het Schaakspel Een spelletje met de klok Wij zouden er zonneschijn mee winnen SATERDAG 23 DECEMBER 1950 DE LEID Sb UJUKANi TWEEDE BLAD PAGINA 3 Van 23 tot 28 Januari a.s.. zal weel de Rallye van Monte Carlo, de jaar lijkse grote gebeurtenis op het ge bied van autosport, plaats vinden. Honderden automobilisten moeten dan, onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden al hun energie en capaciteiten aanwenden, om deze zware monsterrit tot een goed einde te brengen. Van Nederlandse zijde wordt met 60 ploegen aan de „Rallye" deelge nomen, met onderstreepte de start plaatsen: Monte Carlo, Palermo, Lissabon, Glasgow, Oslo en Stock holm. Na de ernstige schaakgevechten van het Amsterdamse tournooi, waarvan wij er U op deze plaats enige hebben voorgezet, moge, ter afwisseling hier deze keer een paar partij-fragmenten U hopelijk een waar schaakgenoegen doen. Stelling: I: Wit: Kal, Dh4, Tel en e2, Lb2, Pc3 en f3, pionnen a2, b3, c2. Zwart: Kh8, Dc6 Tg8 en g7, Lb7, Pc5 en f6 pionnen a5, e4, h7. De voortzetting was: 1. Pc3xe4, Pc5xe4; 2. Te2xe4, Pf6 x4; 3. Telxe4, Dc6xe4; 4. Pf3g5, De4g6; 5. Dh4xh7f, Dg6xh7; 6. Pg5 —f7 mat! Stelling II. Wit: Kbl, Dd3, Tel en g6, Ldl, Pe2 en fl, pionnen: a3, b2, d4, g2, h5. Zwart: Kd7, Dh7, Te8 en f6, Lb6 en c6, Pa6 pionnen a5, b5, e6, h6. Het vervolg was: 1. Tclxc6, Kd7xc6; 2. Dd3xb5t, Kc6xb5; 3 Ldla4|, Kb5c4 (op.. Ka4; 4. Pc3f, Kb3; 5. Pd2 mat) 4. b2 b3f, Kc4d3; 5. La4—b5f, Kd3— e4; 6. Tg6—g4t, Ke4—f5 (6.... Tf4; 7. Txf4 mat) 7. Pfl—c3 mat. Stelling III: Wit: Kf2, De5, Tel, Lel, en fl. Pe4, pionnen b3 c4, c5, f5, g4, h2. Zwart: Kf8. Db4, Ta8 en h8, Lc8, Pf7 en g8 pionnen a6, b7, d5, d4, h7. Wit zette voort met: 1. De5e8f, Kf8xe8 (1Kg7; 2. Pd6, Pxd6; 3. f6f, Pxf6; 4. Te7| en mat) 2. Pe4f6ff, Ke8—d8; (2 Kf8; 3 Te8t, Kg7; 4. Ph5 mat); 3. Tel—e8f. Kd8—c7; 4. Lel—f4f,Kd7 c6; 5. Te8xc8t, Ta8xc8; 6. c4xd5t, Kc6xc5; 7. Pf6—d7f, Kc5xd5; 8. Lfl g7 mat. Stelling IV. Wit: Kgl, Dfl, Tc3 en f2, Le5, Pf4; pionnen f5, g2, h2. Zwart: Kf8, Dh4, Ta5 en d8, Lc2, pionnen a7, b6, b3, f7, g7, h5. Zwart dreigt zowel Txe5 als Tdl. 1. Pf4—g6t, f7xg6; 2. f7xg6f, Kf8 g8; 3. Tc3—c8ü, Td8xc8; 4. Tf2x c2, Tc8—f8: 5. Tc2—c8ü, Dh4—e7; 6. Dfl—c4t!, Kg8h8; 7. Dc4—h4, Ta5 alt; 8. Le5xal De7e3t: 9. Kgl —hl, Tf8xc8; 10. Dh4xh5|, Kh8—g8; 11. Dh5—h7t, Kg8—f8; 12. Dh7xg7j, Kf8e8; 13. Dg7—f7t, Ke8—d8; 14. Lalf6f, De3e7; 15. Df7xe7 mat. Zulke combinaties, vooral een als no. IV, kunnen niet tot het eind be rekend worden maar het combinatie gevoel wijst de weg. KERST-WEDSTRIJD. Als onderbreking ook van de ern stige ladderwedstrijd, volgt hier een drietal opgaven, welke op zich zelf een aparte wedstrijd vormen. De oplossingen kunnen worden ingezon- een aparte wedstrijd vormen. De op- vermelding: „Kerstwedstrijd", aan mijn adres: W. H. van der Nat, Krimkade 35 Voorschoten. Onder de goede oplossers van al le drie stellingen wordt een prijs verloot. A BCDE FG H Wit speelt en wint. B C D E Wit zet op zijn hoogst in zeven zetten mat, zonder met de toren of zijn pionnen te spelen. VOETBAL AFGELASTE WEDSTRIJDEN. In verband met de terreingesteld heid zijn de wedstrijden, vastgesteld door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond voor Zondag 24 Decem ber in alle districten afgelast. Voor de wedstrijden, vastgesteld op 26 December (Tweede Kerstdag) is de keuring van de terreinen over gelaten aan de consuls ROOSENBURG TEKENDE VOOR 