Minister s'Jacob verklaart: Afvloeiing Ambonezen kan niet worden uitgesteld Emigranten mogen meer deviezen meenemen VIJFJAREN K.V.P. Het Mulo-onderwijs heeft zorgen Priesterjubilea in het Bisdom Haarlem VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 >b l.OUKAIM 1 1 WhtUE BLAD - PAGINA I Eerste Kamer Minister s'Jacob heeft gistermid dag: in de Eerste Kamer met nadruk verklaard, dat er een tijd zou ko men, dat dc regering niet langer kan wachten op afvloeiing van Ara- bonese militairen op basis van vrij willigheid. De regering kan evenmin berusten in het vonnis van de presi dent der Haagse rechtbank waarbij bepaald werd, dat Ambonese ex- K NIL-militairen niet tegen hun wil gerepatrieerd mogen worden. De minister betoogde voorts, dat ge dwongen afvloeiing van de Ambone zen, in hun eigen belang noodzake lijk kan worden. Ook de meeste Eerste-Kamerleden die aan het debat deelnamen, kwa men tot de conclusie, dat onder be paalde omstandigheden een zekere mate van dwang onvermijdelijk zal zijn. Doorslaggevend moet zijn, dat Radio-uitzending naar Korea-detachenient De wereldomroep heeft een nieuwe serie uitzendingen in het leven ge roepen, welke in het bijzonder be stemd zijn voor het Nederlands de tachement Verenigde Naties. In deze uitzendingen, welke iedere Vrijdag van 13.30 uur tot 13.50 uur via de voor het Verre Oosten be stemde golflengten 13.96 en 16.88 m. zullen worden gegeven, zullen de le den van het detachement op dc hoog te worden gehouden met de gebeur tenissen in het vaderland en zullen c.m. groeten van de familieleden in Nederland worden uitgezonden. Hedenmiddag te 13.30 heeft de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, deze reeks uitzendingen geopend met een radio-toespraak tot de leden van het Ned. detachement Ver. Naties. Aan deze toespraak zijn de volgende zinsneden ontleend: Het lijkt mij volstrekt niet nodig om mannen en vrouwen als u. vrij willigers, woorden van aanmoediging te laten horen aldus spr. Het feit, dat u zich eigener beweging aan meldde om grote risico's te gaan ne men in het belang van wat elke be schaafde natie nastreeft: de wereld vrede, bewijst immers, dat u wist wat u tegemoet ging. Het is niet aan ons. die werken in het veilige vader land. om u nu uit de verte toe te juichen. Dat zou u, dunkt mij, niet eens prettig aandoen. Het Nederlands detachement is waarlijk niet in Korea voor goedkoop vlagvertoon. Toen wij u uitzonden, wisten wij, dat ieder van u. ongeacht rang of leeftijd, vastberaden was om zijn plicht te doen en ik wil u hier nog eens nadrukkelijk zeg°en dat de regering van ofts land on die vastbe radenheid volledig vertrouwt. eventuele maatregelen in het belang van de Ambonezen worden genomen De jongste berichten over de Am bonese oud-KNIL-militairen luiden, dat zij onder invloed van de uit spraak van de president van de Haagse rechtbank thans nog slechts te vinden zijn voor een van de volgende drie mogelijkheden: af vloeiing naar Nieuw-Guinea, naar Nederland of voor wat aangaat enige honderden naar Suriname. Minister s'Jacob gaf daarover zijn mening. Op Nieuw-Guinea is geen huisves ting beschikbaar. Bovendien zou hun overbrenging daarheen politieke reacties van de Republiek Indonesia tot gevolg hebben. De minister was daarom tot deze maatregel niet be reid. Evenmin wilde hij overgaan tot overbrenging van deze 10.500 personen naar Nederland, ook al oefenen de R.I. en de UNCI, gelijk de minister meedeelde, aandrang uit in die richting. Hij achtte zulks ze delijk niet verantwoord. Waar moet men deze mensen huisvesten, hoe moet men