000 man Chinezen en Noord-Koreancn zich over de gehele breed te van het front over de 38ste breedtegraad, in wat wordt genoemd: „een algemene aanval" tegen Seoel. Terwijl de communisten zonder ophou den over de grens tussen Noord en Zuid blijven stromen, hebben de UNO-troepen zich „in bepaalde gebieden enigszins moeten terugtrekken" Volgens de laatste berichten staan de roden reeds op 25 km van de Zuid- koreaanse hoofdstad. Een andere Chinese strijdmacht ter sterkte van ongeveer een divisie is aan de Oostkust ten Zuiden van de breedtegraad doorgedrongen en een aanval begonnen op de geallieerden. Ook hier hebben deze Iaatsten zich moeten terugtrekken. COMMUNIQUE VAN MACARTHUR In een gistermorgen uitgegeven communiqué heeft generaal MacAr- thur te kennen gegeven, dat de rode troepen er „aanvankelijk in zijn ge slaagd, door te dringen in bevriende stellingen" in het gebied van Ko- rangpori. In weerwil van de geal lieerde luchtaanvallen op de verbin dingslijnen der communisten, heb ben deze hun aanvoerproblemen „op een of andere wijze" weten op te los sen en „staan, thans klaar, een groot scheepse aanval te beginnen op de UNO-troepen", aldus MacArthur. Radio-Moskou echter riep gister avond laat reeds om, dat Noordko- reaanse troepen en „Chinese vrijwil ligers" door de ge -llieerde linies wa ren heèngebroken en Kaesong had den genomen, even ten Zuiden van de parallel. DWARS DOOR MIJNENVELDEN De rode aanval werd ingezet met een artillerie-bombardement, dat zes uur duurde en begon op het ogenblik, dat het middernachtelijk uur het nieuwe jaar. inluidde. Bij het aanbre ken van de dag stroomden de com munisten op twee punten over de be vroren- Imjin-rivier in de buurt van Kcrangpori, 25 km ten Oosten van Kaesong. De Zuid-Koreanen, die deze sector bezet houden,- waren niet in staat de aanval te weerstaan en moesten 16 kilopieter terugtrekken. De hoofdaanval had plaats dwars door een mijnenveld. Zonder zich iets om hun verliezen te bekommeren en alleen maar vertrouwend op hun aantal, trokken de Chinezen hier doorheen, totdat de lijken der ge sneuvelden als het ware een pad aan wezen dwars door de ontplofte mij nen. Terwijl zij verder trokken in een bitter koude sneeuwstorm, be gonnen, ?odra het licht hun dat toe stond, geallieerde vliegtuigen felle tegenaanvallen te ondernemen. Meer dan 500 keer vlogen de ma chines uit en deden aanvallen op al les, wat zij onderweg, tegenkwamen. „Superforten" wierpen 170 ton bom men op troepenconcentraties Suc cesrijk waren de vlieger-aanvallen Jongsjon naar het Zuiden, waarlangs alle versterkingen naar het front worden gevoerd. OVER DE IMJIN Van de 200.000 communisten, die aan de aanval deelnemen, zijn er, volgens mededelingen van het 8ste Amerikaanse leger, 120.000 Chinezen. Er is nog geen melding gemaakt van communistische tanks, die in de strijd zouden zijn geworpen, maar wèl heb ben de Chinezen hun lichte artillerie over de bevroren Imjin-rivier met zich meegevoerd. Naar men aanneemt is het directe doel van de roden om Seoel in een tangbeweging te omsingelen en daar na te bezetten, zoals zij dat ook met Pyongjang hebben gedaan. Volgens A.P. hebben geallieerde officieren hun teleurstelling niet verborgen over het feit, dat de UNO-troepen on danks hun versterkte stellingen de eerste stoot niet hébben kunnen op vangen. Het Amerikaanse achtste leger, dat Seoel verdedigt, past bij zijn terug trekken de tactiek der verschroeide aarde toe. Elk huis. alle voorraden en materiaal, dat door de tegenstan der gebruikt zou kunnen worden, wordt in brand gestoken. Zelfs ;tiu- i-en van huizen en tuinen, welke be schutting zouden kunnen bieden, worden omver gehaald. De Koreaanse burgers zijn uit de dorpen nabij Seoel geëvacueerd. De Sowjet-Unie heeft op Nieuwjaarsdag geantwoord op de uitnodiging van de Westelijke Grote Drie om een viermogendheden-conferentie te houden ter bespreking van de wereldproblemen, en in Londen en Parijs verluidt, dat de Sowjet-Unie het Westelijke voorstel heeft aangenomen. In Washington echter wordt gezegd, dat het Russische antwoord wèl de deur openlaat voor een conferentie van de Grote Vier, doch overi gens is gesteld in de bekende ..propaganda-stijl". De spoed waarmede het Kremlin zijn antwoord heeft gegeven op de Westelijke nota's van 22 December, heeft in