Ambon ligt in puin Schietpartij op Kerstmis Staatslieden over Kerstvrede De Kerstdagen in Amerika Nieuw-Guinea Britse kroningssteen gestolen Evacuatie van Hoengnam is gelukt Kerstfeest te Bethlehem Lokroep van Grotewohl WOENSDAG 27 DECEMBER t95o ÜU LEIDSE CO U RA NI EERSTE BLAD - PAGINA 2 Meeste Nederlanders willen evacueren I"\E EERSTE INDRUK, welke de stad Ambon bij het binnenrijden op een bezoeker maakt, is die ener ontwrichte maatschappij. Een van vernieling ook: afgebrande huizen en puinhopen. Daartussen leeft de bevolking, die geestelijk en materieel zware slagen te incasseren kreeg en een lange lijdensweg had te gaan, aldus Aneta's speciale correspondent, die met een gezelschap journalisten op uitnodiging van het Indonesische ministerie van Defensie het eilandfcezocht. Ongeveer tachtig procent van de stad Ambon is vernield tijdens de huis-aan-huis-gevechten en er heersten branden. In het stadscentrum, dat van zee uit beschoten werd, is rond de onbeschadigde Missigit vrijwel alles kapot. Buiten de stad is de vernieling min der, doch ook hier ziet men talrijke sporen van de strijd. Inmiddels be weegt het leven zich weer naar nor male banen. Er worden hutten van zink en atap gebouwd en ook ge bruikt men de nerf van de sagopalm. In het havengebied is weer enige handel, zij het dat de prijzen van de eerste levensbehoeften veelal abomi nabel zijn. De kerken kampen met gebrek aan glas. Van de 8 kerken zijn er 5 vernield en men maakt thans noodkerken van sagoplamnerf. De pastorie waar de Nederlandse pas toor Westerkamp woont, bleef ge spaard. Er is weer electriciteit, ech ter niet in de voormalige kweek school, waar het grootste deel van de Nederlandse kolonie verblijft Se dert een paar dagen loopt de water leiding weer. „DOOR Drie bulldozers ruimen het puin, dat het verkeer belemmert. Het mo- nurnent,,Door Eeuwen Trouw" wordt opgeblazen en in plaats daarvan komt een „Merdeka-monument". De eeuwen-oude klok van het oude mo nument zal ter beschikking worden gesteld van de protestantse kerk van Ambon. De gehele Nederlandse kolonie be staat uit 200 personen. Enkelen be vinden zich nog in de tergen, waar heen zij vluchtten toen de acties be gonnen. Enkelen wonen in de stad. De meeste Nederlanders hebben de wens tot evacuatie te kennen gege ven. De postverbinding met Ambon is nog niet geopend; slechts diensttele- grammen kunnen aangeboden wor den. VOEDSELAANVOEP VERZEKERD. De voedselaanvoer is voorlopig verzekerd doordat de K.P.M. Ambon geregeld aandoet. Van normale ver bindingen met de buitenwereld is nog geen sprake. „Ambon is een groot kamp", aldus de speciale correspondent. Ongeveer 20.000 burgers zijn in kampen on dergebracht. Allen ontvangen dage lijks 250 gram distribatierijst De prijzen in de geringe vrije handel zijn voor suiker 30 gulden per kilo en voor een blik zoete melk 10 gul den. Er zal gratis textiel gedistribueerd worden. Het Indonesische Rode Kruis evenals het Internationale Rode Kruis zenden levensmiddelen en medicij nen. Er bestaat een dokterstekort: er zijn slechts 4 artsen en 150 man me disch personeel. Er heerst disenterie. „RUST". De correspondent kreeg de indruk, dat het eiland Ambon .rustig" was. Overste Warouw verklaarde, dat de hoofdmacht der militairen van de re publiek Zuid-Molukker (RMS) uit eengeslagen is. Met het innemen van Hoetoemoeri, Zuidelijk van Ambon, viel de laatste grote negorij in han den van de APRI. Bij deze actie, waarbij geen schot gelost werd, ga ven zich 150 leden van de RMS met wapens over. Op de eilanden Sapa- roea, Haroekoe, Noesaulaut bevonden zich nog resten van de RMS, aldus