ze aan de kost helpen? Spr. meende zelfs dat de kinderen van deze Ambonezen in ons klimaat „een wisse dood'' teeemoet zouden gaan. Tenslotte blijkt de regering van Suriname niet bereid, een aan tal van de betrokkenen op te nemen. Deze drie verlangens kunnen dus niet ingewilligd worden, concludeer de de minister. In de gisteravond voortgezette ver gadering van de Eerst Kamer is be handeld de interpellatie-Van San ten betreffende de huurprijzen van kamers en van gedeelten van hui zen. De voorzitter, de heer Kranenburg, besloot de bijeenkomst met een kor te Nieuwjaarsrede. De Ouderdoms- verzekering Bij de definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening zal de aftrek van eigen inkomsten geheel komen te vervallen. Alleen zal nog een uitzon dering moeten worden gemaakt voor de overgangsgevallen. Deze hebben betrekking op personen, die onvol doende premie hebben betaald. Zo lang aan deze ouden van dagen nog uitkeringen worden gedaan op de wijze, zoals dit thans geschiedt, zal met de eigen inkomsten rekening moeten worden gehouden. Minister Joekes deelde dit gister-avond mee in de Eerste Kamer bij de behandeling van het Wetsontwerp tot wijziging van de Noodwet-Drees. Daarin wordt voorgesteld de tegenwoordige uitke ring in overeenstemming met de jongstè loonsverhoging opnieuw met 5 percent te verhogen. 100 C.C.D.'ERS KRIJGEN ONTSLAG. Nadat bij de CCD reeds drastische bezuinigingsmaatregelen waren uit gevoerd, zullen met ingang van 1 Januari niet minder dan 100 controle ambtenaren van hun taak worden ontheven. Met ingang van 16 April wordt hun definitief ontslag ver leend. Voor degenen die dan nog geen andere werkzaamheden hebben ge vonden, wordt bovendien een wacht geldregeling getroffen. De reden van dit massale ontslag is, dat de toe stand van 's lands financiën een ver mindering van een aantal ambtena ren bij het onder het ministerie van Landbouw ressorterende controle-ap paraat noodzakelijk maakt. BETER LAAT DAN NOOIT. Tien jaar geleden werd van de heer Vosselman te Kampen een juist aan geschafte fiets, ontvreemd. Fiets en dader bleken onvindbaar. Dezer da gen ontving de benadeelde een onge tekend schrijven met 125. De da der van weleer erkent er „tien jaar beroerd van geweest b- zijn". Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische ka'ender 7.30 Sluiting. 9 00 ?Jieuws. 9.10 Voor de huisvrouw 9 30 Waterstanden. 9.35 Amuse mentsorkest. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 G:am. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram 12.30 Land- en tuinbouwme- dede'ingen. 12.33 Gram. 12 55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Piano en orgel. 14.20 Gram. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kro niek van letteren en kunsten. 15.50 Vocaal ensemble. 16.10 Metropole- orkest. 16.30 „De schoonheid van 't Gregoriaans."' 17.00 Voor de ieugd. 18.00 Filmprogramma. 18 15 „Neder land industrialiseert," klankbeeld 18.25 Orgelconcert. 18.40 Refferings- uitzendins. „Zoeklicht on de Wes terse defensie." 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven," actualiteiten, soort. 19.27 Promenade-orkest en solisten. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaak wedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 De gewone man. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken." 20.40 „Steek eens op, heren." 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Pooulair concert. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2524.00 2e Carnavalszit ting. HILVERSUM II 298 M. 7 00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO 20.00—24.000 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.10 Gram. 9.12 Idem. