^P^Eióse HUTSPOT//}' De Leidse Postduivenclubs hielden tentoonstellingen WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 Uh l.blUSh COUKAN 1 EERSTE BLAD - EAG1NA „DE REISDUIF" Op 23, 24 en 25 December organi seerde de Postduivenvereniging „De Reisduif" haar jaarlijkse tentoon stelling in het clubgebouw van „De Morschpoort". De heer J. Dorsman uit Den Haag keurde op vliegtijpe. De eerste prijzen werden behaald door: Doffers 800 k.m. en hoger: H. Schouten; Oude duivinnen 700 k.m. en hoger C. W.F. Onvlee; Oude dof fers 500-700 k.m. W. Siera; Oude duivinnen 500-700 k.m'. H. Schouten; Oude doffers 250-500 k.m. J. Sierat; Oude duivinnen 250-500 k.m. J. Po- lanen; Oude doffers 100-250 k.m. A. 3Cramp; Oude duivinnen 100-250 km. J. Cavé; Onbevlogen doffers: W'. Har teveld; Onbevlogen duivinnen N. Waasdorp; Jonge doffers 200-300 km. J. van Alphen: Jonge duivinnen 200 -300 km. W. Harteveld: Jonge dof fers 100-250 km. J. van Alphen; Jon ge duivinnen K. Cavé; Jonge doffsrs Het Don Boscohuis gaat verdwijnen Wegens onoverkomelijke moeilijk heden met de behuizing, heeft het bestuur van de Kath. Sociale Jeugd zorg te Leiden zich genoodzaakt ge zien het internaat voor leerplichtige, moeilijk opvoedbare jongens, het „Don Boscohuis", Rapenburg 52, per 1 Januari a.s. op te heffen. Sedert 1946 is dit internaat in het voormalige Gezellenhuis gevestigd. Het verkreeg een zeer goede reputa tie bij de instanties van Kinderbe scherming. Door de actieve zorgen van de Stichting zal het Don Boscohuis wor den overgeplaatst naar de nabijheid van Nijmegen (met het bekende psy chologisch instituut van de R.K Uni versiteit) in de vorm van een obser vatiehuis voor leerplichtige jongens, de eerste katholieke inrichting voor deze categorie in ons land. De be langen van de plaatselijke Leidse Jeugdzorg zullen voor zover het plaatsing in een internaat betreft worden verzorgd door het Don Bosco huis te Scheveningen, waarmëe een belangengemeenschap tot stand geko men is. Het bestuur van de Stichting voor K.S.J. deelt ons mede, dat het hoopt het perceel Rapenburg 52 voor haar jeugdzorg werk in de stad te kunnen behouden. onbevlogen J. den Hollander; Jonge duivinnen onbevlogen I. Haasbeek: Late jonge doffers H. Buitendijk. Beste vogel van de gehele tentoon stelling: W. Harteveld, beste duivin: H. Schouten, beste jonge doffer: J. van Alphen, beste jonge duivin: J. C. Cavé. LEIDSE POSTDUIVENCLUB De Leidse Postduiven Clpb .(LPC) heeft de Zondagen benut voor het houden van een tentoonstelling in het clublokaal aan de Pesthuislaan. De eerste prijzen waren voor: Oude doffers 500 km. en hoger (bl.b.bl.kr.) H. Sterk; Oude duivinnen 500 k.m. en hoger (bl.b.bl.kr.) H. Smit; Oude doffers 500 k.m. en hoger (niet ge noemde kleuren) H. Sterk; Oude duivinnen 500 k.m. en hoger (niet -noemd kleuren") A. W. Krol; Oude doffers 100-500 km. (bl.b.bl. kr.) H. Sterk; Oude duivinnen 100- 500 k.m. (bl.b.bl.kr.) H. Sterk; Oude doffers 100-500 k.m. (niet genoemde kleuren) P. Teske. Oude Doffers (onbevlogen): J. P. Fasel; Oude Duivinnen (onbevlogen): J. P. Fasel; Jonge Doffers 150300 K.M. (bl.b.bl.kr.): H. Smit; Jonge Duivinnen 150300 K.M. (bl.b.bl.kr.): Gebrs. de Groot; Jonge Doffers 150 300 K.M. (niet genoemde kleuren): J de Groot; Jonge Duivinnen 150 300 K.M. (niet genoemde kleuren): Th. Mosseveld; Jonge Doffers 65 150 K.M.: H. van Gelderen; Jonge Duivinnen 65150 K.M.: H. Sterk. Keurmeester was de heei Th. J. Werter. Beste Doffer van de gehele tentoonstelling: J. de Groot; beste Duivin: Th. Mosseveld. „DE VRIENDENCLUB". Uitslagen hoktentoonstelling „de Vriendenclub" op 24 Dec.: J. Jansen 257.75 pnt.: C. van Dijk 264.pnt.; P. de Klerk 269.75 pnt.; A. Wetselaar 264.75 pnt.; A. P. de Kroon 262. pnt.; H. Rol 267.75 pnt. Op 26 Dec. was de uitslag: S. N. van Leeuwen 265.