QROte en kleine qeBeuRtenissen uit QRiis en QRoeienö leiöen op öe ÖRempel tussen 1950 en 1951 ovep station, woninqBouw schol an en nóq veel meeR geen geschiedenis maaR toch DE ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 UK I .KllXSfc l.OURAN l DERDE BLAD PAGINA I Gezicht op de ft vare. vanaf de Oude Vest. Dit idyllisch piekje kwam plot seling in het centrum der belangstelling te staan. QP OUDEJAARSAVOND komt een mens soms tot eigenaardige ge dachten! En daarom moet U het ons maar niet kwalijk nemen, wanneer wij op de scheiding tussen oud en nieuw altijd geneigd zijn om ons af te vragen: wat zou er over het afge lopen jaar in latere geschied boeken vermeld worden over Leiden? Is er misschien één gebeurtenis geweest, die zó belangrijk was, dat zij waard is om opgetekend te worden en aldus voor het nageslacht bewaard te blij ven? Meestal moet het antwoord dan ontkennend zijn. Want ach, eerlijk gezegd, er gebeuren meestal geen we reldschokkende dingen in onze goede oude Sleutelstad. Het leven gaat er gewoon z'n gang. Mensen komen en gaan; wat oud is verdwijnt en wordt vervangen door nieuw. Waar wij ons druk of niet druk! over ma ken, heeft in het kader van de we reldgeschiedenis, of zelfs niaar van de Vaderlandse geschiedenis, zo wei nig te betekenen. Het zegt U en ons persoonlijk zelfs vaak heel weinig. Wat werkelijk belangrijk is, speelt zich meestal af in de intieme binnen kamer van ons mens-zijn, ons gezin of dagelijks milieu en komt niet aan de oppervlakte van algemene be kendheid. De kranten bemoeien zich er zelfs niet mee. Laat staan de ge schiedenisboeken.Maai' dit alles neemt toch niet weg, dat wat zich in Leiden heeft afgespeeld, ons raakt, omdat we nu eenmaal Leidenaars zijn, die in Leiden wonen, werken en leven. We zijn allemaal een klein on eens inolên werd afgebroken. derdeeltje van het grote raderwerk, dat stedelijke maatschappij genoemd kan worden, en iedere trilling in het ingewikkelde apparaat houdt met ons radertje verband. Daarom mogen wij op de valreep van het nieuwe jaar zo graag even omzien naar wat wij gaan verlaten, naar wat wij in het afgelo pen jaar als Leidenaars hebben mee gemaakt. En dan komen we tot de ontdekking, dat veel daarvan, alhoe wel ongeschikt voor die geschiedenis boeken, toch wel zó belangrijk is ge weest, om onze belangstelling op te wekken. We willen dit alles in het kort de revue laten passeren. Daar bij zijn we er ons van bewust zeer onvolledig te moeten zijn. In dit kort De „brug der zuchten" bij het Station is afgebroken, ten teken dat de werkzaamheden van de nieuwbouw sieeds vorderen. het veel geraas stortte een deel van het dak van „De Overdekte" naar beneden. Gelukkig zonder persoon Jijkc ongelukken. bestek kan niet aljes genoemd wor- den; het lijkt méér op een wat wil- lekeurige greep. Die hopelijk echter een globale indruk zal geven, van wat het jaar 1950 aan Leiden en' ons, Leidenaars, gebracht heeft. I EIDEN moge een oude stad zijn, *-1 grijs en eerbiedwaardig, het is evenzeer een jeugdige stad, die steeds van aanzien verandert. Ook al blijven de hoofdtrekken dezelfde. We den- j ken dan aan de stadsuitbreiding, waarover onlangs uitvoerig geschre- I ven is. Het afgelopen jaar bracht ons I 500 nieuwe woningen en vele zijn in j aanbouw. Maar er is meer. Aan het einde of het begin! van de Sta tionsweg verrijst een nieuw, modern station. Het werk vordert gestadig; j de spoorbaan groeit in lengte, breed- te en hoogte, steeds wordt het duide lijker waar en hoe de tunnels ko- men. Op verschillende plaatsen wordt I geheid, of reeds beton gestort, en I voor het oude gebouw is een schut- I ting verrezen, die precies de plaats aangeeft, waar het nieuwe station zal j komen. Leiden kreeg bovendien een nieu we uitvalspoort, in de richting Voor schoten, door het gereedkomen van de nieuwe weg LammenschansZil- verfabriek. Er werden scholen ge bouwd, Finse scholen wel te verstaan. Burgemeester Kinschot opende op 9 Januari de eerste van de drie; op 21 Febr. volgde de R.K. Finse Meis jesschool en 22 Juni de R. K. Jon gensschool. Laat ons met de scholen nog even verder gaan: plannen voor de bouw van een Kath. Ambachts school aan de Van Zwietenstraat, tus sen Boerhaavelaan en Mariënpoel- straat, werden bekend, alhoewel nog niet uitgevoerd Hopelijk het ko mende