95.000,—. De Nederlandse voetballer André Roosenburg heeft gisteren zijn offi ciële oefenwedstrijd met het elftal van Florentia gespeeld en zijn con tract gekregen naar verluidt een transactie waarmede een bedrag van 160.000.000 lire (ongeveer 95.000 gulden) gemoeid is. aldus A. P. uit Florence Heden vertrekt hij naar Neder land om zijn transfer te regelen. Het is nog onbekend wanneer hij naar Florence kan terugkeren om voor Florentia uit te komen. Uit Parijs wordt aan het „Alg. Dgbld" gemeld: Marcel Galey, de sport-directeur van Racing Club de Paris, is uit Nederland teruggekeerd en verklaarde, dat hij het door Stof- felen getekende contract in zijn zak had. Zaterdag zou de KNVB zich be raden over het al dan niet geven van zijn toestemming tot overschrijving op korte termijn (één maand). Zou de KNVB hiertoe overgaan, dan vertrekt Stoffelen Dinsdag reeds naar Parijs. Gistermiddag verklaarde Stoffe len aan de correspondent van het blad te Amsterdam nog, dat hij geen beslissing had genomen maar dat dit onmiddellijk na Kerstmis zou geschieden. SCHAATSENRIJDEN. De toertochten. Molentocht over 50 km. en de Drie Provincietocht eveneens over 50 km., welke door het Hollandse merendistrict van de K. N. S. B. waren aangekondigd voor heden en morgen, kunnen we gens het slechte ijs niet doorgaan. IJSHOCKEY Stand I: Wit: Kg3, Df6, pion f7. Zwart: Kh7, Dh5. Stand II: Wit: Ke6, Td3, Lfl pion nen f4, g3 en h7. Zwcirt: Ke4, pionnen g4 en h7. Stand III: Wit: Ke3, Df4, pion g7. Zwart: Kh5, Dd5. CORRESPONDENTIE. W. v. E. te Horn. Na 1. Dc7x (in no H) kan Kb3. L. C. R te Lisse. U had inder daad 1. Dg2 (no. H) gezet. Jammer, maar ik moet mij aan de ingezonden notaties houden. P. J. P. te Leiden. Ik had reeds Dr J. Miedema, hoofd van de af deling Lichamelijke Opvoeding en Sport van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen en mr J. A. C. Bierenbroodspot, voor zitter van de Nederlandse IJshoc- keybond hebben in Dusseldorf be sprekingen gevoerd inzake het l,- len van enkele IJshockey wedstrij den tussen Duitse en Nederlandse ploegen. In Januari a.s. zullen 2 wedstrij- I den worden gespeeld in Dusseldorf i en Krefeld, terwijl het in de bedoe- j ling ligt de returnwedstrijden nog dit seizoen te Tilburg te doen hou- I den. TAFELTENNIS. R. K. L. T. V. B. A. T. Hedenavond wordt de laatste wed strijd gespeeld voor de eerste com petitiehelft n. 1. B. A. T. 2Dolfijn 2 Aanvang 7.30 uur precies. Voor de tweede helft der compe titie zijn de B. A. T. teams als volgt samengesteld Team 1. P Brohm, B. Goosen, J. Meerbeek; team 2. T. en R. Vrou- wenvelder, C. van der Wiel; team 3. G. Schoondergang, J. de Keuning en J. Hakvoort De leden worden er op attent ge maakt. dat hedenavond getraind wordt tussen 6.30 uur en 9 uur. De juniorleden werdt medege deeld. dat de Woensdagmiddagtrai ning komt te vervallen, zodat al leen op Zaterdagmiddag van 1.30 uur tot 5 uur getraind wordt. BOKSEN RAY ROBINSON WON VAN ROBERT VILLEMAIN De wereldkampioen weltergewicht Ray Robinson heeft in een wedstrijd over tien ronden van de Franse middengewicht Robert Villemain eenzelfde idee en een eerste poging vindt U in deze rubriek. Th. v. E. te Aarlanderveen. Een onduidelijke 7 werd een 4. U hebt inderdaad 17 punten. gewonnen door interventie van de scheidsrechter in de negende ronde. WIELRENNEN. Swift-combinatic. Morgen orga niseert de „Swift-combinatie"' een puzzlerit om wildprijzen. Bij