— pnt.; P. Noppe 267.25 pnt.; J. Dekker 264.pnt.; J. Mulder 264.25 pnt.; N. v. d. Linden 2.66.25 pnt.; J. van Alphen 264.75 pnt. Stand na derde keuring: 1. P. de Klerk 269.75; 2. G. A. L. v. d. Rey- den 268.50; 3. H. Rol 267.75; 4. P. van Grinsven 267.25; 5. F. Noppe 267.25; 6. N. v. d. Linden 266.25; 7. J. J. Mul der 265.75; 8. S. N. van Leeuwen 265.—; 9. A. Wetselaar 264.75; 10. J. van Alphen 264.75; 11. J.' Selier 264.50; J. Mulder 264.25; 13. C. van Dijk 264.—; 14. J. Dekker 264.—. GEM, AANKONDIGING SLUITING KANTOOR GEMEENTEONTVANGER Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat het kantoor van de Gemeente-Ont vanger op Zaterdag 30 December 1950, voor het publiek gesloten zal zijn. 9931 Uitslag van de V.V.V.- affiche-wedstrijd Nadat weth. J. C. van Schaik Za terdagmiddag in ,,De Lakenhal" de tentoonstelling had geopend van af fiche-ontwerpen, ingestuurd voor de wedstrijd van de V.V.V.door leer lingen van de Leidse scholen, reikte mr. dr. P. G. Knibbe, voorzitter van V.V.V.. de prijzen als volgt uit: Groep A Motto „De Tourist". W. J. C. van Velzen, Hoge Rijndijk 83, Zoeterwoude, 20 jaar, Avondteken- school, 1ste pr. (Waardebon van f 25.Motto „Elly 2", J. Jansen, Oude Singel 20, Leiden, 16 jaar Am bachtsschool, 2e pr. (Waardebon van f 17.50); Motto „Penseel". P. W. F. Sierat, Leuvenstraat 39, Leiden, Avondtekenschool, 3e pr. (waarde bon van f 20.troostprijzen (waardebon van f 2.50) werden in deze groep toegekend aan: Motto „Jansje", J. Theil, Dr. Leydsstraat 1, Wassenaar, 16 jaar, Ambachts school en motto „Rood, Wit Blauw", F. J. v. d. Heyden, Norremeerstraat 8, Warmond, 14 jaar. Volgens de ju ry kwamen in deze groep geen ver dere ontwei'pen voor de 3 resteren de troostprijzen in aanmerking. Groep B: Motto „Tempo", Emmy Kerkkamp, Crocusstraat 37. Wasse naar, 16 jaar, Meisjes-H.B.S., lstè pr. (waardebon van f 25.Motto „De 2 vlaggen", Anne Roorda, Witte Singel 83, Leiden, 18 jaar Chr. H.B. S„ Kagerstraat, 2e pr. (waardebon van f 17.50); Motto „Daglicht", Teun Lekkerkerker, Witte Singel 72, Lei den, 17 jaar. Gymnasium, 3e pr. (waardebon van f 10.troostprij zen (waardebon van f 2.50) werden in deze groep toegekend aan: Motto „Terpentijn". Elly Lourens, Thor- beckestraat 56, Leiden, 17 jaar, Meisjes-H.B.S.; motto .Anoniem", A. Briër, Gerrit Doustraat 65, Leiden, 18 jaar, ULO Pieterskerkstraat; mot to „Scarlet", Cuny Barreveldt, Jong- kindt Coninckstraat 7, Alphen a. d. Rijn, 16 jaar, Meisjes HBS; motto „Rembracht", Betty van Linden v. d. Teuvel, Rhijngeesterstraatweg 80, Oegstgeest, 15 jaar, Meisjes-HBS en i motto „Lapeintje", Kitty van Duim, j Nauta-werf, Leidschendam, 19 jaar, j Meisjesl-HBS. De tentoonstelling i blijft tot 1 Januari geopend. UIT RIJNSTREEK AARLANDERVEEN Verdronken in Nieuwkoopse Plassen Op 2e Kerstdag kvfam de 26-jarige K. Hoogervorst bij het schaatsen op de Nieuwkoopse Plassen om het le- H. belandde op een gegeven ogen blik op de met een dunne ijslaag be dekte vaargeul. Hij zakte door het ijs en geraakte onder de ijskorst. Red ding was niet meer mogelijk, zodat het slachtoffer verdronk. BOSKOOP Schilderijententoonstelling. Evenals