wat neöeRUnö seleepöe in het jaar 1950 nieuwjAARSDuzzle ÏZZK BuitenUnöse qeBeuRtenissen vonöen hun weeRkUnk ZATLK 30 DECEMBER 1950 L)h LKIUSfc CUUKANi rWEEDE BLAD - PAGINA 1 öe „ploffiets" V6ROV6RÖ6 öe stRaat J^EDERLANDS SCHEEPJE vaart sinds lang niet meer op de rustige wateren van een Hollands boeren slootje; het koerst in convooi met de kruisers der Grote Mogendheden op de woelige baren van de wereldzee. Daarom is een overzicht van hetgeen zich in het afgelopen jaar hier te lande heeft afgespeeld vaak een weer klank van het grote wereldgebeuren. Als wij het jaar 1950 en zijn beteke nis voor Nedex-land met een enkele aanduiding zouden willen karakteriseren, dan zouden wij 1950 het jaar van de plof fietsen en de geeepatrieer den kunnen noemen. Beide ca*ego- rieën hebben het aansch-jn van ons rand gewijzigd. Er is thans geen weg meer in onze landouwen en geen st. aat meer in h:t stadsverkeer of het knettert er aan alle kanten en je kunt geen stap buiten de deur zetten, of je komt een kennis tegen, die zo pas uit Indonesië is teruggekeerd. En dat ons i ,e is opgenomen in het wereldverkeer, wordt al heel slerk gedemonsxioerd door de reizen, welke H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard dit iaar naar het buitenland hebben gemaakt. IN HET BEGIN van het jaar maakte prins Bernhard zijn grote reis naar West-Indië en naar Zuid- en Noord- Amerika, een goodwill-reis, welke ons land geen windeieren heeft ge legd. En terwijl de mprins in het Westen was, vertoefden H.M. de Ko ningin en de prinsesjes in Sankt A.n- ton (Oostenrijk), waar zij zo heerlijk genoten van de wintersport, dat. zij er deze winter weer heen wilden. Samen zijn de koningin en ae prins einde Maart naar de v ran.e Alpen gegaan naar Val dlsere waar zij dezelfde sneeuw voxiden, maar een andere sfeer, ne i-r^nse sfeer. Hoe hartelijk de Fransman kan zijn, ook bij officiële gelegenheden, heeft het koninklijk paar kunnen er varen bij zijn gioneuze ontvangst in Parijs in de laatste week van Mei. In Versailles werd het officiëxe ka rakter van het bezoek zelfs he.emaal vergeten en liep het protocol op aller- charmantste wijze in het honderd. De waardering van de ontvangst heeft er slechts bij gewonnen. Het oincieie bezoek van het ko ninklijk paar aan i_,ondcn, eind No vember, had weer een heel an. ex karakter, net weer was gxauw en kouu en het protocol wexd streng in acht genomen. Maar één ding bxeef hetzeirue en dat was de ectue ..arte- lykheid van ue ontvang-t. In bei-e landen heeft ons Konink.ijk Huis ve le vrienden verworven en hechte banden aangeknoopt, welke ons land slechts ten goede kunnen komen. Tussen ai deze reizen aoor hebben Koningin en Prins nog kans gezien om ons land rond te trekken en of ficiële bezoeken te brengen aan de diverse provincies en zelfs aan Een Haag, welk laatste bezoek ve.en ver wonderd heeft, omdat Den Haag van ouds de Residentie is en de Hofstad. Indonesië ons land en onze be volking sterk hebben aangegrepen is vanzelfsprekend. De ineenstorting van het federale stelsel van de Ver- WESTERLiNG. Verschillende Indische Nederlan ders zochten hun heil in Nieuw-Gui- nea. dikwijls met zoveel optimisme, dat het gouvernement daar geen raad wist met al die immigranten, die op een schoen en een