ongun stig weer wordt er op de Rometrai ner gereden. Start 10 uur vanaf de Hoogl. Kerkgracht 42. ZWEMMEN. EEN MASSA LANDENWEDSTRIJD IN SCANDINAVIë. Afgevaardigden van de zwembon- den van Denemarken, Finland, Noor wegen en Zweden zijn het eens ge worden over de organisatie van een massa-landenwedstrijd, waarin ook IJslanders zullen uitkomen. Er wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke deelneming van mannen en van vrouwen, en de massakamp bestaat hierin, dat degenen die er aan meedoen tussen 8 Juli en 19 Augustus 1951 onder controle 200 meter zwemmen met de slag, die hun het best ligt, zonder dat even wel de tijd chronometrisch wordt opgenomen. Voor Zweden verwacht men 150.000 deelnemers (neemsters), voor Finland 105.000, voor Dene marken 40.000, voor Noorwegen 35.000 en voor IJsland 10.000. De waardering der prestaties van elk land zal volgens een speciaal ontworpen systeem geschieden. BILJARTEN In de 1ste klasse van de Biljart Bond Bloembollenstreek is op onver wachte wijze grote spanning geko men door de buitengewone presta tie van het viertal van P. Gyzenbrug. dat het keurige staaltje uithaalde om het nog ongeslagen Flora Noordwijk een koude douche te bezorgen. Met niet minder dan 80 werd het trotse record van Flora gebroken. Flora, dat slechts 1 punt nodig had voor het definitieve kampioenschap verloor al haar partijen. Terwijl een ieder re kende op een Noordwijks kampioen schap is de beslissing nog niet geval len, daar LUTO uit Lisse nu even veel punten heeft. Reglementair zal nu een beslis singswedstrijd gespeeld worden tus sen Flora en LUTO, welke wedstrijd Vrijdag in het clublokaal van de Bil jartvereniging P. Gijzenbrug zal plaats vinden. Excelsior wint van Concordia. Het eerste viertal van „Excelsior" heeft op fraaie wijze revanche geno men van de onlangs geleden neder laag tegen Concordia. Door dit resul taat heeft Excelsior na een aanvan kelijk slecht begin zich keurig her steld zodat dit viertal nog een eer volle plaats op de ranglijst inneemt. De jonge eerste klasser Concordia, is nu definitief de hekkesluiter in de lste klaese, maar gezien het spel van de Concordianen, zullen zij voor menige vereniging een struikelblok zijn. Het verloop van de wedstrijd was: J Duinvenvoorde 280 38 35 7.51 J Wassenaar res. 99 38 11 2.60 P. Duivenvoorde Sr. 155 14 30 11.10 J Wassenaar 51 14 10 3.64 G. v. Eyk 123 31 26 3.96 P Kerkvliet 71 31 7 2.29 Jac. v. Diest 47 23 11 2.04 P. Halfschepel 111 23 28 4.82 Totaal: ExcelsiorConcordia 62. DAiMMEN. W. HUISMAN SPEELT ZES PARTIJEN BLIND. De heer W. Huisman heeft op uit nodiging van zijn vereniging DCL 'n poging gedaan om het wereldrecord Windspelen, dat op naam staat van P. Rozenburg met 5 partijen te bre ken. Dit is hem gelukt en hij bracht het aantal partijen op 6. Daar het hier maar een training gold en dus niet officieel was, kon dit record nog niet erkend worden. „Over het spelverloop nog het volgende. Als tegenstanders had de heer Huisman: bord 1. P. Zeegers, die hij na 47 zetten overwon, bord 2. T. J. v. d. Velden, die na 53 zetten won, bord 3 T. H. Franken, die Huisman door een mooie slagzet na 38 zetten spe len won, bord 4. J. Vermeulen, welke partij door Huisman na 63 zetten werd gewonnen. Dit was een van de langste partijen; bord 5. W. Schimmel, deze partij duurde 45 zetten en werd door de heer Schim mel gewonnen; bord 6. H. Pluim, deze partij moest na 40 zetten