andere jaren hield de Bos- koopse Schilderskring Zaterdag en beidt Kerstdagen een expositie van schilderijen en tekeningen. Deze werd geopend door drs. Hans Roem, die een korte beschouwing hield over de schilderkunst, waarna de talrij ke belangstellenden, onder wie het college van B. en W.. de keurige collectie bezichtigden. De bedoeling van deze expositie is de belangstel ling van het publiek op te wekken vooi de schilderkunst. Gezien de telkenjare toenemende belangstelling heeft dit streven inderdaad succes. Er waren inzendingen van var. Wijn gaarden, Jan van Eijk. H M. v. d. Valk Toon Hendriken, Gert van Eijk, Jan Groeneveld en Piet Verweij Vandaag werd de expositie bezocht door leerlingen der Boskoopse scho len ender leiding van hun onderwij zers. HOOGMADE UITVAART A. G. PRANGERS. Op 2e Kerstdag vond onder grote belangstelling de uitvaart plaats van het Vrijdagochtend plotseling overle den hoofd der R.K. school, de heer A. G Prargers. De heer Prangers bereikte de leef tijd van 51 jaar. Sinds 1943 was hij werkzaam aan de school te Hoogma- de en hij was hier een zeer geziene fi guur. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor C. Olst- hoorn met assistentie van de paters S. Terpstra en E. Haarhuis. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester J. C. v. Wageningen, de wethouders W. H. J. Bank en P. Schaverus, de gem.-secr J. Hoogen- boom en vele collega's uit de omge- vin. oud-leerlingen en leerlingen. Twee kransen, waarvan een van de leerlingen, bedekten de kist. NIEUWKOOP Priesterfeest maj. aalmoezenier Groenendijk. - Op de 2de Kerstdag vierde maj aalmoezenier P G. Groe nendijk zijn 12 'A-jarig priesterfeest. In de parochiekerk droeg de jubila ris een plechtige Hoogmis op, waar bij hij geassisteerd werd door kol.- aalm P. G. M Scnoonebeek als dia ken en maj. aalm. C. Laurent als sub diaken. Pastoor Vloothuis hield een feestpredikatie, waarin hij de jubi laris en zijn familie mede namens de parochie gelukwenste. DF. BLOEMENTENTOONSTELLING TE LISSE. Het aantal inzendingen voor de Kersttentoonstelling te Lisse, die van 28 December tot en met 2 Januari gehouden wordt, overtreft verre de verwachtingen. Inzenders, die eerst slechts plaats ruimte aanvroegen voor een tiental kisten of pannen bloeiende bolgewas sen, berichtten, dat zij met 40 en meer stuks komen. Er zullen dan ook duizenden bol- bloemen n.l. hyacinthen, tulpen, nar cissen en kleinere bolgewassen ten toongesteld worden. Het voorname rood van een uitgebreide inzending Amaryllis zal de Kerstsfeer verho gen. Een achttal wisselbekers en an dere prijzen worden uitgeloofd en zowel door kwaliteit als door opstel ling zullen de kwekers trachten een ereprijs te veroveren. Voor liefhebber en vakman be looft deze tentoonstelling zeer aan trekkelijk te worden. De ruime zaal is in een geaccidenteerd landschap met coniferen herschapen, waartus sen de groepen zijn opgesteld. De vele fraaie bloemstukken van bloeiende bolgewassen zullen zeker de aan dacht trekken. De tentoonstelling wordt op 28 Dec. om 2 uur door jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens, burgemeester van Sassenheim, geopend. Sassenheim is n.l. de bakermat van deze Bloemlust- tentoonstelling, die al langer dan een kwarteeuw gehouden worden en die later naar Lisse werden overgebracht. Extra bussen van de N.Z.H. Vervoer maatschappij zullen zonodig worden ingelegd om de bezoekers te vervoe- DOCHTER VAN EX-KONING