de stafchef Pieters. CERAM ONTRUIMD. Het bureau Zuid-Molukken te 's-Gravenhage deelt mede. dat de re gering van de „Republiek Zuid-Mo lukken" Zaterdag heeft bericht: „Piroe (Ceram) is ha een kort he vig gevecht door onze troepen ont ruimd. Met zeer geringe verliezen hebben onze troepen zich voorlopig in de bergen teruggetrokken. Gebrek aan munitie noopte hen hiertoe". IN DJAKARTA heersende spanning tussen de Ambonnese militairen van het voor malige KNIL en van het Indonesi sche leger is eerste Kerstdag tot een uitbarsting gekomen in een schiet partij op Kramat. Een Ambonnees van de K.L. raakte gewond en werd naar het hospitaal gebracht. Daar het Ambonnese contingent van de K.L. meende, dat hij ontvoerd was, ging het in stelling bij het kampe ment in de buurt. De rust keerde te rug, toen men hoorde, dat de ge wonde in het hospitaal lag. De Ma- tramanbuurt was intussen uren lang afgesloten door de Indonesische en Nederlandse militaire politie. Over de gehele wereld hebben ook tijdens deze Kerstmis staatshoofden en politieke leiders zich tot hun vol ken gericht. Koning George VI van Engeland verklaarde: „Indien onze wereld zo wil blijven voortbestaan, dat dit voortbestaan de moeite waard is moet zij leren lief te hebben en niet te haten". President Truman sprak (in een boodschap tot de gehele wereld): „De vrije volken zullen gestadig voort schrijden naar de doelstellingen van vrede en vrijheid voor de toekomst" In zijn boodschap tot het Ameri kaanse volk zei de president: „Laten wij ons verenigen in een kruistocht van gebed tegen het goddeloze com munisme, en voor een vrede, die de vrucht is van rechtvaardigheid" Oudejaarsavond zal in Amerika ge wijd worden aan een gebed voor de herleving van het geloof. Dr. Adenauer, de Duitse bonds kanselier, zei: „Wij willen ons men sen van goede wil tonen en niet ver sagen, in de hoop, dat de vrede ko mend jaar bewaard kan blijven. Meer dan 500 doden bij verkeersongelukken De Amerikaanse viering van Kerst mis 1950 heeft aan minstens 650 in woners der Verenigde Staten het le ven gekost. Vijfhonderdzes personen kwamen bij verkeersongelukken om het leven. Dit is de hoogste tol, die het Kerstverkeer sedert 1936 heeft geëist. De 144 andere slachtoffers zijn door diverse oorzaken, zoals brand en verdrinking, om het leven geko men. Ook in andere landen zijn tijdens 'e Kerstdagen vele dodelijke onge lukken voorgekomen. In Brazilië werden 17 personen ge dood en meer dan 100 gewond toen een volle trein bij de kustplaats Vic toria uit de rails liep en kantelde. rilH TAFEREEL om van te „watertanden" Die talrijke flessen en flesjes verrukkelijke dranken bij „De Wijnkelder" is inderdaad een tafereel om van te wa tertanden. Kunt U zich voor stellen welk een „beurt" U maakt, als ge Uw gasten en huisgenoten op iets van die inhoud tracteert? PRINSESSEKADE 5 TEL. Ï3538 LEIDEN Besprekingen hervat Op tweede Kerstdag hebben de Ne derlandse en Indonesische delegaties bij de conferentie over Nieuw-Gui nea te Den Haag nog besprekingen gevoerd over hét nieuwe voorstel, waarmee mr. Mohammed Roem, de leider van de Indonesische delegatie, uit Djakarta was teruggekomen. Dit voorstel werd Zaterdag bij de conferentie ingediend, nadat Moham med Roem het standpunt van zijn re gering tegenover het vraagstuk Nieuw-Guinea had uiteengezet. Die zelfde middag behandelde de Neder landse regering het voorstel in een speciale zitting van het kabinet en daarna zijn ook de commissies 'voor unie-zaken uit de Tweede en Eerste Kamer ingelicht. Gistermiddag kwamen de delega ties weer bijeen. De Nederlandse mi nisters Van Maarseveen