slof aan kwamen en schenen te verwachten, j dat er een landhuis voor hen klaar stond. Ruimte is er genoeg, maar be woonbaar is het land nog allerminst. Wanneer Nederland dan ook vast houdt aan de souvereiniteit over dit primitieve gebied, is het niet omdat het zo'n rijk en mooi land is. Mis schien heeft het bodemschatten ge noeg, maar dan zal het zeker heel wat kosten om ze te voorschijn te brengen. De Indonesische regering maakt er aanspraak op, omdat zij be weert, dat dit gebied deel uitmaakte van het vroegere Nederlandse bezit in Indië en dus behoort tot Indone sië, waarvan de souvereiniteit is overgedragen. Waartegenover Ne derland opmerkt, dat Nieuw-Guinea uitdrukkelijk is uitgesloten van de souvereiniteits-overdracht, waarvoor alle reden was, omdat dit land duide lijk niet-Indonesisch is. Sommige In donesische leiders dreigen nu met re presailles tegen de nog in Indonesië vertoevende Nederlanders en tegen de aldaar gevestigde ondernemingen Irian (Nieuw-Guinea), niet enigde Staten van Indonesië, de werd overgedragen. Hier en daar twee eerste Unie-conferenties, resp. te Djakarta en Den Haag, de worste ling om Nieuw-Guinea, het ver et der Ambonezen, de ontbinding van het K.N.I.L., Westerling wij do n maar enkele lossê grepen uit onze herinnering dat alles heeft stof ge noeg opgeworpen tot hevige bewo genheid. welke niet alleen tot ui ing kwam in de pers en in de gesprek ken van de dag, maar ook in 's^nd" vergaderzalen. De kwest:e van d-1 rl of niet uitlevering van Westerling heeft trouwens de halve wereld in spanning gehouden, meer nog d e-3 dat de bloedige onderdrukking van het verzet op Ambon, terwijl het con flict om Bertha Hertogh zelfs uit gegroeid tot een cause célèbre voor de hele wereld, waarbij Oost en West zodanig tegen elkaar botsten, dat in Singapore de vonken er van afvlo gen en er doden en gewonden vie len. Was er vroeger een komen en gaan tussen de Nederlandse havens en die van Oost-Indië, dit jaar was de voornaamste koers huiswaarts. Talrijke troepen transportschepen brachten onze jongens, die één, twee of drie tropenjaren er op hadden zit ten, naar huis terug en met hen kwamen duizenden Nederlanders of Indische Nederlanders uit „de Oost" naar het aloude moederland. Dat moederland wilde haar kinderen gaar ne ontvangen, maar het zat zelf in grote zorg wegens het woningtekort, dat nu nog nijpender werd dan ooit tevoren. zijn de symptomen reeds merkbaar in moordaanslagen en brandstichtin gen. Geen wonder, dat velen, dir hoopten in Indonesië alsnog een werkkring te kunnen vinden of hun oude werkkring daar te kunnen be houden,, bevreesd voor hun leven te rugkeren. Anderen doen wat vele Ne derlanders hier ook doen: zij emigre ren naar Australië of Nieuw-Zee- land, welke landen thans graag nieuw bloed opnemen. jyjET DE GEBEURTENISSEN in Rome ter gelegenheid van het H. Jaar heeft Katholiek Nederland ook sterk meegeleefd. Wie er de ge legenheid voor had, maakte een pel grimsreis naar de Eeuwige Stad. de meesten per trein, sommigen per fiets. In Mei trok een delegatie van Nederlandse Katholieken naar de H. Vader om hem het geschenk van Ka tholiek Nederland aan te bieden, nl. een complete radio-zendinstMlatie. Het was minister v. Schaik, die als voorzitter van het comité