MI CHAEL GEDOOPT. Dezer dagen werd in Lausanne, Zwitserland, Prinses Helena, het dochtertje van ex-koning Michael van Roemenië, en Prinses Anna, volgens de ortho doxe ritus gedoopt. De foto werd gemaakt na de plechtigheid welke plaats vond in de villa van de ex- Koning. Links ex-Koning Michael met het 22 maanden oude prinsesje Margaretha. Rechts Prinses Anna met de jongste telg, Prinses Helena. Woensdag 27 December. Kerstmis is voorbij, de dagen van kerkelijke plechtigheden en huiselij ke gezelligheid ten einde. Wat ons in de stad nog rest aan sneeuw, is een vuile, zwart-wit-grijze massa gewor den, op de stille hoeken van straten en grachten. Somber en smerig. Een verblindende jachtsneeuw waait de mensen op straat in het gezicht. En de zon houdt zich schuil achter grij ze wolken, waaruit wie weet wat nog vallen zal. Zo is het vandaag, de dag na Kerstmis, een moeilijk begin na zoveel vrije dagen. De kerstboom oo het Stadhuisplein wiegt, kaal en ont luisterd, op de wind heen en weer. Geen voorbijganger, die er nog oog voor heeft. Er zijn trouwens al meer kerstbomen op straat te zien Niet als versiering, maar als vuilnis. Het be gint nu al weer, dat mensen hun af gedankte kerstboom zomaar op straat zetten, of in de grachten gooien, op het ijs. Misschien zijn het wel dezelf de mensen, die boos worden als men over Mare-demping spreekt, die over het Rapenburg kunnen praten als over een heiligdom en die zichzelf tot en met Leidenaar voelen, verknocht aan hun schone stad! Door deze stad maakte Stadskok z'n ochtendwandeling. En zag de kerstbomen. Waarop hij in woede ontstak. Schrijf er maar niet over, zei z'n metgezel. Het helpt toch niet. We hebben dit nu al zoveel jaren ge zien; de mensen leren het nooit. Maar zo kort na Kerstmis en met Oude jaar in het vooruitzicht wil Stadskok niet geloven aan het volharden in slechte gewoonten der Leidenaars. Hij doet opnieuw een beroep op hen en hoopt van ganser harte, dat het niet tevergeefs zal zijn: Gooi uw oude kerstboom niet op straat en niet in de gracht. Laat de vuilniswagen zich over ontfermen en zorg er voor, dat de lieve jeugd geen gelegen heid krijgt er de „fik" in te steken! Op Tweede Kerstdag gaf Willem Goossens Volkstoneel in de Leidse Schouwburg een opvoering van „Schipper naast God", het veelbe sproken toneelstuk van Jan de Har- t(K,. £n gistermiddag waren 300 kinde- j ren bijeen in de grote zaal van „Den J Burcht", waai de Katb. Harmonie een groot kinderfeest organiseerde I voor hen, die zegels gekocht hadden j ten bate van het Uniformfonds en daardoor een toegangskaart verdiend hadden. De Harmonie speelde enige marsen, de gebr. Devilé zorgden voor het traditionele programma van goochelen en sneltekenen en er was een grote gratis verloting, met prach tige prijzen als een step, een kinder auto en een pop. De tot aan het pla fond reikende kerstboom, afgeladen met lekkernijen en speelgoed werd door de kinderen geplunderd. Bo vendien waren er tractaties, zodat het bij elkaar een groot en prettig feest was. Ook voer de Harmonie zelf. Want een batig saldo van enige hon derden guldens versterkt hun unifor menfonds. Het Triduum voor jongemannen in de dek. parochie, dat hedenavond aanvangt, begint om 8 uur precies in de kapel van het St. Elisabeth Zie kenhuis. Het aanvangsuur stond niet op de circulaire vermeld, zodat wij er thans even extra de aandacht op ves tigen. De Hofstad Operette, onder lei ding van Meyer Hamel, u weet