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmecteidelingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade Orkest. 13.45 Gram 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Hawai- iarmuziek. 15.45 „Van de wieg tot het graf," causerie. 16.00 Gram. 16.30 16.45 Kamerorkest en solist. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Dansmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passepartout," causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd," cau serie. 19.15 „Deze week," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaak wedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Gevari eerd programma. 21.45 Socialistische commentaar. 22.00 Tirolermuziek. 22.25 „Onder de pannen," hoorspel. 22.45 Instrumentaal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Ook regeling voor inventarisering Ten einde onder dc huidige omstan digheden zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de moeilijkheden, waar voor emigranten zich zien geplaatst bij vestiging in het buitenland, zal van 1 Januari af ten aanzien van de deviezentoewijzing en het medene- men van inboedel en bedrijfsinventa- ris de volgende regeling gelden. De emigranten zullen de volgende bedragen in vreemde valuta mogen medenemen: bij vertrek, gezinshoof den en alleenstaande personen ƒ760, gezinsleden van 15 jaar en ouder /380, gezinsleden beneden 15 jaar 190. Naar landen van de Europese Betalings Unie mag per gezin maxi maal de tegenwaarde van 760 wor den medegenomen plus de toeristen deviezen, welke per persoon kunnen worden opgenomen. Na één jaar kunnen gezinshoofden en alleenstaande personen nog de te genwaarde van 380 opvragen. Na twee jaar kunnen de emigran ten, die zelfstandig beeroepsoefenaar zijn of kunnen aantonen dat zij zich inmiddels als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen, een be- SPORTWERELD" CONTRA „SPORT". Oplage „Koning Voetbal" liep terug. De president bij de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, mr. W. Thöne heeft véor zich doen verschijnen de procureurs van het weekblad „Sportwereld", mr. P. G. Vos en van de N.V. Uitgevers Mij. Sportweekbladen (weekblad „Sport") mr. W. Russell. Het betrof een kort geding, aanhan gig gemaakt door „Sportwereld". De eis was, dat aan het weekblad „Sport" verboden zou worden: de verdere op neming van onjuiste berichten over de gang van zaken bij het weekblad „Koning Voetbal", alsmede opgedra gen zou wordei. rectificatie te geven van de reeds gedane onjuiste publi caties. Mr. Vos lichtte deze eis toe in een pleidooi, waarin hij o.m. zeide, dat de publicaties in „Sport" op onwaar heid berustten en ingegeven waren door concurrentienijd. Dat er onre gelmatigheden bij „Koning Voetbal" waren voorgekomen, gaf de pleiter toe, doch sinds het blad was overge nomen door „Sportwereld", is alles gedaan om de gevolgen van deze knoeierijen ongedaan te maken. De publicaties van „Spert" hadden Sportwereld" than- ernstig bena deeld, door een geweldige teruggang van de verkoop van „Koning Voet bal". Mr. Russell voerde in zijn contra- pleidooi aan, dat de publicaties in Sport" pas waren begonnen, nadat de hoofdredacteur van dit blad, de heer Chr. Geudeker, de politie had ingelicht. Zij waren dan ook na over leg met commissaris Dijkstra van de Amsterdamse politie geschied. Van concurrentienijd was geen sprake, al dus mr. Russell. Bij de heer Geude ker had slechts voorgezeten mislei ding aan de kaak te stellen, het