Franse regeringskringen een gunstige indruk gewekt. AUDIëNTLE TEN VATICANE Z. H. de Paus heeft een Nieuw jaarsaudiëntie verleend aan het di plomatieke corps, dat bij de Heilige Stoel geaccrediteerd is. Hij zei, dat de bedevaart naar Rome tijdens het Hei lige Jaar het effect had van een ple bisciet der landen, die de vrede voor staan. „Wij hopen vast", aldus de Paus, „dat het Heilige Jaar 1950 het be moedigend begin zal aangeven van een geheel nieuw leven". De Paus dankte het diplomatieke corps en de respectieve regeringen voor de medewerking bij het doen slagen van het Heilig Jaar door de hulp, die aan de pelgrims was ver leend. Hij gaf de diplomaten en de landen die zij vertegenwoordigen zijn Apostolische Zegen. Pleven krijgt vertrouwensvotum De Franse Nationale Vergadering heeft Zondagmorgen in vier stemmin gen haar vertrouwen uitgesproken in de regering-Pleven. De eerste "temming betrof de belastingen voor de bewapeningsbegroting. Deze wer den met 314 tegen 223 stemmen aan genomen. Voor strmden leden van de M.R.P., socialisten, de meerder heid van de radicalen en radicaalge- zinden en sommige-gematigden. De tegenstemmers waren communisten, Gaullisten, enkele radicalen en som mige gematigden en rechtsen. Onge veer 70 afgevaardigden, in hoofd zaak gematigden en rechtsen ont hielden zich. De andere drie punten waarop Pleven de vertrouwsenkwestie had gesteld waren: 1. Geen latere wijziging van de begrotingscijfers; 2. verwerping van een communistisch amendement om sommige belastingen te verlagen en 3. goedkeuring van de bwapenings- begroting in haar geheel, zowel wat betreft de uitgaven als de inkom sten. De uitslag van de tweede stem ming was 328 tegen 186 stemmen De derde stemming leverde 326 vocr- 225 tegenstemmen op Bij de vier. FRANSEN OPTIMISTISCH In Parijs heerst een sterk verlan gen om met de Sowjet-Unie aan een conferentietafel t-3 zitten en de mo gelijkheden om tot een schikking te geraken, worden met minder pessi misme beoordeeld, dan in Washing ton, waar een zekere teleurstelling merkbaar is. Overigens is er niet veel meer uitgelekt, dan dat het ant woord „niet geheel negatief is". Een zegsman van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat de Sowjet-Unie het Wes telijke. voorstel om over alle wereld problemen te spreken had aanvaard, maai- dat New York volgens de Rus sen niet in de termen viel als confe- rentieplaats. Zij achten andere plaat sen „beter geschikt". Een voorstel omtrent een datum voor de confe rentie zou in het Russische antwoord niet zijn genoemd. In Washington wordt gezegd, dat voornamelijk langs de weg van het antwoord over het algemeen te- DE PRINSESSEN IN SANKT AN TON.'Het verblijf van de prin sesjes te Sankt Anton heeft door de komst van H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard voor haar een nog prettiger karakter gekregen. Zij ver maken zich uitstekend en beoefenen vlijtig de ski-sport. Onder leiding van de ski-leraar Ludwig Tscholl maken prinses Bea trix, prinses Irene en prinses Mar- gx-iet goede vordeiüngen op de ski's. leurstellend is en dat het „verre van een aanvaarding van de Westerse voorstellen is". Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat d? tèkst in studie is genomen en dat deze voorlopig niet zal worden vrüoegeven Waarnemers te, Londen baseren hun optimisme op het feit, dat de Sowjet-Unie tot dusverre geen en kele aanduiding heeft gegeven van de inhoud van haar antwoord en dat het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken geen haast maakt met een officieël commentaar. De Rus sische houding, gemeten naar de maatstaven van de jongste diploma tieke Sowjet-praktijken. kan een aanwijzing ziin. dat de Sowjet-Unie voldoende belang stelt in de Weste lijke Dr. Mohammed Roem, de minister van Buitenlandse Zaken van Indo nesië, verklaarde gistermorgen, dat zijn land, na het mislukken van de Nieuw-Guinea-conferentie in Den Haag, „de samenwerking met de Ne derlanders niet met hetzelfde enthousiasme zal kunnen voortzetten als vorig jaar." Roem was even tevoren uit Nederland op het vliegveld Kemajoran aangekomen en was aldaar begroet door het voltallige kabinet, de Ne derlandse Hoge Commissaris de beer Lamping en de Chinese ambassa- dGzfch tot het volk richtend via de radiO zei Roem nog: „Het spijt my ten zeerste, dat