wel: vroeger de Fritz Hirsch-operette, geeft op Dinsdag 2 Jan. a.s. een op voering van de Weense operette „In einer kleinen Konditorei" Waaraan medewerken Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Ad Heerings, enz. De operette zal in het Duits worden opgevoerd. Nog een muzikaal bericht. A.s. Donderdagavond speelt de Poolse pianist Stefan Askenase in de Stads gehoorzaal. Hij geeft een Chopin-re- cital, in het kader van de tweede tournee door Nederland. Zaterdagavond vond op de hoek HeerensingelAlexanderstraat een botsing plaats tussen een auto en een motorfiets, welke laatste bestuurd werd door de 30-jarige B. M. uit de Pasteurstraat. Hij viel, bekwam ee-- linker knie-fractuur en liep een hersenschudding op. De E.H.D. ver voerde de motorrijder naar het Acad. Ziekenhuis. En op Eerste Kerstdag kwam de 12-jarige J. B. uit de Janvossensteeg op de Leidse IJsclub-baan te vallen. Hij ontwrichtte zijn rechterschouder en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Nu we het toch over de Leidse IJs club-baan hebben, kan nog even ver teld worden, dat het ijs" tijdens de Zondagen in goede conditie was. Nu is de baan wat stuk gereden en daar om is men vanmorgen begonnen de scheuren met heet water te dichten. De baan blijft tot vanmiddag 5 uur open en zal hedenavond gesloten zijn om het ijs een goede beurt te geven, zodat men morgen weer prima schaatsen kan. Zaterdagavond vierde de Leidse Bestuurdersbond, de plaatselijke cen trale van het N.V.V., zijn vijftigjarig bestaan met een jubileumbijeen komst in de Stadsgehorozaal. Opge voerd werd het feestspel „De Sleu tels". gespeeld door leden van D.O.S., onder leiding van de heer A. v. d. Woerd. Medewerking verleenden de Stem des Volks en Nieuw Leven. Het spel, geschreven door Ton Oosterhuis, gaf een historisch overzicht van de strijd en ontwikkeling van de (so cialistische) Arbeidersbeweging. On der do aanwezigen bevonden zich de wethouders van Schaik en Jongeleen, benevens vertegenwoordigers van de Leidse K.A.B. en de Leidse Christe lijke Bestuurdersbortd. Zondagavond werd het spel herhaald. STADSKOK. KERSTOVERWEGING. De Sint Leonarduskerk stond giste renmiddag wijd open voor allen die de Kerstoverweging door Pater Wij nand Sluijs wilden volgen en daar mede hart en ziel hebben opgehe ven tot boven 't aardse, 't Ligt even wel als muzikaal toehoorster meer op mijn weg iets te zeggen over wat Bram Martijn met 't „Zonnelied" uit voerde op deze mooie middag. Na dat de vele belangstellenden in de kerk ingetogen het „Wij komen te za- men" hadden gezongen, begon 't koor met de „Gloria" uit de „Missa Pon- tificalis lie" van Perosi. Begeesterd door de hymne van de Engelen rond de Kribbe van Bethlehem, zong ,,'t Zonnelied" de enthousiaste Italiaan se muziek (waarin getracht is de oude kerkstijl met een meer moderne te combineren) boven alle lof. Mar tijn was er heerlijk in, de groepen van stemmen harmonieerden buiten gewoon (de alten vragen nog om een paar mooie donkere stemmen, die er best zijn in de Parochie) en de teno ren prijzen wij extra om hun wellui dende vertolking. De fuga werd dui- c elijk geëxposeerd, 't Was heel mooi. Nu werd teruggegaan naar de oude kerkstijl, door Ingegneri (jongere tijdgenoot van da Palestrina) met zo'n virtuositeit beoefend, en van groot dramatisch vermogen, „O bone Jesu". Bram Martijn en de zijnen voerden 'n warm pleidooi voor 'de voor treffelijke a capella-muziek. Als over gang zongen allen „Nu sijt welleko me", en na dit juweeltje van eenvoud, het pareltje van Bernard Diamant „Ons ghenaket die avondster", wat bijzonder welluidend klonk, en tot slot Mozart's onvolprezen „Ave Ve- rum". 