pu bliek te waarschuwen en aldus een algemeen belang te dierren. Dat de oplage van „Koning Voet bal" teruggelopen was wijtte de plei ter niet aan de publicaties, maar aan de knoeierijen. De president bepaalde de uitspraak drijfsinventaris van Nederlands fa brikaat (goederen noodzakelijk vooi uitoefening van beroep of bedrijf waaronder begrepen vee doch niet behorend tot bedrijfsvoorraden) uit voeren tot een maximum waarde van 1 8000 of voor elke 1000 minder aan goederen een bedrag van 190 contante deviezen opnemen. Gezinshoofden, die zich niet zelf standig hebben gevestigd, kunnen na twee jaar maximaal de tegenwaarde van ƒ380 aan deviezen opnemen: Van de genoemde termijnen kan in indivi duele gevallen worden afgeweken. Door de emigranten-gezinshoofden zelfstandige beroepsbeoefenaars kan bij vertrek een montage-woning worden meegenomen, die een maxi male waarde mag vertegenwoordi gen van ƒ10.000 en van Nederlands fabrikaat dient te zijn. Als men een montage-woning heeft meegenomen wordt het hierboven genoemde be drag van 8000 verlaagd tot 5000. Het is alle emigranten voorts toe gestaan bij hun vertrek eigen inboe del (huisraad) mee te nemen, waar onder ook worden begrepen gereed schappen van kleine zelfstandigen. Emigranten, die kunnen aantonen, dat zij zich als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen en reeds eerder doch na Mei 1945 zijn vertrokken, kunnen alsnog een be- drijfsinventaris uit Nederland betrek ken tot een maximale waarde van 8000. De waarde van reeds eerder meegenomen bedrijfsinventaris wordt Verschenen is de reeds aangekon digde brochure: „Vijf jaren K.V.P.". Dit boekje uitgegeven naar aanlei ding van het eerste lustrum der Par tij wordt alle afdelingsbesturen der K.V.P. gratis aangeboden, terwijl en kele duizenden exemplaren geplaatst zullen worden bij de leden. Pater Mag. Dr Stokman behandelt i de eerste bijdrage de wederge boorte der Partij vanaf de bevrij ding tot de Partijraadsvergadering van 22 December 1945. waarbij de K.V.P. werd geconstitueerd. De heer Andriessen, voorzitter dei- Partij titelde zijn bijdrage „De blik vooruit", waarbij hij een aantal wensen naar voren brengt, te ver werkelijken in dc komende periode Dr L. A. H- Albering, secretaris der K.V.P. geeft in enkele bladzij den de opbouw en groei van de Par tijorganisatie, waarbij hij de bijzon dere aandacht vestigt op en vraagt voor de Kadervorming. Prof. Mr. C. P. M. Romme schreef de vierde bijdrage. Hij geeft een te rugblik op het parlementaire werk in de voorbije periode „het beeld van de grote lijnen, waarlangs het werk zich heeft bewogen". Drs. J. Schiphorst, Jongerencom- missaris, vertelt van het Jongeren werk. Ook uit dit artikel blijkt de groei der Partij. Dc Partijpenningmeestcr, de heer P. Alberts, ontkwam aan de moeilijk heid van een dor financieel verslag over de eerste vijf jaren der Partij, door in samenwerking met de teke naar Hans de Jong, een „beeldro man"' samen te stellen van 36 teke ningen, waarin het wel en wee van de Partijfinanciën zijn uitgebeeld. Tot slot schrijft drs. J. Aarden, se cretaris van het Centrum' voor Staat- kundiee vorming over het Centrum en de Partij. Zestien foto's van Landdagen, Ka- derdagen en Congressen zijn voorts in de brochure ODeenom^n en eever. een beeld van een deel der vele ac tiviteiten. die in het eerste lustrum der Partij zijn verricht. Landbouwtelling 3-23 Januari Om practische redenen is het wen selijk geacht de Landbouwtelling 1950 te splitsen in twee delen, waar van het eerste deel is gehouden in Mei van dit jaar en het andere deel