Radio An no Santo aan Zijne Heiligheid de maquette van de door Philips te Hilversum gebouwde zender aan bood. Het H. Jaar met zijn hoogtepunt, de dogmaverklaring van Maria's Ten hemelopneming, riep reacties wak ker in het Protestantse deel der Ne derlandse bevolking, dat zich ge drongen voelde opnieuw stelling te nemen ten opzichte van het Katho licisme. Een uiting daarvan was o.a. de publicatie van het bekende Her derlijk Schrijven der Hervormde Synode. Los siervan, doch thuis horend in deze sector valt nog te vermelden het optreden van de Italiaanse Je- zuiet pater Lombardi in de Mei-da gen van dit jaar. IJET ECONOMISCH leven in Ne- ■^derland heeft evenals dat elders het geval was ook de weerslag on dervonden van de gebeurtenissen m Korea. Als gevolg van de spannin gen, welke rondom dit conflict ont stonden, begon een hamsterwoede zich van het publiek meester te ma ken, waardoor de toch al niet te vermijden prijsstijging een scherper vorm aannam dan noodzakelijk was Men riep om hoger lonen, men wilde een prijsstop Aan het eerste wilde de regering tegemoet komen en er kwam voor de tweede maal in dit jaar. be°in September een loonron- de van 5 pet. Aan de tweede eis, de prijsstop, kon geen gevolg gegeven worden, daar het vooral de internationale markt was, welke de prijzen om hoog dreef en daartegen helpt geen Nederlandse prijsstop De stop van de huren kon ook al niet meer gehand haafd worden zodat besloten werd de nuren, welke nog altijd op voor- oorlogspeil stonden te verhogen me* 15 pet. Ter comriensatie werd echter een reeks belastingvei-la«?ingen aan gebracht, welke tegelijkertrd in wer king zouden moeten treden Het hel<- belastingstelsel werd trouwpns een1- op de helling genomen; de Onderne min^sbelasting werd afgeschaft en de Omzetbelasting aan een ingrij pende wijziging onderwornen. We middenstanders hebben gezucht van verlichting. En nu wij toch met financiële za ken bezig zijn, kunnen wij meteen memoreren, dat de zinken kwartjes en de vierkante stuivertjes ongeldig werden verklaard, een zuivering-*- operatie, welke ons veeltallig munt stelsel een beetje vereenvoudigde. I'VE POLITIEKE GOLVEN gingen U van 't jaar niet zo erg hoog. In April zijn verkiezingen gehouden voor de Provinciale Staten, verkie zingen, welke als vanouds een rus tig karakter droegen. De verschui vingen waren danook niet wereld schokkend: de K.V.P hield braaf stand, de P. v. d. A. boekte een klei ne teruggang, doch de grote verlie zers waren de communisten terwijl de V.V.D. en de C.H. de winnaars waren, de laatste partij kennelijk ten koste van de Anti-Revolutionai ren. Ook in de regering kwam niet véél wijziging; minister Schokking trad af en werd opgevolgd door mr. s'Ja cob; minister Stikker kreeg er weer een internationaal baantje bij; er kwamen een paar staatssecretaris sen, maar overigens was het rustig in die hoek. Wat de „verkeerde kant" van de politiek betreft, kunnen wij eraan herinneren, dat de bijzondere rechts pleging op haar laatste beentjes liep; dat het „England spiel" door een enquête-commissie uit de doeken is gedaan, voorzover dat mogelijk was en dat verschillende kopstukken uit een minder aangename periode van onze geschiedenis voor de rechter kwamen. Voor de rechter kwamen ook de