we gens het vergevorderde uur worden afgebroken. Daarin had W. Huisman een schijf voordeel. Dit is dus wel een veelbelovend HOE LAAT staat u in December op? Laten we zeggen om zeven uur 's morgens. En in Juni? Waarschijnlijk om dezelfde tijd. En hoe laat gaat u in de winter naar bed? Elf uur? Goed. En in de zomer? Ook elf uur. Maar dat is helemaal niet goed. Het zou veel beter zyn als u z:ch richtte naar de zon. Dat wil dus zeggen dat u in Juni om een uur of v;er in de ochtend uit de veren komt en 's avonds omstreeks acht uur ter ruste gaat. U dénkt er niet over waar sehijnlijk. Uw kantoor of fabriek be- g:nt immers om acht uur of half ne gen en u bent pas tussen vijf en zes vrij. En dan zou u twee of drie uur later al onder de wol kruipen? Nee, u hebt groot gelijk. Als uw werk nu óók eens om half zes 's morgens zou beginnen en u zou 's middags om twee uur vrij zijn? Jaaa, zegt u, maar dat doet het immers niet en trouw ens dan zouden alle bedrijven, dc spoorwegen, de leveranciers, enfin het hele maatschappelijke leven die afspraak moeten maken en zover kr ijgt men de mensen immers nooit. En daarom moesten we iedereen elkaar eigenlijk op grote schaal gaan bedriegen. Want daarop komt het hele plan-Van den Bergh eigen lijk neer. Prof. mr dr. G van den Eergh, hoogleraar aan de Amster damse universiteit, heeft er ons over verteld en er bovendien ook een boekje gewijd, dat onlangs onder de titel „Klokhervorming" te Haar lem is verschenen. Zijn gedachten- gang is deze: de mens is een slaaf van zijn klok. Hij heeft nu eenmaal de gewoonte, 's morgens om b.v. ze ven uur op te staan en blijft dat het hele jaar doen, ook al zijn er in de zomer al drie stralende zonne-urer. voorbij tegen de tijd dat hij zijn ogen opslaat Bovendien zit hy des avonds kunstlicht te branden Als de mens dan zo'n slaaf van de klok is, laten we dan iets met die k'ok doen, redeneert prof. Van den Bergh. Zijn klokhervormingsplan strekt zich uit over zeven maanden van het jaar, van 10 Maart tot 17 October. „In die maanden kunnen wii een gelukkiger leven hebben" betoogt hij. Afspraakje met de klok Iedereen weet hoe het komt dat in het voorjaar de dagen lengen: de zon komt vroeger op en gaat later on der. Het opkomen geschiedt gemid deld per dag twee minuten vroeger Die twee minuten pakt prof. Van den Bergh bij de kop. Op deze ma nier: op 10 Maart komt de zon vol gens Amsterdamse Tijd op om half zeven. Nu kunnen wij verhinderen, dat zij de volgende dag twee minu ten eerder opkomt, door onze klok twee minuten vooruit te zetten. Zie daar de kern van het plan Zet elke dag de klok twee minuten vooruit of laat haar sneller lopen (bij electri- citeit is dat heel gemakkelijk te re gelen) en de zon blijft om half ze ven opkomen. Maar: aangezien zij steeds langer schynt, gaat zij steeds later onder. Door onze manoeuvre met de klok verschuiven wy dus het tijdstip van zonsondergang tot later ?n de avond. Wat is het resultaat? Dat de zon eind April tot negen uur in de avond schijnt en eind Mei zelfs tot ongeveer kwart voor elf! Dot hebben wij voor elkaar gekregen met ons dagelijkse tijdsprongetje van twee minuten. begin van de heer Huisman, temeer daar het gemiddelde der partijen tussen de 40 en 50 zetten lag. PAARDENSPORT. Op Tweede Kerstdag wordt ter gelegenheid van de seizoensluiting op Mereveld een interessant pro gramma verwerkt indien ten min ste Koning Winter de