dat gehouden wordt van 3 tot en met 23 Januari 1951, dus nu voor de deur staat. Terwijl het eerste deel was be perkt tot het grondgebruik, de ge teelde gewassen en de veestapel, worden bij het tweede deel voorna melijk gegevens van sociale en tech nische aard gevraagd. Deze telling wijkt dus wel sterk af van de gewo ne Meitelling. Zij beoogt een inzicht te verkrij gen in: a. De samenstelling van de agrari sche bevolking: b. De arbeidscapaciteit op de bedrij ven (arbeidskr°chten, paarden en motorische kracht): c. Het aantal werktuigen en het ge bruik daarvan, ook op bedriiven die deze niet zelf in eigendom hebben. Ook het aantal personen, dat on der de tellin-» valt, is niet hetzelfde als bii de Meitellinm Onder de Land bouwtelling 1950 II vallen de vol gende personen (of badriiven): 1. alle tuinb~ -vhedriiven (hiertoe wordt "ere^end de teelt van groente en fruit, b^embollen, bloemen en boomkwekerij^ewassen. niet inbe- prip van tuinhomvzaadteelt, alsme de de teelt van kruien en tabak): alle oven^e bedniven, mits zij tenminste één hectare grond exploi teren; 3. een ieder die veehouderij uit oefent. mits dit in hoofdzaak bii wij ze van beroep (of nevenberoep) ge schiedt. Dit zijn dus de gereeistreerden die onder de tellin" vallen. Bovendien (doch alleen voor zover de werktui gen betreft): a. coöperaties en andere instellingen of bedreven, welke landbouwwerk tuigen exploiteren; b. alle zelfstandige loopwerkers (loondorsers, loonsproeiers, enz.). Al deze personen zijn verplicht een formulier bij de plaatselijke bu reauhouder aan te vragen, als zij vóór 21 Januari 1951 niet door pen teller zijn bezocht, of geen oproep voor een zitdag hebben ontvangen. Het welslagen van deze telling is van groot belang voor ons land, in het bijzonder voor de Nederlandse land- en tuinbouw zelf. Derhalve wordt een dringend beroep gedaan op een ieder, die er bij betrokken is hieraan zijn volledige medewerking te verlenen. Er zij in. dit verband nadrukkelijk op gewezen, dat de gegevens, welke door U voor deze telling worden ver strekt, uitsluitend voor statistische doeleinden worden gebezigd. Ge heimhouding van deze gegevens is wettelijk gewaarborgd, zodat men er van verzekerd kan ziin. dat de ge gevens van afzondci-liik" bedrijven aan geen andere instelling welke dan ook, strekt. ter inzage worden op dit bedrag in mindering gebracht. moeten ook worden geïnventariseerd In twee zalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen (de op komst was veel groter dan verwacht was) is te Utrecht het uitgestelde landelijke mulocongres gehouden, ge organiseerd door de R.K. Mulover eniging in samenwerking met het Kath. Onderwijzers Verbond. De congresvoorzitter, de beer W. A. Brassee uit Heerlen, zeide in zijp openingswoord, dat donkere wolken zich boven het Mulo-onderwijs sa menpakken. Bij het opzetten van een nieuw onderwijsstelsel is het mulo- onderwijs dat door 130.090 leerlin gen (waarbij 45.000 katholieke) ge volgd wordt in een hoek gedron gen, zelfs geheel buiten beschouwing gelaten wordt, aldus de voorz. Deze vervolgde:,, De christelijke en neu trale mulo-verenigingen zien het ge vaar eveneens in. Laat men de on deugdelijkheid van de müloschool aanwijzen, maar vooral het mulo-on derwijs niet meer laten fungeren als sluitpost en het integendeel de mid delen geven om te tonen waartoe het in staat is. Dan zullen de fouten daaruit te bepalen, hoe de voor dit type geschikte school ingericht be hoort te zijn. Een dergelijke school moet zich niet toeleggen op het bijbrengen van wetenswaardigheden, maar op een bescheiden