't Was aan de toehoorders toe gestaan te zitten, maar bij zo'n vro me wedergave van de verheven tekst had men eigenlijk moeten knielen. In een ware Kerststemming is men op getogen naar huis gegaan. Piet Re- mundt stond zijn leermeester terzijde aan het orgel. LEVENDE KERSTGROEP IN DE GORTESTRAAT. Naast het Buurthuis „De Duiven til", Gortestraat 21, is gedurende de Kerstdagen door de Stichting Kath. Jeugdzorg een zelfvervaardigde en levensgrote Kerstgroep in een ruime tent buiten op strgat opgesteld. Dit was een volgende stap, nadat verle den jaar reeds een verlichte kerst boom op deze plaats was opgesteld. Vanzelfsprekend was er veel be kijks. Het was voor de buurtjeugd dankbaar en heuselijk Kerst-speel goed. De os en ezel moesten soms twee straten verder worden opge spoord! Het initiatief werd door de omwonenden zeer gewaardeerd, ge tuige o.a. de vrijwillige nachtwacht bij de tent. En ook het doel is be reikt: iedereen sprak over Kerstmis en het Kerstkind. Kinderen zongeh er kerstliederen bij en zo vierde de Gortestraat en omgeving Kerstmis op straat. Resul taten van deze actie zullen pas op de lange duur merkbaar zijn, wan neer deze kerstgroep ingeburgerd is. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Jacoba Judith, d. van J. van Es en J. v. Kampen; Dirk Jacob Johanneè, z. van D. J. Ober en J. v. d. Bosch; Jacobus, z. van W. Serdijn en S. A. Vermond; Maria Margaretha, d. van H. J. Steenbergen en M. C. l'Ami; Hélène Marie Cecile, d. van N. R. Gervais en I. C. van Zeist; Adriaan Cyriel, z. van A. Q. van RijSewijk en M. C. De Koster; Marcus Teunis, z. van M. du Prie en J. J. v. der Eist; Marie José Gertrude Eleonore, d. van M. J. En gelman en W. A. E. H. Veenendaal; Rudolph Leopold, z. van P. W. Hoog kamer en C. Pet; Marianne Elisabeth, d. van P. Demmenie en M. van Leeuwen; Kang. z. van Chih Tseng Wu en A. Schillemans; Nicolaas. z. van N van Leeuwen en N. D. Haak. Overleden; P. J. Eenman wednr. 69 j. W. F. B. Smit huisvr. van C. Speel 64 j.; J. Marseille huisvr. van P. J. Herweijer 71 j. In Damascus zijn twee personen gedood en 12 gewond doordat het dak van een in aanbouw zijnde bioscoop instortte. VEILIG VERKEER. Fietst U in 't donker op 't platteland. Zorgt, dat Uw achterlichtje hrandt' CULTURELE ONTWIKKELINGS DAG VOOR LAND- EN TUINBOUW- JONGEREN. Op Vrijdag 29 December is er voor de Land- en Tuinbouw-jongeren in de Bollenstreek een culturele ontwikke- lingsdag, die 's morgens om 10 uur begint met een H. Mis in de St. Aga- thakerk te Lisse. Er komen die dag de volgende sprekers: dr. Sis Heijster, ïr. G. Rooyakers, secr. van Stichting van de Landbouw en rector Brans, diocesaan directeur voor mannelijk jeugdwerk. Tot slot van de dag is er gezellig samenzijn onder leiding van de heer E. Castelein. OEGSTGEEST Toneeluitvoering. Op de avond van de 2e Kerstdag gaf de toneel groep „Kerkwerve" te Oegstgeest een opvoering van Antoon Coolens „Klokkengieter." De strekking van dit werk kun nen we aangeven met de woorden van meester Andreas, de klokken gieter. „Een mens is als een klok; zit er een breuk in dan moet ze overge goten worden, opnieuw in het vuur, terug in de louterende ellende.'' De rol van meester Andreas werd vertolkt door Frits Schlatmann die met al zijn talent getracht heeft