paardensport- liefhebbers geen parten speelt. De courses staan natuurlijk ge heel in het teken van Kerstmis. Om de Mistletoe-prys, een ren van 2240 meter komt Omar Spen cer ernstig in aanmerking om te winnen met tegenstanders als Nan- toe S, Nelly Scott e.a. Zware strijd kan verwacht wor den om de Kerstkransprijs, een amateur course over 2100 meter met niet minder dan vijftien deelnemers, w.o. Jaap Eden, Olga en Karei Plu to en Kentucky's Queen. Dan is in de Winterrustprijs over ruim 2200 meter met Olga Pluto, Mientje Deter en Lazuur, de Hulst- prijs-dravery in series en de Grote Kerstprijs, waarin tal van vooraan staande dravers zullen uitkomen, als Guy Hanover en Leo Axkit. De slotcourse is er een o.ver vier kilometer, wat een prachtig nummer belooft te worden, indien de paar den in conditie zijn, want er zal veel van de dravers worden gevregd. Eind Mei staken wy dit sprongetje. Gedurende de .maand Juni gaat het lengen (resp. na de 21ste het kor ten) met zulke geringe tijdsverschil len gepaard, dat de dag ,van nature" zijn lengte houdt. Anders wordt het begin Juli. Dan wordt het korten der dagen merkbaar en nu moeten wij dus onze klok geleidelijk weer terugzetten. Gemiddeld anderhalve minuut per dag (in de ochtend gaat het korten der dagen namelyk ge middeld langzamer dan het lengen in het voorjaar). Dat tijdsprongetje heeft tot resultaat dat de zon nog steeds om half zeven althans on geveer blijft opkomen. Die ander- halve-minuut-terug houden wij vol tot en met 16 October. Dan is de pe riode waarover het plan-Van den Bergh zich uitstrekt, ten einde, want op 17 October komt de zon weer op om half zeven Amsterdamse Tijd. voordelen zyn aanmerkelijk groter dan die van de „zomertijd"' deze laatste gaf ons één uur meer nlicht, maar het „klokhervormings plan" geeft veel meer: in Juni bijna arie uur. Dat betekent, dat wie ge woon is van half negen tot half zes te werkenook nu werkt van half negen tot half zes (op de klok). Maar volgens de zonnetijd begint hij om half zes in de ochtend en verlaat zijn kantoor of fabriek om half drie. Hij heeft dan nog een hele middag voor zich. Verder vallen de hete middag uren buiten de werktijd en worden vervangen door de koele ochtend uren, die wij nü allemaal liggen te verslapen. In lagere temperatuur werken betekent: beter werken; het is wetenschappelijk aangetoond dat de productiviteit in koele uren aan zienlijk hoger is. Verder zal iedereen met normale werktijden in de zomer van meer zon kunnen genieten dan tot nu toe: in de maand Juni schynt zij tot elf uur 's avonds. Het komt er dus eigenlijk op neer dat wij van prof. Van den Bergh 's zomers „iede re middag vrijaf" krijgen. Geen koe zal het hinderen Bekend zijn de bezwaren van de agrarische bevolking tegen de zo- rnertyd: vooral de melklevering loopt in de war door de sprong van een uur die in voor- en najaar wordt ge maakt, want de koeien wennen aan geregelde melkbeurten en het melk- schema wordt verstoord bij plotse linge verkorting van een etmaal. Maar het klokhervormingsplan kent geen grotere tijdsprong dan die van twee minuten per etmaal; daar merkt geen koe iets van! Mooier nog: zeven maanden van het jaar lang zullen de koeien 's morgens gemolken kunnen worden op een „natuurlijk" uur: wanneer de dag begint. Aan het och- tondmelken in de wei bij duisternis is bovendien tot ver in October een eind gemaakt, zo betoogt de profes sor, die zelf van het