vorming var het intellect. Zij moet zich nauw aansluiten bij de lagere school, haar leerstof zeer be perken en in haar methodische opzet uiterst voorzichtig en geleidelijk te werk gaan Deze opdracht kan, aldus spreker, de müloschool op uitsteken de wijze vervullen, mits zij zich op nieuw op* haar taak bezint. Heeft men werkelijk geprobeerd de fouten op te heffen, die er aan het mulo- enderwijs kleven? De tweede spreker, prof. dr. Jos Gielen Nijmegen, verdedigde even eens de müloschool, die z.i. geen gril van de historie is doch die volkomen past in het voortgezet onderwijs van het middelbare begaafdheidstype. Het mulotype noemde hij het rijkst geva rieerde schooltype dat wij kpnnen. Zijns inziens streeft men er terecht naar, om het H.B.S.-onderwjjs te her- ONTROUWE AMBTENAAR VOOR DE RECHTER. Twaald maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, is gisteren voor de Rotterdamse Rechtbank geëist tegen de 29-jarige P. E.. voormalig ambte naar bij de PTT. Hij had bij de sorte ring van de post een enveloppe open gemaakt. Er bleek geen geld in t( zitten en daarom legde hij de enve loppe weer weg, maar het feit werd ontdekt. Het bovengenoemde feit heeft zich voorgedaan op het expeditiebedrijf van de posterijen aan het station D.P. te Rotterdam. Dit bedrijf ver zorgt de verzending van de Rotter damse uitgaande post cn verwerkt per maand gemiddeld tien millioen brieven en andere stukken. Van be voegde zijde zei men ons, dat daar op gemiddeld een vijftigtal reclama ties binnenkomen, welke niet eens allemaal zoekgeraakte stukken be treffen. MR. A. DIEPENBROCK, PR. ZIEK TE ROME. Naar het K.N.P. verneemt heeft mr A. Diepen broek pr„ landelijk se cretaris der Katholieke Actie in Ne derland, tijdens zyn verblijf te Rome een longontsteking opgelopen. Hij bevindt zich in Rome in verband met de stichting van de internationale federatie der Katholieke Actie als mede in verband met de voorberei ding van het grote ^congres voor het lekenapostolaat, dat in de llente van 1951 te Rome wordt gehouden. Zijn toestand is thans zodanig vooruit gaande, dat hij Zaterdag a.s. het En gelse ziekenhuis bij San Stefano Ro- tondo te Rome zal verlaten en voor volledig herstel enige tijd zijn intrek zal kunnen nemen in het Nederlands College te Rome. Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, zal Maandag 1 Januari receptie verlenen van 121 uur voor leken. Broeders en Zusters en van 12 uur voor de geestelijken. KARDINAAL THOMAS TIEN IN NEDERLAND. De hoogste kerkelijke gezagsdrager van China, Kardinaal Thomas Tien- Ken-Hsin. aartsbisschop van Pe king, is Donderdag 28 December in Nederland aangekomen. De Kardi naal reisde onmiddellijk door naar het Moederhuis van dc Paters van het Goddelijk Woord te Steyl; hij zelf behoort ook tot deze congregatie. De Kardinaal, die tijdens de bezet ting van Peking door de communis ten wegens ziekte in Hongkong ver bleef, kon niet naar zijn aartsbis dom terugkeren Bij gelegenheid van de dogmaverklaring van Maria's Tenhemelopneming is hii naar Rome gekomen en heeft nadien verschil lende landen van Europa bezocht. Het was de uitdrukkelijke wens van de kardinaal om hierbij Nederland niet over te slaan, omdat Nederland zoveel voor de missie van China en wel zeer bijzonder voor het aarts bisdom Peking heeft gedaan. Op dc allereerste plaats gaat zijn dank uit naar de Paters van Steyl, die ziin medebroeders en medewerkers ziin aan wie hij zijn geloof en priester schap heeft te danken, maar ook naar al die andere Nederlandse paters, broeders en zusters, die hij als goede missionarissen heeft gekend cn ge waardeerd; speciale aanr1a"M er waardering heeft de Kardir^l vooi de Kleine Zusters van de H Jozef, de Nederlandse congregatie, gesticht ''ooj- M»r. J. S°"o1Ur,r" di" iuist in deze zeer moeilijke tijden hun roe ping waarlijk heldhaftig trouw blij ven. 55 jaar priester: 15 Augustus: L. H J. Beysens, Em.Pastoor, 's-Gra- venhage (H Willibrordus) St. Lidui- nagesticht, Hillegersberg, W. F. Roo- zen, Pastoor te Bovenkerk. 