ik in Indonesië terugkom, zonder te hebben voldaan aan de verwachtingen van u allen, maar wij moeten ons niet laten beïnvloe den door deze tegenslag. Integendeel wij staken de strijd niet voordat on ze idealen zijn verwezenlijkt." mers zijn van mening, dat mocht Soekarno een „opruiende" rede hou den dit wel eeqs tot ongeregeld heden zou kunnen leiden tegen de Nederlandse bevolking in Indonesië. Het kabinet schijnt dan ook reeds te hebben besproken, welke stappen er in dat geval moeten worden geno men. Tot de aanwezige journalisten zei Roem verder: „Er kan geen bezwaar bestaan tegen de overdracht van Nieuw-Guinea, tenzij het de wens is van de Nederlandse regering om een koloniale m'acht in Azië te blijven. Ook internationaal kan er geen be zwaar zijn tegen de overdracht, wan neer men ten minste vertrouwen heeft in de capaciteit van de Indo nesiërs om hun volk en hun land te regeren als een sterke democratische staat." Hij geloofde, dat het mislukken van de besprekingen te Den Haag te wijten is aan de „fouten, door de Nederlanders gemaakt in hun poli tiek van na de oorlog en voorafgaan de aan de souvereiniteitsoverdracht." SOEKARNO S REDE UITGESTELD Reeds eerder, op Oudejaarsdag, had president Soekarno tegen de ver wachting in, te kennen gegeven, dat hij niet over Nieuw-Guinea wenste te praten, voordat hij overleg had gepleegd met de Indonesische dele gatie. Soekarno sprak deze woorden op een receptie ter ere van de ver jaardagsherdenking van Mohammed. de en laatste stemming was de uit- Het .was zijn eerste redevoering na slag 331 voor en 185 tegen. 1 een ziekte van een maand. Waarne- Aankomst bij magnesiumlicht Met de trein uit Zürich, die om tien voor half zeven in Sankt Anton bin nenliep, zijn H.M. de Koningin en Prins Bernhard Zaterdagavond aan gekomen. Reeds twintig minuten vóór de aankomst stonden de Prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet op jt het perron te wachten in de 15 gra- reacties om op een antwoord ^en vorst, die Zaterdagavond in wachten, alvorens haar lezing te Sant Anton heerste. "even van haar laatste stap. Het was de bedoeling van de Ko ningin en de Prins geweest de lunch in Insbruck te gebruiken, doch het was tenslotte op het vliegveld van Joego-Slavië's grootste kracht- Zürich, dat de Prins zijn toestel station te Jablanica in Herzegowina neerzette. De K.L.M. had in Zürich zou vernield zijn. De grote stuwdam voor auto's gezorgd, zodat het ko- van het 35 km lange kunstmatige ninklijk paar de trein naar Sankt meer zou doorgebroken zijn en een Anton nog juist kon halen. «root gebied zou zijn overstroomd. Toen de trein het stationnetje bin- Een communistisch blad in Bosnië hot schemerduister, nam spreekt van een „natuurramp". prinses Beatrix voor een ogenblik de regie over van de cameraman, die de aankomst voor „Nederland Nieuws" vastlegde. „Moet die fakkel nog niet aan", zei ze tot Piet Out, die op een hoge trap met zijn camera 'gericht stond. De magnesiumfakkel deed terstond het hele stationnetje en allen, die er verzameld waren, ba den in een sprookjesachtig licht, dat de aankomst een bijzondere sfeer gaf. De fel brandende magnesium belicht te een uniek tafereel: de koninklijke moeder die haar drie dochtertjes in de armen sloot. Omstuwd door toe- iristen en oude bekenden uit Sankt Anton, baanden Koningin en Prins zich met de drie prinsesjes een weg naar hotel Post. Prinses Beatrix vertelde: „Aan Oma heb ik al een brief van drie kantjes geschreven". „Aan Oma" zond de Koningin ook dadelijk na aankomst een telegram, waarin de behouden landing werd medegedeeld. Het staat r»og niet vast hoelang de Koningin in Sankt Anton zal vertoeven. Prins Bernhard en Prinses Beatrix zullen in elk geval tot ongeveer 12 Januari blijven. OUD EN NIEUW. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben Oud en Nieuw met hun dochters gevierd. Toen om twaalf urn- 's nachts in liet hotel „Post" de serpentines in het rond vjogen en de champagnekurken knalden, had de koninklijke familie zich op haar ka mers teruggetrokken, om ver van het gewoel in stilte het nieuwq jaar in te gaan. Gistermorgen bracht de dorpsmu ziek van Sankt Anton onze koninklij ke familie een aubade. Ze hadden nog slaperige gezichten, de blazers en dé trommelaars, want de meesten hunner hadden maar weinig sclaap genoten na de oude- jaarsviering De Koningin de Prins en de prinsessen echter, die reeds tij dig tér ruste waren gégaan, voelden zich volkomen fit en stonden al weer vroeg met de ski's gereed om er op uit te trekken Zij behoorden tot de eérste hotelgastén die gisteroch tend aan het ontbijt verschenen en hadden zelfs óe gids verzocht wat vroégèr dan gewoonlijk te komen. „Men moet elke dag, die men hiér is, gebruiken om van sneeuw en zon te. genieten' had de Prins gezegd en de Koningin en de prinsessen bleken het geheel met hem eens te zijn. Het ziet er naar uit, dat de vacan- tie van onze koninklijke familie dit maal gelijk zal zijn aan die der an dere wintersporttoeristen; skiën des ochtends, skiën des middags, stevig eten en tijdig naar bed. Na vele maanden van ingespannen arbeid wil men hier van een volkomen rust genieten en in de gemeenschap der hotelgasten worden opgenomen. Dat geschiedt dan ook. Hét feit, dat binnen- en buiten landse fotografen en journalisten naar hun haardsteden zijn terugge keerd, enerzijds uit eerbiediging van de vacantie der koninklijke r^ilie en anderzijds uit gebrek aan „stóf", is hiervan wel het beste bewijs. OPZEGGING R.T.C. OVEREEN KOMST OVERWOGEN Zondag is te Djakarta een bijeen komst gehouden, gewijd aan het mis lukken der Nieuw-Guinea-conferen tie. Alle politieke groeperingen van het Indonesische parlement waren vertegenwoordigd. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de aanwezi gen het er algemeen over eens wa ren, dat de noodzakelijkheid om de R.T.C.-overeenkomst op te zeggen, te bestuderen. De staat van oorlog met Duitsland De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken Kardelj heeft Vrijdag in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat Joegoslavië heeft besloten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, alcius meldt radio-Belgrado. Ook de Indiase regering heeft via haar militaire missie te Berlijn de vier bezettende mogendheden er van op de hoogte gesteld, dat zij be sloten heeft de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen en wel met ingang van 1 Januari 1951. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is dr. Karl Renner, president /nn Oostenrijk, in de leeftijd van tachtig jaar aan een hartverlamming over leden. Hij was de stichter der eerste zo wel als van de tweede Oostenrijkse republiek. Zijn gehele leven heeft hij behoord tot de rechtervleugel van de Socialistische partij. Op Kerstavond was Renner ziek geworden Op 14 December had hij zyn tachtigste verjaardag gevierd. Men neemt aan. dat de emoties en vermoeienissen van deze verjaardag ernstig hebben bijgedragen tot zijn verzwakking. Het beticht van Renners overlij der maakte diepe indruk in het land. De radiozenders van Weren staakten onmiddellijk de uitzending van lichte muziek. Duizenden rouwvlaggen wer den uitgetoken. Het stoffelijk overschot is opg!e- aard in het presidentspaleis te We- en waar het volk de gelegenheid zal hebber een laatste groet te bren gen. De teraardebestelling is bepaald op Vrijdag a.s. LAATSTE REGERINGSDAAD VAN PRESIDENT RENNER. Om tien uur, Zondagmorgen, kreeg H. M. Koningin Juliana het overlij densbericht van de Oostenrijkse bondspresident dr. Renner. Weinig kon zij vermoeden, dat zij enkele uren later nog namens de overleden president een bloemengroet zou krij gen. Het was de laatste regerings daad van dr. Renner, die daarmede de vorstin, die zijn land andermaal als vacantieoord had gekozen, wilde verwelkomen. Aan dr. Wilhelm Ko rab, de Oostenrijkse kabinet-secreta ris, had hij opgedragen van Wenen naar Sankt' Anton te reizen om de orchideeën te overhandigen en dc koningin namens hem te begroeten. Toen dr. Korab uit Wenen vertrok, was de president nog in leven. Bij de aankomst van de kabinets-secretaris in Sankt Anton waren de orchideeën, die hij met zich medebracht, de laat ste groet geweest, die dr. Renner in zijn leven had gebracht. De koningin heeft de vorste'ijke bloemen, die een zo uitzonderlijke waarde hadden ge kregen, in haar kamer geschikt. Ge ruime tijd sprak zij met dr. Korab, die uitstekend Nederlands spreekt, over de gestorven president. KoJLteit^e. Leven schijnt eerst betekenis te krijgen, als de schaduw van de dood erover gevallen is.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1