boerenbedrijf niet zo veel weet maar zijn ideeën heeft laten testen door een allereer ste autoriteit op dit gebied en zijn opvatting bevestigd kreeg. Wie zo'n fantastisch en tegelijker tijd zo'n simpel plan het kost bij voorbeeld niets maar levert daaren tegen wel geld op, n.l. door grotere productie en door besparing van kunstlicht voor het eerst ontmoet, denkt onwillekeurig nou ja, de pro fessor heeft goed plannen maken, maar hoe moet dat dan bijvoorbeeld met de treinenloop. Wordt dat geen hopeloze chaos Geen sprake van. In de practijk komt het sneller (resp. langzamer) lopen van de klok er op neer dat één uur vijf (zonne-) se conden korter (resp. in het najaar drie en driekwart seconden langer) wordt. Zo ryzen er by de lezer van het boekje allerlei vragenwaarop hij echter al lezende antwoord krijgt van de schrijvende professor. Eén vraag slechts blijft na lezing over: wanneer beginnen we ermee? £en getuige 1 die niet pxad 1 Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 39) Het scheen, dat terwijl ik heel rustig de tabak van de kapitein zat te roken en met Ted, de scheepsjon gen zat te hengelen, mijn uitstapje in sommige kringen een soort pa niek had veroorzaakt. Ik las de advertentie nog eens en toen rees een dubbele vraag. In de eerste plaats, wie voor de drommel was die Hector Brodribb en wat had hij met mij te maken? 1 En ten tweede, hoe was hij te we ten gekomen, dat ik om twaalfuur twintig van de 14e op Hampstead Road had gewandeld? Het leed bij mij weinig twijfel, dat het Thorndijke was. die Bro dribb voor marionet gebruikte en zelf aan de touwtjes trok. Doch zelfs dit loste het geheim niet op. Want hoe wist Thorndijke het? Het was nu de vijfde dag na de verdwijning en men zou zeggen, dat er nauwelijks tijd geweest was, om wijdvertakte navragen te doen. Dan kwam er een nieuw zeer be slis gevoel bij mij op. De enige persoon, die mij op de Hampstead Road had gezien, was Sylvia Vyne; waaruit volgde, dat Thorndijke, of die geheimzinnige Brodribb op een of andere wijze voeling met haar gehouden hadden. Toen ik hierover nadacht, begreep ik hoe de navraag tot stand geko men was. Het punt van aanknoping was natuurlijk de schets. Thorndijke had zelf de schets naar mijnheer Robinson, de kunsthande laar gebracht en had daar natuur lijk gevraagd, of ik de schets al had afgehaald. Mijnheer Robinson had hem van mijn ontmoeting met miss Vyne verteld, en omdat zij 'n vaste klant was, had hij Thorndijke haar adres kunnen geven. Het was allemaal zeer eenvou dig; het enige merkwaardige en eigenaardige kenmerk was echter de buitengewone vaardigheid waar mede de navraag was verricht. Er bleek ten duidelijkste uit, hoe Thorndijke het gevaar, dat mij om ringde, op juister waarde had ge schat dan ikzelf. Deze verschillende overwegingen hielden mij gedurende het overige gedeelte van de reis, meer dan vol doende bezig en leverde overvloedig stof, om er over na te denken, hoe ik in de naaste toekomst moest han delen. Vanzelfsprekend was het mijn eer ste plicht, mij bij Thorndijke te gaan melden en dat wel zonder uit stel; waarna, volgens mijn vaste overtuiging, het zeer noodzakelijk voor mij was, persoonlijk de be koorlijke Sylvia, die misschien zeer nieuwsgierig zou zijn, gerust te stel len. Hoe ik dit eigenlijk moest in orde brengen, was mij niet erg duidelijk en niettegenstaande mijn diepzin nige overpeinzingen, was ik, toen de trein