50 jaar priester: 15 Augustus: Th. M. Beukers, Pastoor te Leiden (H. Petrus), B J. Hermans, Em. Pastoor van Oosterblokker, Plantsoen 99, Leiden. H. W. J. Hoosemans, Em. Pastoor van Amsterdam (O. L. Vr. Rozenkrans) Willemsparkweg 74, boven Amsterdam-Z.; A. J. M van Meeuwen, Em. Pastoor van Boskoop. Nieuw Mariënburg, Soestdijk. 40 jaar priester: 1 April. F. A. M. Hermans, Pastoor te Leiderdorp. 40 jaar priester: 15 Augustus. W. J. van den Berg, Pastoor tc Hoofd dorp; C. F. J. Berkemeijer, Pastoor te Haarlemmerliede; A. F. J Goos- sens, Pastoor te Santpoort; J. J Chr. M. Looijaard, Pastoor tc Ocgstgecst; A. G. M. van den Oord, Pastoor te Nes a. d. Amstel; Mgr. J. M van der Tuyn, Rector te 's-Gravenhage. 25 jaar priester: 20 Maart. B. J. M. Dorbeck, Pastoor te Bleiswijk. 29 Mei: W. Bende, Bouwpastoor te Noordwijk aan Zee; W. Bokeloh, Rector te Scheveningen; Th. Buis, Pastoor te Yerseke; Mgr. J. F. M. Desain, Hoofdvlootaalmoezenier, Ten Hovestr. 30, 's-Gravenhage; J. J. Be ken, Pastoor te Zuidermeer; C. P. M. Holtkamp, Pastoor tc De Rijp; A. Hooijschuur, Pastoor te Andijk; B J. van Houten, Rector te Schie dam St. Liduinagesticht; Mgr. H. J. J. J. van Hussen, Nationaal directeur van de Pauselijke Missicgenoot- schappen, Den Haag; C. G. Kempen, Bouwpastoor te Amsterdap; C. J. Koning Bouwpastoor tc Rotterdam- Oud Mathenesse; J. J. Kooij, Pastoor te Egmond a. cl. Hoef; S. Ligthart, Pastoor re Alkcmade; C. A. G. Per soon, Pastoor te Den Burg; N. G. Pronk, Pastoor te De Kaag; N. C. de Rooij, Pastoor te De Cocksdorp; H. W. van Schie, Pastoor tc Wester- Zwaagdijk; C. C. Standemeijer, Pas toor te Schermerhorn; E. Stolwijk. Directeur van de Congregatie dei- Eerwaarde Zusters Augustinessen te Heemstede; A. A. Trouwborst, Pastoor te Tholen; J. Th. J. de Wit, Bouwpastoor te Bakkum; W. N. Zijl stra, Pastoor te Wieringerwerf. 19 December: G. C. M. van Dijk, Pastoor te Slootdorp; P. *J. de Wit, Pastoor te Middenmeer. 12V) jaar priester: 17 Juni: J. A. .1. A. Adank, kapelaan te Haarlem (H. Josept); M. L. M. Welling kapelaan tc Leiden (H. Petrus); J. J A. van der Zalm, kapelapn te Haarlem (H Joannes de Doper). 3 December: J. W. Bruin, leraar het Seminarie „Hageveld"; J. Th. J. Drost, kapelaan te Volcn- dam; C. J. M. Beken, kapelaan tc Rotterdam (H. Familie); J. P. A. M. van den Engh, kapelaan tc Vlissin- gen; W. Q. Grimbergen, kapelaan te Haarlem (H. Liduina); G. J. M. Groot, kapelaan te Rotterdam (H. Willibrordus); P. W. H. Hillebrand, kapelaan te Rotterdam (H Hille- gardis); J C. A. Huibers. kapelaan te Den Haag, (H. Agnes); W. G. H. Kamerbeek, kapelaan te Blo.imcn- daal; J. G. van der Kleij, kapelaan te Rotterdam (H. Theresia van het Kindje Jezus); M. C. Klijn, kapelaan te Haarlem (H. Liduina); H F. A. Konijn, kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. O. O.) C. C. Kroon, kapelaan te Vlissingen; G. A. van Leeuwen, kapelaan tc Heerhugowaard Noord; J. C. Loerakker, kapelaan te Benne- broek; C. H. M. Nolet, leraar aan het Seminarie „Hageveld M. M. Out, kapelaan te Rotterdam, (H. Li duina); P. J. N. M. Riep, kapelaan te Heemstede (H. Bavo); M. M. Ro- zestraten, kapelaan