jaar! Als we nog even bij de scholen mogen blijven, dient vermeld te worden, dat de Kath. H.B.S. in een Kath. Lyceum werd omgezet en dat de heer G. E. E. Kuyntjes van de Leidse Ambachtsschool op 1 Juni zijn zilveren directeurs-jubileum vierde. Enige weken later, op 26 Juli, kwam plotseling het bericht, dat hij over leden was. jyjJAAR WE DWALEN AF en kérer nu terug tot de uitbreiding van Leiden. Die voitrekt zich ook in de binnenstad. Met name aan de Stede lijke Lichtfabrieken, waar een begin gemaakt werd met de uitbreiding, die 20.000.000.gaat kosten. Een ni< Zuiverhuis werd reeds gebouwd. Wie over bouwen of verbouwen spreekt, denkt natuurlijk aan de Stadsgehoorzaal, die eind Juni werd gesloten en gedeeltelijk gerestau reerd, waarna we op 14 November konden constateren, dat de verande ringen goed waren en het onveran derde nog even slecht.Over slecht gesproken, dat moet 09k het dak van „De Overdekte" geweest zijn. Want op 1 Mei. juist toen onze Gentse Sportvrienden het zwembad binnen stapten voor een wedstrijd, viel een deel van het dak met veel geraas naar beneden. Gelukkig zonder onge vallen. Na enige weken was de scha de weer hersteld. Hersteld werd eveneens de Bostel- brug, waarover zoveel te doen ge weest is, omdat, wegens de noodza kelijke verkeers-omlegging, de Za terdagse markt naar de Hooigracht verplaatst werd. Nadien ging men experimenteren met éénrichting-ver keer op de Breestraat, hetgeen vele protesten veroorzaakte. Tenslotte bleef alles bij het oude. Veel rumoer veroorzaakte ook het raadsbesluit van 26 Juni, tot demping van de Mare. We wachten nu op een beslissing van de Kroon. Twee dagen later nam de Raad wederom een zeer belangrijk bpsluit. tot aankoop van grond voor ƒ377.000.in Warmond, het z.g.n. Leidse Merenplan. Vermelding verdient voorts nog het nieuwe Prytaneum voor de studen ten, dat op 14 Sept. in gebruik geno men werd (Rapenburg 6). En laat ons ook niet vergeten, dat op 6 October de electrische treinverbinding Leb denUtrecht tot stand kwam. O ET KATHOLIEKE LEVEN in Lei- den heeft ook verschillende hoog tepunten gehad. Op 4 Januari werd de opening van het Heilig Jaar plech tig herdacht in de Stadsgehoorzaal en de Vereniging „Katholiek Leiden", die deze avond met veel succes or ganiseerde, onderging een reorgani satie, die op 17 Maart een feit werd. Pater B. de Goede O.F.M.. directeur van de Kath. H.B.S. (of beter, hoe wel onwennig: rector van het Kath. Lyceum) vierde op 15 Febr. zijn 40- jarig priesterfeest Zijn opvolger, die per 1 Jan. a.s. in functie treedt, pa ter W. Geurts O.F.M., deed reeds zijn intrede in Leiden. Belangrijk was ook de opening van het Kath. Paedagogisch Beroepskeu ze-bureau in Leiden (Witte Singel 35) op 5 Januari. En het 40-jari'g ju- bileum van de R.K. Bakkers- en Sla- j gersgezellenvereniging „St. Joris", afd. Leiden, mag evenmin vergeten I worden als het 30-jarig bestaan van de Stichting voor Kath. So- ciale Jeugdzorg, die het jubileum op 18 October vierde. De dekenale pa rochie bestond op 11 October 23 jaar en een van de trouwste parochianen, oe heer B. L. v. d. Klugt, kreeg op 24 September de pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice", in verband met zijn afscheid als koor zanger, na een 42-jarige staat van I dienst. Dezelfde onderscheiding viel W ook ten deel aan dr. ir. P. Fehmers, I die op 30 Juli 40 jaar Vincentiaan was. Voorts willen we vermelden het Ziekentriduum, dat voor het eerst na de oorlog op 12, 13 en 14 Juli weer werd gehouden. UNIVERSITEIT verdient een aparte plaats in dit overzicht. Want in 1950 werd het 375-jarig be staan herdacht met een Diës-viering op 4 en 5 Februari, waarbij ook Ko ningin Juliana tegenwoordig was. Leiden had voordien reeds de eer ge noten Koninklijk bezoek te hebben. Want op 25 Januari begonnen de feestelijkheden, bij gelegenheid van het gouden jubileum van de Vereni ging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden (V.V.S.L.), op welke dag de Koningin in de optocht van het Sta tion naar het Rapenburg wandelde. In Juni volgden de Lustrumfeesten van het Leids Studenten Corps, waar van het Internationaal Cafébedrijf „Het Gravensteen" een van de luis terrijkste onderdelen vormde. Dat het universitaire verzet tien jaar geleden begon, werd op Novem ber herdacht en prof. mr. E. Meyers, onze eminente kenner van het Bur gerlijk Recht, nam op 18 September afscheid van de Alma Mater. IVIgT. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius, was aanwezig bij de herden king van de opening van het Heilig Jaar. CPREKEND OVER AFSCHEID, denken we ook aan insp. K. Wijk, die de Leidse Politie met pensioen verliet, aan dr. G. Brouwer, die 20 jaar de stuwende leider is geweest van het Consultatiebureau voor T.B. C.-bestrijding, en aan de heer L. A. Mennes, die vandaag zijn functie als directeur van de Markt- en Haven dienst neerlegt. Gememoreerd mag j nog worden, dat een bekend Leids I arts, dr. J. G. van Es, op 22 Juni over leed. Wat de jubilea betreft, moeten we sober zijn in de opsomming. We noe men slechts het Leids Gymnasium, dat op 25 Febr. 350 jaar bestond, aan de Coöp. Boerenleenbank, die het 40- jarig bestaan vierde op 1 November en aan de Vebo, die op 20, 21 en 22 Sept. de derde lustrum-tentoonstel ling hield van vee, zuivel, enz. Vanzelfsprekend werd ook dit jaar weer 3 October gevierd, deze keer o.a. met een Reclame-optocht. Het Koninginnefeest werd op 29 April vooral door de jeugd gevierd. \UAT ZOUDEN WE U nu nog meer moeten vertellen? Iets over de melk-sanering misschien, die de ge moederen het hele jaar heeft bezig gehouden en nog niet definitief ge- Prof. dr. J. A. J. Barge feliciteert pater B. de Goede O.F.M. met zijn 40-jarig priesterfeest op 15 Febr. 1.1. regeld is? Of wilt U cijfers hebben? Welnu, we herinneren ons, dat Lei den zijn 10.000ste telefoon-abonné kreeg. De gelukkige was de heer J. A. M. van Oyen, voorzitter van de Leidse K.A.B., die sedert 27 Febr. kan telefoneren. We denken ook aan de 90.000ste inwoner van Leiden, die UZULT HOPELIJK niet van ons vergen, dat wij een tipje optillen van de geheimzinnige sluier, die over het jaar 1951 hangt, nademaal het ons zelfs niet gegeven is te weten wat de volgende dag boven ons hoofd hangt. jeineester van Kinschot geelt destads-sleutels over aan de praeses der reünisten, tijdens dc Studenten-lustrumfeesten. op 3 Maart werd geboren en Ferdi- nant Maas heet. Bovendien lust het ons niet op deze oudejaars-avond met sombere voor spellingen Uw stemming te bederven. Wat we weten is slechts, dat de Leid se begroting voor 1951 een tekort heeft van bijna een millioen en dat, als alles meeloopt, in het komend jaar 700 nieuwe woningen gereed zul len komen. Maar wat 1951 ons verder brengen zal? Welvaart of armoede? We weten het niet. Het is niet mogelijk te zeg gen, hoe het werklozen-vraagstuk zich ontwikkelen zal. Het jaar 1950 begon in Leiden met 900 werk'lozen en eindigt met 1.200. De stijging ligt voornamelijk bij de ongeschoolden, de bouwvak-arbeiders en de sigaren-ma kers. In de textiel-branche hebben nog weinig ontslagen van betekenis plaatsgevonden, alhoewel de vooruit zichten niet rooskleurig zijn, wan neer tenminste de hoge wolprljzen gehandhaafd blijven. Geen voorspellingen dus. Of we wensen hebben? Heel veel! De meeste zijn ongeschikt om hier afgedrukt te worden, zouden U trouwens niet in teresseren. Van de rest noemen we een gestadige voortgang van dp Sta- tionsbouw, geen stagnatie (wel mee vallers!) in de woningbouw, een voortgezette restauratie van de Stads gehoorzaal, oplossing van verschil lende verkeers-problemen (het afge lopen jaar bracht Leiden, als we ons niet vergissen, vier dodelijke onge vallen en vele ernstige), de toege zegde verbetering der straatverlich ting en nog vele andere- zaken, die ons zo een twee drie niet te binnen willen schieten! Enfin, U voegt er Uw eigen lijstje van wensen en verlan gens maar aan toe. Het doet trouwens weinig ter zake, wat U en wij willen. Alleen dit, dat onze goede Sleutelstad in deze storm achtige tijden voor U en ons en alle maal een veilige vesfe moge zijn. Een stad, waarin U en wij en allen mogen leven in vrede en welvaart. En dat het U aan het einde van 1951 gege ven mogen zijn te lezen, wat wij indien dit zo moge zijn U kunnen vertellen over een jaar, dat weer snel voorbij gegaan is en U en ons en allemaal veel Heil en Zegen heeft gebracht! v. d. Laan, voorz. 3 Oct.ver., ontv.ing de Leidse erepenning. Zoals voor nieuwbouw van de Woningbouwvereniging „Ons Doel" eerste steen gelegd werd, gebeurde het overal in de stad.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 9