Charing Cross station binnen rolde, nog niet tot een vast besluit gekomen. xn. Miss Vyne Toen ik met een beleefde buiging van mijn eerwaarde reisgenoot af scheid had genomen en op het per ron stapte, nam mijn besluiteloos heid een einde en stond datgene, v/at ik verplicht was te doen, helder voor mijn geest. Het was niet meer dan een staal tje van mijn plicht, eerst en onmid dellijk naar Thorndijke te gaan, om dat hij zich zoveel moeite voor mij had getroost. Zyn kaartje, dat hij mij gegeven had, lag, ongelukkig of misschien gelukkig, zoals bleek, bij mijn thuis komst op de schoorsteenmantel, doch ik herinnerde mij, dat het adres King Bench Walk was en ik veronderstelde, dat het geen moei lijkheden zou opleveren, het huis te vinden. En dat deed het ook niet, want toen ik na ingewonnen informatie bij een politieagent op de kade, de Temple door Tudorpoort binnen kwam, stond ik bijna onmiddellijk voor een mooie stenen ingang met een zeer duidelijke naamplaat, waarop stond: .Eerste étage. dr. Thorndijke." Ik ging de trap op naar bedoelde étage en kwam door een massieve, met ijzer beslagen deur, voor 'n bin nendeur met koperen klopper te staan. Ik gaf de klopper, wat des klop pers is, waarop de deur door een rustig klein mannetje, van koster achtig uiterlijk, werd geopend. De huisknecht, want iets anders kon hij niet zyn, keek mij met een air van minzame nieuwsgierigheid aan. i „Is dr. Thorndijke thuis?" vroeg ik. „Neen, mijnheer. Hij is in het zie kenhuis." „En dr. Jervis?" „Is naar 't gerechtshof. Misschien wilt u een boodschap of een briefje achterlaten. Een schriftelijke bood schap is het beste." „Ik weet niet. of dat wel nodig is," zei ik. „Ik ben dr. Jardine en als u hem wilt zeggen, dat ik hier ge weest ben, zal dat wel voldoende zijn." Als een verwonderd vogelje, hield hij z'n hoofd schuin en liet zijn blik van mijn hoofd naar mijn voeten dwalen; hij scheen my zeer belang wekkend te vinden. „Als u dr. Jardine is, zou het wel wenselijk zijn, dat u hem een paar woordjes schreef ter opheldering. De dokter is vreselijk ongerust over u geweest. Een kort briefje en een afspraak voor hier, of aan het ziekenhuis, lijkt mij wel prachtisch." Bij deze woorden deed hy een stap achterwaarts, hield de deur uit nodigend open en stapte ik binnen, terwijl ik mij verwonderd en nieuwsgierig afvroeg, wie, voor de drommel deze kathedraalkoster kon zijn. Het was zeker een gepension eerde, die in zijn langjarige dienst, houdingen, manieren benevens spreektoon van zijn superieuren had overgenomen. Hij plaatste voor mij een stoel bij de tafel en nadat hij schrijfbehoef ten had aangedragen, ging hij op eerbiedige afstand terzijde staan en sloeg mij, terwijl ik schreef zeer be scheiden gade. Mijn korte brief was spoedig ge schreven, gelakt en geadresseerd en l terwijl ik opstond, haalde ik werk tuigelijk mijn horoge uit m'n vest zakje ei» keek er op. Natuurlijk was het stil blijven staan. „Weet u misschien, hoe laat het is?" vroeg ik. I Mijn nieuwe kennis haalde zyn eigen uurwerk te voorschijn en ant woordde rustig: Zeventien minuten en tien seconden over enen." Dan zweeg hij een ogenblik en vervolgde „Ik hoop niet, dat u water in uw horloge heeft gekregen, mijnheer." „Ik vrees van ja." antwoordde ik, „enigszins geschokt door zijn vlugge en juiste diagnose. „Ik zal het even opwinden, om het te proberen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7