en Joekes en de staatssecretaris mr. Blom wa ren aanwezig en van Indonesische zijde waren er de ministers Roem en Leimena en de heren Hamid Alka- drie en Teng Tjing Lang De bijeenkomst duurde ongeveer anderhalf uur. Mededelingen werden er niet verstrekt. Vanmiddag om vijf uur zal 'er weer een bespreking zijn en na afloop van die vergadering zal er een communiqué worden uitgege ven. Schotten maken er aanspraak op DE RUIM DUIZEND JAAR OUDE „STEEN VAN SCONE", die wordt gebruikt bij de kroning van de Ko ningen van Groot-Brittannië, is in de vroege morgen van de Eerste Kerstdag gestolen uit de Londense Westminster Abbey. De meeste Schotten hebben er schik in. De steen, die ten minste 1.100 jaar oud is, werd in 1296 uit Schotland naar Westminster overgebracht Hij is afkomstig uit de oude abdij te Scone in Perthshire, waar vroeger de Schotse koningen gekroond wer den. De steen bevond zich onder de kroningszetel in de Westminster Abbey. Hij symboliseert de unie van de Engelse en de Schotse kronen. Chinees Kerstoffensief is uitgebleven JVAAANDAG heeft generaal MacArthur bekend gemaakt, dat de laatste verbonden strijdkrachten in Noord-Korea uit het bruggenhoofd van Hoengnam waren geëvacueerd. In 11 dagen tijds waren meer dan 100.000 man troepen, hetzelfde aantal vluchtelingen, 17.500 voertuigen en 350.000 ton voorraden en uitrusting ingescheept en weggevoerd. Amerikaanse of ficieren noemden de operatie „de meest geslaagde tactische terugtocht in de militaire geschiedenis" Truman noemde het nieuws „het mooiste Kerstgeschenk, dat hij kon krijgen". Gisteren deelde Mac-Arthur mede, dat de hergroepering van de verbon den troepen (in Zuid-Korea)) vol tooid was Het verwachte Kerstoffensief der Chinese en Koreaanse com munisten is niet geopend, althans volgens de gisteravond beschikbare ge gevens. Waarbij valt op te merken, dat het geallieerde opperbevel thans een strenge censuur toepast. EVACUATIE VAN SEOEL. De Koreaanse presndent te Seoel Syngman Rhec gelastte Zondag ,,op aanraden van de Amerikaanse com mandant" de onmiddellijke evacua tie van de hoofdstad Seoel door de burgerbevolking. Het parlement is reeds vertrokken, de Koreaanse rege ring zou volgen. Zondag schatten Zuid-Koreaanse autoriteiten, dat zich reeds zeven tot tien duizend man Chinese troepen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bevonden. Dit is gisteren door een woordvoerder van het Amerikaanse leger ontkend. Het Amerikaanse eskader, dat on der leiding van het slagschip „Mis souri" de evacuatie der strijdkrach ten te Hoengnam dekte, verschoot daarbij twee millioen kilo spring stof. Vliegtuigen maakten 6000 vluch ten. PERSOONLIJK COMMUNIQUc VAN MACARTHUR. Generaal MacArthur heelt in een Dinsdag gepubliceerd persoonlijk communiqué verklaard, dat het te- iugtrekken van het tiende leger uit Hoengnam aan de Oostkus' de heror dening van de verbonden legers, die aan de Koreaanse oorlog noodzakelijk was geworden, heeft voltooid. In een overzicht van de gebeurte nissen na de inval van China in Ko rea verklaart MacArthur: „Wij brach ten voordat het te laat was geheime politieke en militaire besluiten van geweldige draagwijdte aan het licht en brachten de militaire voorberei dingen, waarmee de vijand heime lijk een zo grote strijdmacht wilde bijeenbrengen, dat onze legers met één machtige slag van grote omvang vernietigd zouden kunnen worden uit het evenwicht De geallieerde op mars naar Mandsjoerije was de laat ste peiling van de Chinese bedoelin gen, aldus MacArthur, en had hc bewijs geleverd van „een massale ontplooiing van het vierde Chinese veldleger in een