uit Rusland losgelaten Ne derlandse krijgsgevangenen, waar van vele.i in de S S. waren geweest. Zij werden nogal mild behandeld. Over het beleid van onze regering in Londen verscheen in Juli een lij vig rapport van de desbetreffende enquête-commissie. TOT SLOT denken wij nog even aan de prettige momenten, wel ke wij dit jaar toch ook hebben be leefd. Wij zijn bijv. allemaal naar de Avifauna geweest, welke op 18 Mei haar poorten opende en in korte tijd beroemd is geworden door het hele land. In Juni hebben wij stromen academisch gevormde Nederlanders naar Leiden zien komen, om de lu- DE FEESTELIJKE INTOCHT van h .1 Nederlandse Kon. Paar in Londen. H. M. DE KONINGIN bij het voorlezen der Troonrede. strumfeesten bij xte wonen, en de1 niet academisch gèvormden hebben ook schik gehad in het feestelijk en jolig gedoe van de studenten. Mis schien zijn wij ook wel naar'Rotter dam Ahoy' geweest of naar de Am sterdamse Kalverstraat en de Dam- stad Wie het nog verder gezocht hebben, zullen de Mijlpaal in Arn hem met een bezoek hebben ver eerd. Het zilveren jubileum van de K. R.O. hebben we allen thuis meege vierd, aan de radio. En dan mogen wij ook wel dank baar zijn, dat wij voor grote ram pen zijn gespaard gebleven. Welis waar heeft de K.L.M. begin Februari een verlies geleden door de ramp met het postvliegtuig, dat in de Noordzee verongelukte, welk onge luk zeven doden eiste, en heeft de pseudo-vogelpest alle kippenhouders de stuipen op het lijf gejaagd; welis waar verdween de roomboter van onze ontbijttafels en oefenen wij ons druk in het bijten op een houtje; misschien zit de schrik u nog in de benen opgelopen bij de ontvangst van het aanslagbiljet maar alles bij elkaar genomen, kunnen wij hier in Nederland niet spreken van een rampjaar. Wij zijn wat illusies lichter ge worden en een jaartje ouder, en wij trachten alvast vooruit te zien wat het nieuwe jaar ons brengen zal. Dat lukt ons toch niet, wij kunnen het beter aan God overlaten. UlzCifrien kers vertrok de heer M. S. Mit chell in 1914 naar het front in Frank rijk en enkele jaren later keerde hij in Plymouth terug. Het huis van zijn moeder vond hij gebombardeerd en hij dacht niets anders, of zij was bij het bombardement omgekomen. Bij informatie werd hem dit ook verteld. De heer Mitchell zocht werk in een andere stad en nooit kwam hij te weten, dat de mededeling om trent de dood van zijn moeder op een vergissing berustte. De vrouw was uit het puin gered kunnen wor den en zij had haar domicilie geko zen in een andere straat, waar zij vergeeft wachtte op de terugkeer van haar zoon. Jaren gingen voorbij en tenslotte gaf zij de moed op. Mijn zoon is ge sneuveld, dacht zij. En eenzaam leefde ze verder. Nu en dan kreeg zij alleen bezoek van enkele verre fanvilieleden. Dezer dagen echter kreeg haar zoon een bericht onder ogen, waar in gemeld werd, dat mevrouw de weduwe Mitchell te Plymouth ha*>r 102e verjaardag ging vieren. Er stond een foto bij en de he°r Mit chell herkende zün moeder. Onmid dellijk stapte hij in de trein. En on verwacht stond hii voor de oude da me. Een beschrijving te geven van het weerzien is onmogelijk. Een drie en zeventigjarige man, die na 'n scheiding van 36 jaar zijn moeder terug ziet. En dat, terwijl zij elkaar