de prachtige taal van Antoon Coolen te deen leven. De spelers zijn er in ge slaagd dit zeer zware'stuk vlot voor het voetlicht te brengen. Naar onze mening is dit stuk reeds moeilijk speelbaar voor een beroepsgezel schap door zijn lange mono- en dia logen. Vanzelfsprekend was het dus moeilijk voor de amateurs om de aandacht van het publiek te boeien. Wij willen echter onze lof aan de vertol kers (sters) niet onthou den. Speciaal zij nog vermeld, dat wij het spel van W. van Schie en mej. L. Menken zeer konden waar deren, terwijl mei. R van Slinge- landt en de heer H. Schlatmann on ze verwachtingen niet teleurstelden. De avond werd besloten met een dankwoord van kapelaan W. de Bot. LISSE BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN Bewogen vergadering Vrijdagmiddag werd in de Nagte- gaal een zeer bewogen vergadering gehouden. Aan de orde was het be noemen van een le en 2e voorzitter In afwijking van de bestuursvoor- dracht werd namens niet minder dan 12Ó leden als voorz. tegencandidaat gesteld dr. A. J. Verhage. Er werden zeer scherpe debatten gevoerd Het bestuur wijzigde de agenda en de be noemingen werden voorlopig uitge steld. Een commissie van overleg zal worden benoemd. Er bleek grote on enigheid onder de leden te bestaan en een groot percentage dreigde met bedanken, indien dr, Verhage niet mocht worden benoemd. SASSENHEIM Op de Nationale Pluimveeten toonstelling te Lisse, behaalde de heer Th. Witteman, met vier inge zonden Lotharingers, vier ere-prij- zen en vier eerste prijzen. Voor het fraaist getekende konijn der tentoon stelling ontving de heer Witteman een mooie beker. Geboren: Joannes A. M„ z. van A. A. Matze en M. A. Th. van der Weijden; Wilhelmina J. M., d. van J. P. Smit en P. H. van Tongeren. WARMOND Spoedeisende raadsvergadering De raad van de gemeente kwam in spoed-vergadering bijeen. Als enig punt van de agenda was opgenomen het aangaan van een geldlening met de N.V Bank vooT Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage van 195000.ter financiëring van de bouw van 16 woningen in de Norre meerstraat Genoemde Bankinstel ling was bereid aan de gemeente deze lening te verstrekken t3gen een rente van 3X/K% per jaar met een looptijd van 50 jaren. Deze lening moest worden aangegaan vóór 1 Ja nuari 1951 ter vermijding van de kosten van registratie. Nadat de secr. nog een nadere uiteenzetting, had gegeven van de voorwaarden, die aan deze lening verbonden zijn, werd er met algemene stemmen de goedkeuring voor gegeven. Hier na werd de zitting gesloten. Boekbespreking Vita Romana (Het leven in het oude Rome), door Ugo Enrico Paoli. Uitg N.V. Lieverlee, Amsterdam. Rome, het oude Rome, heeft in de besohavings-geschiedenis van de mensheid een zeer grote rol gespeeld en gaat daarmede nog steeds voort. Hiermee bedoelen we niet de invloed, welke van Rome uitgaat als „Stoel van Petrus", maar de grote beteke nis, welke ook het „klassieke" Rome nog steeds voor de Westerse bescha ving heeft al is de stad zelf in puin gevallen. Bij ieder ontwikkeld of zich ontwikkelend mens (waarbij wij denken aan de studenten der universiteit en gymnasiasten) moet het belangstelling wekken, wat meer te weten van het openbare en privc leven van de oud-Romeinen. In het meesterlijke boek van Paoli, „Vita Romana" wordt op het alledaagse le ven in Rome, een hoogst interessante kijk gegeven, waaraan een nauwkeu rige en zeer omvangrijke bronnen studie is voorafgegaan. Het is