te Rotterdam (H. Franciscus van Assisië); A. H. Schrama, kapelaan te Berkel; H. A. C. Snelders, kapelaan te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de V.); H. M. J. Stoelinga, kapelaan te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jo seph); J. P J. Solleveld, Secretaris van het Bisdom Haarlem te Haar lem; P. J. van Stralen, kapelaan te Den Haag (H. Hart van Jezus): P. A. Tweehuyscn, kapelaan tc Am sterdam (H. Maria Magdalena); J. L. H. van Vliet, kapelaan te Noord- wijkerhout Sancta Maria; A. A. van der Voort, kapelaan te Leldschen- dam; J. H. Warmerdam, kapelaan te Sloten. Mulo-onderwijs de plaats innemen die het in het Nederlandse onderwijs stelsel toekomt". De eerste spreker, dr. Nic. Per- quin S.J., uit Nijmegen, kwam op voor het bestaansrecht van de mulo. Hij betoogde dat er een grote groep jongens en meisjes is die, hoewel niet m staat tot een studie die de totale geestes vorming beoogt, toch een reeële behoefte heeft aan een rui mere geestelijke vorming dan de la gere school kan geven. Spr. ont wierp een karakteristiek van het door hem bedoelde, veelvuldig voorkomen- Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen spoorslags verdwijnen en kan het vormen, maar evenzeer bepleit prof. - - - Gielen een vierjarige mulo. Het dril- systeem, waarmede de leerlingen hun vrije tijd ontstolen wordt tot op de Zondagvoormiddag toe (zoals hij zich uitdrukte) evenals het verschijn sel van het zitten blijven zou gema tigd worden. Behalve een langzamer werktempo zou spreker ook het aan tal vakken beperkt willen zien en het aantal vreemde talen tot twee te ruggebracht. Bovendien moet meer dan tot nu toe dc karaktervorming en de algemene handvaardigheid be vorderd worden. Snreker acht dit voor alles noodzakelijk in deze tijd op 10 uur in de morgen van 4 Jan. a.s. de begaafdheidstype en trachtte van van intellectualisme. BINNENLAND. Voor de tweede maal binnen een week is in Den lip een geval van vogelpest geconstateerd. Thans is een 500-tal kippen van de gebroeders Helmich gedood en vernietigd. Dit bedrijf was in de eerste periode van de vogelpest ook besmet geweest en na de vernietiging van het pluim vee toen het gehele erf grondig ont smet. De boerderij van de heer J. H. te Suameer is afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat aan blussen niet kon worden gedacht. Zeven koeien kwamen in dc vlam men om. BUITENLAND. Uit Tananariva (Madagascar) wordt gemeld, dat het eiland Dan- jouan, dat behoort tot de groep der Comoren (Franse eilanden tussen Madagascar en Afrika), door een wervelstorm is geteisterd, waardoor grote materiële schade is aange richt. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. In Peru maakte een aantal per sonen een uitstapje met een bus. De volgende ochtend bleek, dat dertien hunner, waaronder vijf kinderen, om het leven waren gekomen door gif tige gassen. Twaalf andere bedwelm de passagiers konden weer worden bijgebracht. De chauffeur was wel gewaarschuwd, doch meende, dat hij voor de gek werd gehouden. Te Düsseldorf wordt vernomen, dat in de West-Duitse republiek nog 3.400.000 personen worden vermist. Hiervan zijn 1 200.000 leden van dc voormalige Dtiitse weermacht, waar van is genoteerd dat zij zich in de Sowjet-Unie of in andere Oost-Euro- pese staten als krijgsgevangenen be vonden. Zestigduizend door de Wes terse landen gemaakte Duitse krijgs gevangenen Zijn eveneens als ver mist opgegeven. 2.500.000 verwan ten der vermisten hebben nog geen mededelingen over hen ontvangen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5