formatie van negen aaneengesloten legerkorpsen in co lonnes tot een gezamenlijke sterkte van 27 divisies, terwijl onderdeien van net derde veldleger onmiddellijk in de achterhoede werden opgesteld De opmars der geallieerden had de Chinezen uit hun evenwicht bracht en hen verhinderd op zoda nige wijze van hun positie gebruik U maken, dat zij het achtste leger zou den kunnen bedreigen terwijl het tiende legerkorps, op de flank de communisten dwong hun strijdkrach- door het deelnemen van de Chinezen i ten te splitsen en hun offensief ver mogen te verzwakken", aldus Mac- Langer dan 400 jaar werd de steen gebruikt tijdens de kroningsplech tigheid der Schotse koningen. In Januari dreigde een anonymus de steen te zullen beschadigen of weg te nemen indien hij niet naar Schot land terugkeerde. Toen heeft men geruime tijd een politiepost bij de steen geplaats maar er gebeurde niets. Daar de politie aanneemt, dat de dieven in de kringen der extreme Schotse nationalisten te vinden zul len zijn, zijn de wegen naar de Schotse grens afgezet. Alle auto's die naar het Noorden gaan worden doorzocht Men vermoedt, dat dieven de laat ste Kerstdienst, die 's morgens om kwart over vijf beëindigd werd, heb ben bijgewoond en zich in één van de kapellen hebben verborgen, ten einde rustig te kunnen wachten op een kans om het reliquie te kunnen stelen. De Kroningszetel werd bij de verwijdering van 150 kilo wegen de blok zandsteen beschadigd. Ook Schotten van gematigde poli tieke overtuiging, zijn geneigd te ge loven, dat de steen eerder aan Schot land ,dan aan Engeland toebehoort. De hertog van Montrose bijvoor beeld zeide tot een verslaggever: „Als het waar is dat onze oude nood lotssteen op de terugweg naar Schot land is, dan heb ik daar geen spijt van. Hij is een deel van onze oude Kel- EISENHOWERS TIJDELIJK HOOFDKWARTIER. Uti gewoonlijk welingelichte bron nen is Dinsdagavond vernomen, dat generaal Eisenhower het Astoria Ho tel te Parijs zal gebruiken als zijn eerste tijdelijke hoofdkwartier in zijn hoedanigheid van Atlantisch opper bevelhebber. Officieren en manschappen van de Franse sectie van het Europese com mando van de Amerikaanse strijd krachten zijn Dinsdag begonnen met de verhuizing naar andere kwartie ren. Het hotel wordt opnieuw inge richt voor generaal Eisenhower. PARIJSE OPERA WEGENS BRAND GESLOTEN. De Parijse Opera is tot nader aan kondiging gesloten, daar Maandag door brand vijf r(jen stalles en acht loges, waaronder de bestuursloge, verwoest zijn. De brand is waar schijnlijk door een achteloos wegge worpen brandende lucifer ontstaan. tische geschiedenis. Engeland heeft geen reden om te jammeren als de steen naar Schotland zou terugke ren De m Londen gestolen Kroningss- steen is volgens de overlevering de zelfde steen als die welke Jacob uit koos voor zijn hoofdpeluw toen hij op weg was naar Haran en over nachtte op een plaats, die hij na zijn bekende droomvisioen Bethel noem de. Van de steen maakte hij een „opgericht teken". De overlevering zegt verder, dat de steen in het bezit kwam van Sco- ta, een dochter van de Farao, die huwde met de zoon van de koning van Griekenland. De steen verhuis de toen achtereenvolgens naar Spanje, Ierland en ten slotte naar Schotland, alles volgens de overle vering. Plan-Marshall in de Europese verdediging Gemeld wordt, dat Amerikaanse ambtenaren bezig zijn met de bestu dering van een plan om de Europese bewapening te bevorderen door het plan-Marshall samen te smelten met het program voor militaire hulp aan het buitenland. Een functionaris van het plan- Marshall heeft verklaard: „Gezien de oorlogstoestand