on doenlijk alle onderwerpen op te som men, welke in dit boek van de Flo rentijnse hoogleraar worden behan deld, want het bestrijkt het gehele Romeinse leven, van de senaat tot een gezellig etentje thuis, van de kunst tot de waarzeggerij. Het is een rijke encyclopaedie over het klas sieke Rome. Daarom is het goed, dat aan het forse boek een klapper van namen en zaken is toegevoegd, waar door het naslaan wordt vergemakke lijkt. Het is namelijk een boek, dat men met groot genoegen zal doorle zenhet is, wetenschappelijk-ver- antwoord, zeer prettig geschreven maar dat men ook veelvuldig zal willen raadplegen. „Als ik bij mijn Oma ben", door Elisabeth van Maasdijk. Uitg. A. W. Sijthoff N.V., Leiden. Het moet wel een lieve aardige Oma zijn, die het Guusje van dit kin derverhaal heeft. Do tegenwoordige oma's zijn veel sportiever en jonger dan de strenge oma's van onze jeugd, Misschien komt dat, omdat wc zelf een dagje ouder worden en het ons niet kunnen indenken. De oma van Guusje weet zich nog heel goed in le denken, hoe zij was in de leeftijd, dat zij nog niet tot „de jaren van het verstand" was gekomen. Zo kon zij een serie buitengewoon aardige kin derversjes schrijven, waarin zij dich terlijk verslag geeft van wat er in 't hoofd van haar kleinzoon Guusje omgaat, als hij bij Oma in Oegst geest op bezoek is. Uit al deze ge dichtjes welke pretentie-loos ge houden zijn, maar een diepe kijk op de; kinder-ziel verraden spreekt een moederlijke liefde voor het klei ne jongetje. Ook de vele gekleurde tekeningen, van mevr. B. Midderigh- Bokhorst, zijn met plezier uitgevoerd. Een aardig kinderboek, bijzonder ge schikt voor andere oma's, om voor te lezen aan hun kleinkinderen cn er nog zelf wat uit te leren MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Dec. Varkens. Aanvoer 98 stuks. Prijzen zware: 183186; lichte: 160164; zeugen: 170. Handel vlug. WOERDEN 27 Dec. Kaas. Aan gevoerd 44 partijen. Eerste soort 222228; tweede soort 214220. Handel matig. BODEGRAVEN. 27 Dec. Kaas. Aanvoer 27 partijen kaas, eerste soort 2.24—2.30; tweede soort 2.19 2.23. extra tot f 2.35. Handel matig. ROTTERDAM, 27 Dec. Vee. Aanvoer 3426 stuks, t. w. 650 vette koeien, 696 gebruiksvee, 112 graskal veren, 834 nuchtere kalveren, 367 var kens. 223 biggen, 120 paarden, 1 veu len, 379 schapen en 44 bokken of gei ten. Prijzen: vette koeien 2.252.50 1.95—2.20 en 1 85—1 95 per kg.; graskaiveren 340—240—130, nuch tere kalveren f 57—52-47; varkens 178—175—170; biggen 45—40—30. slachtpaarden 170—160—155; scha pen 110—9060; lammeren 105 9075; kalfkoeien en melkkoeien 980800700; varekoeien 570 520—470; vaarzen J 650—600—500, pinken 450400325. vette koeien aanvoer kleiner, handel tamelijk en goed prijshoudend; graskalveren aan voer kleiner, handel stroef, prijzen als vorige week; nuchtere kalveren aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen lager; varkens aanvoer minder, handel vlug en goed prijshou dend, enkele boven notering; biggen: aanvoer kleiner, handel slecht, prij zen als vorige week; slachtpaarden aanvoer kleiner, handel lui, prijzen als vorige week; schapen en lamme ren aanvoer minder, handel vlug, prijzen trager; kalf- cn melkkoeien aanveer kleiner, handel slepend, prij zen öls vorige week; varekoeien aan voer kleiner, handel stroef, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken aanvoer minder, handel stug, prijzen als vorige week.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3