doodgewaand hadden U hebt er niet verstandig aan ge daan, haar zo onverwacht voor dit verheugende nieuws te plaatsen, zei de dokter van de 102-jarige te gen haar zoon. Het had haar dood kunnen zijn. Maar kom, voegde hij er onmiddellijk aan toe.alles is goed gegaan en het doet de wereld deugd, te horen dat de werkelijk heid wel eens mooier kan zijn dan het mooiste srookje. „De Stem"' MODESHOW In Allentown (Pennsylvania, U.S.A.) zullen de arbeiders van de grote staalfabriek voortaan kunnen genieten van een weke lijkse modeshow in de cantine der onderneming. Een plaatse lijke winkelier toont hun de nieuwste modellen mantels en japonnen, die voor een populair prijsje te koop zijn. Hij is do me ning toegedaan, dat mannen zich een goede smaak moeten ver werven op het punt van dames kleding en dat zij hun woordje mee moeten spreken wanneer vrouwlief haar keus doet. RIJ RUSTIG.... Na 1 Januari a.s. gelden de plaatselijke bepalingen betreffende de maximum snelheid niet meer. De A.N.W.B. heeft aan alle Nederlandse gemeentebesturen biljetten gezonden met het op schrift: „Maximum snelheid opgeheven RIJ RUSTIG Toon U het vertrouwen waardig" De A.N.W.B. heeft de gemeenten verzocht deze biljetten over de be staande borden te plakken, die to* nu toe de maximum snelheid in de bebouwde kommen voorschreven. Een agent van politie bezig me* het bevestigen van de affiche. B11 12 15 I 1 Horizontaal'. 1. gem. in Gelderl., 5. weert, 29. bijwoord, 30. als 8 vert.. onheil, 10. fyn linnen, 15. teken in de dierenriem, 16. geheel de uwe (afk. Lat.), 17. compagnie (afk.), 18. afkorting voor titanium, 20 'kikker kuit, 21. aardhars, 24. zonder te wer ken, 27. landbouwkundig ingenieur (afk.), 28. dorp in Drente, 29. tel woord, 31. bekoorlijk gelegen,' 32. sint (afk.), 33. naschrift (afk.), 35. metaal, 36. lijkvaas (meerv.), 37. graafwerktuig, 38. zachter (afk. mu ziek), 39. tegen, 40. voetangel, 42. wa ter in Z.-Holl., 43. vrouw var Jacob. 45. achting, 47. biersoort, 48. water in Limburg, 50. wijze, 52. positieve, electrische pool, 54. koord met nestel. 56. gem. in N.-Brab., 57. bloedhuis (meerv.), 58. uitruster van schepen, 60. smeer. 62. meisjesnaam, 64. plech tige gelofte, 65. ontkenning (spreek taal). 66. onheilaanbrengende godin. 68. eerste mens. 69. zoon van Juda. 70. voegwoord, 71. vaarwel, 73. hoogst gelukkig, 77. dwaas. 79. deciliter (afk.), 80. ontkenning (Eng.), 81. go din v. d. vrede, 83. bijwoord, 84. klein getimmerd plankenhuis voor lijders aan een besmettelijke ziekte, 86. be zittelijk voornaamwoord, 88. keur, kern, 90. tegenstelling van dun, 91. vaartuig, 92. snee, 94. hetzelfde, 96. gravin uit het Holl. Huis, 98. brede, grove lat, 100. merk sigaretten, 101. dorp in N.-Brab. bij 's Bosch, 102. verhaal. Verticaal: 1. mikpunt. 2. tijdreke ning, 3. soldaten potage, 4. muggen- larve, 5. voedsel, 6. loco citato (afk.), 7. vertrouwelijk. 8. afkorting voor neon, 9. iemand, die veel eet, 11. strijdperk, 12. inwendig lichaamsdeel, 13. vervoeronderneming (afk.), 14. aarden vuurpotje, 16. telwoord, 19. deel van het oog, 22. dorp op de O.- oever v. d. Maas tussen Roermond en Maasbracht, 23. vogel, 25. coif feur, 26. dorpje in Limb, bij Neder- 34. snelschrijver, 38. buiten, nl. het dorp, niet de stad, 39. voormalige re sidentie en burcht der Kalifen, bij Granada in Spanje, 41. gem. in Limb.. 43. gem. in N.