op Korea en de noodzaak van militaire paraatheid zou het van weinig werkelijkheidszin getuigen als het plan-Marshall bin nen hetzelfde kader als tot dusver werd voortgezet". Een andere ambtenaar zei, dat er nog niets besloten is, maar dat uiter aard de beide programma's op de een of andere wijze gecombineerd moe ten worden. e In welingelichte kringen te Wash ington gelooft men, dat, als het Con gres de samensmelting goedkeurt, het plan-Marshall in feite en in naam in 1951 zou ophouden te bestaan, één jaar vóór de officiële afloopda tum. Het zou dan worden vervangen door een gecombineerd plan, dat is ingesteld op de productie voor de de fensie. Het zou de bedoeling zijn het nieu we plan aan het Congres voor te leg gen. wanneer dit 3 Januari bijeen komt. Diplomaten langs de weg der wijzen Bij helder weder, namen Zondag ochtend te Bethlehem de Kerstfees ten een aanvang. Van 's ochtends vroeg af begaf zich een groot aantal bedevaartgangers op weg van Jeru zalem naar Bethlehem, waar in de zeer nauwe straten de bonte menge ling van nationaliteiten was op te merken. In de namiddag vertrok mgr. Al berto Gori, Latijns patriarch van Je ruzalem, geëscorteerd door een afde ling van de bereden politie uit een voorstad van Bethlehem naar de La tijnse kathedraal, waar hij werd op gewacht door de diplomatieke ver tegenwoordigers van alle christelijke naties. Voor de Middernachtmis werd de patriarch voor de basiliek van de kerk der geboorte begroet door de gouverneur van Jeruzalem, die ko ning Abdoellah vertegenwoordigde Te middernacht luidden alle klok ken van de basiliek. Zondagavond vertrokken 20 auto's met diplomaten en hun gezinnen uit Jeruzalem naar Bethlehem langs de weg, die volgens de overlevering de Wijzen uit het Oosten gevolgd heb ben. Bij de controlepost, een 5 kilo meter ten Zuiden van Jeruzalem, werd hun een gezegend Kerstfeest toegewenst door de burgerpolitie in blauw uniform en de militaire poli tie Het van mijnen gezuiverde ge deelte van de weg was met een witte streep aangegeven. TREINONGELUK IN BRAZILIë In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een trein van de Braziliaanse spoorwegmaatschappij Leopoldina bij Victoria, de hoofdstad van de Bra ziliaanse staat Espirito Santo, uit de rails gelopen en omgeslagen. 17 Per sonen kwamen om het leven, meer dan 100 werden gewond, van wie minstens 20 ernstig. De meeste per soonlijke ongevallen deden zich in de slaapwagen voor, die na de ont sporing van de rest van de trein los raakte. NOODLANDING OP EEN BERGTOP Een Dakota van de „Canadian Pa cific Airlines" heeft Vrijdag een noodlanding gemaakt op de 2000 me ter hoge top Okanagan in de Rocky Mountains. Van de achttien inzitten den werden er zestien als door een wonder gespaard. Het vliegtuig werd de volgende dag gesignaleerd door een Canadees militair toestel, dat rookseinen waar nam. Overlevenden hadden tevens in de sneeuw de letters DOC! (dok ter) aangebracht. Canadese para chutisten werden afgeworpen om hulp te bieden. Reddingsploegen brachten alle overlevenden veilig naai* beneden. De beide piloten wa ren gedood. PRINS BOUDEWIJN NOG NIET VERLOOFD De Graaf van Parijs, de Franse troonpretendent, heeft ontkend, dat zijn oudste dochter zich heeft ver loofd met prins Boudewijn van Bel gië. De Graaf van Parijs brengt zijn vacantie door op een kasteel in de buurt van Lissabon, tezamen met zijn dochter Isabella en andere fami lieleden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEER TOENEMENDE VORST Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige sneeuw, later opklaringen. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Otto Grotewohl, de Oostduitse pre mier, heeft Zondag op de Westduitse bondskanselier Adenauer een beroep gedaan om toe te stemmen in het houden van een Ronde-tafelconfe rentie zonder op de conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de.Grote Vier te wachten. In een artikel in het orgaan van de socialistische eenheidspartij, „Neues Deutschland", verklaarde Grotewohl, dat de Duitsers reeds vijf jaar heb ben gewacht op een oplossing van buitenaf. „Laten wij dit jaar de kwestie van de hereniging van Duitsland in onze eigen handen ne men; de tijd van handelen is geko men. Aan beide zijden moeten con cessies gedaan worden", zo schreef de Oostduitse premier. VON FALKENHAUSEN De militaire auditeur te Brussel heeft Zaterdagmiddag zijn requisi toir in het proces tegen de voorma lige Duitse generaals beëindigd en tegen von Falkenhausen en Reeder 20 jaar dwangarbeid en tegen Ber- tran en von Claer 15 jaar geëist. Lange vorstperiode? Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Tijdens de afgelopen dagen zijn er in de luchtdrukverdeling boven onze omgeving en vooral boven Noord-Europa verschillende belang rijke veranderingen opgetreden. Boven Groenland ontwikkelde zich een gebied met hoge barometer standen, dat naar het Zuidoosten trok en waarvan het centrum van morgen Zuid-Scandinavië bereikte. Inmiddels bewoog zcih een depressie van arctische oorsprong uit de om geving van Spitsbergen naar Noord- Rusland, waar de luchtdruk tijdens de Kerstdagen aanzienlijk is ge daald. Tussen deze depressie en het Scandinavische hogedrukgebied stroomt voortdurend koudere lucht in een steeds dikker wordende laag over Zweden en Finland naar Zuide lijker breedten. Gedurende de nacht vriest het op vele plaatsen in Zwe den nu omstreeks 15 graden, terwijl midden op de dag hier en daar tem peraturen van 10 graden onder nul worden waargenomen. Daar de luchtdruk boven het Mid dellandse Zeegebied laag blijft, hand haaft zich in onze omgeving een ta melijk krachtige Noordoostelijke gtroming, die de koude lucht over Noord-Duitsland naar ons land voert Zolang deze lucht hierbij over de nog open Oostzee stroomt, waarvan de temperatuur nog betrekkelijk hoog is, behoeft evenwel geen stren ge vorst te worden gevreesd. De temperende invloed van het Oostzee water neemt echter met de dag af. omdat dit nu snel afkoelt en de eerstkomende dagen voor een aan zienlijk gedeelte zal gaan bevriezen. Over enkele dagen zal daarom de vorst bij ons weer strenger kunnen worden. Een verdere ongunstige fac tor in de toekomstige weersontwik keling is een hogedrukgebied dat zich boven Noord Siberië en hst pebied van Nova-Zembla vormde. Dit is gevuld met buitengewoon koude lucht met temperaturen van ongeveer 30 graden onder nul. Het ziet er naar uit, dat deze lucht wel dra uit het hogedrukgebied we? zal stromen en dan ziin weg over Noord Rusland, dus voortdnread over l?od. zal kiezen naar midden en West-Eu ropa. We verwachten, dat er de eerst komende dagen alleen maar wijzi gingen van ondergeschikt belang in de luchtdrukverdeling tot stand zul len komen. De wind, die tijdelijk weer in kracht af ?aat nemen, blijft in hoofdzaak in de Oosthoek. Men houde rekening met de mogelijkheid van een vorstperiode van lange duur. DE „ZUIDERKRUIS" KOMT VROEGER. De „Zuiderkruis", die met 1600 repatriërenden uit Indonesië op Cudepjaarsdag te Rotterdam werd verwacht, zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden reeds ii nacht van Donderdag op Vrijdag a.s arriveren. Het College van Rijks bemiddelaars heeft voor de tuinbouw in de provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant een aantal regelin gen van lonen en andere arbeids voorwaarden bindend vastgesteld. NEGEN RILLENDE NEGERS. Negen rillende negers, slechts ge kleed in broek en hemd, werden op Tweede Kerstdag ontdekt in de ko lenbunkers van het Britse schip Suncrist, dat de Amsterdamse ha ven binnenvoer. Zij waren uit d( koers, deze inboorlingen van de Goudkust, want zij hadden gehoopt in Engeland terecht te zullen komen. Zonder eten, zonder drinken had den zij gedurende de gehele reis tus sen de kolen gezeten en zij kwamen aan in een bitterkoud land. Door de goede zorgen van de bemanning van de Suncrist zijn zij in de kleren ge stoken en politie en liefdadige instel lingen zorgden er voor, dat het ne gental nog een prettig Kerstfeest kon vieren met goede maaltijden en veel sigaretten. De negers hadden in West-Afrika als bedienden bij Engelsen gewerkt en wilden nu naar Engeland gaan om zich daar een beter bestaan te ver schaffen. Nadat zij aan boord van de Sun crist waren ontdekt, haalde vreemdelingenpolitie hen van boord en bracht hen naar het hoofdbureau overa Het schip, dat Vrijdag van Amsterdam via Hamburg naar Lon den vaart, zal het negental weer moe ten meenemen De Engelse politie zal, waar het hier Engelse onderdanen betreft moe ten uitmaken wat er in Engeland met hen zal gebeuren. KoninHijk paar slelt reis uit Door een lichte griep is Prins Bernhard verhinderd vandaag voor een korte vacantie naar Sankt Anion te vertrekken. In verband hiermede en tevens door zeer drukke werkzaamheden heeft ook de Koningin er de voor keur aan gegeven de reis naar Oos tenrijk uit te stellen. De prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet zullen, in gezelschap van jonkvrouwe Sickinghe wel naar Sankt Anton gaan om zich in hun vacantie enige tijd aan de winter sport te kunnen wijden. Op een nacht in November zijn uit een spoorwegwagon cp het terrein van de N.V. Van Kersten, Ilunik en Co. te Rotterdam 124 zak- en 262 polshorloges gestolen. Er zijn nu zes havenarbeiders aangehouden en bij ieder hunner konden enige tientallen horloges in beslag worden genomen Een van hen, de 39-jarige L. T. v. d. W. had er al achttien op het Noord plein op de markt verhandeld. De po litie meent, dat er nog meer ver dachten zijn. De vereniging tot bevordering van de studie van het Frans heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht, zo spoe dig mogelijk te voorzien in de vaca tures te Leiden, Groningen en Utrecht. In Leiden is de leerstoel in de Romaanse taal en letterkunde nog steeds vacant, in Groningen is de lector in de Franse letterkunde niet gecontinueerd en in Utrecht is na twee jaar het lectoraat voor de Fran se filologie nog steeds niet vervuld. Zelfs is vernomen, dat het denk beeld is gerezen om de leerstoel in Leiden op te heffen. Bij informatie ten departement'; bleek dat daar de kwestie in stu die is. NIJMEEGSE UNIVERSITEIT GROEIT. In de tuin van „Heijendaal" bij Nijmegen zal, zodra het weer om slaat', begonnen worden met de bouw van het eerste laboratorium voor cle medische faculteit der R.K. Universi teit. Inmiddels heeft de Radboudsticn- ting aan de Oranjesingel te Nijmegen een villa aangekocht waar ingericht zal worden de keuken voor de z.g. mensa der universiteit, waar de stu denten hun maaltijd kunnen gebrui ken. Tevens worden hier een kleine kapel en het kantoor voor de wer kende studenten, waarvan er in Nij megen een paar honderd zijn, inge richt In het corpsgebouw aan de Oranjesingel komt dan meer ruimte voor corpsaangelegenheden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2