-Brab. bij Eindhoven, 44. het verblijf der Asen en Asinnen, 45. standaard-maat bij de ijk, 46. ver woesting, 49. denkbeeld, 51. gem. in Gelderland, 53. als 9 verticaal, 55. als 29 verticaal, 59. gem. in Drente, 61. zwarte, 63. afgodsbeeld, 67. glooiing, 71. als 11 vert., 72. einde, 74. afkorting voor aurum, 75. boom, 76. item (afk.), 77. hoffeest, 78. erfe lijke stand (Indië), 80. broedplaats van vogels, 81. insgelijks, 82. Ierland. 84. gem. in Limb., 85. beklemming, 87. kind zonder ouders, 89. bewoner van Ierland, 93. als 2 vert., 95. nog eens (afk. muziek), 96, afkorting van argentum, 97. telwoord, 99. senior (afk.). Bij de juiste oplossing leest men op de cijfers. 1, 2, 3, 4, 10, 11, 17, 18, 19, 21, 24, 29, 30. 32, 35, 36, 39, 42, 43, 45, 43, 73, 74, 75, 76, 77, 80, 81, 82, 83, 87, 91, 96, 97, 102, een wens voor al onze lezers en lezeressen. Oplossingen worden tot en met Donderdag 4 Jan. as od ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Voor de goede inzen ders worden beschikbaar gesteld: een foto-toestel of een paar kunst schaatsen naar keuze Voorts een tinnen siervaasje, een tinnen asbakje en twee boeken. OPLOSSING KERSTPUZZLE Horizontaal: 1. wegwijzer, 8. een tonig, 14. si, 15. rede, 16. arend, 17. Ares, 18. eg, 20 net, 22. negus, 24. em mer, 26. eer, 27 alen, 29 les, 30. zak, 32. eek, 33. Nero, 34 gom, 36. tiara, 38. ter, 39. edelen, 41. vennoot, 42. tobben, 44. ren, 47. iet, 48. s.g., 50. Ko, 51. is, 53, de, 54. sparen, 58. steeds, 59. dolend, 60 weduwe, 62. ra, 63. te, 64. ijk, 65. re, 67. tor, 71. kei, 73. erelid, 75. stoppel, 81. varken, 83. lor, 85. toren, 87. toe, 88. peil, 90 por, 92. rek, 93. als, 95 snip, 97. eng, 98. moede, 100. eland, 102. Dee, 103. L.I., 104. noot, 105. emelt, 103 neon, 108. Tl., 109. galsteen, 110. saturnus. Verticaal: 1. wiel, 2. Gr., 3. wen, 4. ijdel, 5. zegen, 6. ras, 7 welaan, 8. Ede, 9. Namen. 10. trek, 11. oer, 12. n.s., 13. geer, 14. snaters. 19. groente, 21. tegensporrellg, 23 U.S, 25. me, 26. eerbiedwekkend. 28. nol, 30. zin, 31. Kro.. 33. neb, 35. Mei. 36. te, 37- A.O., 3d. tot, 40. de, 43 Ee, 45. Lon den, 46. viswijf. 49. gala, 50. Kent, e.d., 58 Se., 61. stempel, 66. sinopel, 68. o.r., 69. air, 70. fat, 72. Ee, 74. lol, 76. t.t.-, 77. oor, 78. preken, 79. pek, 80. en, 82 ros, 84. boete. 86. klant, 89. enig. 90. Poot. 91. R D.. 93. al. 94. sneu, 96. iets, 98. mos, 99. een, 100. ets, 101. dor. 194. nl., 107. nn. De wens luidt: „Wij wensen u een Zalig Kerst feest". De gelukkige winnaar van het amateur-fototoestel is de heer C. Ver laan, 's-Gravendamseweg 42, Noord- wijke"hout. De overige prijzen wer den gewonnen door H. J. J. van Wetten, Riinegommestraat 13, Zoe- terwoude (H.R.) (tinnen siervaasje), mej. M. C. van Seggelen, Boekhor- sterweg 6, Oud-Ade (zakmes), mevr. A. Kellenaar?Dameran, Stadhou derslaan 4, Zoeterwoude-Leid-rdorp (sigarenknipper), H. Slewe, Van der Hoevensfraat 10, Leiden (tinnen as bakje), G. Rietbroek ,N.E 63, Roe- lofarendsveen (boek) en M. Kramp, Const. Huygenslaan 47 Leiden (boek) ~52. stek, 53. deur, 54. s.d., 55. re, 57. De prijzen worden toegezonden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5